לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מקור תקצובי משמעותי - מכתב לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ ממירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן

27/09/2011

רצ"ב מכתבה של מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ - תוכנו מדבר בעד עצמו.

 

"מקור תקצובי משמעותי, שרק מחלות הסרטן וחברות הטבק יפסידו מהחלתו".

 

לדברי מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, "אם המאמצים הנוכחיים לא יתוגברו ויואצו, ארבעת מחלות ה- NCDs (מחלות סרטן, לב, סכרת ומחלות ריאה כרוניות) יגרמו לאובדן כלכלי של קרוב ל- 500 ביליון דולר לשנה, בין השנים 2011 - 2025. מדובר בממוצע של 139 דולר לאדם לשנה, במדינות בעלות הכנסות בינוניות-גבוהות (קטגוריה בה נמצאת ישראל). מאידך, כל הצעדים שמומלץ לנקוט כדי למנוע NCDs צפוי שיעלו על-פי הערכות ה- WHO 11.4 ביליון דולר לשנה. כלומר, 3 דולר לאדם במדינות בעלות הכנסות בינוניות-גבוהות. המספרים מדברים בעד עצמם. מעבר להצלת חיים של מיליוני בני אדם, ניתן לחסוך כ- 490 ביליון דולר בשנה. למותר לציין, שהעלאה משמעותית במחיר חפיסת סיגריות מהווה מקור הכנסה משמעותי, שיוכל לממן השקעה שכל כך נחוצה בבריאות".

 

27 בספטמבר 2011

 

 

לכבוד

ד"ר יובל שטייניץ

שר האוצר

משרד האוצר

ירושלים

 

 

 

כבוד שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ,

 

 

זה עתה חזרתי מישיבה רמת-דרג (HLM) באסיפה הכללית של האו"ם שעסקה לראשונה בצורך לקדם את דרכי המניעה, האבחון והטיפול במחלות לא מדבקות (סרטן, מחלות לב, מחלות ריאה כרוניות וסכרת) Non Communicable Disease Prevention and Control - NCDs .

 

אחד היעדים המוסכמים המופיעים במסמך שנחתם ע"י כל המדינות החברות באו"ם הינו הגברת המאבק בנגע העישון ובהאצת יישום האמנה הבינלאומית של WHO  בנושא- FCTC.

ראשי הבנק הבינלאומי דיווחו, כי העלות המצטברת של ה- NCDs לעשור הבא הינה 43 טריליון דולר! חלק גדול מעלות זו ניתן לחסוך ע"י השקעה קטנה יחסית, שלא לדבר על הצלת חייהם של מיליוני בני-אדם.

 

בסיכום הדיון באסיפה הכללית הרצה ראש עיריית ניו-יורק מייקל בלומברג, על התוכנית שלו שהביאה לשיפור בתוחלת החיים בשנה וחצי מאז החלו בפרויקט ב- 2002. כיום ניו-יורק מובילה בפער עצום בתוחלת החיים בארה"ב בכלל, כמו גם בשיפור תוחלת החיים של הנשים בניו-יורק בפרט.

אחד הצעדים המשמעותיים שננקטו, לא רק שאינם עולים כסף, אלא מכניסים כסף, הינה העלייה הדרמטית במחיר חפיסת סיגריות בניו-יורק. במשך 20 שנה שיעור העישון נתקע סביב 21.5%. ב-2002 חלה עלייה ראשנה במס על סיגריות ובהדרגה ננקטו גם פעילויות חקיקה, תוכניות גמילה, וקמפיינים הסברתיים והשיעור ירד ל- 16.9%. ב- 2007 הייתה עלייה משמעותית נוספת במיסים של ניו-יורק על עישון, אליה התווספה עלייה במיסים הפדרליים, וב- 2010 חלה עלייה נוספת במיסים שהביאה לכך שחפיסת סיגריות עולה כיום 11$ בניו-יורק כתוצאה מכך שיעור העישון בקרב מבוגרים ירד ל- 14% ובקרב צעירים מ- 17% ל- 8%. !

 

ההערכה היא שעד 2012 כתוצאה מהצעדים שננקטו החל מ- 2002 נחסכו כ- 10,000 מקרי מוות כתוצאה מעישון בעיר ניו-יורק. (מצ"ב חלק מהשקפים שהציגו את הנתונים שמדברים בעד עצמם).

באמנה עצמה ישנה קביעה גורפת שהאמצעי הבודד היעיל ביותר להפסקת עישון הינו העלאת המיסוי שמובילה להוצאה גבוהה וכבדה למעשן.

 

אנו קוראים לך לבצע את המתבקש - להביא לעלייה משמעותית במחיר חפיסת הסיגריות ובכך להציל חיי בני-אדם רבים, אך גם לחסוך במשאבים רבים הכרוכים בתחלואה, באובדן כושר עבודה ופגיעה בפריון כתוצאה ממנה. למותר לציין שיתווסף מקור תקציבי משמעותי שיוכל לממן יעדים חשובים לרווחתם ובריאותם של תושבי ישראל.

 

נשמח להיפגש ו/או לספק נתונים נוספים ככל שנדרש.

 

 

בברכת שנה טובה ובריאה,

 

מירי זיו

מנכ"ל

האגודה למלחמה בסרטן

 

העתק: מר גל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים באוצר

            פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן

            פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד-הבריאות

מתוך השקפים שהוצגו באסיפה הכללית של האו"ם

מתוך קמפיין הסברה של האגודה נגד עישון

סולם סיגריות