הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

פורום כירורגיה של סרטן הושט
מה לספר לילדיך על הסרטן שלך?
רפואה משלימה וסרטן
תודתנו נתונה ל:
פרופ' חנוך קשתן, מנהל מחלקה כירורגית, מרכז רפואי קפלן, רחובות.
דר' אלכס בני, מרכז גידולי מערכת העיכול, מרכז רפואי רמב"ם, חיפה.
חברי ועדת העדכון לנושא מערכת העיכול של האגודה למלחמה בסרטן על הארותיהם והערותיהם.

מידע זה מבוסס על גרסת 2009 של החוברת Understanding Cancer of the Gulle של  והותאם לקוראים ישראלים.

מרץ 2009


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הושט. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif הושט

Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן הושט?

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות

Big-Bullet-SQR.gif שלבי סרטן הושט

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בסרטן הושט

Big-Bullet-SQR.gif ניתוחי סרטן הושט

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה - סרטן הושט

Big-Bullet-SQR.gif הקלה על הקשיים בבליעה

Big-Bullet-SQR.gif עצות תזונתיות לחולי סרטן הושט

Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif הושט ע"ש בארט

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

 


 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


הושט
סרטן הושט

הושט הוא צינור ארוך ושרירי המחבר בין הגרון לקיבה. אורכו של הושט בגופם של אנשים בוגרים הוא כ-30 ס"מ או יותר. הושט אחראי על העברת המזון דרך הפה, אל תוך הקיבה, באמצעות התכווצויות שרירים. החלק העליון של הושט עובר מאחורי קנה הנשימה, אך נפרד ממנו. קנה הנשימה מחבר בין האף והפה לריאות, וכך מאפשר את פעולת הנשימה.

 

ליד הושט ישנן מספר בלוטות לימפה(שתפקידן להגן על הגוף מפני זיהומים, וירוסים ותאים סרטניים): בצוואר, באמצע החזה וליד נקודת המפגש עם הקיבה. גידול בושט עלול להופיע לכל אורך הושט.

חזרה למעלה >>

 

 


 

מה גורם לסרטן הושט?

סרטן הושט הוא מחלה יחסית נדירה, אך שכיחותה עולה עם הזמן והופכת נפוצה יותר באירופה ובצפון אמריקה. המחלה נפוצה יותר בגברים ומופיעה לרוב בקרב מבוגרים.

 

ישנם שני סוגים של סרטן הושט - קרצינומת תאי קשקש (Squamous cell carcinoma) וסרטן ושטי (המוכר יותר כאדנוקרצינומה). הגורמים למחלה אינם ידועים, אולם נראה כי סוג אחד של כסרטן הושט, המכונה אדנוקרצינומה, שכיח יותר אצל אנשים, הסובלים מהחזר חומצי (עלייה של תוכן הקיבה למעלה לכיוון הפה) במשך תקופה ארוכה. נזק לוושט הנגרם כתוצאה מהחזר חומצי מכונה לעתים גם 'הושט על שם בארט' (Barrett's Esophagus). הושט ע"ש בארט הינו מצב בו תאים לא תקינים מתפתחים בציפוי בקצהו התחתון של הושט. זהו אינו סרטן, אולם עם הזמן, חלק קטן מהחולים במצב זה (בערך 1 ל-100) עלולים לפתח סרטן הושט. מידע על מחלה זו מובא בנפרד, בהמשך.

 

סרטן הושט נפוץ יותר בקרב מספר אוכלוסיות במזרח הרחוק ובמרכז אסיה, הדבר מצביע על כך שייתכן ותזונה לקויה או היבטים סביבתיים משפיעים על התפתחותה של המחלה. סוג נוסף של סרטן הושט, המכונה קרצינומה של תאים קשקשיים, שכיח יותר בקרב מעשנים, צורכי אלכוהול בכמויות גדולות או הסובלים מתזונה לקויה.

 

מצבים נוספים המשפיעים על הושט, כגון אכלזיה (אובדן יכולת ההתכווצות) בוושט עלולים גם כן להוביל למחלת סרטן הושט. אכלזיה זהו מצב בו השרירים השולטים על הפתח בין הושט לקיבה אינם עובדים כראוי, כך שמזון מצטבר בושט ואינו מגיע לקיבה.

 

ברוב החולים, סרטן הושט אינו נגרם בשל גן פגום, כך שבני משפחתך אינם בעלי סיכון לחלות במחלה זו. עם זאת, חלק קטן מאד מהחולים במצב עור תורשתי נדיר הנקרא "היפר קרטוזיס" (tylosis), בו נוצרת התעבות של השכבה הקרנית של העור, עלולים לפתח סרטן בושט.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

קושי בבליעה (דיספאגיה) הוא התסמין הנפוץ ביותר של סרטן הושט. לרוב החולים מרגישים כי האוכל נתקע בדרכו לקיבה, גם אם בתחילה נוזלים שונים נבלעים היטב. תיתכן גם ירידה במשקל, או כאב ואי נוחות מאחורי עצם החזה או בגב. כמו כן יש המדווחים על צרבות או שיעול.

 

ייתכן שהגורם לתסמינים אלה אינו סרטן הושט, אולם עם הופעת תסמינים התואמים את המפורט חשוב לפנות תמיד לרופא לשם בדיקה.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחנה מתחילה על פי רוב בביקור אצל רופא המשפחה (הרופא הכללי) שלך, שיבדוק אותך ויחליט האם יש להפנותך לרופא מומחה. הרופא בבית החולים או במרפאת המומחים יתעד את ההיסטוריה הרפואית שלך ויבצע בדיקה גופנית. ייתכן שיערכו לך בדיקות דם וצילום רנטגן של החזה כדי לבדוק את מצב בריאותך הכללי.

 

אנדוסקופיה / אסופאגוסקופיה

בדיקה זו מאפשרת לרופא להסתכל ישירות אל תוך הושט באמצעות צינורית דקה וגמישה הנקראת אנדוסקופ. בקצהו של האנדוסקופ ממוקמת מצלמה זעירה, המלווה במקור אור. במהלך הבדיקה ייקח הרופא דגימה קטנה של תאים (ביופסיה) לצורך בדיקה מיקרוסקופית.

 

אסופאגוסקופיה מתבצעת בדרך כלל במרפאות חוץ ומחייבת צום של 8 שעות לפני ביצוע הבדיקה. לעיתים נדרשת הרדמה כללית לשם ביצוע הבדיקה, במקרה כזה תאושפז על פי רוב ללילה אחד בבית החולים. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב על צידך במיטה. ייתכן כי תקבל חומר הרגעה (שיוזרק לרוב לוריד בזרוע) כדי שתרגיש רדום במטרה לנסות ולמנוע אי נוחות כלשהי במהלך הבדיקה.

 

אפשרות נוספת היא התזת ספריי להרדמה מקומית אל תוך עומק הגרון לפני שהרופא יכניס את האנדוסקופ במורד הושט. לעתים נותנים את הזריקה במשולב עם הספריי. לאחר מכן הרופא בוחן את הושט באמצעות האנדוסקופ.

 

ייתכן שהאסופאגוסקופיה תהיה חוויה לא נעימה, אך היא לא אמורה לגרום לכאב. תוכל לשוב לביתך לאחר מספר שעות, כאשר השפעת חומר ההרגעה תפוג. מומלץ שלא לנהוג במשך כמה שעות לאחר הבדיקה, ועל כן אם ניתן, נסה לארגן מישהו שיסיע אותך ויילווה אותך הביתה. אין לבלוע דבר במשך חצי שעה לאחר הבדיקה, עד שהשפעת ההרדמה המקומית תפוג. יש אנשים החשים כאב בגרון לאחר ההליך. זוהי תחושה נורמלית לחלוטין, והיא אמורה לחלוף תוך יום-יומיים. אם הכאב אינו חולף, צור קשר עם הרופא המטפל בבית החולים. כמו כן, דווח לרופא במקרה שיופיעו כאבים בחזה.

 

הרופא עשוי לשלוח אותך לטיפול נוסף, כגון הרחבה של הושט, במקביל לאסופאגוסקופיה.


מידע נוסף אודות בדיקה זו תוכל למצוא בהמשך.

 

בליעת בריום

לחולה תינתן תמיסת בריום לבליעה אשר תיראה בבירור על גבי צילום הרנטגן. באמצעות שימוש במכשיר הרנטגן הרופא יכול לצפות בתמיסה כשהיא יורדת לאורך הושט לכיוון הקיבה. באותו זמן מצולמות תמונות רנטגן של הושט. בליעת בריום אורכת כ-15 דקות ואינה כרוכה בכאב. בבדיקה זו נעשה שימוש בדרך כלל כחלק מתכנון הטיפול הקרינתי.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

אם הבדיקה תראה שאכן יש לך סרטן בושט, יפנה אותך הרופא לבדיקות נוספות. בדיקות אלו מסייעות לרופא לאבחן את היקף המחלה (או השלב בו נמצא הגידול) ולהחליט מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך. קרוב לוודאי שתעבור צילום חזה (אם לא עברת כזה) ובדיקות נוספות.

להלן הבדיקות האפשריות.

 

סרטן - סריקת סי טי

סריקת CT

זהו צילום רנטגן מתוחכם, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך ארוכה יותר מצילום רנטגן רגיל (בין 10 ל- 30 דקות). בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה של קרינה והסבירות שייגרם נזק לך או לאדם אחר הבא אתך במגע היא נמוכה מאוד. תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה.

 

יתכן שתקבל משקה או זריקה של ניגוד שמסייע לראות אזורים מסוימים בגופך באופן ברור יותר בסריקה. חומר זה עשוי לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות.

 

אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה ועל כן חשוב שתדווח על כך לרופא מראש. מצב זה אינו מונע בהכרח את קבלת הזריקה, אם תקבל טיפול בפרדניזולן ביום שלפני הבדיקה וביום הבדיקה עצמו, תוכל לקבל את הזריקה. קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך מיד עם תום הסריקה. 

אולטרסאונד אנדוסקופי

בדיקה זו זהה לבדיקת האסופאגוסקופיה שתוארה, למעט פרט אחד - על קצה צינורית האנדוסקופ מותקן חיישן אולטראסאונד זעיר. בדיקת אולטרא-סאונד עושה שימוש בגלי קול בכדי לבחון את האזור המדובר. הבדיקה מאפשרת לרופא לבדוק היטב את שכבת דופן הושט והאזורים הסמוכים לו ולקבוע את עומק חדירת הגידול אל הדופן. בעזרת הליך זה ניתן לקבל תמונת מצב מדויקת יותר של הגידול. בדיקה זו מאפשרת גם להבחין האם בלוטות הלימפה באזור מוגדלות, ואם כן, האם ההגדלה נובעת מסרטן או מדלקת זיהומית.

 

לפרוסקופיה (Laparoscopy)

בדיקה זו מתבצעת לרוב תחת הרדמה כללית וכרוכה בשהייה קצרה בבית החולים. בדיקה זו מאפשרת לרופא להתבונן בחלל הבטן, במטרה לבדוק האם הגידול הסרטני התפשט לאיברים נוספים. הרופא יבצע חתך קטן (בערך 2 ס"מ) בעור ובשריר ליד הטבור ובזהירות יחדיר צינורית פיברואופטית גמישה ודקה (לפרוסקופ) לתוך הבטן. הרופא יכול כך לבחון את האזור ולקחת דגימות רקמה (ביופסיות) שאותן ניתן לבחון תחת מיקרוסקופ. מידת הצורך בביצוע בדיקה זו תלוי במיקום הגידול הסרטני בושט.

 

סריקת PET

סריקת PET (טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים) היא סוג חדיש של סריקה, שמסייעת לאבחן את המיקום המדויק של תאים סרטניים ולבדוק האם הם התפשטו מעבר לושט, או בכדי לבדוק האם גושים שנותרו לאחר הטיפול הינם צלקות רקמה או תאים סרטניים שעדיין מצויים בושט. במהלך הבדיקה מזריקים למטופל כמות קטנה של סוכר רדיואקטיבי, בדרך כלל לוריד בזרוע ומבצעים סריקה מספר שעות לאחר מכן. הבדיקה מתבססת על העובדה שתאי הסרטן פעילים מאד מבחינה מטבולית ובעלי יכולת התחלקות מהירה ולכן קולטים סוכר רדיואקטיבי בכמויות גדולות מתאים בריאים סמוכים. התאים המכילים סוכר מאותרים בעזרת מכשיר סריקה מיוחד המאתר את המקומות בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. סריקה זו הינה סוג יחסית חדש של סריקה ועדיין אינה מצויה בכל בתי החולים בארץ. היא אינה מתבצעת בכל המקרים אלא על פי החלטת הרופא המטפל.

 

המתנה לתוצאות הבדיקות

ייתכן ויחלפו שבוע או שבועיים עד שתקבל את כל תוצאות הבדיקות ופגישת מעקב תיקבע לך בטרם תשוחרר לביתך. תקופת ההמתנה הזו עלולה להיות מלחיצה ומלווית חששות כאחד. מומלץ לך להיעזר באחות, בחבר קרוב או בבני המשפחה שיכולים להעניק לך את התמיכה הדרושה.

חזרה למעלה >>


שלבי סרטן הושט

"שלב הסרטן" הינו מונח המשמש לתיאור הגודל והיקף הגידול הסרטני ואת מידת התפשטותו אל מעבר למיקומו הראשוני. ידיעת שלב המחלה מסייעת לרופאים להחליט על הטיפול המתאים ביותר לחולה ולמצבו הייחודי.

להלן שיטת השלבים הנפוצה ביותר לדירוג מחלת סרטן הושט:

שלב 0 או קרצינומה מקומית (אין-סיטו - CIS, carcinoma in situ) - זהו שלב מוקדם מאד של סרטן הושט. בשלב זה ישנם תאים סרטניים במעטפת הושט, אולם הם מתרכזים לחלוטין בתוכה. סרטן הושט אינו מאובחן בדרך כלל בשלב כה מוקדם, היות ואין תסמינים כלל בשלב זה.

שלב 1 - הגידול הסרטני נמצא רק על פני השכבות החיצוניות של מעטפת הושט או בחלק קטן מהושט. הוא לא התפשט לרקמות סמוכות, בלוטות לימפה סמוכות או לאיברים סמוכים.

שלב 2 - בשלב זה הגידול הסרטני התפשט לתוך השכבה השרירית של קיר הושט או התפשט לבלוטות לימפה סמוכות, אך לא לאף איבר נוסף. אם המחלה לא התפשטה לבלוטות לימפה סמוכות, שלב זה נקרא 2A . אם הגידול הסרטני התפשט לבלוטות לימפה סמוכות, שלב זה נקרא 2B.

שלב 3 - הגידול הסרטני התפתח מעבר לקיר הושט. ייתכן שהתפשט לבלוטות לימפה ולרקמות נוספות בגוף הקרובות לושט, אולם לא התפשט לחלקים אחרים בגוף.

שלב 4 - הגידול הסרטני התפשדט לבלוטות לימפה ולחלקים אחרים בגוף, כגון הכבד, הריאות או הקיבה והוא מוגדר סרטן "שניוני" או "גרורתי" (מטאסטטי).

 

דירוג TMN

הרופא יכול גם להשתמש בשיטת TMN בכדי לדרג את המחלה.

T - מתאר את היקף הגידול הסרטני. ישנן חמש דרגות מ- T0 ועד ל- T4.

N - מתאר את מידת התפשטות הגידול לבלוטות הלימפה. הדרגות הן N0 ו- N1 , כאשר N1 מתחלק ל- a,b,c בהתאם למספר הבלוטות הנגועות במחלה.

M - מתאר את מידת התפשטות הגידול הסרטני לחלקים אחרים בגוף, כגון הכבד או הריאות (סרטן גרורתי או שניוני). ישנן שתי דרגות: M0 המתאר מצב בו לא נמצאו גרורות ו- M1 המתאר מחלה גרורתית שהתפשטה לאיברים נוספים.

 

שיטה זו לדירוג המחלה הינה מורכבת יותר, אך מעניקה מידע מדויק יותר לגבי דירוג הגידול הסרטני של החולה.

חזרה למעלה >>


הטיפול בסרטן הושט

סוגי הטיפול

הטיפולים האפשריים בסרטן הושט כוללים ניתוח, כימותרפיה וטיפול בקרינה כשלעיתים ניתן שילוב של שניים מהטיפולים או שלושתם. בחירת הטיפול תלויה בסוג ובשלב הסרטן, במיקום הגידול ובגודלו, בגיל המטופל ובמצב בריאותו הכללי. טיפולים אלה יכולים להינתן בנפרד או במשולב. בעת האבחנה והטיפול הרופאים יבדקו את הושט על שלושת חלקיו: עליון, אמצעי ותחתון.

קיימים גם טיפולים אחרים שמטרתם להקל על קשיי בליעה אפשריים, אלה כוללים: צנרור או הכנסת תומכן (צינורית דקה לתוך הושט בכדי להשאירו פתוח), הרחבה (מתיחה של הושט), טיפול בלייזר וטיפול פוטודינאמי (בעזרת אור). ייתכן ויוצע לך אחד או יותר מטיפולים אלו, המתוארים בהרחבה בפרק "קשיי בליעה". טיפולים אלה ניתנים בדרך כלל כאשר אין אפשרות לנתח או לתת טיפול אונקולוגי.

 

תכנון הטיפול

ברוב בתי החולים עובדים יחד קבוצת מומחים ה דני ם בטיפול המתאים עבורך ומחליטים על הטיפול הטוב ביותר עבורך. צוות רב תחומי זה יכלול רופא מנתח המתמחה בניתוחי סרטן הושט, מומחים בטיפול כימי וקרינתי, וכן אחיות, דיאטנית, עובדים סוציאליים ופסיכולוג.

 

אפשרויות הטיפול

אם קיימות שתי אפשרויות טיפול המתאימות לסוג ולדרגת הגידול הסרטני ויעילותן זהה, ייתכן שהרופאים יציעו לך לבחור מביניהן. לעיתים חולים מתקשים לבצע החלטה שכזו. אם נתבקשת לבצע החלטה, וודא כי יש בידך את כל המידע על סוגי הטיפול השונים, מה כרוך בהם ומהן תופעות הלוואי שלהם, כך שתוכל להחליט מהו הטיפול המתאים לך ביותר.

 

להתייעץ על הטיפול

זכור לשאול כל שאלה שברצונך לשאול על הטיפול אם אינך מבין או חושש. כדאי להתייעץ על היתרונות והחסרונות של כל אפשרות עם הרופא המטפל או האחות.

אם יש לך שאלות כלשהן הנוגעות לטיפול בך, אל תחשוש לשאול את הצוות הרפואי המטפל בך. לפני פגישתך עם הרופא נסה להכין דף שאלות ואף לבקש מחבר קרוב או בן משפחה ללוות אותך, כך תוכל להיות בטוח כי אכן זכרת לדון בכל הנושאים המטרידים אותך.

 

מתן הסכמה לקבלת טיפול

בטרם תעבור טיפול כלשהו, הרופא יסביר לך על מטרותיו ותתבקש לחתום על טופס המעניק לצוות הרפואי את הסכמתך לבצע את הטיפול. אף טיפול רפואי לא יינתן לך מבלי הסכמתך. בטרם תתבקש לחתום על הטופס תקבל את כל המידע על הסוג והיקף הטיפול המוצע לך, יתרונות וחסרונות הטיפול, טיפולים נוספים המתאימים לך, הסיכונים ותופעות הלוואי של הטיפול.

אם אינך מבין את מה שהוסבר לך, יידע מיד את הצוות הרפואי בכדי שיסבירו לך שוב. חלק מהטיפולים כנגד מחלת הסרטן הינם מורכבים כך שטבעי שהחולים מבקשים הסברים נוספים. כדאי להיעזר בחבר או קרוב משפחה שילוו אותך לפגישה בה מוסבר לך הטיפול, בכדי שיוכלו לסייע לך לזכור את הנאמר בשיחה.

אם הנך מרגיש כי לא תוכל לבצע החלטה ברגע בו מוסבר לך הטיפול, תוכל תמיד לבקש פרק זמן נוסף בכדי להחליט. תוכל גם לבחור שלא לעבור את הטיפול, והצוות הרפואי יסביר לך מה יקרה במצב כזה.

 

יתרונות וחסרונות הטיפול

חולים רבים חוששים לעבור את הטיפול כנגד מחלת הסרטן., בייחוד בגלל הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות. למרות שרבים המטיפולים עלולים לגרום לתופעות לוואי, ידע על השפעת הטיפולים על החולים ודרכים יעילות להפחתה או מניעה של תופעות לוואי הפכו את הטיפולים לקלים הרבה יותר להתמודדות. טיפולים ניתנים בשל סיבות שונות ויתרונותיהם תלויים במצב הייחודי של כל חולה וחולה.

 

סרטן ושט בשלב מוקדם

בקרב חולי סרטן ושט בשלב מוקדם טיפול ניתן במטרה לרפא את החולה ממחלתו. לעיתים ניתנים טיפולים נוספים במטרה להפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה.

 

סרטן ושט בשלב מתקדם

אם המחלה נמצאת בשלב מתקדם יותר, הטיפול יכול לשלוט על המחלה ולהוביל לשיפור בתסמינים ובאיכות החיים של החולה. עם זאת, ייתכן שלחלק מהחולים תהיה השפעה נמוכה והם יחוו תופעות לוואי מבלי להרגיש שיפור משמעותי.

 

החלטות לגבי הטיפול

אם הוצע לך טיפול שמטרתו לרפא אותך ממחלתך, ההחלטה אם לקבלו הינה פשוטה יותר. אם ריפוי מלא אינו אפשרי במצבך, והטיפול המוצע לך נועד לשלוט על המחלה לפרק זמן מסויים, ההחלטה אם לקבלו עשויה להיות קשה יותר. ביצוע החלטות לגבי הטיפולים במצב זה הינו תמיד מורכב, ועלייך לדון על כל הפרטים עם הרופא המטפל בכדי להחליט אם לעבור את הטיפול או לא. אם תבחר שלא לעבור את הטיפול, תוכל לקבל טיפול תומך (פליאטיבי) באמצעות תרופות שנועדו לשלוט על תסמיני המחלה.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, יתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת. תוכל לפנות למומחה נוסף לשם קבלת חוות דעת שנייה אם תרגיש שהדבר יועיל לך. הרופא שלך ישמח לסייע לך בכך.

קבלת חוות דעת נוספת עלולה לעכב את תחילת הטיפול, ולכן אתה והרופא שלך צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק מידע מועיל.

במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ כי יתלווה אליך חבר או בן משפחה ושתכין רשימת שאלות מראש על מנת לוודא כי תזכור לדון בכל הנושאים המטרידים אותך.

חזרה למעלה >>


ניתוחי סרטן הושט

הרופא שלך ידון איתן על הניתוח המתאים לך. סוג הניתוח תלוי בהיקף הגידול הסרטני, במיקומו ובמידת התפשטותו בגוף. חשוב לדון על כל פרטי הניתוח עם הרופא בטרם הוא מבוצע. כדאי להיעזר ברשימת שאלות מוכנה לפני המפגש בו יוסבר לך על הניתוח. זכור שאף ניתוח או טיפול לא יבוצע מבלי הסכמתך. חלק מסוגי הניתוחים מצריכים שהות למספר שבועות בבית החולים.

 

הניתוח

הניתוח הנפוץ ביותר הוא ניתוח להסרת החלק הסרטני של הושט, שלאחריו מחוברת הקיבה לחלק שנותר מהוושט. ישנן שתי שיטות לעשות זאת:

כריתת ושט דרך בית החזה (trans-thoracic oesophagectomy)

בהליך זה נעשים חתכים בבטן התחתונה ובבית החזה כך שניתן להסיר את החלק הסרטני בושט.

כריתת ושט בגישה בטנית-צווארית (trans-hiatal oesophagectomy)

חתכים נעשים בבטן התחתונה ובצוואר במטרה להסיר את החלק הסרטני בושט.

במהלך ניתוחים אלו לרוב, מוסר החלק העליון של הקיבה. עדיין תוכל להמשיך ולאכול כמו בעבר, אולם מיקומה של הקיבה יהיה גבוה יותר (מעל לשריר הסרעפת המפריד בין החזה לבטן, במקום מתחתיו). תצטרך לאכול ארוחות קטנות ותכופות וייתכן כי תרגיש בחילה אם תאכל מהר מדי.

אם זה בלתי אפשרי לחבר את הקיבה עם יתר הושט, ייתכן שניתן יהיה להסיר חלק מהמעי הגס אשר יחליף את החלק הסרטני של הושט שהוסר בניתוח. במידה ותזדקק לניתוח כזה הרופא יסביר לך במה הוא כרוך.

 

במהלך הניתוח, המנתח יבדוק את האזור סביב הושט. ייתכן ויסירו חלק מבלוטות הלימפה. הליך זה נקרא "הסרת בלוטות לימפה" (lymphadenectomy) והוא נעשה בגלל שייתכן והבלוטות נגועות בסרטן. הבלוטות שהוסרו ייבחנו תחת מיקרוסקופ. הסרתן מסייע בהפחתת הסיכון לחזרתה של המחלה וכן מסייעת לרופאים לדעת מהי דרגת המחלה.

 

במקרים מסוימים לאחר שהחל הניתוח, מתגלה כי לא ניתן להסיר את הגידול, ולאחר ניתוח מתוכנן להסרת הגידול, הגידול שב והופיע. ייתכן שהגידול הסרטני התפשט או או עבר את קיר הושט, או בשל המצאות בלוטות לימפה נגועות בסרטן. במידה וזה קורה, המנתח עשוי להחדיר צינורית או לבצע מעקף בכדי להקל עליך את הבליעה ואת האכילה.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח מרבית האנשים מטופלים ביחידה לטיפול נמרץ במשך יום-יומיים. זהו ההליך שגרתי והוא אינו מעיד על הצלחת הניתוח או על חשש מסיבוכים.

ייתכן שתחובר גם למכשיר הנשמה, שיסייע לך לנשום עד שתפוג השפעת ההרדמה. זהו הליך שגרתי נוסף בחלק מבתי החולים.

 

כאב

סביר להניח שתחוה מעט כאב ואי נוחות לאחר הניתוח. יינתנו לך משככי כאבים, ועליך ליידע את הרופא או האחות אם למרות זאת עדיין אתה סובל מכאבים. רצוי ליידע את הצוות הרפואי מייד כאשר הכאבים מתחילים להתחזק בכדי שניתן יהיה להוסיף משככי כאבים במהירות וביעילות. על הכאב ישלוט אפידורל (חומר הרדמה) שיוחדר לעמוד השדרה באמצעות צינורית מיוחדת המרדימה את העצבים. הרופא או האחות יסיברו לך על הליך זה.

 

עירויים

במשך מספר ימים תחובר לעירוי תוך ורידי שישמור על נוזלי גופך, עד שתהיה מסוגל לשוב לאכול ולשתות. ייתכן שתחובר גם לצנתר (זונדה). זוהי צינורית עדינה מאוד, העוברת דרך האף אל הקיבה או אל המעי הדק, מנקזת נוזלים ומאפשרת לאזור להחלים. ייתכן שיחברו לך ניקוז חזה למשך 48 שעות. אלו הן צינוריות המוחדרות לחזה שלך במטרה לנקז הצטברות אפשרית של נוזלים סביב הריאות. הנוזל יועבר לתוך בקבוק המונח לצד המיטה. צינוריות אלו עלולות לגרום לך לתחושת אי-נוחות. במידה והנך מרגיש כאב או אי נוחות, אמור זאת לצוות הרפואי המטפל בך. פיזיותרפיסט יסייע לך בניקוז נוזלים אשר הצטברו בגופך כתוצאה מהניתוח.

לאחר הניתוח יעודד אותך הצוות הרפואי להתחיל לנוע מוקדם ככל האפשר, שכן התנועה מהווה חלק חיוני בתהליך ההחלמה שלך. גם אם תישאר במיטה, ימריצו אותך האחיות לתרגל תנועות רגלים ונשימות עמוקות. תקבל טיפול פיזיותרפי שיסייע לך לבצע את התרגילים.

 

אכילה ושתייה

אפשר שלא יינתנו לך נוזלים לשתייה, או שתקבל מספר לגימות מצומצם, עד שהרופא יהיה מרוצה מהחלמת התפרים. יעברו מספר ימים עד שתוכל לשוב ולשתות. מנתחים אחדים נוהגים לחבר צינורית קטנה ישירות למעי הדק המאפשרת הזנה בזמן ההחלמה. הצינורית מוכנסת בחלקו האמצעי של המעי הדק (ג'גונום) דרך חתך קטן הנעשה בדופן הבטן. הצינורית תוסר בדרך כלל לאחר שתתחיל לבלוע שוב באופן תקין.

ייתכן שתסבול משלשול. במקרה של שלשול מתמשך פנה אל הרופא על מנת שיוכל לתת לך טיפול תרופתי מיוחד.

לא מן הנמנע שתחשוש מבליעה במשך תקופה קצרה, ושתסבול מטעם רע בפה. שטיפות פה עשויות לסייע בהפגת הטעם הרע.

עם הזמן תחוש שאתה מסוגל לאכול ולשתות כמעט כרגיל. עם זאת, ייתכן שתרזה לא מעט במהלך השבועות הראשונים שלאחר הניתוח. אך אין דאגה, הירידה במשקל היא נורמלית ואמורה להיפסק בהדרגה לאחר שתשוב לאכול (נושא זה יפורט תחת סעיף 'תזונה' בהמשך). הירידה במשקל אינה מעידה על חזרתה של המחלה, מטופלים מעטים בלבד חוזרים למשקלם הקודם.

 

סיבוכי הניתוח

הסיכונים הניתוחיים כוללים דימום, זיהום, סיבוכים ריאתיים, דלף מההשקה (החיבור החדש של הושט לקיבה) או תגובות להרדמה. הסיבוכים מופיעים בשכיחות גבוהה יותר בחולים מבוגרים ובעלי מחלות קודמות. דלף מההשקה קורה בשכיחות של כ- 12-16%. כאשר ההשקה מבוצעת בצוואר, ברוב המקרים הטיפול הינו שמרני, וברובו המוחלט אינו דורש ניתוח חוזר. סיבוכים נשימתיים קורים ב-20-30% מהמטופלים וכוללים תמט של אונת ריאה ( מצב בו הריאה אינה מתפשטת כראוי בזמן שאיפת האוויר ונגרמת ירידה בחמצון הגוף ), הצטברות נוזלים סביב לריאה או דלקות ריאה. הגורם החשוב ביותר במניעת הסיבוכים הריאתיים הוא ניוד מוקדם של החולה, הפעלתו ככל האפשר ופיזיותרפיה נשימתית אינטנסיבית. סיבוכים מאוחרים כוללים היצרות מקום ההשקה, בהם ניתן לטפל באמצעות הרחבה המבוצעת בגסטרוסקופיה. לעיתים יהיה צורך לחזור על הפעולה מספר פעמים. התמותה הניתוחית הממוצעת בניתוחי ושט במחלקות בהן מבוצע הניתוח בתדירות גבוהה עומדת על 3-5%. חשוב להדגיש, ששיעור הסיבוכים והתמותה קטן משמעותית במחלקות כירורגיות בהן מבוצע הניתוח בתדירות גבוהה.

בבית

בטרם תעזוב את בית החולים, תיקבע לך פגישת מעקב לביקורת לאחר הניתוח. זמן זה הינו טוב בכדי לדון עם הרופא על כל בעיה שמתעוררת לאחר הניתוח.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

טיפול בקרינה כטיפול במחלת הסרטן עושה שימוש בקרני אנרגיה בעלות עוצמה גבוהה, המשמידות את התאים הסרטניים, תוך שהן גורמות נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים. טיפול בקרינה מכוון לאזורים מדוייקים בגוף וניתנת כטיפול חיצוני או פנימי.

 
בחוברת 'טיפול בקרינה לאזור הבטן העליונה הושט והקיבה'  של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע רב בנוגע לטיפול בקרינה, תכנונו ותופעות לוואי הכרוכות בו.
 

קרינה חיצונית

טיפול זה ניתן כטיפול יחיד או לפני ביצוע ניתוח. בהתאם למצב החולה, הטיפול בקרינה עשוי להינתן גם במקביל לכימותרפיה. הטיפול בקרינה מבוצע ביחידת הקרינה של בית החולים לפרקי זמן קצרים בימי חול כאשר סוף השבוע מוקדש למנוחה. אופן מתן הטיפול משתנה בהתאם לצרכיו של כל מטופל ותלוי בסוג, במיקום ובהיקף הגידול הסרטני של כל חולה. מחזור הטיפולים עשוי להימשך בין שבוע אחד למספר שבועות. לפני תחילת הטיפול ישוחח איתך הרופא שלך אודות הטיפול, אופן העברתו ומשך הזמן שלו.

 

תכנון הטיפול

את הטיפול בקרינה יש לתכנן בקפידה על מנת לוודא שתופק ממנו התועלת המרבית, לכן ביקוריך הראשונים ביחידת ההקרנה יוקדשו למטרה זו.

בביקורך הראשון תתבקש לשכב מתחת לסימולטור (מכשיר רנטגן), שיבצע צילומי רנטגן וסריקות של האזור בו יש לטפל. לעתים נעשה שימוש בסריקת CT לצורך אותה מטרה.

אפשר שיסמנו על גופך סימונים שיסייעו לרנטגנאי הטיפול למקם אותך במדויק ולכוון את ה קרניים למקום הנכון. ניתן למחות את הסימונים האלו רק לאחר סיום מחזור טיפול. בתחילת הטיפול בקרינה ינחה אותך הצוות הרפואי כיצד עליך לטפל בעור באזור המיועד לטיפול. על העור להשאר יבש ככל האפשר בכדי למנוע את הפיכות של העור לרגיש ואדמומי. רצוי לא למרוח את האזור המוקרן בקרם לחות לפני טיפול, דבר העלול להעלות את הרגישות והאדמומיות של העור. צוות הקרינה יסביר לך כיצד לשמור על האזור המטופל.

 

פגישות הטיפול

לפני כל טיפול בקרינה, ימקם אותך הטכנאי על המיטה באופן מדויק בשכיבה בדרך כלל, או בישיבה, ויוודא שאתה חש בנוח. במהלך הטיפול, הנמשך מספר דקות בלבד, תישאר לבדך בחדר, אולם תוכל לשוחח עם הטכנאי, שישגיח עליך מחדר סמוך. הטיפול בקרינה אינו מלווה בכאב, אך עליך להישאר ללא תזוזה במשך מספר דקות.

טיפול בקרינה אינו הופך אותך לרדיואקטיבי, ואין חשש מלשהות עם אנשים אחרים, לרבות ילדים, במהלך ולאחר הטיפול.

 

תופעות לוואי של טיפול בקרינה חיצונית

טיפול בקרינה חיצונית עלול לגרום לתופעות לוואי כלליות, כגון: בחילה ועייפות. אך ישנן גם תופעות ספציפיות יותר כמו דלקת בוושט, שעלולה להוביל לפרקי זמן קצרים של כאבים בבליעה. לעתים חשים המטופלים בהתדרדרות במצבם לפני שהם מבחינים בשיפור. ישנם מטופלים הנוטים לתחושות דיכאון במשך זמן מה. חומרת תופעות לוואי אלו משתנה בהתאם לעוצמת הקרינה ולמשך הטיפול. הרופא הרדיולוג יוכל לומר לך למה לצפות.

 

רגישות וכאב בגרון וקשיי בליעה

הטיפול בקרינה חיצונית עלול להפוך את הגרון לרגיש וכואב בעיקר לקראת סיום הטיפול, וייתכן שלא תוכל לבלוע כראוי לזמן מה. ישנן תרופות אשר יכולות לסייע בהקלה על אי הנוחות הנגרמת בשל רגישות הגרון.

ייתכן וייעצו לך להשתמש בצינורית הזנה המוחדרת לקיבה (הנקראת PEG) בטרם תחילת הטיפול בקרינה חיצונית. הרופא שלך יאמר לך אם צינורית נחוצה עבורך.

צינורית פג (PEG ) מוחדרת תחת הרדמה מקומית. צינורית דקה עם אור בקצה (אנדוסקופ) מוחדרת דרך הגרון והושט לקיבה, בכדי למצוא מקום מתאים להחדרת הפג. לאחר מכן, מבוצע חתך בעור ובשריר מעל הבטן וצינורית מוחדרת דרך חתך המבוצע בקיבה עצמה. הצינורית מוחזקת במקום באמצעות גומי או אביזר סיליקון. באמצעות הצינורית תינתן תזונה נוזלית עשירה בחלבונים ובקלוריות.

 

בחוברת "הזנה באמצעות פג" של האגודה למלחמה בסרטן ניתן לקבל מידע נרחב נוסף. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

יובש בפה

אם הטיפול בקרינה חיצונית ניתן לחלקו העליון של הושט, ייתכן והוא יגרום להפחתה בכמות הרוק המיוצר על ידי בלוטות הרוק. תופעה זו עלולה להיות זמנית, אולם לעיתים הופכת לקבועה. תופעה זו גורמת ליובש בפה המקשה על האכילה וגורמת לשינוי בטעם המזון.

 

תחושת בחילה ואובדן תיאבון

במרבית המקרים, טיפול יעיל כנגד בחילות הוא תרופות נגד בחילה, הניתנות על פי מרשם רופא. אם לא מתחשק לך לאכול, תוכל להחליף את הארוחות במשקאות מזינים עתירי קלוריות, אותם ניתן להשיג ברוב בתי המרקחת. תוכל להתייעץ בנושא עם הרופא או הדיאטנית של בית החולים. עוד על תזונה בהמשך.

 

בחוברת תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך') של האגודה למלחמה בסרטן מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה נכונה בתקופת המחלה.

 

אובדן שיער

בסוגים מסוימים של מחלות סרטן, טיפול בקרינה עלול לגרום לנשירת שיער, אך היות והנשירה מופיעה רק באזור המטופל, התופעה אינה רלוונטית במקרים של סרטן הושט (מלבד נשירת שיער החזה אצל גברים).

 

עייפות

מכיוון שהטיפול בקרינה עלול לגרום לעייפות, מומלץ שתנסה לנוח ככל האפשר, בעיקר אם עליך לעשות דרך ארוכה לצורך קבלת הטיפול. כל תופעות הלוואי אמורות להיעלם בהדרגה עם סיום מחזור הטיפולים, אך חשוב שתדווח לרופא שלך במידה והן נמשכות.

 

קרינה פנימית (ברכיתרפיה)

טיפול זה ניתן באמצעות הכנסת מקור קרינה רדיואקטיבי לתוך הושט למשך מספר דקות עד מספר ימים, בהתאם לשיטת הקרינה וכמות הקרינה הנדרשת. בדרך זו ניתן טיפול ממוקד בפנים הושט בזמן קצר.

(בהשוואה לטיפול במקור קרינה חיצוני הניתן לאזור גדול יותר במשך זמן רב יותר). ישנן שתי דרכים למתן טיפול מסוג זה: באמצעות אנדוסקופ או באמצעות צינור אפי-קיבתי  (NG).

 

אנדוסקופ

הרופא שלך יחדיר את המקור הרדיואקטיבי לושט באמצעות אנדוסקופ, מכשיר זהה לזה בו עושים שימוש בשלב הבחנה של סרטן הושט. יינתן לך חומר הרדמה בכדי שלא תחוש את התהליך של חדירת האנדוסקופ לושט. המקור הרדיואקטיבי מרוכז בתוך צינורית המו כנסת צמוד לתאים הסרטניים. לאחר מכן מוסר האנדוסקופ. בתום הטיפול, הרופא ישתמש באנדוסקופ בכדי להסיר את הצינורית המכילה את המקור הרדיואקטיבי.

 

צינור אפי-קיבתי

צינור אפי-קיבתי (NG) הינו צינורית גמישה עשויה פלסטיק המוחדרת דרך אפך וגרונך ומגיעה לקיבה. ה כנסת הצינורית כרוכה באי נעימות אולם אינה כרוכה בכאב. צינורית זו מכילה את המקור הרדיואקטיבי וממוקמת סמוך לתאים הסרטניים. בתום תקופת הטיפול, מוסרת הצינורית.

ברגע שהמקור הרדיואקטיבי הוסר, הגוף אינו מכיל עוד קרינה רדיואקטיבית.

 

תופעות לוואי של קרינה פנימית

כמו בקרינה חיצונית, גם קרינה פנימית גורמת לתחושת כאב בעת הבליעה, העלולה להופיע זמן מה לאחר הטיפול, ולהימשך מספר ימים. הרופא שלך יוכל להמליץ לך על תרופה נוזלית להקלה על הבליעה ולשיכוך הכאב. בשונה מקרינה חיצונית, טיפול זה אינו כרוך בתופעות לוואי של בחילה, עייפות או נשירת שיער.

אם תצטרך לשהות בבית החולים למספר ימים, משפחתך וחבריך הקרובים יוכלו לבקר אותך בבית החולים למשך תקופות קצרות. עם זאת, לא מומלץ שילדים או נשים הרות יבקרו אותך כל עוד אתה מקבל את הטיפול בקרינה פנימית. ייתכן שתרגיש מבודד בשל אמצעי זהירות אלו, אך הם נחוצים רק כאשר מקור הקרינה נמצא בגופך. מרגע הסרתו תיעלם הרדיואקטיביות ותוכל שוב לחוש חופשי.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה - סרטן הושט

כימותרפיה היא השימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) שמטרתן השמדת תאים סרטניים. תרופות אלו פועלות באמצעות הפרעה לחלוקתם של תאים סרטניים. תרופות כימיות בהן נעשה שימוש לטיפול בסרטן הושט כוללות פלואוראורציל (המוכר גם כ- 5FU ), ציספלטין ואפירוביסין. תרופות אלו יכולות להינתן יחדיו וידועות כפרוטוקול ECF . ניתן להחליף את ה- 5FU בטבלית הנקראת קאפאסיטאבין (קסלודה) במקרה זה, השילוב נקרא פרוטוקול ECX.

 

מתי ניתן טיפול כימי?

אם הנך מיועד לניתוח בכדי להסיר את הגידול הסרטני בושט, ניתן לקבל כימותרפיה לפני הניתוח כדי לשפר את תוצאותיו בכדי להפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה לאחר הניתוח. ייתכן וגם ייעשה שימוש בטיפול כימי כאשר הרופאים חושבים שהגידול הסרטני גדול מדי בכדי להסירו בניתוח, על מנת לצמצם את היקפו ולהקל על ביצוע ניתוח. טיפול כימי הניתן לפני הניתוח נקרא כימותרפיה ניאו-אדג'וונטית (ניאו - מסייעת).

כימותרפיה יכולה להינתן גם לאחר הניתוח, במידה והיה בלתי אפשרי להסיר את כל הגידול בניתוח, או אם קיים סיכון גבוה לחזרתה של המחלה. כימותרפיה הניתנת לאחר הניתוח נקראת טיפול אדג'וונטי (מסייע, מונע).

ניתן לקבל טיפול כימותרפי במקביל לטיפול בקרינה (שילוב הנקרא כימו-רדיותרפיה). בדרך כלל נעשה שימוש בשילוב זה במקרה של סרטן מסוג תאי קשקש אולם ייתכן גם שייעשה שימוש בטיפול זה בסרטן מסוג אדנוקרצינומה. מתן כימותרפיה באותו הזמן בו ניתן טיפול בקרינה משפר את יעילות הטיפול בקרינה. עם זאת, מתן שני הטיפול במקביל עלול להגביר גם את תופעות הלוואי.

במקרים בהם הסרטן התפשט לאזורים אחרים בגוף, הכימותרפיה עשויה לשמש כטיפול עיקרי, שמטרתו הקטנת היקף הגידול, שיפור בתסמינים, ושיפור איכות החיים.

חשוב וכדאי לשוחח על הטיפול הכימי אותו עומד לעבור עם הרופא המטפל שיסביר לך גם לאלו תופעות לוואי לצפות. אם מחלתך התפשטה ואתה מחליט שאינך רוצה לעבור את הטיפול, הרופא יוכל לרשום לך תרופות שיוכלו להקל על התסמינים הנגרמים בשל המחלה.

 

כיצד ניתן הטיפול הכימי?

בטרם יינתן לך טיפול כימי, תעבור בדיקת תפקודי כליות. דבר זה נעשה בגלל שמינון אחת מהתרופות הניתנות נקבע על פי תפקודי הכליות של החולה. תפקוד הכליות נבדק על ידי בדיקת דם או איסוף שתן במשך 24 שעות ובדיקת דם.

הכימותרפיה מורכבת לרוב משילוב של שתי תרופות או יותר. הטיפול ניתן באמצעות עירוי תוך ורידי בזרוע. הטיפול כרוך לפעמים בשהייה בת מספר ימים בבית החולים או שתטופל בתור חולה חוץ (המגיע לטיפול יום). הטיפול חוזר על עצמו מדי שלושה שבועות, אולם במהלך שלושת השבועות שתשהה בביתך, ייתכן שאחת מהתרופות, פלאורואורציל, תמשיך להינתן לך באמצעות עירוי מרכזי המוחדר לוריד בחזה.

העירוי המרכזי מוצמד לחזה, יכול להישאר בווריד מספר חודשים. לפעמים, צינורית מוחדרת לכיפוף המרפק במקום לחזה. עירוי זה נקרא פיק-ליין (עירוי פריפריאלי). לעירוי הפיק-ליין או לעירוי המרכזי מוצמדת משאבה קטנה המאפשרת את המשך מתן הכימותרפיה ביום ובלילה, גם בעת היותך בבית. את השאבה ניתן לקחת לכל מקום באמצעות תיק קטן. רוב התרופת הכימיות הניתנות כנגד סרטן הושט ניתנות באמצעות זריקה לוריד בזרוע או באמצעות עירוי מרכזי או פיק ליין.

 

בחוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע נוסף אודות הטיפול.

 

תופעות לוואי

כימותרפיה עלולה לגרום לתופעות לוואי בלתי נעימות אולם אלו ניתנות לטיפול באמצעות תרופות. לא כל התרופות גורמות לאותן תופעות לוואי וייתכן שחלק מהחולים יחוו רק מעט תופעות לוואי. הרופא המטפל יסביר לך אלו תופעות לוואי הטיפול שתקבל עלול לגרום.

 

הפחתה בעמידות הגוף לזיהומים

בעוד התרופות פועלות בגופך כנגד התאים הסרטניים הם גורמים לירידה בכמות תאי הדם הלבנים האחראים על ההגנה מפני זיהומים. ברגע שכמותם יורדת, הגוף חשוף יותר לזיהום. דמך ייבדק בקביעות במהלך הטיפול הכימי ובמידת הצורך תינתן לך אנטיביוטיקה בכדי לטפל בכל זיהום, אם יופיע.

אם חום גופך עולה, מעל °38, או שלפתע אינך חש בטוב, גם אם חום גופך תקין, ייתכן ונדבקת בזיהום כלשהו. דווח מיידית על כך לרופא המטפל בבית החולים.

 

אנמיה

אם כמות תאי הדם האדומים (המוגלובין) נמוכה, אתה עלול לחוש עייף וחסר אנרגיה. ייתכן ותחוש גם קוצר נשימה. כל אלו תופעות של אנמיה חוסר המוגלובין בדם. באנמיה ניתן לטפל ביעילות באמצעות עירויי דם או מתן זריקה פעם בשבוע אשר מעודדת את היווצרות הכדוריות האדומות במח עצם. העלאת רמת ההמוגלובין בדם תאפשר לך להרגיש שוב מלא אנרגיה ותפחית את הופעת קוצר הנשימה.

 

פציעה או דימום

תאי טסיות הדם הן אלו הגורמות לקרישת הדם בעת פציעה או דימום. אם מספר הטסיות בדמן נמוך, תדמם בכבדות גם מחתך קטן ביותר. אם מופיע דימום לא מוסבר או שנפצעת - דווח מיידית לרופא המטפל. תופעה זו ניתנת למניעה על ידי עירוי טסיות.

 

תחושת בחילה

חלק מהתרופות לטיפול בסרטן הושט עלולות לגרום לבחילות ולהקאות. ניתן להקל על תופעות אלה באמצעות תרופות נגד בחילה אותם יוכל לרשום לך הרופא המטפל בך. ניתן להקל על התופעה באמצעות הימנעות מאכילה לפני ולאחרי הטיפול הכימי. אם התרופות לא עוזרות, דווח לרופא המטפל.

 

עייפות

טיפול כימי משפיע על חולים בצורות שונות. חלק מהחולים מגלים שהם יכולים להמשיך לנהל חיים כמעט כרגיל בעוד אחרים מגלים שהם מתעייפים הרבה יותר בקלות וצריכים לקחת פסק זמן למנוחה.עייפות יכולה להתגבר לאורך מחזור הטיפול, ואם עברת מחזור טיפול ארוך, ייתכן והיא תימשך מספר חודשים גם לאחר סיום הטיפול. בכדי להתמודד עם התופעה מומלץ לתכנן מראש את היום.. קבל תמיכה וסיוע מחברים ובני משפחה. בזמנים בהם הנך מרגיש טוב, נסה לבצע פעילות גופנית על פי יכולתך. מעט פעילות גופנית יכולה להפיג את העייפות.

 

מומלץ להיעזר בחוברת על התמודדות עם תשישות ועייפות ("תשישות ועייפות בקרב חולי סרטן") של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

רגישות בפה ואובדן תיאבון

חלק מהתרופות הכימותרפיות עלולות לגרום לכאבים ולכיבים קטנים בפה. לכן חשוב לבצע שטיפות פה שגרתיות. הצוות הרפואי יראה לך כיצד לעשות זאת בצורה נכונה. ניתן גם להשתמש במברשת שיניים רכה של ילדים. אם אין לך חשק לאכול במהלך הטיפול, תוכל לנסות להחליף ארוחות מסוימות במשקאות מזינים או במזונות רכים.

 

נשירת שיער

למרבה הצער, נשירת שיער היא תופעת לוואי נוספת של חלק מהתרופות אך לא של כולן. במקרה של נשירה, שיערך ישוב לצמוח תוך 3-6 חודשים מתום הטיפול. חולים המאבדים את שיערם משתמשים בצעיפים, בנדנות, פאות או כובעים בכדי לכסות את ראשם. כחולה אונקולוגי הנך זכאי בהשתתפות כספית במימון פאה. חשוב לדאוג לכסות ולהגן על עור הראש מפני השמש.

 

מומלץ להיעזר בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה וכן "זכויות ושירותים לחולי סרטן" המכילה מידע לגבי זכויותיך. לקבלת החוברות ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה בטל. 1-800-599-995.

 

חוסר תחושה או דגדוג בידיים וברגליים

תופעה זו מתרחשת בשל השפעתה של הציספלטין על העצבים, תופעה הנקראת נוירופטתיה פריפריאלית. אם הנך חש בתופעות אלו דווח לרופא המטפל. תופעה זו נעלמת בהדרגה לאורך מספר חודשים מסיום הטיפול.

שלשול

חלק מהתרופות הכימיות בהן נעשה שימוש לטיפול בסרטן הושט עלולות לגרום לשלשול. תופעה זו מתרחשת לרוב מספר ימים לאחר הכימותרפיה. אם הנך נוטל טבליות כימותרפיה בביתך חשוב מאד לדווח לרופא אם הנך סובל משלשול יותר מ-4 עד 6 פעמים ביום, משום שבמצב זה יש להפסיק את הטיפול.

הרופא יכול לתת לך תרופות שיסייעו בהפחתת התופעה ובהפסקת השלשול. תוכל גם לאמץ תפריט יומי בעל סיבים תזונתיים וכן להקפיד על שתייה מרובה.

 

רגישות וכאב בידיים וברגליים

רגישות וכאבים בכפות הידיים או הרגליים יכולים להופיע כאשר ניתנות FU5 או קאפאסיטאבין (קסלודה) למשך זמן ארוך, או כאשר FU5 ניתן באופן מתמשך באמצעות משאבה. תופעה זו ידועה כ"תסמונת ידיים-רגליים".

כימותרפיה משפיעה על אנשים שונים בצורות שונות. יש המסוגלים לנהל אורח חיים נורמלי במהלך הטיפול, בעוד שאחרים מוצאים שהם עייפים מאוד ועליהם להאט את הקצב. נסה להקשיב לגופך ולווסת את פעילותך בהתאם, אולם חשוב לא להגזים.

חזרה למעלה >>


הקלה על הקשיים בבליעה

ישנן דרכים רבות להקל על קשיים אפשריים בבליעה. הרופא עשוי להציע לך אחד או יותר מהטיפולים הבאים:

 

צנרור או הכנסת תומך

טיפול זה הינו ה כנסת צינור רשת מפלסטיק, מתכת או תיל (תומך) לתוך הושט בעזרת אנדוסקופ, בתהליך הדומה לאסופאגוסקופיה. הצינור מסייע למנוע את היצרות הושט ומאפשר לך לאכול בנוחות רבה יותר. עם זאת, יש לשים לב לתזונה מתאימה בכדי למנוע חסימה של הצינור.

שתייה של משקאות תוססים לאחר האוכל עוזרת לשמור על הצינור פתוח ונקי.

 

מתיחה (הרחבה)

הליך נוסף המסייע לבליעה הוא הליך הרחבה. הרופא משתמש בכלי מרחיב על מנת למתוח את הושט ולהגדיל את המרווח בו עוברים המזון והנוזלים. הליך זה נעשה לעתים קרובות לאחר טיפול בקרינה או לאחר ניתוח. לעיתים מתעורר צורך לחזור על ההליך יותר מפעם אחת. ההרחבה היא פשוטה ומהירה וניתן לבצע אותה בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית.

 

טיפול בלייזר

לעתים ניתן להשתמש בלייזר על מנת להסיר חלק מהגידול וכך לאפשר מעבר חלק יותר של מזון בושט. הטיפול ניתן לעיתים בהרדמה מקומית, ולא דורש אשפוז בבית החולים. לעיתים יש צורך בהרדמה כללית. לצורך הטיפול משתמשים באנדוסקופ, בדומה לאסופאגוסקופיה. והטיפול נמשך כ- 15 דקות. ייתכן שתצטרך לעבור שניים או שלושה טיפולים כאלה עד שהושט יהיה נקי בצורה מספקת שתאפשר בליעה רגילה. אפשר שיידרשו טיפולים נוספים לאחר ארבעה עד שישה שבועות. כאב לאחר הטיפול אינו נפוץ, אולם תיתכן נפיחות זמנית בושט שעלולה לגרום לקשיים בבליעה. ייתכן שתחוש אי-נוחות בבטנך. בכל מקרה, אם אתה סובל מכאבים דווח על כך לרופא או לאחות.

 

זריקת אלכוהול

הזרקת אלכוהול מטרתה לצמצם את היקף הגידול הסרטני בושט ולאפשר למזון לעבור בקלות. באמצעות אנדוסקופ מוזרק לגידול כמויות קטנות של אתנול

אלכוהול. הליך זה מאפשר לחולים לבלוע בקלות אולם ייקח כמה ימים עד שיחול שיפור בבליעה.

 

טיפול פוטודינמי (PDT)

בטיפול פוטודינמי נעשה שימוש ב קרני לייזר בעוצמה נמוכה בשילוב תרופה רגישה לאור המשמידה אתים סרטניים. טיפול זה אינו מבוצע בכל בתי החולים. הטיפול הפוטודינמי מבוצע בשני שלבים. בשלב הראשון תינתן לך תרופה הגרומת לתאים הסרטניים להפוך לרגישים יותר לאור. תרופה זו ניתנת בדרך כלל באמצעות זריקה לוריד בזרוע . בחלק השני של הטיפול קרן לייזר מכוונת על התאים הסרטניים, באמצעות אנדוסקופ. קרן הלייזר גורמת לתרופה לפעול ולהרוס את התאים הסרטניים.

 

הטיפול יגרום לך להיות רגיש לאור ויחייב אותך לנקוט באמצעי זהירות בכדי להימנע מחשיפה לשמש במשך כמה ימים. הטיפול יכול לגרום גם לרגישות זמנית ונפיחות קלה באזור הושט, ובהתחלה מצב זה עלול להקשות על הבליעה.

 

למרות שטיפול זה מוכר כטיפול העשוי לסייע בהקלה על קשיי בליעה הנגרמים בשל סרטן ושט בשלב מוקדם הוא עדיין אינו נפוץ כטיפול "מקו ראשון". בדצמבר 2006, המוסד הלאומי לבריאות ולמחקרים קליניים, ה- NICE , פרסם הנחיות לרופאים בשימוש בטיפול פוטודינמי כטיפול לסרטן ושט בשלב מוקדם (שלב 1) בו טיפול פוטודינמי יכול להוות אפשרות טיפולית במקום ניתוח לחלק מהחולים. ההנחיות אומרות שיש צורך בעדויות נוספות בטרם ניתן לדעת מהי היעילות של טיפול פוטודינמי לסרטן ושט בשלב מוקדם. עדיין לא ידוע מספיק על יעילות הטיפול וכיצד הוא משתווה בטווח הארוך לניתוח. בינתיים, רופאים יכולים להציע את הטיפול לחולי סרטן ושט בשלב מוקדם כל עוד הם מסבירים לחולים את הסיכונים והיתרונות שכרוכים בו. המוסד מציע לרופאים להשתמש בטיפול הזה במסגרת ניסויים קליניים ולוודא שהחולים עוברים מעקב קפ דני אחר התקדמותם.

חזרה למעלה >>


עצות תזונתיות לחולי סרטן הושט

בזמן ההמתנה לטיפול חשוב שתקפיד על תזונה מאוזנת ואף תשתמש בתוספי מזון במידת הצורך. תוכל להתייעץ עם הדיאטנ/ית של בית החולים לאחר האבחון או לאחר הניתוח לגבי התזונה המתאימה לך. אם אינך מסוגל לבלוע כלל, פנה מיד לצוות בית החולים.

אם עברת ניתוח ללא הסרה של חלק ניכר מהקיבה, תוכל לאכול מה שתרצה לאחר קבלת אישור מהרופא. בדרך כלל תתחיל לאכול מזונות רכים בזמן שהייתך בבית החולים, וכנראה שימליצו לך להשאר עם תפריט מסוג זה למשך מספר שבועות. מצב זה יאפשר את המשך הנעת הלסתות וישאיר את המעבר פתוח בכדי שיוכל להחלים.

 

כבר אחרי זמן קצר תוכל לחזור לאכול מזון מוצק, שאינו מכיל חתיכות גדולות ובתנאי שתלעס אותו היטב. בהתחלה תחוש מעט חששות לחזור ולאכול מזונות מוצקים אולם אלו יפחתו ככל שתתרגל שוב לתפריט רגיל. הרופא או האחות יוכלו לסייע לך בעצות ומידע נוסף בנושא זה. חלק מהחולים ייתכן ויחוו אלרגיה לחלב במשך זמן מסויים.

בזמן שאנו אוכלים מוזרמות חומצות לתוך הקיבה, שמסייעות לנו בתהליך עיכול המזון. בשל מיקומה החדש של הקיבה בעקבות הניתוח, ייתכן שתסבול מצרבות בלתי נעימות.

 

קרוב לוודאי שתרגיש שבע מהר יותר בעקבות הסרת חלק מהקיבה וצמצום הנפח שלה. כדי למנוע בעיות שכאלו, מומלץ לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות ולהימנע מארוחות גדולות. מומלץ גם ללעוס את המזון היטב ולאכול אותו באיטיות. שלשול הוא תופעה נפוצה לאחר כל ניתוח באזור הושט. ייתכן שתיאלץ להימנע לעתים ממזונות מסוימים, כגון פירות, ירקות או דגנים, כדי לנסות ולהתמודד עם תופעה זו.

 

אם עברת טיפול בקרינה, או אם הותקנה לך צינורית בושט, קרוב לודאי שתצטרך לאכול מזון רך יותר. עליך להימנע מאכילת מזונות שעלולים לחסום את הצינורית, או שעלולים להסב לך קושי בבליעה או גירוי בוושט, כגון פירות וירקות טריים, בשר קשה, לחם קשה ואוכל חריף או חם. אם תצרוך תוסף מזון אבקתי, יש להקפיד לערבבו היטב. כמו כן, מומלץ לאכול לאט ולהרבות בשתייה במהלך הארוחות ולאחריהן. הופעה מחודשת של קשיי בליעה עלולה להעיד על חסימה בצינורית. במקרה כזה צור קשר עם הצוות המטפל בבית החולים.

חזרה למעלה >>


מעקב

גם לאחר סיום הטיפול בך תתבקש לעבור בדיקות מעקב שגרתיות. זוהי הזדמנות טובה לשוחח עם הרופא שלך אודות בעיות או חששות שעולים בך. אם תבחין בתסמינים חדשים, תוכל לפנות לצוות הרפואי להתייעצות גם מחוץ למסגרת בדיקות המעקב שלך.

 

לאחר הטיפול ייתכן ותחוש עייפות רבה מהרגיל ותיאבון ירוד. קרוב לוודאי שתרגיש שבע גם לאחר כמויות מזון קטנות, ובמשך חודשים רבים ייתכן שתחוש רגישות חולפת במעי. מערכת העיכול זקוקה לפרק זמן של עד שנה על מנת שתוכל להתרגל לשינויים שאחרי הניתוח, ולתקופה של מספר חודשים כדי לחזור לחוש טוב לאחר טיפול מרוכז בקרינה. אם לאחר הטיפול תבחין שוב בקשיים בבליעה, אין הדבר מורה על חזרת הסרטן, ייתכן שזוהי אחת מתוצאות הטיפול עצמו. הרופא יציע לך טיפול של הרחבת הושט כדי לנסות ולפתור בעיה זו.

חזרה למעלה >>


הושט ע"ש בארט

הושט ע"ש בארט הוא מצב בו תאים לא תקינים בשכבה הפנימית בחלק התחתון של הושט. הושט הינו הצינור השרירי המעביר את המזון מהפה אל הקיבה. "הושט ע"ש בארט" כשלעצמו אינו מצב סרטני, אולם במשך זמן מסויים הוא עלול להוביל להתפתחות מחלת סרטן בחלקו התחתון של הושט. מחלת סרטן מתרחשת כאשר תאים באזור הפגוע ממשיכים לגדול ולהתפתח ולהפוך במהירות לבלתי תקינים לחלוטין. מעט מאד אנשים בעלי מצב זה מפתחים מחלת סרטן הושט, 1 מתוך 100 חולים.

 

גורמים

הגורם המרכזי למצב זה הינם מיצי קיבה המתיזים לתוך הושט. הקיבה מייצרת חומצה, ומיצי הקיבה מכילים גם חלבונים ומרה, המסייעים בעיכול המזון. סביב הקיבה ישנה רקמה העמידה בפני החומצה, אולם הושט אינו עמיד בפניה. במצב תקין, ישנו שסתום בחלקו התחתון של הושט המונע ממיצי הקיבה להתיז לתוך הושט. עם זאת, ישנם כאלו בעלי שסתום חלש המאפשר למיצי הקיבה לזרום בחזרה לתוך הושט. החומצה עלולה לפגוע בושט ולגרום לגירוי, ואף לכאב ולצרבת. לתופעה זו מתייחסים בשם "ריפלוקס ושטי".

 

גורמים מסויימים עלולים לגרום לאנשים לפתח ריפלוקס, כגון משקל יתר, עישון וצריכה גבוהה של אלכוהול. לחלק מהאנשים מזונות חריפים, חומציים או שומניים עלולים לגרום לריפלוקס. לעיתים קרובות ריפלוקס נגרם אם חלק קטן מהקיבה הועבר מקום והוצמד ביריעת השריר המפרידה בין החזה לבטן (בקע הרנייה).

השינויים הטרום-סרטניים נקראים גם לפעמים דיספלזיה. דיספלזיה יכולה להיות בדרגה גבוהה או נמוכה תלוי במידת התקינות של השינויים, כאשר דרגה גבוהה מתייחסת לשינויים בלתי תקינים לחלוטין.

 

תסמינים

לחלק מהאנשים אין כלל תסמינים, והושט ע"ש בארט מתגלה אצלם במהלך בדיקות רפואיות למטרות אחרות. התסמינים הנפוצים ביותר הם צרבת וקשיי עיכול. תסמינים אחרים כוללים בחילות, הקאות וקשיים בבליעת המזון. לעיתים רחוקות ייתכן ויופיע דם בהקאה או בצואה. חלק מהאנשים חשים כאב בעת בליעת מזון. אם הנך חש באחת או יותר מהתופעות המתוארות כאן באופן קבוע, מומלץ לגשת לרופא המשפחה.

 

אבחנה

רופא המשפחה יבדוק אותך וייתכן שיפנה אותך לבית החולים לביצוע בדיקה שנקראת אנדוסקופיה בכדי לבדוק את פנים הושט. בדיקה זו מבוצעת על ידי רופא ומאפשרת לבחון את פנים הושט באמצעות שימוש בצינורית דקה וגמישה הנקראת אנדוסקופ. במידת הצורך, דגימות תאים יילקחו בכדי שניתן יהיה לבחון אותם תחת מיקרוסקופ ולקבוע את תקינותם.

 

אנדוסקופיה מבוצעת בדרך כלל במסגרת טיפול יום, אולם לעיתים ייתכן ויבקשו ממך לשהות גם במשך הלילה בבית החולים. ברגע שתשכב בנוחות על המיטה, תינתן לך הרדמה מקומית באמצעות ספריי בכדי להרדים את הצוואר ולהפחית את האי נוחות שבהחדרת הצינורית. ייתכן ויינתן לך חומר מרדים במקום הרדמה מקומית. החומר מוזרק לוריד בזרוע. לאחר מכן יחדיר הרופא את האנדוסקופ לושט.

 

אנדוסקופיה יכולה להיות בלתי נעימה אולם אינה כרוכה בכאב. לאחר כמה שעות השפעת חומר הרדמה פגה ותוכל ללכת לביתך. לא תוכל לנהוג במשך כמה שעות לאחר הבדיקה, וכדאי שמישהו יסיע אותך לביתך. נסה שלא לבלוע דבר מספר שעות לאחר הבדיקה, עד שתחלוף השפעת חומר ההרדמה. חלק מהאנשים מרגישים כאב בגרון לאחר הבדיקה, זו תופעה נורמלית שתחלוף לאחר כמה ימים. אם התופעה לא חולפת כדאי ליצור קשר עם הרופא המטפל בבית החולים. כמו כן יש לדווח לרופא אם את חש בכאבים בחזה, קוצר נשימה, או דם בהקאה.

 

השגחה

פעמים רבות, לאנשים בעלי ושט ע"ש בארט מומלץ לעקוב אחר מצבם, בכדי לבדוק שלא חלו בו שינויים נוספים. תקופה זו נקראת השגחה ובמהלכה נערכים אנדוסקופיות וביופסיות באופן שגרתי. נכון להיום, עדיין לברור עד כמה יעילה ההשגחה, בעיקר בגלל מספרם הנמוך של החולים במצב זה המפתחים סרטן ושט. ייקח זמן עד שיתבררו היתרונות והחסרונות האפשריים של בדיקות מעקב שגרתיות. בהתאם לדרגת השינוי במצבך, אם בכלל, ומדיניות בית החולים בו הנך מטופל, ייתכן ויבצעו שוב אנדוסקופיות במרווחים של שלושה חודשים עד שלוש שנים. כדאי לשוחח על כך עם הרופא המטפל. אם הנך עובר אנדוסקופיות באופן שגרתי והנך מבחין בשינוי או בהחמרה של התסמינים בין פגישות המעקב, דווח לרופא המטפל.

 

טיפול

שינויים באורח החיים

לעיתים זה אפשרי להפחית את הריפלוקס באמצעות טיפול. ירידה במשקל (במידת האפשר), הפסקת עישון או הפחתה בצריכת אלכו הול יכולים לסייע. אכילת ארוחות קטנות במרווחי זמן קצרים, או הימנעות ממזונות המחמירים את התסמינים, יכולים גם כן לסייע בהפחתת הריפלוקס. אם הנך סובל מהריפלוקס במשך הלילה, מומלץ להגביה מעט את הראש בזמן השינה.

 

תרופות להפחתת החומציות

ייתכן ויינתנו לך תרופות כגון מעכבי שאיבת פרוטון (PPI) או חוסמי קולטני היסטמין בכדי להפחית את ייצור החומציות בקיבה. תרופות אלו יסייעו בהפחתת התסמינים. ברגע שישנה שליטה בתסמינים, ייתכן ותופחת רמת ה- PPI בכדי למנוע מהתסמינים להחמיר שוב. תרופה זו בדרך כלל נלקחת לכל החיים והינה בטוחה לשימוש לטווח ארוך.

 

ניתוח

ניתוח יכול להתבצע במטרה לחזק את השסתום הנמצא בחלקו התחתון של הושט בכדי למנוע מחומציות הקיבה להגיע שוב לושט או בכדי להסיר את האזור הפגוע.

 

חיזוק שסתום

חיזוק השסתום המצוי בחלקו התחתון של הושט כרוך בניתוח המבוצע באמצעות חתך קטן בעור החזה (ניתוח חור מנעול). תצטרך לשהות בבית החולים למשך מספר ימים, ויהיו לך מספר חתכים באזור לאחר הניתוח שיחלימו לאחר כמה ימים. לעיתים, ניתן יהיה לחזק את השסתום באמצעות אנדוסקופיה. זרם חשמלי מועבר לשסתום ומחזק אותו. הליך זה גורם לצלקת. לחילופין, תפרים יכולים להתבצע בשסתום או שיוזרק לו חומר המסייע בחיזוקו.

 

ניתוח הנקרא פונדופליקציה הינו אופציה נוספת לחיזוק השסתום בחלקו התחתון של הושט. במהלך הניתוח, חלקה העליון של הקיבה (הפונדוס) נעטף ונתפר בקצהו התחתון של הושט. הליך זה מחזק את קצהו התחתון של הושט ואמור למנוע בהפחתת הריפלוקס החומצי. פונדופליקציה כרוכה בחתך גדול בבטן (לפרוטומי) או מבוצעת באמצעות לפרוסקופ ואז מצריכה חתכים קטנים בלבד בבטן. ניתוח לתיקון בקע הרנייה יכול גם כן לסייע בהפחתת הריפלוקס החומצי.

 

הסרת האזור הנגוע

אם ביופסיה מראה שישנם שינויים מתמשכים בתאים בקצהו התחתון של הושט העלולים להתפתח לסרטן, הרופא המטפל יציע לך לשקול ניתוח להסרת האזור הנגוע או טיפולים אחרים המסוגלים להרוס את התאים הבלתי תקינים. טיפולים להריסת תאים אלו כוללים טיפול פוטודינמי וטיפול בהקפאה (ראה בהמשך).

ניתוח כולל הסרת החלק בושט המכיל את התאים הבלתי תקינים. הקיבה תחובר לאחר מכן עם החלק הנותר מהושט. לאחר הניתוח, ייתכן ותישאר לזמן מה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. יותקן לך עירוי נוזלים לוריד בזרוע עד לרגע בו תוכל לאכול ולשתות שוב. ייתכן ויותקן לך גם צינור אפי-קיבתי ( NG ) העובר דרך האף לתוך הקיבה או למעי הדק, בכדי לרוקן נוזלים שהצטברו. זה יסייע לך בהפחתת תחושת החולי וגם יסייע לאזור הניתוח להחלים. ייתכן שתחשוש מעט לבלוע למשך זמן קצר ואולי תרגיש טעם רע בפה. שטיפות פה סדירות יסייעו לך בהקלה על התופעה.

 

בתחילה, ייתכן ותקבל רק לגימות קטנות של נוזלים עד שהרופא יהיה שבע מרצון מהחלמת אזור הושט. יחלפו כמה ימים עד שתוכל לשתות כמו בעבר. בהדרגה, תוכל גם לאכול בדיוק כמו מקודם.

 

חלק מהמנתחים יחברו צינורית הזנה ישירות למעי הדק בזמן הניתוח, שיהיה ניתן להעביר לך מזון בזמן ההחלמה. ברגע שתוכל לבלוע באופן תקין תוסר הצינורית.

 

לעיתים, ניתוח להסרת החלק הנגוע בלבד בושט יכול להיות מבוצע במהלך אנדוסקופיה. סוג זה של ניתוח נקרא חתך רירי אנדוסקופי וניתן לעשות בו שימוש כטיפול או כסיוע באבחנה. זהו ניתוח קטן מאשר הניתוח שהוזכר למעלה, וההחלמה אורכת מספר ימים. סוג זה של ניתוח יכול להיות מלווה בטיפול פוטודינמי או אנדוסקופי.

 

טיפולים אנדוסקופיים

טיפול פוטודינמי מבוצע רק בחלק מהמרכזים הרפואיים. טיפול פוטודינמי עושה שימוש בקרן לייזר המשולבת עם תרופה רגישה לאור בכדי להרוס תאים בלתי תקינים. רופאים עדיין חוקרים את מידת יעילותו של הטיפול במצב "ושט ע"ש בארט". הרופא שלך יוכל לייעץ לך אם הטיפול יהיה מתאים למצבך.

 

שיטות אנדוסקופיות אחרות

בדומה לטיפול פוטודינמי, ישנן טכניקות (שיטות טיפוליות) חדשות הנמצאות בבדיקה רפואית. טיפולים אלו כוללים: טיפול בהקפאה, הצתה באמצעות גז ארגון (APC), טכניקת אבלציה במהלכה נעשה שימוש באלקטרודות כדי לחמם ולהשמיד תאים (RFA), טיפול חשמלי רב נקודתי (MEC), וקיפול אנדוסקופי. הרופא שלך יוכל להעניק לך מידע נוסף על גישות טיפוליות אלו והאם הן יתאימו למצבך. חשוב לזכור כי שיטות אלו אינן נפוצות ואינן זמינות בכל מרכז רפואי.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן הכליה נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל