לתרומה

מידע לחולים
תרופות וטיפולים

הטיפול הכימי - כימותרפיה

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות יעודיות למחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
הטיפול הכימי - כימותרפיה
בחילות והקאות הנלוות לטיפול כימי וקרינתי
הדרכה למטופלים עם צנתרים מרכזיים
מעון צ'ארלס קלור לחולי סרטן
מרפאות עור לחולים אונקולוגים
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
תרופות וטיפול ביולוגי (טיפול ממוקד, מכוונן מטרה)
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
טיפול פליאטיבי ביתי ושירותי הוספיס
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
מיניות ודימוי גוף
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
מעון צ'ארלס קלור
טפסים לביטוח לאומי
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
פורומים מקצועיים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה מהי?

Big-Bullet-SQR.gif מהן מטרות הטיפול הכימי?
Big-Bullet-SQR.gif מהן מטרות הטיפול הכימי?
Big-Bullet-SQR.gif כיצד פועלות התרופות הכימיות?
Big-Bullet-SQR.gif לפני הטיפול הכימותרפי
Big-Bullet-SQR.gif תחושות לגבי הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif כיצד ניתן הטיפול הכימותרפי?
Big-Bullet-SQR.gif תופעות הלוואי של הכימותרפיה
Big-Bullet-SQR.gif מצבים דחופים במהלך כימותרפיה
Big-Bullet-SQR.gif השלכות הטיפול הכימי על הבריאות המינית ועל הפוריות
Big-Bullet-SQR.gif ניסויים קליניים
Big-Bullet-SQR.gif רפואה משלימה או משולבת (אינטגרטיבית)
Big-Bullet-SQR.gif כיצד תקל על עצמך במהלך הטיפול הכימי?
Big-Bullet-SQR.gif כיצד אחרים יכולים לסייע לך?

 

 


 

 

כימותרפיה מהי?

טיפול תרופתי ספציפי כנגד המחלה הסרטנית כולל כימותרפיה, טיפול הורמונלי וטיפול ביולוגי. כימותרפיה היא טיפול המורכב מתרופות כימיות (הנקראות גם תרופות ציטוטוקסיות), הניתן בכדי להרוס תאים ממאירים (תאי גידול סרטני). במקרים רבים הטיפול משלב מספר תרופות. הטיפול הכימי יכול להינתן גם בשילוב או בנוסף לטיפולים אחרים, דוגמת טיפול בקרינה, טיפול ביולוגי ו/או טיפול הורמונלי.

חזרה למעלה >>


מהן מטרות הטיפול הכימי?

לכימותרפיה שתי מטרות עיקריות: 

 1. הריסת כל תאי הגידול הסרטני בכדי לנסות ולרפא את החולה ממחלתו.
 2. הקטנת הגידול והארכת חיים - כאשר אין דרך להשיג ריפוי מלא, כימותרפיה יכולה להקטין את היקף הגידול הסרטני, לעכב את התקדמות המחלה או אף להביא להפוגה (צמצום בהיקף הגידול). במקרה כזה הטיפול הכימי ניתן כדי להאריך את חיי החולה ולשפר את איכות חייו.

 

כדי להשיג את המטרות הללו, קיימות מספר תוכניות טיפול המשלבות כימותרפיה:

 • כימותרפיה כטיפול יחיד.
 • כימותרפיה לפני התערבות כירורגית (ניתוח) - המטרה בטיפול זה היא לצמצם את היקף הגידול הסרטני כדי שניתן יהיה להסירו בניתוח ביתר קלות, תוך מזעור הסיבוכים האפשריים, כמו למשל פגיעה באיברים סמוכים. כימותרפיה לפני ניתוח נקראת טיפול ניאו-אדג'ובנטי (Neoadjuvant) או כימותרפיה קדם-ניתוחית.
 • כימותרפיה לאחר ניתוח - גם כשהוסר הגידול הסרטני, או רוב חלקיו הנראים לעין, קיים סיכון שתאים אחדים נשארו בגוף. המטרה במקרה זה היא להשלים את הטיפול ולהרוס גם את תאי הגידול הבלתי נראים, או את אלה שלא היתה אפשרות להוציאם בניתוח. כימותרפיה לאחר ניתוח נקראת טיפול אדג'ובנטי (Adjuvant) וטיפול משלים.

חזרה למעלה >>


כיצד פועלות התרופות הכימיות?

התרופות הכימיות הורסות תאים סרטניים באמצעות הפרעה למחזור החיים שלהם. התאים המושפעים ביותר הם אלו המתחלקים מהר יותר. מאחר שהתרופות הכימיות מפריעות להתחלקות תאים במנגנונים, שאינם ספציפיים לתאים הסרטניים, הן עלולות להשפיע גם על רקמות גוף בריאות, בעיקר של אלו בהן חלוקת התאים היא מהירה, לדוגמא, בריריות מערכת העיכול, מוח העצם וזקיקי השיער.עקב כך, ייתכנו בעקבות הטיפול הכימי תופעות לוואי הקשורות במערכות אלו, כגון שלשולים, פצעים בפה, נשירת שיער וירידה בספירת הדם. עם זאת, עלולות להינזק גם רקמות בריאות, שחלוקת התאים בהן אינה מהירה.

 

קיימת שונות רבה בין התרופות השונות במנגנון הפעולה שלהן, בטווח הפעילות שלהן כנגד גידולים שונים ובטווח הרעילות שלהן.

 

חשוב לזכור, לרוב תופעות הלוואי יש היום טיפולים המפחיתים את עוצמתן ומקלים על התחושה הכללית. כמו כן, מרביתן זמניות, מאחר שהתאים הבריאים בעלי יכולת התחדשות מהירה.

חזרה למעלה >>


לפני הטיפול הכימותרפי

תכנון הטיפול

כדי להחליט על סוג הטיפול המתאים ביותר עבורך, הרופא המטפל יתחשב במספר נתונים, כגון:

 • סוג מחלת הסרטן שאובחנה אצלך
 • מיקום הגידול הסרטני
 • שלב המחלה
 • גילך ומצב בריאותך הכללי

בהתאם למידע זה, תיקבע לך תוכנית טיפול (המכונה: "הפרוטוקול הטיפולי"), שתכלול את הרכב התרופות, המינון, משך הזמן שתקבל אותן ודרך נטילתן . מנות התרופות מותאמות בדרך כלל לשטח הגוף (מדד הנגזר מהגובה וממשקל הגוף).

 

כפי שהטיפול מתוכנן לכל חולה, כך גם התגובה לטיפול היא אישית. המשמעות היא, שמטופלים שונים עשויים לקבל אותן תרופות, אך ייתכן שיהיה הבדל בהרגשתם הכללית ובתופעות הלוואי שכל אחד מהם חווה.

 

חלק מהטיפולים ניתנים במסגרת מרפאה או אשפוז-יום וחלק מצריכים אשפוז במחלקה, בעיקר בגלל הצורך במתן ממושך של תרופות ונוזלים.

 

הטיפול ניתן בדרך כלל כסדרה של טיפולים (מחזורי טיפול) הנקראים "קורסים". סדרת הטיפולים ניתנת במרווחי זמן הנקבעים על-ידי הרופא על-פי התוכנית שנקבעה מראש ובהתחשב בתגובתך לטיפול ובתופעות הלוואי. ההפסקות בין הטיפולים מאפשרות לגוף להתאושש. ישנם מקרים בהם יש צורך לדחות את הטיפול הבא, לדוגמא, כאשר ערכי ספירת הדם יורדים באופן ניכר בעקבות הטיפולים.

 

הצוות המטפל יסביר לך על תוכנית הטיפול ועל תופעות הלוואי האפשריות. מאחר שבדרך כלל קשה לזכור פרטים רבים הכרוכים במידע חדש, כדאי לכתוב את עיקרי הדברים, או לבקש מאדם נוסף, שהנך מכיר וסומך עליו, שיהיה נוכח בזמן קבלת ההסבר. מומלץ גם לבקש מהאחות המדריכה מספר טלפון ליצירת קשר כדי לקבל מענה על שאלות שעשויות לעלות מאוחר יותר. אם אכן יהיו לך שאלות נוספות, כדאי לרשום אותן ולשאול את הצוות המטפל בטלפון או בביקורך הבא במרפאה.

 

במשך תקופת הטיפול הכימי נערך מעקב רפואי צמוד אחר החולה. מעקב זה כולל: בדיקות גופניות, בדיקות דם, הערכת תופעות הלוואי ולעיתים גם בדיקות שתן ובדיקות הדמיה (צילום, מיפוי, סי-טי ועוד). לעיתים יש להפסיק או לשנות את סוג הטיפול, בהתאם להחלטת הצוות הרפואי. חשוב לדווח לצוות על תופעות הלוואי שאתה חווה, כולל תופעות חדשות ובלתי מוכרות.

 

חשוב לזכור ! אין קשר בין תופעות הלוואי - מידת הופעתן ועוצמתן - לבין יעילות הטיפול.

 

הסכמת החולה לטיפול

לפני מתן כימותרפיה, הרופא והצוות המטפל יסבירו לך מהן מטרות הטיפול, אילו תרופות כלולות בתוכנית הטיפול שלך (הפרוטוקול הטיפולי) ואופן נטילתן.

תתבקש לחתום על טופס הסכמה לקבלת כימותרפיה, שמשמעותו היא שאתה נותן רשות לצוות בית החולים לתת לך טיפול כימי מסוים. אין לתת לך כל טיפול בלי שתיתן הסכמתך המודעת לכך.

 

לפני שתחתום על הסכמה זו עליך לקבל מידע על:

 • סוג הטיפול המומלץ
 • מטרות הטיפול
 • היתרונות של טיפול זה
 • הסיכונים ותופעות הלוואי המשמעותיות של הטיפול (לטווח הקצר ולטווח הארוך)
 • האם קיימים טיפולים אחרים אותם ניתן לקבל לאותה מטרה?
 • כיצד יתנהל המעקב לגבי השפעת הטיפול?

אל תהסס לומר לצוות המטפל אם אינך מבין חלק מהדברים שנאמרו בכדי שתוכל לקבל הסבר נוסף. אינך חייב לתת תשובה מיידית. זכותך לשקול את מתן הסכמתך ולהתייעץ עם אנשים נוספים.

 

מאחר שחשוב שתדע מה ההליך הטיפולי המוצע לך לפני שתאשר אותו, אנו חוזרים על ההמלצה המופיעה בפרק "תכנון הטיפול": מאחר שבדרך כלל קשה לזכור פרטים רבים הכרוכים במידע חדש, כדאי לכתוב את עיקרי הדברים, או לבקש מאדם נוסף, שאתה מכיר וסומך עליו, שיהיה נוכח בזמן קבלת ההסבר. מומלץ גם לבקש מהאחות המדריכה מספר טלפון ליצירת קשר כדי לקבל מענה על שאלות שעשויות לעלות מאוחר יותר. אם אכן יהיו לך שאלות נוספות, כדאי שתרשום אותן ותשאל את הצוות המטפל בטלפון או בביקורך הבא במרפאה.

 

זכותך לבחור שלא לקבל טיפול, או לבחור בטיפול אחר שהוצע לך. אם תבחר לעשות כך, הצוות הרפואי יסביר לך את משמעות ההחלטה.

חזרה למעלה >>


תחושות לגבי הטיפול

עם ההחלטה על קבלת טיפול כימי, חלק מהחולים חשים חרדה, לחץ או דאגה. חשוב לזכור כי זה טבעי לחלוטין לחוש כך. רווחתך הנפשית חשובה לא פחות מבריאותך הגופנית. כל אדם זקוק לסיוע בתקופה זו, וזכותך לבחור לעצמך את מקורות התמיכה בהן תוכל להיעזר. לשירותך עומדים צוות הרופאים והאחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגיים, וכמובן משפחתך וחבריך.

 

באגודה למלחמה בסרטן עומדת לרשותך מערכת תמיכה ללא תשלום, שניתן להיעזר בה. מערכת תמיכה זו כוללת מרכז מידע טלפוני, מרכז תמיכה טלפוני, מרכזי תמיכה הכוללים גם קבוצות תמיכה ועוד. כמו כן קיימות חוברות מידע בנושאים שונים אותן ניתן להזמין ללא תשלום באמצעות שיחת חינם למוקד ה'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. תוכן החוברות נמצא באתר האינטרנט של האגודה.

 

חזרה למעלה >>


כיצד ניתן הטיפול הכימותרפי?

כימותרפיה ניתנת בעיקר בעירוי לווריד, או דרך הפה (מתן פומי, כלומר בליעת תרופות). לעיתים רחוקות היא ניתנת בהזרקה לאיברים או לחללים שונים בגוף, כגון נוזל עמוד השדרה, שלפוחית השתן או חלל הצפק (פריטונאום). הזרקה לווריד היא השכיחה ביותר ומתבצעת על-ידי החדרת עירוי שדרכו מזריקים את התרופה. כל תרופה ניתנת בהתאם להוראות ספציפיות. יש תרופות המחייבות הכנה או היערכות מיוחדת, בהתאם לתופעות לוואי ידועות.

 

אחת הדרכים למתן תרופה בעירוי היא באמצעות התקן תוך-ורידי (צנתר) שנשאר קבוע לאורך תקופת הטיפול. ההתקן מחובר ישירות לווריד מרכזי ודרכו מועברות התרופות.

 

יתרונותיו העיקריים של התקן זה:

 • מאפשר לתת בקלות עירוי לתוך הווריד.
 • מאפשר עירוי ממושך של תרופה על-ידי אינפיוזור (כעין משאבה) המחובר לעירוי המרכזי, אותו נושא המטופל על גופו בכל תקופת הטיפול, ללא צורך באשפוז.

לעצות ומידע נוסף ראה "צנתרים מרכזייים".

 

נטילת תרופות נוספות במקביל לטיפול הכימי

בביקורך הראשון אצל האונקולוג תתבקש לפרט אילו תרופות אתה נוטל באופן קבוע. ישנן תרופות שעלולות להפריע לטיפול הכימי או להשפיע עליו. אם במהלך הטיפול הכימי יש צורך גם בטיפול רפואי אחר, כגון קבלת חיסון, טיפולי עיניים, טיפולי שיניים וכו', יש לדווח על כך לאונקולוג וליידע את הרופא המומחה בתחום האחר לגבי הטיפול הכימי שאתה מקבל.

 

האם הטיפול הכימי כרוך בכאב?

לאחר החדרת מחט העירוי, קבלת כימותרפיה אינה גורמת כאבים. מעט תרופות עלולות לגרום לרגישות בווריד ולתחושה של שריפה בזמן קבלת הטיפול, אך תופעות אלו אינן שכיחות. במידה ומופיע כאב בזמן הטיפול עליך לדווח על כך מיד לאחות או לרופא.

 

האם אוכל להמשיך בפעילות הרגילה בתקופת הטיפול הכימי?

מותר ואף ניתן להמשיך בפעילות הרגילה במהלך הטיפולים. אפשר להמשיך לעבוד, לפגוש חברים, לצאת לבלות ולטייל. חלק מהאנשים מרגישים צורך למתן את פעילותם ולהקל על העומס היומיומי. מומלץ לעסוק בפעילות גופנית מבוקרת, כגון הליכה. יש להתאים את סוג הפעילות, משך הזמן שלה ומידת עוצמתה למטופל. חשוב לדעת שכתוצאה מהטיפול הכימי עלולה להיות ירידה זמנית במספר כדוריות הדם ובשל כך גוברת הנטייה לדימומים ולזיהומים. כמו כן, יש להתחשב בתופעות לוואי ייחודיות לכל תרופה, עליהן תלמד מהצוות. לכן, חשוב לתכנן את הפעילות בהתאם להמלצת הצוות המטפל ולהימנע מפעילויות העלולות לגרום לסיבוכים מיותרים.

 

תזונה במהלך הטיפול הכימי

בתקופה בה מקבלים כימותרפיה חשוב לשמור על תזונה מאוזנת המספקת לגוף אנרגיה ומרכיבי מזון חיוניים, בכדי לשמור על הכוחות ועל משקל תקין. יחד עם זאת, התרופות עלולות לפגוע בתיאבון, בחוש הטעם וביכולת לאכול כראוי. למעשה, אין מזון שיש להימנע ממנו, אלא בהתאם להמלצת הצוות המטפל או לתחושתך האישית. בכל מכון אונקולוגי ניתן ייעוץ תזונתי לחולי סרטן בכדי להדריך את החולים כיצד לדאוג לצרכיהם התזונתיים גם בזמן הטיפול במחלתם.

 

לעצות ומידע נוסף ראה "הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן".

חזרה למעלה >>


תופעות הלוואי של הכימותרפיה

בעקבות הטיפול הכימי ייתכנו תופעות לוואי שונות, בהתאם לתרופות הניתנות. כל אדם מגיב באופן שונה לטיפול. חלק מהאנשים כלל לא יחוו תופעות לוואי, אך מרבית המטופלים יחוו תופעות לוואי במידה זו או אחרת. במסגרת הטיפול ינקוט הצוות הרפואי צעדים כדי למנוע או להפחית תופעות לוואי אלו. חשוב לזכור כי רוב תופעות הלוואי הן זמניות והן תחלופנה בתום הטיפולים.

 

תשישות ועייפות

חולים רבים מדווחים על תחושות עייפות ותשישות במהלך הטיפולים הכימיים ועם סיומם. משך התקופה בה נמשכות תחושות אלו משתנה בין טיפול אחד למשנהו. עייפות ותשישות יכולות להתבטא בדרכים שונות, כגון תחושת חוסר אנרגיה שאינה קשורה לפעילות פיזית או למאמץ, חולשה מתמדת, קושי לבצע פעולות יומיומית, קושי בחשיבה וביכולת להתרכז ועוד. שינה לא בהכרח משפרת את התופעות והן משפיעות על פעילויות היומיום, על הפעילויות החברתיות, על היכולת לעבוד ועל איכות החיים באופן כללי.

 

יש מספר המלצות שניתן ליישם כדי להקל על תחושות אלו ולהמשיך לתפקד:

 • מומלץ לקבוע סדר יום סביר, תוך הצבת יעדים חדשים, הניתנים להשגה.
 • מומלץ להימנע מהפרזה בשעות המנוחה וחוסר המעש. לעיתים, כשנחים יותר, חשים עייפים יותר. כאשר נזקקים למנוחה, עדיף לשבת או לשכב לעיתים קרובות יותר, אך לפרקי זמן קצרים. חשוב לדעת, שמחקרים רבים מצביעים על כך שפעילות גופנית סדירה, כגון הליכה, משפרת באופן ניכר את תחושות התשישות והעייפות.
 • מומלץ להקפיד על תזונה נכונה ושתייה מספקת.
 • כדאי לנסות לשפר את איכות השינה, להשתמש באמצעי הרפיה ולמצוא עיסוק מתאים (כמו צפייה בסרט, מפגש עם חברים, קריאה, קיפול כביסה) כדי להסיח את הדעת מהתשישות והעייפות.
 • חשוב לתכנן את היום כך שפעילויות הצורכות יותר מאמץ ואנרגיה יבוצעו בשעות שבהן מרגישים קצת פחות תשושים ועייפים.
 • כדאי לקבוע סדר עדיפות למטלות ולפעילויות במשך היום ולהיעזר בבני משפחה וחברים.
 • יש לדווח על תחושות העייפות והתשישות לצוות המטפל. על פי הצורך, הצוות ישקול מתן טיפול תרופתי או הפניה לייעוץ תזונתי.

למידע נוסף ראה: "תשישות ועייפות בקרב חולי סרטן"

 

בחילות והקאות 

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לגרום לבחילות והקאות. יחד עם זאת, אנשים רבים לא יחוו כלל בחילות או הקאות במהלך תקופת הטיפולים. הבחילות וההקאות יכולות להופיע סמוך למתן הטיפול הכימי או כ- 24 שעות לאחר הטיפול, ולהימשך יממה או מספר ימים. חשוב לדעת שמצויות כיום תרופות יעילות ביותר למניעה ולטיפול בבחילות ובהקאות הנגרמות על-ידי הטיפול הכימי.

 

ברוב הטיפולים יינתן טיפול למניעת בחילות והקאות לפני מתן הטיפול הכימי. בנוסף, הרופא והאחות יציידו אותך בתרופות ובהנחיות להמשך טיפול בבית. חשוב להקפיד על נטילת התרופות בבית על פי הנחיות הצוות ולדווח לו על הרגשתך כאשר תגיע לטיפול הבא. מסירת המידע לצוות על הרגשתך בבית לאחר הטיפול חשובה כדי שניתן יהיה להתאים את הטיפול בבחילות והקאות לתחושותיך.

 

עצות נוספות להקלה על תחושות בחילות והקאות:

 • כדי להקל על הרגשת הבחילה או הטעם הרע בעת הזלפת התרופה, חשוב לדווח על כך לצוות המטפל ולנסות למצוץ סוכריית מנטה, פרוסת לימון או קוביית קרח, או להסיח את הדעת באמצעות הקשבה למוזיקה, שיחה, צפייה בטלוויזיה וכד'.
 • להימנע מאכילה או מהכנת אוכל בזמן שחשים בחילה.
 • להימנע מאכילת מאכלים מטוגנים/ מתובלים/ בעלי ריכוז שומן גבוה.
 • לאכול ארוחות קלות, לעיתים קרובות, וללעוס טוב את המזון.
 • לשתות הרבה, בכל פעם כמות קטנה.
 • להשתמש בצמחי תבלין המסייעים למניעת בחילות והקאות, כגון ג'ינג'ר.

לעצות ומידע נוסף ראה: "בחילות והקאות הנלוות לטיפול הכימי"

 

שינויים בתיאבון

שינויי תיאבון הינם תוצאה של השפעת הטיפול הכימי והם באים לידי ביטוי בדרכים שונות:

 • בחילות הנגרמות מהשפעת התרופות על מרכז הבחילה במוח.
 • פגיעה בבלוטות הטעם שעל הלשון.
 • תיאבון מוגבר בגלל נטילת סטרואידים.
 • כאב - בעיקר בזמן האכילה ו/או הבליעה, בעקבות פגיעה בריריות הפה ובלוע (מוקוזיטיס).
 • יובש בפה הנגרם בעיקר כתוצאה מהקרנות באזור ראש-צוואר.
 • שלשול / עצירות כתוצאה מפגיעה במערכת ריריות המעי.

עצות להקלה

 • לשתות משקאות עתירי קלוריות (מיץ ענבים, תפוחים וכדומה) בכמויות קטנות ולעיתים קרובות.
 • לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות.
 • ליטול תרופות נוגדות בחילות והקאות (אנטי-אמטיות) על-פי המלצת הצוות המטפל.
 • לבצע טיפולי פה (על-ידי צחצוח שיניים ושימוש במי פה) לפני הארוחה ואחריה.
 • לאכול לפי הרצון והיכולת האישית, ולא בהכרח על פי שעות הארוחה המקובלות.
 • לצרוך מוצרים עשירים בקלוריות בכדי להרוויח ערך קלורי, אבל בכמות מופחתת.
 • לבחון טעמים שונים בתקופות טיפול שונות: אם לא מתאים - לעבור למזון אחר.
 • אם חשים צריבה או כאב בפה או בזמן הבליעה - כדאי לצרוך מאכלים קרים ולרסק את האוכל.
 • אם ריח המזון מפריע - כדאי להימנע מבישול בבית, לצרוך אוכל מוכן או מאכלים קרים.
 • לצאת לאכול במקום נעים ובחברה נעימה.
 • כדאי להיעזר בניסיונם של מטופלים אחרים.
 • קיימים מוצרים ייעודיים המספקים את אבות המזון, ויטמינים ומינרלים. לפני רכישתם, כדאי להיעזר בהמלצת הצוות המטפל.

למידע נוסף ולעצות מועילות נוספות ראה: "הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן".

 

שלשול

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לפגוע ברירית מערכת העיכול ולגרום לשלשולים. חומרת השלשולים מושפעת מסוג התרופות הכימיות, מהמינון הניתן ומתדירותן.

 • חשוב להרבות בשתייה כדי להשלים את כמות הנוזלים שהגוף איבד בעקבות התופעה.
 • רצוי לאכול מזון דל בסיבים, דל שומן ודל לקטוז, ולהמעיט בצריכת מזון עשיר בסיבים (כמו ירקות ופירות עם קליפה, לחם חי, סובין, לחם מחיטה מלאה ואורז מלא), מוצרים עתירי שומן (כמו חמאה, מרגרינה, מיונית ושוקולד) ומוצרי חלב ניגרים.
 • מומלץ להימנע מקפאין, משתייה מוגזת וממאכלים מתובלים.
 • רצוי לאכול ארוחות המורכבות ממנות קטנות.
 • ניתן לאכול בננה, תפוח עץ מקולף, אורז, צנימים, תפוח אדמה ופסטה.
 • חשוב להקפיד על היגיינה של פי הטבעת למניעת זיהום מקומי ולדווח לצוות אם המקום כואב ורגיש.
 • יש להקפיד על שטיפת ידיים במים ובסבון לאחר כל יציאה.

בכל מקרה, רצוי להתייעץ עם הצוות המטפל ועם דיאטן/ית לגבי התזונה המומלצת עבורך. יש לדווח לצוות המטפל על תדירות השלשול ביממה, על אופי הצואה (נוזלית או רכה), על צבעה (שחור, אדום, או אחר) ועל תופעות הלוואי הנלוות לשלשול, כגון כאבי בטן וחולשה.

ישנם מקרים בהם יחליט הרופא לתת לך תרופות לטיפול בשלשול או בכאבי בטן, ידאג שתקבל נוזלים, או יבקש שתבצע בדיקות דם בכדי לוודא שאינך סובל מהתייבשות, משינויים ברמת האלקטרוליטים (המלחים) בדם ועוד.

 

עצירות

עצירות יכולה להופיע אצל חלק מהמטופלים המקבלים כימותרפיה. תופעה זו עלולה לגרום לתחושת חוסר נוחות ולפגיעה באיכות החיים. אחת הסיבות השכיחות לעצירות יכולה להיות נטילת תרופות הניתנות למניעת בחילות. חשוב לדווח לצוות המטפל על הופעת עצירות ועל תדירות היציאות. בכדי לטפל בתופעה זו יש להקפיד על שתייה מרובה ועל אכילת מזון עשיר בסיבים (כגון: ירקות, פירות, לחם דגנים מלא, קוואקר) והוספת שמן זית לתפריט. לעיתים ניתן להתייעץ עם הצוות המטפל ועם דיאטן/ית לגבי התזונה המומלצת עבורך. פעילות גופנית מתונה וקבועה, כגון הליכה, יכולה לעודד פעילות מעיים. במקרה הצורך, לאחר ייעוץ רפואי, ניתן להיעזר בתרופות נגד עצירות, או להחליף את התרופות הגורמות לעצירות.

 

פגיעה בריריות הפה והלוע (מוקוזיטיס)

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לפגוע בריריות חלל הפה והלוע. כתוצאה מכך, תיתכן הופעה של פצעים, פטרת או דלקת של חלל הפה והלוע (מוקוזיטיס) במהלך תקופת הטיפולים. לפגיעה בריריות חלל הפה והלוע עלולות להיות השלכות זמניות על היכולת לאכול ולשתות ועל הרגשתך הכללית.

 

בכדי להתמודד עם התופעה מומלץ וחשוב:

 • לטפל בפה באופן קבוע במהלך הטיפולים ועם סיומם.
 • לנקות את הפה והחניכיים באמצעות מברשת שיניים רכה או גזה כדי לא לפצוע את החניכיים לאחר כל ארוחה ולפני השינה.
 • כאשר מדובר בשיניים תותבות, יש להוציא אותן ולנקותן לאחר כל ארוחה ולפני השינה.
 • יש להימנע מאוכל ושתייה חמים, תבלינים חריפים, עישון ושתיית אלכוהול.
 • להשתמש בשפתון לחות כדי להגן על השפתיים. אם מופיעים אודם, רגישות, נגעים בפה ובשפתיים וקושי בבליעה, יש לדווח על כך לצוות המטפל.
 • לבקר אצל רופא-שיניים לפני התחלת הטיפולים הכימיים ובמידת האפשר, לסיים טיפולי שיניים לפני הטיפול הכימי או לחכות לסיום תקופת הטיפולים.

בכל מקרה, יש להתייעץ עם האונקולוג על העיתוי המתאים ביותר עבורך לטפל בשיניים, וליידע את רופא השיניים על הטיפול הכימי שאתה עומד לקבל או שקיבלת.

 

תופעת לוואי שכיחה יחסית הינה יובש בפה ובגרון. ניתן להקל על כך על ידי מציצת קרח או קרטיב, אכילת אוכל רך, קר ולח, כגון: גלידות, פודינגים ואבטיח, לעיסת מסטיק או סוכרייה. יש להימנע ממאכלים חריפים או חומציים. רצוי גם להימנע מתבלינים חריפים, מעישון ומשתיית משקאות חומציים או אלכוהוליים.

ניתן לשתות תה צמחים פושר. ייתכנו שינויים בטעם, אך, לרוב, הם חולפים עם סיום הטיפולים. אם הופיעו פצעים בפה ו/או כאבים בבליעה יש לדווח עליהם לצוות המטפל. ייתכן והרופא ישקול מתן תכשירים לטיפול או להקלה.

 

נשירת שיער

נשירת שיער, חלקית או מלאה, יכולה להופיע בחלק מהטיפולים הכימיים. חשוב לזכור כי הנשירה היא זמנית, וכי השיער ישוב ויצמח במלואו לאחר סיום הטיפול. תופעת הלוואי של נשירת השיער נגרמת בגלל קצב ההתרבות המהיר של תאי השיער, החושף אותם במיוחד להשפעת הטיפול הכימי. חלק מהתרופות כלל לא גורמות לנשירת שיער, אחרות גורמות לנשירה קלה ואילו חלק גורמות לנשירה רבה או מלאה. הנשירה יכולה להיות איטית מאוד והדרגתית, אך גם מהירה ומיידית. בדרך כלל הנשירה מתחילה כשבועיים לאחר הטיפול הכימי הראשון.

 

יש אנשים שאינם מסתירים את נשירת השיער, ולעומתם אחרים מבקשים להסתיר את הנשירה. כאשר נאמר לך על-ידי הצוות שתיתכן נשירה מלאה, אפשר להתכונן ולהכין כובע, מטפחת או פאה. במקרה שהחלטת להשתמש בפאה כדאי לרכוש אותה לפני שמופיעה הנשירה, על-מנת שניתן יהיה להתאימה למראה ולצבע השיער הטבעי, ושתהיה בהישג יד במידת הצורך. הצוות המטפל של היחידה בבית-החולים יוכל להסביר לך על החנויות המומלצות שבהן ניתן לרכוש פאה. לבעלי שיער ארוך מומלץ להקדים ולהסתפר מעט.

 

משרד הבריאות משתתף ברכישת פאה עבור חולים אונקולוגיים. 

מידע נוסף בנושא זה וכן עצות שיוכלו לסייע לך בהתמודדות עם התופעה ניתן לקרוא כאן: "התמודדות עם נשירת שיער".

 

שינויים בערכי ספירת הדם

תאי דם נוצרים במוח העצם והם רגישים להשפעת הטיפול הכימי. לפיכך, כשבוע עד שבועיים לאחר קבלת התרופות הכימיות צפויה ירידה בערכי ספירת הדם. כל תרופה כימית גורמת במידה אחרת לשינויים בערכי ספירות הדם.

 

מוח העצם מייצר מספר סוגי תאי דם, כאשר הערכים של כל אחד מהם עלול לרדת בעקבות הטיפולים:

 

א. תאי דם לבנים (לויקוציטים) (בטופס ספירת הדם הם מופיעים כ-WBC) -

תפקידם של תאי דם אלו הוא להילחם בזיהומים. תת הקבוצה החשובה ביותר מתוך סך הכדוריות הלבנות היא הנויטרופילים (בטופס ספירת הדם הם מופיעים כ- NEUT), המשמשים כקו הגנה ראשון במלחמה בזיהומים. ירידה במספר תאי הדם הלבנים, בעיקר הנויטרופילים (תופעה המכונה נויטרופניה), עלולה לגרום לכך שתהיה חשוף יותר לזיהומים מאשר אדם שלא קיבל כימותרפיה.

 

ככל שהנויטרופניה ממושכת ועמוקה יותר (זאת אומרת שקיימים פחות נויטרופילים בדם), כך עולה הסיכון שיתפתח זיהום. לעיתים נלווים לירידה במספר הנויטרופילים תסמיני מחלה, כגון: חום, שיעול, נשימה מהירה, צמרמורת, הופעת נגעים חדשים או פצעים, צריבה במתן שתן והרגשה כללית רעה. עליך לדווח לצוות המטפל על כל תופעה חדשה או על שינוי בהרגשתך. בחלק מהמקרים (תלוי בסוג התרופה הכימית) נהוג לתת זריקות בכדי למזער את הסיכון שתחול ירידה חדה במספר הכדוריות הלבנות, מצב העלול להיות מסוכן עבורך.

 

הצוות המטפל ינחה אותך בפירוט כיצד לנהוג במצב בו ערכי הכדוריות הלבנות יורד, אולם יש מספר דברים שחשוב להקפיד על ביצועם ובכך להפחית את הסיכון לזיהומים:

 • רחיצת ידיים במשך 15 שניות לפחות לפני ואחרי האכילה וכן לאחר ההליכה לשירותים.
 • לא לבקר או להתראות עם אדם חולה.
 • לנקות את הפה והשיניים לאחר כל ארוחה ולפני השינה.
 • להימנע ממגע ישיר עם הפרשות של בעלי חיים.

חשוב לדעת: המצב של ירידה תלולה במספר תאי הדם הלבנים נמשך בד"כ ימים ספורים בלבד, ובתקופה זאת חשוב מאוד להימנע ממגע עם חולים וכן לא לשהות במקומות בהם נמצאים אנשים רבים. אין צורך בבידוד מוחלט בתקופה זאת. מותר להסתובב בחוץ באוויר החופשי.

 

אם חום גופך עולה מעל ל- 38 מעלות בתקופת הטיפולים, עליך לפנות בדחיפות ליחידה האונקולוגית בה אתה מטופל או למיון (גם בשעות הלילה, בשבתות ובחגים).

 

ב. תאי-דם אדומים (בטופס ספירת הדם הם מופיעים כ-RBC) -

בבדיקה זו נבדקת גם רמת ההמוגלובין הנישא על ידי תאי הדם האדומים (בטופס ספירת הדם רמת ההמוגלובין מופיעה כ-Hgb). תפקידם של תאי הדם האדומים הוא להעביר חמצן לרקמות. במידה ומספר תאי-הדם האדומים יורד מופיעה אנמיה העלולה לגרום לחולשה, עייפות, חיוורון ואף לסחרחורת וקוצר נשימה. רוב מקרי האנמיה משתפרים מעצמם, אך ייתכן ויהיה צורך בטיפול תרופתי או בעירוי דם. אם אתה חש באחד הסימנים הללו, דווח על כך לצוות המטפל.

 

ג. טסיות הדם - טרומבוציטים (בטופס ספירת הדם הם מופיעים כ- PLT) -

תפקיד טסיות הדם הוא לסייע בקרישת הדם. כל טיפול משפיע באופן שונה על מספר הטסיות. יש טיפולים שאחריהם לא צפויה ירידה משמעותית במספר הטסיות, בעוד שטיפולים אחרים גורמים לירידה חדה מאד בערכים שלהן. יש מקרים בהם יהיה צורך לתת עירוי טסיות בכדי לשמור על רמתם. ירידה במספר הטסיות עלולה לגרום לדימום ממושך מהרגיל בעת פציעה או לסימני דימום שונים, כגון הופעת סימנים כחולים בעור, דימום מהחניכיים או מהאף, שתן דמי וצואה שחורה. יש לדווח לצוות המטפל על כל סימן המעיד על דימום או לפנות למיון.

 

פגיעה בעור ובציפורניים

חלק מהתרופות עלולות להשפיע על מצב העור והציפורניים. ייתכנו תחושות של יובש וגירוי, עליהן ניתן להקל באמצעות שימוש בתכשירי לחות וקרמים. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בשעות החמות ולהגן על העור במסנן קרינה עם מקדם הגנה SPF 30 לפחות, לחבוש כובע רחב שוליים ולכסות את הגוף בלבוש ארוך. צבע הציפורניים והמבנה שלהן עשויים להשתנות בהשפעת חלק מסוגי הכימותרפיה. שינויים אלו ייעלמו בדרך-כלל לאחר סיום הטיפול.

 

השפעה על מערכת העצבים

לחלק מהתרופות יש השפעה על העצבים בקצות האיברים בגוף, ובעיקר בקצות האצבעות בידיים וברגליים. יש חולים המדווחים על תחושות עקצוץ או תחושה שהאזור רדום. תופעה זו נקראת נוירופתיה פריפרית (Peripheral neuropathy). תופעות אחרות עלולות להיות כאב, עצירות ועוד. לעיתים נוצרות מגבלות תפקודיות, כגון בשריכת שרוכים ורכיסת כפתורים. אם אתה חש בתופעות אלו או אחרות, דווח על כך לצוות המטפל.

 

שינויים בתפקודי הכליות

חלק מהתרופות עלולות להשפיע על תפקוד הכליות. לכן יש טיפולים שיינתנו לאחר או תוך כדי קבלת נוזלים לתוך הווריד. כמו כן, יש להקפיד על שתייה מרובה בהתאם להמלצת הצוות המטפל. יש מצבים בהם תתבקש לבצע בדיקות שתן לפני או במהלך הטיפולים. במידת הצורך יבוצעו בדיקות דם להערכת תפקוד הכליות.

חזרה למעלה >>


מצבים דחופים במהלך כימותרפיה

במהלך הטיפול הכימותרפיה ייתכנו, כאמור, סיבוכים שונים, שחלקם דורשים פנייה דחופה לבדיקת רופא, ולעיתים פנייה דחופה לחדר המיון. חשוב לקבל הדרכה מפורטת מהאונקולוג המטפל מתי, כיצד ולאן לפנות במצבים השונים.

 

חשוב לשים לב:

ייתכנו תופעות לוואי נוספות שלא מופיעות בחוברת זו, הייחודיות לתרופות אותן תקבל, כגון שינויים בשמיעה, שינויים בתפקוד הלב ועוד. הצוות המטפל מודע לתופעות הלוואי ויודע אילו פעולות יש לנקוט כדי לאבחן אותן במועד, לטפל בהן או למנוע את התדרדרות המצב. בכל מקרה, עליך לדווח לצוות המטפל על כל תופעה שהינך חווה.

 

לאגודה למלחמה בסרטן דפי מידע על התרופות הכימיות ותופעות לוואי אפשריות.

 

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


השלכות הטיפול הכימי על הבריאות המינית ועל הפוריות

השפעת הטיפול על הפוריות

התרופות הכימיות המגוונות משפיעות באופן שונה על הפוריות, הן באישה והן בגבר. השפעה זאת לרוב הפיכה, אך עלולה גם להיות בלתי הפיכה. בגברים ניתן לבצע שימור זרע לפני תחילת הכימותרפיה. תהליך שימור פוריות בנשים המקבלות כימותרפיה, מורכב יותר והחלטה על כך תיקבע בהתאם למקרה.

 

למרות שהתרופות הכימיות עלולות לפגוע בפוריות, עדיין קיימת האפשרות להרות. כיוון שיש להימנע מהריון עקב החשש מהיווצרות מומים בעובר, מומלץ שבני הזוג יקפידו הקפדה יתרה וימשיכו להשתמש באמצעי מניעה במהלך הטיפולים. המלצה זאת חלה בין אם הטיפול ניתן לבת הזוג או לבן הזוג.

 

בכל מקרה של תכנון הריון לאחר סיום הכימותרפיה, יש להתייעץ קודם עם הצוות המטפל. יש לציין, כי על פי הספרות, לא נצפתה שכיחות מוגברת של מומים בילדים שנולדו לחולי סרטן, שהחלימו ממחלתם לאחר כימותרפיה.

 

השפעת הטיפול על המיניות

מיניות מתבטאת בצורך בקרבה, במגע, בחום, בקשר ובהנאה. ישנם מצבים בהם הטיפול גורם לחולשה, לתשישות ולחוסר אנרגיה, עד כדי כך, שחלק מהגברים או הנשים חשים חוסר דחף מיני וחוסר רצון לקיים פעילות מינית. גם לתחושות הפחד והדאגה הנלוות למחלה ולטיפולים יש חלק לא מבוטל בירידה בתשוקה ובתפקוד המיני. טיפול כימי עשוי להקדים את הפסקתו המלאה של המחזור החודשי אצל נשים ולהפחית את כמות ההורמונים המיוצרים על ידי השחלות. במצב כזה מטופלות עלולות לחוות תופעות של גיל המעבר, דוגמת גלי חום, יובש נרתיקי, כאבים בזמן חדירה, שינויים במצב הרוח, נדודי שינה ועוד.

 

תופעות הלוואי של הטיפולים יכולות לשנות את תחושותיהם של גברים ונשים לגבי גופם ומראם החיצוני ויש כאלה החשים מבוכה וקושי להסתגל למצב החדש. הפרת השיגרה והעומס הרגשי והפיזי שבני הזוג חווים עלולים להקשות על חלק מהם, ולגרום אף להתרחקות רגשית ביניהם. לעומת זאת, יש זוגות שהקשרים ביניהם דווקא מתהדקים ומתחזקים בעקבות המחלה והטיפולים.

 

חשוב לדעת שמבחינה רפואית, אין כל הגבלה על קיום יחסי מין בתקופת הטיפולים. יחד עם זאת יש להדגיש, כי יש להימנע מהריון במהלך טיפול כימותרפי (ראה פרק קודם- "פוריות").

 

מגע מיני אינו מחמיר את המחלה ולא משבש את הטיפול הכימי. המגבלה היחידה היא כאשר נרשמים ערכים נמוכים מאוד של ספירות דם, העלולים לגרום לדימומים או לזיהומים. חשוב להתייעץ עם הצוות המטפל לגבי ערכי ספירת הדם המאפשרים קיום יחסי מין.

 

מאחר והמערכת החיסונית עלולה להיות פגיעה מהרגיל, באופן זמני, מומלץ לקיים יחסי מין בטוחים ולהשתמש בקונדומים, על מנת למנוע מהחולה הידבקות בזיהומים או במחלות. אין עדות חד משמעית להעברת חומר כימי לבן/בת הזוג הבריא/ה באמצעות מגע מיני, אולם חברי הצוות, ברוב בתי החולים ממליצים, ליתר ביטחון, להשתמש בקונדום במשך מספר ימים לאחר קבלת הטיפול הכימי.

 

לעיתים קרובות, לגברים ולנשים יש שאלות הנוגעות לפעילות מינית בזמן המחלה, וכיצד ניתן להתגבר על השינויים שחלו, אולם הם נמנעים מלשאול מכיוון שהם חשים מבוכה. לשני בני הזוג ניתן לסייע להכיר את הצרכים החדשים של כל אחד מהם ואת הקשיים שנוצרו בעקבות המחלה והטיפולים, להבין מה נעים, מה גורם אי נוחות ומה מהנה. מה מותר, ממה להימנע ומה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב הקיים.

 

חשוב לזכור, שהאבחנה כי חלית בסרטן, אין פירושה סוף לחיים האינטימיים. כמעט תמיד יש דרכים חלופיות לקבל ולהעניק אהבה.

 

הצוות המטפל יוכל לסייע במידע ובייעוץ לגבי השפעת המחלה והטיפולים על התפקוד המיני או להפנות אותך לייעוץ מקצועי בנושא.

 

באגודה למלחמה בסרטן ניתן ייעוץ בנושאי מיניות ופוריות לכל חולה המעוניין לחלוק את תחושת ההתמודדות, לקבל מידע, תמיכה והפניה לאנשי מקצוע בהתאם לבעיה שהוצגה. השירות ניתן באופן פרטני או זוגי ואינו כרוך בתשלום. טל. 03-5721643

חזרה למעלה >>


ניסויים קליניים

ניסוי קליני הוא השלב האחרון בתהליך מחקר ופיתוח של טיפול חדש הניתן לחולי סרטן. בשלב זה נבדק הטיפול החדש בחולים, על מנת לוודא שהוא פעיל ומועיל להם. כמו כן, נבדקות מגוון תופעות הלוואי שלו. במידה ויוצע לך להשתתף בניסוי קליני עלייך לדון על כך עם הצוות המטפל ולשקול את כל האפשרויות העומדות בפנייך.

 

למידע מורחב ראה "ניסויים קליניים בטיפול במחלת הסרטן".

חזרה למעלה >>


רפואה משלימה או משולבת (אינטגרטיבית)

רפואה זו מתייחסת לתחום הטיפולים המשלימים כשהם ניתנים במקביל או בנוסף לרפואה המקובלת. במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ פועלים צוותים ביחידות האונקולוגיות במשולב ובצורה מושכלת עם הצוותים ביחידות לרפואה משלימה. חשוב לשאול וליידע את האונקולוג המטפל על הכוונה להיעזר ברפואה משלימה.

 

למידע מורחב ראה "רפואה משלימה וסרטן".

חזרה למעלה >>


כיצד תקל על עצמך במהלך הטיפול הכימי?

קיימים מספר דברים שתוכל לעשות בכדי להתמודד טוב יותר עם הקשיים העלולים לחול בתקופה זו:

 

מידע

מידע אודות המחלה והטיפולים עשוי לספק תחושה של שליטה. ייתכן ועולות שאלות לגבי השפעת הכימותרפיה על המחלה ועל איכות החיים. מידע ומציאת תשובות לשאלות אלה יעזרו בהתמודדות עם הבלתי-נודע. ניתן להכין מחברת ולרשום בה כל שאלה העולה ברוחך. בהמשך, במפגש עם הצוות המטפל, תוכל להעלות אותן ולכתוב את התשובות אותן תקבל.

 

יומן טיפול

חלק מהחולים מנהלים יומן אישי בו הם מתעדים את התהליך שהם עוברים, עוקבים אחר שינויים, מבטאים תחושות ומחשבות ומתייקים מסמכים חשובים. היומן חשוב גם במקרה שתחליט להתייעץ עם מומחים נוספים בשלב זה או אחר של מחלתך.

 

אימוץ גישה חיובית

לעיתים זה לא פשוט לאמץ גישה חיובית בתקופה בה שגרת חייך משתנית לחלוטין בעקבות המחלה והטיפולים. אימוץ גישה חיובית משמעו, בין השאר, לקבל את המצב הנתון אליו נקלעת, לנסות למצוא בו, למרות הכל, השלכות חיוביות ולהיות מודע לכך שבתקופה זו יש מורדות ועליות. הרבה אנשים מדווחים על צמיחה אישית בעקבות המחלה. ניתן לקרוא ספרות בנושא, או לשוחח על כך עם איש מקצוע מתחום הפסיכואונקולוגיה.

 

תכנון זמן

למרות שלפעמים הטיפול הכימי עלול לגרום תופעות לוואי בלתי נעימות, יש אנשים הממשיכים לקיים אורח חיים פעיל. יש כאלה המעדיפים להמשיך לעבוד באופן חלקי, להיפגש עם חברים ובני משפחה, לקרוא, לכתוב יומן, להקדיש זמן להליכה יומיומית ולמצוא תעסוקה מספקת. תכנון היום והצבת מטרות בהתאם ליכולתך האישית עשויים לתרום למצב הרוח ולהרגשה הכללית שלך.

חזרה למעלה >>


כיצד אחרים יכולים לסייע לך?

חלק מהחולים מעוניינים, לעיתים, להיות לבד עם עיסוקיהם ומחשבותיהם, ובזמנים אחרים הם מעדיפים להיות במחיצת יקיריהם ולחלוק עימם את רגשותיהם.

 

משפחה וחברים

לעיתים קרובות בני משפחה וחברים מעוניינים לסייע לך. ייתכן והם מתקשים להבין בדיוק מה אתה חווה ומרגיש, ולעיתים הם מעוניינים לעזור, אך לא יודעים במה. כך יכול לקרות, שהם מחליטים לסייע בעניינים שהם בניגוד לרצונך. כדי למנוע זאת כדאי שתגיד להם מה עשוי להקל עליך או לתת לך הרגשה יותר טובה (למשל בבישול, בשמירה על הילדים, בחיפוש מידע על המחלה והטיפולים, בתיאום התייעצות נוספת, בעריכת קניות, בשיחה, בליווי בזמן ההליכה ועוד). תקשורת טובה ושיחה פתוחה יכולות לסייע.

 

גם בני המשפחה חווים שינוי ועומס תפקידים, שלא היו רגילים לבצע טרם המחלה. הגדרה ברורה במה הם יכולים לסייע לך מחד, ומתן ביטוי מילולי להערכה אליהם מאידך, יכולים לסייע להתמודדות המשותפת שלכם עם התהליך המורכב בו אתם נמצאים.

 

קבוצות תמיכה

השתתפות בקבוצת תמיכה או בקבוצת מידע עשויה לסייע בקבלת מידע ו"טיפים" מאחרים שחוו טיפול דומה. גם אתה יכול לסייע מניסיונך על ידי מתן מידע רלוונטי לאחרים. היכולת לחלוק את התהליך עם אלה שעברו טיפול דומה מעניקה למשתתפים בקבוצה תחושה ש"אני לא לבד", וכי מבינים אותי. תחושות אלה מסייעות לרבים מהמטופלים להתמודד עם המצב החדש אליו נקלעו.

 

באגודה למלחמה בסרטן פועלות קבוצות תמיכה לחולי סרטן ובני משפחותיהם המונחות ע"י העובדות הסוציאליות המחוזיות של האגודה. קבוצות נוספות פועלות במרכזי התמיכה של האגודה. למידע ניתן לפנות לטל.03-5721614.

 

חשוב לזכור שהרופאים והאחיות תמיד זמינים ומוכנים לסייע לך בכל נושא.

 

הצוות המטפל והאגודה למלחמה בסרטן מאחלים לך החלמה מהירה

חזרה למעלה >>


 מידע נוסף בנושא

הדרכה למטופלים עם צנתרים מרכזיים
תרופות יעודיות למחלת הסרטן

ינואר 2017 - המשלב התרופתי

Palonosetron + Netupitant - Akynzeo כטיפול תומך לבחילות והקאות הנלוות לטיפול כימותרפי הוכלל בסל הבריאות לשנת 2017.

 

מידע מעודכן על התרופה נמצא בשלבי הכנה ויועלה לאתר בהמשך.

כתיבה:

ליויה כסלו - RN MA, אחות ראשית באגודה למלחמה בסרטן; ברוריה יכיני - RN MA; סגנית אחות אחראית, אשפוז יום אונקולוגי, המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי, תל אביב; מרים רוזן-צבי - RN MA; אחות, אשפוז יום אונקולוגי, המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי, תל אביב

דפנה אחיטוב - RN BA; אחות אחראית, אשפוז יום אונקולוגי, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, תל אביב

תודתנו נתונה לפרופ' נסים חיים,

מנהל מחלקת כימותרפיה ותחום כימותרפיה, המערך אונקולוגי במרכז רפואי רמב"ם על הערותיו והארותיו.

ינואר 2013


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על הטיפול הכימי - כימותרפיה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.