לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מבצע ארצי לבדיקות חינם - לגילוי מוקדם של סרטן העור

19/06/2007

הקדם בדיקה למכה.

ביום ראשון יפתח מבצע ארצי לבדיקות חינם - לגילוי מוקדם של סרטן העור   ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ובשיתוף כל קופות החולים.

מחקר חדש ומקיף מגלה: מיטות שיזוף מגבירות משמעותית הסיכון לחלות בסרטן עור.

ביום ראשון הקרוב ה- 24 ביוני יפתח "שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם" שימשך עד יום שישי ה- 29 ביוני 2007. בשבוע זה, יפתחו במבצע מיוחד ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, כ - 300 תחנות לגילוי מוקדם של סרטן העור בכל רחבי הארץ מקרית שמונה ועד אילת, בשיתוף כל קופות החולים, האיגוד הישראלי לרפואת עור והאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. בתחנות יערכו בדיקות חינם לכלל הציבור, ללא תלות בחברות באחת מקופות החולים.

רשימת תחנות הבדיקה על פי חלוקה לאזורים, תפורסם בכל מקומוני סוף השבוע ובאתר האינטרנט של האגודה למלחמה בסרטן . בנוסף, ניתן לפנות למוקד ה'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה, לבירור התחנה הקרובה ולקבלת עלון מידע אודות חשיפה זהירה לשמש, בטלפון 1-800-599-995 .

מירי זיו מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: " מאז יזמנו לראשונה את מבצע שבוע המודעות לסרטן העור, לפני 15 שנים, עלה במידה ניכרת שיעור האבחון של מלנומה בישראל, בשלבים המוקדמים . מטרתו של שבוע המודעות היא גם להטמיע מסרים בקרב הציבור הרחב ולהעשיר את הידע שלו אודות הסכנה שבחשיפה לא מבוקרת לשמש".

מחקרים חדשים מצאו קשר ישיר בין שיזוף במיטות ומכוני שיזוף לבין סיכון משמעותי לחלות במלנומה.

מחקר רטרוספקטיבי שנערך על ידי הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן ( IARC ) הפועל במסגרת ארגון הבריאות העולמי, ופורסם ב- International Journal of Cancer , בדק 19 מחקרים שנערכו ברחבי העולם בנוגע למיטות שיזוף. מתוצאות המחקר הבינלאומי עולה כי בקרב גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, שהשתזפו אי פעם במיטת שיזוף, חלה עליה של 15% בסיכון לפתח סרטן מלנומה. ניתוח של 7 מהמחקרים מצא כי מי שהשתמש במיטת שיזוף לפני גיל 35, העלה את הסיכון שלו לחלות במלנומה ב-75%. "החוקרים מדגישים כי אין שיזוף בטוח. וודאי לא במיטות שיזוף ולא במכוני שיזוף", מדגישה מירי זיו.

ד"ר פליקס פבלוצקי, רופא עור בכיר ב"שיבא": "בנוסף לתפקיד ידוע של השמש בהגברת הסיכון למלנומה, לאחרונה מובלט יותר ויותר המרכיב הגנטי. לכן חלק גדול מהמאמצים כיום מכוונים לבידוד מרכיב זה, דבר שיאפשר זיהוי מקדם של הפרטים בסיכון יתר לפתח מלנומה. ככל שנדע יותר על קבוצות בסיכון, נוכל למקד את המאמצים לגילוי מוקדם ומניעת המחלה".

חשיפה לקרינת השמש גורמת לנזקים רבים אחרים מלבד הגברת הסיכון לסרטן העור: נזקים חמורים כמו כוויות שמש ונמשים, ריבוי קמטים והזדקנות מוקדמת של העור, ריבוי כתמים על העור ונגעים קדם סרטניים. כוויות שמש מגבירות את הסיכון להתפתחות מלנומה ממאירה, יצירת יתר של ויטמין D , המגבירה את הנטייה ליצירת אבני כליות, ירוד (קטרקט) בעיניים. מחקרים שנערכו בכל העולם, הוכיחו באופן חד משמעי כי נקיטת כל האמצעים להגנה מפני השמש ושימוש במסנני קרינה כקו הגנה אחרון, מונעים את הנזקים.

על מנת למנוע את נזקי השמש , יש להימנע ככל הניתן מחשיפה לשמש בין השעות 10:00-16:00, יש לכסות את הגוף בלבוש מלא ומגן, יש לחבוש כובע שיגן על הפנים, יש להרכיב משקפי שמש, כאשר שוהים בחוץ - יש לשהות בצל, יש למרוח את העור שנותר גלוי לשמש בשכבה נדיבה של מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה.

 © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל