לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדובר

6 חולים חדשים בסרטן הערמונית מאובחנים בישראל מדי יום

02/09/2007

בכל יום נפטר אדם בישראל מסרטן הערמונית ושישה גברים מאובחנים כלוקים במחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב גברים בישראל. כך עולה מנתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, שמפרסמת האגודה למלחמה בסרטן. על פי הנתונים, המתפרסמים לרגל יום המודעות לסרטן הערמונית שיצויין ב-3.9 בישראל, ומצויין ברחבי העולם במהלך החודש, בכל שנה מתגלים בישראל כ-2,250 מקרים חדשים של סרטן הערמונית וכ-380 גברים מתים ממנה.

גיל מבוגר ומוצא מגבירים את אחוזי השכיחות. היסטוריה משפחתית הקובעת כי גברים שלהם אב שחלה - נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לחלות בסרטן מסוג זה. כמו כן, תזונה לא נכונה, שתיית אלכוהול ועישון חשודים כמגבירי שכיחות אפשריים, אולם דרושים עוד מחקרים נוספים על מנת לחזק קביעה זו.

יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, פרופ' אליעזר רובינזון, קורא לגברים מעל גיל 50 ולגברים בקבוצת סיכון, "לא למות מבושה", להכיר את המחלה ואת תסמיניה ולפנות לרופא שלהם לייעוץ. "סרטן הערמונית מתפתח בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50", מסביר פרופ' רובינזון. "מדובר בסרטן שמתפתח במשך שנים. לכן, על כל גבר ישראלי להיות מודע למחלה ולסימניה. לשאול ולהתעניין אצל הרופא שלו ובמקרה הצורך, להבדק. אסור להתבייש, כי גילוי וטיפול נכון - מצילים חיים".

מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת International Journal of Cancer (כתב העת הבינלאומי לסרטן), מצא קשר בין תזונה והשמנה לסרטן הערמונית. על פי המחקר, השמנה מעלה את הסיכון ללקות בסרטן ערמונית תוקפני. החוקרים, משבדיה, גרמניה וצרפת, השוו בין בדיקות של 392 חולים בסרטן הערמונית לקבוצת ביקורת של 392 בריאים. מהתוצאות עולה כי גברים הסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר נמצאים בסיכון גבוה ללקות בסרטן הערמונית בצורתו האגרסיבית, המתפשט לאיברים נוספים בגוף, למרות שאותם גורמים הפחיתו את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מלכתחילה.

שיעורי התחלואה בסרטן הערמונית נמצאים בעלייה מתמדת בעשור האחרון. ככל שעולה הגיל – כך עולה גם הסיכון לחלות בו. סימני המחלה העיקריים מתבטאים בקשיים בהטלת שתן (כמו צורך דחוף בהטלת שתן, כאבים, וכדומה), אך ייתכן שיופיעו סימנים נוספים כגון דם בשתן, דם בנוזל הזרע וירידה חדה בתפקוד המיני.

כיום לא מומלצות בדיקות סקר לאיבחון מוקדם של סרטן הערמונית לכלל אוכלוסיית הגברים, כיוון שעד היום לא הוכח שהבדיקות הקיימות מקטינות את התמותה מהמחלה. אולם לגברים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה, מומלצות בדיקות לאבחון מוקדם מגיל 50, אחת לשנה. סיכון גבוה מוגדר כהופעת סרטן הערמונית אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה (אח, אב או בן) שחלו בסרטן הערמונית לפני גיל 70. לאוכלוסיה בסיכון גבוה מומלץ לערוך בדיקות PSA לגילוי חלבון המיוצר בתאים של בלוטת הערמונית ונמצא בדם, בדיקה רקטלית ואולטרסאונד. בהתאם לכך נקבעות למטופל בדיקות משלימות.

האגודה למלחמה בסרטן מציינת זו השנה השנייה את יום המודעות לסרטן הערמונית. לקראת יום זה תעלה האגודה בקמפיין ברדיו ובעיתונים, אשר קורא לציבור הגברים מעל גיל 50 להתעניין, לשאול שאלות, לפנות לרופא. במהלך החודש ייערכו הרצאות פתוחות לציבור, ללא תשלום, בסניפי האגודה למלחמה בסרטן, בשיתוף איגוד האורולוגים הישראלי. הציבור מוזמן להתקשר לטלמידע, מוקד המידע הטלפוני של האגודה למלחמה בסרטן לקבלת עלון מידע בחיוג חינם: 1800-599-995.

 

למידע מקיף בנושא גילוי מוקדם של סרטן הערמונית - לחץ כאן