טיפול בקרינה לאזור הערמונית

הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

קבוצות תמיכה - סרטן הערמונית
מה לספר לילדיך על הסרטן שלך?
גנטיקה וסרטן

כתיבה ועדכון:

שרה גרדין, R.N.M.A, אחות ביחידה לטיפול קרינתי, מרכז רפואי רבין, קמפוס בילינסון;

פרופ' אברהם קוטן, מנהל המכון אונקולוגי, מרכז רפואי רמב"ם

דצמבר 2014


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על טיפול בקרינה חיצונית לאזור הערמונית. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?
Big-Bullet-SQR.gif מתי ניתן הטיפול?
Big-Bullet-SQR.gif תכנית הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif כיצד ניתן הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בקרינה בסרטן הערמונית
Big-Bullet-SQR.gif טיפול בשיטת ה- IMRT
Big-Bullet-SQR.gif הרגשתך במהלך הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif תופעות הלוואי של טיפול בקרינה בסרטן הערמונית
Big-Bullet-SQR.gif בתום הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif שירותי לינה בזמן הטיפול בקרינה
Big-Bullet-SQR.gif מידע נוסף

קבוצות תמיכה סרטן הערמונית

 

 


 

 

מבוא

הרופא המטפל בך החליט להמליץ בפניך לקבל טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לערמונית. המידע נועד לספק לך תשובות על כמה מהשאלות, שמטופלים במצבך שואלים, שיסייע לך ולבני משפחתך בהתמודדות עם הטיפולים.

מרבית המידע עשוי להיות חדש עבורך. אם בתום קריאת המידע, תהינה לך שאלות נוספות, ניתן לפנות אל הצוות המטפל או למרכז המידע באגודה למלחמה בסרטן בטל: 03-5721608. 

אנא אל תהסס לשאול כל מה שאתה מבקש להבין בקשר לטיפול, בכל עת שתבחר, ולקבל הסבר נוסף.

כדאי שיהיו ברשותך מספרי טלפון של היחידה לטיפול בקרינה, רופא ואחות היחידה

חזרה למעלה >>


מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

טיפול בקרינה, או רדיותרפיה, הוא שימוש בקרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה, שנועדה להרוס גידולים ממאירים. הקרינה פוגעת בתאים, בריאים וממאירים כאחד, בזמן התחלקותם, והורסת אותם. התאים הבריאים, שהם תאים שלמים ונורמליים, מתאוששים לאחר מנות קטנות של קרינה, ושבים לחדש את עצמם, בניגוד לתאים הממאירים. לכן, בסדרת טיפולים בקרינה, ניתן להשמיד את תאי הסרטן בהדרגה, מבלי לגרום לנזק לטווח ארוך לתאים הבריאים.

 

כדי להפחית את הנזק לתאים הבריאים, מתבצע טיפול בקרינה רק לאחר תכנון מדוקדק, שמטרתו לכוון את מלוא מנת הקרינה לגידול, ולמנוע, ככל האפשר, חשיפה של תאים בריאים למנות גדולות של קרינה.

הטיפול בקרינה אינו מכאיב, ומזכיר צילום רנטגן שגרתי.

 

טיפול בקרינה בסרטן הערמונית יכול להינתן במספר אופנים; קרינה חיצונית , או קרינה פנימית הליך הנקרא ברכיתרפיה. ברכיתרפיה היא טיפול הניתן גם בארץ, במספר מרכזים רפואיים.

חזרה למעלה >>


מתי ניתן הטיפול?

טיפול בקרינה ניתן בהתאם למינון שקבע הרופא חמישה ימים בשבוע, ולמעט מקרים דחופים, טיפולים אלה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים.

 

משך מתן הקרינה קצר מאד, אך לרנטגנאי הטיפול נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים. השהיה בחדר הטיפול נמשכת לרוב בין 5-20 דקות, מתוכן, אורכת ההקרנה עצמה בין 1-5 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.

 

סדרת טיפולים כוללת לרוב 35-42 טיפולים, הפזורים על פני 7-9 שבועות. במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך, ובהתחשב בשיגרת חייך ובצרכיך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הטיפול.

 

רוב המטופלים מגיעים לבדם לקבלת טיפול, אך ישנם כאלה המעדיפים להגיע לטיפולים הראשונים בליווי אדם קרוב, על מנת ללמוד ולהכיר את התחושות האישיות במהלך הטיפול.

 

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול, עליך לטלפן ליחידה לטיפול בקרינה כדי לדווח על היעדרותך הצפויה, ולאפשר תיאום תור חילופי.

חזרה למעלה >>


תכנית הטיפול

כמו בכל טיפול קרינתי, לפני תחילת הטיפול יש צורך לתכנן את הטיפול ולסמן את האזור אליו תכוון הקרינה. תהליך התכנון נקרא סימולציה שפירושה הדמייה. הכוונה היא להדמיית הטיפול העתידי, טרם השימוש במכונת הקרינה עצמה.

תכנון הקרינה (סימולציה)  נעשה באמצעות מכשיר CT  המאפשר סימון מדוייק של מיקום הקרינה.

 

תכנון הטיפול הקרינתי, כולל גם עריכת מדידות של האיזור המיועד לטיפול בקרינה. בתום עריכת המדידות הנחוצות, יסמן רנטגנאי הטיפול על הגוף את האזור בו יינתן הטיפול, באמצעות עט סימון או דיו מיוחד. אין להסיר את הסימון עד לסיום הטיפול, כדי להבטיח שהקרינה תינתן תמיד באותו אזור. יש אפשרות לסמן את האזור באמצעות קעקוע נקודות קטנטנות, כמעט בלתי נראות, על העור. נקודות אלה תשמשנה למיקום שדות הקרינה בטיפול עצמו. הסימון המקובל לאזור הערמונית נעשה באמצעות שלוש נקודות, שתיים משני צידי הבטן ונקודה אחת במרכז.

 

תכנית הטיפול היא אישית ומותאמת במיוחד ובנפרד לכל מטופל.

 

במהלך תכנון הטיפול על גבי מכשיר ה- CT תתבקש לשכב ללא תנועה. התהליך עשוי להימשך מספר דקות.

 

הטיפול יתחיל רק לאחר שאנשי הצוות ישלימו את החישובים ואת תכנית הטיפול. יש מקרים בהם במהלך הטיפול יש לשנות את מיקום שדות הקרינה, או את תכנית הטיפול. במקרה כזה יתכן שתתבקש לעבור שוב צילומי CT לצורך תכנון חוזר. תופעה זו מקובלת, ואינה מעידה על שיבוש בטיפול.

 

ביום הסימון כדאי להגיע בבגדים נוחים.

חזרה למעלה >>


כיצד ניתן הטיפול

טיפול בקרינה מתבצע באמצעות מכשיר המפיק קרינה בעלת אנרגיה גבוהה. רוב הטיפולים במכונים האונקולוגיים ניתנים במאיץ קוי. זהו מכשיר היוצר אלומת קרינה עם גבולות חדים, בעלת כושר חדירות רב לעומק הרקמות ועם קצב קרינה מהיר המאפשר משך טיפול קצר.

 

מאיצים קויים ממוקמים בתוך חדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאד ובלתי חדירים לקרינה, כדי להגן על הסביבה. ההחלטה על סוג המכשיר לטיפול בקרינה היא חלק מתוכנית הטיפול.

חזרה למעלה >>


הטיפול בקרינה בסרטן הערמונית

לפני תחילת הטיפול בקרינה תתקיים שיחה בינך לבין הרופא והאחות, ותתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת, לגבי הטיפול אותו אתה עומד לעבור.

 

בחדר הטיפול בקרינה יש מיטת טיפול ומאיץ קווי. לשם קבלת הטיפול תתבקש לשכב על מיטת הטיפול בתנוחה דומה לזו ששכבת בה במהלך תכנון הטיפול. המאיץ הקווי יכוון לאזור שסומן. כיוון המאיץ הקווי נמשך לעיתים זמן רב יותר מאשר הטיפול עצמו, אולם זהו תהליך חשוב ביותר. בתום התאמת התנוחה, מיקום שדה הקרינה וכיוון המכשיר, רנטגנאי הטיפול ייצא מהחדר ויפעיל את המאיץ קווי. במשך זמן הטיפול הקצר (מספר שניות), ישגיח עליך רנטגנאי הטיפול דרך טלויזיה במעגל סגור. במידת הצורך תוכל לשוחח איתו באמצעות אינטרקום.

 

כאשר יינתן הטיפול לא תחוש דבר. חשוב לא לזוז במהלך הטיפול, אך אפשר וחשוב לנשום כרגיל.

במהלך תקופת הטיפולים בקרינה תיבדק על ידי רופא, ותצטרך להגיע לפגישה עם האחיות באופן סדיר ולעיתים מזומנות. במהלך תקופה זו גם תתבקש לבצע בדיקות דם חוזרות.

 

חשוב לזכור כי אין להפסיק טיפולים רפואיים קודמים. עליך להתייעץ עם הצוות המטפל בכל שאלה בנושא.

 

טיפול בקרינה אינו גורם לך 'לפלוט' קרינה רדיואקטיבית.

ניתן לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהריון, במהלך תקופת הטיפולים, ולאחר סיומם.

חזרה למעלה >>


טיפול בשיטת ה- IMRT

במקרים מסוימים ובהחלטה של הרופא המטפל נעשה טיפול קרינתי חיצוני בשיטת ה-IMRT.

שיטה זו קיימת בחלק מהמרכזים הרפואיים בארץ ונקראת טיפול בקרינה מותאם-   עוצמה ברזולוציה גבוהה ( High-Resolution Intensity Modulated Radio Therapy - IMRT ).

 

לצורך מתן טיפול בשיטה זו יש צורך במאיץ קווי משוכלל. בשיטת ה-IMRT מותקנת בתוך המכונה מערכת עלעלים (מעין דיסקיות) הנמצאים בתנועה מתמדת ומשנים את מקומם תוך כדי הטיפול. באופן זה ניתנות מנות קרינה גבוהות יותר לגידול הסרטני ומנות קרינה נמוכות יותר לרקמות הבריאות הסובבות אותו, במקרה זה לשלפוחית השתן ולחלחולת (רקטום).

 

באמצעות שיטה זו מצומצמות תופעות הלוואי של הטיפול בקרינה, עובדה המייעלת את הטיפול ומאפשרת מתן כמויות גדולות יותר של קרינה לאזור הגידול בצורה בטוחה.

חשוב לדעת כי זמן ההקרנה (זמן טיפול) בשיטה זו נמשך כ-20 דקות מלאות.

חזרה למעלה >>


הרגשתך במהלך הטיפול

כתוצאה מהטיפול בקרינה תיתכנה תופעות לוואי שונות כמו עייפות או שינויים בתדירות מתן שתן וצואה. מטופלים רבים בקרינה אינם חווים תופעות לוואי. מסיבה זו, תחושותיך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי.

מטופלים רבים מסוגלים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול בקרינה, ולהשתתף בכל הפעילויות הרגילות, כולל מפגשים חברתיים. לעומתם, יש מטופלים הזקוקים למנוחה רבה יותר, בשל העייפות הנגרמת מהטיפול בקרינה

חזרה למעלה >>


תופעות הלוואי של טיפול בקרינה בסרטן הערמונית

טיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי כלליות ומקומיות, שרובן חולפות עם תום הטיפול או באופן הדרגתי זמן מה אחריו. עם זאת, תופעות לוואי מסויימות עלולות במקרים נדירים שלא לחלוף. עוצמת התופעות ותדירותן משתנות מאדם לאדם.

הרופא והצוות המטפל יסבירו לך מהן תופעות הלוואי הצפויות, ומה ניתן לעשות כדי להפחית את עוצמתן.

 

תופעות לוואי כלליות

עייפות

אחת מתופעות הלוואי השכיחות היא עייפות המלווה בתשישות גדולה מהרגיל. תוכל להתייעץ עם האחות כיצד לנהל את שיגרת חייך בזמן קבלת הטיפול בקרינה, ולהפחית בכך את מידת התשישות שתחוש.

 

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת התמודדות עם תשישות ועייפות ('תשישות ועייפות אצל חולי סרטן'), ובה מידע נוסף ועצות בנושא. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן, 1-800-599-995.

 

שינויים על פני העור

תופעה שכיחה נוספת בעקבות הטיפולים בקרינה קשורה בשינויים על פני העור באזור המוקרן, הנמצא בחריץ בין העכוזים. יש אנשים שמפתחים תגובה בעור בעקבות טיפול בקרינה, כאשר חומרת התגובה משתנה מאדם לאדם. אם אתה חש תגובה על פני העור, מכל סוג שהוא - חום, שינוי צבע, גרד, יובש, כוויות או כאבים - אנא דווח לצוות המטפל.

 

הטיפול בעור

מומלץ לעקוב אחר ההוראות הכלולות בפרק זה. הוראות אלה יועילו לך במניעת התגובות על פני העור המופיעות כתוצאה מהטיפול בקרינה, או בהפחתתן.

 

 • אין צורך בהכנת האזור המטופל, אלא אם כן קיבלת הנחיות לכך מהרופא או מהאחות;
 • לגבי מטופלים שסימון האיזור בגופם המיועד לטיפול בקרינה נעשה באמצעות דיו, אין להסיר את הסימנים שעל העור במהלך תקופת הטיפולים. הסימנים נחוצים להבטחת מיקומו המדויק של איזור הטיפול. אם הבחנת בכך שחלק מהסימנים נמחקים, יש לידע את רנטגנאי הטיפול, כדי שיוכל לחדשם;
 • יש לרחוץ את האזור המוקרן במים פושרים בלבד, ולהשתמש בסבון עדין לתינוקות. יש להספיג את המים באמצעות מגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור;
 • אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו (למשל, בבקבוק חם או בקוביות קרח) במהלך תקופת הטיפול. יש להימנע מאמבטיות חמות;
 • יש ללבוש בגדים רופפים ונוחים סביב איזור הטיפול. במהלך הטיפול ודאי יתברר לך שנוח יותר ללבוש תחתוני כותנה או מכנסי בוקסר; 
 • אם תכננת חופשה בתאריכים הסמוכים לתום הטיפול, עליך להתייעץ עם רופאך;
 • אין להדביק גזות, אספלניות (פלסטרים) או כל סוג חבישה אחר באזור הטיפול אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהרופא המטפל או האחות;
 • אם שחיה היא חלק מפעילותך היומיומית עליך להיוועץ ברופאך באשר להמשך פעילות זו, גם במהלך הטיפול, שכן מים מלוחים או כלור עלולים לגרום לגירוי בעור;
 • במקרה של הופעת תגובה בעור כמו גרד יתכן שתצטרך להשתמש בקרם למריחה על העור. בקרם כזה יש להשתמש רק לאחר הנחיה מפורשת מהצוות המטפל, ובהתאם לה.

 

תופעות לוואי מקומיות

טיפול בקרינה לאיזור הבטן והאגן יכול לגרום לתופעות מקומיות, שלרוב מופיעות שבועיים או יותר אחרי תחילת הטיפול. חלק מהתופעות עלולות להופיע אף בסיום הטיפול בקרינה, ולהישאר למשך חודש ויותר. כמו בתופעות הלוואי הכלליות, עוצמת כל תופעה משתנה מאדם לאדם.

 

הפרעה בתפקוד שלפוחית השתן

טיפול בקרינה לאיזור האגן עלול להשפיע על תכפקוד שלפוחית השתן בשל גירוי שעלול להיווצר בה. סימנים לכך הם תדירות גבוהה במתן שתן במהלך היום, דימום קל בשתן או צריבה במתן שתן. תיתכן תדירות גבוהה במתן שתן בלילה (נוקטוריה), שתפריע לך לישון כמו לפני תחילת הטיפול. חשוב שתדע שקיימת אפשרות תרופתית להקל על תחושת הצריבה ולהפחית את מספר הפעמים שאתה מרוקן את השלפוחית.

אנא, פנה עם בעיות אלה לצוות המטפל.

 

להקלת הגירוי בשלפוחית השתן מומלץ:

 • לשתות 2-3 ליטר נוזלים ליום (רצוי עד השעה 8:00 בערב);
 • להימנע מעישון;
 • להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים ומשקאות המכילים קפאין כמו קפה או תה, אשר מגרים את השלפוחית וגורמים להחרפת הסימפטומים;
 • להימנע מאכילת מאכלים מתובלים.

טחורים

לעיתים עלול טיפול בקרינה להחמיר בעיית טחורים קיימת. אחד הסימנים לקיום טחורים עלול להיות כאבים בזמן יציאה ולעיתים דימום קל על פני הצואה. יש לדווח על כך לרופא או לאחות.

הטיפול בטחורים במהלך תקופת הטיפול בקרינה דומה לטיפול בהם בשיגרה: אמבטיות ישיבה פושרות, נרות ומשחות המיועדים להקלה. רצוי להיוועץ ברופא או באחות לפני השימוש בחומרים אלה.

 

כאבים באזור פי הטבעת

שלשולים מרובים, והטיפול עצמו, עלולים לגרום לגירוי אזור פי הטבעת. שמירה על הגיינה נאותה של אזור פי הטבעת תמנע את הגירוי ותקל עליו. לפיכך, רצוי לשטוף אזור זה במים פושרים ולספוג את הרטיבות באמצעות מגבת רכה. חשוב לשמור על האזור יבש ככל שניתן. מומלץ להימנע משימוש בנייר טואלט, ומחוץ לבית להשתמש במגבון לח.

 

טנזמוס

טנזמוס היא תחושה של לחץ בפי הטבעת ורצון לרוקן את המעי, בלי יכולת לעשות זאת. תופעה זו, המלווה בהפרשת ריר, ולעיתים גם בכאב, חולפת במשך הזמן לאחר סיום הטיפול בקרינה.

 

הפרעה בתפקוד המעי

פגיעה ברירית המעיים עלולה להתבטא בשלשולים. כתוצאה מכך עלולות להיווצר בעיות בספיגת המזון ואיבוד ניכר של נוזלים ומינרלים.

על שינוי בתדירות היציאות או בהרכבן יש ליידע את הרופא או האחות. כשתדירות היציאות עולה ומגיעה לחמש פעמים ביום או יותר, נדרש בדרך כלל טיפול תרופתי. על מנת למנוע סיבוכים, יש להימצא במעקב קבוע אצל הצוות הרפואי והסיעודי.

תזונה נכונה עשויה להקל על התופעה.

 

להלן מספר הצעות לתזונה נכונה במצבי שלשול:

 • להרבות בשתיה;
 • להפחית בצריכה של סיבים תזונתיים, שמקורם באכילת פירות וירקות טריים. לפיכך, יש לאכול ירקות ופירות בשלים או מבושלים, ולמעט באכילת ירקות עתירי סיבים כמו פלפל, חסה וכדומה. יש לקלוף את הירקות והפירות טרם אכילתם;
 • להימנע מאכילת סובין;
 • להימנע מצריכת מזונות עשירים בתאית כמו קטניות למיניהן ואורז מלא;
 • להימנע ממזונות עשירים בשומן כמו חמאה, מרגרינה, שמן, מיונז, טחינה, זיתים, אבוקדו, אגוזים וגרעינים מכל הסוגים;
 • להימנע מצריכת חלב ומוצריו בשל ההפרעה בספיגת סוכר החלב במצבי שלשול. אם השלשולים קשים מאד מומלץ לצרוך חלב דל לקטוז.

חשוב שתזונתך במהלך תקופת הטיפול בקרינה תהיה מאוזנת. חשוב לשמור על משקל קבוע. אם דרוש לך סיוע בתכנון ארוחותיך, תוכל לפנות לדיטאנית.

 

מומלצת תזונה שאינה עשירה בסיבים כמו תפוחי עץ קלופים, בננות, גזר,דלעת, אורז לבן, תפוחי אדמה מבושלים, שיבולת שועל.

 

חשוב לזכור, שגם בתקופת ההבראה של רירית המעיים חשוב לשמור על תזונה זו. רצוי שהחזרה לתזונה רגילה תיעשה באופן הדרגתי.

 

מידע נוסף אודות תזונה נכונה במצבי שלשול או בתקופת הטיפולים, ניתן למצוא ב- 'הטיפול התזונתי התומך' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

 

הפרעה בתפקוד המיני

טיפול בקרינה לאזור הערמונית הניתן במינון גבוה עלול לגרום לפגיעה בזיקפה אצל חלק מהמטופלים, בשל הנזק הנגרם לכלי הדם. הפגיעה בזיקפה מתפתחת, בדרך כלל, לאחר מספר חודשים או אפילו שנים מסיום הטיפול.

 

ככלל, ניתן להמשיך בפעילות מינית בתקופת קבלת הטיפול בקרינה, אלא אם כן פליטת הזרע גורמת לכאב. אין חשש מהעברת קרינה לבת הזוג בזמן קיום יחסי מין.

 

מטופלים המקבלים טיפול הורמונלי במקביל לטיפול בקרינה עלולים לחוות אין-אונות משך פרק זמן זה.

 

מידע מפורט ומורחב בנושא זה ניתן לקרוא בחוברת 'מיניות הגבר', של האגודה למלחמה בסרטן.

 

האגודה למלחמה בסרטן מציעה שירות ייעוץ מיני לחולי סרטן ובנות זוגם, הניתן ללא תשלום וללא צורך בהפניית רופא, על ידי אחות אונקולוגית מומחית לנושא.

למידע נוסף וקביעת תור ניתן לפנות לטל. 03-5721616.

 

כמו כן ניתן להתייעץ בפורום בנושא מיניות  למתמודדים עם מחלת הסרטן.

 

נשירת שיער באיזור הערווה

טיפול בקרינה לאיזור הערמונית עלול לגרום לנשירת שיער באיזור המוקרן בלבד, ולא באיזורים אחרים בגוף.

קבוצות תמיכה סרטן הערמונית

חזרה למעלה >>


בתום הטיפול

חלק מתופעות ה לוואי של הטיפול נמשכות גם מספר שבועות לאחריו. עם זאת, תתחיל לחוש בהדרגה ש'חזרת לעצמך'. חשוב להמשיך בפעילות גופנית מתונה ולהקפיד על תזונה טובה.

בתום הטיפול עליך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אחות היחידה לטיפול בקרינה תהיה איתך בקשר גם במהלך תקופה זו. אם תתעורר בעיה, כדאי לצלצל ולהקדים את התור.

אם נותרו לך שאלות או התעוררו בעיות בלתי צפויות, נא התקשר אל היחידה לטיפול בקרינה, רופא היחידה או אחות היחידה.

חזרה למעלה >>


שירותי לינה בזמן הטיפול בקרינה

מעון ע"ש צ'ארלס קלור

חולים המקבלים טיפול בקרינה ביחידות לטיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן, וזקוקים לשירותי לינה, יכולים להיעזר בשירותי המעון ע"ש צ'ארלס קלור המופעל על ידי האגודה למלחמה בסרטן וממוקם סמוך למשרדי האגודה בבית מטי, בית האגודה למלחמה בסרטן ברח' רביבים 7 בגבעתיים. טל. 03-5721623.

 

חולים מאיזור הצפון, הדרום וירושלים יכולים לפנות ל'טלמידע' באגודה למלחמה בסרטן בטל. 1800-599-995 או לשירות הסוציאלי במרכזים בהם הם מטופלים, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה שלהם בסמוך ליחידות לטיפול בקרינה. 

חזרה למעלה >>


מידע נוסף

bullet_3 אתה זכאי להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. להסדרת הענין ולמילוי טפסים, עליך ליצור קשר עם העובדת הסוציאלית האונקולוגית או המזכירה הרפואית ביחידת הקרינה בבית החולים בו אתה מטופל.

 

bullet_3 מידע נוסף בנוגע לזכויותיך תוכל למצוא בחוברת 'זכויות ושירותים' של האגודה למלחמה בסרטן. כמו כן, תוכל להיעזר בטלמידע 1-800-599-995 ולקבל מידע נוסף וחומר הסברה על מחלות הסרטן ללא תשלום.

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל