לתרומה

גורמי סיכון
כללים לחיים בריאים

כללים לחיים בריאים והמלצות לאבחון מוקדם של סרטן

עוד בנושא

קחו אחריות על חייכם ועל בריאותכם!

הידע בנוגע למחלת הסרטן מתקדם כל העת. כיום ידוע כי ניתן להפחית את הסיכון לתחלואה ולתמותה  מסרטן על ידי אימוץ אורח חיים בריא, הימנעות מחשיפה לגורמים סביבתיים מסרטנים והקפדה על בדיקות אבחון מוקדם. מחקרים רבים מצביעים על גורמי סיכון הקשורים במחלות הסרטן, לעומת גורמים המעניקים הגנה ומסייעים בהפחתת הסיכון לחלות בסרטן.

 

 

bul3 לחצו כאן לקריאת החוברת בקובץ PDF:

 

כללים לחיים בריאים

שמירה על אורח חיים בריא

שמירה על אורח חיים בריא ופעיל תורם להפחתת הסיכון לחלות בסרטן

bul3 הימנעו מעישון

המנעו מעישון

מחקרים הוכיחו כי כ-85% ממקרי סרטן הריאה נגרמים מעישון. עישון גורם למחלות סרטן נוספות: סרטן הלוע, הגרון, חלל הפה, הוושט, שלפוחית השתן, הכליות, הלבלב, צוואר הרחם והשד. הימנעות מעישון סיגריות בפרט וכל מוצרי הטבק בכלל (כולל נרגילה) תפחית את הסיכון לתחלואה. מומלץ לא רק להימנע מעישון, אלא גם מחשיפה לעישון פסיבי ועישון 'יד שלישית' (חשיפה לחלקיקים רעילים ומסרטנים הנצמדים לבגדים, לשיער, לשטיחים ולמשטחים שונים). נמצא במחקרים כי עישון מקצר את תוחלת החיים בכ-10 שנים!

bul3 שמרו על משקל גוף תקין

משקל תקין

מומלץ להימנע מצריכה עודפת של קלוריות ולשמור על מדד מסת גוף (BMI) בין 18.5 ל-24.9, ועל היקף מותניים של עד 94 ס"מ לגברים, ועד 80 ס"מ לנשים. השמנה היא גורם סיכון משמעותי ביותר לחלות בסוגי סרטן שונים.

 

bul3 הקפידו על תפריט בריא ומאוזן

מחקרים רבים מצביעים על כך ששמירה על אכילה מאוזנת תורמת להפחתת הסיכון לחלות במחלות סרטן שונות. 

המלצות לתזונה בריאה:

 

Big-Bullet-SQR.gif הרבו באכילת ירקות ופירות טריים

אכילה של ירקות ופירות בשלל צבעים (אדום, כחול/סגול, ירוק, לבן, צהוב/כתום), תגדיל את הסיכוי שלכם ליהנות מבריאות טובה, אנרגיה, הגנה מפני תהליכי הזדקנות והפחתת הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות לב.

 

מידע נוסף בנושא זה ניתן לקבל ללא תשלום בחוברת "בריאות בצבעים" של האגודה למלחמה בסרטן.

 

Big-Bullet-SQR.gif הרבו באכילת מזונות עשירים בסיבים, כגון פירות וירקות, דגנים מלאים (כמו לחם מחיטה מלאה, אורז מלא) וקטניות (שעועית, עדשים, חומוס, אפונה, סויה ועוד), פירות יבשים ואגוזים שאינם מלוחים.

 

Big-Bullet-SQR.gif הימנעו מאכילת מזונות עתירי קלוריות (עשירים בסוכר או בשומן).

 

 

 

 

Big-Bullet-SQR.gif המעיטו באכילת מזון מעובד, מעושן, מטוגן, מלוח ומשומר.

 

Big-Bullet-SQR.gif הפחיתו אכילת בשר אדום.

 

Big-Bullet-SQR.gif שתו מים והגבילו צריכת משקאות ממותקים בסוכר ובממתיקים מלאכותיים.

 

bul3 הגבילו צריכת אלכוהול

יש להמעיט ככל הניתן בשתיית משקאות אלכוהוליים כד להפחית את הסיכון לחלות בסרטן. אם שותים, יש להגביל את הכמות: מנה אחת ליום לאישה ושתי מנות לגבר (מנה = פחית בירה או כוס יין או כוסית משקה חריף). הסיכון להתפתחות סוגי סרטן שונים, כגון סרטן הפה, הלוע והשד, עולה עם כל כמות של אלכוהול הנצרך על בסיס קבוע.

bul3 בצעו פעילות גופנית סדירה

הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים או כל פעילות אירובית אחרת - במשך חצי שעה לפחות ביום, ברוב ימות השבוע. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני תחילת פעילות גופנית חדשה. כמו כן, מומלץ להגביל את זמן הישיבה בעבודה, מול הטלוויזיה וכדומה.

 

רכיבה על אופניים

חכם בשמש

bul3 הימנעו מחשיפת יתר לשמש

הימנעו מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 בבוקר עד 16:00 אחה"צ. העדיפו שהייה בצל, הקפידו על לבוש מתאים, חבישת כובע, הרכבת משקפי שמש, שתייה מרובה ומריחת העור במסנן קרינה. אין לחשוף לשמש תינוקות מתחת לגיל חצי שנה. מומלץ להימנע כליל משימוש במיטות שיזוף.

 שתייה מרובה

לחצו כאן למידע בנושא מסנני קרינה

bul3 וודאו שילדיכם מחוסנים בהתאם להמלצות משרד הבריאות

חיסון נגד נגיף צהבת מסוג B (Hepatitis B Virus) קשור במניעת סרטן הכבד. חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV) מסייע במניעת סרטן צוואר הרחם, והוא נמצא בסל הבריאות וניתן באופן שגרתי לתלמידות ולתלמידי כיתה ח' בבתי הספר.

 

bul3 הימנעו מחשיפה לחומרים הידועים כמסרטנים

יש לפעול על פי הנחיות הבטיחות המומלצות בשימוש בחומרים כגון אזבסט וראדון. במקומות עבודה יש לנקוט אמצעי הגנה בעת מגע עם גורמים מסרטנים, בהתאם להוראות הבטיחות. מומלץ להתעדכן בנושא זה באתר משרד הבריאות: www.health.gov.il ובאתר המשרד להגנת הסביבה: www.sviva.gov.il

לנשים

 • הוכח מדעית כי הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד, ועל כן מומלץ להניק.
 • טיפול הורמונלי חלופי להקלת תסמיני גיל המעבר עלול להעלות במעט את הסיכון לחלות בסרטן השד,  השחלה  והרחם, תלוי בהרכבו של הטיפול (משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון או אסטרוגן בלבד), אך עשוי להפחית במעט את הסיכון לסרטן המעי הגס. חשוב להתייעץ עם רופא נשים על היתרונות והחסרונות של הטיפול.

אבחון מוקדם הוא המפתח לריפוי

ככל שמחלת הסרטן מתגלה בשלב מוקדם

סיכויי ההחלמה טובים יותר

סרטן שד

לנשים בסיכון רגיל:

Big-Bullet-SQR.gif על כל אישה מגיל 20 להכיר את שדיה, כך שתוכל לאתר כל שינוי או גוש ולפנות בהקדם לרופא ולדרוש לברר את טיבו.

 

Big-Bullet-SQR.gif בדיקה אצל רופא/ה המיומן/ת בבדיקת שדיים מומלץ לבצע אחת לשנה. יש לציין כי בדיקת שדיים ידנית לא הוכחה כמפחיתה את התמותה מסרטן שד.

 

Big-Bullet-SQR.gif מומלץ לכל אישה מגיל 50 ועד 74 לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים.

 

לנשים בסיכון גבוה:

Big-Bullet-SQR.gif לנשאית גנטית ולאישה שקרובת משפחה שלה בדרגה ראשונה (אם, אחות) חלתה בסרטן השד, מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה, או בהתאם להמלצות הרופא.

 

Big-Bullet-SQR.gif אישה שעברה הקרנות לבית החזה (בדרך כלל כטיפול במחלת לימפומה מסוג הודג'קין), בעיקר לפני גיל הפריון, נמצאת בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, ומומלץ כי תבצע מעקב רפואי לגילוי מוקדם בהתאם להמלצות הרופא.

 

Big-Bullet-SQR.gif לנשאית מוטציות בגנים BRCA1/2  ולנשים בקבוצות סיכון נוספות מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד אחת לשנה, בהתאם להמלצות משרד הבריאות.

bul3 היסטוריה משפחתית ונשאות גנטית:

Big-Bullet-SQR.gif אישה שחלתה בסרטן שד או שחלה, ובייחוד אם יש לה סיפור משפחתי, חשוב שתפנה לייעוץ גנטי שבעקבותיו יוחלט אם יש צורך בבדיקה גנטית. התשובה עשויה להשפיע על אופן הטיפול שיוצע לה, והיא תוכל לשקול אפשרויות להפחתת הסיכון שלה.

 

Big-Bullet-SQR.gif לנשים שלהן קרובת משפחה בדרגה ראשונה שחלתה בסרטן שד או שחלה מומלץ לקבל מרופא המשפחה הפנייה לייעוץ גנטי. במסגרת הייעוץ הגנטי תתקבל החלטה אם על האישה לבצע בדיקה גנטית לשלילת או למציאת גורם סיכון תורשתי למחלה.

 

Big-Bullet-SQR.gif נשים שאובחנו כנשאיות המוטציות בגנים 1/2BRCA, יכולות להפחית את הסיכון לחלות. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל גם ביחס לטיפול תרופתי, המפחית את הסיכון לחלות (טמוקסיפן, רלוקסיפן וכד').

 

לקבלת העלון 'הסיכוי שבסיכון', וחוברת 'כל מה שרצית לדעת על גנטיקה וסרטן' ללא תשלום - פנו בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

למילוי שאלון באתר האגודה למלחמה בסרטן ניתן למלא שאלון קצר לבירור נטייה גנטית לחלות בסרטן שד ושחלה: www.cancer.org.il/prev-gene

הסיכוי שבסיכון

סרטן המעי הגס

Big-Bullet-SQR.gif לגברים ולנשים בסיכון רגיל מומלצת בדיקת דם סמוי בצואה, אחת לשנה, מגיל 50 עד 74.

 

Big-Bullet-SQR.gif לגברים ולנשים בסיכון גבוה, שלהם קרוב משפחה מדרגה ראשונה (הורים, אחים, ילדים) שחלה במחלה או שהוא בעל תסמונות מעי שונות - מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה, מעקב קבוע והתייעצות רפואית לגבי תדירות הבדיקות לאבחון מוקדם המתאימות להם, ולפי הצורך פנייה לייעוץ גנטי.

סרטן העור

חשוב לשים לב לשינויים בשומות שעל גופכם. אם חל שינוי כלשהו - פנו  לרופא.

לאנשים בסיכון גבוה לחלות בסרטן העור הממאיר (מלנומה), חשוב לדווח על כך לרופא המשפחה, לבצע מעקב עצמי אחרי שומות ונגעים עוריים, לבצע בדיקת עור תקופתית על ידי רופא עור או כירורג פלסטי ולפעול על פי המלצותיו.

 

 

אבחון מוקדם סרטן העור

קבוצות בסיכון גבוה:

 • בעלי מספר רב של שומות (בייחוד למעלה מ-20)
 • בעלי עור, עיניים ושיער בגוון בהיר, ובעלי נמשים.
 • אנשים שעורם נצרב בקלות בשמש, או שאינו משתזף כלל.
 • מי שבמשפחתו קרובים בעלי נקודות חן מרובות, או שחלו בסרטן עור.
 • מי שסבל מכוויות שמש מרובות, בעיקר בילדות.
 • אנשים הנוטלים תרופות המדכאות את מערכת החיסון או סובלים במחלות המחלישות את מערכת החיסון (כגון חולי פרקינסון, מושתלי איברים).

סרטן צוואר הרחם

לנשים מגיל 25 עד 65 מומלץ לבצע כשגרה בדיקת משטח צוואר הרחם (pap smear) כל שלוש שנים. אישה המוגדרת על ידי הרופא בקבוצת סיכון גבוה תתייעץ עמו לגבי תחילת הבדיקות ותדירותן. הבדיקה כלולה בסל הבריאות לנשים מגיל 35 עד 54, אחת לשלוש שנים. על פי ההמלצות העדכניות של ארגון הבריאות העולמיWHO) ), בטווח הגילים 49-30 מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לשלוש עד חמש שנים.

שינויים גופניים המחייבים פנייה לרופא:

 • שינוי שאינו עובר בהרגלי היציאות (שלשול, עצירות) או דם בצואה.
 • פצע שאינו מחלים במקום כלשהו בגוף.שינוי בצבע או בגודל של נקודת חן קיימת.
 • התקשות או גוש בשד, הפרשה מהפטמה או ציור ורידים מוגבר שנוצר בשדיים.
 • בעיות עיכול או קשיי בליעה.
 • שיעול או צרידות שאינם חולפים.
 • שינויים בהרגלי הטלת שתן או נוכחות דם בשתן.
 • תשישות רבה שאינה חולפת.
 • ירידה פתאומית ולא מוסברת במשקל.

סימנים אלה מופיעים, לעתים, אצל כל אחד מאיתנו, עקב סיבות שאינן קשורות כלל במחלת הסרטן.אולם כאשר אחת מהתופעות אינה נעלמת אלא שבה ומופיעה, חשוב לפנות לרופא!

bul3 למידע נוסף צרו קשר עם הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן
החוברת כללים לחיים בריאים והמלצות לאבחון מוקדם של סרטן - קובץ PDF

פורום מניעת סרטן
פורום מניעת סרטן באתר האגודה
קרא עוד
כתיבה ועריכה:
פרופ' גדי רנרט, מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן שירותי בריאות כללית, מנהל המחלקה לרפואת הקהילה ואפידמיולוגיה, מרכז רפואי כרמל והפקולטה לרפואה, טכניון חיפה יועץ האגודה למלחמה בסרטן לנושא מניעת סרטן

ומירי זיו, מנכ״ל האגודה למלחמה בסרטן
יוני 2016
הכתוב מבוסס על המלצות איגודים רפואיים לאומיים ובינלאומיים, הקוד האירופי החדש נגד מחלת הסרטן, המועצה הלאומית למניעה, אבחון וטיפול במחלות ממאירות במשרד הבריאות ומחקרים עדכניים
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.