סרטן המעי הגס והחלחולת

הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

פורום סרטן המעי הגס

דבר עם חולים כמוך באתר "כמוני"

זכויות חולי סרטן

תודתנו נתונה ל:

ד"ר אילה הוברט, מנהלת המרכז לגידולים במערכת העיכול במרכז הרפואי הדסה עין כרם;

פרופ' חנוך קשתן, מנהל מחלקה כירורגית ב', מרכז רפואי רבין - קמפוס בילינסון,

חברי ועדת העדכון לנושא סרטן במערכת העיכול של האגודה למלחמה בסרטן


מידע זה מבוסס על גרסת 2008 של החוברת:

Understanding Cancer of the Large Bowel (Colon and Rectum

של  והותאם לקוראים ישראלים.

פברואר 2014


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן המעי הגס והחלחולת. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif המעי הגס והחלחולת

Big-Bullet-SQR.gif הגורמים לסרטן המעי הגס והחלחולת

Big-Bullet-SQR.gif מהם תסמיני סרטן המעי הגס והחלחולת?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד נעשית האבחנה?

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות

Big-Bullet-SQR.gif הערכת מצב (Staging) וקצב התפתחות התאים (Grading) של סרטן המעי גס והחלחולת

Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפולים בסרטן המעי הגס והחלחולת

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת לפי שלבי הגידול הסרטני

Big-Bullet-SQR.gif ניתוח סרטן המעי הגס והחלחולת

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

Big-Bullet-SQR.gif טיפולים ביולוגיים (טיפולים ממוקדים) בסרטן המעי הגס

Big-Bullet-SQR.gif טיפולים ביולוגיים (טיפולים ממוקדים) בסרטן החלחולת

Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 


 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


המעי הגס והחלחולת

המעי מהווה חלק ממערכת העיכול שלנו, ומורכב משני חלקים: המעי הדק והמעי הגס. המעי הגס מורכב מהכרכשת (colon) ומהחלחולת (rectum). לאחר בליעתו, יורד המזון דרך הושט אל הקיבה, שם מתחיל תהליך העיכול.

 

לאחר מכן המזון עובר דרך המעי הדק, שם נספגים בגוף חומרי מזון חיוניים. המזון המעוכל עובר למעי הגס והמים נספגים על ידי הכרכשת. הפסולת הנותרת, היא הצואה, נאגרת בחלחולת עד להפרשתה מחוץ לגוף דרך פי הטבעת, באמצעות תנועת המעיים. סמוך למעי נמצאות בלוטות הלימפה שגודלן הוא כגודל אפון. בלוטות הלימפה הינן חלק ממערכת הלימפה המגנה על הגוף מפני זיהומים. כמעט כל מקרי סרטן המעי מופיעים במעי הגס, מיעוטם מתגלה במעי הדק.

סרטן המעי הגס סרטן החלחולת

לאגודה למלחמה בסרטן חוברות נפרדות בנושא סרטן המעי הדק וסרטן פי הטבעת. לקבלתן ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


הגורמים לסרטן המעי הגס והחלחולת?

סרטן המעי הגס והחלחולת הינו אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בישראל ומדי שנה מאובחנים כחולים בו 3,200 בני אדם. כמו ברוב מקרי הסרטן, גם סרטן זה שכיח יותר בקרב אנשים מבוגרים. למעלה מ- 80% ממקרי סרטן אלו מאובחנים בקרב אנשים מעל גיל 60.

אצל רוב החולים, הגורם לסוגי סרטן אלו אינו ידוע, אולם מחקרים בנושא זה נערכים כל הזמן. ידועים מספר גורמים הנקראים גורמי סיכון העשויים להעלות את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס או החלחולת. גורמים אלה כוללים אכילה מרובה של בשרים מעובדים, עודף משקל, מיעוט בפעילות גופנית ועישון. ישנם אנשים בעלי סיכון גבוה יותר לפתח סרטן במעי כיוון שהם בעלי גן תורשתי פגום. עם זאת, סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת אינן מחלות מדבקות.

 

תזונה

על פי עדויות קיימות, לסרטן המעי הגס והחלחולת קשר לתזונה. הטענה היא שתזונה עשירה בשומן ובחלבונים מן החי, ובמקביל דלה בסיבים (פירות וירקות), עלולה להגדיל את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס והחלחולת. ישנן הוכחות שדיאטה הכוללת הרבה שומן בעלי חיים ובשר אדום (במיוחד בשרים מעובדים כמו נקניקיות) עשויים להגדיל את הסיכון לפתח סרטן במעי. נראה שהעלייה הגבוהה ביותר בסיכון נמצאת בקרב אנשים האוכלים שתי מנות של בשר אדום או בשר מעובד ביום. אנשים האוכלים פחות משתי מנות בשבוע הם כנראה בעלי הסיכון הנמוך ביותר. לא נמצא קשר בין אכילת עופות כמו בשר הודו ובשר עוף לבין עלייה בסיכון לחלות בסרטן המעי הגס או בסרט החלחולת. תזונה דלה בפירות וירקות טריים עשויה אף היא להגדיל את הסיכון.

 

סגנון חיים

מחקרים הראו כי סרטן המעי הגס והחלחולת שכיח יותר בקרב אנשים הממעטים בפעילות גופנית ובעלי משקל עודף, וכן שכיח יותר בקרב אנשים המעשנים סיגריות במשך תקופה ארוכה, במשך 20 שנה ויותר.

 

גנים תורשתיים פגומים

אדם, אשר אחד או יותר מבני משפחתו חלה בסרטן המעי, הינו בעל סיכון גבוה יותר לפתח גם הוא סרטן במעי. אנשים אלו מצויים בסיכון גבוה יותר רק במידה וסרטן המעי אובחן בקרב בני המשפחה הקרובים (כמו הורה, אחות או אח) מתחת לגיל 45 או במקרה שקיימים מספר מקרי סרטן המעי הגס או החלחולת בקרב קרובי משפחה מאותו צד. אנשים החוששים לחלות בסרטן המעי בשל ההיסטוריה המשפחתית שלהם, יכולים להתייעץ עם גנטיקאי שיעריך את רמת הסיכון שלהם. לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן המעי הגס מומלץ לבצע סריקה שגרתית (קולונסקופיה). רק כ- 5% (5 מתוך כל 100) מתוך מקרי סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת נגרמים בשל גן תורשתי פגום.

ניתן לקבל ללא תשלום את חוברת האגודה למלחמה בסרטן בנושא גנטיקה וסרטן. התקשרו ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

מצבים משפחתיים ותורשתיים - פוליפוזיס משפחתית (FAP) ותסמונת HNPCC

ישנם מצבים נדירים מאד העוברים בתורשה ונקראים: תסמונת פוליפוזיס משפחתית (FAP) וסרטן מעי גס תורשתי ללא פוליפוזיס (HNPCC). אנשים הנושאים אחד משני מצבים אלו מצויים בסיכון גבוה מאד לפתח סרטן המעי הגס או סרטן החלחולת.

 

תסמונת פולפוזיס משפחתית (FAP)

לאנשים בעלי תסמונת זו ישנם מאות אלפי גידולים שפירים (פוליפים) בשכבת הציפוי של המעי הגס ולכן יש לעקוב אחריהם באופן קבוע באמצעות קולונסקופיה (colonoscopy) או סיגמואידוסקופיה (sigmoidoscopy) בחיפוש אחר גידולים סרטניים. בדרך כלל, ממליצים לאנשים אלו לבצע ניתוח להסרת המעי הגס. במידה והמעי הגס לא מוסר, כמעט כל אדם עם תסמונת זו צפוי לפתח גידול סרטני במעי הגס. תסמונת זו גורמת לכ-1% (1 מכל 100) מתוך סוגי הסרטן במעיים.

סרטן המעי הגס התורשתי ללא פוליפוזיס HNPCC -

אנשים הסובלים ממצב תורשתי הנקרא המעי הגס התורשתי ללא פוליפוזיס ((HNPCC מצויים בסיכון גבוה ביותר לפתח סרטן במעיים בגיל צעיר, לעיתים ביותר ממקום אחד במעי הגס. שלא כמו במקרה של FAP, אנשים עם NHPCC הם בעלי מעט גידולים שפירים (פוליפים) במעיים. במידה ואובחנת עם NHPCC קרוב לוודאי שאתה מבצע מעקב כל שנתיים באמצעות קולונסקופיה (colonoscopy). את הסריקות יש להתחיל לבצע בדרך כלל מגיל 25 או 5 שנים לפני הגיל בו קרוב משפחתך הצעיר ביותר פיתח סרטן במעיים. NHPCC גורם לכ-3% (3 מכל 100) מתוך סוגי הסרטן במעיים.

מחלות מעיים

אנשים עם היסטוריה ארוכה של דלקת כיבית של המעי הגס או מחלת קרוהן נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס והחלחולת.

חזרה למעלה >>


מהם תסמיני סרטן המעי הגס והחלחולת?

תסמיני סרטן המעי הגס והחלחולת עשויים לכלול כל אחד מהבאים:

 

 • דם על פני היציאה או יציאה דמית.
 • שינויים בהרגלי היציאות (כגון שלשול או עצירות לאורך זמן) ללא סיבה ברורה, הנמשכת מעל לשישה שבועות.
 • ירידה בלתי מוסברת במשקל.
 • כאבי בטן חדשים חוזרים ונשנים.
 • תחושה של התרוקנות לא מלאה לאחר יציאה.
 • חוסר דם (אנמיה).

 

אם החולה התעלם זמן ממושך מחלק מהסימנים שתוארו לעיל עלול הגידול לגרום לחסימת מעי פתאומית המלווה בהקאה, בכאבי בטן עזים ובבטן נפוחה. במקרים אלה מגיע החולה באופן דחוף לחדר המיון ומתבצע ניתוח דחוף.

 

 

ייתכן שהגורם לתסמינים אלה אינו סרטן המעי הגס, אולם חשוב לפנות תמיד לרופא לשם בדיקה. סרטן המעי הגס והחלחולת מופיע לרוב באנשים אשר עברו את גיל 50. לצערנו תסמינים הרשומים לעיל המופיעים בקרב צעירים יותר מיוחסים בדרך כלל בטעות לבעיות מעיים אחרות, כגון דלקות או תסמונת המעי הרגיז.

חזרה למעלה >>


כיצד נעשית האבחנה?

האבחנה מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה שלך, שיבדוק את הבטן ואת החלחולת. ייתכן ותתבקש לבצע בדיקת דם סמוי בצואה ותופנה למומחה דרכי העיכול (גסטרואנטרולוג). הגסטרואנטרולוג יבדוק את ההיסטוריה הרפואית שלך ויבצע בדיקה גופנית, הכוללת בדיקה רקטלית, במהלכה יחדיר הרופא אצבע נתונה בכפפה לתוך החלחולת על מנת לחוש גושים. בדיקה זו עלולה להיות כרוכה באי נוחות, אך היא הכרחית.

 

הבדיקות הבאות הן חלק מהליך האבחנה של סרטן המעי הגס והחלחולת:

 

בדיקת דם סמוי בצואה

אם החולה לא פנה לרופא עקב גילוי דם בצואה, הוא יופנה לבדיקה לגילוי עקבות של דם בצואה.

ב-95% מהמקרים הופעת דם סמוי בצואה אינה בהכרח ביטוי להימצאות גידול סרטני. הבדיקה עשויה לגלות נוכחות של גידול קדם ממאיר (פוליפ - אדנומה) או גידול סרטני. אם נתגלה פוליפ שעדיין לא הפך לממאיר ניתן לכרות אותו, ובכך למנוע את הסיכון לפתח סרטן של המעי הגס בעתיד.

 

פרוקטוסקופיה/סיגמואידוסקופיה

במידה והרופא חושד בגידול סרטני במעי הגס זו לא הבדיקה שתופנה אליה. זוהי בדיקה קצרה הבודקת רק את חלקו התחתון של המעי הגס ותתבצע אם הרופא חושד בקיומו של גידול ברקטום.

 

בדיקה זו מאפשרת לרופא לבחון את פנים החלחולת והחלק התחתון של הכרכשת. הבדיקה מתבצעת במרפאות החוץ של בית החולים, במחלקה, או במרפאות המומחים של קופות החולים השונות. לצורך הבדיקה, תתבקש לבצע חוקן ניקוי כדי שניתן יהיה לראות היטב את דופן המעי. בהמשך, תתבקש לשכב מכורבל על צדך (או לכרוע על ברכיים ומרפקים) בזמן שהרופא יחדיר בעדינות צינורית לתוך החלחולת. לצינורית מחוברת משאבה המאפשרת להחדיר אוויר לתוך המעי ולשפר את איכות האבחנה. רקטוסקופ הוא צינורית קטנה המוחדרת לחלחולת בלבד וסיגמואידוסקופ הוא צינורית ארוכה יותר אותה ניתן להחדיר עמוק יותר לתוך המעי הגס. בעזרת אור בתוך הצינורית הרופא יכול לזהות בעיות שונות בדופן הפנימית של המעי. במידת הצורך ניתן לקחת דגימת רקמה (הנקראת ביופסיה) לבדיקה מיקרוסקופית מבלי לגרום לכאב ולכרות פוליפ באם התגלה.

 

בדיקות אלו עלולות להיות כרוכות באי נוחות, אך לרוב אינן כרוכות בכאב. קרוב לוודאי שתוכל ללכת הביתה מייד עם תום הבדיקה.

 

 

קולונוסקופיה

בדיקה זו מתבצעת בדרך כלל במרפאת חוץ ונמשכת מספר דקות. על המעי להיות ריק לחלוטין לשם עריכת קולונוסקופיה, ועל כן עליך למלא הוראות שתקבל קודם לבדיקה. לפני הבדיקה תקבל דרך הוריד חומר הרגעה קל שיעזור לך להרגיש רגוע יותר ולישון בעת הבדיקה. לאחר שתשכב בנוחות על צדך, הרופא יחדיר בעדינות צינורית גמישה (הנקראת קולונוסקופ) לתוך החלחולת. מכיוון שהצינורית עשויה מסיבים גמישים, ניתן להעביר אותה בקלות דרך פיתולים, וכך מתאפשרת בדיקה של המעי הגס על כל אורכו. בתוך הצינורית יש אור המסייע לרופא להבחין בממצאים חריגים.

 

במהלך הבדיקה ניתן לבצע צילומים, לקחת דגימות מרקמת המעי הגס (ביופסיה) ולכרות פוליפ באם התגלה. קולונוסקופיה עלולה להיות כרוכה באי נוחות, אך חומר ההרגעה שתקבל יסייע לך להרגיש רגוע יותר. רוב האנשים מסוגלים ללכת הביתה כשעה לאחר הבדיקה. כדאי שמישהו יאסוף אותך מבית החולים, כיוון שלא תוכל לנהוג במשך מספר שעות לאחר קבלת תרופת ההרגעה.

 

קולונוסקופיה וירטואלית

לאחרונה הוכנסה לשימוש קולונוסקופיה וירטואלית, שהיא בדיקה לא פולשנית של כל המעי, תוך שימוש במכשיר C.T.. בדיקה זו אינה מחייבת טשטוש, אלא הכנת המעי בדומה לחוקן בריום או קולונוסקופיה, וכן החדרת אויר דרך צינורית לפי הטבעת. שיטה זו נמצאת בשלבי בדיקה ראשוניים בארץ על מנת להעריך את יעילותה לעומת אמצעים אחרים. זוהי בדיקה אבחונית בלבד, במהלכה לא ניתן לקחת דגימת רקמה (ביופסיה) או לכרות פוליפ שהתגלה.

 

יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי סוג הבדיקה הנדרשת עבורך.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

גם לאחר אבחנה סופית דרושות לעתים קרובות בדיקות נוספות, על מנת לבדוק את היקף הגידול הסרטני, מיקומו ומידת ההתפשטות שלו. הליך זה נקרא דירוג, והוא עשוי להימשך זמן מה. התוצאות יסייעו לך ולרופא שלך להחליט מהו הטיפול המתאים והטוב ביותר עבורך. הרופא שלך ייעץ לך גם אלו בדיקות דרושות ויפנה רק לבדיקות שיספקו את המידע לגבי מצבך. יחד עם זאת, אם אתה חושש שאינך עובר את הבדיקות המתאימות, עליך לשוחח על כך עם הרופא שלך.

 

הבדיקות שלהלן הינן השכיחות ביותר לדירוג במקרים של סרטן במעי הגס:

 

בדיקות דם

קרוב לוודאי שיבוצעו בדיקות דם להערכת מצב בריאותך הכללי, אך גם בכדי לעקוב אחר חלבון מסויים אשר מיוצר על ידי תאי מעי גס סרטניים, הנקרא אנטיגן עוברי (CEA). כמו-כן יש לבצע בדיקת חלבון נוסף הקרוי  CA 19-9.

 

צילום רנטגן של החזה

בדיקות רנטגן נעשות לעיתים קרובות בכדי לעקוב אחר מצב הלב והריאות. זו אינה בדיקה מספקת ובנוסף אליה תידרש לבצע בדיקת CT.

 

סריקת אולטרא סאונד של הבטן

סריקת אולטרה סאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבחון את האיברים הפנימיים כגון הכבד ופנים הבטן. בדרך כלל אין לאכול או לשתות לפחות שש שעות לפני הבדיקה.

 

לאחר שתשכב בנוחות על גבך, ימרחו על בטנך ג'ל. מכשיר קטן דמוי מיקרופון המפיק גלי קול יועבר על פני דופן הבטן. גלי הקול עוברים המרה לתמונות באמצעות מחשב. הבדיקה נמשכת מספר דקות בלבד. גם זו אינה בדיקה מספקת ובנוסף אליה תידרש לבצע בדיקת CT של הבטן והאגן.

 

סריקת אולטרא-סאונד של החלחולת

במידה וישנו גידול סרטני בחלחולת זוהי בדיקה חשובה ביותר להערכת התפשטותו המקומית והיקפו של הגידול בעזרת צינורית המוחדרת פנימה לתוך החלחולת. גלי הקול מעובדים לתמונה באמצעות מחשב ומסייעים לרופא בהערכת הטיפול המתאים והטוב ביותר לחולה.

סריקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת)
סריקת סי טי

זהו סוג מתוחכם יותר של צילום רנטגן הנמשכת זמן רב יותר (בין 10 ל- 30 דקות). תתבקש לא לאכול או לשתות במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה.

 

הסריקה אינה כרוכה בכאב, אך מאלצת את המטופל לשכב ללא תזוזה במשך 10-30 דקות. ייתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע שיאפשר לראות אזורים מסוימים באופן ברור יותר. הדבר עלול לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות.

 

אם אתה סובל מאלרגיה ליוד או מאסטמה, אתה עלול להגיב באופן חמור יותר לזריקה, ועל כן חשוב שתדווח על כך מראש לרופא המטפל.

 

ממש לפני ביצוע הסריקה, מוחדר נוזל דומה לחלחולת באמצעות צינורית קטנה. למרות אי הנעימות שתחוש באותו רגע, מבטיח הדבר את קבלת התמונה הטובה ביותר האפשרית. לאחר שתימצא בתנוחה המתאימה, תבוצע הסריקה. קרוב לוודאי שתוכל ללכת הביתה מיד עם תום הסריקה.

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

זו אינה בדיקה המתאימה לדרוג גידולי סרטן המעי הגס, אך חיונית לעיתים להערכת גידולים בחלחולת.

 

בדיקה זו דומה לסריקת CT, אך עושה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן.

 

חלק מהמטופלים מקבלים זריקת צבע מיוחד לתוך וריד בזרוע על מנת לשפר את איכות ההדמייה. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול למשך כ- 30 דקות.

 

 

אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה ועליך לומר זאת לטכנאי. תהליך סריקת ה-MRI מרעיש ביותר, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות. בדרך כלל אדם נוסף יוכל לארח לך לחברה בתוך חדר הבדיקה.

 

הגליל הוא מגנט חזק ביותר ועל כן, לפני הכניסה לחדר, עליך להסיר את כל חפצי המתכת שעליך. אנשים שבגופם מושתל מוניטור לב, קוצב לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.

בדיקת PET CT (פליטת פוזיטרונים טומוגרפית)

בדיקה זו הינה סוג חדיש של סריקה באמצעות מיפוי ובדיקת CT במקביל. הבדיקה נדרשת רק במידה ובדיקת CT רגילה העלתה חשד להימצאות גרורות מהגידול הסרטני וישנה כוונה לכרות גרורות אלה. סריקות אלו אינן מצויות בכל בתי החולים ואינן נחוצות כאמור לביצוע בכל המקרים. רצוי כי תדון עם הרופא המטפל בנוגע ליעילות ביצוע בדיקה זו במקרה שלך.

 

בדיקה זו עושה שימוש במנה נמוכה של סוכר רדיואקטיבי בכדי למדוד את פעילות התאים בחלקים שונים בגוף. כמות קטנה ביותר של חומר רדיואקטיבי מעורב מוזרקת לתוך הווריד, בדרך כלל בזרוע, ולאחר מכן מבוצעת סריקה ממוחשבת. אזורים הנגועים בסרטן בדרך כלל פעילים יותר משאר הרקמות הסובבות אותם ולכן ייראו בבירור על גבי הסורק.

חזרה למעלה >>


הערכת מצב (Staging) וקצב התפתחות התאים (Grading) של סרטן המעי גס והחלחולת

המונח "שלב המחלה" (Staging) משמש לתיאור מימדי הגידול ומידת התפשטותו אל מעבר לאזור המקורי בגוף. ידיעת היקף התפשטות המחלה עוזרת לרופאים להחליט על הטיפול המתאים ביותר. המונח "דירוג" -(Grading) מתייחס למראה התאים תחת המיקרוסקופ. הדירוג מספק הערכה באיזו מהירות עלולים התאים הסרטניים להתפתח.

 

שיטות דירוג

את השלב המדוייק בו נמצאים סרטן המעי הגס או סרטן החלחולת ניתן פעמים רבות לקבוע רק לאחר ניתוח, כאשר הפתולוגים יכולים לבחון את הסרטן ואת החלק הבריא של המעי הגס או החלחולת שהוסרו בניתוח.

בדרך כלל, סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת מחולקים לארבעה שלבים, בתחום שבין גידול סרטני קטן ומקומי לסרטן שהתפשט לאיברים אחרים בגוף. במידה והסרטן התפשט, הוא נקרא סרטן משני או סרטן גרורתי. במידה והסרטן חוזר אחרי טיפול ראשוני, הוא נקרא סרטן חוזר או נשנה. ישנן שתי שיטות staging בשימוש להערכת סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת. השיטה המוקדמת נקראת דירוג דיוקס (Dukes Staging) אך היא מוחלפת בהדרגה על ידי שיטת הדרוג TNM, המספקת מידע מפורט יותר.

 

דירוג דיוקס (dukes Staging)

Dukes A: הגידול סרטני נמצא בתוך דפנות המעי.

Dukes B: הגידול סרטני התפשט דרך שרירי דפנות המעיים, אבל בלוטות הלימפה לא מושפעות.

Dukes C: הגידול הסרטני התפשט לאחת או יותר מבלוטות הלימפה בקרבת המעי. בלוטות הלימפה הן בדרך כלל המקום הראשון אליו מתפשט הגידול סרטני.

Dukes D: הגידול הסרטני התפשט לאיבר אחר בגוף כמו הכבד או הריאות (סרטן משני).

 

מערכת דירוג מסוג TNM

TNM הם ראשי תיבות של גידול (Tumor), בלוטה (Node) וגרורות (Metastases).

 

T - מתאר את מידת התפשטות הגידול הסרטני לדפנות המעי.

N - מתאר את מידת התפשטות הגידול הסרטני לבלוטות הלימפה.

M - מתאר את מידת התפשטות הגידול הסרטני לאיבר אחר בגוף, כמו הכבד, או הריאות (סרטן משני).

 

תיאור הגידול (T)

קיימות ארבע רמות המשמשות לתיאור הגידול:

T1 - הגידול הסרטני נמצא רק בשכבה הפנימית של המעי הגס או של החלחולת.

T2 - הגידול הסרטני החל לצמוח לתוך שכבת השריר של המעי הגס או החלחולת, אבל עדיין לא התפשט לכל עובי השכבה.

T3 - הגידול הסרטני התפשט דרך שכבת השריר או לתוך מערכות הסמוכות למעי.

T4 - הגידול הסרטני פרץ את מעטפת המעי החיצונית או התפשט לחלקי מעי אחרים או לאיברים או מערכות הסמוכים למעי.

 

השפעת הגידול על בלוטות הלימפה (N)

קיימות שלוש רמות המתארות את השפעת הגידול הסרטני על בלוטות הלימפה:

N0 - בלוטות הלימפה אינן מושפעות.

N1 - אחת עד שלוש בלוטות לימפה הנמצאות בקרבת המעי הגס או בקרבת החלחולת (בלוטות אזוריות) מושפעות מהגידול הסרטני.

N2 - תאים סרטניים התגלו בארבע או ביותר מהבלוטות האזוריות.

 

תיאור הגרורות (M)

קיימות שתי רמות שונות לתיאור התפשטות הגידול הסרטני לאיברים או למקומות אחרים בגוף (גרורות):

M0 - הגידול הסרטני לא התפשט לאזורים או איברים אחרים בגוף.

M1 - הגידול הסרטני התפשט לאזורים או איברים אחרים בגוף.

 

מספרי שלבים

פעמים רבות, בכדי להקל על הבנת מערכת ה-TNM, הרופאים משלבים את המידע על הגידול, בלוטות הלימפה והתפשטות המחלה לאזורים אחרים בגוף לקבוצות שלבים:

 

שלב 0 - הגידול הסרטני בשלב מוקדם מאד, ונמצא רק בחלק הציפוי הפנימי של המעי הגס או החלחולת. שלב זה מכונה לעיתים קרצינומה אין-סיטו (Carcinoma In Situ).

 

שלב 1 - הגידול הסרטני משפיע על הציפוי הפנימי של המעי הגס או החלחולת, או שהוא החל כבר לגדול לתוך השריר, אבל לא יותר מכך. בלוטות הלימפה לא מושפעות (T1, N0, M0 או T2, N0, M0).

 

שלב A2 - הגידול הסרטני התפשט דרך שכבת השריר החיצונה של המעי הגס או החלחולת, אבל לא התפשט למערכות סמוכות או לבלוטת לימפה כלשהי או חלקים אחרים בגוף ( T2, N0, M0).

 

שלב B2 - הגידול הסרטני התפשט דרך שכבת השריר החיצונית של המעי הגס או החלחולת ולתוך רקמות או מערכות סמוכות, אך אינו משפיע על בלוטות הלימפה או חלקים אחרים בגוף (T4, N0, M0).

 

שלב 3 - הגידול הסרטני משפיע על הציפוי הפנימי של המעי הגס או החלחולת, החל להתפשט לתוך השריר ומשפיע על אחת עד שלוש בלוטות לימפה הסמוכות למעי הגס. הגידול הסרטני עדיין לא התפשט לחלקים אחרים בגוף (T1, N1, M0 או T2, N1, M0).

 

שלב B3 - הגידול הסרטני החל להתפשט לשכבה החיצונית של המעי הגס או החלחולת, או לרקמות ולמערכות סמוכות ומשפיע על אחת עד שלוש בלוטות לימפה (T3, N1, M0 או T4, 1N, M0).

 

שלב C3 - ייתכן שהגידול הסרטני התפשט לדופן המעי הגס או החלחולת או שלא, אך הוא משפיע על ארבע או יותר מבלוטות הלימפה הסמוכות. הגידול הסרטני עדיין לא התפשט לחלקים אחרים בגוף (כל T, N2, M0).

 

שלב 4 - התפשט או שעדיין לא התפשט דרך הקיר של המעי הגס או החלחולת, ייתכן שהתפשט או לא התפשט לבלוטות הלימפה הסמוכות, אך הוא התפשט לחלקים אחרים בגוף, כמו הכבד או הריאות (כל T, כל N, M1).

 

קצב התפתחות התאים הסרטניים (Grading)

קיימים שלושה סוגי דירוג:

 1. grade (דרגה נמוכה)
 2. grade (דרגה מתונה או דרגת ביניים)
 3. grade (דרגה גבוהה)

בדרגה נמוכה הכוונה היא שתאי הגידול הסרטני נראים כתאים תקינים של המעיים ולפעמים הם מתוארים כ"ממוינים בצורה טובה" ("well-differentiated"). תאים אלה בדרך כלל גדלים בקצב איטי וסביר יותר שלא יתפשטו.

 

בגידול סרטני בדרגה גבוהה התאים נראים לא תקינים, ולעיתים מתוארים כ"ממויינים בצורה לא טובה" ("poorly differentiated"). סביר שתאים אלו יגדלו מהר וסביר מאד שיתפשטו.

 

מצב של סרטן בעל דרגה מתונה נמצא בין שני דרגות אלו ויש בו רמת ביניים של פעילות ביחס לשני המצבים הנ"ל. לעיתים התאים מתוארים כממויינים בצורה מתונה ("moderately differentiated").

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפולים בסרטן המעי הגס והחלחולת

הגישה הטיפולית לסרטן המעי הגס ולסרטן החלחולת שונה במקצת.

 

סרטן המעי הגס

הניתוח הוא בדרך כלל הטיפול הראשוני. לעיתים הוא הטיפול היחיד ולעיתים יינתן לאחר הניתוח גם טיפול כימי. מטרת הניתוח היא להסיר את הגידול הסרטני לחלוטין, במידת האפשר, מה שעשוי לרפא את החולה ממחלתו. כימותרפיה ניתנת לעיתים לאחר הניתוח כטיפול משלים או כטיפול מונע במטרה לצמצם את הסיכויים שהמחלה תופיע בשנית. היא ניתנת גם במצבים בהם הגידול הסרטני נמצא בשלב מתקדם והתפשט לאזורים נוספים בגוף.

 

סרטן החלחולת

הטיפול תלוי בשלב בו אובחן הגידול הסרטני (במיקום ובמידת ההתפשטות). החלטה זו מתקבלת על-פי תוצאות הבדיקות השונות שמבוצעות לפני הניתוח, הכוללות בדרך כלל CT ואולטרה סאונד (US) דרך פי הטבעת.

 

בשלבים מסוימים של המחלה נעשה שילוב בין טיפול בקרינה לבין טיפול כימי והם ניתנים יחדיו. טיפול זה נקרא כימו-רדיותרפיה, הניתן לפני או לאחר הניתוח. בשנים האחרונות הוכנסו לשימוש אמצעים ביולוגיים חדשים לטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת המכילים נוגדנים המונעים מהגידול הסרטני להתפתח, פירוט בהמשך החוברת.

 

כיצד מתכננים את הטיפול?

ברוב בתי החולים צוות רב תחומי יחליט על אופן הטיפול המתאים לך ביותר. צוות זה מורכב ממנתח המתמחה בסוגי סרטן המעי, אונקולוג/ית וכן אנשי צוות רפואי נוספים, כגון: אח/ות, דיאטנ/ית, פסיכולוג/ית, עו"ס וכד'. הרופא שלך יתכנן את הטיפול תוך לקיחתם בחשבון של מספר גורמים, לרבות גילך, מצב בריאותך הכללי, סוג הגידול, שלב הגידול, מימדיו ומיקומו.

 

אם שני טיפולים יעילים באותה המידה לסוג והיקף הגידול הסרטני שנמצא בגופך, הרופא יציע לך את האפשרות לבחור. לעיתים, חולים מתקשים לבצע החלטה זו. אם הנך מתבקש לבחור, חשוב לוודא כי יש בידך את כל המידע הדרוש על סוגי הטיפול המוצעים לך, מה כרוך בהם ומהן תופעות הלוואי העלולות להופיע כתוצאה מהם. רק לאחר מכן תוכל להחליט מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך.

 

זכור לשאול שאלות בכל נושא שברצונך להבהיר. ייתכן ותמצא לנכון לדון ביתרונות ובחסרונות של כל טיפול המוצע לך עם הרופא המטפל. אם יש לך שאלה כלשהי בנוגע לטיפול, אל תהסס לפנות לרופא. תוכל להיעזר ברשימת שאלות שהכנת מראש, וכן לקחת חבר או קרוב משפחה עימך.

 

ייתכן שתגלה כי אנשים אחרים בבית החולים מקבלים טיפול שונה משלך, וזאת מכיוון שמחלתם מתבטאת בצורה שונה ולכן יש להם צרכים שונים. סיבה נוספת לכך היא שלרופאים שונים דעות שונות בנוגע לטיפול.

אם יש לך שאלות כלשהן הנוגעות לטיפול בך, אל תחשוש לשאול את הרופא או האחות המטפלים בך.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד, כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, יתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת. במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ שיתלווה אליך חבר או בן משפחה, שתגיע מצויד בכל הנתונים שברשותך ושתכין רשימת שאלות על מנת להבטיח שתזכור לדון בכל הנושאים שמדאיגים אותך.

ב'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן ניתן לקבל שמות אנשי מקצוע, על פי התמחותם, לקבלת חוות דעת שניה. פנה בשיחת חינם: 1-800-599-995.

מתן הסכמה לטיפול רפואי

בטרם תעבור טיפול כלשהו, הרופא המטפל יסביר לך את מטרות הטיפול, וסביר להניח כי תתבקש לחתום על טופס בו אתה נותן את הסכמתך לצוות הרפואי להעניק לך את הטיפול. טיפול רפואי אינו יכול להינתן לך מבלי קבלת הסכמה לכך. בטרם תתבקש לחתום על הטופס יינתן לך מידע מפורט על: 

 • סוג והיקף הטיפול המוצע לך.
 • היתרונות והחסרונות של הטיפול.
 • כל טיפול חלופי אפשרי אחר העשוי להתאים.
 • כל סיכון משמעותי או תופעות לוואי של הטיפול.

אם אינך מבין את שאמרו לך, יידע את הצוות מיד על כך, על מנת שיסבירו לך שנית. חלק מהטיפולים כנגד מחלות הסרטן מורכבים, כך שאין כל חריגה בבקשה נוספת להסבר.

 

רצוי להיעזר בחבר קרוב או בן משפחה בעת הדיון על הטיפול המוצע לך. כמו כן, רצוי להיעזר ברשימת שאלות בטרם הגעתך לפגישה עם הרופא. תוכל לבקש זמן נוסף להחליט לגבי סוג הטיפול, או לבחור שלא לעבור את הטיפול המוצע לך. הצוות הרפואי יסביר לך את ההשלכות האפשריות במקרה של החלטה מסוג זה.

 

יתרונות וחסרונות של הטיפול

אנשים רבים חוששים מהמחשבה לעבור טיפול כנגד מחלת הסרטן, בייחוד בשל תופעות הלוואי העלולות להופיע. חלק תוהים מה יקרה באם לא יעברו את הטיפול. למרות שהטיפול עלול לגרום לתופעות לוואי, אלו ניתנות לשליטה באמצעות תרופות. טיפולים ניתנים בשל סיבות שונות והיתרונות האפשריים תלויים במידה רבה במצב הייחודי לך.

חזרה למעלה >>

 


 

הטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת לפי שלבי הגידול הסרטני

הטיפול בשלב 1

לעיתים, ניתן באמצעות ניתוח להסיר את הגידול הסרטני כולו וישנו סיכוי נמוך לחזרת המחלה. בדרך כלל, אנשים שחלו בסרטן המעי הגס בשלב 1 אינם זקוקים לטיפול נוסף אחרי שנותחו, עם זאת לעיתים אצל חולי סרטן החלחולת בשלב 1 ייתכן ויינתנו טיפולים בקרינה או כימותרפיה.

 

הטיפול בשלב 2

חולי סרטן המעי הגס והחלחולת בשלב 2 גם הם, בדרך כלל, ינותחו. אצל חולי סרטן החלחולת טיפול בקרינה או שילוב של טיפול בקרינה וכימותרפיה (כימו-רדיותרפיה) ייתכן ויינתנו לפני הניתוח במטרה לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולסייע בהסרתו בניתוח. קיים סיכון שמחלת הסרטן תחזור בעתיד, במיוחד אם תאים סרטניים נמצאו בכלי הדם או בצינורות הלימפה סביב אזור הגידול הסרטני. לפעמים ניתנת כימותרפיה אחרי הניתוח כדי לסייע בהפחתת הסיכון שמחלת הסרטן תחזור.

 

הטיפול בשלב 3

בקרב אנשים שחלו בסרטן המעי הגס בשלב 3, קיים סיכון גבוה יותר שמחלתם תופיע שוב לאחר הניתוח, ולכן בדרך כלל מומלצת כימותרפיה. ניסויים קליניים מנסים למצוא האם נתינת תכשירים הידועים כנוגדנים חד שבטיים (monocolonal antibodies) בשילוב עם כימותרפיה לאחר הניתוח, עשויים להפחית עוד יותר את הסיכוי לחזרת המחלה. סוגי טיפול אחרים נמצאים עדיין בשלבי מחקר ונבחנים בניסויים קליניים.

 

אצל חולי סרטן החלחולת בשלב 3 ייתכן ויינתנו טיפולים בקרינה או כימותרפיה לפני הניתוח. גם אצלם ישנו סיכון גבוה לחזרת המחלה ולכן יומלץ להם טיפול כימי לאחר הניתוח, אלא אם-כן ניתן קודם לכן.

 

הטיפול בשלב 4

בשלב 4 הסרטן התפשט מהמקום הראשוני בו החל. שלב זה נקרא גם סרטן מעי גס או חלחולת מתקדם. יכול להיות שהסרטן התפשט לאזור סביב המעי, כמו למשל לבטן, מצב זה ידוע כהתפשטות מקומית. במידה והסרטן התפשט לחלקים אחרים של הגוף כמו הכבד או הריאות, הוא ידוע גם כסרטן שניוני או גרורתי.

 

בדרך כלל, לא ניתן לרפא סרטן בשלב זה אך הטיפול יהיה מסוגל לשלוט על המחלה לתקופה מסוימת, להפחית את התסמינים ולשפר את איכות החיים.

 

הטיפול המתאים ביותר תלוי באזורי הגוף אליהם התפשטה המחלה ולסוגי הטיפול שכבר עבר החולה.

 

הטיפול שיינתן לך בשלב זה יהיה תלוי באזור אליו התפשט הגידול וסוגי הטיפולים שכבר ניתנו לך.

 

כימותרפיה הוא הטיפול הנפוץ ביותר בשימוש בשלב 4. הטיפול יינתן בזריקה לווריד, באמצעות עירוי, בכדורים או בטבליות. מדי פעם עושים שימוש בניתוח, לדוגמא כדי להסיר את הגידול שחוסם את המעי, או לפעמים כדי להסיר את סרטן המעי המשני מהכבד או מהריאות.

עשויים להשתמש ברדיותרפיה (טיפול בקרינה) בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני הגורם לחולה לכאבים. פעולה זו קרויה רדיותרפיה פליאטיבית (palliative radiotherapy). לעיתים נעשה שימוש בנוגדנים חד שבטיים (Monoclonal antibodies) כמו למשל סיטוקסומאב (ארביטוקס), בווסיזומאב (אווסטין) או פניטומומאב (וסטיביקס) בכדי לשלוט לפרק זמן מסויים על סרטן מעי גס וחלחולת במצב מתקדם. פירוט נרחב על נוגדנים אלו נמצא בפרק נפרד בהמשך.

ניתוח הייפק - פרוצדורה אפשרית במקרים בהם הגרורות נמצאות על גבי הצפק (פריטונאום - הציפוי הפנימי של חלל הבטן). ראה פרוט בהמשך. 

החלטות הטיפול

אם הוצע לך טיפול אשר צפוי לרפא אותך ממחלת הסרטן, ההחלטה באם לקבל את הטיפול אינה צפויה להיות קשה במיוחד. יש להבין כי ריפוי אינו אפשרי בכל מצב, ויש מצבים בהם הטיפול הכימי יכול רק להאריך את חיי החולה ולשפר את הסימפטומים של המחלה. גם באם אין יכולת ריפוי, אנשים יכולים לחיות במשך שנים עם מחלת הסרטן וליהנות מאיכות חיים טובה למרות טיפולים כימיים.

 

קבלת החלטות בנוגע לטיפול במצבים כאלו הינו תמיד מורכב ועליך לדון לעומק עם הרופא המטפל באם הינך מעוניין לעבור את הטיפול אם לאו. אם תבחר שלא לעבור את הטיפול, תוכל לקבל טיפול תומך (פליאטיבי) הכרוך בנטילת תרופות המסייעות בבקרה על תסמיני המחלה.

חזרה למעלה >>


ניתוח סרטן המעי הגס והחלחולת

כאמור, ניתוח הוא הטיפול הנפוץ ביותר כנגד סרטן המעי הגס והחלחולת. הרופא שלך ידון איתך בסוג הניתוח המתאים ביותר עבורך, בהתאם לדרגת הגידול הסרטני, מיקומו והסיבוכים הכרוכים בו. לפני כל ניתוח יש לוודא שמיצית את הדיון בנושא עם הרופא שלך. עליך לזכור כי לא יתבצע ניתוח או הליך ללא הסכמתך.

 

במהלך הניתוח, הרופא יסיר מהגוף את החלק של המעי בו נמצא הגידול, ויחבר את שני הקצוות הפתוחים, למעט מצבים בהם הגידול ממוקם סמוך לפתח היציאה. הרופא יסיר גם את בלוטות הלימפה הקרובות למעי, מכיוון שזהו המקום הראשון אליו עלול הסרטן להתפשט. אם מסיבה כלשהי לא ניתן לשוב ולחבר את קצוות המעי, ניתן להעלות אותו אל פני העור בדופן הבטן. במקרים אלו ייעשה שימוש בקולוסטומיה או אילאוסטומיה.

 

קולוסטומיה

קולוסטומיה נבנית על ידי המנתח כך שקצה אחד של המעי הגס מוצא החוצה מהגוף אל דופן הבטן. והפתח במעי נקרא סטומה (פיום). על פני הפיום מולבשת שקית לאיסוף הצואה. לעתים הסטומה היא זמנית, וניתן לבצע ניתוח נוסף לחיבור קצוות המעי מספר חודשים מאוחר יותר. במידה וניתוח כזה אינו אפשרי, הסטומה תהיה קבועה. רק מספר קטן של אנשים הסובלים מסרטן המעי הגס זקוקים לקולוסטומיה קבועה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בשם 'לשוב לחיים רגילים עם קולוסטומיה' הכוללת מידע מפורט מאוד ועצות מועילות, מעשיות ואחרות, בנושא. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

אילאוסטומיה

לעיתים דרוש ניתוח בשם פיום המעי הדק (אילאום), בו מוציאים את קצהו, או את חלקו, של המעי הדק אל פני דופן הבטן. כמו בקולוסטומיה, הצואה נאספת בשקית המחוברת לפני הפיום. כמו הקולוסטומיה, גם האילאוסטומיה יכולה להיות זמנית.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "לשוב לחיים רגילים עם אילאוסטומיה" המכילה מידע רב ועצות מועילות למנותחים בעלי קולוסטומיה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

במטופלים עם תהליך סרטני של החלחולת בשלב מוקדם מאד ניתן במקרים נבחרים, לפי החלטת הרופאים, לנתח דרך פי הטבעת, ללא פתיחת בטן. קרוב לוודאי שתאושפז במחלקה יום לפני הניתוח, כדי לאפשר לרופאים ולאחיות לבצע בדיקות נוספות. על מנת לוודא שהמעי ריק לחלוטין, תתבקש לשמור על דיאטה וליטול תרופה שתגרום לתנועת מעיים (תרופה משלשלת) יום לפני הניתוח. הרופא שלך יסביר לך אודות הליכים אלה ביתר פירוט.

 

ניתוח להסרת סרטן המעי הגס

סוג הניתוח יהיה תלוי במיקומו המדויק של הגידול הסרטני במעי. ניתוח הסרת כל המעי הגס נקרא קולקטומי. במידה ורק חצי מהמעי מוסר בניתוח, נקרא הניתוח המי-קולקטומי, אשר יכול להיות בצד שמאלי או הימני של המעי. חלק מהחולים עוברים ניתוח הנקרא סיגמואידקטומי (הסרת חלקו התחתון של המעי הגס הנקרא סיגמואיד).

 

היום ניתן בחלק מהמקרים לבצע ניתוח להסרת הגידול הסרטני בטכניקה "זעיר פולשנית" או בשמה האחר לפרוסקופיה, ואז הניתוח נקרא קולקטומי לפרוסקופית. ניתוח זה מבוצע באמצעות ארבעה או חמישה חתכים קטנים בדופן הבטן, שדרך אחד מהם מועברת מצלמה הנקראת לפרוסקופ. בסוף הניתוח מרחיבים את אחד החתכים על מנת להוציא את קטע המעי המכיל את הסרטן. ההחלמה מניתוח זה יחסית קלה יותר לעומת הניתוח "הפתוח" הרגיל.

 

ניתוח הייפק - HIPEC

 Cytoreductive surgery (CRS) and HIPEC (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy)

זוהי גישה טיפולית המיושמת, מזה כעשר שנים, לטיפול בסרטן גרורתי ממקור מעי גס וחלחולת, במקרים בהם הגרורות נמצאות על גבי הצפק (פריטונאום - הציפוי הפנימי של חלל הבטן). בניתוח הייפק מבוצעת כריתה של הגרורות מחלל הבטן ואחר כך מבוצעת שטיפה של חלל הבטן עם כימותרפיה למשך כשעה עד שעה וחצי בטמפרטורה של 42 מעלות צלסיוס. מטרת פרוצדורה זו היא להשמיד את אותם תאי סרטן הנמצאים בחלל הבטן אך אינם נראים לעין.

בניגוד לטיפול כימותרפי תוך-ורידי, המינון של כימותרפיה הניתנת ישירות לחלל הבטן  גבוה עד פי 20 מהמינון הורידי. על פי נתונים בספרות הרפואית, הטיפול עשוי להאריך את חיי החולים באופן משמעותי. מומלץ להתייעץ עם  כירורג-אונקולוג המתמחה בניתוחים מסוג זה. בארץ מבוצעת פרוצדורה זו במספר מצומצם של מרכזים רפואיים.

בשל מורכבות הניתוח והיקפו עלולים להופיע סיבוכים, ולכן מתבצעת הערכת חולה מדוקדקת לקראת ניתוח זה המתבססת על מספר קריטריונים:

 • 1. חולה המאובחן עם סרטן מעי גס או חלחולת וגרורות המוגבלות לחלל הצפק בלבד (כלומר העדר גרורות בריאות, מח עצמות וכדומה). הערכה זו מבוצעת בעזרת CT חזה ובטן או PET-CT.
 • 2. מצב תפקודי טוב והעדר מחלות משמעותיות (כלומר תפקוד לבבי, כלייתי וכבדי תקין)

לאחר הניתוח החולה ממשיך במעקב אצל הכירורג והאונקולוג ולעיתים אין צורך בטיפול כימותרפי נוסף.

 

 

ניתוח להסרת גידול סרטני בחלחולת

מטופלים שאובחנו עם גידול סרטני בחלחולת סביר יותר שיזדקקו לקולסטומיה קבועה מאשר חולי סרטן המעי הגס. זאת משום שייתכן שלא יוותר מספיק מעי גס בריא בכדי לחבר את שני הקצוות יחד שוב לאחר הניתוח. הדבר נכון במיוחד במקרה של גידולים סרטניים הנמצאים בשליש התחתון של החלחולת.

 

טיפול בקרינה או כימותרפיה הניתנים לפני הניתוח עשויים לסייע בצמצום הגידול הסרטני ובכך מפחיתים את הסיכון של החולה להזדקק לקולוסטומיה קבועה. שני סוגי ניתוחים אפשריים במקרה של גידול סרטני בחלחולת. האחד, ניתוח פנימי והשני הוא ניתוח אבדומינופרינאלי. ההחלטה על סוג הניתוח תלויה במיקומו של הגידול הסרטני והמרחק שלו מפתח פי הטבעת.

 

בניתוח פנימי משתמשים בדרך כלל להסרת גידולים הנמצאים בחלקה העליון של החלחולת (וסמוכים למעי הגס). לאחר ניתוח זה יוותר בגופך חתך בדומה לניתוח קולקטומי. בניתוח אבדומינופרינאלי בדרך כלל נעשה שימוש להסרת גידולים בחלקה התחתון הסופי של החלחולת. ניתוח זה יוביל ליצירתה של קולוסטומיה קבועה, בעקבות הסרתם של החלחולת ופי הטבעת. לאחר הניתוח יוותרו שני חתכים. האחד בבטן, בדומה לניתוח קולואקטומי, והשני באזור שהיה פי הטבעת אשר נסגר באופן מלאכותי.

 

הוצאה מוחלטת של אמצע החלחולת (TME) הינו סוג נוסף של ניתוח בו נעשה שימוש להסרת גידול סרטני מהחלחולת. בניתוח זה מוסרת בזהירות כל החלחולת, כולל רקמות השומן המקיפות אותה, המכילות את בלוטות הלימפה. ניתוח זה אורך כשלוש עד חמש שעות. מחקרים שנערכו הראו כי ניתוח מסוג זה מפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה.

 

ניתוח במעי הגס ובחלחולת במצב מחלה מתקדם

במידה והגידול הסרטני גדול מדי להסרה בניתוח והוא לוחץ על המעי וגורם להצרתו, ייתכן וניתן יהיה להחדיר צינורית מתכת דקה (תומכן) לתוך המעי כדי לשמור עליו פתוח. הכנסת התומכן מתבצעת תוך שימוש בקולון סקופ (סורק המעי הגס). יינתן לך משכך כאבים קל שיקל עליך להירגע וייתכן שתצטרך להישאר תקופה קצרה בבית החולים. השימוש בניתוח נעשה לפעמים להסרת הגידול כאשר הסרטן התפשט לחלקים אחרים בגוף, כמו הכבד או הריאות. לעיתים טיפול כימותרפי יינתן לפני ואחרי הניתוח.

 

לעיתים, אם הגידול גורם לחסימה במעיים, יתכן שתידרש עריכת ניתוח מיידית. לעיתים הגידול הראשוני התפשט לאיברים אחרים בגוף, כמו לכבד. במצב זה, ניתן בעת הסרת הגידול הראשוני, או מספר חודשים לאחר מכן, להסיר את הגרורה בכבד. לעיתים ניתנת כימותרפיה לפני ניתוח זה או לאחריו. 

חוברת לדעת יותר על 'סרטן שניוני בכבד' של האגודה למלחמה בסרטן כוללת מידע מפורט בנושא. לקבלתה, ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יעודד אותך הצוות הרפואי להתחיל לנוע מוקדם ככל האפשר, שכן התנועה מהווה חלק חיוני בתהליך ההחלמה. גם אם תישאר במיטה, יעודדו אותך האחיות לתרגל תנועות רגלים ונשימות עמוקות. תקבל טיפול פיזיותרפי שיסייע לך לבצע את התרגילים.

 

כאשר תחזור למחלקה, יחברו אותך לעירוי תוך ורידי, שיספק לך נוזלים דרך צינורית דקה. צינורית זו תוסר לאחר שתוכל לאכול ולשתות שוב. כמו כן, ככל הנראה יחברו אותך לצינורית דקה שתעבור לתוך הקיבה דרך האף. צינורית זו מאפשרת הרחקת נוזלים מקיבתך על מנת למנוע תחושת בחילה, והיא תוסר מגופך תוך יומיים. בחלק מן המחלקות הכירורגיות מוסרת צינורית זו עם סיום הניתוח או בבוקר שלמחרת.

 

פעמים רבות מוחדרת צינורית קטנה (קטטר) לשלפוחית השתן, והשתן נאסף לתוך שקית איסוף, על מנת לחסוך קימה לצורך הטלת שתן. הצינורית מוסרת בדרך כלל תוך יום או מספר ימים לאחר הניתוח. יתכן שתותקן גם צינורית ניקוז מן הפצע, על מנת לאסוף נוזלים עודפים ולוודא שהפצע מחלים כראוי. זמן קצר לפני הניתוח ולאחריו תקבל תרופות אנטיביוטיות נגד זיהום בזריקה לוריד. מאחר שלא תנוע הרבה, קיים סיכון ליצירת קרישי דם. על מנת למנוע זאת, תתבקש ללבוש גרביים מיוחדות ויתכן שתקבל תרופה הנקראת הפארין.

 

לאחר הניתוח, בהדרגה, תינתן לך שתייה ובהמשך תזונה קלה. בימים שלאחר הניתוח קרוב לוודאי שתסבול מכאבים או מאי נוחות. ישנם סוגים שונים של משככי כאבים יעילים מאוד אותם תוכל לקבל. דאג ליידע תמיד את הרופא או האחות אם אתה סובל מכאב או מאי-נוחות. ניתן לשנות את סוג משכך הכאב או את מינונו כך שיתאים לצרכיך. לאחר חלק מניתוחי המעי תיתכן תחושת אי- נוחות בזמן ישיבה, תחושה שתשתפר בהדרגה בד בבד עם החלמת הפצע.

 

קרוב לוודאי שתוכל לחזור לביתך תוך כחמישה עד עשרה ימים לאחר הניתוח. אם אתה סבור שאתה עלול להיתקל בבעיות בבית - לדוגמה, אם אתה גר לבדך או שעליך לעלות מדרגות לביתך - עליך להודיע על כך לאחות או לעובדת הסוציאלית כשאתה מתאשפז במחלקה. הוצאת התפרים תבוצע לפי החלטת הרופא המטפל, כ-14-7 יום לאחר הניתוח. לפני שתעזוב את בית החולים תוזמן לביקור במרפאות החוץ לצורך מעקב שלאחר הניתוח, ובמקביל תופנה למרפאה האונקולוגית להמשך טיפול ומעקב.

 

האם הניתוח ישפיע על חיי המין שלי?

לאחר ההחלמה מהניתוח, לא קיימת בדרך כלל סיבה רפואית המונעת חיי מין רגילים. עם זאת, יתכן שתמצא כי השינוי בגופך במיוחד אם עברת קולוסטומיה, מפריע לך ומונע ממך לקיים יחסי מין.

 

אם יש לך בן/בת זוג תומך/ת, שיחה על רגשותיך עשויה לעזור ולהפחית את חששותיך. אל תחוש אשמה או מבוכה מכדי לשוחח עם הרופא שלך על בעיותיך, הוא יוכל להפנות אותך לייעוץ אצל איש מקצוע המתמחה בנושאים אלו.

 

ניתוח באזור החלחולת עלול לגרום לנזק בעצבים המובילים לאברי המין. במידה ונזק כזה אכן קורה, גברים עלולים לאבד את היכולת להגיע לזקפה ולשמור עליה, ולסבול מבעיות בשפיכה. תופעות אלה עלולות להיות זמניות בלבד ולהשתפר עם הזמן, אך לעתים עלולות שלא לחלוף. נשים עלולות לסבול מכאבים בעת קיום מגע מיני. אם תסבול מבעיות מעין אלו - התייעץ עם הרופא המטפל בך. 

החוברות 'מיניות הגבר' ו'מיניות האשה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילות מידע ועצות נוספות בנושא. לקבלתן ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

לייעוץ בנושא דימוי גוף ומיניות לחולים בני כל הגילאים חינם על-ידי האגודה למלחמה בסרטן ניתן לפנות לאחות ויועצת המיניות בטל. 03-5721643. 

לחיות עם סטומה

חלק מהאנשים עם סרטן המעי הגס והחלחולת עוברים ניתוח קולוסטומיה או אילאוסטומיה. כדי ללמוד כיצד לטפל בסטומה נדרשים זמן וסבלנות. איש לא מצפה ממך לחזור לתפקד מיד. כמו בכל דבר חדש, זה נעשה קל יותר במשך הזמן, ככל שצוברים יותר ניסיון.

 

חשוב לזכור כי רבים האנשים החיים עם קולוסטומיה קבועה, המתפקדים בחיי היומיום ממש כמו אנשים ללא סטומה.

 

בבתי החולים ישנן אחיות מיומנות הנקראות אחיות סטומה (אחיות לטיפול בפיום), אותן תפגוש קרוב לוודאי לפני הניתוח. הן יראו לך כיצד לטפל בסטומה שלך ויעזרו לך להתמודד עם בעיות. שיחה עם אדם שלמד כיצד לחיות עם סטומה עשויה אף היא לעזור.

מומלץ, מוקדם ככל האפשר, ליצור קשר עם ארגון בעלי הסטומה בישראל של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721618.

 

אין תחליף לייעוץ המבוסס על ניסיונם האישי של אחרים, והוא עשוי להיות חשוב במיוחד בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברות בשם 'לשוב לחיים רגילים עם קולוסטומיהו'לשוב לחיים רגילים עם אילאוסטומיה הכוללות מידע מפורט מאוד ועצות מועילות בנושא. לקבלתן ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

בימים הראשונים לאחר הניתוח, האחות תטפל בסטומה ותקפיד לרוקן ולהחליף את השקית בתדירות הנחוצה. בתחילה יהיה הפיום נפוח מעט, וייתכן שיידרשו מספר שבועות לפני שתרד הנפיחות למימדיו התקינים. כשתרגיש טוב מספיק, האחות תנחה אותך כיצד לנקות את הפיום ולהחליף את השקיות. קיימים סוגים שונים של שקיות ומוצרים נלווים, והאחות תסייע לך לבחור במוצר המתאים ביותר עבורך.

 

כשהאחות תדריך אותך כיצד לטפל בסטומה, מומלץ שיצטרף אליך קרוב משפחה או חבר, למקרה שתיתקל בקשיים כלשהם כאשר תגיע לביתך. לפני שתעזוב את בית החולים, האחות תוודא שיש לך מלאי מספיק של שקיות סטומה. כאשר תהיה בביתך תוכל להשיג את כל הדרוש לך בבית המרקחת. לא כל בתי המרקחת מחזיקים מלאי - לכן כדאי לבצע את הזמנתך מראש. תוכל להמשיך ולהתייעץ עם אחות הסטומה במידה ותיתקל בבעיות כלשהן באמצעות הטלפון.

 

תזונה לאחר ניתוח מעי - האם תידרש לשנות את תזונתך?

בהתחלה ייתכן שתבחין בכך שמזונות מסוימים מפריעים לקולוסטומיה או לפעילות המעיים שלך. מזונות עשירים בסיבים, כגון פירות וירקות, עלולים לגרום ליציאות רכות, ולקולוסטומיה פעילה יותר מהרגיל. לרוב זוהי תגובה זמנית, ולאחר זמן-מה יתכן שתגלה כי אותם מזונות אינם משפיעים עליך כלל. לא קיימים כללים קבועים בנוגע לסוגי המזון מהם יש להימנע - לכל אדם תגובה משלו. מזונות מסוימים שאינם מתאימים לאדם אחד עשויים להתאים לאחר. אם הבעיות יימשכו, מומלץ לשוחח עם תזונאי/ת.

 

בהתאם לסוג הניתוח שעברת והיקפו, יתכן שתסבול משלשול. אמור לרופא או לאחות אם אתה סובל מכך, ותוכל לקבל תרופות שיעזרו לך. אם אתה סובל משלשול חשוב להקפיד על שתיית נוזלים מרובה.

החוברת 'הטיפול התזונתי התומך' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה לחולי סרטן בתקופת המחלה.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) מיוחדות להשמדת תאים סרטניים.

 

הטיפול הכימי בסרטן החלחולת

כימותרפיה ניתנת לעתים בשילוב עם טיפול בקרינה לפני ניתוח, טיפול הידוע כטיפול מסייע-מוקדם (Neo-Adjuvant Therapy). טיפול כימותרפי הניתן לאחר ניתוח, מיועד להפחית את הסיכון לחזרת המחלה (במקרה כזה הוא מכונה טיפול מסייע-מונע (Adjuvant Therapy). כמו כן, כימותרפיה ניתנת כאשר הסרטן התפשט לחלק אחר בגוף (סרטן שניוני או מתקדם).

 

כימותרפיה לשלבים מוקדמים של סרטן המעי הגס (שלבים 2 ,1 ו- 3)

טיפול כימי בדרך כלל אינו דרוש בשלב 1 של סרטן המעי הגס שעדיין לא עבר את שריר הקיר ועדיין לא משפיע על בלוטות הלימפה (Dukes A). בטיפול בסרטן המעי הגס בשלב 2 (Dukes B) הסיכון של חזרת הסרטן הוא נמוך, ולכן כנראה שלא יהיה צורך בכימותרפיה.

 

למרות זאת, לאחר הניתוח, הגידול הסרטני ייבחן תחת מיקרוסקופ. במידה ויימצאו תאים סרטניים בדם או בצינורות הלימפה, הרופא שלך ימליץ ככל הנראה על מתן כימותרפיה. אצל חולים בשלב 2 זה ישנה התלבטות אם לתת טיפול מונע או לא, ולכן כל מקרה נדון באופן אישי. ישנה היום בדיקה מולקולארית (ONCOTYPE COLON) המסייעת בקביעת ההחלטה אם לתת או לא טיפול בשלב זה. בשלב 3י (DUKES C) ההמלצה לתת טיפול מונע למשך 6 חודשים.

 

תכשירים לטיפול בסרטן המעי הגס בשלב מוקדם

עיקר התכשירים הם פלואוראורציל (5 fluorouracil - 5FU) הניתן לעיתים עם חומצה פולינית לוקובורין (leucovorin) בכדי להגביר את יעילותו, או קפסיטאבין (capecitabine - Xeloda®) שהיא 5FU בגלולה, ואוקסליפלטין (oxaliplatin - Eloxatin®) בו נעשה שימוש לעיתים קרובות כשהגידול הסרטני התפשט לבלוטות הלימפה שבקרבת המעי הגס. התרופות הביולוגיות נבדקו לטיפול בשלב המסייע-מונע ונמצאו כלא יעילות. הרופא שלך ידון איתך במהלך הטיפול המתאים עבורך.


כימותרפיה לסרטן המעי הגס בשלב מתקדם (שניוני/גרורתי)

כימותרפיה ניתנת בדרך כלל גם כאשר הגידול הסרטני התפשט לחלק אחר בגוף. , מצב הנקרא סרטן משני, סרטן מתקדם או סרטן גרורתי. לפעמים, כאשר הסרטן מאובחן לראשונה, הוא כבר התפשט מעבר למעיים. המקום השכיח ביותר אליו הוא יתפשט זהו הכבד, המקום השכיח הבא הוא הריאות.

 

למרות שגידול סרטני משני במעי הגס לא ניתן בדרך כלל לריפוי, טיפול בכימותרפיה יומלץ על-ידי הרופא שלך במטרה להפחית ככל הניתן את היקף הגידול הסרטני ואת התסמינים, ייתכן גם שהוא יסייע בשמירה על חיי החולה. כימותרפיה עשויה להינתן גם בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני לפני הסרתו מהכבד, ובמקרים נדירים יותר, מהריאות. לעיתים נוגדנים חד שבטיים (טיפול ביולוגי) ניתנים יחד עם כימותרפיה.

 

שיפור בטכנולוגיות הניתוח בשילוב עם טיפול תרופתי משמעותם שחלק מהחולים בעלי גידול סרטני משני שהוסר מהכבד, שלעיתים קיבלו יחד עם הניתוח טיפול תרופתי, יבריאו כתוצאה מהטיפול. הרופא שלך יסביר לך מהו הטיפול המומלץ לך בהתאם למצב הגידול הסרטני.

 

תכשירים המשמשים לטיפול בסרטן בשלב מתקדם במעי הגס

התכשירים הכימיים הנפוצים ביותר לטיפול בסרטן בשלב מתקדם במעי הגס הם: פלואורואורציל 5 הניתן יחד עם חומצה פולינית (לוקובורין), קפסיטאבין גלולות, אוקסליפלטין, אירינוטקן ומיטומיצין. כמו-כן ניתנים טיפולים ביולוגיים (ארביטוקס, אבסטין, ווקטיביקס, רגוראפיניב) ראה בהמשך, תחת "טיפולים ביולוגיים בסרטן המעי הגס".

 

במידה והגידול הסרטני מתחיל להתפשט שוב, במהלך או לאחר כימותרפיה, ייתכן ותקבל סוג אחר של כימותרפיה (הנקרא טיפול קו שני), לפעמים ניתנת מנת טיפול שלישית (טיפול קו שלישי) של כימותרפיה.

 

יתרונות וחסרונות של כימותרפיה בסרטן מתקדם במעי הגס

ישנן מספר יתרונות וחסרונות בכימותרפיה בסרטן מתקדם במעי הגס, וחשוב שתדון בהם עם הרופא המטפל בך. לא ניתן לחזות האם כימותרפיה תועיל לחולה, אך במידה והוא במצב בריאותי טוב יחסית, סביר ביותר שהטיפול יימצא יעיל והסבירות לתופעות לוואי נמוכה. אינך חייב לקבל כימותרפיה אלא במידה ואתה רוצה בכך.

 

במידה ובחרת שלא לקבל את הטיפול, עדיין תוכל לקבל טיפול בכדי לסייע בשליטה על תסמיני המחלה, טיפול הנקרא "טיפול תומך" או "טיפול פליאטיבי". במידה ויש צורך, ייתכן שטיפול פליאטיבי יינתן במשולב עם כימותרפיה.

 

הרופא שלך ישקול מספר דברים לפני שיבקש ממך לקבל החלטה לגבי טיפולים מסוימים. השיקולים יכללו את שלב המחלה, מצב בריאותך הכללי וטיפולים כלשהם שביצעת בעבר.

 

כימו-רדיותרפיה לסרטן החלחולת

כימו-רדיותרפיה היא שילוב של כימותרפיה וטיפול בקרינה. שילוב זה ייתכן ויינתן במסגרת הטיפול בסרטן החלחולת לפני ניתוח בכדי לסייע בצמצום היקף הגידול או לאחר הניתוח בכדי להפחית את הסיכון לחזרת המחלה.

 

התכשירים הכימיים עלולים לגרום לתאים הסרטניים להיות רגישים יותר לטיפול הכימו-רדיותרפיה, כך ששילוב הטיפולים עשוי להיות יעיל יותר מאשר טיפול כימותרפי בלבד או טיפול בהקרנות בלבד.

 

התרופה הכימית השכיחה ביותר בשימוש היא פלואורואורציל 5 (FU5), שייתכן ותינתן בסדרת זריקות לפני ההקרנות או בעירוי לוריד (אינפוזיה). כימותרפיה יכולה גם להינתן בצורת גלולות (קפסיטאבין).

 

כימותרפיה וטיפול בקרינה הניתנים יחדיו עלולים לגרום להחמרת תופעות הלוואי. הרופא או האחות יוכלו למסור לך מידע נוסף על כימו-רדיותרפיה ועל תופעות הלוואי הצפויות. במידה והגידול הסרטני החל להתפתח שוב, במהלך או לאחר הכימותרפיה, ייתכן ויינתן לך סוג שונה של טיפול כימי (הנקרא טיפול קו שני). לעיתים, ייתכן ואף יינתן טיפול קו שלישי של כימותרפיה.

 

כיצד ניתנת כימותרפיה?

רוב חולי סרטן המעי הגס והחלחולת יקבלו את הטיפול הכימי באמצעות עירוי לווריד המתבצע באמצעות צינורית המוחדרת לווריד (פיק-ליין) או דרך התקן מיוחד הקרוי פורט, המוכנס לגוף בפעולה ניתוחית זעירה המחברת את ההתקן לווריד המרכזי.

 

לעתים הכימותרפיה ניתנת באמצעות משאבה ניידת קטנה המחוברת לפיק-ליין או לעירוי המרכזי. כך ניתן לתת את כמות התרופה הרצויה לתוך זרם הדם למשך מספר ימים ברציפות בלא שיהיה צורך באשפוז לשם טיפול. לחלק מהאנשים שבגופם התפשט הסרטן לכבד, ניתנת הכימותרפיה ישירות לכבד.

 

כימותרפיה ניתנת בדרך כלל במחזור טיפולי הנמשך מספר ימים. ייתכן שתתבקש להישאר בבית החולים לקבלת טיפול זה. לאחר הטיפול ישנה תקופת מנוחה של שבועיים עד שלושה, המאפשרת לגופך להחלים מתופעות הלוואי של הטיפול. לעתים קרובות ניתן לקבל כימותרפיה גם במרפאת חוץ. מספר מחזורי הטיפול שתקבל תלוי בסוג הגידול הסרטני ובמידת התגובה שלו לתרופות.

חוברת האגודה למלחמה בסרטן 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' העוסקת ביתר פירוט בטיפול ובתופעות הלוואי שלו וחוברת "צנתרים מרכזיים" העוסקת בהתקנים בהם ניתן הטיפול - ניתנות לכל פונה ללא תשלום. בנוסף, באגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מיוחדים ומפורטים אודות כל אחת מהתרופות, ותופעות הלוואי שלהן. מומלץ לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל. 1-800-599-995. למאגר מידע בנושא תרופות

תופעות לוואי

כימותרפיה עלולה לגרום לעתים לתופעות לוואי לא נעימות, אך אם אתה סובל מתופעות לוואי שמקורן בגידול, הכימותרפיה עשויה לגרום לך להרגיש טוב יותר על ידי הקלת תופעות אלה. חלק מהאנשים סובלים מתופעות לוואי של הכימותרפיה אך כיום יש תרופות המקלות על תופעות אלו. תופעות לוואי נפוצות, מתוארות להלן, יחד עם חלק מאפשרויות הטיפול בהן.

 

רגישות לזיהומים

בעוד התרופות פועלות כנגד תאי הגידול הסרטני בגופך, הן באופן זמני עלולות להפחית את מספר תאי הדם הלבנים בגופך. כאשר מספרם של תאים אלו פוחת, הינך חשוף יותר לזיהומים. חשוב להקפיד על היגיינה אישית, להימנע מאכילת פירות וירקות לא רחוצים, ולא לבוא במגע עם אנשים חולים.

 

אם חום הגוף עולה בין שבעה ימים עד 12 יום מאז הטיפול הכימי האחרון, חשוב לפנות אל רופאי המכון האונקולוגי המטפל בך או ישירות לחדר המיון.

 

תשישות ועייפות

ייתכן ותרגיש עייפות רבה. הקדש זמן רב למנוחה ככל האפשר, עשה רק את הנחוץ ואל תתאמץ מעבר ליכולתך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "תשישות ועייפות" המכילה מידע רב ועצות מועילות בכדי להתמודד עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

בחילות והקאות

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לגרום לבחילות ולהקאות. ישנן תרופות יעילות המסוגלות למנוע או להפחית תופעות אלו. הרופא המטפל ירשום לך אותן בעת הצורך. יידע את הרופא או האחות באם תרופות אלו מסייעות בהקלה על התופעה.
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא "בחילות והקאות הנלוות לטיפול כימי" המכילה מידע לגבי התמודדות עם התופעה ועצות מועילות. לקבלת החוברת המודפסת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שלשול

חלק מהתרופות הכימיות בהן נעשה שימוש כנגד סרטן המעי הגס והחלחולת עלולות לגרום לשלשול, המופיע לרוב מספר ימים לאחר הטיפול. חשוב ליידע את הרופא או האחות אם מופיעה תופעה זו. ישנן תרופות המפחיתות את התופעה, מאטות את פעולת המעיים וכן מומלץ להקפיד על תפריט עשיר בסיבים בזמן שלשול.


אם יש לך קולוסטומיה או אילאוסטומיה קשה יותר להתמודד עם תופעה זו, אך הרופא או אחות הסטומה יוכלו להעניק לך מידע ותמיכה. חלק מהאנשים תוך כדי תכנית הטיפול בכימותרפיה מרגישים צורך לשהות בסמוך לנוחיות, זהו מצב מתסכל, אולם הרגשה זו צפויה לחלוף והרגשתך הכללית תשתפר תוך מספר שבועות לאחר הטיפול.


אם הינך חווה שלשול מעל יום או יומיים, או מעל 6 שלשולים ביום, מלווים בחום או כאבי בטן, יש לפנות אל רופאי המכון האונקולוגי בו אתה מטופל או ישירות לחדר המיון.


רגישות בפה

ייתכן ותגלה כי הפה רגיש וכואב מהרגיל ושהופיעו כיבים בפה בזמן הטיפול בכימותרפיה. שמירה על היגיינת הפה וביצוע שטיפות פה באופן שגרתי יסייעו להתמודד עם התופעה. במידה והכאבים בפה מפריעים לאכילה ניתן להיעזר במשקאות מזינים או מזון נוזלי.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא "הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן" המכילה מידע נוסף ועצות רבות בנושא זה. לקבלת החוברת המודפסת, ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.

נשירת שיער

שאל את הרופא אם התרופות שהינך נוטל עלולות לגרום לנשירת שיער. רוב התרופות הכימיות בהן נעשה שימוש כנגד סרטן המעי והחלחולת אינן גורמות לנשירת שיער אלא לדילולו. באם שיערך מתחיל לנשור, הוא צפוי לשוב ולצמוח לאחר סיום הטיפול.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת מידע בנוגע להתמודדות עם נשירת שיער. לקבלת חוברת מודפסת, ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.

כאבים בכפות הידיים או הרגליים

כאבים, אדמומיות וסדקים בכפות הידיים והרגליים עלולים להופיע בעת שימוש ארוך בתרופות פלואורואורציל 5 ((5FU וקאפסיטיבין. ייתכן ויינתן לך ויטמין 6B בכדי להפחית את התופעה וכן יומלץ לך להשתמש בקרם לחות ללא אלכוהול ובישום בכדי להקל עליך. במידה ואינך מרגיש הקלה הרופא יוכל להפחית את מינון התרופות או להפסיק לזמן קצר את מתן התרופה.

 

תחושת נימול ("הרדמות") או עקצוץ

אוקסליפלטין עלולה להשפיע על העצבים היקפיים ולגרום להפרעות תחושה (נוירופתיה פריפריאלית) המתבטאת בנימול או בעקצוץ בידיים, ברגליים, בצוואר או בגרון או לירידה בתחושה בקצות האצבעות. כך, בעת מגע עם חפץ קר תחווה תחושה של כאב דווקא, ובעת שתיית משקה קר תחווה תחושת כאב בגרון. תחושות אלה חולפות, אך לעיתים ייעלמו רק כשנה מתום הטיפול.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המשמידות את התאים הסרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים רגילים. טיפול בקרינה ניתן בדרך כלל לסרטן החלחולת ולא לסרטן המעי הגס (למעט במקרים מסוימים).

 

טיפול בקרינה לסרטן בשלב מוקדם בחלחולת

ייתכן ויינתן טיפול בקרינה לפני ניתוח בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולהקל על הסרתו בניתוח ובכדי להפחית את הסיכון לחזרת המחלה. מנה קצרה של הקרנות כוללת חמישה טיפולים שיינתנו במהלך שבוע, ממש לפני הניתוח.

 

במידה והיקף הגידול הסרטני גדול, ייתכן ותינתן מנה ארוכה יותר של הקרנות, שתימשך עד שישה שבועות. בדרך כלל היא ניתנת עם כימותרפיה (כימו-רדיותרפיה) מה שעשוי לשפר את יעילות הטיפול. לאחר מנת ההקרנות, תצטרך לחכות עד שישה שבועות כדי שתופעות הלוואי תתייצבנה, לפני שתוכל לעבור את הניתוח.

 

כאשר טיפול בקרינה אינו ניתן לפני הניתוח, ניתן לקבלו לאחריו במידה והגידול הסרטני היה קשה להסרה בניתוח, במצב של הימצאות שאריות תאים סרטניים או שהמחלה התפשטה דרך קירות המעי או לתוך בלוטות הלימפה הסמוכות. סוג זה של הקרנות יינתן בכל יום חול במשך 4-5 שבועות.

 

טיפול בקרינה לסרטן משני בחלחולת

במידה וסרטן החלחולת התפשט או חזר לאחר טיפול ראשוני (במיוחד באזור אגן הירכיים) ייתכן וייעשה שימוש בטיפול בקרינה במטרה לצמצם את היקף הגידול הסרטני וכן להקל על תסמיני המחלה כגון כאב.

 

טיפול בקרינה לסרטן המעי הגס

השימוש בטיפול בקרינה בטיפול בסרטן המעי הגס הוא די נדיר מלבד מקרים בהם עושים שימוש בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולהקל על תסמיני המחלה. טיפול זה נקרא "קרינה פאליטיבית".

           

כיצד ניתן הטיפול בקרינה?

הטיפול בקרינה ניתן במכוני הקרינה של בית החולים. אופן מתן הטיפול עשוי להשתנות מאוד בהתאם לאופן הטיפול הנחשב ליעיל ביותר ולמתאים ביותר עבורך. מחזור הטיפולים עשוי להימשך בין שבוע אחד למספר שבועות. לפני תחילת הטיפול הרופא שלך ישוחח איתך אודות הטיפול, אופן המתן ומשך הטיפול.

 

תכנון הטיפול

יש לתכנן בקפידה את הטיפול בקרינה על מנת לוודא שתפיק ממנו תועלת מרבית. בביקורך הראשון ביחידת הקרינה תתבקש לשכב מתחת לסימולטור, המבצע צילומי רנטגן וסריקות של האזור בו יש לטפל. לעתים סריקת CT משמשת לאותה מטרה.

 

תכנון הטיפול הוא חלק חשוב מאוד של הטיפול בקרינה, ויעברו מספר ימים לפני שניתן יהיה להתחיל במתן הטיפול עצמו. ייתכן שיסמנו על גופך סימונים על מנת לסייע לטכנאי הקרינה למקם אותך במדויק ולכוון את הקרניים למקום הנכון. יש לשמור על סימונים אלה ברורים במהלך כל תקופת הטיפול בך, אך ניתן למחוק אותם לאחר סיום מחזור הטיפול. בתחילת הטיפול בקרינה ינחו אותך כיצד לטפל בעור באזור המיועד לטיפול.

 

לפני כל טיפול בקרינה, הטכנאי ימקם אותך על המיטה במדויק ויוודא שאתה חש בנוח. במהלך הטיפול, הנמשך מספר דקות בלבד, תישאר לבדך בחדר, אולם תוכל לשוחח עם הטכנאי שישגיח עליך מחדר סמוך. עליך להישאר ללא תזוזה במשך מספר דקות בעת מתן הטיפול.

 

הטיפול בקרינה אינו מלווה בכאב.

 

תופעות לוואי

טיפול בקרינה לאזור המעי עלול לגרום לתופעות לוואי כגון שלשול, תחושת בחילה ועייפות. הוא אף עלול לגרום גם לתופעות לוואי ספציפיות יותר, כגון דלקת לא זיהומית במעי או תגובות בעור ודלקת בדופן שלפוחית השתן, בהתאם למינון ומשך הטיפול. הרופא המטפל בך יוכל לומר לך למה לצפות. תופעות לוואי נמשכות בדרך כלל מספר שבועות ואז נעלמות בהדרגה, לאחר סיום מחזור הטיפול. אם הן נמשכות - חשוב לדווח על כך לרופא. טיפול בקרינה אינו הופך אותך לרדיואקטיבי, ואנשים אחרים, לרבות ילדים, יוכלו לשהות במחיצתך ללא חשש במהלך הטיפול שלך.

 

תחושת בחילה

חלק מהמטופלים חשים בחילה אך בדרגה נמוכה, וישנן תרופות יעילות המביאות לשליטה על התופעה. אם אינך מרגיש רצון לאכול, תוכל להחליף את הארוחות בשתייה מועשרת ומזינה.

 

שלשול

טיפול בקרינה עלול לגרות את המעי הגס והחלחולת ולגרום לשלשול. הרופא המטפל יוכל לרשום לך תרופות להפחתת התופעה.

החוברת 'הטיפול התזונתי התומך' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות להתמודדות עם בעיות אכילה שונות כגון בחילה ושלשול. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה בטל. 1-800-599-995.

עייפות

באם הטיפול בקרינה גורם לך להרגיש עייף, נסה להקפיד על מנוחה רבה ככל האפשר, בייחוד אם עליך לנסוע מדי יום זמן ממושך לצורך קבלת הטיפולים.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בשם 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' ובה עצות מועילות להתמודדות עם תופעות אלה. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

רגישות בעור

העור באזור המטופל עלול להיות אדמומי ורגיש. חלק מהמטופלים חשים כי התופעה אינה חמורה אולם חלק אחר מהמטופלים עלולים להרגיש כאב ורגישות גבוהה. האחיות יספקו לך עצות ומידע כיצד לטפל בעור באזור הקרינה. באם העור רגיש ביותר ישנן משחות מרגיעות אשר ניתן לעשות בהן שימוש.

דלקת בדופן שלפוחית השתן (ציסטיטיס) - טיפול בקרינה למעי עלול לגרום לדלקת לא זיהומית בדופן שלפוחית השתן. תופעה זו גורמת להרגשת דחיפות גבוהה ולצריבה בעת מתן שתן. הרופא יוכל לרשום לך תרופה אשר תקל על התופעה. תופעות אלו נמשכות מספר שבועות ואז נעלמות בהדרגה, לאחר שמחזור הטיפול מסתיים. חשוב לדווח לרופא אם הן נמשכות.

חוברת 'רדיותרפיה לאזור הבטן והאגן' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת בפירוט רב בטיפול בקרינה, תכנונו, ותופעות הלוואי האפשריות.

תופעות לוואי אפשריות לטווח הארוך

בחלק קטן מהמקרים, עלול להיגרם נזק קבוע למעי או לשלפוחית השתן כתוצאה מהטיפול בקרינה. במידה ומצב זה מתרחש, פעולת המעי גוברת והשלשול עלול להימשך, או שתרגיש צורך רב יותר לתת שתן או צואה מאשר בעבר. כלי הדם במעי ובשלפוחית השתן עלולים להיות שבריריים יותר לאחר הטיפול בקרינה, דבר שעלול לגרום להופעת דם בשתן או בפעולת המעיים. תופעה זו עלולה להתרחש אחרי חודשים או שנים. אם הבחנת בדימום כלשהו, חשוב כי תדווח על כך לרופא בכדי שיערכו הבדיקות הדרושות ויינתן לך הטיפול המדויק.

 

בעיות פריון ואין-אונות

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול לגרום לאי פוריות בגברים ובנשים. גברים עלולים לגלות כי איבדו את כושר האונות שלהם כתוצאה מהשפעת הטיפול על העצבים באזור האגן. תופעות אלו עלולות להיות מדאיגות ומתסכלות בעת גילוין וחשוב לדווח על כך לרופא ולהתייעץ עם האחות, בכדי לקבל עצות ומידע על דרכי התמודדות עם התופעה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברות "מיניות הגבר" ו'מיניות האישה' המכילות מידע נוסף בנושא זה. כמו כן, ניתן לפנות לייעוץ מיני הניתן חינם על ידי האגודה למלחמה בסרטן באמצעות פנייה לטל. 03-5721618.

חזרה למעלה >>


טיפולים ביולוגיים (טיפולים ממוקדים) בסרטן המעי הגס

בטיפולים ביולוגיים נעשה שימוש בחומרים הזמינים באופן טבעי בגוף, בכדי להרוס את התאים הסרטניים. ישנם מספר סוגים שונים של טיפולים ביולוגיים. העיקריים בשימוש בטיפול בסרטן המעי הגס הם נוגדנים חד שבטיים וכוללים:

סטוקסימאב (ארביטוקס) (Cetuximab - Erbitux®);

בווסיזומאב (אווסטין) Bevacizumab - Avastin®);

פניטומומאב (וקטיביקס) Panitumumab -(Vectibix®)

 

ניתן להשתמש בהם במקרים של סרטן המעי הגס שהתפשט אל מחוץ למעיים.

 

על נוגדנים חד-שבטיים

נוגדנים חד שבטיים הם תכשירים המזהים וננעלים על חלבונים ספציפיים (קולטנים) הנמצאים בתוך תאי סרטן מסוימים. בשל כך הם נקראים לעיתים קרובות גם טיפולים ממוקדים, כיוון שהם מכוונים לתאים הסרטניים.

 

לחלק מהתאים הסרטניים יש חלבונים הידועים כקולטנים של גורמי גדילה בתא (EGFR). כאשר חלבונים אחרים בגוף, הידועים כגורמי גדילה, נצמדים לקולטנים אלו, תא הסרטן מעודד לגדול ולהתפתח. הנוגדנים החד שבטיים סיטוקסימאב ופניטומומאב ננעלים על הקולטן ועוצרים את גורמי הגדילה מלהתחבר אליו ובכך מונעים מהתא הסרטני לצמוח ולגדול.

 

לא כל סוגי גידולי סרטן המעי הגס מגיבים לנוגדנים סיטוקסימאב ופניטומומאב. לפני שתיטול את אחד התכשירים הללו, רופאיך יבדקו האם התאים הסרטניים שלך מכילים גן הנקרא קיי-ראס (KRAS) נורמאלי. הידיעה האם הגן הזה תקין או עבר מוטציה (השתנה) מסייעת לרופאים להחליט האם סיטוקמיאב או פניטומומאב יתאימו לטיפול בך. בחולים בעלי מוטציה בגידול - טיפולים אלו נמצאו כלא יעילים.

 

הנוגדן החד שבטי בווסיזומאב פועל על ידי מניעת התאים הסרטניים מלפתח אספקת דם חדשה ובכך מונעים ממנו חמצן וחומרים מזינים. תכשירים שמתערבים בתהליך גידול של כלי הדם באופן זה נקראים מעכבי אנגיוגנזה (צמיחת כלי דם חדשים) או אנטי - אנגיוגנזיים.

תרופות מכוונות מטרה

רגוראפיניב (סטיווארגה) Stivarga ® - היא תרופה ממשפחת מעכבי האנזים טירוזין קינאז. התרופה מעכבת מסלולים החיוניים לחלוקתם והתפתחותם של תאי הגידול הסרטני, ופוגעת בכלי הדם המזינים אותו. נכון לשנת 2015 התרופה איננה נמצאת בסל התרופות.

למעבר לדף מידע מפורט על התרופות שלעיל ניתן ללחוץ על הקישור
המופיע בשמה של התרופה. 

חזרה למעלה >>

 


 

טיפולים ביולוגיים (טיפולים ממוקדים) בסרטן החלחולת

הטיפולים הביולוגיים בהם נעשה שימוש בטיפול בסרטן החלחולת הם סיטוקסימאב (ארביטוקס) ופניטומומאב (וסטיביקס). ניתן להשתמש בתכשירים אלה בחלק מהמקרים בהם סרטן החלחולת התפשט אל מחוץ למעי. תרופות אלו נמצאות בסל התרופות לכל קווי הטיפול. 

נוגדן חד שבטי נוסף הנקרא בווסיזומאב (אווסטין) ופועל באופן קצת שונה, גם כן יכול לשמש לטיפול בחולים בשלבים מתקדמים של סרטן החלחולת לאחר כשלון טיפולי באמצעות שילובי כימותרפיה עם טיפולים אחרים. הטיפול בתרופה  נמצא בסל התרופות לכל קווי הטיפול.

 

טיפול נוסף הוא רגוראפיניב (סטיווארגה) ממשפחת מעכבי האנזים טירוזין קינאז. התרופה מעכבת מסלולים החיוניים לחלוקתם והתפתחותם של תאי הגידול הסרטני, ופוגעת בכלי הדם המזינים אותו. נכון לשנת 2015, התרופה לא נמצאת בסל התרופות.

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר השלמת הטיפול, הרופא שלך ירצה שתעבור בדיקות מעקב, בדיקות דם וצילומי רנטגן שגרתיים (CT, בדיקות דם וקולונוסקופיה). בדיקות אלה מתבצעות בדרך כלל על פני מספר שנים בתדירות הולכת ופוחתת. אם אתה סובל מבעיות כלשהן, או אם תבחין בתסמינים חדשים בין מועדי הבדיקות, עליך להודיע על כך לרופא שלך בהקדם האפשרי.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל