רפואה משלימה וסרטן

הדפס
| שתף

 מידע נוסף

פורום רפואה משלימה
סרטן וסביבה
גמילה מעישון

כתיבה:

דר' עופר כספי, MD PhD

מומחה ברפואה פנימית וברפואה אינטגרטיבית, מנהל הרפואה האינטגרטיבית והיחידה לרפואה משלימה בסרטן, המרכז הרפואי רבין, יו"ר ועדת העדכון לנושא רפואה משלימה של האגודה למלחמה בסרטן.

תודתנו נתונה ל:

דר' גיל בר סלע, MD,מנהל טיפול תומך אונקולוגי' המרכז הרפואי רמב"ם חיפה,חבר ועדת העדכון לנושא רפואה משלימה של האגודה למלחמה בסרטן,

דר' לי גולדשטיין, MD, סגנית מנהל מח' פנימית ג, מרכז רפואי העמק,מומחית בפרמקולוגיה קלינית (כתבה את הפרק 'מידע חיוני על תוספי תזונה וצמחי מרפא'),

דר' שחר לב ארי, PhD, מנהל המחקרים, היחידה לרפואה משלימה בי"ח איכילוב וחבר בחברה האמריקאית לרפואה אינטגרטיבית וסרטן,

פרופ' דינה בן יהודה, MD, מנהלת המחלקה ההמטולוגית, בית החולים האוניברסיטאי הדסה עין כרם, על הארותיהם והערותיהם.

עודכן בשנת 2011


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על רפואה משלימה וסרטן. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif מהי רפואה אלטרנטיבית ובמה היא שונה מרפואה משלימה/משולבת?
Big-Bullet-SQR.gif מה חשוב לדעת בעת ששוקלים טיפול ברפואה אלטרנטיבית או משלימה
Big-Bullet-SQR.gif שילוב רפואה משלימה במאבק בסרטן (לאחר יעוץ רפואי)
Big-Bullet-SQR.gif מהו השילוב האופטימלי בין הרפואה המשלימה והרפואה המקובלת?
Big-Bullet-SQR.gif מקורות מידע אמינים בתחום הרפואה המשלימה
Big-Bullet-SQR.gif כיצד לבחור מטפל אמין ומקצועי ברפואה המשלימה?
Big-Bullet-SQR.gif תוספי תזונה וצמחי מרפא
Big-Bullet-SQR.gif כללי זהב לצרכנות נבונה ברפואה משלימה בסרטן
Big-Bullet-SQR.gif לסיכום

 

 


 

 

מבוא

בשנים האחרונות ניתן באונקולוגיה ובהמטואונקולוגיה המודרנית דגש רב לא רק על טיפול אופטימאלי במחלת הסרטן, אלא גם על תמיכה באיכות החיים של החולים ובני משפחותיהם.

 

מטרת התמיכה הזו היא הקלה על תופעות הלוואי של הטיפולים ועל הסימפטומים של המחלה (כמו כאב, חרדה, בחילות והקאות, תשישות, הפרעות שינה, ועוד), כמו גם ליווי פסיכולוגי-סוציאלי בו האדם ולא המחלה נמצאים במרכז.

 

אלא, שכדי לשלב בין הטיפולים היעילים ביותר במחלה, שהוכחו מדעית, לבין התמיכה באיכות החיים שלך בצורה הטובה ביותר, חיוני שתכיר ותלמד את החלופות השונות העומדות בפניך, ותימנע מחלופות הנראות בתחילה מפתות, אך עלולות להתגלות בהמשך כמפח נפש רפואי וכלכלי. 

חזרה למעלה >>


מהי רפואה אלטרנטיבית ובמה היא שונה מרפואה משלימה/משולבת?

שיטות האבחון והטיפול המודרניות, הנלמדות בבתי הספר לרפואה בישראל ובעולם, נקראות בשם הכללי רפואה מקובלת (קונבנציונלית). המשותף לשיטות אלו הוא הבסיס המדעי המוכח שלהן. כל אחת משיטות אלו מעוגנת במחקר מוצק, וכולן יחד יוצרות תשתית נרחבת ומוכחת, על פיה ניתן לאב חן מחלות, לטפל בהן, ואפילו למנוע את היווצרותן (לדוגמה, על ידי חיסונים). התחום ברפואה המקובלת העוסק בסרטן נקרא אונקולוגיה, כשמדובר בגידולים באיברים שונים של הגוף (כגון סרטן השד), והמטואונקולוגיה כשמדובר בגידולי מערכת הדם (כגון לוקמיה).

 

את ההתקדמות הגדולה בתוחלת החיים ובמאבק במחלת הסרטן ניתן לזקוף לזכות התרבות המדעית המאפיינת את הרפואה המקובלת. על פי תרבות זו נדרשים הוכחה מדעית והיגיון תיאורטי לכל טענה אבחנתית או טיפולית. לתרבות זו אנו קוראים בשם הכללי רפואה נסמכת ראיות (Evidence-Based Medicine).

 

כל התהליכים האבחנתיים והטיפוליים, שהינם חלק מהמאבק כיום בסרטן, חייבים להיות נסמכים על ראיות. הראיות מושגות באמצעות ניסויים קליניים, שבעזרתם ניתן לפתור שאלות מדעיות חשובות ולמצוא כיווני מחקר חדשים. בזכות ניסויים קליניים שבוצעו בעבר, חולי סרטן רבים המטופלים כיום חיים שנים רבות יותר וזוכים לאיכות חיים טובה יותר.

 

בצד הרפואה המקובלת, קיימות כיום גם שיטות טיפול ואבחון אחרות, שזכו לשם הכללי רפואה אלטרנטיבית (Alternative Medicine) המאפיין את השיטות אלו הוא שבסיסן התיאורטי, המסביר כיצד נוצרות מחלות וכיצד ניתן לטפל בהן, שונה ולעיתים אף סותר את העקרונות המוכחים של הרפואה המקובלת (מכאן מקור השם אלטרנטיבי או חלופי). רבות מהשיטות הללו עתיקות יומין (הרפואה הסינית לדוגמה הינה בת אלפי שנים), ואחרות (לדוגמה, ההומיאופתיה) זכו לפופולאריות במאתיים השנה האחרונות, לפני ההתקדמות הרבה שחלה ברפואה המקובלת.

 

הרפואה האלטרנטיבית, כשהיא ניתנת כחלופה (אלטרנטיבה) לרפואה המקובלת, אינה יכולה לרפא סרטן. לכן, אין להשתמש בה במקום הטיפול המקובל. המאבק במחלה הינו הקרב של חייך. הסתמכות על מקסמי שווא עלולה להתגלות כטעות קשה.

 

ואכן, מרבית הציבור יודע זאת ונוהג בהתאם. סקרים מוכיחים כי הרוב המכריע של חולי הסרטן הנעזר בשיטות טיפול שונות, כגון: דמיון מודרך, תוספי תזונה, צמחי מרפא ועוד, עושה זאת בנוסף לטיפול המקובל ולא במקומו. מכאן, שבצורת השימוש הזו מדובר ברפואה משלימה (גם וגם) ולא אלטרנטיבית (המחליפה את הטיפול המקובל). ההשלמה כאן הינה בהיבטים התומכים בחולה (כגון, הקלה על סימפטומים, תמיכה נפשית, וכו'). מכאן משמעות השם: רפואה משלימה (Complementary Medicine)

 

תחום הטיפולים המשלימים, כשהם ניתנים במקביל לרפואה המקובלת, בשילוב מושכל בין שני העולמות נקרא רפואה משולבת או אינטגרטיבית (Integrative Medicine). על פי עקרונות הרפואה האינטגרטיבית, הטיפול בחולה ייעשה במגוון שיטות, שיעילותן ובטיחותן היחסית הוכחה, מתוך רצון לגייס את תבונת הריפוי של הגוף במאבק במחלה. מכאן, שהיישום של הרפואה המשולבת (אינטגרטיבית) דורש מערך רפואי המשלב את הרפואה המקובלת עם הרפואה המשלימה. ואכן, במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ פועלים צוותים רב מקצועיים במשולב, ובחלקם ישנן יחידות לאונקולוגיה משולבת (אינטגרטיבית), שמטרתם תמיכה בהתמודדות עם תהליך הטיפול. ניתן לפנות אליהם כדי לקבל ייעוץ אמין.

 

את רשימת המרכזים ניתן לקבל בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן,

בטל. 1-800-599-995.

 

חזרה למעלה >>


מה חשוב לדעת בעת ששוקלים טיפול ברפואה אלטרנטיבית או משלימה

1. בפנייתם של מטופלים לרפואה אלטרנטיבית או משלימה יש פעמים רבות משום הנחה סמויה ש"אם לא יועיל, לא יזיק". ולא כך היא! טיפול אלטרנטיבי/ משלים שאינו ניתן בתיאום מלא עם הטיפול המקובל במחלה, ו/או הניתן בידיים שאינן מקצועיות, עלול להזיק. לכן, חשוב להתייעץ גם עם האונקולוג המטפל וגם עם רופא המומחה ברפואה משלימה במטרה לבחון מהי, במקרה שלך, דרך הטיפול הטובה ביותר, והאם שיטות רפואה משלימה יכולות לסייע בהשגת יעדי הטיפול.

 

2. חשוב כי בבואך לדון בנושא רפואה משלימה עם האונקולוג המטפל, השיחה תתנהל בפתיחות ובצורה מכובדת. אם נדמה לך שלא הבנת משהו, או שלא נמסר לך כל המידע החיוני עבורך לקבלת החלטה, חשוב לציין זאת בפני האונקולוג. חוק זכויות החולה מחייב את כל הרופאים להביא לידיעת כל החולים את כל החלופות האפשריות על כל יתרונותיהן וכל חסרונותיהן. משתמע מכך, שגם כשמדובר במחלת הסרטן על הרופאים לדון באפשרות של רפואה משלימה/משולבת, כשזו ראויה. חשוב להדגיש כי אין להתייעץ עם מטפל ברפואה משלימה לגבי כדאיות הטיפול המקובל (הקונבנציונלי); החוק לא מתיר לו לייעץ בעניינים הקשורים לאבחון או לטיפול ברפואה המערבית ואין לו הידע הנחוץ לכך.

 

3. המציאות מלמדת כי ישנם חולים הפונים לרפואה האלטרנטיבית במקום לרפואה המקובלת, אם מתוך תפיסה הוליסטית מוטעית ש"רק כך ארפא מהמחלה, על ידי תוסף כלשהו ולא על ידי הכנסת רעל לגוף", או אם מתוך פחד אמיתי מתופעות הלוואי של הטיפולים המקובלים. על חולים אלו לדעת כי:

 • אכן, החשש מתופעות הלוואי של הטיפול מוצדק, אך קיימים כיום תרופות יעילות ואמצעי ריפוי משלימים אחרים, המקטינים עד מאוד את חומרת התסמינים ומשך הזמן שהם אורכים. כך למשל, בניגוד לעבר, היום כמעט אין בחילות והקאות בלתי נשלטים, וזאת בזכות השיפור המשמעותי מאוד שחל במערך הטיפול בבעיה זו (מדובר בטיפול תרופתי, בדיקור סיני וכד').
 • נכון להיום, אין כל הוכחה מדעית, המצביעה על כך שלרפואה האלטרנטיבית יש יכולת לרפא את מחלת הסרטן.
 • אמנם תזונה נכונה ומאוזנת חשובה מאוד לתהליך הריפוי, כשהיא ניתנת במשולב עם הטיפול המקובל, אך אין כל הוכחה כי הימנעות מאכילת סוכר, או הישענות על דיאטה כזו או אחרת, מספיקה בכדי לרפא את המחלה. זמן הינו גורם מכריע במאבק במחלת הסרטן. יתכן שבהישענות על שיטות ריפוי אלטרנטיביות (חוקני ניקוי, ריפוי אנרגטי, וכדומה) אובד זמן יקר, שאחריו ריפוי לא יהיה אפשרי עוד (לדוגמה, בשל התפתחות מחלה גרורתית מפושטת), או שיידרש טיפול קשה יותר בשל התקדמות המחלה.
 • בהכשרת המטפלים ברפואה האלטרנטיבית לסוגיה לא כלולה כל התמחות העוסקת באבחון או בטיפול המקובל (קונבנציונלי) במחלת הסרטן עצמה. מטפל כזה אינו יודע מהן החלופות הראויות בכל שלב של המחלה, אינו יכול להפנות אותך לבדיקות דם או הדמיה, וברוב המכריע של המקרים פועל לבדו בלי שעומדים לרשותו יועצים מקצועיים נוספים. לפיכך, חובה תמיד להתייעץ עם האונקולוג המטפל!
 • ולבסוף, ההיבט הכלכלי - הטיפולים האלטרנטיביים עולים בדרך כלל לא מעט כסף, ומאחר שאין כל הוכחה מדעית ליעילותם - זה בפירוש כסף שעלול להיות מושם על קרן הצבי. חבל לרכוש מוצר שאינו יעיל, חבל לשלם ביוקר על מה שניתן בחינם (דרך סל הבריאות והביטוחים המשלימים), וחבל עוד יותר, שהדבר עלול לעלות לחולה חלילה בחייו.
  חשוב כי לא תקבל המלצה לטיפול משלים מחולה אחר. ייתכן שטיפול שמתאים לו לא מתאים לך. באותה מידה, אל תמליץ לחולה אחר על הטיפול שאתה מקבל. תמיד יש להתייעץ עם הרופא המטפל!

4. מחקרים רבים מוכיחים כי לא רק שמירה על אורחות חיים בריאים (כלומר, תזונה נכונה ומאוזנת, פעילות גופנית מתונה המותאמת למצבו של המטופל, מנוחה מספקת, הפגת מתחים והימנעות מעישון, אלכוהול וסמים), אלא גם הגישה הטיפולית האינטגרטיבית, המשלבת יחדיו ובאופן מושכל את הטוב שבשני העולמות, מסייעת במאבק במחלה.

 

לאגודה יש חוברת המכילה מידע נרחב על תזונה לחולי סרטן וכללים לאורח חיים בריא ('טיפול תזונתי תומך בחולה הסרטן').

 

האגודה תומכת ומפעילה מרכזי תמיכה לחולי סרטן, מחלימים ובני משפחותיהם המעניקים רשת תמיכה, מידע וסיוע בכל הקשור להתמודדות עם מחלת הסרטן והשיקום. במרכזים מוצעות, ללא תשלום, פעילויות מגוונות, קבוצות תמיכה וסדנאות.

 

כיום, פועלים מרכזי התמיכה "חזקים ביחד" של האגודה בגבעתיים, בחיפה ובעפולה. למידע נוסף ניתן לפנות ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.

 

חזרה למעלה >>


שילוב רפואה משלימה במאבק בסרטן (לאחר יעוץ רפואי)

הרפואה המשלימה כוללת מספר רב של שיטות. נהוג לחלק את השיטות הללו לקבוצות הבאות:

 

מערכות רפואיות שלמות

מדובר בשיטות אבחון וטיפול רפואיות משלימות, שלהן תיאוריה כוללנית מובנית. הן בעלות היגיון פנימי רצוף וסדור המאפשר יישום עקרונות טיפוליים המתאימים לשיטה. דוגמה לשיטה מתחום זה, שנמצאה יעילה וגם בטוחה בטיפול בחולי סרטן היא הדיקור הסיני (אקופונקטורה). מחקרים מצאו כי טיפול זה יכול להקל על תופעות של בחילות והקאות וגם לפעול כגורם משכך כאבים.

 

טיפולי נפש-גוף

מדובר בשיטות טיפול הרואות בקשרי הגומלין שבין הנפש והגוף ציר מרכזי בהתמודדות עם המחלה, ולעיתים אף סיבה להיווצרותה. דוגמאות לטיפולי נפש-גוף אשר נמצאו יעילים ובטוחים בחולי סרטן הן: מדיטציה, הרפיה עמוקה, דמיון מודרך, היפנוזה עצמית להורדת חרדות לפני ניתוח, טיפול במוסיקה, וכד'.

 

טיפולים ביולוגיים משלימים

מדובר בשיטות טיפול הטוענות להשפעה על ביולוגיית הגוף והגידול. דוגמאות שכיחות לשיטות כאלו הן נטורופתיה, תזונה, תוספים (כולל ויטמינים ונוגדי חימצון) וצמחי מרפא (מערביים או סיניים).

מאחר שמחקרים רבים אכן מוכיחים את יכולתם של התערבויות מסוג זה להשפיע על תפקוד מערכות הגוף השונות, חשוב מאוד להתייעץ גם עם האונקולוג המטפל וגם עם רופא ברפואה משלימה בכדי לוודא שאין התנגשות (רעילות או פגיעה ביעילות) בין הטיפול המקובל במחלה והטיפול המשלים, ושאין בו סכנה. לדוגמה, קיימים מחקרים רבים המצביעים על פגיעה אפשרית ביעילות הטיפול הקרינתי בנוכחות נוגדי חמצון ועל סכנה של הזנת הגידול שלא במתכוון על ידי ויטמינים שונים שניתנו "כדי להגן על הרקמות הבריאות מפני הכימותרפיה". בהמשך נדון בהרחבה בנושא צמחי מרפא ותוספי תזונה.

 

טיפולי מגע ותנועה

מדובר בשיטות טיפול משלימות העושות שימוש במגע ידיו של המטפל ובתנועת הגוף של המטופל על מנת לשפר את ההרגשה הכללית של החולה ולהקל על תסמינים שכיחים, כגון כאב, עייפות ותשישות, בחילות, הפרעות שינה, חרדה, מתח נפשי וכדומה. דוגמאות שכיחות לטיפולי מגע ותנועה בטוחים ויעילים בחולי סרטן הן שיאצו (שיטת טיפול במגע המבוססת על לחיצות עדינות באזורים שונים בגוף), רפלקסולוגיה (עיסוי כפות הרגליים), עיסוי כללי, עיסוי ארומתרפי, עיסוי לימפטי, יוגה, טאי-צ'י ועוד.

 

בשנים האחרונות הוכח כי הטיפול בשיטות אלו יעיל ובטוח, בתנאי שניתן בידיים אמונות ותוך הקפדה על כל כללי הבטיחות, תוך הימנעות מתנועות חדות ולחץ ממוקד בחולה עם גרורות בעצמות, הימנעות מלחץ על איברים פנימיים בעת שספירת הטסיות נמוכה, וכד'.

 

טיפולים אנרגטיים

מדובר בשיטות טיפול הטוענות ליכולת לאב חן ו/או לטפל במחלת סרטן על ידי שינוי השדה האנרגטי של הגוף. דוגמאות שכיחות לשיטות כאלו הן רייקי, הילינג, ועוד. המטפלים בשיטות אלו טוענים לעיתים ליכולות על-טבעיות, דבר המחייב משנה זהירות וחשדנות ראויה. אחרים טוענים כי ביכולתם להקל על סימפטומים גופניים ומצוקה נפשית על ידי הנחת ידיים או סדרה של תנועות ידיים במרחק מה מהגוף. ככל שאנו יודעים כיום, טיפולים אלו בטוחים לשימוש ויכולים לשמש לעיתים ככלי עזר לשיפור איכות החיים, אך נכון להיום, לא נמצאה הוכחה מדעית מבוססת ליעילותם.

 

להלן כמה דוגמאות למסקנות ממחקרים שבדקו את היעילות והבטיחות של תחומי הטיפול השונים של הרפואה המשלימה בסרטן, כולן מהשנים האחרונות: 

 • שילוב אסטרגולוס (צמח ברפואה הסינית) עם כימותרפיה מבוססת פלטינום בסרטן הריאה מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC) הוכח כטוב יותר בהשוואה לכימותרפיה בלבד, הן מבחינת איכות חיים והן מבחינת הישרדות.
  (McCulloch et al. JCO 2006;24:419-30 ).
 • שילוב היפנוזה קצרה (15 דקות!) עם מתן תרופות הרגעה והרדמה בחולות סרטן השד העוברות ניתוח הוכח כטוב יותר בהשוואה להרדמה רפואית בלבד, הן מבחינת חווית החולות והן מבחינת עלויות הטיפול
  (Montgomery et al. JNCI 2007;99:1304-12).
 • שילוב יוגה במהלך טיפולים בקרינה (רדיותרפיה) הוכח כמשפר מדדי דחק פסיכולוגי, כמו גם את נזקי הקרינה לחומר הגנטי, ה- DNA.
  (Birendranath et al. Integrative Cancer Therapies 2007;6:242-50).
 • שילוב תזונה-תנועה-הפגת מתחים הביא לנסיגה ב- PSA בחולי סרטן הערמונית ולירידה בביטוי של גנים המעורבים בתהליך הסרטני.
  (Ornish et al. J Urology 2005;174:1065-9, PNAS 2008;105:8369-74).
 • שילוב התרופה ההומיאופתית טראומיל ( traumeel ) מקטין חומרה ושכיחות של מוקוזיטיס (דלקת בריריות הפה) שנגרמת בשל כימותרפיה.
  (Worthington et al. Cochrane Database of Systematic Reviews 2007 ).
 • לעומת זאת, השימוש בסחוס כריש בסרטן הינו חסר ערך
  (Lu et al. ASCO 2007:7527)
  ושילוב אנטיאוקסידנטים במהלך קרינה עלול להיות מסוכן
  (Bairati et al. JNCI 2005;97:481-8).

* אין בהבאת הדוגמאות משום המלצה כלשהי, במישרין או בעקיפין, לטיפול. בכל מקרה, יש להתייעץ עם האונקולוג המטפל ועם מומחה ברפואה משלימה (רצוי שניהם ולא רק עם אחד מהם) לגבי התאמת הטיפול במקרה שלך, מאחר שהידע הרפואי משתנה מעת לעת.

 

אם תחליט לפנות לקבלת טיפול ברפואה משלימה, בשלב הטיפולים הכימיים והקרינתיים או בהחלמה מניתוח - מטרת הטיפול המשלים תהיה לנסות להפחית את תופעות הלוואי, תוך שיפור ההתמודדות עם תסמינים כגון כאב, עייפות וחולשה. בשלב זה מוצעים בדרך כלל טיפולים כמו דיקור (אקופונקטורה) וצמחי מרפא, טיפולי מגע ותנועה, תמיכה פסיכולוגית, דמיון מודרך, היפנוזה ועוד. קשר רצוף עם הצוות הרפואי הרב מקצועי המטפל בך, יבטיח טיפול בטוח ויעיל.

 

לאחר גמר הטיפולים מומלץ לשמור על אורח חיים בריא ובכלל זה פעילות גופנית סדירה.

 

בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן, טלפון 1-800-599-995 ניתן לקבל דף מידע בנושא 'פעילות גופנית לחולי סרטן ומחלימים' ומידע על מרכזי התמיכה ' חזקים ביחד ', של האגודה למלחמה בסרטן, המאפשרים השתתפות,ללא תשלום, בקבוצות תמיכה, סדנאות לפעילות גופנית והרצאות.

 

כשבוחרים בשילוב של טיפול מקובל עם רפואה משלימה, חובה לעדכן את האונקולוג המטפל.

חזרה למעלה >>


מהו השילוב האופטימלי בין הרפואה המשלימה והרפואה המקובלת?

חשוב לשאול וליידע את האונקולוג המטפל על הרצון להיעזר ברפואה משלימה

לצערנו, חולים רבים עדיין חוששים לשאול את הרופאים המטפלים בהם בענייני הרפואה המשלימה.

 

חשוב להדגיש: חוק זכויות החולה מבטיח לך את הזכות המלאה לשאול כל שאלה שתחפוץ בה. חובתו של הרופא לדון עניינית בכל החלופות המתאימות לך.

 

זכור! אם לא תשאל ולא תיידע את הרופא, הטיפול בך עלול להיות פחות טוב, מאחר שהרופא לא ייקח בחשבון את הטיפול המשלים, מה שעלול לפגוע בהצלחת הטיפול המקובל (קונבנציונלי) הניתן לך. תקשורת פתוחה ומכבדת תמיד עדיפה על קשר של שתיקה.

 

אם הרופא אינו בקיא ברפואה משלימה, או אינו מוכן להיפתח ולהקשיב לרצונך להשתמש ברפואה משלימה, תוכל לפנות לאחת מהיחידות לרפואה משלימה/משולבת במרכזים הרפואיים בארץ.

ניתן לפנות לטלמידע, באגודה למלחמה בסרטן, בשיחת חינם: 1-800-599-995 לקבלת רשימת המרכזים. בנוסף, תוכל למצוא בסוף דפי המידע הפניות לאתרי אינטרנט אמינים, וניתן גם לפנות ל מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן טל. 03-5721608.

 

הישענות על מקורות מידע אמינים

רפואה, ובוודאי רפואת סרטן, דורשת ידע רב, ניסיון קליני של שנים ארוכות, ומיומנות רבה. לכן, מקורות המידע שלך חייבים להיות אמינים ואיכותיים. מקור המידע האמין ביותר גם בענייני רפואה משלימה הינו התייעצות הן עם האונקולוג המטפל והן עם רופא המומחה לרפואה משלימה. במקרה ה צורך, קבל גם חוות דעת נוספת, וכל זאת בתנאי שזו ניתנת על ידי גורם מקצועי מוסמך ואמין. מקורות מידע כמו האינטרנט, מטפלים אלטרנטיביים, או עצה של "השכנה ממול", אינם יכולים להוות תחליף ראוי לייעוץ רפואי מסודר. לכן, גם אם התייעצת עם מטפל ברפואה אלטרנטיבית - התייעץ שוב עם הרופא המטפל בך! להשלמת מידע אמין מהאינטרנט ראה מדריך לאתרים בפרק הבא.

 

קבלת החלטות משותפת עם הצוות המטפל בך

שאלות כגון: מה לעשות? ממה להימנע? מה לשלב עם מה? לאיזו מטרה? באיזו מסגרת? האם העלות מצדיקה את התועלת? מהן הסכנות? האם הטיפול המשלים עלול לפגוע בטיפול המקובל הניתן? אם כן, כיצד? אילו בדיקות עליי לעשות? האם לטיפול המשלים תופעות לוואי? מהי חומרתן? האם הן הפיכות? ומה יקרה אם הטיפול המשלים ייכשל? האם עומדות בפני חלופות נוספות, מהן? כיצד אדע אם הטיפול עובד? האם צריך להרגיש משה ו? האם ההשפעה צפויה מיד? עד מתי לתת לטיפול המשלים הזדמנות? ועוד, מבהירות עד כמה מורכבת ההחלטה ועד כמה חשוב לקבל החלטות במשותף עם הצוות המטפל בך.

 

שמירה על רצף טיפולי

משהתקבלה ההחלטה לטפל בך גם בדרך המקובלת וגם בדרך משלימה, חשוב מאוד שיישמר קשר מקצועי הדוק בין הצוות הרפואי המטפל בך (רופאים, אחיות, טכנאי קרינה, עובדת סוציאלית, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, וכו') לבין המטפלים בך ברפואה המשלימה. שם המשחק צריך להיות - שקיפות מלאה ותקשורת רציפה!

 

לפיכך, הקפד לקבל מכל מי שמטפל בך (רופאים ומטפלים) מכתב רפואי מסודר, הכולל: את שם הגורם הרפואי, את דרכי ההתקשרות עימו, ופירוט הטיפול בך באופן שיאפשר תקשורת הדדית. לדוגמה, אין זה מספיק שירשם במכתב שאתה מקבל פורמולת צמחים. עמוד על כך שהמטפל בך ברפואה המשלימה יפרט את סוג הצמחים, שמותיהם, ההתוויה שלשמה הם ניתנו, דרך המתן, המינון, והתגובות הצפויות - לטוב ולרע. לטובתך, חשוב שייווצרו אמון הדדי ותקשורת רציפה בין הגורמים המטפלים בך.

חזרה למעלה >>


מקורות מידע אמינים בתחום הרפואה המשלימה

להלן רשימה חלקית של אתרי אינטרנט איכותיים בהם תוכל למצוא מידע אמין, מפורט ובחינם על טיפולי רפואה משלימה, בייחוד בתחום מחלות הסרטן. ישנם כמובן אתרים אחרים, ספרים, ופרסומים נוספים - לגבי כולם כדאי לבדוק:

 • האם עומד מאחוריהם גוף עסקי או אינטרס מסחרי?
 • האם המידע מבוסס על מחקר מוצק או רק "על עדויות של צרכנים מרוצים"?
 • האם המידע עדכני?
 • האם לאתר יש ועדה מקצועית מייעצת?
 • אילו קישורים יש לאתר?
 • האם מוצגות באתר דעות שונות?
 • האם יש לאתר תו תקן של איכות ואמינות?
 • ומהי דעת הרופא שלך על האתר?

אתר האגודה למלחמה בסרטן

www.cancer.org.il

האתר מציע מידע עדכני על כל סוגי מחלות הסרטן והטיפולים בהן. במסגרת האתר מתקיים גם פורום רפואה משלימה בו ניתן להעלות שאלות הקשורות לשילוב הרפואה המשלימה במאבק במחלה ולקבל תשובות של מומחים בנושא. האגודה גם מפעילה את ה'טלמידע' קו מידע טלפוני 24 שעות ביממה בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995 .

 

בנוסף, לרשות הציבור הרחב ואנשי המקצוע, מפעילה האגודה למלחמה בסרטן מרכז מידע הכולל ספרות מקצועית ועדכנית בכל הקשור במחלות הסרטן, המגובה במאגרי מידע בינלאומיים ממוחשבים, מהימנים ועדכניים. ניתן להיעזר במידעניות מקצועיות לקבלת מידע מורכב הדורש חיפוש במאגרי המידע אליהם מקושרת האגודה למלחמה בסרטן. בטל. 03-5721608 או info@cancer.org.il .

 

אתר מכון הבריאות האמריקאי ה- NIH

http://www.cancer.gov/cam

האתר מציע מידע רב באנגלית על טיפולי רפואה משלימה במחלת הסרטן ובכלל זה סיכומים, דפי מידע, ניירות עמדה ומחקרים בנושא. ניתן גם להירשם לקבלת עדכונים והודעות לתיבת הדואר האלקטרוני.

 

אתר מכון הבריאות האמריקאי ה- NIH ומשרד החקלאות האמריקאי http://grande.nal.usda.gov/ibids/index.php

עוסק בתוספי תזונה, צמחי מרפא, ויטמינים ועוד - האתר מציע חומר רב באנגלית על כל מה שקשור בטיפולים ביולוגיים משלימים (ראה הפרק: מהם התחומים ברפואה המשלימה).

 

אתר האגודה האמריקאית לאונקולוגיה משולבת

www.integrativeonc.org

מנוהל על ידי אונקולוגים מומחים יחד עם מנהלי היחידות של הרפואה המשולבת במרכזי הסרטן המובילים בארה"ב. באתר פעילויות וכנסים בנושא, הנחיות שהוציאה האגודה וכן העיתון הרשמי של האגודה.

 

אתר היחידה לרפואה משלימה במרכז הסרטן MD Anderson Cancer Center שביוסטון, טקסס

http://www.mdanderson.org/topics/complementary

האתר מציע מדריך באנגלית על רפואה משלימה, קבצי מוליטמדיה בנושא, מאמרים, חדשות ועדכונים לגבי שילוב רפואה משלימה במאבק במחלות הסרטן.

 

אתר היחידה לרפואה אינטגרטיבית במרכז הסרטן בניו יורק

Memorial Sloan Kettering Cancer Center

www.mskcc.org/mskcc/html/11570.cfm

האתר מספק מידע באנגלית על נושאים רבים ברפואה המשלימה, אך בעיקר ניתן להסתייע בדפי המידע נסמכי הראיות ( evidence-based ) המוצגים בו, על צמחי מרפא ותוספי תזונה שכיחים בסרטן.

 

 

bul1שני אתרים ייעודיים העוסקים בתזונה וסרטן

למניעה, במהלך הטיפולים, בהיבט של תופעות לוואי, ובשלב השיקום. האתרים כוללים טיפים, מתכונים, מילון מונחים והפניה לאתרים שימושיים נוספים:

 

האתר האירופי לרפואה משלימה וסרטן

www.cam-cancer.org

האתר מציע ניירות עמדה וסיכומים באנגלית לגבי שילוב רפואה משלימה בסוגי סרטן שונים, כמו גם היבטים של אתיקה וחוק.

 

אתר הארגון האמריקאי לחקר הסרטן, ה- AICR

www.aicr.org/site/PageServer?pagename=dc_home

חזרה למעלה >>


כיצד לבחור מטפל אמין ומקצועי ברפואה המשלימה?

טיפולי רפואה משלימה יכולים להינתן באחת משלוש מסגרות: ביחידות לרפואה משלימה/משולבת באחד מבתי החולים, במסגרת אחת המרפאות לרפואה משלימה שפועלות מטעם כל אחת מארבע קופות החולים, או במסגרת פרטית אצל מטפל ברפואה משלימה, או רופא העוסק ברפואה משלימה/משולבת בקהילה. המשמעות היא שאתה צריך לבחור היכן להיות מטופל. לכן חשוב שתדע שתי עובדות יסוד חשובות:

 • נכון להיום (תחילת 2009) הרפואה המשלימה בישראל אינה מוסדרת בחוק, למטפלים אין רישיון, והיא עולה כסף מאחר שהיא אינה כלולה בסל הבריאות המחויב על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי.
 • גם אם מי שיטפל בך ברפואה משלימה הינו רופא (MD) בהשכלתו, אין זה אומר בהכרח שהטיפול אצלו עדיף על פני מי שאינו רופא בהשכלתו. חשוב שתדע כי הגורם העיקרי המשפיע על איכות הטיפול בך הינו ההכשרה המקצועית של המטפל (לדוגמה רפואה סינית, הומיאופטיה) ולא השכלתו ברפואה המקובלת/ המערבית. לכן, עניין בחירת המטפל והמסגרת הטיפולית הם גורם מכריע בהצלחת הטיפול, כפי שיוסבר להלן.

 

בניגוד לרפואה ולמספר מקצועות בריאות נוספים, שכל העוסק בהם חייב להיות בעל רשיון עיסוק ייחודי ואישי ממדינת ישראל, הרי שלא נהוגה עדיין במדינת ישראל הסדרה ברשיון של מקצועות הרפואה המשלימה. מכאן, שבצד מטפלים מצוינים וראויים רבים ברפואה המשלימה הפועלים בארץ, יתכן שתפגוש או שיוצע לך, טיפול משלים, או אלטרנטיבי על ידי מטפלים שאינם ראויים.

 

אנו ממליצים שתפעל על פי סדר הפעולות הבא במטרה לוודא שאכן מי שיטפל בך ראוי לעשות זאת, מקצועית, אתית ואנושית, ושהתכשירים שתיטול עומדים בדרישות הבטיחות והיעילות המחמירות ברפואה:

 • אם הפנייה לרפואה המשלימה היא ביוזמתך, התייעץ עם האונקולוג המטפל בך - ספר על כוונתך להיעזר ברפואה המשלימה, שאל לדעתו על כך ועל המלצותיו, בקש ממנו לפרט בפניך הסתייגויות כלשהן שייתכן ויש לו, דאג לקבל המלצות על מטפלים ראויים, ולבסוף שאל האם הוא מוכן לשתף פעולה עם אותם מטפלים, ואם כן כיצד - בטלפון, במייל, או בחליפת מכתבים. במידת ה צור ך, התייעץ עם רופאים, אחיות ואנשי צוות נוספים. דאג לקבל מהאונקולוג המטפל בך מכתב הפניה מסודר המפרט את מצבך הרפואי, את הטיפול אותו אתה מקבל כעת, ואת תוכנית המעקב והטיפול העתידית שלך.
 • אם הפנייה אל הרפואה המשלימה הינה ביוזמת הצוות הרפואי המטפל בך  הקפד להבין מהי מטרת הטיפול המשלים המוצע לך, כיצד הוא יינתן, מה יתרונותיו וחסרונותיו, וכיצד הוא ישתלב במערך הטיפול הכוללני בך. בקש מהרופאים המלצות למטפלים ראויים, וודא שהם מוכנים לשתף עימם פעולה, ולבסוף קבל מכתב הפניה מפורט. אם אין בידי הרופא המלצות למטפלים ראויים, בקש שיברר זאת עבורך.
 • אם ברצונך לבחור במטפלים בקהילה, חשוב שתקפיד שבחירת המטפל תיעשה על פי כל כללי הצרכנות הנבונה ולא "סתם, כי השכנה המליצה". משקיבלת מספר שמות של מטפלים החל בהליך בדיקתם. ניתן להיעזר באינטרנט על מנת ללמוד על הרקע המקצועי והניסיון הקליני שיש להם, אך היזהר, מאחר שהמידע באינטרנט לא מייצג בהכרח "את האמת, את כל האמת, ורק את האמת". בדוק גם באתרי האיגודים המקצועיים, כמו למשל בפנקס המטפלים הארצי של הלשכה למקצועות בריאות משלימים, פנקס המייצג הסדרה עצמית (לא של המדינה) של ארגוני המטפלים השונים : www.altmedor.com . תוכל גם להיעזר בפורומים באינטרנט בהם תוכל לקבל מידע מאנשי מקצוע וגם מקהל הגולשים. האגודה למלחמה בסרטן מפעילה אף היא פורום רפואה משלימה באינטרנט המאפשר שאלות ותשובות .

זכור כי פופולאריות אינה ערובה לאיכות. מערכת שיווק מתוחכמת עלולה להפיל אותך חלילה בפח. לכן, לאחר סינון ראשוני טלפן לכל אחד מהמטפלים שבחרת ושאל חמש שאלות בסיסיות, עוד בטרם תיפגשו:

 1. באיזו סוגים של רפואה משלימה אתה עוסק?
 2. היכן למדת? האם מאז שסיימת את הלימודים השתלמת? אם כן, במה והיכן?
 3. האם יש לך ניסיון בטיפול בחולי סרטן הדומים לי? אם כן, מהו?
 4. האם אתה עובד בשיתוף פעולה עם הרופאים, או שעלי להפסיק את הטיפול הקונבנציונלי?
 5. אם אטופל אצלך, כיצד ייראה הטיפול, מה סיכויי הצלחתו, האם יש בו סכנה, וכמה זה עולה?

 

מומלץ לפסול מטפלים שלא למדו במסגרות מוכרות, שלא השתלמו בתחום, שלא מנוסים בטיפול במחלת הסרטן, שלא עובדים במשולב עם רופאים, ושדורשים ממך להפסיק את הטיפול המקובל. כמו כן, רצוי שלא לקבל טיפול ממטפל שאינו מבוטח בביטוח אחריות/רשלנות מקצועית. אם המטפל אינו מבוטח, ייתכן שהוא אינו עומד בתנאי הסף לרכישת הפוליסה, או שנפח הפעילות במרפאתו קטן.

 

חמישה תמרורי אזהרה חשובים, שיעזרו לך להתרחק משרלטנים וממטפלים שאינם ראויים -

1. היזהר ממטפלים המבטיחים "הרים וגבעות" ומכאלו המציעים ריפוי לכל מחלות הסרטן, במיוחד אם הדבר קשור ברכישת מוצר שהם מוכרים או מכינים. במאבק במחלות הסרטן אין לצערנו קסמים וקי צור י דרך קלים! חשוב לזכור כי עד כה, לא הוכחה מדעית יכולת ריפוי בטיפול האלטרנטיבי או המשלים לסרטן.

 

2. הימנע ממטפלים שדורשים ממך להפסיק את הטיפול הקונבנציונלי בטוענה שהוא הורג אותך ומונע מהטיפול "הטבעי" להבריא אותך. זכור - רפואה משלימה לבדה אינה יכולה לרפא סרטן!

 

3. ברפואה אין סודות! אם המטפל בך אינו מוכן לגלות בפרוטרוט מה יש בפורמולה הצמחית שנרשמה עבורך, מ"מניעי פטנט" או כל מניע אחר - עבור למטפל אחר.

 

4. רצוי להתרחק ממטפלים הגובים ממך סכום כסף גדול ומראש עבור סדרה של טיפולים עתידיים. ייתכן והטיפול המשלים לא ייטיב איתך, או שמצבך ישתנה. לכן, אל תתחייב באופן שיגרום לך קושי להפסיק טיפול.

 

5. ולבסוף, חשוב פעמיים לפני שתחליט להיות מטופל אצל מטפל שהוא מומחה בכמה שיטות שונות - מטפל כזה לעיתים אינו מומחה בשום שיטה! בחר מטפלים שתורתם אומנותם. כאלו שהוכיחו התמקצעות ומצוינות לאורך שנים בתחום עיקרי.

 

6. בפגישה הראשונה עם המטפל, הראה לו את המכתב מהרופא המטפל בך ודאג לשאול כמה שיותר שאלות שיסייעו לך להבין את הליך הטיפול, ובמיוחד - מה הם יעדי הטיפול שלו, מהי התוכנית הטיפולית ולמה יש לצפות: תוך כמה זמן צפוי שיפור, מה קורה במקרה של החמרה, וכמה זמן עליך להתמיד בטיפול. אם אתה מקבל המלצה לטיפולים במסגרתם אתה צריך לקחת צמחי מרפא, תוספי תזונה, ויטמינים, וכיו"ב, בקש פירוט מדויק של החומרים כולל מינון, צור ת הכנה, ודרך מתן (מיצוי אלכו הול, זריקה, עירוי).

 

זכור - על פי החוק בישראל כל עירוי תוך-ורידי, גם של תוסף תזונה, נחשב תרופה וחייב באישור משרד הבריאות ובמתן על ידי רופא בלבד.

 

בתום המפגש - קבל מכתב רפואי מסודר הכולל את שם המטפל, את דרכי ההתקשרות עימו ואת פירוט הטיפול בך באופן שיאפשר תקשורת עם הצוות הרפואי. חובה לדווח על כך לרופא שלך!

חזרה למעלה >>


תוספי תזונה וצמחי מרפא

מהו ההבדל בין תרופות לצמחי מרפא?

חשוב שתדע שהתוספים הטבעיים למיניהם אינם נחשבים במדינת ישראל מבחינה חוקית ומנהלתית כתרופה, אלא כמזון או תוספי מזון. זאת ועוד, במדינת ישראל אין פיקוח ובקרה רשמיים על איכות המוצרים הטבעיים, בניגוד לבקרה ההדוקה המתקיימת על איכות התרופות. מכאן, שקיים סיכוי לא מבוטל ליפול בפח ולרכוש במיטב כספך תכשיר שעלול לא להכיל את החומרים אותם הוא אמור להכיל, או אף גרוע מזה - תכשיר המכיל חומרים אסורים או מינונים לא נכונים. לפיכך, חשוב מאוד: אם החלטת ליטול תוסף כלשהו, יש לרוכשו אך ורק ממקורות מוסמכים ואמינים.

 

צמחי רפואה מהווים מקור מרכזי של תרופות מערביות רבות, ובהם תרופות נוגדות סרטניות, כגון טקסול (Taxol)  המופקת מקליפת העץ טקסוס ברביפוליה, ונחשבת לאחד הגילויים החשובים בטיפול בסוגי סרטן רבים כגון סרטן השד והשחלות, ווינקריסטין (Vincristine) המופקת מפרח הוינקה, ומשמשת לטיפול במגוון גידולים סרטניים, כגון לימפומה. תרופות כגון אלו המוזכרות לעיל, הן מיצוי החומר הפעיל מתוך צמח המרפא, כאשר הצמח מכיל מאות או אלפי חומרים נוספים שחלקם הגדול טרם נחקר.

 

בניגוד לתרופה בה היי צור הינו מדויק ואמין, הרי שלעיתים קרובות הכמות ואיכות החומרים הפעילים בצמח המרפא משתנה, ומיצוי צמחי אף יכול להיות מזוהם אם לא יוצר בחברה הפועלת לפי תקן מתאים. כמו כן, יש להקפיד על שימוש זהיר בתוספי מזון. לדוגמה, מתן ויטמין 12 B ביחד עם חומצה פולית נחוץ למטופלים המקבלים טיפול כימותרפי מהסוג של אלימטה (Alimta), אך מנגד, מינון גבוה מדי של תוספים יכול לגרום לבעיות רפואיות. על כן חיוני שיהיה שיתוף פעולה בין הרופא והמטפל ברפואה המשלימה לבין האונקולוג, ואין להסכים לקבל טיפול בתוספי מזון/צמחי מרפא /ויטימינים ללא ידיעת האונקולוג המטפל.

כאמור, תוספי תזונה אינם תרופות אך יש לנהוג בהם באותו משנה זהירות. תוספי תזונה, הכוללים גם צמחי מרפא, נמכרים אמנם בלי מרשם רופא, בבתי מרקחת, בתי טבע ואף ברשתות מזון ושווק, אך חשוב לזכור שלמרות שמקורם מה"טבע", אין זה אומר שנטילתם אינה כרוכה בתופעות לוואי. ההיפך הוא הנכון. בניגוד לתרופות, שעל פי רוב תופעות הלוואי שלהן ידועות מראש, תופעות הלוואי של צמחי המרפא ותוספי התזונה במקרים רבים אינן צפויות מראש, מכיוון שאין עליהם הרבה מידע מבוסס ואין דיווחים מסודרים על תופעות הלוואי שלהם. בדומה לתרופות העלולות להתנגש זו בזו, גם צמחי מרפא עלולים להתנגש זה בזה, ויתר על כן, עלולים להתנגש ולהשפיע על הטיפול התרופתי המקובל. חשוב לכן לקחת בחשבון עובדות אלה כאשר שוקלים להוסיף תוסף תזונה (או צמח מרפא) למשטר הטיפולי הקבוע, וכדאי להתייעץ על כך עם רופא המומחה ברפואה משלימה/משולבת ועם האונקולוג המטפל.

 

דוגמה בולטת למידת הזהירות שיש לנקוט בנטילת צמחי מרפא היא יכולתם של חלק לא מבוטל מצמחי המרפא לגרום, במיוחד בשימוש מתמשך ובמינונים גבוהים, לנטייה לדימומים. תוספים אלה יש להפסיק מספר ימים לפני ניתוח, בדומה לתרופות, כגון אספירין (Aaspirin), וכדאי להיזהר בשילוב תוספים אלה עם תרופות הפועלות על קרישת הדם כגון אספירין וקומאדין

(Aspirin , Coumadin), או תרופות נוגדות דלקת שונות.

 

דוגמאות לתוספי תזונה שיש להפסיק לפני ניתוח

ג'ינסנג, זנגוויל, שום, גינגקו, אומגה 3, עלולים לגרום נטייה לדימומים, וולריאן עלול לגרום ליתר דיכוי של מערכת העצבים המרכזית יחד עם תרופות ההרדמה וההרגעה.

 

מספר עצות מעשיות לחולה המעוניין לשלב תוספי תזונה בטיפול התרופתי הקבוע

 • ודא כי המטפל או הרופא שהמליץ על צמח המרפא, או תוסף התזונה יודע על מחלות הרקע מהן אתה סובל ומכיר את הטיפול התרופתי הקבוע שלך.
 • בקש מהמטפל או מהרופא שייתן לך שמות של מספר מוצרי מדף/חברות איכותיות המייצרות את המוצר - והשווה ביניהם.
 • בקש מהמטפל או הרופא לדעת איזה תכשיר מסוים נבדק במחקר והשתדל לקנות אותו.
 • בקש מהמטפל או מהרופא הנחיות ברורות לגבי היי צור וההתאמה לתקן של התכשיר כפי שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בכדי לוודא שאכן המוצר איכותי.
 • הקפד לקנות רק מוצרים שעמדו ברמת יי צור גבוהה, בעלי תווי תקן בין לאומיים, והמיוצרים על ידי חברות מוכרות בשוק.
 • כשמדובר בצמחים ב צור תם הטבעית - דרוש צמחים טריים, ודא שיש זיהוי בוטני שלהם, ושיש בידי המוכר תעודה המעידה שהצמח נקי מזיהום. משרדי התמ"ת והבריאות דורשים זאת כחלק מרישיון הייבוא או היי צור .
 • שים לב לגופך ולתחושותייך האישיות ודווח לרופא על תחושות או תופעות חדשות לאחר תחילת טיפול בכל תרופה ובכל תוסף תזונה חדש .
 • דאג לדווח לכל אחד מהרופאים המטפלים בך על העובדה כי אתה נוטל תוספי תזונה.

חזרה למעלה >>


כללי זהב לצרכנות נבונה ברפואה משלימה בסרטן

היה שותף פעיל בתהליך החלמתך

ובקבלת ההחלטות הקשורות בטיפול בך. אל תעמוד מנגד ואל תאבד תקווה. שאל את עצמך: מה אני יכול לעשות על מנת לתמוך בתהליכי הריפוי מהמחלה? אמץ אורח חיים בריא (תזונה נכונה ומאוזנת, פעילות גופנית מתונה המותאמת למצבך, מנוחה מספקת, הפגת מתחים, והימנעות מעישון, אלכו הול וסמים) ואם אתה שוקל קבלת טיפול משלים, פנה לייעוץ שיבדוק את התאמתך לטיפול. זכור - הרפואה המשלימה לבדה אינה יכולה לרפא את מחלת הסרטן ולכן אינה יכולה לבוא במקום הרפואה המקובלת!

 

אל תניח שרק בגלל שמשהו הוא "טבעי" פירושו שהוא גם בהכרח בטוח

אם אתה במהלך טיפול פעיל במחלה (כימותרפיה, הקרנות, טיפול הורמונאלי, טיפול ביולוגי, ניתוח ועוד) שמטרתו ריפוי המחלה, עליך לשאול את עצמך ואת רופאך - האם הטיפול המשלים המוצע לך בטוח במצבך? אם קיים סיכון שהטיפול המשלים יקל על תופעות הלוואי על חשבון יעילות הטיפול המקובל בהשמדת מחלת הסרטן, כדאי שתבחר בטיפול אחר יעיל לא פחות, אך יותר בטוח. כמעט תמיד קיימות מספר חלופות. דון בהן בפתיחות עם האונקולוג המטפל.

 

מחקר

בתרבות הרפואית הנוכחית נדרשת הוכחה מדעית והיגיון תיאורטי לכל טענה אבחנתית, או טיפולית שהיא. לפיכך, הימנע ככל האפשר מטיפולים שיעילותם ובטיחותם מוטלת בספק. פעמים רבות תוסף מזון או צמח מסוים מוכיח יעילות בעיכוב ההתפתחות של תאי גידול במבחנה או בחיות, ואילו במחקר קליני בחולים לא נצפית אותה תוצאה. הסיבה - מורכבות האדם כמכלול שלם. על כן, אל תתפתה להאמין לאיש - דרוש לראות מחקר שנעשה בחולים!

 

התייעץ! התייעץ! ושוב התייעץ!

הרפואה המודרנית הינה מקצוע מורכב מאד. הדבר נכון שבעתיים ברפואה המשלימה, שם נדרש עושר רב-לשוני. לכן, הרבה לשאול שאלות והתייעץ הן עם האונקולוג המטפל, והן עם המטפלים בך ברפואה המשלימה. דאג לרצף תקשורתי ולשקיפות מלאה. אל תסתיר את העובדה שאתה מטופל בטיפול משלים, דבר העלול לגרום לתקלות ופגיעה ביעילות ובטיחות הטיפול בך.

 

bullet_3 ראו גם דף הנחיות של אגף הרוקחות במשרד הבריאות

bullet_3 ראו עמדת ההסתדרות הרפואית ביחס לרפואה משלימה - 2002

חזרה למעלה >>


לסיכום

ניסינו לסייע לך לקבל החלטות נבונות ומבוססות בכל הקשור בשימוש ברפואה משלימה בשלבי המאבק השונים במחלת הסרטן, בתהליך השיקום וההחלמה. הדגשנו כי לרפואה המשלימה מקום כטיפול תומך ולא כטיפול המסוגל לרפא את החולה ממחלתו. מכאן החשיבות שבהיצמדות להחלטות הטיפול המקובל (קונבנציונלי) שתקבל עם רופאיך.

 

הרפואה המשלימה הינה רק חלק ממערך התמיכה האפשרי בך. לפרטים נוספים אודות טיפולים מסייעים נוספים, כגון: תזונה, הפגת כאבים, פסיכואונקולוגיה ועוד, ניתן להיעזר בחוברות המידע הרבות של האגודה למלחמה בסרטן אותן ניתן לקבל ללא תשלום באמצעות פנייה בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

אנו מאחלים לך ולבני משפחתך בריאות שלמה, וכמו תמיד עומדים לרשותך בייעוץ ולקבלת מידע בכל עת!

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל