לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

האגודה למלחמה בסרטן מכריזה על פתיחת שבוע המודעות לסרטן העור 2015

06/05/2015

האגודה למלחמה בסרטן מכריזה על פתיחת שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם 2015 שיתקיים בתאריכים ה- 11/5 - 17/5

 

בהשוואה בינלאומית*, ישראל כבר אינה ממוקמת במקומות הראשונים בטבלה בתחלואה ובתמותה ממלנומה של העור:

 

 • תחלואה: (היארעות) גברים בישראל ממוקמים במקום ה-13 ונשים במקום ה-20.
 • תמותה: גברים בישראל ממוקמים במקום ה-8 ונשים במקום ה-10.
  *השוואה בינלאומית בין 20 המדינות עם שיעורי ההיארעות והתמותה הגבוהים ביותר בעולם של מלנומה חודרנית של העור.
  במקומות הראשונים בטבלה עדיין ממוקמים ניו זילנד ואוסטרליה.
 • בשבוע שבין ה- 11/5 - 17/5 תפתחנה ברחבי הארץ מאות מרפאות בסניפי קופות החולים לבדיקות חינם, במסגרת שבוע המודעות שיזמה האגודה למלחמה בסרטן.
  לחצו כאן לרשימת תחנות הבדיקה

 

דר' ליטל קינן-בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, מציגה נתונים עדכניים של הרישום הלאומי לסרטן:

 

bul3 בשנת 2012 אובחנו בישראל 1,293 חולים חדשים עם מלנומה ממאירה של העור (940 חולים חדשים עם מלנומה ממאירה חודרנית, ו-353 חולים חדשים עם מלנומה ממאירה ממוקדת).

 

bul3 מאמצע שנות ה-2000 ניכרת מגמה של ירידה קלה בתחלואה במלנומה חודרנית של העור בשני המינים. (בשנת 2011 דווח על שיעור מתוקנן לגיל 12.9 ל-100,000 בגברים יהודים, בהשוואה ל-12.1 בשנת 2012, ובנשים 10.4 בשנת 2011, בהשוואה ל-9.6 ב-2012).

 

bul3 במלנומה ממוקדת של העור בישראל ישנה עלייה לאורך השנים, מה שמצביע על מודעות למחלה ועל עלייה בשיעור הגילוי המוקדם, בעיקר בשל הפעילות ההסברתית של האגודה למלחמה בסרטן במשך למעלה משני עשורים. בשנתיים האחרונות מסתמנת ירידה במגמה זו.

 

bul3 שיעורי התחלואה של מלנומה הגבוהים ביותר בשנת 2012, נצפו בקרב ילידי אירופה-אמריקה ובקרב ילידי ישראל.

 

bul3 שיעורי ההישרדות לחמש שנים בעלייה. בגברים מ-85.8% ב-2011, ל-88.3%

ב-2012, ובנשים מ- 89.7% ב-2011, ל-92.5% ב-2012.

 

bul3 בשנת 2012 נפטרו 230 אנשים בישראל ממלנומה ממאירה של העור. שיעורי התמותה במגמת התייצבות מאז תחילת שנות ה-2000.

 

bul3 בקרב ערבים בישראל, שיעורי התחלואה והתמותה במלנומה של העור נמוכים מאד. בשנת 2012 אובחנו 21 ערבים עם מלנומה חודרנית, ושני מקרים עם מלנומה ממוקדת.

 

 

Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN לחצו כאן לקריאת הדו"ח המלא.

 


יוזמות ופעילויות חדשות של האגודה למלחמה בסרטן להעלאת המודעות לנזקי השמש ולחשיבות ההגנה מהשמש

 

bul3 לקראת הקיץ ותחילת עונת הרחצה בים, האגודה למלחמה בסרטן יוצאת במהלך הסברתי ייחודי, מבוסס מקום וזמן, בשם 'אל תחשפו לצד האפל של השמש'. המהלך ההסברתי מופיע כמסר על מסכי הטלפונים הניידים של השוהים בחוף הים בין השעות 10-16, השעות בהן הקרינה חזקה והן אינן מומלצות לשהייה בשמש. נוסח המסר:

 

"אם ראית את המודעה הזו- סימן שנחשפת לצד האפל של השמש

לא מבלים בים בין השעות 10:00-16:00."

 

המהלך ההסברתי יופץ למתרחצים בכל חופי הרחצה בארץ, בסופי השבוע.

הצד האפל של השמש

bul3 תשדירים חדשים של האגודה למלחמה בסרטן ישודרו במהלך חודשי הקיץ. התשדירים מעבירים מסרים של התנהגות 'חכמה בשמש' באופן שונה ומחויך, על ידי 'תיירים צרפתיים' הידועים בחיבתם לשמש. באדיבות גיתם BBDO.

 

bul3 מודעה חדשה של האגודה למלחמה בסרטן בשם 'חדש! סרטן בקופסה'. המודעה מזהירה מפני הסכנה שבשימוש במיטות שיזוף, שאינה פחותה מזו של החשיפה לשמש. המודעה הופקה באדיבות גיתם BBDO.

סרטן בקופסה
Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN לחצו כאן או על התמונה לצפיה במודעה בקובץ PDF

bul3 עלון חדש בשם 'חכמים בשמש כיצד?' הופק על ידי האגודה למלחמה בסרטן, ומופץ בימים אלו לבתי ספר, מרפאות קופות החולים, למרפאות המשתתפות בשבוע העור ולציבור הרחב. העלון החדש ידידותי לקורא, מכיל מסרים חשובים של זהירות בשמש, ומלווה בתמונות צבעוניות.

חכמים בשמש כיצד?

Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN לחצו כאן לקריאת העלון "חכמים בשמש כיצד?"

bul3 יום עיון בנושא מלנומה וסרטן העור בזליומה - סרטן תאי בסיס BCC- יתקיים ביום שלישי ה- 30.6 בבית האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. יום העיון מיועד לחולים, מחלימים ולבני משפחותיהם והינו ללא תשלום.

יום העיון באדיבות חברת רוש פרמצבטיקה ישראל בע"מ.

 

bul3 לאחרונה נרשמו הישגים והתקדמות משמעותית נוספת בתחום הטיפול האימונותרפי במלנומה. שיטת הטיפול האימונותרפית מגבירה את התגובה החיסונית של החולה, כך שמערכת החיסון יודעת לזהות ולהילחם בתאי הסרטן ביתר יעילות. כמו כן, התקבלו ראיות על יעילות מוגברת בתוצאות הטיפול על ידי שילוב תרופתי.

 

במרכז המידע של האגודה ניתן לקבל מידע מפורט בנושא, כמו גם ביום העיון שייערך. פרטים בטלפון 'טלמידע': 1-800-599-995.

 

bul3 סופר-פארם והמותג לייף נרתמו ביוזמה מיוחדת, כדי לסייע לאגודה למלחמה בסרטן בקידום המאבק בסרטן העור: סופר-פארם תתרום שקל אחד ממכירת כל מוצרי ההגנה מהשמש של מותג Life. הכספים שתגייס סופר-פארם ישמשו לטובת פעילותה הענפה של האגודה למלחמה בסרטן, במאבק בסרטן העור וקידום הדרכים למניעתו ואבחונו המוקדם.

 

ברשת גם יופצו עלוני הסברה שהופקו באדיבותה, ושהוכנו ע"י האגודה בשיתוף עם אגף הרוקחות במשרד הבריאות ומומחים בתחום, ונועדו להדריך את הציבור לשימוש נכון בתכשירי הגנה מהשמש.

 


האגודה למלחמה בסרטן מציינת:

מי בסיכון גבוה להיפגע מהשמש?

 • בעלי עור, שיער ועיניים בהירים ובעלי נמשים.
 • אנשים שעורם נצרב בקלות, או שאינו משתזף כלל.
 • בעלי מספר רב של נקודות חן (למעלה מ-20).
 • תינוקות וילדים. מומלץ להימנע ככל הניתן מחשיפת תינוקות עד גיל חצי שנה לשמש.
 • אנשים שמתוקף עיסוקם, או תחביביהם נמצאים זמן ממושך בשמש, כגון ימאים וחקלאים.
 • צוללנים, גולשים, שחיינים ועוסקים בספורט ימי אחר, הנחשפים לשמש, כשעורם רטוב וקולט עוצמות קרינה גבוהות המוחזרות מהמים.
 • אנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העור לקרינת השמש (כאשר ניתן טיפול תרופתי כלשהו - יש להתייעץ בנושא עם הרופא המטפל).
 • אנשים שעברו השתלת איברים, ומקבלים באופן קבוע טיפול לדיכוי המערכת החיסונית.
 • אנשים שקרובי משפחתם חלו בסרטן העור.

חשיפה בלתי מבוקרת לשמש מזיקה לכולם, גם לבעלי עור כהה!

 

 


מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן מציג סקירה מקיפה המבוססת על 280 עבודות מחקר

 

bul3 כיצד אורח חיים וגורמים סוציו-אקונומיים משפיעים על התחלואה והתמותה ממלנומה?

חוקרים מאוניברסיטת לויולה (Loyola) בשיקגו ובית חולים על שם הנרי פורד בדטרויט, ארצות הברית, ביקשו לבדוק את הקשר בין מעמד סוציו-אקונומי ואורח חיים לבין התחלואה והתמותה ממלנומה ממאירה. החוקרים ערכו סקירה שיטתית של 280 עבודות מחקר מאירופה, אסיה, ארצות הברית ודרום אמריקה, אשר בדקו את הקשר של גורמי סיכון שונים לתחלואה ותמותה מהמחלה.

 

החוקרים מציינים, כי ברוב המחקרים שנסקרו נצפה קשר משמעותי בין מעמד סוציו-אקונומי לבין היארעות של מלנומה ואופן התפתחות המחלה: מקרים רבים יותר של מלנומה נצפו באוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, בייחוד בקרב אנשים בעלי השכלה גבוהה, ואילו אוכלוסיות במעמד סוציו-אקונומי נמוך התאפיינו במספר מקרים נמוך יותר, אבל באבחון המחלה בשלב מתקדם יותר, ולכן בשיעורי תמותה גבוהים יותר.

 

הסבר אפשרי לממצאים אלו הוא אורח חייהם של אנשים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, המוביל לחשיפה גבוהה יותר של גורמי סיכון למלנומה, כגון חשיפה לשמש בעת נופש, מיטות שיזוף ועוד. לעומתם, אנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך עלולים להיות פחות מודעים למחלה, לאפשרויות הגילוי המוקדם שלה ולתסמיניה, ומכאן גילוי המחלה עלול להיות בשלב מתקדם יותר ולתמותה גבוהה יותר.

 

החוקרים פרטו לדוגמא מספר גורמי סיכון:

 

חשיפה לשמש בשעות הפנאי - מחקרים הצביעו על קשר בין חשיפה לשמש בשעות הפנאי, כגון חופשה, בילוי על חוף הים וכד', בזמן הילדות, לבין סיכון מוגבר לחלות במלנומה. החוקרים מציינים באופן מיוחד, כי צפו בעבודות המחקר את הקשר בין ירידת מחירי הטיסות בארה"ב לאתרי נופש, לבין עלייה בתחלואה של מלנומה ממאירה.

 

שימוש במיטות שיזוף - מחקרים שונים מראים כי השימוש במיטות שיזוף, האופייני לשכבות אוכלוסייה במעמד סוציו-אקונומי גבוה, מעלה את הסיכון למלנומה. המחקרים אף הראו כי ככל שהשימוש במיטות שיזוף החל בגיל מוקדם יותר ונמשך זמן רב יותר, הסיכון להתפתחות מלנומה היה גבוה יותר.

 

חשיפה תעסוקתית - חלק מהמחקרים הצביעו על קשר מובהק בין תחומי תעסוקה בתחומי התעופה, תעשיית החשמל, הנפט, עיבוד עורות ותעשיה גרעינית, לבין תמותה ממלנומה. מפני שלא קיים, בתחומי תעסוקה אלו, גורם משותף של חשיפה לקרינה אולטרה-סגולה, החוקרים מניחים כי עקב העובדה שהעובדים בתחומים אלו שייכים לאוכלוסייה עם השכלה נמוכה יותר, ייתכן כי התמותה המוגברת באוכלוסייה זו קשורה בגילוי מאוחר של המחלה עקב היעדר מודעות לתסמיניה המוקדמים. החוקרים סקרו מחקרים נוספים שהראו מובהק בין תחומי תעסוקה הכוללים חשיפה לקרינה אולטרה -סגולה, מעלים את הסיכון לתחלואה מוגברת במלנומה.

 

השמנת יתר - מחקרים בתחום זה מצביעים על קשר ישיר בין היארעות ותמותה ממלנומה, לבין מדד מסת גוף גבוה - BMI. מחקרים מאיטליה וקוריאה למשל, הצביעו על סיכון כפול לחלות במלנומה בקרב אנשים עם BMI גבוה לעומת אנשים עם BMI תקין.

 

מצב משפחתי - מחקרים הראו כי בקרב אנשים נשואים, שיעורי האבחון של מלנומה הם בשלב מוקדם יותר, ולפיכך שיעורי ההחלמה מהמחלה, גבוהים יותר. החוקרים מניחים שהימצאות בן זוג אשר יכול להבחין בתסמיני המחלה על גבי העור, מהווה גורם מעודד לבדיקה לאבחון מוקדם והחלמה מהמחלה.

 

לסיכום, החוקרים טוענים כי הבנה טובה יותר של הקשר בין גורמים סוציו-אקונומיים לבין התפתחות מלנומה, יכולה לעזור בחינוך והסברה בקרב אוכלוסיות שונות להפחתת הסיכון לחלות ולהעלאת שיעורי ההחלמה מהמחלה, עקב גילויה מוקדם.

 

המחקר פורסם בכתב העת British Journal of Dermatology במהדורת אוקטובר 2014.