לתרומה

מחלות סרטן
גרורות-גידולים משניים

סרטן גרורתי שמקורו אינו ידוע

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?
Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן ראשוני וסרטן שניוני?
Big-Bullet-SQR.gif מהו גידול ממקור לא ידוע?
Big-Bullet-SQR.gif מדוע לא ניתן לאתר את הגידול הראשוני?
Big-Bullet-SQR.gif זיהוי המקור הסרטני
Big-Bullet-SQR.gif בדיקות אפשריות
Big-Bullet-SQR.gif שיטות פתולוגיות מיוחדות
Big-Bullet-SQR.gif טיפול
Big-Bullet-SQR.gif טיפולים למצבים ספציפיים
Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מהו סרטן ראשוני וסרטן שניוני?

גידול ממאיר, מורכב ממיליוני תאים סרטניים. תאים מהגידול הראשוני (המקורי) ניתקים ומתפשטים לחלקים אחרים בגוף, שם הם יוצרים גידולים חדשים. גידולים חדשים אלה מכונים גרורות, או גידולים שניוניים.

 

הגרורה מורכבת, בדרך כלל, מאותו סוג של תאים סרטניים כמו הסרטן הראשוני. לדוגמה, סרטן ריאות ראשוני, שהתפשט אל העצמות, יוצר סרטן שניוני בעצמות, המורכב מתאי סרטן הריאות. כך שתאי סרטן שניוני הם שונים מתאי סרטן ראשוני שהיה מתפתח באותו איבר ומכאן כי גם הטיפול הניתן להם שונה. בהמשך לדוגמה הקודמת, הטיפול במקרה זה יותאם לתאי סרטן ריאות ולא לתאי סרטן בעצמות.

 

לרוב יכול הפתולוג להגדיר את מקור הסרטן מתוך עיון בדגימה (ביופסיה) מתוך הגרורה. עם זאת, במקרים מעטים, הגידול השניוני מורכב מתאים שאינם ניתנים לזיהוי תחת מיקרוסקופ ולכן לא מספקים מידע על הסרטן הראשוני ממנו נוצרו. במקרים אלו לא ניתן לזהות את הסרטן הראשוני ונוצר מצב בשם "סרטן ממקור ראשוני לא ידוע".

חזרה למעלה >>


מהו גידול ממקור לא ידוע?

לרוב ניתן לזהות את הסרטן הראשוני בגוף בקלות. אבחנה זו מתבצעת על ידי קישור התסמינים מהם סובל המטופל לסוג מסוים של סרטן (שיכול להיות הגורם להם) ואימות אותה אבחנה על ידי ביופסיה (נטילת דוגמית מהגידול בעזרת מחט מיוחדת או במהלך ניתוח). למשל, אדם הסובל מתסמינים הקשורים לסרטן הריאה יעבור ביופסיה (על מנת לאשר כי אכן גידול בריאות גורם לתסמינים) ובדיקות היסטולוגיות של התאים תחת מיקרוסקופ לאחר צביעות מיוחדות ובדיקת סמנים בדם.

 

אולם ישנם מקרים בהם הסרטן הראשוני לא ידוע. סרטן ממקור ראשוני לא ידוע הוא גידול גרורתי שמקום הופעתו הראשוני אינו ברור. במקרים אלו הבדיקות המקיפות מצביעות על מיקומן של גרורות אך לא מסייעות בזיהוי הסרטן הראשוני. למשל במקרים בהם בדיקת הביופסיה מצביעה על גידול סרטני בחלק גוף, שאינו מייצר גידול ממאיר מאותו סוג.

 

האתר הראשוני של הסרטן לא ניתן לזיהוי ב- 2-9% מהחולים בסרטן גרורתי. מכיוון שסרטן ממקור ראשוני לא ידוע מאובחן על פי הגדרה בשלב הגרורתי, הרי שמדובר בשלב מתקדם של סרטן. למרות זאת, גם בשלב זה ניתן להקל על תסמינים ולעתים אף לרפא. הרופא שלך יוכל לומר לך איזה סוג טיפול מתאים לגרורות שהתגלו בגופך.

חזרה למעלה >>


מדוע לא ניתן לאתר את הגידול הראשוני?

ישנן מספר סיבות אפשריות, שיכולות להסביר את הכישלון בזיהוי הסרטן הראשוני:

 • המערכת החיסונית של הגוף השמידה את הסרטן הראשוני, אך לא את השניוני (זהו מצב נדיר ביותר).
 • הסרטן השניוני גדל והתפשט מהר, בעוד שהסרטן הראשוני עדיין קטן מאוד.;
 • הסרטן הראשוני לא נראה בצילום רנטגן או במיפוי, משום שהוא מוסתר על-ידי מספר גידולים שניוניים גדולים יותר, שהתפתחו בסמוך אליו.

חזרה למעלה >>


זיהוי המקור הסרטני

לזיהוי המקור הראשוני של הגידול הסרטני יש חשיבות, כי כך נוכל להעריך טוב יותר את הפרוגנוזה ונוכל להמליץ על הטיפול האופטימלי. חשוב לזכור כי גידולים ראשוניים מסוימים קלים יותר לטיפול מאחרים (למשל סרטן השד, סרטן ערמונית, בלוטת התריס והשחלה, לימפומות ועוד).

 

ישנם רמזים חשובים שעוזרים לרופא לזהות את מקור הגידול הראשוני:

 • מיקום הגרורה: הגרורות הנפוצות ביותר של סרטן ממקור לא ידוע נצפות בריאה, בבלוטות הלימפה, בעצמות ובכבד. כאשר הסרטן הגרורתי נצפה בפלג הגוף העליון (מעל לסרעפת), המקור השכיח ביותר הוא הריאה, או השד אצל נשים. כאשר הגרורה מופיעה בכבד, המקור הראשוני הוא בדרך כלל במערכת העיכול (כולל הלבלב).
 • רמז נוסף הוא מראה היסטו-פתולוגי של המחלה [באחריותו של הפתולוג].

מקורות ראשוניים אפשריים לסרטן המאובחן לראשונה כגרורה:

סרטן ממקור השד, ריאה, לבלב, מעי גס, מלנומה, ערמונית, אשך, רחם, שחלה ועוד.

 

 

חזרה למעלה >>


בדיקות אפשריות

חולים בסרטן ממקור לא ידוע עוברים סדרת בדיקות במטרה לזהות את מקור הסרטן ולעקוב אחר אזורים נוספים אליהם עלול הגידול להתפשט. הרופא שלך ירצה לבצע מספר בדיקות, על מנת לנסות ולאבחן את הסרטן הראשוני. סוג הבדיקות שתתבצענה תלוי במידע המצוי בידיו של הרופא. למשל, התסמינים שאתה חווה, ההיסטוריה הרפואית שלך ומיקומן של הגרורות בגופך.

 

בדיקה גופנית

 • כאשר הסרטן נמצא בבלוטות הלימפה בחלק העליון של הצוואר, יש לבצע בדיקה מקיפה של החלל האפי-לועי, הגרון ודרכי הנשימה העליונות, בדרך כלל על ידי רופא אף אוזן גרון.
 • יש לבצע בדיקה גינקולוגית, לרבות בדיקת פי הטבעת, משטח צוואר רחם ואולטרא-סאונד או CT , של האגן לכל אישה עם סרטן ממקור לא ידוע, במיוחד אם בלוטות הלימפה במפשעה מוגדלות או אם קיים נוזל בחלל הבטן (מיימת).

בדיקות דם ובדיקות אחרות

 • ספירת דם מלאה
 • בדיקת דם בשתן
 • דם סמוי בצואה
 • בדיקות כימיה של הדם לבחינת תפקודי כבד וכליות
 • בדיקות של סמני גידול בדם שרמתם עשויה לעלות בנוכחות סוגי סרטן מסוימים.

הדמיה

 • באמצעות צילום חזה ניתן לזהות את מקור הגידול הנפוץ ביותר - קרצינומה של הריאה. יחד עם זאת, לעתים קרובות לא ניתן להבדיל בין סרטן ריאה ראשוני לנגע גרורתי בחזה. לעתים ניתן להיעזר ב- CT של החזה למטרה זו.
 • ניתן לבצע ממוגרפיות בנשים הסובלות מסרטן ממקוד ראשוני לא ידוע. סרטן שד ראשוני מתגלה בכ- 50% מהנשים עם גרורות מבודדות בבלוטות הלימפה בבית השחי, אולם אלה לא מתגלים תמיד בממוגרפיה (ואז יש מקום לשקול ביצוע MRI של השד).
 • צילומי רנטגן מרובים אינם מסייעים בהכרח למציאת המקור הראשוני אלא אם קיימת תלונה ספציפית לגבי אזור מסוים.
 • לעתים קרובות מבוצעת בדיקת ההדמיה הבאה: סריקת CT של הבטן, במיוחד אם קיימות גרורות בכבד. הסריקות עשויות לגלות שהמקור הראשוני הוא סרטן הלבלב , השני בשכיחותו.
 • לעתים מבוצעות בדיקות ההדמיה שלהלן: CT , MRI,
 • ובדיקות אולטרא-סאונד של אזור הגידול הידוע ואזורים בעלי סבירות להימצאות גרורות.
 • סריקות גרעיניות של העצמות ובלוטת התריס.
 • בדיקות חדשות : PET או CT/PET בהן נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים העשויים להקלט במיוחד בגידול, ו- OCTREOSCAN היעיל במיוחד כאשר לגידול ישנן תכונות נוירו-אנדוקריניות. 

אנדוסקופיה וביופסיה

 • בדיקה אנדוסקופית של המעי הגס, דרכי השתן והריאה מבוצעת בהתאם לתוצאות בדיקות קודמות.
 • ביופסיות מכל נגע חשוד.

הבדיקות השונות עלולות להימשך זמן רב. הדבר עלול לגרום לעייפות ולחרדה, בעיקר אם החולה חש ברע [אך הדאגה קיימת גם אצל מי שאינו סובל כלל מתסמינים]. כמו כן, עלול לעלות בו תסכול, על כך שאפילו הבדיקות המתקדמות ביותר מתקשות לגלות את מיקומו של הסרטן הראשוני. ניתן תמיד לבקש מהצוות הרפואי להסביר לך מהו הליך הבדיקה, מהי מטרתה ומה משמעות תוצאותיה. לפני פנייה אל הצוות הרפואי מומלץ כי תכין רשימת שאלות מראש על מנת להבטיח דיון בכל הנושאים המטרידים.

חזרה למעלה >>


שיטות פתולוגיות מיוחדות

הפתולוג ממלא תפקיד חשוב באבחנה: הוא בודק את דגימת הביופסיה וקובע האם היא ממאירה ומהו המקור הסביר ביותר לגידול, בהתבסס על ניסיונו ועל בדיקה מיקרוסקופית.

 

לעתים קרובות מתייעצים בפתולוג לפני ביצוע הביופסיה, משום שבדיקות אימונו-היסטוכימיות מסוימות דורשות רקמות מוקפאות או הכנה מיוחדת של הרקמות, לפני בדיקה במיקרוסקופ אלקטרוני. שיטות אלה מציעות יתרון משמעותי לקבלת אבחנה מדויקת של מקור הגידול הראשוני.

 

מיקרוסקופ אלקטרוני (EM)

מיקרוסקופ רגיל מגדיל את הרקמות עד פי 1,000. מיקרוסקופ אלקטרוני מסוגל להגדיל רקמות פי 50,000 עד 100,000. באופן זה ניתן להבחין במבנים קטנים מאוד בתוך התאים או במעטפת שלהם, האופייניים לסוגים מסוימים של תאים סרטניים. קיימים מבנים אופייניים לסרטן של תאים קשקשיים, סרטן ממקור נוירו-אנדוקריני, גידולי שריר ומרבית סוגי המלנומה. בנוסף לזיהוי אזורי נגועים אפשריים, בדיקה במיקרוסקופ אלקטרוני שוללת גם סוגי גידול מסוימים.

 

אימונו-היסטוכימיה

בנוסף לשיטה הרגילה המשמשת לצביעת רקמות בבדיקה מיקרוסקופית, משתמשים גם בשיטות מיוחדות של נוגדנים חד-שבטיים (מונוקלונליים) לאנטיגנים ספציפיים לגידול. אלה עשויים להצביע לעתים קרובות על מקור הגידול הראשוני, וכך מאפשרים מתן טיפול מדויק יותר ומשפרים את הסיכוי להפוגה ואף לריפוי.

חזרה למעלה >>


טיפול

לא קיים טיפול מומלץ באופן כללי לכל החולים בסרטן ממקור ראשוני לא ידוע. הפרוגנוזה של חולים בסרטן ממקור ראשוני לא ידוע שונה במידה רבה ממקרה למקרה בשל מעורבות אפשרית של מגוון רב של גידולים שונים. ישנן צורות מסוימות של סרטן ממקור ראשוני לא ידוע, אשר מגיבות לטיפולים. במקרים אלו הטיפולים האפשריים הם כימותרפיה משולבת, טיפול הורמוני, ניתוח וטיפול בקרינה (שני הטיפולים האחרונים מתאימים למקרים בהם הגידול מוגבל). טיפולים אלו יכולים להינתן בנפרד או בשילובים שונים.

חזרה למעלה >>


טיפולים למצבים ספציפיים

קיימות המלצות במקרים מסוימים של סרטן ממקור ראשוני לא ידוע. לעיתים הרופא יציע טיפול גם אם האבחנה המדויקת אינה ידועה.

 

גידולים "אמצעיים"

גידולים אלה מופיעים בחלק המרכזי של הגוף, כגון החזה או בלוטות הלימפה במרכז הבטן. אנשים לפני גיל 50 עם גידולים אלה וגרורות מרובות בריאות ובבלוטות לימפה או גידולים המתפשטים במהירות, מגיבים היטב לכימותרפיה משולבת המכילה ציספלטין או קארבופלטין.

 

60% מהמטופלים בקבוצה אחת שכזו הראו תגובה משמעותית לטיפול, ונראה ש- 15% נרפאו. אצל רבים מהם נמצאו סמנים בדם או ברקמות ( HCG או AFP ) שהצביעו על כך שסבלו למעשה מגידול בתאי נבט.

 

סרטן ממקור ראשוני לא ידוע בבלוטות הלימפה בצוואר

כאשר מתגלה קרצינומה קשקשית בבלוטות לימפה בחלק העליון של הצוואר, יש לטפל בחולים כאילו סבלו מגידול באזור דרכי הנשימה העליונות, גם במקרה של תוצאה שלילית בבדיקות אף אוזן וגרון מקיפות, לרבות ביופסיות עיוורות של בסיס הלשון והחלל האפי-לועי.

הטיפול כולל:

 • הקרנות רדיקליות לבלוטות הלימפה בצוואר.
 • ניתוח להרחקת קבוצת בלוטות הלימפה הנגועות.
 • שילוב של ניתוח והקרנות.
 • כימותרפיה, בדרך כלל בשילוב ציספלטין.

סרטן ממקור ראשוני לא ידוע בבלוטות הלימפה בבית השחי

בגברים האבחנה הסבירה ביותר היא סרטן ריאה ואז המחלה אינה ניתנת לטיפול באמצעות ניתוח. בנשים קיימת סבירות של 50 אחוז לסרטן שד, הניתן לטיפול תרופתי.

הטיפול מבוסס על:

 • ניתוח הכולל הסרה של כל בלוטות הלימפה באזור הנגוע.
 • כריתת שד חלקית או מלאה.
 • טיפול בקרינה לאזור בית השחי והחזה (אם לא מסירים את הבלוטות).
 • טיפול הורמונלי, במיוחד אם נמצאו קולטנים להורמונים.
 • יש לשקול כימותרפיה וטיפולים ביולוגיים המיועדים לטיפול בסרטן השד.

סרטן ממקור ראשוני לא ידוע בבלוטת לימפה בודדת

כל ממצא של בלוטת לימפה בודדת עשוי להצביע על מלנומה. ניתן להשיג ריפוי בכ- 15% מהמקרים באמצעות כריתה מלאה של הבלוטה הנגועה, גם כאשר המקור הראשוני לא נמצא.

 

נגעים מרובים בעצמות השלד

בגברים יש לחשוד בסרטן הערמונית. במידה ואין רמזים נוספים כלשהם, ניתן בדרך כלל טיפול הורמוני, משום שטיפול זה מסייע במקרה של סרטן ערמונית ואינו מזיק.

 

בנשים, קיים סיכוי לסרטן השד. בשני המינים יש לשקול אפשרות של סרטן בבלוטת התריס, מכיוון שניתן לטפל ביעילות בשני סוגי גידולים אלה גם בשלב הגרורתי (באמצעות טיפול הורמוני וכימותרפיה במקרה של סרטן השד, ובטיפול בקרינה במקרה של סרטן בלוטת התריס). עם זאת, לעתים נדירות ניתן להשתמש ביוד רדיואקטיבי לטיפול בסרטן גרורתי של בלוטת התריס שאינו דומה לרקמה נורמאלית של בלוטת התריס (ממויין למחצה או בלתי ממויין).

 

לעתים, הרופא שלך לא יציע לך טיפול מפני שתופעות הלוואי של הטיפול והסיכונים הכרוכים בו גבוהים מהתועלת הצפויה מהטיפול. עם זאת ישנו "טיפול משכך". טיפול זה יכול להקל על התסמינים מהם אתה סובל ולסייע לך להתמודד עם התחושות הקשות העולות בך. אם אתה סובל מכאבים, מבחילות או מתסמינים מעיקים אחרים, דווח על כך לצוות המטפל בך על מנת שיוכל להציע לך עזרה. אפשרות אחרת להקלה על המתח ולהעלאת תחושת השליטה הם טיפולי הרפואה המשלימה. הרפואה המשלימה מציעה טיפולים, כגון התרגעות, דמיון מודרך או ארומתרפיה.

 

לפני בחירת טיפול מומלץ לעיין בחוברת 'מה חשוב לדעת ביחס לטיפול המוכח, הטיפול המשלים והטיפול האלטרנטיבי' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

מידע אודות אפשרויות טיפול בחולים עם סרטן מתקדם ניתן למצוא בחוברת 'זכויות שירותים - מידע לחולי סרטן' של האגודה למחמה בסרטן. כמו כן, תוכל לפנות לטלמידע למידע נוסף.

 

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
פרופ' רפאל קטן, מנהל המכון האונקולוגי, מרכז רפואי ע"ש שיבא, מל השומר, חבר ועדת העדכון לנושא הטיפול הפליאטיבי של האגודה למלחמה בסרטן, על עדכון מהדורת 2007.
מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Unknown Primary Cancer של לוגו והותאם לקוראים ישראלים.
ינואר 2008
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן גרורתי ממקור ראשוני לא ידוע (CUP- Cancer of Unknown Primary origin), הנקרא לעיתים: OPM - Occult Primary Mailugnancy. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.