הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

טיפול בכאב
טיפולים פוטודינמיים
מרפאה לטיפול בכאב עמיד בחולים אונקולוגים

על היעוץ המקצועי תודתנו נתונה ל:

מגר' רמה ספיר, פרופ' נתן צ'רני וגב' יורן אופסטד- כרמל מהיחידה לכאב אונקולוגי וטיפול תומך, המרכז הרפואי שערי צדק, על כתיבת החוברת.

ד"ר אורה רוזנגרטן, מנהלת היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית רפואית במרכז הרפואי שערי צדק, יו"ר החוג לטפול תומך של האיגוד האונקולוגי,

על הארותיה והערותיה.


2015

מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על התמודדות עם כאב ממקור סרטני. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif הקדמה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול תרופתי בכאב
Big-Bullet-SQR.gif טיפול בתופעות הלוואי
Big-Bullet-SQR.gif שיטות נוספות לשיכוך כאב
Big-Bullet-SQR.gif יומן כאב

 

 


 

 

הקדמה

שיכוך כאב הוא חלק חשוב בטיפול הכולל במחלת הסרטן. הוא מסייע לחולה להתמודד טוב יותר עם מחלתו ועם הטיפולים שהוא מקבל, כמו גם משפר את איכות חייו, ככל הניתן. באמצעות התרופות והטיפולים הקיימים כיום ניתן לשכך כאבים אותם חווים מרבית חולי הסרטן.

 

ניתן לטפל בכאב- זו עובדה מוכחת!

זכותך לדרוש ולקבל את הטיפול המתאים להקלת כאביך וחובתו של הצוות המטפל בך לסייע לך בשיכוך כאבים.

 

מדוע חשוב לטפל בכאב?

כאב עלול לגרום לתחושות של דיכאון, עייפות, כעס, דאגה, בדידות, מתח וחרדה. כאב עלול לפגוע בפעילות היומיומית, בעניין בעבודה ובתחביבים, בשינה, בתאבון ואכילה, בהנאה ממשפחה וחברים ובהנאה מהחיים. בכדי להימנע מההשפעות הלא רצויות הללו חשוב לפנות לצוות המטפל מיד כשמופיעים כאבים.

 

מה גורם לכאב אצל חולי סרטן?

ישנן סיבות שונות להופעת כאב אצל חולי סרטן. במקרים רבים, הכאב נגרם כתוצאה מלחץ של הגידול הסרטני על העצמות, העצבים או איברי הגוף. גם הטיפול במחלה עלול לגרום לכאב. קיימת גם אפשרות שהכאב שהחולה חש אינו קשור כלל למחלה או לטיפול בה.

 

חשוב לדווח על כאב!

חולים נמנעים לפעמים מלדווח לצוות המטפל בהם על כאב, מסיבות שונות, כגון:

 • חשש מלהיות חולה "רע" או מתלונן
 • פחד מהאפשרות להתמכר לתרופות נגד כאב
 • חשש מתופעות לוואי שיגרמו על ידי התרופות
 • חשש שלקיחת התרופות תגרום ליתר נמנום או לפגיעה ביכולת התפקוד
 • חשש שהופעת הכאב מסמלת חזרה או התקדמות של המחלה
 • חשש שהתרופות לא יסייעו בהקלה על כאבים חזקים

אנו מקווים שלאחר קריאת ההסברים בחוברת, תבין כי פחדים וחששות אלו אינם מוצדקים, וכי חשוב לדווח על הופעת כאב בכדי לקבל עזרה וטיפול. קל יותר לטפל בכאב בשלביו ההתחלתיים, לכן חשוב לספר לצוות על הופעת כאב מוקדם ככל האפשר. במרבית המקרים ישנם פתרונות גם לכאבים חוזרים ומתגברים.

 

כיצד אומדים כאב?

הערכה נכונה של עוצמת הכאב היא גורם חשוב המשפיע על הצלחת הטיפול. הערכת הכאב המדויקת ביותר היא זו שנותן החולה עצמו. ישנם מספר כלים שיוכלו לסייע לך לדווח במדויק על הכאב שאתה חווה, ולצוות להבין את מיקום הכאב שלך ועוצמתו. חשוב שתלמד להכיר את הכלים הללו בכדי לסייע לצוות המטפל בך לתת לך את הטיפול המתאים.

 

חשוב מאד: הצוות הרפואי אינו יכול להעריך את קיום הכאב או עוצמתו והפרעתו לשגרת החיים שלך - ללא שתוף הפעולה שלך.

הכלי הראשון הוא ציור המתאר את גוף האדם. בציור זה נעשה שימוש בכדי שהמטופל יוכל לציין במדויק את המיקום של האזור בו הוא חש בכאב.

גוף האגם

הכלי השני הוא סרגל כאב. בעזרת הסרגל החולה יכול לתאר לצוות הרפואי את עוצמת הכאב שהוא חווה. קיימים מספר סוגים של סרגלי כאב שכל אחד מהם מתאר את עוצמת הכאב בדרך שונה.

 

דוגמאות לסרגלי כאב: 

סרגל זה מדרג את עוצמת הכאב מ-0 (אין כאב) ועד ל-10 (כאב בלתי נסבל)

סרגל כאב

סרגל זה מאפשר תיאור מילולי של חוזק הכאב. גם לפי הסרגל הזה המספר 0 מעיד על חוסר בתחושת כאב, בעוד הספרות 10 מתארות מצב של תחושת כאב בלתי נסבלת. הטווחים בין 0-4 מעידים על עוצמת כאב חלשה, בין 4-7 עוצמת הכאב היא בינונית ומעל 7 מדובר בעוצמת כאב חזקה.

סרגל כאב

בכדי שהמטפלים בך יוכלו לאבחן את הסיבה ואת סוג הכאב שלך, הם יבקשו ממך לבחור במילה המתאימה ביותר לדעתך המאפיינות את כאבך מבין המילים הבאות: לוחץ, דוקר, קורע, צורב, עמום.

 

כדאי להכיר את הכלים להערכת כאב הנמצאים בשימוש שגרתי אצל הצוות המטפל. גם בני משפחה ואנשים קרובים אחרים המטפלים בחולה הסובל מכאב יכולים לעשות בהם שימוש.

שיטות טיפול בכאב

לרוב, ניתן לטפל בכאב על ידי טיפול תרופתי. במקרים בהם טיפול תרופתי אינו מסייע בהקלת הכאב ניתן להשתמש בשיטות טיפול נוספות, כגון:

 • מתן טיפול כימי או קרינתי שיסייעו בהפחתת היקף הגידול הסרטני ובכך יקלו על הכאב.
 • חסימה עצבית - שיטה בה מוזרק חומר ישירות לעצב בכדי לחסום את הכאב.
 • נוירוכירורגיה - שיטה בה מבוצע חיתוך עצבים המקל על תחושת הכאב.
 • ניתוח - המתבצע במטרה לשחרר את הלחץ אותו מפעיל הגידול הסרטני על עצבים או איברים שונים.

ישנם מקרים בהם ניתן לשלב שיטות טיפוליות נוספות בכדי להקל על הכאב, כגון:

 • ביופידבק, היפנוזה
 • נשימות והרפיה
 • עיסוי, לחיצות
 • מתן גירוי חשמלי לעצבים (באמצעות מכשיר הנקרא "טנס" - TENS)
 • הסחה
 • חימום או קירור של האזור

מידע נוסף על שיטות אלו - מובא בהמשך.

חזרה למעלה >>


טיפול תרופתי בכאב

התאמת התרופה לעוצמת הכאב של החולה היא עקרון בסיסי בטיפול תרופתי נכון ויעיל בכאב.

 

בחירת התרופה המתאימה צריכה להיות מבוססת על עוצמת הכאב כפי שהוערך על ידי החולה.

 

תרופות לטיפול בכאב חלש עד בינוני:

אופטלגין (Optalgin)

אטופן ** (Etopan)

אינדומד* (Indomed)

אספירין* (Aspirin, Acetosal)

אקמול Acamol, Dexamol))

ארטופן* (Artofen)

ארקוקסיה** (Arcoxia)

וולטרן* (Voltaren)

נקסין* ( (Naxin

סלקוקסיב* (Celebra, Celcox)

אטודולאק (Etodolac)

קטונאל (Ketonal)

 

*תרופות אלו עלולות לגרום אצל חלק מהמטופלים לפגיעה בקיבה ולכן משלבים יחד איתן תרופות נוספות אשר יגנו על הקיבה מפני פגיעה, כגון: גסטרו (Gastro), ציטוטק (Cytotec) או לוסק (Losec).

 

** תרופות אלו עלולות לגרום לפגיעה אקוטית בכליות בחולים בעלי רגישות בכליות.

למעט אופטלגין ואקמול - רצוי לא להשתמש בתרופות אלו במשך תקופה ממושכת, היות והן עלולות לגרום לתופעות לוואי.

תרופות לטיפול בכאב בינוני עד חזק

לטיפול בכאב בינוני עד חזק מקובל להשתמש בתרופות מקבוצת האופיואידים.

התרופה המוכרת ביותר מקבוצה זו היא מורפין.

 

Big-Bullet-SQR.gif מורפין קיים בכמה סוגי תכשירים:

 • טבליות M.I.R - בשחרור מהיר - משמשות להקלה מהירה יחסית של הכאב (תוך כחצי שעה), והשפעתן נמשכת בין 4 ל-6 שעות.
 • טבליות M.C.R - בשחרור מושהה - משמשות להקלה מתמשכת של הכאב, פעולתן מתחילה רק 3-4 שעות לאחר הנטילה, והשפעתן נמשכת עד כ-12 שעות.
 • אמפולות להזרקה - ניתן לתת בזריקה לוריד או תת עורית.

Big-Bullet-SQR.gifתרופות נוספות ממשפחת האופיואידים הנמצאות בשימוש בארץ:

 

אוקסיקודון (Oxycodone) המופיע בטבליות ובשני ריכוזים בסירופ:

 • אוקסיקונטין (OxyContin) - טבליות המשפיעות עד ל-12 שעות.
 • טרגין (Targin) - טבליות המשפיעות עד ל-12 שעות. תרופה זו מכילה בנוסף לאוקסיקודון, תוספת של החומר נלוקסון (Naloxone) שתפקידו למנוע עצירות (תופעת לוואי שכיחה לטיפול באופיואידים).
 • סירופ אוקסיקוד (OxyCod Syrup) - המשפיע ל-4 עד 6 שעות.
 • סירופ אוקסיקוד פורטה (OxyCod Forte) - סירופ בריכוז גבוה יותר המשפיע ל-4 עד 6 שעות.
 • פרקוסט (Percocet) - טבליות המכילות אוקסיקוד ואקמול המשפיעות ל-4 עד 6 שעות.

 

פנטניל (Fentanyl) - מדבקות, סוכריות, תרסיס לאף:

 • מדבקות המכילות פנטניל נקראות דורג'זיק (Duragesic) ופנטה (Fenta). לאחר ההדבקה, התרופה שבמדבקה משתחררת לאט במשך 72 שעות, חודרת אל הדם דרך העור וכך אל כל הגוף.
 • אקטיק (Actiq) - לכסנית בטעם פטל עדין (המכילה פנטניל), המחוברת לידית אחיזה קצרה, ונראית כמו סוכרייה על מקל. השפעתה על החולה מהירה (תוך כ- 15 דקות) והיא מקלה על הכאב במשך כשלוש עד ארבע שעות.
 • אבסטרל (Abstral) - סוכרייה לשימוש בהמסה תחת הלשון. השפעתה על החולה מהירה (כ-10 דקות) והיא מקלה על הכאב עד כ-3 שעות.
 • פקפנט (Pecfent) - הוא תרסיס לאף המכיל פנטניל. השפעתו על החולה ניכרת תוך חמש דקות, והיא מקלה על הכאב במשך שעתיים עד שלוש.
 • פנטורה (®Fentora) - סוכריה מסיסה, המוצמדת לחיך (לא תחת הלשון). השפעתה מהירה תוך כ-15 דקות, והיא מקלה על הכאב למשך מספר שעות.

מתדון (Methadone) סירופ - ניתן להכין בריכוזים שונים, בהתאם לצרכי המטופל. התכשיר משפיע על החולה תוך כשעה, ומקל על הכאב עד כ-12 שעות.

 

זריקות פטידין אינן מומלצות לשימוש בחולים אונקולוגיים בשל מגבלות במנגנון הפעולה שאינן מאפשרות טיפול יעיל בטווח ממושך.

 

מדבקות בוטרנס (בופרנורפין) אינן מומלצות לשימוש שגרתי בחולים אונקולוגיים, מפאת מנגנון הפעולה המורכב. הן מומלצות לשיכוך כאב במסגרת מרפאות כאב או יחידות לטיפול טיפול מקל (פליאטיבי) מקצועי בלבד.

 

תרופות חלשות יותר ממשפחה זו הן טרמדול (טרמדקס) - הקיים בטיפות, טבליות לבליעה או למציצה, וקודאין המופיע לרוב בשילובי תרופות, כגון אקמול פורטה.

 

bul3 כל מה שחשוב לדעת על תרופות ממשפחת האופיואידים:

אספקת תרופות ממשפחה זו מחייבת קבלת מרשם מיוחד על פי חוק. המרשם חייב להיות חתום על ידי הרופא, ובנוסף לשם החולה, על המרשם צריך להופיע בבירור מספר תעודת זהות של החולה וכתובתו, המנה והמינון, כמו גם כמות התרופה. בדרך כלל, מרשם לתרופות ממשפחת האופיואידים יאפשר אספקת תרופה לכ-10 ימי טיפול, אולם כאשר מדובר בטיפול בחולה סרטן יש היתר לציין זאת על המרשם, ולרשום כמות כוללת מספקת לחודש ימים.

 

הרוקח מחוייב על פי חוק להנפיק תרופה על פי מרשם שנרשם במדויק ובהתאם לחוק. לכן, לפני שניגשים לבית המרקחת מומלץ לבדוק אם המרשם שנתן הרופא רשום כראוי, בכדי למנוע אי נעימות וטרחה מיותרת.

דוגמת מרשם הרשום על פי דרישות החוק:

מרשם

ישנם אנשים הנמנעים משימוש בתרופות השייכות לקבוצה זו מחשש להתמכרות אליהן ומתופעות לוואי המיוחסות להן. החשש מהתמכרות אינו מוצדק כלל. שימוש בתרופות ממשפחה זו, כגון מורפין, אינו גורם להתמכרות. בהמשך מובא הסבר על תופעות הלוואי השכיחות ודרכי ההתמודדות עימן.

 

תרופות נוספות

כאשר הגורם לכאב הוא נפיחות, מטפלים בה על ידי טיפול תרופתי ממשפחת הסטרואידים המסייע בהפחתת הנפיחות, כגון דקסמתזון ((Dexamethasone או פרדניזון (Prednisone). כאשר הכאב נגרם על ידי פגיעה בעצב משתמשים לעיתים קרובות בתרופות המשמשות בדרך כלל לטיפול בתופעות אחרות - כגון דיכאון, חרדה, או בתרופות לטיפול באפילפסיה. אין סיבה לחשוש או להיפגע מהעובדה שהרופא המליץ לך על שימוש באחת מהתרופות האלו לטיפול בכאב.

 

קנביס (Cannabis)

בצמח הקנביס קיימים חומרים שונים בעלי השפעה על כאב, כמו גם על תופעות אחרות. השפעת הקנביס על כאב לרוב אינה משתווה בעוצמתה להשפעת האופיואידים, אך לעיתים, בשל תופעות לוואי של אופיואידים או חסר הצלחה בטיפול תרופתי, ישקול הצוות הרפואי לעשות שימוש בקנביס. השימוש בצמח נעשה באמצעות שמן (בטפטוף מתחת ללשון), עישון או אידוי במכשיר אינהלציה מיוחד המיועד לכך.

 

תכשירים אחרים (כגון עוגיות או משחות) אינם מקובלים כיום לשימוש. ניתן לברר עם הרופא המטפל בך אם הטיפול בקנביס יוכל לסייע לך. במידה וכן, על הרופא להגיש בקשה לאישור שימוש בקנביס למשרד הבריאות. לאחר קבלת הרישיון (מדובר ברישיון מיוחד היות ומדובר בסם המוגדר כסם מסוכן) תוכל לקבל את החומר מהספקים המורשים לכך על ידי משרד הבריאות. רישיון זה ניתן לפרק זמן מוגבל ויש לחדשו עם תפוגת התוקף שלו.

 

נכון לכתיבת חוברת זו, הקנביס הרפואי אינו כלול בסל הבריאות ועל המטופל לשלם עבור התכשיר. 

דרכי מתן טיפול תרופתי

אופן מתן התרופה נגד כאב צריכה להיות מותאמת למצבו של החולה. הצוות הרפואי ישתדל תמיד לבחור בדרך המתן הפשוטה ביותר והכי פחות חודרנית, ולכן מנסים, במידת האפשר, לבחור בתרופות לבליעה. במצב בו מתן תרופות בבליעה אינו אפשרי, תיבחר תרופה הניתנת באופן אחר.

 

תכשירים למתן דרך הפה:

 • טבליות - אופטלגין, אספירין, אקמול, וולטרן, M.I.R, M.C.R, אוקסיקונטין, טרגין
 • כדורים למציצה /תחת הלשון - טרמדקס, אבסטרל
 • כמוסות - אינדומד, סלקוקס ((CELCOX, טרמדקס (TRAMADEX)
 • טיפות - אופטלגין, טרמדקס
 • סירופ - אופטלגין, מתדון, אוקסיקוד סירופ, אוקסיקוד פורטה.

במקרה שהחולה אינו מסוגל לבלוע תרופות, ישנה אפשרות ליטול תרופות בדרכים הבאות:

 • זריקות
 • מדבקות
 • תכשירים למתן רקטלי (פתילות להחדרה דרך פי הטבעת)
 • תכשירים בשאיפה דרך האף
 • תכשירים בהמסה בפה (ללא בליעה)

מתן תרופות על ידי זריקה

כאמור, ישנם מצבים בהם יש צורך לתת לחולה טיפול תרופתי נגד כאב באמצעות זריקה. את התרופה ניתן להזריק לעור או ישירות לווריד. על פי הצורך, ישנה אפשרות לקבל תרופה בזריקות חוזרות או בהזלפה ממושכת לווריד.

 

ניתן לקבל את התרופה בשיטתPCA (Patient Controlled Analgesia). שיטה זו מתייחסת לשיכוך כאב על ידי החולה עצמו, העושה זאת באמצעות שימוש במשאבה מיוחדת. משאבת PCA היא מעין מחשב קטן המחובר לצינור העירוי. המשאבה מאפשרת מתן תרופה בעירוי ממושך ו/או בנוסף במנות בודדות על ידי החולה. הרופא או האחות יתכנתו אותה בכדי שתקבל את התרופה שנרשמה עבורך בקצב ובמינון המתאימים לך.

 

העירוי הממושך מאפשר מתן תרופה באופן רצוף וקבוע. בנוסף, תוכל ללחוץ בעצמך על כפתור המשאבה ולקבל מנות נוספות מהתרופה אם תרגיש כאב. מספר המנות שתוכל להוסיף לעצמך במשך כל שעה מתוכנתות מראש על ידי הרופא או האחות. שימוש במשאבה יאפשר לך להיות שותף פעיל לטיפול בך ולהפחית מהתלות שלך בצוות המטפל..

 

מתי יש ליטול תרופות נגד כאב?

חולים נוטים לחשוב כי תרופה נגד כאב יש ליטול רק כאשר הם חווים כאב. כשמדובר בכאב ממושך - זוהי מחשבה מוטעית!

 

בכדי להשיג שליטה טובה ורציפה בכאב מומלץ ליטול תרופות בקביעות על פי הוראות הרופא המטפל. התפרצות כאב או התקף כאב (עלייה פתאומית וחדה בעוצמת הכאב) הינם מצבים בהם התרופה הנלקחת באופן קבוע אינה מעניקה הקלה מספקת לחולה. במקרה זה, יהיה צורך ליטול "מנת הצלה" או מנה נוספת של תרופה נגד כאב בכדי שיסייעו בהקלה מיידית על ההתקף הפתאומי. לעיתים, מצב זה נגרם בעקבות פעולה מסוימת אותה ביצע החולה. במקרה זה, החולה יכול למנוע מראש את המצב על ידי לקיחת "מנת הצלה" לפני שהוא עומד לבצע את אותה הפעולה שעל פי ניסיונו גרמה לו להתקף כאב.

 

התרופות המתאימות לטיפול קבוע בכאב ממושך הן תרופות עם משך פעילות של 8-12 שעות לפחות, למשל: טבליות MCR , טבליות אוקסיקונטין (OxyContin), טבליות טרגין (TARGIN) או מדבקות פנטניל.

 

במקרי התפרצות של כאב מומלץ להשתמש בתרופות שהשפעתן מתחילה מהר יחסית ומשך פעילותן קצר, למשל: טבליות M.I.R, סירופ אוקסיקוד (OxyCod Syr), אוקסיקוד פורטה (Oxycod Forte), אקטיק (ACTIQ) או תרסיס פקפנט.

 

הרופא ינחה את החולה בנוגע למספר התוספות שאפשרי לקחת במשך יממה, כמו כן, מומלץ שהוא ירשום לחולה תרופה המתאימה לטיפול בהתפרצות כאב בנוסף לתרופה אותה החולה נוטל בקביעות לטיפול בכאב ממושך.

 

מומלץ לחולה לקחת "מנת הצלה" כשהוא חש התגברות בכאב ולא להמתין עד למנה הקבוע הבאה של התרופה. לדוגמא: אם הנך סובל מכאב חזק והרופא המליץ על נטילת טבליות MCR פעמיים ביום, מומלץ שהרופא ירשום לך בנוסף מרשם לטבליות M.I.R שתוכל לקחת במקרה של התפרצות כאב עז. את טבליות ה- M.C.R תיטול פעמיים ביום באופן קבוע. בכל מקרה של התפרצות כאב תוכל ליטול תוספת של טבליות M.I.R.

 

חזרה למעלה >>


טיפול בתופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות בזמן הטיפול בתרופות ממשפחת האופיואידים

עצירות

תופעת לוואי שכיחה הניתנת לטיפול ולמניעה. עד היום, הומלץ על שימוש קבוע במרככי צואה במקביל לתחילת הטיפול. כיום, ניתן למנוע את התופעה באמצעות שימוש בתרופה טרגין (TARGIN). תרופה זו משלבת חומר יעיל בשיכוך כאב וחומר נוסף השומר על תקינות פעולת המעיים ומונע עצירות. תרופה זו מתאימה לחולים רבים, אך לא לכולם. חולים המטופלים בתרופות אחרות נגד כאב חייבים לשמור על סדירות פעילות המעיים באמצעות נטילת מרככי צואה במידת הצורך. אין להפסיק טיפול תרופתי בכאב בשל עצירות - זו תופעה שניתנת לטפול ומניעה. במידה ואין פעולת מעיים במשך שני ימים רצופים, חשוב להתייעץ עם הצוות המטפל ולהתחיל לקחת תרופה משלשלת.

 

בחילות והקאות

תופעות לוואי אלו ייתכנו כתוצאה מטיפול באופיואיד, כמו גם מטיפול כימי או קרינתי, אך ניתנות לטיפול. ברוב המקרים בהם אופיואיד גורם לבחילה מדובר בתופעה חולפת. חשוב לשים לב באלו מצבים מופיעות בחילות והקאות ולדווח על כך לרופא. תיאור המצב בו נגרמות בחילות והקאות, כגון בזמן אכילה, נסיעה במעלית ועוד, יוכל לסייע לרופא במציאת המנגנון הגורם לתופעות אלו ולהחליט על הטיפול המתאים ביותר. בבחילות והקאות ישנן כמה אפשרויות טיפול תרופתי. במקרים קיצוניים בהם לא נמצא פיתרון - ניתן יהיה לנסות תרופה אופיואידית חלופית.

 

ישנוניות (נמנום יתר)

חשוב לדעת, שבתחילת השימוש בתרופות ממשפחת האופיואידים החולה עלול להרגיש צורך לישון יותר מבדרך כלל. ברוב המקרים, מדובר בתופעה שצפויה לחלוף עם הזמן. במקרה שהתופעה אינה חולפת או שהיא מפריעה במהלך שגרת יומו של החולה ישנה אפשרות לנקוט בצעדים הבאים בניסיון להתמודד עם התופעה:

 • שינוי המינון שניתן או את דרך מתן התרופה
 • מתן תרופות מעוררות
 • החלפת התרופה לתרופה אחרת מאותה המשפחה

 

תופעות לוואי נוספות

בנוסף לתופעות השכיחות, ייתכנו סחרחורת, בלבול, האטה בקצב הנשימה, יובש בעור ובפה או עיקצוץ. בזמן שימוש בקנביס ייתכנו גם חרדה, שינויים במצב הרוח, ירידה ברמות הסוכר, ולאורך זמן ירידה בזיכרון.

 

חשוב לדווח על כל תופעת לוואי לרופא או לאחד מאנשי הצוות המטפל בכדי לקבל תמיכה וטיפול. אין הצדקה לסבול מכאב או מתופעות הלוואי העלולות להיגרם כתוצאה מהטיפול בכאב.

חזרה למעלה >>


שיטות נוספות לשיכוך כאב

ייתכן ששמעת על שיטות לטיפול בכאב שאינן מבוססות על טיפול תרופתי. שיטות אלו מתאימות בדרך כלל כתוספת לטיפול תרופתי. להלן הסבר קצר על כמה מהשיטות הנמצאות בשימוש רחב:

 

ביופידבק

טכניקה מתחום הרפואה המשלימה המתבססת על תהליך בו החולה לומד להגיע לשליטה מלאה בתפקוד הגוף ובכך להשיג את השליטה במנגנונים הפיזיולוגיים השונים, שחלקן אבדו בעקבות המחלה. הביופידבק מסייע בהרפיית הגוף, הפחתת הכאב הנגרם על רקע טונוס שרירים, כמו גם המתח הכללי בגוף, התורם רבות להגברת תחושת הכאב.

 

נשימות והרפייה

שימוש בתרגילי הרפייה ונשימה (בדומה לשיטה המקובלת להקלת כאבי לידה) מסייעים הרגעת הגוף והשרירים ויכולים לסייע בהקלה על כאבים.

 

עיסוי /רפלקסולוגיה

עיסוי עדין יכול לסייע בהקלה על כאבים בגב או בגפיים. עיסוי מסייע בהרפיית השרירים ובהגברת זרימת הדם לאזור העיסוי. ברפלקסולוגיה של כפות הרגלים, המבוצעת בתכנון המתאים למקום הכאב, מסייעת אף היא בהרגעה והקלה על כאבים. שמנים ותחליבים נטולי ריח יכולים גם לעזור לשמור על רכות וגמישות עורך. יש להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך.

 

גירוי העור (שימוש בקור או בחום)

חימום האזור גורם להרחבת כלי הדם הקרובים לעור ולזרימת דם מוגברת לעור ולאיברים ההיקפיים. זרימת דם מוגברת מאפשרת לחמצן ולרכיבי המזון להגיע לאזורים פגועים וכואבים. חימום האזור מבוצע על ידי שימוש בכריות, בקבוקים חמים, מגבת חמה או אמבטיות חמות. גירוי העור באמצעות שימוש בקירור גורם להיצרות כלי דם היקפיים ומסייע בהקלה על כאב הנגרם בעקבות דלקת מקומית, נפיחות והצטברות נוזל ברקמה (לימפאדמה). לא מומלץ לקרר אזורים שנפגעו בעקבות טיפול בקרינה!

 

מתן זרם חשמל דרך העור (TENS)

מתן זרם חשמלי נמוך דרך העור באמצעות חיבור אלקטרודות חשמליות לגוף (על ידי מכשיר טנס). הזרם החשמלי גורם לגירוי העצבים ובכך מקל על הכאב. ישנו מידע מחקרי מוגבל אודות יעילותו, אך ייתכן שיימצא יעיל עבור חולים הסובלים מכאב בדרגה בינונית.

 

הסחת הדעת

שיטה המבוססת על תיאוריה לפיה ניתן להקל על כאב על ידי כך שעוסקים בפעילות שמסיחה את הדעת של החולה מכאבו. ההסחה יכולה להיות פנימית, למשל על ידי ספירה, שירה או תפילה או הסחה חיצונית, כגון האזנה למוזיקה מרגיעה, צפייה בטלוויזיה או שיחה עם חברים ובני משפחה. הסחת דעתו של החולה מהכאב יכולה להיות גם תוצאה של עיסוי מקומי או התרכזות בהסתכלות על נקודה קבועה בחדר.

 

דמיון מודרך והיפנוזה

על ידי שימוש בטיפולים אלו, הנעשים על ידי מטפלים שהוסמכו לכך בלבד, ניתן לסייע לחולה בהסחת דעתו מהכאב, כמו גם להרפות את שרירי הגוף ואת נפשו ובכך להקל על כאביו.

 

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם הרופא לפני שפונים לקבלת אחד הטיפולים הללו.

חזרה למעלה >>


יומן כאב

תיעוד יומי של מצב הכאב יכול לעזור במעקב אחר הטיפול. רישום ביומן כאב פרטים כמו: עוצמת הכאב, הפעילות שגרמה להחמרת הכאב, התרופות שלקחת להקלת הכאב ומידת היעילות שלהן בשיכוך הכאב יעזור לך לזכור לדווח לרופא או לאחות פרטים חשובים שיעזרו להם לקבל תמונה מפורטת של מצבך בזמן שחלף מאז הביקור הקודם.

 

דוגמא ליומן כאב

יומן כאב

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל