לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

41.5% מהצעירים בישראל התנסו בעישון נרגילה

29/05/2007

על פי נתוני משרד הבריאות כ- 20.1% מהבנים וכ- 8.9% מהבנות בכיתות ז'-י' מעשנים נרגילה. קיימת מגמת עלייה ברורה של עישון הנרגילה בקרב בני נוער עם השנים. שיעור המעשנים נרגילה בכיתות י' גבוה פי 5 משיעור המעשנים בכיתות ז'.

סקר חדש שנערך ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן בתרומת מכון "גיאוקרטוגרפיה" מצא כי כמעט מחצית מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל התנסו בעישון נרגילה או מכירים אדם שמעשן נרגילה. מסקר "גיאוקרטוגרפיה" עולה כי 1 מ-5 ישראלים מעל גיל 18 עישן נרגילה בחייו (כ-32% מהגברים וכ-13% מהנשים). בקרב בני 18-34 הנתון גבוה פי 2: 41.5% מהישראלים בגיל זה עישנו נרגילה. חילוניים התנסו בעישון נרגילה יותר מדתיים וילידי הארץ דור שני מעשנים יותר מעולים או ישראלים שנולדו מחוץ לישראל. באזור תל אביב והסביבה שיעור המתנסים בעישון נרגילה הגבוה ביותר (25.6%).

 

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "האגודה למלחמה בסרטן שמה לה למטרה לידע את בני הנוער המתפתים להכניס חומרים רעילים ומזיקים לגופם ואת הוריהם על נזקי הנרגילה, על מנת להרתיע "משתמשים" פוטנציאליים חדשים מהתנסות בעישון נרגילה. כל ילד שידע מראש על הנזקים ולא יתפתה לעישון – יגן על בריאותו ואיכות חייו היום ובעתיד".

 

לאור הנתונים והקיפי התופעה, האגודה למלחמה בסרטן תצא בסוף השבוע במסע הסברה רחב היקף בכלי התקשורת בנושא, ובו מועבר המסר המרכזי כי נרגילה הורגת כמו סיגריה. ארז טל התנדב ותרם את קולו לקריינות הקמפיין הפונה לבני הנוער.

 

הקמפיין 'שעולה באמצעות משרד הפרסום גיתם  BBDO , המנהל בהתנדבות את הקמפיין, יחל מחר יום ד' 30.5.07 ויימשך כשבועיים. הקמפיין יכלול סרטון טלוויזיה שישודר בערוצי הטלויזיה ובתוכניות המיועדות לבני נוער בכבלים ובלווין, פרסום באתרי אינטרנט הפונים בעיקר לבני נוער וילווה במודעות בעיתוני נוער והעיתונים היומיים.

זאת במקביל לפרסומי האגודה על נזקי העישון לכלל האוכלוסיה בישראל לקראת יום ללא עישון ובכל השנה.

 

הציבור מופנה לקבלת מידע נוסף ללא תשלום בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן:

1-800-599-995

 

נתונים מעניינים נוספים מהסקר: 85.7% מהישראלים יהיו מודאגים אם ילדיהם היו מתחילים לעשן סיגריות, לעומת 77.5% שהיו מודאגים אילו בנם החל לעשן נרגילה. רק כשליש מהנשאלים חשבו כי עישון סגריה ועישון נרגילה מסוכנים באותה מידה. כשליש נוסף סבור כי עישון סיגריה מסוכן יותר מעישון נרגילה. בעוד 8.8% מהציבור לא היה מודאג אם בנו היה מתחיל לעשן סיגריה 15% מהציבור לא היו מודאגים אם בנם היה מתחיל לעשן נרגילה. נשים מודאגות יותר מגברים אם בנם היה מתחיל לעשן נרגילה (71% מהגברים היו מודאגים לעומת 82.6% מהנשים).

ברשימת המודאגים מעישון נרגילה עומד אזור השרון במקום הראשון (85.5% מההורים), במקום השני אזור תל אביב והסביבה (79%), אחריהם תושבי ירושלים והדרום (76%) ולבסוף תושבי חיפה והצפון (72.3%).

יותר נשים ידעו כי עישון סגריה ועישון נרגילה מסוכנים באותה המידה (41% מהנשים ענו נכון לעומת 32% מהגברים). התשובה הפופולרית ביותר והמוטעית בקרב צעירים בני 18-34 היתה כי עישון סגריה מסוכן יותר מעישון נרגילה (37.3% מהנשאלים בגיל זה), כמו גם בקרב השכלה תיכונית בלבד (כ-37% מבעלי השכלה תיכונית ענו תשובה זו).

מבין תושבי תל אביב והסביבה ענו 42% כי עישון סיגריה ועישון נרגילה מסוכנים באותה המידה ו-24% ענו כי עישון סיגיריה מסוכן יותר. באזור השרון ענו 26.3% כי עישון סיגיריה ונרגילה מסוכנים באותה המידה ו-40% סברו כי עישון סיגריה מסוכן יותר. בקרב תושבי חיפה והצפון ענו 40.6% כי עישון סיגריה ונרגילה מסוכנים באותה המידה ו-32.5% סברו כי עישון סיגריה מסוכן יותר. בקרב תושבי ירושלים והדרום ענו 32% כי עישון סיגריה ונרגילה מסוכן באותה המידה ו-37.4% סברו כי עישון סיגריה מסוכן יותר.

ברשימת המודאגים מעישון סיגריות מוביל אזור השרון (89.4%), אחריו אזור ירושלים והדרום (87.3%), חיפה והצפון (84.8) ולבסוף הורי תל אביב והסביבה (83.6%).

ככל שמספר הנפשות בבית גדול יותר כך ההורים מודאגים יותר אם ילדיהם יעשנו.עולים חדשים הם המודאגים ביותר מעישון סיגריות (89.5% בקרב עולים לעומת 86% מילידי הארץ ו-82% ממוצא מערבי). אולם בנוגע לעישון נרגילה ישראלים ממוצא מערבי או מזרחי הם המודאגים ביותר (כ-81.5%  לעומת עולים חדשים וילידי הארץ (כ-72%).

 

(נתוני הסקר המלאים מצורפים בהמשך).

 

 

מהו הנזק הנגרם בעישון נרגילה?

מומחי האגודה למלחמה בסרטן מוסרים כי הממצאים שהתגלו עד כה מוכיחים כי עישון נרגילה מזיק לבריאות, בדומה לעישון סיגריות;

במחקר שפורסם בנובמבר 2003 בביטאון "הרפואה" נמצא כי השפעותיו של עישון נרגילה מזיקות, באופן משמעותי, לעיתים אף יותר מעישון סיגריה רגילה. בין הממצאים הוכח כי תכולת הניקוטין בטבק הנרגילה גדולה פי שניים מזו שבטבק הסיגריה ומשך זמן העישון ארוך יותר ממשך זמן עישון סיגריה.

מחקרים חדשים שבדקו א תכולת עשן הנרגילה, מצאו בה כמויות משמעותיות של חומרים רעילים ומסרטנים, הגורמים נזקים חמורים לבריאות המעשן.

מסתבר כי עישון נרגילה גורם לרמות גבוהות של חד–תחמוצת הפחמן (co), שמשמעותם פגיעה באספקת חמצן תקינה לרקמות שונות בגוף, שעשויה לגרום למחלות לב וכלי דם. נזקים בריאותיים נוספים שהוכחו: סיכון יתר למחלות ריאה, סיכון יתר לחלות במחלות סרטן שונות כמו סרטן הריאה, סרטן החניכים, סרטן השפתיים וסרטן שלפוחית השתן.

בנוסף לכל אלה, עישון נרגילה גורם גם לנזקים אסתטיים ולנזקים קצרי טווח, מעשני נרגילה, הנוהגים לעשן נרגילה המועברת מפה לפה, נמצאים בסיכון לחלות במחלות מידבקות, כמו הרפס בשפתיים, שחפת, מחלת הנשיקה וכד', ובסיכון לחלות באקזמה, מחלת עור, המופיעה על אצבעות היד האוחזות בפיית הנרגילה. נזק נוסף של עישון הנרגילות נגרם מהעובדה שטבק הנרגילה מכיל ניקוטין, העלול לגרום להתמכרות.

(* הטבלה מבוססת על מידע מארגון הבריאות העולמי)

עישון נרגילה

עישון סיגריה

קטגוריה

20 - 500

8 – 12

שאיפות

0.15 - 1  ליטר

40 - 75 מ"ל

נפח שאיפה

20 - 80 דקות

5 - 7 דקות

משך העישון

עשרות ליטרים

0.5 - 0.6 ליטר

סה"כ נפח עשן

לא, טבק לנרגילה מיוצר במדינות ערביות, ללא פיקוח, ולא ידוע איזה חומרים הוספו לטבק

כן, תכולת הסיגריות ידועה, נבדקת במעבדות, יש פיקוח

האם ידוע מהם החומרים הנמצאים בטבק?

כן, שימוש משותף בנרגילה עלול להעביר מחלות, כגון הרפס ומחלות מדבקות אחרות

לא, הסיגריה היא אישית

העברת מחלות