לתרומה

מחלות סרטן
גרורות-גידולים משניים

סרטן שניוני בעצמות (גרורות)

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?
Big-Bullet-SQR.gif גידול שניוני בעצמות
Big-Bullet-SQR.gif העצמות
Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן עצם שניוני?
Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה
Big-Bullet-SQR.gif אבחון סרטן שניוני בעצמות
Big-Bullet-SQR.gif הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה
Big-Bullet-SQR.gif טיפול הורמונלי
Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה
Big-Bullet-SQR.gif ניתוח סרטן שניוני בעצמות
Big-Bullet-SQR.gif טיפול בעצם חלשה כתוצאה מסרטן שניוני בעצמות
Big-Bullet-SQR.gif טיפול בדחיסת עמוד השדרה כתוצאה מסרטן שניוני בעצמות
Big-Bullet-SQR.gif ביספוספונאטים
Big-Bullet-SQR.gif טיפול בכאבים
Big-Bullet-SQR.gif טיפול ביתר סידן בדם
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות עם השפעת סרטן שניוני בעצמות על מח העצם
Big-Bullet-SQR.gif מעקב
Big-Bullet-SQR.gif היחידה הארצית לטיפול במחלת עצם גרורתית
Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


גידול שניוני בעצמות

כאשר מתפתח גידול סרטני בגוף, הוא נקרא גידול ראשוני. גידולים סרטניים מורכבים ממיליוני תאים סרטניים. חלק מתאים אלה נפרדים מהגידול המקורי (הראשוני), מתפשטים לחלק אחר בגוף (במקרה זה לעצמות) ויוצרים באזור החדש גידול בשם "גרורה" או "סרטן שניוני".

 

סרטן שניוני בעצמות אינו מתפתח מרקמת העצם, אלא הוא תוצאה של תאים סרטניים המתפשטים לעצם מגידול ראשוני שהתפתח במקום אחר (כמתואר למעלה). לעיתים רק באזור אחד בעצם מתפתח גידול סרטני, אולם אצל חלק מהחולים מופיעים לעיתים קרובות מספר גידולי עצמות שניוניים בעצמות שונות בגוף. לא כל הגידולים השניוניים בעצמות יפתחו תסמינים או יגרמו לבעיות.

 

למרות שכל גידול סרטני עשוי להתפשט לעצמות, סרטן השד, סרטן הערמונית, סרטן ריאות, סרטן הכליה וסרטן בלוטת התריס הם סוגי הסרטן העיקריים המתפשטים לעצמות. ברוב המקרים, חולים בסרטן שניוני של העצמות יודעים את מיקומו של הסרטן הראשוני, אולם יש והסרטן השניוני בעצמות מתגלה לפני הסרטן הראשוני. אם הגידול הראשוני אינו נמצא, הגידול הסרטני נקרא סרטן גרורתי שמקורו אינו ידוע.

סרטן שניוני בעצמות הינו סוג סרטן השונה מסרטן ראשוני בעצמות, שבו הגידול הסרטני מתפתח מתאי רקמת העצם גופה.

חזרה למעלה >>


העצמות

גוף האדם מורכב מיותר מ- 200 עצמות בצורות וגדלים שונים.

 

מבנה העצמות

 

העצמות בנויות מתאים חיים (אוסטאוציטים - תאי עצם) המחוברים יחד ע"י חומר קשיח ורווי בסידן. מרקם זה יוצר את חוזקה ואת קשיחותה של העצם. העצמות עצמן הן חלולות ומלאות בחומר ספוגי, הקרוי לשד העצם - בו נוצרים תאי הדם.

 

מפרקי העצמות מכוסים סחוס, שהוא חומר חזק אך גמיש. גמישותו מאפשרת תנועה חופשית באזורי המפרקים. הסחוס מרפד את העצמות במפרקים ומונע חיכוך ביניהן.

 

לעצמות יש מספר תפקידים חשובים. ראשית, השלד נותן לגוף תמיכה יציבה והמפרקים משמשים כמנופים לתנועות הגוף. שנית, העצמות מגנות על איברים בגוף: למשל, כלוב הצלעות מגן על הלב ועל הריאות. העצמות משמשות כמחסן לחלק מהחומרים החיוניים לגוף, במיוחד לסידן.

 

סרטן שניוני בעצמות עלול להופיע בכל עצם בגוף, אולם הוא נפוץ בעיקר בעמוד השדרה, בצלעות, באגן, בגולגולת ובאזורים הקרובים למרכז הגוף (הזרוע, הירך, השוק).

חזרה למעלה >>


מה גורם לסרטן עצם שניוני?

הגורם לסרטן שניוני בעצמות הוא תמיד סרטן ראשוני במקום אחר בגוף.

חזרה למעלה >>


תסמיני המחלה

כאבי עצמות

התסמין הנפוץ ביותר של סרטן שניוני בעצמות הוא כאב באזור הנגוע. לרוב זהו כאב עמום ומתמשך, המחמיר בלילה, כאשר ה שרירים רפויים. לעיתים ניתן יהיה להבחין בנפיחות וברגישות באזור הנגוע. אם הנך מרגיש כאב שכזה שאינו חולף במשך שבוע עד שבועיים, מומלץ לדווח על כך לרופא בהקדם האפשרי. למרות שגידולים שניוניים בעצמות יכולים להופיע בכמה עצמות שונות בו זמנית, לרוב רק אזור אחד או שניים גורמים לכאב.

 

חולשה בעצמות

לפעמים, הגידול הסרטני בעצם יחליש אותה ועלול לגרום לה להישבר גם אם לא נפגעה ממכה או מנפילה. שבר זה מכונה שבר פתולוגי.

 

רמת סידן גבוהה בדם

כאשר עצמות נפגעות כתוצאה מגידול סרטני, רמה גבוהה של סידן (החומר המסייע בבניית עצמות הגוף) משתחררת לתוך זרם הדם. רמה גבוהה של סידן בדם נקראת היפרקלצמיה. תופעה זו יכולה לגרום לתסמינים שונים, כגון עייפות, תחושת חולי כללית, בחילות, עצירות, צמא ובלבול. עם זאת, אצל חולים רבים תופעה זו מתגלה בבדיקת דם, הרבה לפני שמופיעים תסמינים נוספים.

 

לחץ על עמוד השדרה

סרטן שניוני בעצמות עמוד השדרה, עלול להפעיל לחץ על העצבים בחוט השדרה. כתוצאה מכך עשויים להופיע תסמינים כגון כאב, חולשת שרירים, ולעיתים עקצוץ, קהות תחושה בגפיים ובמקרים מסוימים שיתוק חלקי או מלא. אם החלק התחתון של עמוד השדרה נפגע, הפגיעה עלולה להשפיע על תפקוד המעיים ושלפוחית השתן.

 

אם אתה חש חולשה, כאב, דגדוג או שיתוק ברגליים, יש לדווח מיד לרופא בכדי שניתן יהיה להעניק לך טיפול מיידי שימנע אפשרות של נזק קבוע לגופך.

 

תסמינים נוספים

סרטן שניוני בעצמות יכול לגרום תחושת חולשה רבה יותר מהרגיל. לעיתים, סרטן שניוני בעצמות עלול להשפיע על תפקוד מח העצם, החומר הספוגי הממלא את העצמות ומייצר תאי דם. סוגי תאי הדם השונים הם: תאי דם אדומים הנושאים חמצן לכל הגוף, תאי דם לבנים המסייעים במניעת זיהומים, וטסיות דם המונעות דימומים ומסייעות בקרישת הדם. אם מח העצם אינו מסוגל לייצר מספיק תאי דם אתה עלול לסבול מאנמיה ולהיות חשוף יותר לזיהומים או להיפצע בקלות ולסבול מדימומים.

חזרה למעלה >>


אבחון סרטן שניוני בעצמות

במקרה של חשד להתפתחות סרטן שניוני בעצמות יפנה אותך הרופא למספר בדיקות. ייתכן ותחשוש כי המחלה חזרה או התפשטה, אולם ללא תוצאות הבדיקות לא תוכל לדעת זאת בוודאות. במצב כזה, אי הוודאות הינה החלק הקשה ביותר. כדאי להמתין לתוצאות הבדיקות לפני הסקת מסקנות כלשהן. כדאי ורצוי להתייעץ ולקבל תמיכה מהצוות הרפואי המטפל בך.

 

בדיקות דם

ראשית תבוצע בדיקת דם כדי להעריך את מצב בריאותך הכללי ולבדוק את רמת הסידן בדם.

 

צילום רנטגן לחזה

קרוב לוודאי שתעבור צילום חזה במטרה לבחון האם ישנם סימנים להתפשטות המחלה לריאות.

 

צילום רנטגן לעצמות

צילום רנטגן הוא שיטה פשוטה לזיהוי שינויים בעצם, העשויים להעיד על נוכחותו של סרטן שניוני בעצמות. עם זאת, סרטן שניוני בעצמות אינו מתגלה תמיד בצילום רנטגן לעצמות.

 

מיפוי עצמות

מיפוי עצמות הוא בדיקה בעלת רגישות גבוהה, המאפשרת לאבחן תאים סרטניים בשלב מוקדם יותר מזה המאובחן בצילום הרנטגן.

 

לצורך מיפוי העצמות יזריקו לוריד (בדרך כלל בזרוע) כמות קטנה מאוד של חומר בעל רדיואקטיביות נמוכה. מאחר שעצם לא תקינה סופחת כמות גדולה יותר של חומר רדיואקטיבי מאשר עצם בריאה, הרי שהסורק יכול לזהות את האזורים החריגים (בהם הצטברה כמות גדולה של חומר רדיואקטיבי) ולהדגיש אותם.

 

לאחר הזריקה תתבקש להמתין שעתיים -שלוש לפני ביצוע המיפוי עצמו. על מנת להעביר את הזמן עד לבדיקה מומלץ שתיקח עימך ספר או עיתון, או שתבקש מאדם נוסף שיארח לך לחברה.

 

רמת הרדיואקטיביות המשמשת במיפוי זה היא נמוכה מאוד ואינה מזיקה. בכל מקרה, הרדיואקטיביות תיעלם מגופך תוך מספר שעות.

 

גם כאשר מתגלה משהו בלתי תקין במיפוי עצמות, אין זה מחייב כי זה נגרם בשל גידול סרטני בעצם. לעיתים, הרופאים יעשו שימוש ב- CT או ב- MRI בכדי לוודא כי מדובר בסרטן שניוני בעצמות ולא במצב רפואי אחר.

 

סריקת CT

זהו סוג מתוחכם יותר של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך ארוכה יותר מצילום רנטגן רגיל ומצריכה שכיבה ממושכת ללא תנועה (בין 10 ל- 30 דקות). בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה של קרינה, כך שהסבירות שייגרם נזק לך או לאדם אחר הבא אתך במגע היא נמוכה ביותר. תתבקש להימנע משתייה ומאכילה במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה.

 

לפני סריקת ה- CT , ייתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע, שיאפשר לראות ולבחון אזורים מסוימים באופן ברור יותר בצילום. חומר זה עשוי לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות. אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה, ולכן חשוב שתדווח על כך מראש לרופא, משום שעדיין תוכל לקבל את הזריקה אולם יינתנו לך סטרואידים יום לפני הבדיקה ויום לאחריה.

קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך מיד עם תום הסריקה.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

בדיקה זו דומה לסריקת CT , אך עושה שימוש בשדה מגנטי, במקום בקרני רנטגן, על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של גופך. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול הפתוח משתי קצותיו. הבדיקה כולה נמשכת כשעה ואינה כרוכה בכאב - למרות שהמכונה עצמה רועשת ביותר. יינתנו לך אטמי אוזניים או אוזניות שיוכלו להקל עלייך את הרעש.

 

הגליל הוא מגנט חזק ביותר ועל כן, לפני הכניסה לחדר, עליך להסיר את כל חפצי המתכת שעליך. כמו כן, חשוב שתדווח לרופא אם עבדת עם מתכות או בתעשיית המתכת בעבר, או אם מושתל בגופך קוצב לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים, שכן במקרה כזה לא תוכל לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים. לחלק מהחולים ניתנת זריקה של חומר צבע לוריד בזרוע, אולם היא אינה גורמת לאי נוחות כלשהי.

 

ייתכן ותרגיש מעט חשש בגלל השהייה בחלל הסגור, אולם תוכל לקחת עימך אדם קרוב שילווה אותך ויארח לך לחברה במהלך הבדיקה. כדאי גם לשתף את הצוות הרפואי בחששותיך בכדי שיוכל להעניק לך תמיכה במשך הבדיקה.

 

סריקת PET (טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים)

בסריקת PET נעשה שימוש במנה נמוכה של סוכר רדיואקטיבי בכדי למדוד את פעילות התאים באזורים שונים בגוף. לפני ביצוע הבדיקה מוזרקת לוריד, בדרך כלל בזרוע, רמה נמוכה של חומר רדיואקטיבי מוזרק לוריד. אזורים סרטניים בדרך כלל פעילים יותר מהרקמות הסובבות אותם ולכן הם ייראו בבירור על גבי הסורק. סוג זה של סריקה הינו חדש יחסית ואינו מבוצע בכל מקרה ובכל המרכזים הרפואיים. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל אם סריקה זו תועיל לך.

 

ביופסיות

לעיתים קרובות, ייתכן שגם לאחר ביצוע הסריקות הרופאים לא יהיו בטוחים מהו הגורם למצב הבלתי תקין בעצם, ויהיה צריך לקחת דגימת תאים קטנה מהאזור הנגוע בעצם (ביופסיה). ניתן לבצע ביופסיה באחת הדרכים הבאות:

 

ביופסיית מחט

לצורך בדיקה זו לוקחים דגימת תאים מאזור העצם הנגועה כדי לראות אם היא מכילה תאים סרטניים. הביופסיה מתבצעת בהרדמה מקומית ובה מוחדרת המחט לתוך העצם ונלקחת דגימה קטנה מהעצם. חלק זה בבדיקה עלול לכאוב. אם אתה חושש מאד, תוכל לקבל חומר הרגעה שיסייע לך להירגע. דגימת העצם נשלחת לבדיקה מיקרוסקופית לצורך זיהוי סוג הגידול.

 

הבדיקה אינה נמשכת זמן רב ותוכל לבצע אותה כחולה חוץ. אם הדגימה נלקחת מגבך, תיאלץ להישאר בבית החולים למשך הלילה. יש לחכות כ-10 עד 14 יום עד לקבלת תוצאות הביופסיה. ייתכן ותרגיש מעט כאבים במשך מספר ימים לאחר הבדיקה, והרופא יוכל לרשום לך משככי כאבים לשימוש בזמן זה.

 

ביופסיה פתוחה

בדיקה זו מתבצעת בהרדמה כללית ובה מוסרת דגימה קטנה מהעצם. העצם היא קשה ביותר, והדגימה שהוצאה עוברת תהליך ריכוך כדי שניתן יהיה לבדוק אותה. התהליך הזה אורך מספר ימים, ולכן יש לחכות כ-10 עד 14 יום עד לתוצאות הבדיקה.

 

בדיקות נוספות

אם סרטן שניוני בעצמות מתגלה לפני שאובחן סרטן ראשוני, ייתכן שהרופא יבקש לבצע בדיקות נוספות בכדי למצוא את מקור הסרטן השניוני, כגון: ממוגרפיה לבדיקת סרטן שד, צילום ריאות או CT ריאות בכדי לבדוק הימצאות סרטן בריאות, CT או אולטרא סאונד לבטן ולאגן בכדי לבדוק הימצאות סרטן בכליה, אולטרא סאונד או בדיקת דם בכדי לבדוק הימצאות סרטן בערמונית. הרופא, יחד עם אנשי צוות רפואי נוספים, יעיינו בתוצאות של כל הבדיקות שערכת לפני שיגיעו לאבחנה הסופית. תהליך זה אורך מספר ימים ולעיתים מספר שבועות. ההמתנה עלולה להיות תקופה מלחיצה עבורך, אולם חשוב כי תתבצע האבחנה המדויקת ביותר. בזמן ההמתנה לתוצאות תוכל להיעזר בתמיכתם של חברים קרובים ובני משפחה.

חזרה למעלה >>


הטיפול

הטיפול במחלת הסרטן

בחולי סרטן שניוני בעצמות נעשה שימוש במספר סוגי טיפול. הטיפול שתקבל יהיה תלוי באזור הנגוע בעצם, אזור הסרטן הראשוני, מה מצב העצם (עד כמה היא חלשה ופגועה), כיצד המחלה משפיעה עליך (התסמינים שאתה חווה). מטרת הטיפול בסרטן שניוני היא להקל על תסמיני המחלה, להפחית את מספר התאים הסרטניים, להפחית את הסיכון לשברים בעצמות ולהפחית את הסיכון להיפרקלצמיה (רמת סידן גבוהה בדם).

 

הקלה בתסמיני המחלה

מלבד משככי כאבים ותרופות אחרות להקלה על כאב, הטיפול העיקרי להקלה על תסמיני המחלה הוא קרינה. טיפול בקרינה יכול להינתן באמצעות מכונה (קרינה חיצונית) או באמצעות רדיואיזוטופ (קרינה פנימית). רדיואיזוטופ הוא נוזל רדיואקטיבי הניתן בדרך כלל באמצעות זריקה או עירוי לוריד. ביספוספונאטים (תרופות מחזקות עצם) עשויים להפחית את הסיכון לשברים או להיפרקלצמיה ולהקל על הכאב.

 

סוגי הטיפול בהם נעשה שימוש

הטיפול שתקבל יהיה תלוי במיקום הראשוני שבו התפתחה מחלת הסרטן, זאת משום שהגידול השניוני בעצם צפוי שיגיב באופן דומה לאותם טיפולים שבהם נעשה שימוש כטיפול בסרטן הראשוני. בכדי לטפל במחלה יציעו לך כימותרפיה, טיפול הורמונלי, שילוב כימותרפיה וטיפול הורמוני.

 

הסכמה לקבלת טיפול

לפני שתקבל טיפול כלשהו, הרופא שלך יסביר לך על מטרות הטיפול המיועד עבורך. תתבקש לחתום על טופס בו הנך נותן את רשותך לצוות הרפואי להעניק לך את הטיפול. לא יינתן לך טיפול רפואי ללא הסכמתך. לפני שתתבקש לחתום על הטופס, אתה צריך לקבל את כל המידע על סוג והיקף הטיפול המוצע לך, היקפו, יתרונותיו וחסרונותיו, טיפולים אחרים העשויים להתאים למצבך, סיכונים ותופעות לוואי אפשריים של הטיפול המוצע לך.

 

אם אינך מבין את מה שהוסבר לך, אמור זאת לצוות הרפואי כדי שיוכלו להסביר לך שוב. חלק מהטיפולים נגד מחלת הסרטן הם מורכבים, כך שזה טבעי לחלוטין לבקש הסברים נוספים. כדאי להיעזר בחבר או בקרוב משפחה שילוו אותך לפגישה שבה מוסבר לך הטיפול. הם יוכלו לסייע לך לזכור את מה שנאמר לך. תוכל תמיד לבקש פרק זמן נוסף בכדי להחליט, אם הנך מרגיש צורך בכך. אתה רשאי גם להחליט שלא לעבור את הטיפול. הצוות הרפואי יוכל להסביר לך מה יקרה במצב כזה. חשוב לדווח על החלטה זו לרופא או לאחות בכדי שיוכלו לתעד אותה בתיקך הרפואי. אינך חייב לתת סיבה להחלטתך זו, אולם כדאי לך לשוחח עם הצוות הרפואי ולשתף אותם בחששותיך משום שהם יוכלו להעניק לך את התמיכה הטובה ביותר.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד, כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, ייתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת.

 

תוכל לפנות למומחה נוסף לשם קבלת חוות דעת שנייה אם תרגיש שהדבר יועיל לך. הרופא שלך ישמח לסייע לך בכך.

 

קבלת חוות דעת נוספת עלולה לעכב את תחילת הטיפול, לכן אתה והרופא שלך צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק מידע חשוב. במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ שיתלווה אליך חבר או בן משפחה, ושתכין רשימת שאלות מראש על מנת להבטיח שתזכור לדון בכל הנושאים שמדאיגים אותך.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

טיפול בקרינה חיצונית

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרניים בעלות עוצמת אנרגיה גבוהה כדי להשמיד תאים סרטניים תוך גרימת נזק קטן ככל האפשר לתאים הבריאים. זהו הטיפול השכיח ביותר במקרים של סרטן שניוני בעצמות והוא יעיל בהקלה על תסמיני המחלה, כגון כאב ונפיחות.

 

טיפול בקרינה ניתן בדרכים שונות. לעיתים ניתנת מנת קרינה אחת בלבד. היתרון הברור של מנה יחידה ומרוכזת של קרינה הוא שאין צורך להגיע למחלקת ההקרנות יותר מפעם אחת. במקרים אחרים עדיף לחלק את הטיפול למספר מנות. טיפול זה ידוע כטיפול מקוטע.

 

תכנון הטיפול בקרינה יהיה תלוי בסוג הגידול הסרטני ובמיקומו בגוף. הרדיולוג (רופא מומחה לקרינה) ישוחח איתך מראש על אופן הטיפול ויענה על כל שאלותיך. טיפול בקרינה ניתן בדרך כלל לאזור בעצם שבו נמצא גידול סרטני. עם זאת, במידה והגידול הסרטני מצוי בכמה אזורים בעצם, יינתן הטיפול לאזור גדול יותר. טיפול זה נקרא טיפול בקרינה לחצי גוף.

 

בדרך כלל עוברים 7-10 ימים עד שחלה הפחתה בכאב וייתכן שיחלפו עד שישה שבועות בטרם תחוש הקלה משמעותית. ייתכן ותרגיש כי הכאב מחמיר מעט קודם להטבה כלשהי. חשוב להמשיך ליטול משככי כאבים, אותם הרופא יכול לרשום לך. ככל שתחושת הכאב פוחתת, יהיה אפשר להפחית בכמות משככי הכאבים שהנך נוטל. לפני התאמת מנת התרופה יש להתייעץ עם הרופא או האחות.

 

תופעות לוואי

בדרך כלל סוג זה של טיפול בקרינה גורם מעט מאוד תופעות לוואי. עם זאת, טיפול בעצמות במקומות מסוימים בגוף, כגון הצלעות או עמוד השדרה, עלול לגרום לתחושת חולי יום או יומיים לאחר הטיפול. ניתן לטפל בתחושה זו באמצעות תרופות.

 

רדיואיזוטופים

רדיואיזוטופים הם חומרים רדיואקטיביים ברמה נמוכה. חלק מהרדיואיזוטופים נספגים על ידי העצם ולעיתים נעשה בהם שימוש בכדי לטפל בסרטן שניוני בעצמות. הרדיואיזוטופים ניתנים בדרך כלל כנוזל המוזרק לוריד, בדרך כלל בזרוע.

 

הרדיואיזוטופים נעים באמצעות מחזור הדם ומגיעים לעצמות, וכך מעבירים מנת קרינה ישירות לתאים הסרטניים בעצמות. פעולה זו מפחיתה כאב, לרוב בתוך מספר ימים, אולם לעיתים ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שתחוש בשיפור משמעותי.

 

היתרון בטיפול רדיואיזוטופי הוא שכל עצמות הגוף הנגועות בתאים סרטניים מקבלות טיפול, כך זה יעיל ביותר עבור מי שנמצאה אצלו יותר מעצם אחת נגועה. עם זאת, טיפול זה נמצא יעיל רק בסוגים מסוימים של סרטן שניוני בעצמות, לדוגמה: בגידולים שניוניים, שמקורם בסרטן השד או בסרטן הערמונית, ניתן לטפל באמצעות זריקת סטרונציום-89 ובגידולים שניוניים שמקורם בבלוטת התריס ייעשה שימוש ביוד - 131.

 

סטרונטיום 89

זריקה אחת מועברת דרך צינורית קטנה (קנולה) המוחדרת לוריד. זריקה זו בדרך כלל ניתנת לחולים במסגרת מרפאת חוץ. הכאב הנגרם בעקבות הגידול הסרטני פוחת בהדרגה מספר שבועות לאחר קבלת הזריקה. אצל רוב החולים ההקלה בכאב נמשכת מספר חודשים. הטיפול ניתן שוב במידה והכאב חוזר. לאחר הזרקת החומר ניתן לשהות בקרב אנשים אחרים, כולל ילדים. עם זאת, ייתכן והשתן שלך ודמך יכילו חומר רדיואקטיבי מספר ימים לאחר הטיפול. תקבל הנחיות שיש למלא אחריהן בכדי להימנע מסיכון של אנשים אחרים.

 

יוד 131

טיפול זה ניתן לסרטן שניוני בעצמות הנגרם מסרטן בבלוטת התריס. החומר ניתן ככדור לבליעה, או כנוזל לשתייה והוא חסר צבע וריח. אם היוד ניתן כטיפול בסוגי סרטן אחרים, או שהוא מחובר לחומר נוסף, הוא יינתן כעירוי לוריד בפרק זמן של עד שעה.

 

הקרינה הרדיואקטיבית ביוד 131 מתפרקת לאט. לכן תתבקש להישאר בבית החולים בחדר מבודד במשך מספר ימים. כאשר רמת הרדיואקטיביות תחזור לרמה בטוחה מספיק, ותוכל לשהות בקרבת אנשים אחרים תשוחרר לביתך. תיאלץ למלא אחר מספר כללי זהירות במשך זמן קצר לאחר החזרה הביתה, כגון זהירות בעת מתן שתן. הצוות הרפואי יסביר לך על כך.

 

תופעות לוואי

רדיואיזוטיפים, כגון סטרונטיום 89, עלולים להפחית באופן זמני את מספר תאי הדם האדומים והלבנים המיוצרים על ידי מח העצם. כאשר מספר תאי הדם הלבנים מופחת, אתה עלול לקבל זיהום ביתר קלות. במידת הצורך, תקבל טיפול תרופתי לטיפול בזיהום כלשהו, אם הופיע. אם מספר תאי הדם האדומים נמוך (אנמיה), אתה עלול להתעייף בקלות. אם מספר תאי הדם האדומים נמוך מאוד ייתכן שתקבל עירוי דם.

 

התרחבות גידולית

תופעה זו, בה נוצרת נפיחות סביב הגידול, עלולה להתרחש מספר ימים לאחר הטיפול ולגרום לעלייה זמנית בכאב וברגישות. ייתכן שתזדקק למשככי כאבים במשך מספר ימים.

חזרה למעלה >>


טיפול הורמונלי

בטיפולים הורמונליים נעשה שימוש בדרך כלל לצורך טיפול בסרטן שניוני בעצמות שמקורו בסרטן ראשוני בשד או בערמונית. הורמונים הם חומרים המצויים בגוף באופן טבעי ותפקידם הוא לפקח על גדילת ופעילות תאים בריאים. עם זאת, ישנם הורמונים ייחודיים המשפיעים על גדילתם והתפתחותם של תאי סרטן השד או סרטן הערמונית.

 

טיפול הורמוני פועל באמצעות הפחתת הורמונים ייחודיים בגוף או על ידי מניעת תאים סרטניים משימוש בהורמונים. פעילות הטיפול ההורמוני יכולה לעכב או לעצור את גדילת התאים הסרטניים בעצם. טיפולים הורמוניים יכולים לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולהפחית או להעלים את תסמיני המחלה, כגון כאבי עצמות.

 

ישנם סוגים שונים של טיפולים הורמונליים הפועלים גם באופן מעט שונה. לעיתים ייתכן שיינתנו יחד שני סוגים שונים של טיפול הורמונלי. טיפול הורמונלי ניתן באמצעות טבליות לבליעה או באמצעות זריקה.

 

תופעות לוואי

טיפול הורמונלי עלול לגרום לתופעות לוואי אצל חלק מהחולים, גברים ונשים, כולל גלי חום והזעות. למרות שהתופעות עשויות להיות קלות לרוב החולים, לאחרים הן יכולות להופיע בדרגה חמורה יותר. חשוב לשוחח מראש עם הרופא על כל תופעות הלוואי הצפויות לך כתוצאה מטיפול זה.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות נגד סרטן (ציטוטוקסיות) להשמדת תאים סרטניים, הפועלות על ידי הפרעה לגדילתם.

 

מידת הצורך בשימוש בכימותרפיה וסוג התרופות שבהן ייעשה שימוש ייקבעו בהתאם למיקום הראשוני שבו החל הגידול הסרטני בגוף. לדוגמה, אם הינך חולה בסרטן שד שהתפשט לעצמות, תקבלי את התרופות הכימיות שבהן נעשה שימוש לטיפול בתאי סרטן השד.

 

כיצד ניתנת הכימותרפיה?

הכימותרפיה ניתנת בזריקה לוריד או בצורת טבליות. כימותרפיה ניתנת בדרך כלל כסדרת טיפולים, כאשר טיפול אחד עשוי להימשך החל ממספר שעות ועד מספר ימים. לאחר מכן יהיה פרק זמן של מנוחה, שתימשך מספר שבועות, וזאת כדי לאפשר לגוף להחלים ולהתגבר על תופעות הלוואי. מספר מחזורי הטיפול שתקבל יתוכנן מראש ויהיה תלוי בסוג הסרטן ובתגובה שלו לתרופות. הכימותרפיה ניתנת בדרך כלל במסגרת אשפוז יום, אולם לעיתים דורשת שהייה למספר ימים בבית החולים.

 

יתרונות וחסרונות

חולים רבים חוששים לעבור כימותרפיה בשל תופעות הלוואי האפשריות. כימותרפיה עלולה לגרום לתופעות לוואי, אולם אלו תלויות בתרופות שבהן ייעשה שימוש. כל תופעת לוואי כמעט יכולה להיות מטופלת היטב באמצעות תרופות.

 

כימותרפיה לטיפול בסרטן שניוני בעצמות נועדה לצמצם את היקף הגידולים הסרטניים, להפחית בתסמינים, לשפר את איכות החיים ולהאריך חיים עד כמה שניתן. אצל חלק מהחולים הכימותרפיה אכן תסייע בצמצום היקף הגידול הסרטני ותוביל להקלה בתסמינים. עם זאת, ייתכן שאצל חלק מהחולים לא יחול שיפור והם יסבלו מתופעות הלוואי בלי לחוש בשיפור משמעותי.

 

קבלת החלטות בנוגע לטיפול היא תמיד קשה. עליך לדון בפירוט עם הרופא המטפל בך ביתרונות ובחסרונות הטיפול לפני שתחליט לקבל כימותרפיה. אם תחליט שלא לקבל כימותרפיה, תוכל לקבל טיפולים אחרים שייסעו לך בהקלה על תסמיני המחלה שאתה חווה.

 

בחוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע מפורט בנושא כימותרפיה.

 

חזרה למעלה >>


ניתוח סרטן שניוני בעצמות

לעיתים קרובות, אם הבדיקות הראו כי אזור אחד בלבד בעצם נגוע בסרטן, האזור הנגוע יוסר בהרדמה מלאה. העצם תחוזק באמצעות אטב כירורגי (פלטינה), או תותב מלאכותי (פרוטזה).

 

אם סרטן שניוני קרוב למפרק, כגון ירך, ברך או כתף, המפרק וסביבת העצם המכילה את הגידול הסרטני מוסרים יחדיו. המפרק מוחלף בברך, בכתף או בירך מלאכותיים (פרוטזה). אם ניתוח הינו אפשרות טיפולית עבורך, הרופא ידון איתך על הניתוח ויענה על כל שאלותיך.

חזרה למעלה >>


טיפול בעצם חלשה כתוצאה מסרטן שניוני בעצמות

סרטן שניוני בעצמות המתפתח בעצמות גורם להן במקרים רבים להיחלש. אם תופעה זו מתרחשת, במקרים רבים ניתן לחזק או לתקן את העצם הפגועה.

 

עצמות ירך או זרוע

לעיתים צילום רנטגן מגלה כי סרטן שניוני פגע בעצם ארוכה כגון עצם הירך, או בעצם הזרוע העליונה. במידה וקיים סיכון לשבר, תצטרך לעבור ניתוח לחזק את העצם ולמנוע ממנה להישבר.

 

במהלך הניתוח יחדיר הרופא בורג מתכת או מסמר ננעל (מסמר עם הברגה בשני קצותיו) לאמצע העצם החלשה, וייתכן שיחבר לעצם לוחית מתכת. פעולות אלה מחזקות את העצם ומייצבות אותה כך שלא תישבר. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה. הבורג, המסמר או הלוחית עשויים להישאר במקום לצמיתות על מנת להגן על העצם. התאמתך לניתוח זה תלויה במיקומו המדויק של הסרטן השניוני בעצם. תישאר בבית החולים עד שבועיים לאחר הניתוח בכדי לאפשר לך החלמה מלאה, אולם רוב החולים מסוגלים כבר ללכת בעצמם מספר ימים לאחר הניתוח. פיזיותרפיסט יוכל ללמד אותך מספר תרגילים אשר יסייעו לך להניע את הרגל יותר בקלות.

 

לעיתים, היחלשות העצם הנובעת מסרטן שניוני בעצמות גורמת לסדק או לשבר לפני שבוצע ניתוח לחיזוק העצם. במצב כזה עדיין אפשרי לתקן את העצם. הרופא או האחות יסבירו לך על אפשרות כזו.

 

מפרק הירך או הכתף

אם סרטן שניוני בעצמות פגע במפרק הירך או הכתף, תצטרך לעבור ניתוח כדי להחליף אף את האיבר הפגוע. תישאר בבית החולים כ-3 עד 5 ימים ולאחר מכן תעבור טיפולי פיזיותרפיה שיסייעו לך להתרגל למפרק החדש. ייתכן שתעבור טיפול בקרינה לפני או אחרי הניתוח כדי להרוס את התאים הסרטניים שנותרו באזור ולסייע לעצם הפגועה לשקם את עצמה.

 

הזרקת חומר מילוי דרך העור

טכניקה חדשה יותר לחיזוק העצם עושה שימוש בזריקת חומר מילוי (דבק) לעצם. הרופא מחדיר מחט דרך העור, ואז בהנחיית רנטגן או CT הוא מזריק את החומר לתוך העצם החלשה. התהליך מבוצע בהרדמה מלאה או לאחר שניתן לך חומר הרגעה או טשטוש. טכניקה זו משמשת בעיקר ל תמי כה בעצמות הארוכות של הגפיים התחתונות והעליונות ולעיתים ניתן לעשות בה שימוש כאשר גידול סרטני משפיע על עמוד השדרה, וחומר המילוי מוזרק לתוך חולייה פגומה בעמוד השדרה (vertebroplasty). בהליך זה נעשה שימוש לאחר שנוסו טיפולים אחרים לחיזוק העצם.

 

הרופא המטפל יוכל לדון איתך על הטיפול והאם הוא יוכל לסייע במצבך. טיפול זה גם יוכל להקל על כאבי עצמות.

חזרה למעלה >>


טיפול בדחיסת עמוד השדרה כתוצאה מסרטן שניוני בעצמות

אזור נפוץ שבו מופיע סרטן שניוני בעצמות הוא עמוד השדרה. במקרה שזה אכן קורה הוא מוביל לכאבי גב. אם זה המצב אצלך, הרופא יוכל לתת לך משככי כאבים שיקלו על אי הנוחות והכאבים. במקרים פחות נפוצים, הגידול הסרטני עלול לגרום ללחץ על העצבים באזור עמוד השדרה. מצב זה נקרא "דחיסת עמוד השדרה" והוא גורם לתסמינים כגון: חולשה ברגליים, שיתוק או עקצוצים באצבעות הידיים והרגליים, בעיות במתן שתן, עצירות או בשליטה על פעולת המעיים. אם אתה חווה אחד מהתסמינים הללו חשוב לדווח על כך מיד לרופא. אם אתה סובל מדחיסת עמוד שדרה, דרוש טיפול מיידי להקלה על הלחץ באזור ולמניעת נזק קבוע לעצבים.

 

סטרואידים במינון גבוה עשויים להפחית את הנפיחות והלחץ סביב עמוד השדרה. לרוב הטיפול מלווה בטיפול בקרינה במטרה לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולהפחית את הלחץ שנוצר. לעיתים, ייתכן וייעשה שימוש בניתוח במטרה להקל על הכאבים ולחזק את עמוד השדרה. מנת הסטרואידים תופחת בהדרגה לאחר הטיפול בקרינה או הניתוח. 

חזרה למעלה >>


ביספוספונאטים

קיימים שני סוגים שונים של תאי עצם - אוסטיאוקלאסטים ואוסטיאובלאסטים. אוסטיאוקלאסטים משמידים את העצם הישנה ואוסטיאובלאסטים מביאים מינרלים חדשים ובונים עצם חדשה. תאי סרטן שהתפשטו לעצם מייצרים חומרים כימיים המפריעים לאיזון הנורמלי בין תאים אלה ומשבשים את פעולתם. כתוצאה מכך, עלולים להיווצר חורים בעצם בשל יתר של אוסטיאוקלאסטים.

 

ביספוספונאטים הם תרופות המגבילות את פעילותם של האוסטיאוקלאסטים. הם אינם מיועדים לטפל בסרטן עצמו, אך עשויים להפחית את הרס העצם ולהקטין את הסיכון לשבר בעצם, היפרקלצמיה (רמת סידן גבוהה בדם), דחיסת עמוד שדרה ולהפחית אי נוחות. הרופא יכול להמליץ לך לקבל טיפול בביספוספונאטים במטרה לטפל בכאבי עצמות, למניעת שברי עצמות ולהפחית את הצורך בטיפול בקרינה. כמו כן, נעשה שימוש בביספוספונאטים כדי לטפל ברמות גבוהות של סידן בדם.

 

ביספוספונאטים ניתנים לרוב דרך הוריד, במרפאות החוץ, אחת ל- 3-4 שבועות. קבלת התרופה דרך הוריד עלולה לגרום לתופעות לוואי כגון: שפעת, חום וכאבי עצמות. קיימים גם ביספוספונאטים לבליעה, אותם יש לקחת על בטן ריקה כחצי שעה לפני הארוחה. אינך יכול לשתות או לאכול במשך שש שעות לפחות (בדרך כלל במהלך הלילה) לפני נטילת חלק מתרופות אלו, ויש ליטול אותן בישיבה או בעמידה, לא בשכיבה. הרופא, האחות או הרוקח יסבירו לך בדיוק איך ליטול את התרופות שתקבל.

חזרה למעלה >>


טיפול בכאבים

כאב הוא התסמין הנפוץ ביותר של סרטן שניוני בעצמות, והטיפול מתרכז בהקלת הכאב ותחושת חוסר הנעימות. הכאב מתחלק לסוגים שונים, כאשר לכל אחד מהם ישנו טיפול אחר. קיימים מספר משככי כאבים שונים, יעילים מאוד, הניתנים לעיתים קרובות לבדם או בשילוב עם טיפול בקרינה. ייתכן שתצטרך לנסות מספר משככי כאבים שונים, או שילובים שונים לפני שתמצא את התרופה היעילה עבורך. חשוב לדווח לצוות הרפואי על תחושת הכאב שלך כדי שתקבל סיוע.

 

כמו כן, לעיתים בעת קבלת הטיפול יש צורך זמני בשיכוך כאבים. לדוגמה, אתה עשוי לקבל משככי כאבים במהלך הטיפול בקרינה, הנמשך מספר שבועות.

 

ייתכן שתקבל תרופות אחרות, כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות ( NSAIDs) או ביספוספאטים (כפי שפורט), במטרה להקל על תסמיני הכאב, או שתקבל טיפולים אחרים כגון הזרקת חומר מילוי לעצם (כפי שפורט למעלה).

 

אם אתה סובל מבעיות שינה, הרופא יוכל לרשום לך טבליות שינה קלות. דרך אחרת להקל על הכאב היא על ידי הרגעה. ישנן דרכים שונות להשיג רגיעה וביניהן: האזנה למוסיקה, חימום ועיסוי אזורים כואבים ושהייה ממושכת באמבטיה חמה. במידה ואתה חש כי אינך יכול לשלוט בכאביך, חשוב שתדווח על כך לצוות הרפואי בהקדם האפשרי. תוכל גם לבקש מהרופא שלך הפניה למומחה לתרופות הרגעה, המתמצא בטיפול בתסמיני כאב, על מנת שיוכל לסייע לך. לעתים קרובות הם עובדים במקביל לצוות אחים ואחיות, המייעצים בנוגע לכאב ולשליטה בתסמינים.

 

מחקרים נערכים כל הזמן במטרה למצוא תרופות חדשות לשליטה בכאב בקרב אנשים הסובלים מסרטן שניוני בעצמות.

חזרה למעלה >>


טיפול ביתר סידן בדם

סרטן שניוני בעצמות עלול לגרום לשחרור סידן מהעצם הנגועה אל תוך מחזור הדם. רמות גבוהות של סידן בדם (מצב הנקרא היפרקלצמיה) עשויות ליצור בחילה ותחושה רעה. הטיפול בתופעה זו יכול לחייב שהייה של מספר ימים בבית החולים. על מנת לעודד את הכליות שלך להפריש את הסידן מן הדם ולהוציאו מהגוף דרך השתן יבקש ממך הרופא לשתות נוזלים בכמויות גדולות. כמו כן, יחובר לך עירוי נוזלים דרך וריד בזרוע ויינתנו לך תרופות להאצת התהליך. קרוב לוודאי שתחוש הרבה יותר טוב תוך מספר ימים. במקרה והדבר יידרש ניתן יהיה לחזור על טיפול זה.

 

ביספוספאטים

ביספוספאטים יכולים גם להפחית את רמת הסידן במחזור הדם. התרופה ניתנת באמצעות עירוי במשך מספר שעות.

 

ביספוספאטים קיימים גם כטבליות, וניתן להשתמש בהם כדי להשיג ולשמור רמות נורמליות של סידן בדם ולשמור עליהן.

חזרה למעלה >>


התמודדות עם השפעת סרטן שניוני בעצמות על מח העצם

מח העצם הינו חומר ספוגי המצוי במרכזן של חלק מעצמות הגוף, ומייצר תאי דם. אם הנך חולה בסרטן שניוני בעצמות, מחלתך עלולה להשפיע על תפקוד מח העצם ולהפחית את מספר תאי הדם שלך. אם יש לך רמה נמוכה של תאי דם אדומים (אנמיה) תחוש קוצר נשימה ותתעייף בקלות. רמה נמוכה של תאי דם לבנים עלולה לגרום לך לחלות בזיהומים, ורמה נמוכה של טסיות דם מגבירה את הסיכון שלך להיפצע ולדמם ללא סיבה.

 

ניתן להעלות את מספר תאי הדם האדומים באמצעות עירויי דם חוזרים, או בתרופות שמעודדות יצירת כדוריות דם במח עצם. במקרים נפוצים פחות, ניתנים גם עירויי טסיות דם. יכול להינתן טיפול תרופתי כדי לטפל בכל סוג של זיהום שמופיע.

 

טיפולים חדשים יותר לסרטן שניוני בעצמות

מספר טיפולים חדשים נבדקים כטיפול בסרטן שניוני בעצמות. טיפולים אלו אינם זמינים בכל המרכזים הרפואיים. אם הרופא שלך סבור כי טיפול חדש עשוי לסייע לך, הוא יוכל להפנות אותך לרופא המתמחה בסוג זה של טיפול.

 

הסרה ניתוחית באמצעות גלי רדיו

בטיפול זה נעשה שימוש בחום כדי להרוס תאים סרטניים. טיפול זה עשוי להקל על כאב שאינו מגיב לטיפול בקרינה ובדרך כלל נעזרים בו לטיפול בגידולים קטנים של סרטן שניוני בעצמות. הרופא מחדיר מחט לתוך הגידול הסרטני בעצם. פעולה הנעשית בהנחיית CT כדי לוודא שהמחט מוחדרת למקום הנכון. לאחר מכן מועברים גלי רדיו דרך המחט ישירות לגידול הסרטני, וכך הורסים את התאים הסרטניים. לטיפול יש מספר תופעות לוואי, למרות שהוא נפוץ ביותר עבור חולים שסובלים מכאב, אי נוחות ועייפות. בדרך כלל תתבקש להישאר בבית החולים למשך הלילה להשגחה.

 

אמבוליזציה

לרוב מדובר בצנטור כלי הדם והזרקת חומרים סותמי כלי דם. הדבר גורם לגידול הסרטני לא לקבל חומרים מזינים וחמצן, וכתוצאה מכך הוא מצטמק ולא מתפתח. מצב זה מאפשר הקלה על הכאב והלחץ על עמוד השדרה. בטיפול זה נעשה שימוש בדרך כלל בעיקר בקרב חולי סרטן כליה ראשוני וחלק מסוגי סרטן ראשוני של בלוטת התריס. ניתן לחזור על הטיפול מספר פעמים ככל שיידרש.

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר שיסתיים הטיפול בך תוסיף לעבור בדיקות מעקב שגרתיות. בדיקות אלו יעשו על ידי הרופא הכללי שלך ועל ידי רופאי בית החולים. הטיפול יתמקד באיזון התסמינים שלך. אם תסבול מבעיות כלשהן בין בדיקות המעקב צור מיד קשר עם הרופא שלך.

 

אם תמצא שאתה מתקשה לתפקד בבית, רופא המשפחה שלך או העובד הסוציאלי בבית החולים יוכלו לארגן לך סיוע. ייתכן שהאחיות המחוזיות יגיעו לבקר אותך בביתך. באזורים מסוימים בארץ ניתן גם לקבל ביקורים מאחיות שיסייעו לאזן את התסמינים.

 

האגודה למלחמה בסרטן פרסמה את 'המדריך לטיפול בחולה במחלה ממושכת בבית' בו תוכל למצוא מידע מפורט בנושא זה.

 

חזרה למעלה >>


השירות לטיפול במחלת עצם גרורתית, היחידה הארצית לאורטופדיה אונקולוגית, המרכז הרפואי תל-אביב

היחידה הארצית לאורטופדיה אונקולוגית הינה מרכז ארצי המוכר ע"י משרד הבריאות כמרכז יחודי לטיפול בגידולי עצם ורקמה רכה.

 

השירות לטיפול במחלת עצם גרורתית אשר הוקם במסגרת היחידה הארצית לאורטופדיה אונקולוגית הינו השירות הראשון מסוגו ותכליתו לרכז את הטיפול הניתוחי בגרורות גרמיות ע"י צוות רב-תחומי שעבר הכשרה יעודית בתחום זה הכולל אורטופדים אונקולוגים, מנתח עמוד שדרה, מומחית לטיפול בכאב, פיזיותרפיסטית וצוות סיעודי. השירות משמש כזרוע הניתוחית של המכונים האונקולוגים בארץ - מטופלים מופנים להתערבות ניתוחית ולאחר החלמתם, מופנים להמשך טיפול ע"י המכון האונקולוגי המפנה. כמו כן, פועל השירות בתיאום מלא עם המחלקות האורטופדיות בארץ, המפנות אף הן מטופלים להערכה וטיפול. הטיפול ניתן במסגרת סל הבריאות בכל קופות החולים.

 

למידע נוסף:

ד"ר יעקב ביקלס, מנהל השירות

טלפון: 03-6974688, 6973914

דואר אלקטרוני: jacobb@tasmc.health.gov.il / jbickels@012.net.il

מזכירה: גב' מיכל בירן

טלפון: 052-4262447

מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא
סרטן ראשוני של העצמות פעילות גופנית לחולים ומחלימים פרויקט "להיראות טוב להרגיש טוב יותר"
בפברואר 2017 הוכלל בסל הבריאות - טיפול באמצעות אולטרסאונד ממוקד מונחה MRIלגרורות בעצמות MRIgFUS. הטיפול הוא פליאטיבי לצורך הקלה על כאבים הנובעים מגרורה כואבת בעצמות לצורך שיפור איכות החיים. שיטת הטיפול היא אבלציה לא פולשנית המבוצעת בהרדמה כללית, על ידי רדיולוג או אונקולוג במכון הדמיה. לפרטים נוספים לחצו כאן לחוזר מינהל הרפואה.
תודתנו נתונה ל:
פרופ' יצחק מלר, מנהל היחידה הארצית לאורטופדיה-אונקולוגית, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי,

פרופ' עפר מרימסקי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של רקמות רכות ושלד, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי,

חברי ועדת העדכון לנושא אורטופדיה של האגודה למלחמה בסרטן, על הארותיהם והערותיהם.
מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Secondary Bone Cancerשל לוגו והותאם לקוראים ישראלים.
אפריל 2009
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן שניוני בעצמות (גרורות). אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.