לתרומה

סרטן השד
סרטן השד - מידע כללי

מדריך לאישה שאובחנה עם ממצא בשד

עוד בנושא

אם אובחנת עם ממצא בשד בבדיקת סריקה שגרתית, או חשת בגוש בשד, ישנן וודאי שאלות רבות שתרצי לשאול, ודאגות רבות שמציפות אותך. על מנת להקל עלייך, ריכזנו עבורך מידע ועצות מעשיות כדי לסייע לך בקבלת החלטות. הצענו לכל שלב שאלות שרצוי לקבל עליהן מענה.

לחצו כאן לצפייה בפורמט דיגיטלי של
המדריך לאישה שאובחנה עם ממצא בשדלחצו כאן לקריאת החוברת בקובץ PDF:

 המדריך לאישה שאובחנה עם ממצא בשדנקודות ציון

 

בדיקות סקירה

בדיקה לאבחון מוקדם באמצעות מכשיר ממוגרפיה, הינה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. מטרתה, לגלות את סרטן השד בשלב מוקדם, כאשר יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד, כגון, הסתיידויות, או גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש בבדיקה ידנית. הבדיקה כרוכה ברמות קרינה נמוכות מאד, ולעיתים באי-נוחות זמנית למספר דקות.

 

בדיקת ממוגרפיה מומלצת לכל אישה מגיל 50, פעם בשנתיים, או בהתאם להמלצת הרופא המטפל. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון גבוה לחלות, מומלץ לבצע בדיקות ממוגרפיה, אולטרה סאונד ו/או - MRI על פי המלצת הרדיולוגית.

פרטים נוספים על בדיקת הממוגרפיה וכיצד ניתן לשפר את תחושת הנוחות במשך הבדיקה, יתרונותיה וחסרונותיה, כמו גם מידע על אמצעי אבחון משלימים, ניתן למצוא בעלון 'בדיקת ממוגרפיה'. ניתן לקבל את העלון ללא תשלום בפנייה ל'טלמידע'® 1-800-599-995 או באתר האינטרנט של האגודה.

 

מודעות לגופך

חשוב שכל אישה תכיר את שדיה ואת השינויים החלים בהם, ובמידה וחלו, לפנות למרכז שד רב-מקצועי, כדי לברר את טיבם. 

 

מרכזי שד רב-מקצועיים

מומלץ לפנות למרכז שד בו פועל צוות רב-מקצועי. בדרך-כלל, אחות מתאמת שד תלווה אותך לאורך הבדיקות, ההתייעצויות והטיפול. אחות זו היא חלק מרשת 'אחיות ועו"ס מתאמות הטיפול בסרטן השד', שהאגודה למלחמה בסרטן יזמה, מממנת ומכשירה. בנוסף הצוות כולל: כירורגית, פתולוגית, אונקולוגית, רדיולוגית (מומחית באבחון ע"י הדמיה), מומחית בכירורגיה פלסטית, גנטיקאית, עובדת סוציאלית וכד'.

ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן, בטלי חינם 1800-599-995, כדי לקבל פרטי התקשרות למרכזי שד רב-מקצועיים ברחבי הארץ, ולאחיות ו/או העו"ס הפועלות במרכז.

 

ביופסיה (בדיקה פתולוגית)

כאשר הגוש נראה חשוד בבדיקות ההדמיה השונות, יש צורך בלקיחת דגימה (ביופסיה) מהממצא החשוד שהתגלה בשד, תחת הרדמה כללית, או מקומית, ולשלחה לבדיקה פתולוגית, על מנת לבחון האם הגוש ממאיר, או שפיר.

אם התקבלה תשובה חיובית לסרטן השד, מומלץ לקרא את החוברת המקיפה 'סרטן השד' של האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקבלה ללא תשלום בפניה ל'טלמידע'® 1-800-599-995 או באתר האינטרנט של האגודה. 

 

להלן רשימת המלצות ו'טיפים':

bul3 חשוב שתכיני תיק, או קלסר מיוחד שבו תרכזי את כל המסמכים הרפואיים, העתקי הבדיקות (דיסקים) וסיכומי הביקורים. מומלץ כי תשמרי לעצמך העתק מכל מסמך רפואי.

 

bul3 לכל פגישה עם צוות רפואי, כדאי להיעזר במלווה (בן או בת משפחה, חבר או חברה) אשר תשמע אתך את הדברים, תתמוך, תרשום את הנאמר, ותעזור לאחר מכן בקבלת החלטות מתאימות.

 

bul3 רצוי להכין מראש את רשימת השאלות שעליהן תרצי לקבל תשובה במהלך הפגישה עם הרופאה. רשמי אותן בסדר חשיבות יורד, כך שבכל מקרה, תספיקי לשאול במהלך הביקור את החשובות ביותר. השאר תשאלנה בפגישה הבאה שתתאמי. 

 

bul3 חשוב לפעול בשיקול דעת ולא לקבל החלטות חפוזות. מומלץ לקבל מידע על האופציות הטיפוליות הקיימות, ולבדוק איזו מתאימה ביותר עבורך.

 

bul3 בעזרת 'יד להחלמה' של האגודה למלחמה בסרטן תוכלי לדבר עם מתנדבת שחלתה והחלימה מסרטן השד, מותאמת בגיל, סוג הניתוח והשפה, אשר תוכל ללוות אותך בתהליך שאת עומדת לעבור. ליצירת קשר, פני לטלפון 1-800-360-707, או לחצי באתר האגודה על הכפתור הוורוד.

 

bul3 חשוב ליידע ולעדכן את רופאת המשפחה. רופאת המשפחה יכולה להוות "מתאמת" אשר תעזור בעצה, בהשגת הפניות ואישורים לבדיקות וכד'.

 

bul3 מומלץ להתייעץ עם האונקולוגית או רופאת המשפחה בנוגע לבדיקות גנטיות. אם תאובחני כנשאית של מוטציה גנטית לסרטן השד (BRCA1 או BRCA2) יכולות להיות לכך השפעות על הטיפול שיוצע לך.

 

bul3 על מנת להגיע לייעוץ גנטי, עלייך לקבל הפנייה (טופס 17) מקופת החולים שלך. תכנית 'הסיכוי שבסיכון' של האגודה למלחמה בסרטן, והשאלון האינטראקטיבי באתר אגודה, יכולים לסייע לך להבין האם את בסיכון לנשאות גנטית והאם במקרה שלך מומלץ לפנות להמשך בירור. 

 

bul3 לקבלת חוברות ללא תשלום 'הסיכוי שבסיכון', 'כל מה שרצית לדעת על גנטיקה וסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן, ורשימת המרפאות לייעוץ גנטי, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל' 1-800-599-995 או לאתר של האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

 

bul3 בכל שאלה, ניתן לפנות לייעוץ ב'פורום סרטן השד', 'פורום נשאיות גנטיות ונשים בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד והשחלות', ופורומים נוספים, באתר של האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

 

bul3 לאגודה למלחמה בסרטן מידע רב על סרטן השד. תוכלי לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® 1-800-599-995, או לאתר של האגודה באינטרנט.

 

bul3 ייתכן שתרצי לקבל חוות דעת רפואית נוספת, אם את מתלבטת לגבי הניתוח, התשובה הפתולוגית, דרכי הטיפול המוצעים וכד'. על פי סעיף 3 לחוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996: "מטופל זכאי להשיג מיוזמתו דעה נוספת לעניין הטיפול בו; המטפל והמוסד הרפואי יסייעו למטופל בכל הדרוש למימוש זכות זו". תוכלי לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® 1-800-599-995 לקבלת שמות של אנשי מקצוע מומחים בתחום, במרכזים השונים ברחבי הארץ.

אם את בגיל הפריון, חשוב לדבר עם צוות המכון האונקולוגי על האפשרויות לשימור פוריות, לפני קבלת הטיפול התרופתי. ראי סעיף 9. למידע נוסף ניתן לפנות לחוברות 'סרטן השד' ו'סרטן השד בצעירות', בהן ניתן לקרא על דרכים לשימור הפוריות לפני טיפולים אונקולוגיים. ניתן לקבל את החוברות ללא תשלום בפנייה ל'טלמידע'® 1-800-599-995, או באתר האינטרנט של האגודה.

 

טיפול אונקולוגי טרום ניתוחי

טיפול אונקולוגי טרום ניתוחי, ניתן במטרה להקטין את הגידול בשד ולשפר את תוצאות הניתוח והטיפול.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה ייעוץ בנושאים: דימוי גוף, מיניות ופוריות, ללא תשלום, לחולות סרטן ובני זוגן על ידי אחות אונקולוגית מומחית בתחום זה, ללא צורך בהפניה רפואית. למידע נוסף ולקביעת תור ניתן לפנות ללנה קורץ-אלמוג, אחות אונקולוגית ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן, בטל. 03-5721643.

שאלות אפשריות לאונקולוגית לפני החלטה על ניתוח:

Big-Bullet-SQR.gif האם יש צורך בטיפול נוסף מלבד ניתוח?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם הניתוח דחוף? אם כן, בתוך כמה זמן חשוב שיתבצע?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם חשוב סדר הטיפולים? במה מומלץ להתחיל?

 

Big-Bullet-SQR.gif באילו מצבים מתחילים בטיפול תרופתי, לפני ביצוע הניתוח?

 

Big-Bullet-SQR.gif מהם היתרונות והחסרונות של כל טיפול?

 

Big-Bullet-SQR.gif אלו בדיקות חשוב לבצע לפני ובמהלך הטיפולים?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם ומתי מומלץ לי לקבל יעוץ גנטי, כדי לבחון ביצוע בדיקה לנשאות?

 

Big-Bullet-SQR.gif אם אובחנתי כנשאית של מוטציה גנטית, מה הן ההשלכות עלי ועל בני משפחתי?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם הימצאות של מוטציה, יכולה להשפיע על הטיפול?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם אפשר להיפגש עם מתנדבת 'יד להחלמה' של האגודה למלחמה בסרטן, שעברה ניתוח מסוג זה שמומלץ לי לעבור? למי פונים?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם יש לדווח על סימפטומים נוספים בגוף (כאב, סחרחורת וכד')?

 

זכרי! במקרה של אבחון גידול סרטני בשד, ולפני טיפול ניתוחי, חשוב מאד שאונקולוגית תהיה חלק מהצוות המייעץ.

 

טיפול כירורגי (ניתוח)

קיימים 2 סוגים עיקריים של ניתוחי שד:

 

למפקטומי (Lumpectomy)

ניתוחים משמרי שד, בהם המנתחת מסירה את הגידול ועושה ככל יכולתה בכדי לשמור על מבנה השד.

 

מסטקטומי (Mastectomy)

ניתוחים בהם מבוצעת הסרה מלאה של השד.

 

במרכז שד רב-מקצועי תוכלי להתייעץ עם מומחית בכירורגיית שד, עם מומחית בכירורגיה פלסטית והאונקולוגית. הן יסבירו לך את האופציות הניתוחיות האפשריות ואת המלצתן בהתאם להיקף הגידול הסרטני, מיקומו ומידת התפשטותו. יובהר האם אפשרי שיחזור מידי, או שמומלץ לדחות אותו. כשמדובר בשחזור, השיקולים האונקולוגיים תמיד עולים על השיקולים האסתטיים.

מידע על ניתוחי הסרה חלקית של השד, הסרה מלאה של השד, מניעה וטיפול בלימפאדמה, ניתן לקרוא בחוברת 'סרטן השד'. ניתן לקבלה בפניה ל'טלמידע'® בטלפון חינם 1-800-599-995 או באתר האינטרנט של האגודה.

שאלות אפשריות לכירורגית לפני הניתוח:

Big-Bullet-SQR.gif איזה סוג ניתוח מומלץ לי לבצע?

 

Big-Bullet-SQR.gif מה היתרונות והחסרונות של כל סוג ניתוח?

 

Big-Bullet-SQR.gif כמה זמן יימשך הניתוח?

 

Big-Bullet-SQR.gif מהי בלוטת הזקיף? האם ניתן להסתפק בהסרה שלה בלבד או שיש צורך בהסרת בלוטות בית השחי?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם יש אמצעי שמוודא שהשוליים ייצאו נקיים ושמפחית את הצורך בניתוח נוסף?

 

Big-Bullet-SQR.gif לאחר הניתוח, מהן המגבלות הצפויות לי בתפקוד היומיומי?

 

Big-Bullet-SQR.gif מהם הסיבוכים האפשריים וכיצד ניתן להתמודד איתם?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם יישארו לאחר הניתוח נקזי נוזלים? אם כן, לכמה זמן? 

 

Big-Bullet-SQR.gif מה להכין לקראת הניתוח? (חזייה מיוחדת וכד')

 

Big-Bullet-SQR.gif האם צפויים שינויים כלשהם בתפקוד הגופני שלי?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם ישתנה משהו בהופעתי החיצונית?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם צפויים כאבים כלשהם?

 

Big-Bullet-SQR.gif על אלו תופעות עליי לדווח לצוות המטפל?

 

Big-Bullet-SQR.gif כיצד יש לטפל בצלקת הניתוחית?

 

Big-Bullet-SQR.gif מתי מומלץ להתחיל בתרגילי פיזיותרפיה?

 

Big-Bullet-SQR.gif מתי, היכן ועל-ידי מי, מומלץ לקבל עיסוי לימפאטי?

 

Big-Bullet-SQR.gif בנוסף למעקב אונקולוגי, האם ייערך מעקב גם על-ידי הכירורגית, ובאיזו תדירות?

 

Big-Bullet-SQR.gif מתי אוכל לחזור לתפקוד מלא?

 

Big-Bullet-SQR.gif מתי עליי לפנות למכון האונקולוגי?

ב'יד להחלמה' של האגודה למלחמה בסרטן תוכלי להיפגש עם מתנדבת שעברה ניתוח שד, והוכשרה במיוחד כדי לסייע לך בתהליך ההתמודדות, בליווי, בתמיכה ובמידע. המתנדבת מותאמת עפ"י סוג הניתוח, הגיל והשפה. ליצירת קשר עם 'יד להחלמה' ניתן לפנות בשיחת חינם לטל. 1-800-360-07-07 או ללחוץ על הכפתור הוורוד באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

 

אונקופלסטיקה ושחזור שד

בניתוח משמר שד (הסרה חלקית של השד), הטכניקה האונקופלסטית מאפשרת לתקן את החסר הנוצר כתוצאה מהסרת הרקמה הגידולית, על ידי שימוש ברקמת השד הנותרת, לצורך השלמת צורתו. כל אישה המועמדת לניתוח משמר שד, יכולה לשקול ניתוח בגישה האונקופלסטית, ומומלץ כי תתייעץ עם צוות הרופאים הכולל כירורגית, אונקולוגית, מומחית בטיפול קרינתי (רדיותרפיסטית), רופאת הדמיה, ומומחית בכירורגיה פלסטית, שיקבעו את התאמתה לתהליך זה. 

 

בניתוח הסרה מלאה של השד, מטרת השחזור היא בנייה מחדש של השד החסר. ההחלטה אם לעבור ניתוח שיחזור, נובעת ממניעים הקשורים בתחושתה וגישתה האישית של האישה. מומחית לכירורגיה פלסטית תצביע בפני האישה על האפשרויות השונות לשחזור ועל הפעולות הכירורגיות הכרוכות בהן. בעיקרון, ניתן לבצע שיחזור מידי, יחד עם ניתוח הסרת השד, או ניתוח שיחזור בתקופת זמן כלשהי לאחר הניתוח. כאמור, בתיאום עם האונקולוגית.

ניתן לקרא מידע מפורט בנושא בחוברת 'שיחזור שד'. ניתן לקבלה ב'טלמידע'® בפניה לטל. 1-800-599-995 ובאתר האינטרנט של האגודה.

שאלות אפשריות למומחית בכירורגיה פלסטית:

Big-Bullet-SQR.gif מהן השיטות השונות של שחזור השד, ומהו הסיכון הכרוך בהן?

 

Big-Bullet-SQR.gif מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה?

 

Big-Bullet-SQR.gif מהו השחזור שמוצע לי ומדוע?

 

Big-Bullet-SQR.gif אם מוצע לי שיחזור באמצעות שתל, לכמה שנים צפוי שהשתל יישמר?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם כורתים גם את הפטמה במהלך הניתוח? האם ניתן לשחזר אותה ובאילו שיטות?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם השחזור עלול להקשות על אבחון עתידי באמצעות ממוגרפיה, או באמצעי דימות אחר?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם הכריתה והשחזור יתבצעו בניתוח אחד?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם השחזור יפגע בתפקוד הפיזי שלי? כמה ימי עבודה אני עלולה להחסיר?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם תהיה הגבלה בתפקוד היומיומי שלי במסגרת הבית והמשפחה?

 

Big-Bullet-SQR.gif האם ניתן לראות צילומים של נשים שביצעו שחזור שד? 

 

שימור פוריות

ניתן לבצע טיפולים שמטרתם לשמר את יכולת האישה להרות וללדת בעתיד. הטיפולים מתבצעים בטרם נפגעות השחלות כתוצאה מהטיפול הכימי, והדיכוי השחלתי היזום. מדובר בהקפאת רקמת שחלה, הפריית ביציות, שימור עוברים, או ביציות ועוד - על מנת לאפשר הריון בעתיד.

  • אם את בגיל הפריון, חשוב לדבר עם צוות המכון האונקולוגי על האפשרויות לשימור פוריות. בחוברת 'מיניות ופוריות האשה' מידע רב בנושא. ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל׳ 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.
  • האגודה למלחמה בסרטן מפעילה ייעוץ בנושאים: דימוי גוף, מיניות ופוריות, ללא תשלום, לחולות סרטן ובני זוגם על ידי אחות אונקולוגית מומחית בתחום זה ללא צורך בהפניה רפואית. למידע נוסף ולקביעת תור ניתן לפנות ללנה קורץ-אלמוג, אחות ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן, בטל' 03-5721648.
  • באתר האגודה פורומים בנושאי פוריות ומיניות בניהול מומחים בתחום.

 

טיפול אונקולוגי-תרופתי

הצוות הרב מקצועי ידון בתוצאות הניתוח והבדיקות, ויציע לך את ההצעה הטיפולית המתאימה עבורך. חשוב שתקבלי הסבר מפורט על הטיפול המוצע, תופעות הלוואי האפשריות וההיערכות להן.
  • 'צעדים לאיכות חיים'® - פרויקט ייחודי של האגודה למלחמה בסרטן שמטרתו לחשוף חולות ומחלימות מסרטן ליתרונות הבריאותיים הגלומים בפעילות הגופנית, לעודדן לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהן, ולהעניק לאלו שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית, ייעוץ וליווי מקצועי. הפרויקט מופעל במכונים האונקולוגיים ברחבי הארץ, במרכזי התמיכה של האגודה, ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. למידע נוסף ולהצטרפות לתוכנית ניתן לפנות בטל. 03-5721618.
  • אם הטיפול שהוצע לך כרוך בנשירת שיער, מומלץ לקרוא את חוברת האגודה בנושא: 'התמודדות עם נשירת שיער'. לקבלת החוברת ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל׳ 1-800-599-995, או לאתר של האגודה.
  • "להיראות טוב - להרגיש טוב יותר" - פרויקט במימון האגודה למלחמה בסרטן במסגרתו אנשי צוות מתחום הקוסמטיקה, האיפור ועיצוב השיער, מטפלים בהתנדבות בנשים חולות סרטן במכונים האונקולוגיים, בסניפי האגודה למלחמה בסרטן ובקהילה.

    המטופלות מקבלות טיפול קוסמטי והדרכה כיצד לטפל בפניהן ובשיערן, ו/או להתאים תספורת, או פיאה. כל זאת, במטרה להעלות את מצב הרוח, לשפר את ההרגשה וכך לסייע בתהליך ההתמודדות עם המחלה ועם השפעות תופעות הלוואי שלה. בנוסף, פועלים ברחבי הארץ מרכזי טיפוח והשאלת פיאות מטעם הפרויקט. למידע נוסף ולהצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721618.

ניתן לפנות למרכזים השונים לרפואה משלימה, בעיקר למרכזים הפועלים בתאום מלא עם המכון האונקולוגי, על מנת לבדוק האם תוכלי להיעזר בהם בטיפול פרטני, בהתמודדות עם תופעות הלוואי ו/או תסמיני המחלה. 

לקבלת חוברת בנושא רפואה משלימה וטלפונים של מרכזים לרפואה משלימה, פני ל'טלמידע'® בטל' 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.

 

ניתן להפנות שאלות לפורום רפואה משלימה באתר האינטרנט של האגודה. 

שאלות לקראת הטיפול הכימי, הביולוגי, או ההורמונלי: ניתן לשאול את האונקולוגית המטפלת ולבקש הסבר נוסף מהאחות מתאמת השד

Big-Bullet-SQR.gif מה ניתן לעשות כדי לשמור על הפוריות?

Big-Bullet-SQR.gif על פי מה קובעים את סוג הטיפול?

Big-Bullet-SQR.gif אלו תרופות תינתנה במהלך הטיפולים?

Big-Bullet-SQR.gif האם יש תרופות המתאימות לי שאינן בסל הבריאות?

Big-Bullet-SQR.gif האם יש טיפולים חדשים כלשהם, או מחקרים קליניים העשויים להתאים, גם

אם הם ניתנים בבתי חולים אחרים?

Big-Bullet-SQR.gif מהן תופעות הלוואי הצפויות מהטיפול וכיצד ניתן להתמודד עמן? (אם ינשור

השיער, מתי צפויה הנשירה?)

Big-Bullet-SQR.gif כמה זמן יימשך כל טיפול שיינתן לי?

Big-Bullet-SQR.gif מהו מספר הטיפולים הצפויים?

Big-Bullet-SQR.gif האם יינתנו בנוסף לטיפול הכימי טיפולים נוספים (ביולוגי, הורמונלי וכד')?

Big-Bullet-SQR.gif אלו בדיקות יש לבצע לפני ובמהלך הטיפולים?

Big-Bullet-SQR.gif מה דוחה, או מונע את קבלת הטיפול בזמן?

Big-Bullet-SQR.gif האם מתאים לי לקבל טיפול באמצעות צנתר מרכזי?

Big-Bullet-SQR.gif האם יש תופעות מיוחדות עליהן יש לדווח מיד לצוות המטפל? 

Big-Bullet-SQR.gif האם יש לשנות הרגלים מסוימים, כגון הרגלי אכילה או שינה?

Big-Bullet-SQR.gif האם אוכל לנהוג ברכבי לאחר הטיפול, או שכדאי להגיע עם מלווה?

Big-Bullet-SQR.gif האם צריך להישמר במיוחד מחשיפה לשמש?

Big-Bullet-SQR.gif האם צריך להישמר מאנשים שחולים במחלה מדבקת, או שחוסנו בחיסונים פעילים?

Big-Bullet-SQR.gif האם אוכל להמשיך בשגרת החיים הרגילה שלי בתקופה זו? האם אוכל להמשיך

לעבוד כרגיל, לקיים יחסים אינטימיים וכד'?

Big-Bullet-SQR.gif האם מומלץ לבצע פעילות גופנית ואיזו? (האם יש מסגרת המופעלת בנושא בבית החולים ו/או בקהילה?)

Big-Bullet-SQR.gif האם ניתן להיעזר ברפואה משלימה להקלה ולחיזוק בזמן הטיפולים?

 

טיפול אונקולוגי קרינתי (רדיותרפיה)

זהו טיפול המשלים את הטיפול המקומי לאחר הניתוח, מטרתו למנוע חזרה מקומית - אזורית של הגידול. טיפול זה ניתן בעיקר לנשים שעברו כריתה חלקית, ולעיתים גם לאחר כריתה מלאה. בנשים מעל גיל 60 עם סרטן שד מוקדם ומאפיינים נוספים, ניתן לטפל בקרינה תוך-ניתוחית.

לקבלת חוברת מידע ללא תשלום בנושא 'הטיפול הקרינתי בסרטן השד', כמו גם סרט הדרכה בפורמט (DVD) לקראת הטיפול בקרינה לשד, ומידע על קרינה תוך ניתוחית בחוברת 'סרטן השד', ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

שאלות לקראת הטיפול בקרינה: ניתן לשאול רופאה מטפלת, ולהיעזר גם באחות מתאמת שד, או אחות קרינה

Big-Bullet-SQR.gif איזו הכנה נדרשת לטיפול זה?

Big-Bullet-SQR.gif מהי סימולציה?

Big-Bullet-SQR.gif כמה זמן יימשך הטיפול כולו?

Big-Bullet-SQR.gif האם מתאימה לי קרינה תוך-ניתוחית?

Big-Bullet-SQR.gif כמה טיפולים בקרינה מתוכננים עבורי?

Big-Bullet-SQR.gif כמה זמן נמשך כל טיפול קרינתי?

Big-Bullet-SQR.gif מהם הסיכונים ותופעות הלוואי הצפויות לי כתוצאה מהטיפול?

Big-Bullet-SQR.gif מהן השלכות הקרינה על שיחזור שד בשלב מאוחר?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד אוכל לשמור על העור באזור המטופל?

Big-Bullet-SQR.gif האם אוכל להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל בתקופת הטיפולים בקרינה?

Big-Bullet-SQR.gif האם צריך להישמר במיוחד מחשיפה לשמש?

Big-Bullet-SQR.gif האם הקרינה מסוכנת לבני משפחתי ולסביבה?

Big-Bullet-SQR.gif אם אני מתקשה להגיע מדי יום לקבלת הטיפול, מה ניתן לעשות?

Big-Bullet-SQR.gif האם ישנם הסדרי לינה בתקופת הטיפול הקרינתי?

טיפול פסיכו-סוציאלי

bul3 בכל שלבי הטיפול, חשוב לפנות לעובדת הסוציאלית במכון האונקולוגי בו את מטופלת. העובדת הסוציאלית תסייע לך במענה על שאלות בנושאי זכויות והחזרים כספיים שונים, ובמילוי טפסים. היא תוכל להיות איש המקצוע התומך, וגורם מייעץ ביחס לדילמות אישיות ומשפחתיות בהתמודדות עם המחלה ו/ או הטיפולים.

 

ניתן גם לפנות לעובדת סוציאלית מחוזית של האגודה למלחמה בסרטן בטלפונים הבאים:

אזור הצפון: אריאלה - 04-8511715, אזור המרכז: דנה - 03-5721647, אזור הדרום: מירי - 08-6271228

לקבלת חוברות 'זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים מסרטן', 'אל בן הזוג של אשה שחלתה בסרטן השד', 'לדבר להקשיב להבין - כלים למתנדבים, בני משפחה וחברים', 'מה אספר לילדי' ועוד, ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל' 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.

 

כמו כן, ניתן להפנות שאלות לצוות הפסיכו-סוציאלי של האגודה למלחמה בסרטן בפורום 'תמיכה לחולי סרטן ובני משפחה ומידע על זכויות ושירותים' באתר האינטרנט של האגודה.

bul3 מרכזי התמיכה והסיוע 'חזקים ביחד' של האגודה למלחמה בסרטן פועלים כיום בגבעתיים, חיפה, ירושלים ועפולה, בשיתוף פעולה עם 'בית אידי-מעגן' בבאר שבע, ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. המרכזים מציעים מגוון פעילויות המסייעות בהתמודדות הנפשית והפיזית עם המחלה, כגון קבוצות תמיכה שונות, פעילויות גוף-נפש (כגון יוגה, צ'י קונג), סדנאות אומנות שונות, בישול בריא ועוד - והכל ללא תשלום. בנוסף, מעניקים המרכזים תמיכה וליווי לכל אורך תהליך ההתמודדות, השיקום וההחלמה. 

למידע נוסף ולקבלת פרטי התקשרות למרכזי 'חזקים ביחד' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

bul3 דימוי גוף, מיניות ואינטימיות - כאשר מדובר בשמירה על איכות החיים בתקופת ההתמודדות עם מחלת הסרטן, עולה באופן טבעי, שאלת המיניות. מיניות הינה מקור לחום, מגע, קרבה ואהבה לכל אדם באשר הוא, ללא קשר לגילו או למחלתו. חשוב לשמר אינטימיות וזוגיות, גם בתהליך ההתמודדות עם המחלה.

לקבלת חוברת בנושא "מיניות ופוריות האישה" ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה 'שרות ייעוץ מיני' לחולות סרטן ובני זוגן על ידי אחות אונקולוגית מומחית בתחום. השירות ניתן ללא תשלום באופן פרטני או זוגי. למידע נוסף וקביעת תור ניתן לפנות בטל. 03-572164.

 

ל'פורום מיניות', בניהול מומחים בתחום, ניתן לגלוש לאתר האינטרנט של האגודה.

שאלות לצוות התמיכתי (שירות סוציאלי/פסיכולוגי):

Big-Bullet-SQR.gif איך מתמודדים עם השינוי שהגוף עובר?

Big-Bullet-SQR.gif האם רצוי לשתף את הסובבים בתחושות אישיות ביחס למחלת הסרטן?

Big-Bullet-SQR.gif מתי יש לספר לבן הזוג?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מספרים לילדים, להורים, לבני משפחה וחברים על מחלת הסרטן? האם יש מי שיכול להדריך בנושא? 

Big-Bullet-SQR.gif האם אוכל להמשיך לעבוד כרגיל בתקופה זו?

Big-Bullet-SQR.gif האם צריך טיפול נפשי?

Big-Bullet-SQR.gif מי יכול לסייע לי בהתמודדות האישית והמשפחתית שלי?

Big-Bullet-SQR.gif איך מתמודדים עם פחד מהישנות המחלה?

Big-Bullet-SQR.gif מה אפשר לעשות במקרה של אובדן פוריות, או פגיעה בפוריות בעקבות הטיפולים?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד ניתן לשפר את דימוי הגוף והתפקוד המיני? במי ניתן להעזר?

Big-Bullet-SQR.gif מהן הזכויות המגיעות לי כחולת סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif מהן הזכויות המגיעות לי במקום עבודתי?

 

סיום טיפול ומעקב

bul3 חשוב להישאר במעקב רפואי ולבצע בדיקות תקופתיות בהתאם להמלצת האונקולוגית.

עם סיום הטיפולים, מומלץ לבקש מהאונקולוגית המטפלת מכתב סיכום טיפולי, עם עותק לרופאת המשפחה, שיסכם מה הטיפול שניתן לך, מהן תופעות הלוואי ארוכות הטווח שעלולות להתרחש, והמלצות לאורח חיים בריא, המפחית את הסיכון לחלות שוב.

 

bul3 מומלץ לשמור על אורח חיים בריא הכולל בין היתר: שמירה על תזונה מאוזנת, הימנעות מהשמנת יתר, ביצוע פעילות גופנית קבועה, הימנעות מעישון ואלכוהול, על מנת להפחית את הסיכון לחזרת המחלה.

סדנת 'מחלימות לחיים בריאים' - סדנא ייחודית לנשים שהחלימו מסרטן השד, המלווה מחלימות מסרטן בדרכם חזרה לשגרת חיים בריאה. במסגרת התוכנית, המופעלת בסניפי האגודה, במרכזי התמיכה ובמרכזים הרפואיים, מתקיימים מפגשים בהנחיית אנשי מקצוע בנושאים הרלבנטיים, כגון תזונה מותאמת למחלימות, התמודדות עם תופעות לוואי, אינטימיות ומיניות ועוד. למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל' 03-5721618.

 

לקבלת חוברת 'עם הפנים לעתיד - מדריך למחלימים', ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל' 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.

 

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה תכניות תמיכה, סיוע ושיקום למחלימים ולבני משפחותיהם במרכזים הרפואיים, במרכזי התמיכה 'חזקים ביחד' ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. פני ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטלי 1-800-599-995. 

שאלות לאונקולוגית לקראת סיום הטיפולים

Big-Bullet-SQR.gif האם אוכל לקבל מכתב 'סיכום טיפול', כדי לעדכן את רופא המשפחה שלי?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד יתבצע המעקב, באיזו תדירות, ועל-ידי מי?

Big-Bullet-SQR.gif על אילו תופעות עלי לדווח, או לפנות לקבלת טיפול?

Big-Bullet-SQR.gif האם אוכל לקבל המלצות להתמודדות עם תופעות לוואי לאחר הטיפולים?

Big-Bullet-SQR.gif האם עלולות להופיע תופעות לוואי מאוחרות?

Big-Bullet-SQR.gif האם עלי לשנות משהו באורח החיים (תזונה, פעילות גופנית)?

Big-Bullet-SQR.gif היכן אוכל לקבל מענה על שאלות, ולקבל תמיכה, במהלך תהליך ההחלמה?

מערך התמיכה, המידע והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לנשים המתמודדות עם סרטן השד

ההתמודדות עם סרטן השד הוא תהליך מורכב, המלווה בחרדות ושינויים בתחומים רבים: גופניים, נפשיים, משפחתיים וחברתיים. במרכזים לבריאות השד בבתי החולים עומדים לרשות האישה אנשי מקצוע היכולים לתת הדרכה, תמיכה, הכוונה וליווי.

 

האגודה למלחמה בסרטן מסייעת בהקמה ובשיפוץ של מרכזי שד כוללניים ברחבי הארץ, בהם האישה נמצאת במרכז, ומטפל בה צוות רב מקצועי. בנוסף, מפעילה האגודה מערך מידע, סיוע, הדרכה ותמיכה ארצי, ללא תשלום, לחולות סרטן השד, מחלימות ובני משפחותיהן:

 

'יד להחלמה' - מרגע האבחנה ועד להחלמה 

'יד להחלמה' של האגודה למלחמה בסרטן מורכב כולו מנשים מתנדבות שהתמודדו עם סרטן השד, ועברו הכשרה מיוחדת, המאפשרת להן לעמוד לצד הנשים המתמודדות עם המחלה. המתנדבות מותאמות לחולות בגיל ובשפה, ומסייעות להן בהתלבטויות השונות, במתן מידע ותמיכה רגשית ומעשית, מתוך ניסיונן האישי.

נשים המעוניינות בתמיכה וסיוע, כמו גם נשים המעוניינות להתנדב ולהצטרף למעגל התמיכה של 'יד להחלמה' מוזמנות לפנות בטל. 1-800-36-07-07 או בלחיצה על הכפתור הוורוד באתר האגודה למלחמה בסרטן.

 

רשת אחיות ועו"ס מתאמות הטיפול בסרטן השד 

שירות, שהוקם ביוזמת ומופעל בתמיכת האגודה למלחמה בסרטן במרבית בתי החולים בארץ, במסגרתו אחיות ועובדות סוציאליות מלוות את האישה שחלתה בסרטן השד מרגע האבחון, ומעניקות ייעוץ, הכוונה, תמיכה וליווי, בתהליך הטיפול, המעקב והשיקום. האחיות והעו"ס נפגשות במהלך השנה במטה האגודה לקבלת הדרכה ועדכון שוטף. פרטים ניתן לקבל בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995 או במח' שיקום ורווחה של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721678.

 

"להיראות טוב - להרגיש טוב יותר" 

פרויקט במימון האגודה למלחמה בסרטן במסגרתו אנשי צוות מתחום הקוסמטיקה, האיפור ועיצוב השיער, מטפלים בהתנדבות בנשים חולות סרטן במכונים האונקולוגיים, בסניפי האגודה למלחמה בסרטן ובקהילה. המטופלות מקבלות טיפול קוסמטי והדרכה כיצד לטפל בפניהן ובשיערן, ו/או להתאים תספורת, או פיאה. כל זאת, במטרה להעלות את מצב הרוח, לשפר את ההרגשה וכך לסייע בתהליך ההתמודדות עם המחלה ועם השפעות תופעות הלוואי שלה. בנוסף, פועלים ברחבי הארץ מרכזי טיפוח והשאלת פיאות מטעם הפרויקט.

למידע נוסף ולהצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721618.

 

'צעדים לאיכות חיים'® 

פרויקט ייחודי של האגודה למלחמה בסרטן שמטרתו לחשוף חולים ומחלימים מסרטן ליתרונות הבריאותיים הגלומים בפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם, ולהעניק לאלו שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית, ייעוץ וליווי מקצועי. הפרויקט מופעל במכונים האונקולוגיים ברחבי הארץ, במרכזי התמיכה של האגודה, ובסניפי האגודה ברחבי הארץ.

למידע נוסף ולהצטרפות לתוכנית ניתן לפנות בטל. 03-5721618.

 

קבוצות תמיכה 

האגודה מפעילה קבוצות תמיכה ללא תשלום המונחות על-ידי אנשי מקצוע ברחבי הארץ, ביניהן קבוצות תמיכה לזוגות, קבוצות תמיכה לנשים צעירות בגילאי 40-20 המתמודדות עם מחלת הסרטן, קבוצת תמיכה לנשים בריאות הנמצאות בסיכון, נשים חולות סרטן בשלב גרורתי ועוד.

לפרטים ולהצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721678.

 

מרכזי התמיכה והסיוע "חזקים ביחד" של האגודה למלחמה בסרטן 

מרכזי התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן פועלים כיום בגבעתיים, חיפה, ירושלים ועפולה, בשיתוף פעולה עם 'בית אידי-מעגן' בבאר שבע, ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. מרכזי התמיכה משמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. המרכזים מציעים מגוון פעילויות המסייעות בהתמודדות הנפשית והפיזית עם המחלה, כגון קבוצות תמיכה, פעילויות גוף-נפש (כגון יוגה, צ'י קונג), סדנאות אומנות שונות, בישול בריא ועוד - והכל ללא תשלום. בנוסף, מעניקים המרכזים תמיכה, ליווי ומידע לכל אורך תהליך ההתמודדות, השיקום וההחלמה.

למידע נוסף ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

שירות ייעוץ ארצי בנושאי מיניות ודימוי גוף

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה ייעוץ בנושאי מיניות לחולות סרטן (כמו גם לחולים) ולבני משפחותיהן. השירות ניתן חינם לכל פונה וכולל מידע אודות השלכות מחלת הסרטן על המיניות, דימוי הגוף, ייעוץ באשר לאפשרויות טיפול ושיקום תפקוד מיני, פוריות, והכוונה למומחים מקצועיים בתחום. לאגודה גם חוברת מיוחדת המוקדשת לנושא זה. לקביעת תור והתייעצות ניתן לפנות לטל. 03-5721643 או לפורום מיניות באתר האגודה למלחמה בסרטן.

 

הדרכת הורים שאחד מהם חולה בסרטן 

כאשר אחד מההורים חולה בסרטן - המשפחה כולה נכנסת לתקופת התמודדות קשה ומורכבת, כולל ילדי המשפחה. מתוך רצון להקל על ההורים בתקופה זו, ולסייע להם במתן תמיכה ומידע, מפעילה האגודה שירות הדרכת הורים במסגרתו ניתנים כלים, הדרכה וסיוע בהתמודדות עם שאלות כגון כיצד לספר לילדים, כיצד להתמודד כמשפחה בתקופת הטיפולים ועוד. לאגודה חוברת מיוחדת "מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי" אותה ניתן לקבל ללא תשלום בפנייה בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.

למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721678.

 

'מחלימים לחיים בריאים'® 

תכנית ייחודית בפריסה ארצית המלווה מחלימים מסרטן בדרכם חזרה לשגרת חיים בריאה. במסגרת התוכנית, המופעלת בכ-40 סניפי האגודה במהלך השנה, כמו גם במרכזי התמיכה, מתקיימים מפגשים בהנחיית אנשי מקצוע בנושאים הרלבנטיים, כגון תזונה מותאמת למחלימים, התמודדות עם תופעות לוואי, אינטימיות ומיניות ועוד. ישנן קבוצות מיוחדות, 'מחלימות לחיים בריאים' לנשים מחלימות מסרטן השד, כמו גם חוברת הדרכה מיוחדת למחלימים מסרטן "עם הפנים לעתיד", הניתנת לכל פונה ללא תשלום. למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721618.

 

ה'טלמידע'® 

האגודה מפעילה את מוקד ה'טלמידע'® הטלפוני בשפות עברית, רוסית וערבית ומפיצה חומרי הסברה רבים ומגוונים בשלושת השפות ובכל הנושאים, כולל סרטן השד. כמו-כן, מפעילה האגודה מרכז מידע המקושר למאגרי מידע ברחבי העולם ואתר אינטרנט המתעדכן באופן שוטף, וכולל מאגר מחקרים קליניים עדכניים.

ה'טלמידע'® בשיחת חינם, 1-800-599-995, מרכז המידע: info@cancer.org.il או 03-5721608.

 

מוקד ה'טלתמיכה'® 

האגודה מפעילה את מוקד התמיכה הטלפוני בשפות עברית ורוסית, המעניק עזרה ראשונית מיידית לחולי סרטן והקרובים אליהם, הנמצאים במצוקה נפשית וזקוקים לסיוע תמיכתי ראשוני ולאוזן קשבת .בהתאם לצורך, הפונים מנותבים להמשך טיפול בבית החולים או במסגרת הקהילה.

ל'טלתמיכה'® ניתן לפנות בטל. 1-800-200-444.

 

פורומים אינטרנטיים של האגודה למלחמה בסרטן 

באתר האגודה ישנו מערך פורומים נרחב הכולל 18 פורומים בנושאים שונים, בהם פורום אינטרנטי העוסק בנושא סרטן השד, המנוהל במשותף על ידי שלושה אנשי מקצוע: כירורגית, אונקולוגית וכירורג פלסטי, פורום לנשים נשאיות הנמצאות בסיכון, פורום בנושא תזונה לחולי סרטן, פורום בנושא מיניות ופוריות, פורום בנושא זכויות חולים ועוד. גולשי האתר מעלים שאלות אישיות רבות, הנוגעות למחלה, ונענות על-ידי המומחה המתאים.

 

האגודה למלחמה בסרטן עומדת לצידך מרגע האבחנה ומאחלת לך בריאות איתנה.