הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

פורום גידולי ראש וצוואר

זכויות חולי סרטן

התמודדות עם נשירת שיער

ינואר 2017 - התרופה Pembrolizumab-Keytruda לקו טיפול מתקדם בסרטן ראש-צוואר קשקשי (HNSCC) גרורתי או חוזר, הוכללה בסל הבריאות לשנת 2017.

תודתנו נתונה ל:

דר' גדעון מהרשק, מנהל השירות לאונקולוגיה של ראש צוואר, מרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין, פתח תקווה,

פרידה קורנברוט, קלינאית תקשורת, האגודה למלחמה בסרטן

חברי וועדת העדכון בנושא אף אוזן גרון באגודה למלחמה בסרטן, על הארותיהם והערותיהם.


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הגרון. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן

Big-Bullet-SQR.gif הגרון

Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן הגרון?

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מאבחנים סרטן בגרון?

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות

Big-Bullet-SQR.gif קביעת השלב והדרגה של סרטן הגרון

Big-Bullet-SQR.gif סוגי טיפולים

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif קשיים בבליעה

Big-Bullet-SQR.gif ניתוח להסרת הגידול בגרון

Big-Bullet-SQR.gif אובדן יכולת הפקת הקול ושחזורו

Big-Bullet-SQR.gif החיים עם כריתה של הגרון

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה

Big-Bullet-SQR.gif טיפולים ביולוגיים

Big-Bullet-SQR.gif מעקב - לאחר סיום הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 


 

מידע מעודכן על המחלה נמצא בשלבי הכנה ויועלה לאתר בקרוב.

נפתח פורום לגידולי ראש וצוואר בניהולם של מיטב המומחים בתחום האונקולוגי, הכירורגי ושיקום הבליעה והלעיסה.

bul3 לחצו כאן לכניסה לפורום גידולי ראש וצוואר

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


הגרון

הגרון הוא מבנה צינורי באורך של כ-5 ס"מ, המורכב ממערכת סחוסים ושרירים. בית הקול מתחבר לחלק העליון של קנה הנשימה. האוויר, הנשאף דרך הפה והאף, מתחמם בלוע, סופג לחות ועובר דרך הגרון ודרך קנה הנשימה אל הריאות.

 

לגרון ישנם מספר תפקידים חשובים: 

  • הוא משמש כמעבר אוויר אל הריאות.
  • הגרון הוא שסתום, המונע כניסה של אוכל ושתייה אל קנה הנשימה בעת הבליעה.
  • הוא מכיל את שני מיתרי הקול, המפיקים צלילים באמצעות רטט.

 

אנטומיה של הגרון

 

חזרה למעלה >>


מה גורם לסרטן הגרון?

לסרטן הגרון אין גורם אחד. נראה כי מדובר במספר גורמים, החוברים יחד ויוצרים את המחלה. גורמים אלו אינם ידועים במלואם, עם זאת נמצא כי עישון ושתייה מרובה של אלכוהול מגבירים את הסיכון לפתח סרטן בגרון. סרטן זה נפוץ יותר בקרב אנשים בגיל העמידה, אך מאובחן גם בקרב צעירים, המעשנים שנים רבות. כמו כן, יש לציין כי הוא שכיח ביותר בין סוגי גידולי הראש והצוואר בישראל. שכיחותו גבוהה בעיקר בקרב גברים.

בדומה לסוגי סרטן אחרים, סרטן הגרון אינו מדבק ואינו ניתן להעברה.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

מרבית גידולי הגרון מתפתחים באחד ממיתרי הקול או בסמוך להם. היות וגם גידול קטן יכול לפגוע בתנועת מיתרי הקול, התסמין הראשון למחלה ברוב המקרים הוא צרידות.

אם אתה סובל מצרידות, הנמשכת למעלה מארבעה שבועות, רצוי כי תבקש מרופא המשפחה שלך להפנותך למומחה אף-אוזן-גרון (אא"ג). לעתים רחוקות מתפתח הסרטן באזור מרוחק ממיתרי הקול. במקרה כזה, התסמין הראשון הוא גוש בגרון או בצוואר, אי נוחות או כאב בעת הבליעה. יש והתסמין הראשון הוא כאב קבוע באוזן או תחושה גוברת של קוצר נשימה.

 

ייתכן שהגורם לתסמינים אלה אינו סרטן הגרון, אולם אם אתה חש אחת, או יותר, מהתופעות שפורטו לעיל, במשך למעלה מארבעה שבועות, חשוב כי תפנה מיד לרופא אף- אוזן- גרון לשם בדיקה.

חזרה למעלה >>


כיצד מאבחנים סרטן בגרון?

האבחנה מתחילה בדרך כלל אצל רופא המשפחה שלך, שיפנה אותך אל רופא אף- אוזן- גרון (אא"ג) לשם ייעוץ מקצועי וטיפול. הרופא המומחה יבחן את ההיסטוריה הרפואית שלך ויבצע בדיקה גופנית.


הבדיקה הגופנית כוללת מישוש של בלוטות הצוואר, על מנת לראות האם הן מוגדלות, ובדיקת החלק האחורי של הפה והלוע (כולל הגרון) באמצעות מראה קטנה. כמו כן, הרופא יכול לבדוק את הגרון באמצעות טלסקופ צר וגמיש, המוחדר לתוך הגרון דרך האף או הפה. בדיקה זו עלולה לגרום לך אי נוחות קלה, אותה ניתן למנוע על ידי התזת חומר הרדמה לתוך הגרון לפני ביצוע הבדיקה.

 

אם הבדיקה אינה מספקת תוצאות חד משמעיות, או שהיא מצביעה על בעיה אפשרית בגרון, יפנה אותך הרופא המומחה לבית חולים לשם בדיקה מקיפה של הגרון. בדיקה זו עשויה להתבצע במסגרת אשפוז יום, בהרדמה. במהלך הבדיקה יוחדר לגרונך, דרך האף, טלסקופ קטן וגמיש, המאפשר הסתכלות ישירה בגרון ובמיתרי הקול. במידה ובדיקה זו תעלה ממצאים חריגים תתבצע ביופסיה. במהלך הביופסיה מסירים דגימה מהגידול ובוחנים אותה תחת מיקרוסקופ. תוצאות הבדיקה יתקבלו בתוך כשבוע.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

אם תוצאות הביופסיה יצביעו על הימצאותם של תאים סרטניים, יפנה אותך הרופא לבדיקות נוספות, שיבחנו את היקף המחלה. הבדיקות האפשריות הן:

 

בדיקות דם

דגימות דם יילקחו במטרה לבדוק את מצב בריאותך הכללי.

 

צילומי רנטגן

צילומי רנטגן נעשים על מנת לבדוק את מצב בריאותך הכללי ובכדי לבחון האם הסרטן התפשט אל הריאות. התפשטות של תאים סרטניים מהגרון אל הריאות אינה נפוצה.

 

סריקת CT

בדיקת סי טי

זהו סוג מתוחכם יותר של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל וכרוכה בשכיבה ארוכה ללא תזוזה (בין 10 ל- 30 דקות).

בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה של קרינה, כך שהסבירות שייגרם נזק לך או לאדם אחר הבא עימך במגע היא נמוכה ביותר.

 

תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה. ייתכן כי יוזרק לך חומר בעל צבע, במטרה להפיק את התמונה הטובה ביותר בסריקה. חומר זה עשוי לגרום לך לגל חום בכל הגוף למשך מספר דקות.

אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה, על כן חשוב שתדווח על כך לצוות הרפואי מראש. קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך מיד עם תום הסריקה.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

אם אר אי

בדיקה זו דומה לסריקת CT, אך עושה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן, על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף.

לעתים ניתנת זריקת צבע לוריד בזרוע על מנת לשפר את ההדמייה. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה בתוך גליל גדול למשך כ- 30 דקות.

 

אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה, על כן כדאי לומר זאת מראש לטכנאי. תהליך סריקת ה-MRI מרעיש ביותר, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות שייקלו עליך להתמודד עם הרעש. על פי רוב תוכל לבקש מאדם נוסף לארח לך לחברה בחדר הבדיקה. הגליל הוא מגנט חזק ביותר ועל כן, לפני הכניסה לחדר, תתבקש להסיר את כל חפצי המתכת שעל גופך.

 

אנשים שבגופם מושתל קוצב לב, מוניטור לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים. תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות בתוך מספר ימים. בטרם שובך לביתך תקבע לך פגישת מעקב. תקופת ההמתנה לתוצאות הבדיקות עלולה להיות קשה עבורך. שיחה עם חבר קרוב או עם בן משפחה יכולה לסייע לך להתמודד עם חששותיך.
 

חזרה למעלה >>


קביעת השלב והדירוג של סרטן הגרון

שלבי מחלת סרטן הגרון

'שלב המחלה' הוא מונח המתאר את גודלו ואת מידת התפשטותו של הגידול הסרטני. הגדרת היקף הסרטן מסייעת לרופאים להחליט על הטיפול המתאים ביותר לכל מטופל. ישנן כמה שיטות לדירוג סרטן הגרון והנפוצה ביותר מתוארת להלן:

 

שלב 0 או גידול Tis) In Situ

התאים הסרטניים טרם התפשטו אל השכבות העמוקות של רקמת המיתר והם מצויים על פני השטח. שלב זה מיוחס גם לשינויים טרום סרטניים.

 

שלב 1

בשלב זה הגידול קטן ונמצא רק באזור אחד של הגרון. הגידול יכול להופיע כגוש קטן או כקבוצת תאים קטנה בלתי תקינה.

 

שלב 2

הגידול גדול יותר, ומשפיע על שטח גדול יותר של הגרון. הוא לא התפשט לבלוטות הלימפה או לאזור מסביב לגרון. תיתכן פגיעה בתנועתיות המיתר.

 

שלב 3

גידול המשפיע על הגרון ומשתק לחלוטין את מיתרי הקול, או שהגידול התפשט לבלוטת לימפה אחת בצוואר, או שהגידול התפשט לבלוטת לימפה בצוואר וקוטרה אינו עולה על 3 ס"מ.

 

שלב 4

גידול שהתפשט אל מחוץ לגרון, לאזורים סמוכים בצוואר, כגון: הושט, קנה הנשימה או בלוטת התריס. ישנן שלוש רמות בשלב 4: 4a, 4b, 4c .

 

4a:  הגידול הסרטני התפשט אל מעבר קיר הגרון לסביבה הסמוכה עם או בלי גרורה בבלוטת לימפה שקוטרה פחות מ-3 ס"מ או גידול קטן שהתפשט ליותר משתי בלוטות לימפה או לבלוטת לימפה שקוטרה בין 3 ל- 6ס"מ.

4b: הגידול הסרטני התפשט לבלוטת לימפה אחת לפחות שקוטרה עולה על 6 ס"מ או שהגידול המקורי התפשט לאזורים תת-גולגולתיים.

4c : בשלב זה הגידול התפזר לאזורי גוף אחרים, כגון הריאות.

 

המושג "הישנות מחלה" מתייחס למחלת סרטן ששבה והופיעה כחצי שנה לאחר הטיפול.

 

דירוג הגידול הסרטני

הדירוג של מחלת הסרטן מתייחס להתמיינות של התאים הסרטניים כפי שהם נראים תחת מיקרוסקופ. הדירוג מאפשר להעריך את מידת המהירות בה מתפתחים התאים הסרטניים. לסרטן הגרון ישנן שלוש דרגות: דרגה 1 (דרגה נמוכה), דרגה 2 (דרגה מתונה) ודרגה 3 (דרגה גבוהה).

 

בדרגה נמוכה תאי הגידול הסרטני דומים מאד לתאים הבריאים של הגרון. הם לרוב גדלים באופן איטי יותר והסבירות כי יתפשטו נמוכה.

 

בגידולים סרטניים בדרגה גבוהה התאים הסרטניים נראים שונים ביותר מהתאים הבריאים. הסבירות גבוהה כי יתפתחו ויתפשטו לאזורים נוספים.

 

ידיעת השלב והדרוג של סרטן הגרון מאפשרת לרופאים להחליט על הטיפול המתאים ביותר עבורך.

חזרה למעלה >>


סוגי טיפולים

הטיפול בסרטן הגרון נעשה באמצעות טיפול בקרינה, ניתוח וכימותרפיה. טיפולים אלו יכולים להינתן בנפרד או בשילובים שונים. במקרה של גידול בשלב ראשון או שני, תוצאות הטיפול בקרינה או בניתוח דומות. הטיפול נקבע על פי יכולתו של הרופא לנתח את החולה ואיכות הדיבור לאחר הניתוח. עבור גידולים ממוקמים מתקדמים (שלב 3 או 4), כאשר אחוזי ההצלחה של הטיפול בקרינה או ניתוח נמוכים יותר, מתבצע לעתים ניתוח כריתה חלקית, או ניתוח כריתה מלאה (Laryngectomy) בשילוב טיפול קרינתי משלים, המלווה בכימותרפיה או עם תרופה ביולוגית (לדוגמה cetuximab שהיא נוגדן חד שבטי).

 

הכימותרפיה ניתנת לעתים לפני או במהלך הטיפול בקרינה, במטרה למנוע את הצורך בניתוח ובכך לאפשר את שימור האיבר. מטרת השימוש בכימותרפיה היא גם לטפל בהתפשטות סרטן מקומי או מרוחקת. הרופא שלך יתכנן את הטיפול בך תוך שקלול של מספר גורמים, לרבות גילך, מצב בריאותך הכללי, סוג הגידול, גודלו, שלב התפשטות המחלה ותוצאות הטיפול. הטיפול בסרטן מיתרי הקול מבוצע על ידי צוות רב תחומי.

 

ייתכן שתפגוש בבית החולים מטופלים, המקבלים טיפול שונה משלך. סיבה אחת לכך יכולה להיות שמחלתם מתבטאת בצורה שונה ולכן יוצרת צרכים אחרים. סיבה אפשרית אחרת היא שלרופאים שונים יש דעות שונות בנוגע לטיפול. אם יש לך שאלות כלשהן על הטיפול בך, אל תחשוש לשאול את הצוות הרפואי המטפל בך. בפנייתך רצוי כי תכין רשימת שאלות מראש ושתבקש מאדם קרוב להתלוות אליך, על מנת שתזכור לדון בכל הנושאים המטרידים אותך.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, ייתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת. במידה ותחוש כי הדבר יועיל לך, תוכל לפנות למומחה נוסף. הרופא שלך ישמח לסייע לך בכך. קבלת חוות דעת נוספת עלולה לגרום לעיכוב בתחילת הטיפול, לכן אתה והרופא שלך צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק מידע מועיל להמשך הטיפול בך. במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ שיתלווה אליך חבר או בן משפחה ושתכין רשימת שאלות מראש על מנת להבטיח שתזכור לדון בכל הנושאים שמדאיגים אותך.

 

חולים בסרטן הגרון יכולים לשפר את סיכויי הצלחת הטיפול אם יפסיקו לעשן. הגמילה מעישון עלולה להיות קשה מאוד, במיוחד בתקופות של מתח, אך היא אפשרית. האגודה למלחמה בסרטן מפעילה קבוצות גמילה המסייעות בתהליך הגמילה מעישון. פרטים תוכל למצוא בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

הטיפול בקרינה מתבצע באמצעות קרניים בעלות אנרגיה רדיואקטיבית גבוהה, המשמידות את התאים הסרטניים, תוך שהן גורמות נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים. הטיפול הנפוץ ביותר בקרב חולים המאובחנים בסרטן בשלב ראשוני (1-2) בגרון, הוא הטיפול בקרינה. כאשר הסרטן לא התפשט אל מעבר לגרון, אחוזי ההצלחה של הטיפול בקרינה הם גבוהים. טיפול בקרינה או בקרינה משולבת עם כימותרפיה ניתן גם לאחר ניתוח, במטרה לטפל בתאים סרטניים שנותרו באתר הניתוח, בדגש על בלוטות הלימפה בצוואר. הטיפול ניתן לרוב במחלקת ההקרנות של בית החולים, במנות יומיות של חמישה ימי טיפול בשבוע, כאשר סופי השבוע מיועדים למנוחה. חשוב ביותר להתמיד בתוכנית הטיפולים מאחר שהפסקות ברצף הטיפול גורעות מיעילותו. הטיפול נמשך בדרך כלל עד שבעה שבועות, בהתאם לתוכנית טיפול אישית.

 

במקרה של גידולים שהתגלו בשלב 3 או 4, הטיפול בקרינה לא מציע פתרון מלא. לכן, בדרך כלל מבוצע ניתוח (ללא או בשילוב עם טיפול בקרינה וכימותרפיה), או טיפול משולב של קרינה וכימותרפי. 

 

חוברת 'טיפול קרינתי באזור הראש והצוואר'  של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת בפירוט רב בטיפול בקרינה, בתכנונו ובתופעות הלוואי האפשריות שלו.

 

סרטן הגרון טיפול בקרינה

 

 

תכנון הטיפול

על מנת להפיק את התועלת המרבית מהטיפול בקרינה יש לתכננו בקפידה, על כן, ביקורך הראשון במחלקה יוקדש למטרה זו. על מנת לוודא כי תטופל באותה תנוחה בכל הטיפולים, מיוצרת מסכת פלסטיק שקופה ומחוררת של מתאר הראש והכתפיים של המטופל. המסיכה מיוצרת בעת הכנת הטיפול הקרינתי בסימולטור, שהוא מכשיר ה- CT. בהתאם לסריקות ה- CT , יסומן מרכז הקרינה על המסכה. את המסכה תחבוש במשך כל הטיפולים על מנת להבטיח כי ראשך ימוקם בדייקנות בתנוחה נכונה וזהה בכל טיפול וטיפול(ראה ציור).

 

אם לא ישתמשו במסכה, יצוירו על עורך סימוני מרכז, או שולי, שדה הקרינה (האזור המטופל), שיסייעו למטפלים בך למקם את קרני הטיפול באופן המדויק ביותר. חשוב שסימונים אלה יישארו ברורים במהלך כל תקופת הטיפול בך, הצוות הרפואי יראה לך מהי הדרך הנכונה לעשות זאת. עם תום מחזור הטיפול תוכל\י למחוק את הסימונים. כיום, ניתן לבצע את הסימון בעזרת קעקוע זעיר, במקרה כזה ניתן להתקלח ללא אמצעי זהירות מיוחדים.

לפני כל טיפול בקרינה, ימקם אותך הטכנאי על המיטה על פי התכנון ויוודא שאתה חש בנוח. במהלך הטיפול, הנמשך מספר דקות בלבד, תושאר לבדך בחדר, אולם תוכל לשוחח עם הטכנאי, שישגיח עליך מחדר סמוך. הטיפול בקרינה אינו מלווה בכאב, אך מצריך שכיבה ארוכה ללא תזוזה.

 

תופעות לוואי

לפני הטיפול, יסביר לך הרופא מהן תופעות הלוואי העלולות להיווצר כתוצאה מהטיפול בך ומהן הדרכים לטפל בהן.

 

אלו הן תופעות הלוואי האפשריות:

 

עור רגיש

העור בחלק הקדמי של הצוואר שלך יאדים, יכאב יתקלף או ייסדק, בדומה לעור שנכווה מהשמש. תופעה זו מתחילה כשבועיים לאחר תחילת הטיפול ומסתיימת כ- 2-4 שבועות לאחר סיום הטיפול. צוות המחלקה יוכל להנחות אותך לגבי הדרך הנכונה לטפל בעור באתר ההקרנה. אין להתגלח בסכין ובמים במהלך הטיפול בקרינה, אולם ניתן להשתמש במכונת גילוח חשמלית. ישנם חומרים כימיים שגורמים לעור להיות רגיש יותר להשפעות של הקרינה ולכן מומלץ להימנע משימוש בסבונים, בקרמים ובמשחות ללא התייעצות עם צוות המחלקה. יש להימנע לחלוטין מבשמים וממי גילוח עד להחלמה מלאה של העור.

 

נשירת שיער

קרינה לאזור הגרון אינה גורמת לנשירת שיער הראש. אולם אצל גברים היא עלולה לגרום לנשירה בלתי הפיכה של הזקן רק באזורים שנחשפו לקרינה.

 

כאבים בגרון

דופן הגרון (הציפוי הפנימי) תהיה רגישה ודלקתית במהלך הטיפול, דבר שעלול להקשות על הבליעה. הרופא יוכל לרשום לך משככי כאבים שיקלו על כאבי הגרון. אין לאכול אוכל חם או חריף בעת הקרינה . רצוי שהאוכל יהיה קל לבליעה, עד שהרגישות תחלוף. ישנם מקרים בהם הכאב בגרון אינו מאפשר לחולה לאכול או לשתות. במקרים אלו, מחדירים דרך דופן הבטן, או דרך האף, צינור דק אל תוך הקיבה (זונדה), דרך צינור זה יינתנו נוזלים להזנת החולה. ייתכן שיופיעו פצעים בפיך. הצוות הרפואי יראה לך כיצד לבצע שטיפות פה, שייקלו על הכאב.

 

יובש בפה או בגרון

במקרים בהם החלק העליון של הצוואר חשוף לקרינה, עלול להיגרם נזק לבלוטות הרוק, מה שעשוי לגרום ליובש בפה. על פי רוב, בלוטות הרוק מתאוששות בהדרגה, אולם ישנם מקרים בהם הנזק הוא בלתי הפיך. תזונאי יוכל להמליץ לך על מזון לח וקל לאכילה שייקל עליך. כמו כן, ניתן להשתמש ברוק מלאכותי (המקל את תחושת היובש) ולמרוח ג'ל (שמרטיב את דופן הפה). ישנן טבליות מציצה ותרופות המגרות את ייצור הרוק. הרופא יוכל לרשום לך תרופות מסוג זה. ייתכן גם יובש בדופן הגרון, שעלול להמשך זמן רב. תופעת לוואי אחרת היא תחושה של הפרשה דביקה בגרון, שמשתפרת בהדרגה.

 

יובש הפה גורם לעששת השיניים, שבעקבותיה עשוים להיהרס השיניים. על מנת להפחית מהסיכויים להיווצרות נזקי עששת יש לפנות אל רופא השיניים. טיפולי שיקום השיניים עקב קרינה או כימותרפיה מצויים בסל הבריאות.

 

פגיעה בהפקת הקול

כפי שצוין, צרידות היא תסמין שכיח של סרטן בגרון. הטיפול בקרינה עלול להחריף את הצרידות ואף לגרום זמנית לאובדן קול מוחלט. במשך השבועות והחודשים שלאחר הטיפול ישתפר מצב קולך והוא יתחזק. תרגילים להפקת קול ולייעול השימוש בקול יכולים להקל על מצבך.

 

אובדן התיאבון וחוש הטעם

בחלק מהמטופלים בקרינה מופיעה ירידה בתיאבון. אם נפגע תיאבונך, הרופא או התזונאי יכולים לרשום לך משקאות מזינים, עשירים בקלוריות, כתוספת או כתחליף לארוחות, עד לחזרת התיאבון. בכל מקרה יש להקפיד בשתיה מרובה בעת הטיפולים.

 

ייתכן שתבחין בשינוי בחוש הטעם במהלך הטיפול ובחודשים שאחריו. לעתים חוש הטעם חוזר לתפקוד מלא אך ישנם מקרים נדירים בהם אין חזרת התחושה.

 

הטיפול בקרינה עלול לגרום לתופעות לוואי כלליות כגון בחילות ועייפות.

בחילות ניתנות על פי רוב לטיפול בעזרת תרופות, הניתנות עם מרשם מהרופא. מכיוון שהטיפול בקרינה מעייף, מומלץ לנוח ככל האפשר,במיוחד אם אתה צריך לעבור דרך ארוכה כל יום בכדי להגיע לטיפול.

 

רוב תופעות הלוואי מופיעות לקראת סופו של מחזור טיפול ובמהלך השבועות הראשונים שלאחר סיום הטיפול. התופעות יכולות להיות קלות ביותר או טורדניות מאוד, בהתאם למינון הקרינה שקיבלת ולמשך הטיפול. תוכל לשוחח עם הרופא שלך על תופעות הלוואי הצפויות לך ועל הדרכים להתמודד עימן. הטיפול בקרינה לא הופך אותך לרדיואקטיבי, כך שהשהיה במחיצת אנשים אחרים, לרבות ילדים, אינה מסוכנת.

חזרה למעלה >>


קשיים בבליעה

קשיים בבליעה יכולים להופיע בכל שלב במחלה, כסימפטום להימצאותו של גידול בגרון, כתוצאה מהטיפול הקרינתי/הכימי, או בעקבות ניתוח. שינויים אלו יכולים להיות זמניים או קבועים. הבליעה הינה פעולה מוחית-עצבית מורכבת, הדורשת את פעילותם המתוזמנת של הפה, הלוע, הגרון והוושט ומאפשרת מעבר של תוכן הפה לאיברים אלו. פגיעה בחלק ממערכת זו תשפיע על שלבי הבליעה, בדרגות חומרה שונות. היקף הפגיעה, כתוצאה מטיפול בגידול בגרון, יהיה בהתאם להתפשטות הגידול ולטיפול הרפואי. קרינה וטיפול כימי יותירו את האיברים בשלמותם, ומכאן שהקשיים התפקודיים יהיו קלים יחסית. לעומתם, ניתוח חלקי של הגרון מחייב שינוי מהותי בתפקוד הגרון בבליעה ובהגנה בפני אספירציה (כניסת חומר זר לריאות, בדרך כלל כתוצאה מחדירת החומר מעבר למיתרי הקול). בניתוח של כריתה שלמה של הגרון השינויים יהיו מהותיים ביותר, בשל הצורך "לבנות מחדש" את השסתום בכניסה לוושט.

 

חשוב לטפל בקשיי הבליעה כדי לאפשר שמירה על התזונה, הבריאות, משקל הגוף ואיכות חייו של החולה.

 

על מנת לאבחן את קשיי הבליעה ולבנות תוכנית התערבות, המותאמת לקשיים המאובחנים, יש לפנות לרופא המטפל ולקלינאי תקשורת, המתמחה בטיפול בקשיי בליעה. ירידה של יותר מ- 10% ממשקלו של האדם נחשבת לפתולוגית ומחייבת בדיקה של התזונה, על כל היבטיה.

 

במהלך הטיפול הקרינתי רצוי לעיין בחוברת 'רדיותרפיה באזור הראש והצוואר' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

קלינאי התקשורת יוכל לבנות תוכנית לשיקום הבליעה או להפעלה של פעילות חלופית, שתאפשר אכילה ושמירה על הבריאות ועל משקל הגוף. זאת בהתאם לקשיים, שאובחנו בבדיקות קליניות ובהדמיה, במהלך בדיקת וידיאופלואורוסקופיה ואנדוסקופיה, לפי הצורך.

חזרה למעלה >>


ניתוח להסרת הגידול בגרון

ישנם מצבים המחייבים ניתוח להסרת הגידול בגרון:

 

  • הגידול מונע את תנועת מיתרי הקול.
  • הגידול התפשט אל מעבר למיתר אחד.
  • גידול מוקדם (גידול קטן המוגבל לגרון).
  • הגידול לא הגיב לקרינה.
  • גידול החוזר לאחר הטיפול בקרינה.
  • הגידול יצא מגבולות מיתרי הקול.

ישנם שני סוגי ניתוחים:

 

הראשון, כריתה חלקית של הגרון ( Partial Laryngectomy), במסגרתו מוסר רק חלק מהגרון. לאחר הכריתה החלקית האיזון בתפקודי הגרון יופר, לכן יהיה צורך בתקופת הסתגלות להפקת הקול, הדיבור ולשיפור הבליעה. קלינאי תקשורת יוכל לסייע לך בכך בדרך הקצרה והיעילה ביותר.

 

הסרת גידול בגרון

 

סוג שני של ניתוח הוא כריתה מלאה של הגרון ( Total Laryngectomy), ניתוח כזה נעשה כאשר הסרת הגידול מחייבת את כריתת הגרון בשלמותו. בכריתה מלאה מנתקים את המעבר שבין הפה לריאות. לכן יש צורך ביצירת פתח (בשם טרכיאוסטומיה) בחלק התחתון של הצוואר, שיאפשר לך לנשום. הפתח הינו קבוע ומהווה את חלקה העליון של מערכת הנשימה.

עם סיום הניתוח וכדי להבטיח את היווצרות הפתח ואת השמירה על הנשימה, יחדיר הרופא המנתח צינורית פלסטיק או מתכת (בשם קנולה) אשר במרבית המקרים לא יהיה בה שימוש לטווח ארוך. רוב האנשים משתמשים בקנולה בימים, ואפילו בשבועות, הראשונים. עם הזמן, יישאר הפתח פתוח גם ללא הקנולה. הצוות הרפואי ידריך אותך כיצד לנקות ולהחליף את הקנולה. לאחר הניתוח תוכל לנשום ולהשתעל דרך הטרכיאוסטומיה. כמו כן, יופיעו שינויים משניים בלעיסה ובבליעה, שגם בהתמודדות עימם תזדקק לתקופת הסתגלות.

 

סביר מאוד שתשוב למחלקה בה אושפזת. נקזים באזור הפצע יסייעו להחלמתך. יותקן לך עירוי תוך-ורידי, דרכו תקבל נוזלים במשך מספר ימים. כמו כן, ייתכן שיחברו לך צינור באף דרכו תקבל מזון נוזלי. תוכל לבקש מהתזונאי בבית החולים לייעץ לך בנושא.

 

כל הציוד הנדרש למי שעבר כריתת גרון שלמה (כיסויי סטומה, כיסוי למקלחת, קנולה ייחודית, ציוד לחלוח הנשימה ועוד) מכוסים 100% על ידי ביטוח הבריאות הממלכתי החל משנת 2005.

 

תותב דיבור

 

האוויר הנשאף דרך הפתח עובר ישירות לריאות, לכן חשוב לנסות ולהימנע ממזג אוויר קר או חם במיוחד, גזים, עשן ואבק. לא תוכל לשאוף דרך האף או לקנח אותו. אם תהיה מצונן, הכיח, היוצא בדרך כלל בשיעול, יצא דרך הטרכיאוסטומיה.

 

הטרכיאוסטומיה הינה קבועה לכל החיים. אף על פי שעובדה זו מאיימת בתחילה, אתה תתרגל אליה בהדרגה. הצוות בבית החולים יסייע לך להתרגל אל הטרכיאוסטומיה.

חזרה למעלה >>


אובדן יכולת הפקת הקול ושחזורו

אובדן יכולת הפקת הקול נגרם בשל ניתוק הקשר בין הריאות לפה והסרת מיתרי הקול. כיום ישנן שיטות המאפשרות לאנשים שעברו כריתת גרון להפיק קול, כפי שיפורט להלן. קלינאי תקשורת יציג בפניך את הנושא וישוחח עימך על האפשרויות השונות לתקשורת לאחר הניתוח. השיטה בה תבחר תלויה בסוג הניתוח שעברת ובגורמים האישיים, כמו המקצוע שלך. טיפול זה נעשה בשילוב עם שיקום פסיכולוגי- סוציאלי.

 

קול ושטי

השיטה נלמדת לאחר ניתוח כריתת גרון. על פי שיטה זו, הקול נוצר על ידי דחיפה ויניקה של אוויר מהפה אל תוך החלק העליון של הוושט. במהלך פליטת האוויר לפה, נוצר בדופן העליון של הוושט קול, אשר נכנס לחלל הפה ומאפשר דיבור בקול.

 

הפקת קול ושטי באמצעות תותב דיבור

בשיטה זו מכינים, במהלך ניתוח הכריתה או לאחריו (כחלק מתהליך שניוני), תעלה, או פיסטולה, בדופן שבין קנה הנשימה לוושט. לתעלה זו מחדירים שסתום או תותב דיבור. כדי לדבר בקול חזק ושוטף, על החולה לחסום את הסטומה באצבעו ולדבר בקול ובעוצמה רגילים. כך עובר האוויר מהריאות לחלק העליון של הוושט ונוצר קול ושטי עם אוויר ריאתי.

 

כל הציוד הנדרש למי שמשתמש בתותב הדיבור מכוסה 100% על ידי ביטוח הבריאות הממלכתי, החל משנת 2005.

 

ישנם אנשים המדברים בעזרת תותב קול או דרך הוושט ללא קושי ושבים לעבודה במקצועות הדורשים שימוש רב בקול. אחרים מוצאים שפעולה זו אינה פשוטה עבורם.

 

מכשירי דיבור אלקטרוניים

מכשירי דיבור אלו מפיקים קול ומאפשרים לאדם לתקשר תוך השקעת מאמץ מינימלית, לעיתים הם מאפשרים תקשורת מיידית עם הסביבה לאחר הניתוח. ישנם סוגי מכשירים שונים, חלקם מוצמדים לצוואר ומעבירים רטט דרך הרקמות לתוך חלל הפה. מכשירים אחרים מעבירים גלי קול ישירות לחלל הפה באמצעות צינורית. אדם המשתמש במכשיר דיבור נדרש להפעיל את המכשיר בו זמנית עם הגיית הדיבור, וכך הוא יכול לדבר בצורה חופשית.

 

החל משנת 2008 רכישת המכשיר ממומנת ב- 100% על ידי ביטוח הבריאות הממלכתי.

 

מנותחים יכולים לבחור את השיטה המתאימה להם ביותר. כמו כן, הם יכולים להשתמש בכל שלוש השיטות לסירוגין, בהתאם לצרכיהם.

 

באגודה למלחמה בסרטן פועלת קלינאית תקשורת, הנותנת הדרכה בנושאי שיקום הדיבור והבליעה לחולי סרטן, מייעצת ומפנה אותם לשירותי שיקום בקהילה. השירות ניתן ללא תשלום. ניתן לפנות בטלפון: 03-5721638.

 

חזרה למעלה >>


החיים עם כריתה של הגרון

כריתת גרון, שלמה או חלקית, גורמת לשינויים בתפקודי הדיבור, הנשימה, פינוי ההפרשות מהריאות והבליעה, יוצרת כאבים באזור הראש והצוואר, רגישות בעור, עייפות, לעיתים רחוקות בחילות, פוגעת באופן ישיר ועקיף בחוש הטעם והריח ובמידת היובש של ריריות הפה והגרון. לאנשים שעברו פיום קנה (טרכאוסטומיה) תהיה בעיה משנית בנשימה, עקב היעדר נשימה אפית (סינון, חימום ולחות של האוויר, הנכנס לריאות). ניתן להתגבר על חסכים אלו בעזרת שמירה על כיסוי הסטומה (הפתח בתחתית הצוואר) באמצעות מטליות וכיסויים מיוחדים, על ידי שתייה מרובה ושמירה על הלחות בקנה (HME-heat moisture exchange).

 

ברור שחשיפה בלתי מוגנת לאוויר מלוכלך, לעשן ולחומרים בעלי ריח חריף, יכולה לפגוע בריריות הקנה והריאות.

 

ישנה שיטה, בשם 'הפיהוק המנומס', שמטרתה לשפר את חוש הטעם והריח, במקרים של כריתה מלאה. מדובר בפיהוק בשפתיים סגורות, המסיט את האוויר לחלל הפה ועל ידי כך משפר את פעולת חוש הטעם וחוש הריח. קלינאי תקשורת יוכל ללמד אותך כיצד לבצע זאת.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה היא שימוש בתרופות כימיות (ציטוטוקסיות) על מנת להשמיד תאים סרטניים. תרופות אלה מועברות דרך הוריד, אל מחזור הדם. כך הן מגיעות לתאים סרטניים בכל מקום בגוף. השימוש בכימותרפיה כטיפול בסרטן הגרון נעשה במקרים בהם הגידול לא ניתן לריפוי באמצעות קרינה בלבד. הכימותרפיה ניתנת במקביל לטיפול בקרינה (טיפול כימורדיותרפיה בו-זמני). כמו כן, כימותרפיה ניתנת על מנת לטפל בגידולים שהתפשטו אל מעבר לגרון או בגידולים שחזרו לאחר ניתוח ו/או טיפול בקרינה.

 

חוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי שלהם. בנוסף, באגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא דפי מידע מיוחדים ומפורטים אודות כל אחת מהתרופות ותופעות הלוואי שלהן.

 

תופעות לוואי

התרופות הכימותרפיות פועלות אמנם נגד התאים הסרטניים בגופך, אולם במקביל נפגעים תאים בריאים בדמך. הירידה בכמות התאים הבריאים מעלה את הסיכון לזיהום ולעייפות. במהלך הכימותרפיה תעבור בדיקות דם שגרתיות ובמקרה הצורך תקבל אנטיביוטיקה במידה ויתפתח זיהום. אם תתפתח אנמיה (מחסור בכדוריות דם אדומות), ייתכן שתקבל גם עירוי דם. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן בחילה, הקאות, שלשול ונשירת שיער. קיימות תרופת מונעות בחילה, אין להימנע מטיפולים נוגדי הקאה או בחילה. אם נפגע תיאבונך, תוכל לשתות משקאות מזינים, עשירים בקלוריות, אותם יוכל לרשום לך הרופא. כמו כן, תוכל לקבל מרשם לתרופות נגד בחילה.

 

החוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה נכונה בתקופת המחלה.

 

ישנן תרופות הגורמות גם לכאבים ופצעים קטנים בפה. על מנת למנוע ולטפל בבעיה זו יש לבצע שטיפות פה שגרתיות. הצוות הרפואי יוכל ללמד אותך כיצד לבצע זאת באופן היעיל ביותר. חלק מהתרופות הכימותרפיות, אם כי לא כולן, גורמות לנשירת שיער. שיערך יחזור ויצמח תוך 3-6 חודשים. במהלך חודשים אלו תוכל לחבוש פאה.

 

בדף המידע 'התמודדות עם נשירת שיער' וב'מדריך לרכישת פאות' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע מועיל בנושא זה.

 

ייתכן שתתקשה להתמודד עם תופעות הלוואי, אולם נסה לזכור כי הן צפויות לחלוף עם תום הטיפול בך. כימותרפיה משפיעה על אנשים שונים בצורות שונות. יש המסוגלים לנהל אורח חיים נורמלי במהלך הטיפול, בעוד שאחרים מוצאים שהם מתעייפים בקלות וכי עליהם להאט את הקצב. הייה קשוב לגופך ופעל בדרך המתאימה לך, אולם השתדל שלא להגזים. הרופא יוכל לומר לך מהן תופעות הלוואי הצפויות מהטיפול שתקבל.

 

התרופות הציטוטוקסיות המשמשות לטיפול בסרטן הגרון הן ציספלטין (Cisplatin) ו- FU5 (פלואורויורציל Flourouracil). במסגרת ניסויים קליניים ניתנות גם פאקליטקסל ( (Paclitaxel ו (Docetaxel). ותרופה מסוג שונה, ביולוגית, היא נוגדן חד-שבטי ה- cetuximab , אשר ניתנת בשילוב עם קרינה בקו טיפולי ראשוני או עם כימותרפיה בקו טיפולי שני.

חזרה למעלה >>


טיפולים ביולוגיים

בטיפולים ביולוגיים משתמשים בחומרים המיוצרים באופן טבעי בגוף בכדי להרוס את תאי הגידול הסרטני. ישנם כמה סוגים של טיפולים ביולוגיים בהם ייתכן וייעשה שימוש כטיפול בסרטן הגרון טיפולים אלו. כוללים נוגדנים חד שבטיים.

 

נוגדנים חד שבטיים או מעכבי גדילה סרטנית

 

נוגדנים חד שבטיים אלו תרופות המזהות ונקשרות לחלבון ייחודי (קולטן) המצוי על גבי תאים סרטניים או במחזור הדם. לחלק מהתאים הסרטניים ישנם קולטנים הנקראים גורמי גדילה (EGFR). כשגורמי הגדילה נקשרים לקולטן, התא הסרטני מתפתח וגדל במהירות, תוך עלייה בשכיחות הגרורות. הנוגדן החד שבטי ננעל על גורם הגדילה ומונע ממנו מלפעול. הנוגדן החד שבטי סטוקסימאב (ארביטוקס) וארלוטיניב (טרסבה) מבצעים פעלה זו, והגפיטניב (אירסה) מעכב גדילה סרטנית בצורה דומה. הנוגדנים ניתנים באמצעות עירוי לוריד או באמצעות טבלית לבליעה. נוגדנים אלו עשויים לשפר את יעילות הטיפול בקרינה והכימותרפיה.

חזרה למעלה >>


מעקב - לאחר סיום הטיפול

לאחר סיום הטיפול, יבקש הרופא שתשוב לביקורת שגרתית, לסריקות או לצילומי רנטגן. ייתכן שביקורים אלה ימשכו מספר שנים. אם יש לך בעיה כלשהי, או אם תבחין בתסמינים חדשים בין הביקורים, דווח על כך לרופא בהקדם האפשרי. כפי שצוין נמצא קשר בין סרטן הגרון לבין עישון ושתיית אלכוהול. בשל כך ימליץ לך הרופא לצמצם את צריכת האלכוהול ולהיגמל מעישון.

 

הגמילה מעישון עלולה להיות קשה מאוד, במיוחד בתקופות של מתח, אך היא אפשרית. האגודה למלחמה בסרטן מפעילה קבוצות גמילה המסייעות בתהליך הגמילה מעישון. כמו כן, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע רב בנושא זה.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל