לתרומה

מחלות סרטן
סרטן מערכת העיכול

סרטן פי הטבעת

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן

 מהו סרטן פי הטבעת
Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן פי הטבעת

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?

Big-Bullet-SQR.gif קביעת שלבי סרטן פי הטבעת

Big-Bullet-SQR.gif דירוג סרטן פי הטבעת

Big-Bullet-SQR.gif סוגי טיפולים

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה

Big-Bullet-SQR.gif ניתוח

Big-Bullet-SQR.gif הקלת התסמינים בעקבות הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מהו סרטן פי הטבעת?

סרטן פי הטבעת הוא סרטן אנאלי. פי הטבעת הוא אזור שרירי בקצה המעי הגס המהווה את פתחו של המעי אל מחוץ לגוף. תפקידו של פי הטבעת הוא לשלוט ביציאת הצואה באמצעות פתיחה וסגירה.

 

סרטן פי הטבעת הנפוץ ביותר הוא קרצינומה מסוג תאים קשקשיים ובו עוסק מידע זה.

סוגים אחרים, ונדירים יותר, הם: תאים בזליים, אדנוקרצינומה ומלנומה.

חזרה למעלה >>


מה גורם לסרטן פי הטבעת?

סרטן פי הטבעת הוא מחלה נדירה, הנפוצה מעט יותר בקרב נשים מאשר בגברים. בדומה לרוב סוגי הסרטן, הגורם לסרטן זה אינו ידוע. עם זאת, נמצא כי אנשים שסבלו מזיהום ויראלי בשם וירוס הפפילומה האנושי (HPV) נמצאים בסיכון גדול יותר לפתח את סרטן פי הטבעת. קבוצה נוספת בעלת סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן מסוג זה הינה נשאי HIV (איידס).

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

התסמינים הנפוצים ביותר של סרטן פי הטבעת הם כאבים ודימום במקום. אצל חלק מהאנשים מופיעות בו גבשושיות קטנות ונוקשות, הנראות לעתים כמו טחורים. יש הסובלים מאי נוחות ומהפרשות מפי הטבעת. לעיתים סרטן זה יכול להופיע בצורת כיבים המתפשטים אל העור באזור העכוז. תסמין אחר של סרטן פי הטבעת הוא חוסר שליטה על היציאות.

ייתכן שהגורם לתסמינים אלה אינו סרטן פי הטבעת, אולם עם הופעת התסמינים חשוב לפנות תמיד לרופא לשם בדיקה.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחנה מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה שלך, שיבדוק אותך ויחליט האם להפנותך לרופא מומחה. הרופא המומחה יבדוק את ההסיטוריה הרפואית שלך, יערוך בדיקה גופנית ובדיקת דם בכדי להעריך את מצב בריאותך הכללי. בטרם יהיה ניתן לאשר את האבחנה כי מדובר בסרטן פי הטבעת תיערך סדרת הבדיקות הבאות:

 

בדיקה רקטלית

במהלך הבדיקה יחדיר הרופא אצבע נתונה בכפפה לתוך החלחולת.

 

ביופסיה

זוהי דגימת תאים קטנה הנלקחת מהגידול לצורך בדיקה מיקרוסקופית. הבדיקה מתבצעת לרוב באמצעות מכשיר ביופסיה מיוחד המכונה Punch Biopsy . לחילופין, יכול הרופא לחתוך פיסה קטנה מהגידול (הליך הקרוי ביופסיית חתך). הליכים אלה מבוצעים תחת הרדמה מקומית או כללית.

 

צילום רנטגן

ייתכן ויבוצע צילום רנטגן בכדי לבדוק האם הגידול הסרטני התפשט לאזורים נוספים בגוף.

 

אולטרא סאונד

מדובר בסריקה פשוטה ולא כואבת, בה עושים שימוש בגלי קול על מנת להמירם אל תמונה של האזור הנבדק. בזמן הבדיקה תתבקש לשכב בנוחות על גבך וג'ל מיוחד יימרח על פני הבטן. מכשיר קטן דמוי מיקרופון יועבר על פני האזור וגלי הקול יעובדו לכדי תמונה על מסך המחשב. הבדיקה אינה כרוכה בכאב ואורכת בין 15 ל-20 דקות. ייתכן ותבוצע בדיקת אולטראסאונד פנימית במהלכה מוחדר אמצעי בדיקה לתוך הרקטום המדגים את גודלו והיקפו של הגידול.

 

סריקת CT

סריקת סי טיזהו סוג מתוחכם של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל וכרוכה בשכיבה ארוכה ללא תנועה (בין 10 ל- 30 דקות). בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה של קרינה, והסבירות שייגרם נזק לך או לאדם אחר כלשהו הבא עמך במגע היא נמוכה ביותר. לפני הבדיקה תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה במשך ארבע שעות לפחות. כמו כן, יתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע שיסייעו לראות אזורים פנימיים בגופך באופן ברור יותר בצילום.

 

חומר זה עשוי לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות. אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה, על כן חשוב שתדווח על כך לרופא מראש. ממש לפני ביצוע הסריקה, תוחדר לך דרך פי הטבעת צינורית קטנה שתזרים נוזל דומה לחלחולת. הדבר עלול לגרום לך אי נוחות מסוימת אך מבטיח את קבלת התמונה האפשרית הטובה ביותר. לאחר שתימצא בתנוחה המתאימה, תבוצע הסריקה. קרוב לוודאי שתוכל ללכת הביתה מיד עם תום הסריקה.

סריקת MRI (תהודה מגנטית) 

סריקת אם אר איבדיקה זו דומה לסריקת CT , אך עושה שימוש בשדה מגנטי, במקום בקרני רנטגן, על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. בכדי לשפר את ההדמיה מוזרק לחלק מהאנשים צבע לתוך וריד בזרוע. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול למשך כ- 30 דקות.

 

אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה, ועל כן רצוי לומר זאת לטכנאי לפני התחלת הבדיקה. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש מאוד, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות על מנת להתגבר על הרעש. לרוב תוכל לבקש מאדם נוסף לארח לך לחברה בתוך חדר הבדיקה. הבדיקה אינה כרוכה בכאב ומכשיר אינטרקום יאפשר לך לשוחח עם הטכנאים מהעבר השני של הסורק. הגליל הוא מגנט חזק ביותר לכן, לפני הכניסה לחדר, יש להסיר את כל חפצי המתכת שעל גופך. אנשים שבגופם מושתל מוניטור לב, קוצב לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.

קולונסקופיה

אם הרופא שלך ירצה לבחון את המעי הגס כולו, תידרש לעבור בדיקה הנקראת קולונסקופיה. בדיקה זו נמשכת כשעה. על המעי להיות ריק לחלוטין לשם עריכת קולונסקופיה. לשם כך תתבקש לשמור על דיאטה קפדנית מספר ימים לפני הבדיקה. לפני הבדיקה תינתן לך זריקת הרגעה לווריד. לאחר שתשכב בנוחות על צידך, יחדיר הרופא בעדינות צינורית גמישה (קולונסקופ) לחלחולת. בתוך הצינורית יש אור המסייע לרופא להבחין בממצאים חריגים. הצינורית העשויה סיבים גמישים, עוברת בקלות בפיתולי המעי ומאפשרת את בדיקת המעי הגס לכל אורכו. פירוט נוסף על הבדיקה תוכל לקבל מהרופא בבית החולים. רוב האנשים יכולים לשוב לביתם כשעה לאחר הבדיקה. רצוי שתבקש מחבר לאסוף אותך מבית החולים, היות ולא תוכל לנהוג מספר שעות לאחר קבלת תרופת ההרגעה.

חזרה למעלה >>


קביעת שלבי סרטן פי הטבעת

קביעת שלבי סרטן פי הטבעת 'שלב המחלה' הוא מונח המתאר את גודלו ואת מידת התפשטותו של הגידול הסרטני. הגדרה זו מסייעת לרופאים להחליט על הטיפול המתאים ביותר לכל מטופל. ישנן מספר שיטות להגדרת שלב המחלה. סרטן עלול להתפשט בגוף, באמצעות מערכת הדם או הלימפה. מערכת הלימפה מורכבת מרשת קשריות (בלוטות ) לימפה המחוברות ביניהן בצינוריות דקות המכילות את נוזל הלימפה. קרוב לוודאי שהרופאים יבדקו את בלוטות הלימפה הסמוכות לאזור הגידול בעת קביעת שלב המחלה. להלן תיאור שלבי סרטן פי הטבעת:

 

שלב 1

הגידול הסרטני פוגע בפי הטבעת בלבד, קטן בגודלו מ-2 ס"מ ולא התפשט לשריר הסוגר.

שלב 2

הגידול הסרטני עולה על 2 ס"מ, אך לא התפשט לקשריות לימפה סמוכות או לאזורים נוספים בגוף.

שלב 3A

הגידול הסרטני התפשט לקשריות לימפה הקרובות לרקטום או לאיברי גוף סמוכים לו, כגון שלפוחית השתן או הנרתיק (אצל נשים).

שלב 3B

הגידול הסרטני התפשט לקשריות לימפה במפשעה ובאגן או לקשריות לימפה קרובות לפי הטבעת או לאזורים סמוכים אחרים, כגון שלפוחית השתן או הנרתיק (אצל נשים).

שלב 4

הגידול הסרטני התפשט לקשריות לימפה בחלל הבטן או לאיברים אחרים בגוף, כגון הכבד. שיטה נוספת העשויה להחליף את השיטה הקודמת נקראת שיטת דירוג TNM.

T - מתאר את היקף הגידול ואת מידת התפשטותו לאיברים סמוכים אחרים.

N - מתאר את מידת התפשטות הגידול לקשריות הלימפה.

M - מתאר את מידת התפשטותו של הגידול לאיזור אחר בגוף, כגון הכבד. (גידול סרטני בדרגה זו נקרא סרטן שניוני או גרורתי). למרות ששיטה זו מורכבת יותר, היא מסוגלת להעניק מידע מדיוק יותר על דרגתו ואופיו של הגידול הסרטני. במידה והגידול הסרטני שב ומופיע לאחר הטיפול הראשוני, זוהי תופעה הידועה כ'הישנות מחלה'.

חזרה למעלה >>


דירוג סרטן פי הטבעת

המונח 'דירוג המחלה' מתייחס לאבחנת אופי תאי הגידול הסרטני תחת המיקרוסקופ ומעניק לצוות המטפל מושג כללי על מהירות התפתחותם של תאים אלו.  כאשר הדרגה הנקבעת הינה נמוכה הכוונה היא לכך שתאי הגידול הסרטני דומים ביותר לתאים בריאים. תאים אלו לרב מתפתחים באיטיות וישנה סבירות נמוכה כי יתפשטו לאזורים אחרים בגוף. בגידולים סרטניים בעלי דרגה גבוהה התאים נראים בלתי תקינים, והינם בעלי סבירות גבוהה כי יתפתחו במהירות ויתפשטו לאיזורים נוספים בגוף.

חזרה למעלה >>


סוגי טיפולים

הטיפול העיקרי לסרטן פי הטבעת הוא שילוב של כימותרפיה עם טיפול בקרינה, הניתנים במקביל או זה אחר זה. לטיפול המשולב ישנם שיעורי הצלחה גבוהים. לרוב לא מבצעים ניתוח כטיפול ראשון בסרטן זה.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

טיפול בקרינה כטיפול בסרטן עושה שימוש בקרניים באנרגיה גבוהה המשמידות את תאי הסרטן, תוך שהן גורמות נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים. הטיפול נמשך בדרך כלל מספר דקות בכל יום, ומתבצע על פני מספר שבועות.

 

במהלך תקופת הטיפול תבחין בשינויים בתפקוד המעי, כגון שלשולים או גזים. לעתים ניתן לצמצם תופעות אלה על ידי הימנעות ממאכלים מסוימים.
 

החוברת תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך') של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה נכונה בתקופת המחלה.

 

לקראת סוף תקופת הטיפול אתה עלול לחוות צריבה בעור שמסביב לאזור פי הטבעת ובמקרים מסוימים גם באזור המפשעה. כמו כן, עלולות להופיע בועות על פני העור באזור זה.

 

בדרך כלל, תופעות לוואי אלו פוחתות בהדרגה עם סיום הטיפול, אך ייתכן שיעברו מספר חודשים עד שהעור ישוב לקדמותו. אצל חלק קטן מהאנשים השינוי בתפקוד המעי הוא קבוע. חשוב לשוחח על תופעות אלו עם הרופא שלך או עם תזונאי בית החולים משום שלעיתים קרובות ניתן למצוא דרכים להקל על הסובלים מתופעות אלו.  אצל נשים טיפול בקרינה לסרטן פי הטבעת עלול לגרום להיצרות הנרתיק וליובש. על מנת לסייע למניעת תופעה זו, מומלץ לחלק מהנשים להשתמש במרחיב נרתיק בשילוב עם משחה, על מנת לשמור על דפנות הנרתיק פתוחות וגמישות. נשים מסוימות עשויות להזדקק למשחה גם בעת קיום יחסי מין.

 

תופעת לוואי אפשרית נוספת לטיפול בקרינה היא עקרות. אם אתה מודאג בשל הסיכון לעקרות כתוצאה מהטיפול, תוכל לשוחח על כך עם הרופא המומחה לפני תחילת הטיפול
 
שירותי ייעוץ בנושאי מיניות, פוריות וזוגיות לחולי/חולות סרטן ולבני/בנות זוגם/ן ניתן לקבל על ידי אחות ייעוץ מיני של האגודה למלחמה בסרטן, ללא תשלום, בתיאום מראש וללא צורך בהפניה רפואית. ניתן לפנות ישירות ללנה קורץ בטל: 03-5721643 (אם עונה משיבון ניתן להשאיר הודעה) או לסילויה בטל. 03-5721618.
 
חוברת 'טיפול בקרינה באזור הבטן והאגן או החלחולת' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת בפירוט רב בטיפול בקרינה, תכנונו, ותופעות הלוואי האפשריות.
 

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) מיוחדות להשמדתם של תאים סרטניים. טיפול כימי עשוי להפחית את מספר התאים הבריאים בדמך. כאשר ספירת הדם נמוכה ישנה סבירות גבוהה לזיהומים וכן תחושת תשישות. במהלך הטיפול הכימי יבדק דמך באופן שגרתי וכן יינתן, במידת הצורך, טיפול תרופתי כנגד זיהומים. עירוי דם עשוי להינתן לך במידה ותופיע אנמיה (חסר דם) כתוצאה מהטיפול הכימי.

 

תופעות לוואי אפשריות נוספות הינן בחילות והקאות. תרופות כימיות מסוימות עלולות לגרום  לרגישות בגרון ולהופעת כיבי פה קטנים. שטיפות פה יומיומיות ייקלו על התופעה. במידה והתיאבון אינו כבעבר ניתן להעזר במשקאות מזינים או מרקים כתוספת תזונתית. כמו כן, ניתן להיעזר בייעוץ תזונתי. כפי שצוין, הטיפול הכימותרפי ניתן בשילוב או באופן עוקב עם הטיפול בקרינה.

 

חוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי שלהם. בנוסף, בטלמידע ישנם דפי מידע מיוחדים ומפורטים אודות כל אחת מהתרופות ותופעות הלוואי שלהן.

 

חזרה למעלה >>


ניתוח

כאשר הגידול לא מגיב לטיפול הראשוני או כאשר ישנם סימנים לחזרתו של הסרטן לאחר הטיפול, ניתן לנתח. קיימים שני סוגי ניתוח עיקריים: ניתוח מקומי וניתוח משולב, המאפשר גישה אל הגידול מאזור הבטן ומאזור פי הטבעת.

 

ניתוח מקומי

ניתוח זה משמש להסרת גידולים קטנים בחלק החיצוני של פי הטבעת בלבד. אצל מרבית האנשים תהליך זה אינו פוגם בתפקודו של השריר הפותח והסוגר את פי הטבעת וכך מעבר הפרשות מתבצע באופן נורמאלי, הדבר נכון גם לגבי תפקודי מעי אחרים.

 

ניתוח משולב

זהו ניתוח להסרת פי הטבעת והרקטום. ניתוח זה דורש קולוסטומיה קבועה (פתח המכונה פיום) הכרוכה בהסטת הקצה הפתוח של המעי אל דופן הבטן.  פיום זה מאפשר להפרשות לצאת מהגוף אל תוך שקית. למרות שהרעיון של קולוסטומיה מבהיל בתחילה, מרבית האנשים מגלים כי הם מסתגלים אליה עם הזמן ומסוגלים לחזור לפעילויות השגרתיות שלהם.

 

חוברת 'לשוב לחיים רגילים עם קולוסטומיה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף בנושא זה. ניתן גם להסתייע באחיות הסטומה הפועלות במימון האגודה ברחבי הארץ, פרטים בטלמידע.

 

חזרה למעלה >>


הקלת התסמינים בעקבות הטיפול

גם לאחר הטיפול הכימי והטיפול בקרינה עלולות תופעות הלוואי להוסיף ולהעיק עליך. תופעות אלו כוללות: שלשולים, חוסר שליטה ביציאות, נפיחות וגזים. התסמינים הם לרוב זמניים, אך עלולים להימשך מספר חודשים. מומחים בתחום הסרטן ותזונאים יכולים לתת לך ייעוץ נוסף על דרכי ההתמודדות עם תופעות אלו.

 

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
פרופ' שלמה שניבאום, מנהל היחידה לכירורגיה מונחית איזוטופים, מרכז רפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה אונקולוגית

דר' יחיאל זיו, המחלקה הכירורגית , מרכז רפואי אסף הרופא, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה של הקולון והרקטום:

חברי ועדת העדכון לנושא מערכת העיכול של האגודה למלחמה בסרטן על הארותיהם והערותיהם.
מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Cancer of the Gulle של לוגו והותאם לקוראים ישראלים.
ספטמבר 2006
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן פי הטבעת. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.