הדפס
| שתף

על הפרוייקט "בוגרים צעירים יוצאים לחיים"

"פרויקט "בוגרים צעירים יוצאים לחיים" נולד ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן מהצורך לייסד "קהילה תומכת חדשה" ולתת מענה לצרכים של פלח אוכלוסיה ייחודי, צעירים בני עשרים-שלושים, שהחלימו ממחלת הסרטן. רווקות ורווקים, שהמחלה פגשה בהם בתחילת חייהם הבוגרים. בין בגרויות לצבא, בין טיול בחו"ל לאוניברסיטה, ובין בית ההורים לתא משפחתי חדש.

 

bul3 לכתבה מעיתון מעריב על "בוגרים צעירים יוצאים לחיים"

 

צעירים שחלו בסרטן מתחילים את חייהם כבוגרים מנקודת זינוק יחודית, הם חווים קשיי ההתמודדות שאינם מסתיימים עם ההחלמה.

במעבר מהתבגרות לבגרות ויציאה לדרך עצמאית, חווים צעירים בגיל זה קושי מיוחד ובדידות של ממש בהתמודדות עם המחלה ועם היום שאחרי ההחלמה הפיזית. הם "נופלים בין הכיסאות" מבחינת גילם, בין ילדים חולים, לבין רוב חולי הסרטן המבוגרים.

לצעירים אלה, בנתיב החזרה לשגרה שהופרעה, לא היתה מסגרת חברתית תומכת, שתעניק מעבר לתמיכה הפרטנית שהוצעה לכל אחת ואחד.

 

התכנית עוצבה כחממה מונחית מקצועית, המפגישה צעירים אלה במסגרת קבוצת תמיכה ונענית לצורכיהם המיוחדים. מנחות הקבוצה, מטעם האגודה למלחמה בסרטן, מלוות אותה משך עשר פגישות שבועיות בנות שעתיים כל אחת , במהלכן עוברים הצעירים תהליך קבוצתי של התמודדות עם נושאים ושאלות הקשורים במחלה ובחזרה לחיים "רגילים ונורמאליים" לדוגמא: למי לספר?, עם מי מדברים על המחלה? כיצד להתמודד?, הקשר עם בני ובנות זוג, משפחה, שיגרת החיים, עבוד, תקווה ואירועים משמעותיים במהלך החיים. הפעילות השבועית של הקבוצה מהווה מסע של למידה וצמיחה, עם התחלה וסוף בסיומו נפתח מעגל פעילות רחב אשר נמשך לאורך כל השנה אשר כולל מסעות ג'יפים, פעילויות ימיות, סדנאות בנושאים שונים, ומסיבות. הפעילויות נתמכות על ידי קבוצת מתנדבים שמלווים את הקבוצה.

 

בשנת 2000 יצאה קבוצה ראשונה של "בוגרים צעירים - יוצאים לחיים" למסע ג'יפים מרתק ביוון. בהמשך, לאורך כשנה וחצי, המשיכה הקבוצה לצאת לטיולים ברחבי הארץ, וקיימה פעילויות מגווונות שאורגנו ע"י אנשיה, בסיוע מתנדבים ותורמים. סרט "עוף סרטן " שתיעד את מסע הקבוצה, הוקרן בערוץ 8.

בשנת 2002 יצאה קבוצה נוספת של "בוגרים צעירים - יוצאים לחיים" למסע שיט בספינת מפרשים אותנטית בים הצפוני.

מסע השיט היה "מסע אל תוך הנפש". לצד ההתמודדות הנפשית עם המחלה וההחלמה, אנשי הקבוצה התמודדו עם הפעלת הספינה, הנפת המפרשים, והשיט, הכנת האוכל, והתחזוקה השוטפת של הספינה.

על המסע בים הצפוני כתב אחד מאנשי הקבוצה: 

"הטיול, החוויה הזאת היו בשבילי רוח למפרשים. החוויה הביאה אותי למקומות חמים ומתוקים. היא קידמה אותי בהמון שלבים. יש לי כל כך הרבה דברים טובים לספר.

בחיי לצערי חוויתי לא מעט רגעים של למטה. רגעים של בורות עמוקים. דקות שדמו לאינסופיות, חונקת. יצאתי משם..."

 

שירה, אחת מהצעירות שהשתתפו בפרויקט: "הייתי בהרבה קבוצות במסגרת מחלת הסרטן, וזו אחרת לחלוטין, כולנו שווים ומאוד אוהבים אחד את השני. הקבוצה נתנה לי כלים להתמודד ולחשוב יותר טוב, יותר לעומק. רציתי לעזור ובעצם עזרתי לעצמי, בלי ספק קיבלתי יותר ממה שנתתי. כנראה שגם שבע שנים אחרי, הייתי צריכה את הקבוצה, כי לא הכל נסגר".

 

במשך השנה החולפת, לאחר החזרה ממסע השיט, יצאו חברי הקבוצה לפעילויות משותפות ומגוונות, השתתפו בפעילויות התנדבותיות במחלקות אשפוז בבתי החולים, ונטלו חלק במפגשים וסדנאות, ערבי שירה בציבור, ופעילויות חברתיות אחרות.

ליווי הקבוצה לאורך השנה נעשה ע"י מלווים בהתנדבות, מימון פעילותה בא מכספי תרומות מיועדות ל'בוגרים צעירים יוצאים לחיים', ומהשתתפות כספית של אנשי הקבוצה בפעילויות השונות.

 

המעוניינים להצטרף לקבוצה מוזמנים לפנות אל: עו"ס אורית שפירא, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה, באגודה למלחמה בסרטן, 03-5721614

 

למידע נוסף ניתן לפנות ל"טלמידע" של האגודה למלחמה בסרטן (השירות מאויש 24 שעות ביממה) טל. 1800-599-995

 

המעוניינים לתרום מוזמנים לפנות אל מחלקת התרומות באגודה למלחמה בסרטן: 1800-35-46-46 (תרומות כספיות מוכרות לצרכי מס).

סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל