סרטן בלוטות הרוק Salivary gland

הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

פורום גידולי ראש וצוואר
דבר עם חולים כמוך באתר "כמוני"
פורום תמיכה וזכויות של חולי סרטן

ינואר 2017 - התרופה Pembrolizumab-Keytruda לקו טיפול מתקדם בסרטן ראש-צוואר קשקשי (HNSCC) גרורתי או חוזר, הוכללה בסל הבריאות לשנת 2017.

תודתנו נתונה ל:

פרופ' דן פליס, מנהל מחלקת אף אוזן וגרון - מחלקת ראש צוואר, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי,

חבר ועדת העדכון לנושא אף אוזן גרון של האגודה למלחמה בסרטן, על הארותיו והערותיו.

אוגוסט 2011


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בלוטות הרוק. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן

Big-Bullet-SQR.gif בלוטות הרוק

Big-Bullet-SQR.gif הגורמים לסרטן בבלוטות הרוק

Big-Bullet-SQR.gif התסמינים

Big-Bullet-SQR.gif האבחנה

Big-Bullet-SQR.gif קביעת שלב הסרטן

Big-Bullet-SQR.gif קביעת דרגת הסרטן

Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפולים

Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 


 

מידע מעודכן על המחלה נמצא בשלבי הכנה ויועלה לאתר בקרוב.

נפתח פורום לגידולי ראש וצוואר בניהולם של מיטב המומחים בתחום האונקולוגי, הכירורגי ושיקום הבליעה והלעיסה.

לחצו כאן לכניסה לפורום גידולי ראש וצוואר

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


בלוטות הרוק

בלוטות הרוק מייצרות את הרוק. הרוק שומר על הרטיבות בפה שלך ומסייע למזון להחליק במורד הוושט לתוך הקיבה. בלוטות הרוק הגדולות ביותר נמצאות מתחת ללשון (הבלוטות התת-לשוניות), בצידי הפה סמוך לאוזניים (בלוטות הפרוטיד) ומתחת לעצם הלסת (הבלוטות התת-לסתיות). ישנן עוד הרבה בלוטות קטנטנות בפה ובגרון. לבלוטות אלה אין שמות משלהן, אלא נקראות "בלוטות הרוק הקטנות".

חזרה למעלה >>


הגורמים לסרטן בבלוטות הרוק

סרטן בלוטות הרוק הינו סוג נדיר של סרטן, ובדומה לסוגים רבים אחרים, לא ידוע מהם הגורמים המדויקים. גידולים שפירים (לא סרטניים) בבלוטות הרוק נפוצים יותר מגידולים סרטניים.

חזרה למעלה >>


התסמינים

התסמין הנפוץ ביותר של סרטן בלוטות הרוק הוא נפיחות בצידי הפנים, בסמוך לאוזניים או מתחת לעצם הלסת. חלק מהחולים סובלים גם מקהות תחושה וצניחה של צד אחד של הפנים (שיתוק פנים).

 

התסמינים הללו יכולים להופיע כתוצאה ממצבים שאינם סרטן, ומרבית האנשים הסובלים מהם אינם סובלים מסרטן בבלוטות הרוק. עם זאת, בדומה למרבית סוגי הסרטן, סיכויי הריפוי של סרטן בלוטות הרוק הם גדולים ביותר כאשר מאבחנים אותו בשלב מוקדם. לכן עליך לדווח לרופא המשפחה שלך על כל אחד מהתסמינים הנ"ל במידה שאינו משתפר במשך כמה ימים.

חזרה למעלה >>


האבחנה

רופא המשפחה שלך יבדוק אותך וישלח אותך לבדיקות נוספות במידת הצורך. הוא יפנה אותך לרופא מומחה בבית החולים לצורך ביצוע הבדיקות וקבלת ייעוץ וטיפול מומחה. הרופא בבית החולים יעבור על ההיסטוריה הרפואית המלאה שלך, יבצע בדיקה גופנית וייקח בדיקות דם כדי לבדוק את בריאותך הכללית. הבדיקות הבאות משמשות לעתים קרובות כדי לקבל אבחנה מוצקה.

 

אולטרה-סאונד

האמצעי היעיל המסייע בקביעת גודלו ומיקומו של הגידול. סריקת אולטרא סאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבנות תמונה תלת מימדית של פנים הגוף. מכשיר קטן דמוי מיקרופון, המפיק גלי קול, יועבר על פני האזור. גלי הקול עוברים המרה באמצעות מחשב לכדי תמונה, המאפשרת את בחינתם של איברים פנימיים בגוף. הבדיקה אורכת מספר דקות בלבד. לעיתים ניתן לבצע ביופסיה בעזרת מחט עדינה תחת האולטרא סאונד כחלק מהליך האבחון.

 

סריקת CT

זהו סוג מתוחכם יותר של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל (2-3 דקות) וכרוכה בשכיבה ללא תזוזה. תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה. כשעה וחצי לפני הבדיקה תתבקש לשתות חומר ניגוד.

 

בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה מאוד של קרינה, שאינה יכולה לגרום נזק לך או לאנשים הבאים עימך במגע. יתכן שתקבל זריקה תוך ורידית של חומר ניגוד שיאפשר לראות אזורים מסוימים באופן ברור יותר בצילום. חומר זה עשוי לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות. אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה, על כן חשוב שתדווח על כך לטכנאי הבדיקה מראש.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

בדיקה זו דומה לסריקת CT, אך עושה שימוש בשדה מגנטי, במקום בקרני רנטגן, על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. חלק מהאנשים מקבלים זריקת חומר ניגוד לוריד בזרוע על מנת לשפר את תוצאות ההדמייה. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול למשך כ-30 דקות. אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה, על כן כדאי לומר זאת לטכנאי לפני ביצוע הבדיקה.

 

תהליך סריקת ה-MRI מרעיש מאוד, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות, שיסייעו לך להתגבר על הרעש. על פי רוב יוכל אדם נוסף לארח לך לחברה בחדר הבדיקה. הגליל בו נערכת הבדיקה הוא מגנט חזק ביותר ועל כן, לפני הכניסה לחדר, עליך להסיר את כל חפצי המתכת שעל גופך. אנשים שבגופם מושתל קוצב לב, מוניטור לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.

 

ביופסיה

הרופא עשוי להשתמש במחט דקה ומזרק כדי לקחת דגימה של תאים מהאזור הנגוע ולבדוק אותם מתחת למיקרוסקופ.

תוצאות הבדיקות יהיו מוכנות תוך מספר ימים - יקבעו לך פגישת מעקב לפני שתשוב לביתך. תקופת המתנה זו עלולה להיות קשה עבורך, ומומלץ שתשוחח על כך עם חבר קרוב או בן משפחה.

חזרה למעלה >>


קביעת שלב הסרטן

'שלב הסרטן' הוא מונח המתאר את מימדי הגידול ואת מידת התפשטותו מעבר למיקומו המקורי. קביעת שלב המחלה וסוג הסרטן מסייעת לרופאים לקבוע את הטיפול המתאים ביותר לכל מטופל.

 

הסרטן עלול להתפשט בגוף דרך מחזור הדם או מערכת הלימפה. מערכת הלימפה היא חלק מההגנה של הגוף מפני זיהומים ומחלות. המערכת מורכבת מרשת של בלוטות לימפה שמחוברות ביניהן בצינוריות קטנות המכילות את נוזל הלימפה. הרופא יבדוק את בלוטות הלימפה שלך באזור בלוטות הרוק כדי לקבוע את שלב המחלה.

 

שלב 1: הסרטן לא עולה בגודלו על 2 ס"מ וטרם התחיל להתפשט.

 

שלב 2: הסרטן בגודל 2-4 ס"מ וטרם התחיל להתפשט.

 

שלב 3: הסרטן עולה בגודלו על 4 ס"מ וייתכן שהתפשט לרקמות סמוכות. ייתכן גם שהסרטן התפשט לבלוטת לימפה אחת באותו צד של הצוואר.

 

שלב 4: הסרטן התפשט לעור, לעצמות או לעצבים. ייתכן שהסרטן פגע בבלוטות לימפה משני צידי הצוואר. ייתכן גם שהסרטן התפשט לחלקים אחרים בגוף.

חזרה למעלה >>


קביעת דרגת הסרטן

קביעת דרגה מתייחסת למראה של תאי הסרטן בבדיקה מיקרוסקופית, והיא נותנת מידע כללי על מהירות התפתחות הסרטן. בדרגה נמוכה התאים הסרטניים נראים דומים מאוד לתאים בריאים. הסרטן בדרך כלל גדל לאט והסבירות להתפשטות נמוכה. בדרגה גבוהה התאים נראים חריגים מאוד, וצפויים לגדול במהירות ולהתפשט.

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפולים

סרטן בבלוטות הרוק יכול להתחיל מסוגי תאים שונים בבלוטות הרוק, ועשוי לגדול לאט או מהר. סוג הטיפול תלוי במספר גורמים, לרבות מיקום ושלב הסרטן, סוג הסרטן, דרגתו ובריאותך הכללית. הטיפולים שלהלן ניתנים לבדם או בשילוב כלשהו.

 

ניתוח

ניתוח עשוי להתבצע כדי להסיר את בלוטת הרוק. הרופא ישוחח איתך מראש על הניתוח, ויאמר לך מהן תופעות הלוואי האפשריות. לפעמים הרופא עשוי להמליץ על ניתוח כדי להסיר את בלוטות הלימפה הנגועות בצוואר. קיימת רשת של בלוטות לימפה (קשרי לימפה) בכל הגוף, והיא מהווה חלק מההגנה הטבעית שלו נגד זיהומים. בלוטות הלימפה מחוברות ברשת של צינוריות דקות הנקראות כלי לימפה.

 

 

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה משמש לעתים לטיפול בסרטן של בלוטות הרוק. טיפול בקרינה משתמש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה להשמדת תאי הסרטן, תוך שהוא גורם נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים. במהלך ולאחר הטיפול בקרינה, בלוטות הרוק שלך ייצרו פחות רוק, והדבר עשוי להשפיע על צורת האכילה שלך.

 

אם תסבול מיובש בפה, חשוב שתבקר באופן סדיר אצל רופא שיניים. שמירה על ניקיון הפה חשובה מאוד, והרופא והאחיות שלך יוכלו לייעץ לך על כך. מומלץ שלא תעקור שיניים לאחר טיפול בקרינה לבלוטות הרוק, אולם אם הדבר חיוני, יש לבצע את ההליך על ידי רופא מומחה בבית החולים.

 

 

 

תופעות הלוואי המתוארות לעיל חולפות בדרך כלל בהדרגה לאחר סוף הטיפול. חלק מהאנשים מוצאים שתפקוד בלוטות הרוק שלהם השתנה לתמיד. חשוב שתשוחח על כך עם הרופא ועם רופא השיניים שלך, מכיוון שישנן דרכים שיכולות להפחית חלק מהבעיות. הרופא או התזונאית של בית החולים יוכלו לתת לך ייעוץ נוסף אם יהיו לך בעיות.

 

כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) מיוחדות להשמדתם של תאי סרטן. הכימותרפיה עוזרת אמנם לסוגים רבים של סרטן, אולם היא אינה מועילה במיוחד לסרטן בבלוטות הרוק, ועל כן משתמשים בה לעתים רחוקות בלבד.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, יתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת. אם תחוש כי הדבר יועיל לך תוכל לפנות למומחה נוסף לשם קבלת חוות דעת שנייה. הרופא שלך ישמח לסייע לך בכך. קבלת חוות דעת נוספת עלולה לעכב את תחילת הטיפול בך, לכן אתה והרופא שלך צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק לכם מידע מועיל. במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ שיתלווה אליך חבר או בן משפחה ושתכין רשימת שאלות מראש על מנת להבטיח שתזכור לדון בכל הנושאים שמדאיגים אותך.

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר השלמת הטיפול בך, תוסיף לעבור בדיקות מעקב שגרתיות, הכוללות בדיקות דם וצילומי רנטגן. בדיקות המעקב ימשכו מספר שנים. אם תסבול מבעיות כלשהן או שתבחין בתסמינים חדשים בין הבדיקות פנה אל הרופא שלך או אל בית החולים בהקדם האפשרי.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל