הדפס
| שתף

 מידע נוסף בנושא

פורום סרטן הלבלב
מה לספר לילדיך על הסרטן שלך?
טיפול ביתי בחולה סרטן

תודתנו נתונה ל:

פרופ' ירון ניב, מנהל המכון הגסטרואנטרולוגי, מרכז רפואי רבין-קמפוס בילינסון,

דר' אלכס בני, רופא בכיר במחלקה האונקולוגית-רדיותרפיה, מרכז רפואי רמב"ם, חיפה,

חברי  ועדת העדכון לנושא מערכת העיכול של האגודה למלחמה בסרטן,

על הארותיהם והערותיהם.


מידע זה מבוסס על גרסת 2008 של החוברת:

'Understanding Cancer of the Pancreas

של  והותאם לקוראים ישראלים.

אוגוסט 2008


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הלבלב. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן

Big-Bullet-SQR.gif הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif הגורמים לסרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif סוגים של סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif מהם תסמיני סרטן הלבלב?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה לסרטן הלבלב?

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות לאבחון סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif הבדיקות הנפוצות ביותר לאבחון סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif קביעת שלב סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בסרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif הניתוח

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif טיפולים אחרים

Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


הלבלב

הלבלב (pancreas) הינו חלק ממערכת העיכול. מיקומו עמוק בחלקה העליון של הבטן, לפני עמוד השדרה, מעל הטבור ואורכו כ- 15 ס"מ. הלבלב מחולק לשלושה חלקים: ראש, גוף וזנב. ראש הלבלב ממוקם קרוב לתחילת המעי הדק (התריסריון).

 

הלבלב מייצר את מיצי הלבלב ואת האינסולין. מיצי הלבלב אלו נוזלים המסייעים בעיכול המזון. האינסולין הוא הורמון המאפשר לגוף להשתמש בסוכרים ולאגור שומנים. מיצי הלבלב זורמים במורד צינור, הנקרא צינור הלבלב, אל התריסריון. צינור המרה, המנקז את מיצי המרה מהכבד אל התריסריון, מתחבר לצינור הלבלב בכניסה לתריסריון (הספינקטר).

חזרה למעלה >> 


הגורמים לסרטן הלבלב

כמעט ולא ניתן להצביע על גורמים הייחודיים לסרטן הלבלב. סוג זה של סרטן אינו נפוץ, ולרוב, גיל האנשים העלולים לחלות בו נע בין גיל 60 ל-80 שנה.

 

עם זאת, מעשנים, וחולים בדלקת כרונית של הלבלב, הנגרמת כתוצאה מצריכה ממושכת של אלכוהול, בעלי סיכון גבוה יותר משאר האוכלוסייה, לחלות בסרטן הלבלב.

 

מרבית המקרים של סרטן הלבלב אינם תוצאה של פגם גנטי. עצם היותך חולה בסרטן הלבלב אינו מעלה את הסבירות כי אחד מבני משפחתך יחלה במחלה זו בעתיד. עם זאת, הסיכון לחלות בסרטן הלבלב רב יותר במשפחות הנושאות את הגנים BRCA1 או BRCA2 (הגנים הגורמים לסרטן השד), או במשפחות הסובלות ממחלת מעי בשם פוליפוזיס משפחתית (PAF). כמו כן, הסבירות לחלות בסרטן הלבלב גבוהה בקרב אנשים בעלי נטייה משפחתית למספר רב של שומות חריגות. עם זאת, היות וטרם זוהו השינויים הגנטיים הגורמים להופעת סרטן הלבלב, לא ניתן לבצע אבחון גנטי למחלה.

חזרה למעלה >>


סוגים של סרטן הלבלב

סרטן הלבלב מחולק לקבוצות בהתאם למיקומו בתוך הלבלב וסוג התאים מהם החל הגידול להתפשט. הסרטן מופיע, לעתים קרובות יותר, בראש הלבלב (70-80%). על פי רוב, סרטן הלבלב מתחיל בתאים המצפים את פנים צינורות הלבלב, הצינורות המזרימים את מיצי הלבלב למעי הדק, סוג זה של סרטן נקרא אדנוקרצינומה (adenocarcinoma).

 

ישנם סוגים נוספים, פחות שכיחים, של סרטן הלבלב, ביניהם קבוצת גידולים נוירו-אנדוקרינים (גידולים שמקורם בתאים המייצרים הורמונים שונים), סרטן הרקמה הלימפטית בלבלב הנקראת לימפומה (lymphoma), וסרקומה (sarcoma) של הלבלב, הנובעת מגידול בתאי החיבור של הלבלב.

חזרה למעלה >>


מהם תסמיני סרטן הלבלב?

סרטן הלבלב אינו גורם לתסמינים במשך זמן רב, ולעיתים התסמינים עשויים להיות מעורפלים ובלתי ברורים. להלן התסמינים הנפוצים ביותר של סרטן הלבלב:

 

כאב: אי נוחות, או כאב קל בבטן העליונה, שיתפשט, במקרים מסוימים, לגב. בתחילה הכאב עשוי להופיע ולהיעלם לסירוגין, ובשלב מאוחר יותר הוא עלול להיות קבוע. בחלק מהמקרים הכאב קל יותר בישיבה, או התכופפות קדימה, אך מחמיר בעת השכיבה.

 

ירידה במשקל: אובדן התיאבון וירידה במשקל הם תסמינים נפוצים של סרטן הלבלב.

 

הצהבת העור ולובן העין, שתן צהוב כהה, צואה בהירה, וגירוד בעור: כל אלו סימני מחלת הצהבת. סימנים אלו יכולים לנבוע מגורמים שונים, לרבות סרטן הלבלב. במידה ותאי הסרטן גדלים בראש הלבלב, הגידול חוסם את צינור המרה, דרכו זורמים מיצי המרה מהכבד למעי, ומביא לידי הצטברות מיצי המרה בכבד ובגוף. עקב כך צפויים להופיע תסמיני הצהבת.

 

תסמינים נוספים: קשיי עיכול, תחושת נפיחות אחרי אוכל, ותחושת עייפות קיצונית.

 

חשוב לציין כי מרבית המקרים של כאבי בטן אינם תוצאה של סרטן הלבלב, אולם במידה ומתעוררות אצלך חששות, תוכל תמיד להיוועץ ברופא.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה לסרטן הלבלב?

האבחנה מתחילה בדרך כלל אצל רופא המשפחה, לאחר הופעת התסמינים. רופא המשפחה יערוך בדיקה רפואית במהלכה יבדוק את העיניים ואת העור בחיפוש אחר סימני צהבת, יערוך בדיקת שתן לבילירובין וייקח דגימת דם במידת הצורך. כמו כן, הוא עשוי לבדוק את הבטן שלך על מנת לאתר נפיחות כלשהי באזור הכבד. על פי תוצאות הבדיקות תקבל הפנייה לביצוע צילומי רנטגן או הפנייה לבדיקות נוספות. כמו כן, תופנה על ידו לחוות דעת נוספת והמשך טיפול אצל רופא מומחה, בו תיבחן ההיסטוריה הרפואית שלך, ותתבצע בדיקה גופנית נוספת.

חזרה למעלה >>


בדיקות לאבחון סרטן הלבלב

קרוב לוודאי שבעתיד תידרש לעבור מספר בדיקות נוספות על מנת שניתן יהיה לקבל את האבחנה המדויקת ביותר. קיימת סבירות כי לאחר האבחון, ייתכנו בדיקות נוספות כדי לזהות את גודלו ומיקומו של הגידול הסרטני, ובכדי לראות אם התפשט לאזורים אחרים בגוף. התוצאות יעזרו לך ולרופא להחליט על הטיפול הטוב ביותר עבורך.

 

הבדיקות אמנם יעילות, אולם אין בדיקה אחת ויחידה המסוגלת לתת הערכה מלאה על המחלה. לדוגמה, גם הסריקות המתקדמות ביותר, לעיתים, אינן מזהות אזורי גידול סרטני זעירים, וייתכן כי יהיו מצבים רפואיים אחרים שיקשו על האבחנה. לעתים קרובות נדרש הצוות הרפואי להרכיב את האבחנה הכוללת ממספר בדיקות שונות, מתסמיני המחלה ממנה סובל החולה, מההיסטוריה הרפואית שלו ומבדיקות הדם המיוחדות למחלה זו.

חזרה למעלה >>


הבדיקות הנפוצות ביותר לאבחון סרטן הלבלב

בדיקות דם

לרוב, החולים בסרטן הלבלב מייצרים חומר בשם CA 19-9 אשר ניתן למדידה בדם. CA 19-9 הוא "סמן גידול" (tumour marker); מדידת ריכוזו בדם מסייעת לאבחון סרטן הלבלב ואף לבדיקת אופן תגובת הגידול במהלך הטיפול.

 

סריקת על קולית של הבטן (ultra sound)

סריקת אולטרסאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבחון את האיברים הפנימיים בגוף,כגון: הכבד ופנים הבטן. בדרך כלל, תינתן הנחייה להימנע מאכילה או שתייה לפחות שש שעות לפני הבדיקה. במהלך הבדיקה שוכב החולה על גבו, ועל בטנו נמרח ג'ל מיוחד. מכשיר קטן, דמוי מיקרופון, המפיק גלי קול מועבר על פני האזור. גלי הקול מעובדים באמצעות מחשב לתמונה. הבדיקה נמשכת מספר דקות בלבד ואינה כרוכה בשימוש בקרינת רנטגן.

 

סריקת CT
סריקת סי טיזהו סוג מתוחכם של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף. הסריקה אינה גורמת לתחושת כאב אצל הנבדק, אך נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל, כ-10 דקות, במהלכן תתבקש לשכב מבלי לנוע.

 

בסריקת CT נעשה שימוש בכמות קטנה של קרינה, כך שהסבירות לגרימת נזק כלשהו כתוצאה מהקרינה הינה נמוכה ביותר. במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה תתבקש להימנע מאכילה או משתייה.

 

יתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע על מנת שיהיה ניתן לראות אזורים מסוימים באופן ברור יותר. הדבר עשוי לגרום לך תחושת גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות. במידה ואתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, יש לדווח על כך לרופא מראש, משום שבמצבים אלו תגובת הגוף לזריקה עלולה להיות חמורה יותר. לאחר שתימצא בתנוחה הרצויה על פי הנחיית הרופא, תבוצע הבדיקה. קרוב לוודאי שתוכל ללכת הביתה מיד עם תום הסריקה.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

בדיקה זו דומה לסריקת CT, אולם במהלכה נעשה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן במטרה לבנות תמונות מלאות (חתך - רוחביות) של הגוף.

חלק מהנבדקים מקבלים זריקת צבע לתוך וריד בזרוע על מנת לשפר את איכות ההדמיה. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול למשך כ-30 דקות. אם קיים בך חשש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה בלתי נעימה, ועל כך יש להודיע לטכנאי. תהליך סריקת ה-MRI מרעיש ביותר, ובכדי להקל עליך תקבל אטמי אוזניים או אוזניות.

בדרך כלל אדם נוסף יוכל לארח לך לחברה בתוך חדר הבדיקה. הגליל הינו מגנט חזק ביותר, ועל כן, לפני הכניסה לחדר, עליך להסיר את כל חפצי המתכת שעליך.

נבדקים שמושתל בגופם מוניטור לב, קוצב לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים ממתכת לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים החזקים.

תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים, ולפני שתשוב לביתך תיקבע לך פגישת מעקב. תקופת המתנה זו עלולה להיות קשה עבורך, ומומלץ כי תשוחח על כך עם חבר קרוב או בן משפחה.

 

ERCP (הדמיה אנדוסקופית של דרכי המרה והלבלב)

הליך זה מאפשר לצלם תמונות רנטגן של צינורות הלבלב והמרה, ובנוסף, מסייע לפתיחת חסימות בצינור המרה. לפני הבדיקה תתבקש לצום במשך 6 שעות בכדי לרוקן את הקיבה ואת התריסריון.

 

תקבל תרופת הרגעה הניתנת כזריקה להרדמת הגרון. לאחר מכן יחדיר הרופא צינור גמיש, הנקרא אנדוסקופ, דרך הפה לתוך הקיבה והתריסריון. באמצעות האנדוסקופ יאתר הרופא את הפתח דרכו מתנקזים צינור המרה וצינור הלבלב אל התריסריון.

 

הרופא יזריק לאותם צינורות חומר בעל צבע על מנת שיופיע בצילום הרנטגן ויאפשר זיהוי ממצאים חריגים או חסימות. תיתכן אי נוחות מסוימת במהלך הבדיקה. במקרה כזה, חשוב שתודיע על כך לרופא. במקרים מסוימים, ייתכן שלפני ההליך תקבל אנטיביוטיקה, על מנת למנוע זיהום, ואולי אף תתבקש להישאר בבית החולים להשגחה במשך לילה אחד.

 

EUS (אולטרא סאונד אנדוסקופי)

האולטרא סאונד האנדוסקופי הינה טכנולוגיה חדישה יותר מה- ERCP. ההליך דומה ל- ERCP, אולם במקום עשיית שימוש ברנטגן הבדיקה תתבצע באמצעות גלי אולטרסאונד, היוצרים תמונות מלאות של הלבלב והאיברים הסובבים.

 

ביופסיה

במידה ותעלה סבירות כי מדובר בסרטן הלבלב, הדרך הבטוחה ביותר לבצע את האבחנה היא להסיר כמה תאים או חתיכה קטנה מן הגידול לצורך בדיקה מיקרוסקופית, הנקראת ביופסיה. לעיתים, במקרה והגידול מתפתח במקום שאין דרך להגיע אליו, אין אפשרות לבצע ביופסיה.

קיימות מספר דרכים לביצוע ביופסיה. אחת מהן היא באמצעות מחט המוחדרת דרך העור תחת הנחיית אולטרא סאונד, CT או EUS, לשמירה על רמת דיוק גבוהה. על מנת שלא תחוש כאב כתוצאה מהחדרת המחט תקבל זריקת הרדמה מקומית. באמצעות הליך ה- ERCP (ראה למעלה) ניתן גם כן לבצע איסוף תאים. במהלך הבדיקה הרופא יוכל להסיר תאים מן הגידול דרך האנדוסקופ באמצעות מברשת מיוחדת.

 

לפרוסקופיה

בדיקה זו כרוכה בניתוח קטן המצריך הרדמה כללית ואשפוז קצר בבית החולים. הבדיקה מאפשרת לרופא לבחון את אזור הגידול בלבלב על מנת לקבוע אם קיימת אפשרות להוצאתו בניתוח. הרופא יעשה חתך קטן (כ-2 ס"מ) דרך העור והשריר שמעל הטבור ויחדיר בזהירות צינורית דקה עם סיבים אופטיים, הנקרא לפרוסקופ, אל תוך הבטן. הרופא יבדוק את האזור וייקח דגימת רקמות (ביופסיה) לבדיקה מיקרוסקופית.

לפעמים מתבצעת לפרוסקופיה תחת הנחיית אולטרסאונד בכדי לוודא שהלפרוסקופ נמצא במיקום המדויק.

במידה ותוצאות הבדיקות הנ"ל אינן מאפשרות להגיע לכלל החלטה לגבי ניתוח עתידי, ניתן לבצע ניתוח בטן, הנקרא לפרוטומיה, המתבצע בהרדמה כללית. במהלך הניתוח ניתן לבצע ביופסיה ואף להסיר את הגידול, על פי הצורך.

 

חשוב לציין כי ביצוע הבדיקות ERCP, ביופסיה, ולפרוטומיה עלול להוות בעיה עבור חלק מהמטופלים. לפני קבלת ההחלטה על ביצוע הליך כלשהו, מומלץ להתייעץ על כל הסיכונים הכרוכים בו עם הרופא המומחה.

 

חזרה למעלה >>


קביעת שלב סרטן הלבלב

שלב 1: השלב המוקדם ביותר. הגידול ישנו אך ורק בתוך הלבלב, ואינו פוגע בבלוטות הלימפה הסמוכות, ובאזורים אחרים בגוף.

 

שלב 2: בשלב זה הגידול נמצא בתוך התריסריון, או בצינור המרה, או ברקמות / איברים אחרים הקרובים ללבלב. עדיין אינו מתפשט לבלוטות הלימפה הסמוכות.

 

שלב 3: בשלב זה הגידול התפשט לרקמות ובלוטות לימפה ליד הלבלב. במקרה כזה קיימת סבירות כי התפשט לאיברים אחרים דרך מערכת הלימפה.

 

שלב 4: שלב זה מחולק ל- A4 ו- B4.

A4. בשלב זה הגידול התפשט לאיברים סמוכים, כגון הקיבה, הטחול, המעי הגס או לכלי דם גדולים. קיים חשש כי התפשט לבלוטות הלימפה.

B4. בשלב זה הגידול התפשט לאיברים אחרים בגוף, כגון הכבד או הריאות.

חזרה למעלה >>


הטיפול בסרטן הלבלב

סוג הטיפול שאתה עשוי לקבל תלוי במספר גורמים, כגון: בריאותך הכללית, מיקום וגודל הגידול, ומידת התפשטותו בגוף.

 

הטיפול בסרטן הלבלב עשוי להיות קשה מאוד. ניתוח יבוצע במידה והגידול יימצא אצלך בשלב מוקדם, אולם אצל חלק מהמטופלים סרטן הלבלב מתגלה בשלב מתקדם יחסית, שאינו מאפשר ניתוח.

 

הטיפול היעיל ביותר כנגד סרטן הלבלב הנמצא בשלב מוקדם הוא ניתוח להסרת הלבלב, או חלק ממנו. זהו ניתוח מורכב המתאים לחולי סרטן הלבלב בעלי גידול קטן שלא התפשט לאזורים אחרים ושהינם במצב גופני טוב.

 

אם הגידול הסרטני גדול מדי, או שהתפשט מעבר ללבלב בעת אבחון המחלה, ניתוח מסוג זה בלתי אפשרי.. הידיעה כי הגידול הסרטני שבגופך התפשט מעבר לרמה המקומית, ובעקבות זאת ייתכנו טיפולים שאינם מתאימים עבורך, עלולה להיות מדאיגה ביותר. הרופא המטפל יסביר לך על כל סוגי הטיפול האפשריים במצבך.

במידה והגידול התפשט, וגרם לחסימת צינור המרה או המעי, ניתוח יכול לשחרר את החסימה ולהקל על התסמינים מהם אתה עלול לסבול.

 

בטיפול כימי (כימותרפיה) נעשה שימוש במספר דרכים שונות. היא ניתנת לאחר ניתוח בסרטן לבלב בשלב מוקדם במטרה להפחית את הסיכוי לחזרתה של המחלה. ייתכן וייעשה בה שימוש במטרה לצמצם גידול סרטני שהתפשט לאזורים סביב הלבלב (סרטן לבלב מקומי-מתקדם) או בכדי לטפל בגידול סרטני שהתפשט לאזורים אחרים בגוף, כגון הכבד. לסרטן הלבלב שלא התפשט מעבר ללבלב אולם לא ניתן להסירו בניתוח ניתנים כימותרפיה וטיפול בקרינה ניתנים, במקביל או בנפרד. ייתכן ויוצע לך להשתתף בניסויים קליניים בו מוצעים תרופה או טיפול חדשים.

טיפול כימי ניתן לעיתים במטרה להפחית את תסמיני המחלה. טיפול בקרינה יכול לסייע בשליטה על הכאב הנגרם לחולה כתוצאה ממחלתו.

בתופעות הלוואי הגורמות אי נעימות לחולה כמעט תמיד ניתן לטפל ולגרום לחולה להרגיש טוב יותר.

 

יתרונות וחסרונות

חולים רבים חוששים מהרעיון של קבלת טיפולים כנגד מחלת הסרטן, בשל תופעות הלוואי הנלוות להם. חלק מהחולים שואלים מה יקרה אם לא יסכימו לקבל טיפול.

למרות שטיפולים רבים עלולים לגרום לתופעות לוואי, ניתן לשלוט עליהן ביעילות באמצעות תרופות.

טיפולים ניתנים בשל סיבות שונות, והיתרונות האפשריים שלהם תלויים במצבו הייחודי של כל חולה. אצל חולי סרטן לבלב בשלב מוקדם, ניתוח נעשה במטרה לרפא את החולה ממחלתו. טיפולים נוספים, כגון כימותרפיה, ייתכן ויינתנו בכדי להפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה.

 

אם הוצע לך טיפול במטרה לרפא אותך ממחלתך, להחליט אם לקבל אותו או לא, אינה החלטה קשה עבורך. לעומת זאת, אם ריפוי מלא אינו אפשרי, והטיפול שניתן לך מיועד להפחית את התסמינים ולשלוט על התפתחות המחלה לפרק זמן מסויים, קשה יותר לקבל את ההחלטה אם לבצע את הטיפול או לא.

קבלת החלטה על ביצוע הטיפול במקרה זה הינה תמיד קשה, וכדאי להתייעץ על כך עם הרופא המטפל. אם תבחר שלא לעבור את הטיפול, עדיין תוכל לקבל טיפול תומך (פליאטיבי) באמצעות תרופות שיקלו על התסמינים.

 

מתן הסכמה לקבלת טיפול

בטרם תעבור טיפול כלשהו, הרופא שלך יסביר לך את מטרותיו של הטיפול המוצע לך. לאחר מכן, תתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת לקבלת טיפול רפואי המעניק לצוות הרפואי את הרשות לתת לך את הטיפול. טיפול רופאי אינו ניתן בלי הסכמה, ובטרם תתבקש לחתום, יינתן לך המידע המלא על סוג והיקף הטיפול המוצע לך, יתרונותיו וחסרונותיו, טיפולים נוספים, סיכונים או תופעות לוואי אפשריים.

 

אם אינך מבין את מה שהסבירו לך, יידע מיד את הצוות הרפואי על כך, בכדי שיוכלו להסביר לך שוב. חלק מהטיפולים כנגד מחלת הסרטן מורכבים, כך שזה מובן לחלוטין אם חלק מהחולים מבקשים הסבר נוסף על הטיפול המוצע להם.

מומלץ להביא חבר טוב או קרוב משפחה שיתלווה אלייך לפגישה בה יוסבר לך הטיפול המוצע לך. ניתן גם להיעזר ברישום שאלות מראש.

 

תוכל תמיד לבקש זמן נוסף בכדי להחליט על הטיפול, אם אתה מרגיש שאינך יכול לקבל החלטה באותו הרגע.

אתה יכול לבחור שלא לעבור את הטיפול. הצוות הרפואי יסביר לך מה יהיו אפשרויותיך במצב זה. חשוב לדווח על החלטה זו לרופא או לאחות האחראית בכדי שיוכלו לתעד את החלטתך בתיקך הרפואי.

אינך חייב לומר מהי הסיבה בגללה אתה מסרב לקבל טיפול, אולם רצוי כי תתייעץ ותשתף את הצוות הרפואי בחששותייך בכדי שיוכלו לסייע לך.

 

חוות דעת שנייה

מספר מומחים למחלת הסרטן עובדים במשותף כצוות בכדי להחליט מהו הטיפול המתאים לך ביותר והם פועלים על פי ההנחיות הבינלאומיות לטיפול בסרטן. למרות זאת, ייתכן ותרצה לשמוע חוות דעת רפואית נוספת. רוב הרופאים יהיו מוכנים להפנות אותך לחוות דעת רפואית נוספת מרופא מומחה אם תרצה בכך. גם לשמיעת חוות הדעת הנוספת רצוי להגיע בלווית חבר או בן משפחה קרוב, וכן להעזר ברשימת שאלות מוכנה מראש, כך שכל חששותיך ידונו בפגישה.

 

חשוב שתדע כי במידה ועולות אצלך שאלות לגבי הטיפול שלך, אין סיבה להסס בפנייה לרופא או לאחות, להתייעצות. בנוסף, מומלץ כי תיעזר ברישום השאלות ויתלוו אליך לפגישה חבר או קרוב משפחה.

 

חזרה למעלה >>


הניתוח

הסרת הגידול

בדרך כלל ניתן להסיר את כל הגידול באמצעות ניתוח. זהו ניתוח מורכב הנעשה בשלבים מוקדמים בלבד של סרטן הלבלב. חשוב כי תשוחח עם הרופא המנתח על היתרונות והסיכונים טרם קבלת ההחלטה לעבור את הניתוח.

 

בהתאם למיקום הגידול ומידת התפשטותו בלבלב, הרופא המנתח יסיר את הלבלב, או חלק ממנו. קיימת אפשרות בה המנתח ייאלץ להסיר גם חלק מהקיבה, המעי הדק, צינור המרה, כיס המרה, ובלוטות הלימפה באזור בכדי להקטין את הסיכון של הופעת המחלה בשנית. סוג זה של ניתוח נקרא כריתת הלבלב והתריסריון. הרופא המומחה עשוי להציע שתעבור לפרוסקופיה (ראה בפרק הנוגע לסוגי הבדיקות) על מנת לקבוע את סוג הניתוח האפשרי במקרה שלך.

 

בחלק מהמקרים, כאשר לא ניתן להסיר את הגידול כולו, ניתן לבצע כריתה חלקית (הסרת חלק מסוים בלבד מן הגידול). ניתוח זה נעשה על מנת להקל בהופעת התסמינים, לבקר על התפשטות המחלה אך אינו מרפא את החולה ממחלתו.

 

אחרי הניתוח

אחרי הניתוח ייתכן ותישאר למשך מספר ימים להשגחה ומעקב. חלק חשוב בהחלמתך הוא העידוד להתחיל לנוע מוקדם ככל שתוכל. גם במידה ואתה נאלץ להישאר במיטה, חשוב כי תבצע תנועות רגליים ותרגילי נשימה סדירים. פיזיותרפיסט או אחות ידריכו אותך לכך. עד שתוכל לאכול ולשתות בכוחות עצמך, יחובר לך עירוי תוך ורידי לווריד בזרוע, דרכו תקבל לך נוזלים.

 

ייתכן ויחדירו לך צינורית דקה דרך האף, הנקראת זונדה, לתוך הקיבה או המעי הדק. צינורית זו מאפשרת להוציא נוזלים מהקיבה כדי למנוע בחילות או עבור מתן תזונה. צינורית זו תוצא מגופך, לכל היותר, לאחר כחמישה ימים.

 

לעתים, מחדירים לתוך שלפוחית השתן צינורית קטנה, הנקראת קטטר, המנקזת את השתן לתוך שקית. הקטטר מוצא, בדרך כלל, תוך כמה ימים. בנוסף, ייתכן ויחברו לך צינוריות ניקוז לפצע, בכדי לאסוף נוזלים או דם, לנקז מיצי מרה, או נוזל לבלב. לאחר הניתוח סביר מאד כי תסבול מכאבים ואי נוחות במשך כמה ימים.

 

בחוברת על טיפול בכאב לחולי סרטן ("הכאב והטיפול בו") של האגודה למלחמה בסרטן קיימים מידע ועצות מועילות להתמודדות עם הכאב. כמו כן, רצוי כי תתייעץ עם הצוות הטיפולי בנושא.

 

חשוב שתודיע לרופא או לאחיות במחלקה אם אתה סובל מכאבים, או אם התרופות אינן משככות אותו, כך שניתן יהיה להגדיל את המינון או להחליף את התרופה בהקדם האפשרי.

 

טיפול חלופי באינסולין ואנזימים

במידה ובמהלך הניתוח הסירו לך חלק מהלבלב, ייתכן כי שארית הלבלב שנותרה בגופך אינה מסוגלת לייצר אנזימים ברמה המספקת בכדי לסייע בתהליך העיכול וכן רמה מתאימה של אינסולין על מנת לאזן את רמת הסוכר בדם. מיד לאחר הניתוח אתה עשוי להזדקק לעירוי אינסולין לתוך הוריד. האינסולין ניתן באופן זה עד כאשר שארית הלבלב שנותרה בגוף מתאוששת, וחוזרת לייצר אינסולין ברמת הנורמה. עם זאת, מטופלים שעברו כריתה מלאה של הלבלב זקוקים להמשך טיפול באמצעות זריקות אינסולין יומיות, על מנת לשמור על רמה מאוזנת של סוכר בדם, בתור תחליף לאינסולין, שהיה מיוצר באופן טבעי קודם לניתוח בלבלב. אנשים אלו, צפוי כי ייהפכו לחולי סוכרת, וייאלצו לקחת אינסולין למשך שארית חייהם. בנוסף, ייתכן ותזדקק לכמוסות המכילות אנזימים, חלבונים מיוחדים, הנוצרים באופן טבעי על ידי הלבלב, וייצורם נפגע כתוצאה מהניתוח, בכדי לסייע בתהליך העיכול.

 

ניתוח מעקף

ישנם מקרים בהם מתבצע ניתוח על מנת לטפל בחסימה בחלקו הראשון של המעי הדק . במסגרת ההליך מחברים לולאת מעי דק (המעי הריק) לקיבה כדי לעקוף את התריסריון. ההליך נקרא גסטרו-ג'ג'ונוסטומיה. לעתים קרובות ניתוח זה מתבצע במקביל למעקף של צינור המרה, הנקרא מעקף מרתי.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה הינה התהליך בו נעשה שימוש בתרופות אנטי-סרטניות להשמדת תאים סרטניים. במידה והגידול הוסר באמצעות ניתוח, כימותרפיה תינתן לאחר מכן במטרה להפחית את הסיכוי להישנות המחלה. הליך זה ידוע ככימותרפיה אדג'ובנטית. לעיתים קרובות, כימותרפיה עשויה להינתן לפני בניתוח, במטרה לנסות ולצמצם את היקפי הגידול הסרטני ובכך להקל על הסרתו בניתוח. הליך זה ידוע ככימותרפיה ניאו - אדג'ובנטית.

במידה ובלתי אפשרי להסיר את הגידול באמצעות פעולה כירורגית, אך הוא אינו מתפשט מעבר לאזור הלבלב, טיפול כימי אינו יכול לרפא את החולה אולם מסייע בצמצום היקפי הגידול הסרטני ולשלוט עליו למשך זמן מה. כימותרפיה יכולה להינתן בשילוב עם טיפול בקרינה בכדי להגדיל את יעילות הטיפול. במידה והגידול התפשט מעבר לרמה המקומית, הטיפול הכימי ינסה לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולהקל על התסמינים.

 

כיצד ניתן טיפול כימי?

התרופות הכימותרפיות ניתנות, בדרך כלל, בזריקה לווריד (תוך ורידי) בזרוע או בצינורית פלסטית (עירוי מרכזי) לחזה.

התרופות הכימיות הניתנות לטיפול בסרטן הלבלב כוללות גמסיטאבין (גמזר) פלואורואורציל 5, ציספלטין, ומיטומיצין סי. לעיתים תינתן סוג אחר של תרופה הנקראת קפסיטאבין (קסלודה). זמן מתן הכימותרפיה תלוי ביעילות הטיפול בשליטה על המחלה ועל התסמינים. . קבלת ההחלטה על שימוש בכימותרפיה תיעשה רק לאחר שיחה מקדימה בינך לבין הרופא.

 

החוברת של האגודה למלחמה בסרטן בנושא 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' מכילה מידע מפורט אודות הטיפול הכימי ותופעות הלוואי שלו. בנוסף, ניתן לקבל מידע באמצעות ה'טלמידע' בטל' 800-599-995- 1, ובמאגר התרופות של האגודה למלחמה בסרטן על תרופות פרטניות שאתה עשוי לקבל במסגרת הטיפול, ותופעות הלוואי הספציפיות שלהן. טל. 03-5721608 או info@cancer.org.il

 

לאחר קבלת הכימותרפיה ישנה, לרוב, תקופת מנוחה של מספר שבועות, המאפשרת לגוף שלך להתאושש מתופעות הלוואי של הטיפול. הכימותרפיה ניתנת, ברוב המקרים, במסגרת מרפאת החוץ של המרכז הרפואי בו אתה מטופל, אך כרוכה לעיתים בשהות במרכז הרפואי למשך מספר ימים.

 

לעיתים הכימותרפיה ניתנת באמצעות משאבה קטנה וניידת המתחברת לעירוי המרכזי. באופן זה ניתן לתת כמות מדודה של תרופה ברציפות לתוך מחזור הדם של המטופל, למשך פרק זמן מסוים, וכתוצאה מכך יתאפשר לך ללכת לביתך עם המשאבה הניידת, ולהפחית במשך שהייתך במרכז הרפואי. כיום, מספר ניסויים קליניים נערכים כיום על מנת לשפר את תוצאות הטיפול בסרטן הלבלב. ייתכן שיציעו לך להשתתף בניסוי.
 

החוברת בנושא 'ניסויים קליניים' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע מפורט בנוגע לניסויים ומחקרים חדשים. בנוסף, בהמשך חוברת זו תוכל לקבל מידע נוסף בנושא.

 

טיפול הכימותרפיה לעתים עשוי לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, אך במקביל, ייתכן וייתן לך הרגשה טובה יותר באמצעות הקלת תסמיני מחלתך. מרבית האנשים סובלים מכמה תופעות לוואי, אך לעתים קרובות, ניתן להפחית בדרגת חומרתן באמצעות טיפול תרופתי. תופעות הלוואי האפשריות מתוארות להלן, בצירוף חלק מדרכי הטיפול.

 

עמידות נמוכה יותר לזיהומים

כאשר תרופות הכימותרפיה פועלות כנגד התאים הסרטניים בגופך, הן מפחיתות, במקביל, אך באופן זמני, את מספר תאי הדם הלבנים בדמך. כאשר מופחת מספרם של תאים אלו, אתה עלול להיות חשוף יותר מאדם בריא לזיהומים. במהלך הטיפול ייבדק דמך בצורה סדירה, וייעשה שימוש תרופתי כטיפול נגד זיהומים כלשהם, במידה ויופיעו.

 

פצעים בפה

שימוש בתרופות כימותרפיות מסוימות עלול לגרום לפצעים וכיבים קטנים בפה. חשוב לבצע שטיפות פה סדירות. האחיות יראו לך כיצד לעשות זאת כראוי. במידה והתיאבון לאכול דבר מה אבד לך במהלך הטיפול, תוכל לנסות ולהחליף חלק מן הארוחות במשקאות מזינים, או להתבסס על דיאטה של מזון רך ועשיר בקלוריות.

 

החוברת בנושא תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך')  של האגודה למלחמה בסרטן בנושא תזונה מכילה מספר עצות מועילות להתמודדות עם בעיות אכילה שונות.

 

שלשול

חלק מהתרופות המשמשות לטיפול כנגד סרטן הלבלב עלולות להביא לגירוי מערכת העיכול וכתוצאה מזה להופעת שלשול במשך מספר ימים. הרופא יוכל לתת לך תרופות על מנת לסייע בהאטת פעילות המעיים והפחתת השלשול. בנוסף, דיאטה דלת סיבים עשויה לעזור במקרים אלו. דיאטה מסוג זה כוללת הימנעות ממוצרים המכילים ברובם סיבים תזונתיים, כגון: לחם מלא, פסטה, פירות טריים, דגני בוקר וירקות, במשך מספר ימים לאחר כל טיפול כימותרפי ולמשך כל הטיפול הקרינתי.

 

בחילה

ייתכן ושימוש בתרופות כימיות מסוימות יביאו לתופעות בחילה והקאה. כיום, ישנן מספר תרופות היעילות מאוד במניעת בחילה. הרופא יוכל לתת לך מרשם עבורן. במידה והטיפול התרופתי כנגד בחילה שניתן לך אינו מקל על התופעה, דווח לרופא על מנת שיוכל להמליץ לך על תרופה מסוג שונה שתוכל להסתייע בה.

 

עייפות

קרוב לוודאי שתגלה כי אתה חש עייפות וחייב להאט את קצב חייך ביומיום. נסה לעשות רק מה שאתה מרגיש כי אתה מסוגל, אל תפריז מעבר לכך.

 

תוכל להסתייע בחוברת בנושא התמודדות עם תשישות ועייפות ('תשישות ועייפות אצל חולי סרטן') של האגודה למלחמה בסרטן הנותנת עצות מועילות ומסייעת בהתמודדות עם תופעות התשישות והעייפות.

 

נשירת שיער

עליך לשאול את הרופא האם סביר להניח כי התרופות שתקבל צפויות לגרום לנשירת שיער. רוב התרופות אינן גורמות לנשירת שיער, חלקן מביאות לדלילותו בלבד. במידה ושיערך ינשור, סביר להניח כי יחזור לצמוח מחדש לאחר סיום הטיפול.

מידע נוסף תוכל למצוא בחוברת מידע בנושא 'התמודדות עם נשירת שיער' של האגודה למלחמה בסרטן.

עור

הטיפול הכימי צפוי להשפיע על מצב העור והציפורניים ולגרום ליובש ולהתקלפות. בנוסף, תרופות מסוימות, בהן נעשה שימוש במהלך הטיפול, גורמות לרגישות יתר של העור במהלך היחשפותו לאור שמש, על כן חשוב להתכסות בבגדים מגנים ולהשתמש בקרם שיזוף בעל מקדם הגנה גבוה.

ייתכן ותתקשה להתמודד עם תופעות הלוואי הללו, אך צפוי כי הן תיעלמנה באופן הדרגתי במשך מספר שבועות לאחר סיום הטיפול.

 

 

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

טיפול קרינתי מטפל בסרטן הלבלב באמצעות שימוש בקרני רנטגן בעוצמה גבוהה שמטרתן להרוס מספר רב ככל הניתן של תאים סרטניים מבלי לפגוע בתאים בריאים.

בטיפול בקרינה נעשה שימוש כנגד סרטן לבלב שאינו התפשט אך לא ניתן להסירו בניתוח. במקרה זה, נעשה שימוש במשולב עם טיפול כימי בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולשלוט על המחלה לאורך זמן, טיפול הנקרא כימו-רדיותרפיה. טיפול בקרינה ניתן גם בכדי להקל על כאבים. 

 

סרטן טיפול בקרינה

הטיפול ניתן ביחידת הרנטגן. אופן הטיפול משתנה בהתאם לצרכים המיוחדים לך. לעיתים, טיפול אחד זהו כל מה שצריך, אולם יינתן לך מחזור אחד המורכב מטיפולים מדי יום, מיום שני עד שישי, עם מנוחה בסופי השבוע.

כל טיפול נמשך מספר דקות בלבד. מחזור הטיפול עשוי להימשך מספר שבועות. הרופא המטפל יסביר לך בפירוט על הטיפול.

 

ייתכן שיציירו לך סימנים על עורך בכדי לסייע לטכנאי הקרינה, הנותן את הטיפול, למקם אותך במדויק ולכוון את הקרינה למקום המתאים. סימונים אלו צריכים להישאר ברורים במשך כל זמן הטיפול אולם ניתן להסירם. בתחילת הטיפול יסבירו לך כיצד לשמור על העור באזור המטופל. בטרם תחילת כל טיפול בקרינה, טכנאי הקרינה ימקם אותך בזהירות על הספה, בישיבה או בשכיבה ויוודא שנוח לך. במהלך הטיפול, שאורך מספר דקות בלבד, תושאר לבדך בחדר אולם תוכל לדבר דרך אינטרקום עם הטכנאי, שישגיח עליך מהחדר הסמוך.

טיפול בקרינה אינו גורם לכאב אולם יש להימנע מתזוזה כלשהי במשך דקות ספורות בהן נמשך הטיפול. טיפול בקרינה לסרטן הלבלב יכול לגרום לתסמינים כגון תחושת בחילה, הקאה, שלשול ועייפות. תופעות אלו יכולות להיות קלות או חמורות, בהתאם למשך הטיפול הניתן לך.

חזרה למעלה >>


טיפולים אחרים

ייתכן כי הרופא שלך יציע טיפולים או הליכים אחרים להקלה על תסמיני מחלתך שאינם מופיעים בחוברת מידע זו. אין זה אומר כי הם אינם יעילים. עליך לבדוק כל אפשרות טיפולית בנפרד, ולהתייעץ עם הרופא המטפל, על מנת שתקבל את כל המידע הנחוץ טרם נתינת הסכמה לקבלת טיפול.

 

טיפול בצהבת

ייתכן והגידול שהופיע בלבלב הביא לחסימת צינור המרה. חסימת הצינור מונעת ממיצי המרה לזרום למעי הדק ולצאת מן הגוף. כתוצאה מכך, מצטברים מיצי המרה בגוף וצפויים להופיע סימני הצהבת. במידה ובלתי אפשרי להסיר את הגידול באמצעות ניתוח, ניתן לבצע הליכים רפואיים שונים במטרה לפתוח את החסימה, לאפשר למיצי המרה זרימה חופשית למעי הדק, ולסילוק הצהבת מהגוף. כיום, קיימות שלוש שיטות לטיפול בתופעה: ERCP, PTC

וניתוח מעקפים.

 

ERCP ו- PTC

במסגרת הליך ה- ERCP וה- PTC מוחדרת צינורית בשם סטנט, או תומכון, לתוך צינור המרה החסום על מנת להשאיר אותו פתוח. לעיתים קרובות, נעשה שימוש בשיטת ה- ERCP במסגרת הברור הרפואי הראשוני, כאשר האפשרות לקיומו של גידול סרטני עדיין לא הוכחה ונמצאת בשלבי בדיקה. קודם לבדיקה, תתבקש לא לאכול או לשתות במשך שש שעות על מנת לרוקן את הקיבה והתריסריון. תקבל זריקת הרגעה ויחדירו לך אנדוסקופ דרך הפה.

 

ישתמשו בחומר בעל צבע, כמקודם, ויצלמו צילומי רנטגן. הרופא שיבחן את הצילומים יוכל לראות את המקום בו צינור המרה נעשה צר. ניתן להרחיבו ולדחוף פנימה דרך האנדוסקופ צינורית שתאפשר ניקוז של מיצי המרה. ייתכן שיהיה צורך, בשלב מאוחר יותר, להחליף את הצינורית במידה והצהבת תחזור שנית או במקרה של היווצרות זיהום מקומי.

 

שיטת ה- PTC דומה ל-ERCP בכך שחומר הצבע משמש לצפייה בחסימה באמצעות צילום רנטגן. במקום החדרת צינורית דרך האנדוסקופ, מוחדרת מחט דרך העור מתחת לכלוב הצלעות, וחוט מתכת דק מועבר דרך הכבד אל תוך החסימה בצינור המרה. לאחר מכן מחליקים את הצינורית לאורך החוט.

בדומה ל-ERCP, תתבקש להימנע מאכילה או שתייה לפחות שש שעות לפני ההליך, ותקבל זריקת הרגעה. בנוסף תקבל הרדמה מקומית על מנת שלא תרגיש כאב בעת חדירת המחט והחוט דרך העור. עם זאת, הזזת החוט למקום הנכון בצינור המרה עשויה להכאיב לך. בכדי למנוע זיהומים, תקבל טיפול תרופתי לפני ואחרי ההליך.

סביר להניח כי תישאר להשגחה בבית החולים למשך מספר ימים לאחר הבדיקה. לעתים במהלך ERCP, כאשר לא ניתן להעביר את הצינורית לצינור המרה מהתריסריון, משתמשים, במשולב ב- ERCP וב- PTC.

 

ניתוח מעקף צינור מרה

במקרים מסוימים, מומלץ לעבור ניתוח בכדי לטפל בחסימה של צינור המרה. הדבר כרוך בחיבור כיס המרה, או צינור המרה, למעי הדק. המעקף של אותו חלק חסום בצינור המרה מאפשר למרה לזרום בחופשיות מהכבד למעי. ישנם בתי חולים בהם ניתן לבצע את ההליך באמצעות לפרוסקופיה.

 

בחוברת 'לדעת יותר על סרטן צינור המרה' של האגודה למלחמה בסרטן מידע נוסף על הליך זה.

 

חסימה עצבית ( באזור"מקלעת השמש")

במידה והכאב הנגרם לך עקב הגידול בלבלב לא ניתן לשליטה באמצעות משככי כאבים, הרופא עשוי להציע שימוש בהליך הנקרא חסימה עצבית. חסימה עצבית מונעת את הגעתן של אותות הכאב למוח.

ישנן דרכים שונות לביצוע חסימה עצבית: 

  • זריקה של חומר מרדים כגון אלכוהול לתוך העצב
  • חיתוך העצב.

בקרב חולי סרטן הלבלב, ייתכן ויופיע כאב כרוני בבטן ובגב כתוצאה מלחץ המופעל באמצעות הגידול על "מקלעת השמש" (רשת סבוכה של עצבים בצד האחורי של הבטן).

חסימה עצבית של "מקלעת השמש" היא דרך יעילה מאוד לטיפול בסוג זה של כאבים. לפני ביצוע ההליך תקבל תרופת הרגעה, הניתנת בדרך כלל, בזריקה תוך ורידית, ישירות לתוך וריד בזרוע, על מנת לסייע לך להירגע. החסימה העצבית תתבצע בעזרת סריקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) שתוכל להנחות את הרופא שלך להחדיר את המחט למקום הנכון. תקבל זריקת הרדמה על מנת להביא לאלחוש העור. מחט דקה וארוכה תוחדר לגופך דרך הגב אל תוך העצב, ואלכוהול יוזרק לתוכו.

במשך יום-יומיים לאחר מכן לחץ הדם שלך עשוי להיות נמוך, דבר העלול לגרום לך להרגיש סחרחורת, במיוחד בעת קימה ממצבי ישיבה/שכיבה. לעיתים קיימת אפשרות לחתוך את העצב במקום להזריק לו אלכוהול, אך הדבר נעשה בהרדמה מלאה בלבד ובמידה והמטופל עובר ניתוח נוסף, במקביל, כגון ניתוח מעקף מרה.

חזרה למעלה >>


מעקב

לאחר השלמת הטיפול בך, הרופא יבקש ממך לחזור לבית החולים לבדיקות מעקב סדירות. הבדיקות הן הזדמנות טובה לשוחח על חששות, או על תופעות כלשהן. עליך לפנות בהקדם האפשרי לרופא המטפל, בכל זמן בין ביקורי המעקב, במידה ותסבול מבעיות כלשהן, או תבחין בתסמין בלתי מוסבר הנמשך למעלה משבוע או אינו משתפר.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


 

התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל