לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

סיגריה אלקטרונית - נייר עמדה של האגודה למלחמה בסרטן

26/12/2016

האגודה למלחמה בסרטן, מפרסמת היום נייר עמדה בנושא סיגריות אלקטרוניות ומדגישה כי על פי הנתונים המחקריים הקיימים היום, נראה כי סיגריה אלקטרונית היא המצאה יצירתית מדאיגה. אין הוכחות מדעיות מוצקות ליכולתה לסייע בגמילה, ויתרה מכך, היא אף מעודדת עישון במקום למגר אותו.

 

עצם קיומה של הסיגריה האלקטרונית בשוק מסכן עשורים של התקדמות בצמצום שיעורי העישון. מדיווחים ברחבי העולם עולה כי במדינות בהן הסיגריה אלקטרונית נפוצה זינק באופן משמעותי היקף המעשנים לאחר עשרות שנים של ירידה בשיעורי עישון סיגריות.

 

המראה "הנקי" לכאורה ונטול הטבק והעשן מטעה ומוליך שולל את המשתמשים, שכן לא רק שלא מדובר באמצעי גמילה למעשנים, אלא שהסיגריה האלקטרונית מהווה אמצעי כניסה של צעירים שלא עישנו לעולם העישון. פלח אוכלוסייה זה הוא פגיע יותר, בשל השפעתו הממכרת של הניקוטין.

 

האגודה למלחמה בסרטן מדגישה כי על פי כל העדויות המדעיות, סיגריה אלקטרונית המכילה ניקוטין, היא מוצר ממכר כמו סיגריה רגילה. סיגריות אלקטרוניות עלולות לחשוף את המשתמשים למספר כימיקלים, כולל ניקוטין, תרכובות קרבוניל ותרכובות אורגניות נדיפות, הידועות כבעלות השפעות בריאותיות מזיקות.

 

אסור לשכוח כי עשרות שנים הכחישה תעשיית הטבק ושיקרה ביחס לעובדה שהניקוטין שבטבק הוא חומר מממכר ומזיק. רק בשנת 1996 הכריז מנהל המזון והתרופות של ארצות הברית (FDA) על הסיגריה כ"מתקן להעברת סם" (Drug Delivery Device), והסם המועבר הוא ניקוטין, שכאמור הוא החומר הממכר שבסיגריה.

 

מנגנון ההתמכרות לניקוטין דומה למנגנון ההתמכרות לסמים קשים, כגון הרואין וקוקאין. הניקוטין הנספג בגוף בתוך שבע שניות, גורם לשחרור חומר הנקרא דופאמין, היוצר תחושה זמנית של עונג, ועם הזמן המעשן זקוק ליותר ניקוטין, ובתדירות גבוהה יותר, כדי ליצור את אותה תחושה. זו הסיבה שמעשנים קבועים צורכים יותר ויותר סיגריות על מנת להמשיך ולהרגיש את אותה תחושת עונג, בדיוק כמו המכורים לסמים אשר במרוצת הזמן צריכים להשתמש בכמויות סם גדולות יותר על מנת להשיג את אותה תחושה.

 

בניגוד לשאר תחליפי הניקוטין הנמכרים בבתי המרקחת כאביזר מסייע לגמילה מעישון, מדבקות, משאפים ומסטיקים, אשר בהם המינון מדוד, ידוע ומוגבל בזמן, במקרה של הסיגריות האלקטרוניות אין הגבלה, וניתן לעשן חפיסה שלמה ברצף ובכך לצרוך כמויות גבוהות ומסוכנות של ניקוטין. יתרה מכך, ישנן עדויות מדעיות שהשפעה התמכרותית יכולה להגביר את הסיכון להפרעות קשב ולמידה, אימפולסיביות והפרעות במצבי רוח.

 

בשוק קיימים מספר סוגים של סיגריות אלקטרוניות, אשר חלקן משווקות על ידי חברות טבק גדולות הטוענות כי הסיגריה האלקטרונית מסייעת בגמילה מעישון. ברחבי העולם משתמשות חברות אלו בטקטיקות שנועדו לפתות משתמשים צעירים להאדרת הסיגריות האלקטרוניות בניסיון להפוך אותן אטרקטיביות לצעירים. מכיוון שהמוצר חדש יחסית, עדיין אין נתונים ממחקרים ארוכי טווח על המשתמשים בסיגריה אלקטרונית, או הנחשפים לעישון פסיבי של הסיגריה, ולכן אנו צופים שהמדיניות, החקיקה וההמלצות ישתנו בהתאם לראיות המדעיות שייחשפו.

מחקרים מדעיים ודוחות בנושא סיגריות אלקטרוניות מתעדכנים בארץ ובעולם ברוח הזמן. להלן מספר דוגמאות אחרונות:

 

bul3 מדו"ח מקיף של ראש שירותי בריאות הציבור של ארצות הברית (U.S. surgeon general) שפורסם בחודש דצמבר 2016 לציבור הרחב בעקבות אי בהירות רבה לגבי סיגריות אלקטרוניות, בקרב הורים, מורים ואנשי ממשל, עולה כי אין ראיות התומכות בטענה שסיגריות אלקטרוניות יכולות לעזור לאנשים להיגמל מעישון. הדוח הדגיש כי לא מדובר במוצר תמים ובלתי מזיק, שכן השימוש בקרב בני נוער עלה ב-900% בין השנים 2011 ל-2015, והודגש כי מוצרים המכילים ניקוטין מכל צורה שהיא, לרבות סיגריות אלקטרוניות, אינם בטוחים, במיוחד לצעירים. ניקוטין מופק מטבק, והוא חומר ממכר ביותר. הוא גם יכול להשפיע לרעה על המוח של מתבגרים וצעירים. ההשפעות האלה יכולות להוביל לא רק להתמכרות, אלא גם להפרעות קשב ולמידה, אימפולסיביות והפרעות במצבי רוח.

 

כמו כן, שימוש בסיגריות אלקטרוניות בצעירים קשור באופן הדוק לשימוש במוצרי טבק אחרים, ומחקרים מצביעים על סבירות גבוהה שצעירים המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות יעשנו גם סיגריות רגילות. עוד עולה מהדוח כי בקרב תלמידי חטיבת הביניים בארצות הברית שיעור המעשנים עלה מ-0.6% ל-5.3%. כך גם עלה השימוש בקרב תלמידי תיכון מ-1.5% בשנת 2011 ל-16% בשנה 2015. הדוח המליץ להורים של בני הנוער להתנגד לסיגריות אלקטרוניות, וקרא לנשיא ארצות הברית להילחם נגד שימוש במוצרי טבק חדשים, כמו סיגריות אלקטרוניות, והודיע כי הסיגריות האלקטרוניות יוכנסו לקווים המנחים של המדיניות של הממשל האמריקני למלחמה בעישון.

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לדו"ח המלא.

 

 

bul3 במחקר שפורסם במהדורת חודש מרץ 2014 בכתב העת JAMA Pediatrics ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן, ביקשו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה לבדוק את הקשר בין הרגלי העישון של סיגריות רגילות, לעומת סיגריות אלקטרוניות, בקרב בני נוער בארצות הברית. הרקע למחקר היה שסיגריות אלקטרוניות משווקות במדיה כאמצעי עזר לגמילה מעישון.

 

על פי מחקרים שונים, בני נוער רבים המבקשים להיגמל מסיגריות רגילות, משתמשים בסיגריה אלקטרונית, אולם היעילות של סיגריה אלקטרונית כאמצעי גמילה מסיגריות עומדת בספק, נוכח שיעורים גבוהים של בני נוער שמשתמשים בסיגריה הרגילה והאלקטרונית במקביל. כמו כן, מחקרים אחרים שנערכו בקרב האוכלוסייה הבוגרת הראו כי סיגריה אלקטרונית אינה תורמת לגמילה מעישון. החוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בארה"ב השתמשו בנתונים מתוך הסקר הלאומי לצריכת טבק בקרב תלמידי חטיבות ביניים ותיכון, שנערך בשנים 2011-2012. הסקר הקיף מגוון שאלות בנוגע לצריכה ושימוש במוצרי טבק שונים, הרגלי עישון  וניסיונות גמילה מעישון.

 

במסגרת המחקר, נבדקו נתוניהם של 39,882 תלמידים מ-50 מדינות ברחבי ארצות הברית. מתוצאות המחקר עולה, כי אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות בהווה, היו בסיכון גבוה של פי 7 לעישון סיגריות רגילות אי-פעם, ובסיכון של פי 8 לעישון סיגריות בהווה. אמנם, 45% מאלו שהצהירו ב-2011 כי השתמשו בסיגריה אלקטרונית אי-פעם, ו-62% מאלו שהצהירו ב-2012 כי שהשתמשו בסיגריה אלקטרונית אי-פעם לא הפכו למעשנים קבועים של סיגריות רגילות, אך לעומת זאת, כ-50% מאלו שהשתמשו בסיגריה אלקטרונית בהווה, עישנו במקביל גם סיגריות רגילות - הן בשנת 2011 והן בשנת 2012. החוקרים ציינו כי תוצאות המחקר מראות כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות אינו תורם לירידה בשיעורי העישון של סיגריות רגילות, ואף עלול לעודד עישון סיגריות רגילות בקרב בני נוער בארצות הברית.

 

 

bul3 במאי 2013 נפטרה נעמי אלבז, פעוטה כבת שנתיים וחצי מירושלים, בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר ששתתה טיפות ניקוטין מסיגריה אלקטרונית של אביה. משטרת ירושלים לקחה את בקבוקון הניקוטין למעבדות המטה הארצי.

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לקריאת כתבה אודות המקרה.

 

 

bul3 בינואר 2013 פורסם דו"ח הוועדה לנושא הסיגריה האלקטרונית מטעם משרד הבריאות. בראש הוועדה עמד ד"ר ישי לב. הוועדה מצאה בין היתר כי אין הוכחות מספקות לגבי יעילות השימוש בסיגריה אלקטרונית לצורך גמילה מעישון. קיימת סכנה של שימוש בסיגריות אלקטרוניות כ"מוצר כניסה" לעישון סיגריות (נפוץ בקרב צעירים שלא עישנו בעבר). סיגריות אלקטרוניות מסייעות בפרסום ושיווק של עישון.

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לדו"ח הוועדה המלא.

 

 

bul3 ביוני 2012 פרסם משרד הבריאות אזהרה לציבור מפני שימוש בסיגריות אלקטרוניות, אשר תרומתן לגמילה מעישון לא הוכחה ואשר עלולות להוות, במקרים מסוימים, סכנה בריאותית של ממש. לא ניתן להסתמך על תעודות הבטיחות המנופקות על ידי היצרן או המשווקים, שכן אלו אינן עוברות תהליך של בקרה מסודרת. בנוסח האזהרה נכתב כי לאחרונה נפוץ בעולם ובישראל שימוש בסיגריה אלקטרונית שמחוברת לה מחסנית המכילה נוזל כתחליף לסיגריות "רגילות".

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לאזהרה המלאה.

 

 

bul3 במאי 2016, הודיע מנהל המזון והתרופות האמריקני FDA)) על שורת צעדים והנחיות חדשות שיגנו על האמריקנים מפני סכנות הטבק. הפיקוח על הסיגריה האלקטרונית יאפשר לFDA - לפעול לטובת בריאות הציבור. הצעדים שיינקטו ע"י ה-FDA  יאפשרו להגן על הדור הצעיר מפני התמכרות לניקוטין וכן ולספק למבוגרים את המידע המהימן שיאפשר להם לקבל החלטות מושכלות. ה-FDA כלל את ההנחיות הנוספות הבאות לגבי סיגריות אלקטרוניות:

  • הגבלות גיל - איסור מכירה לקטין מתחת לגיל 18.
  • דרישה לדווח על רשימת הרכיבים, כולל רכיבים מזיקים או מזיקים פוטנציאליים. 
  • איסור מכירה במכונות ממכר אוטומטיות, אלא אם כן במקום אין כניסה לבני נוער.
  • איסור הפצת דוגמיות בחינם.
  • סקירה של מוצרי טבק חדשים לפני שהם מגיעים לשוק (מוצרים שעדיין לא היו בשוק ב-15 בפברואר 2007). תקנה זו מאפשרת לבדוק גורמים חשובים, כגון רכיבים, עיצוב מוצר וסיכונים בריאותיים, כמו גם את האטרקטיביות שלהם לצעירים וללא משתמשים.
  • הסיגריה האלקטרונית תצטרך לעמוד באותם קריטריונים של פיקוח ע"י ה-FDA  על ייצור, הפצה ושיווק כמו סיגריות קונבנציונליות.

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן להודעה לעיתונות.

 

להלן מספר מחקרים נוספים שפורסמו לאחרונה

bul3 סיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער גורמות למחלות נשימתיות כרוניות, גם אם הן אינן בהכרח מעודדות התחלת עישון סיגריות

פורסם במהדורת נובמבר 2016 של כתב העת

American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לדו"ח המלא

 

 

bul3 שני מחקרים בארה"ב על סיגריות אלקטרוניות כמוצר המעודד התחלת עישון בקרב בני נוער שמעולם לא עישנו

המחקרים פורסמו במהדורות יולי ואוגוסט 2016 של כתב העת Pediatrics מטעם חוקרים באוניברסיטת דרום קליפורניה בארה"ב (USC Keck School of Medicine), על פי נתוני מחקר בקרב תלמידי י"א-י"ב בדרום קליפורניה


bul3 מחקר מעבדה: החשיפה לסיגריות אלקטרוניות מגבירה את הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה ומחלישה את מערכת החיסון

פורסם במהדורת ינואר 2016 של כתב העת Journal of Molecular Medicine

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר: סיגריות אלקטרוניות ללא טבק בטעם דובדבנים עלולות לחשוף את המשתמשים בהן לרעילות עקב ריכוז גבוה של חומר כימי המצוי בהן (בנזלדהיד/ benzaldehyde)

פורסם לראשונה במהדורה המקוונת של ינואר 2016 בכתב העת  Thorax

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר בעכברים: החשיפה לאדי סיגריות אלקטרוניות עלולה להחליש את מערכת החיסון, לחזק חיידקים ולקדם התפתחות דלקות

פורסם במהדורת יוני 2016 של כתב העת Journal of Molecular Medicine ע"י חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר מעבדה: אדי הסיגריות האלקטרוניות גורמים נזק לתאים, עם וללא קשר לניקוטין.  החוקרים קוראים לבצע בדחיפות מחקרים נוספים לנזק הפוטנציאלי לסרטן.

פורסם במהדורת ינואר 2016 של כתב העת Oral Oncology

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר נוסף על כך שסיגריות אלקטרוניות מהוות זרז לשימוש בסיגריות רגילות בקרב צעירים בארה"ב

פורסם במהדורת נובמבר 2015 של כתב העת JAMA Pediatrics

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן למאמר המלא

 

bul3 מחקר בארה"ב: בני נוער רבים בארה"ב עושים שימוש בסיגריות אלקטרוניות כדי לעשן קנאביס

פורסם במהדורת ספטמבר 2015 של כתב העת Pediatrics

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר הורים באמצעות שאלון עצמי: חסרה מודעות בקרב הורים לסכנה הפוטנציאלית של החשיפה הפסיבית של ילדיהם לסיגריות אלקטרוניות

פורסם במהדורת נובמבר-דצמבר 2015 של כתב העת Academic Pediatrics

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר שנערך במספר תיכונים בלוס אנג'לס בארה"ב: בני נוער המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות ממשיכים אח"כ לעשן סיגריות רגילות.

פורסם במהדורת אוגוסט 2015 של כתב העת JAMA

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן למאמר בטקסט מלא

 

bul3 מחקר: מרכיב כימי (pyrazine/פִּירָזִין) המתווסף לסיגריות רבות, לרבות סיגריות אלקטרוניות, עלול להגביר את התלות בניקוטין והמשיכה לעישון, בעיקר בקרב בני נוער

פורסם לראשונה במהדורה המקוונת של יוני 2015 בכתב העת Tobacco Control

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן למאמר בטקסט מלא

 

bul3 מחקר בבריטניה: שימוש יומיומי בסיגריות אלקטרוניות בקרב מעשנים קשור בשיעור מוגבר של ניסיונות להפסיק ולצמצם את העישון, אך לא בהצלחת הגמילה עצמה

פורסם במהדורת אפריל 2015 של כתב העת Addiction

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר: השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב מעשנים עלול דווקא להגביר את הקושי להיגמל מעישון

פורסם לראשונה במהדורה המקוונת של אפריל 2015 בכתב העת American Journal of Public Health

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 מחקר: פרסומות המציגות סיגריות אלקטרוניות המפיקות אדים עלולות לעודד מעשנים להמשיך לעשן ולחבל בניסיונות גמילה של מעשנים לשעבר.

פורסם לראשונה במהדורה המקוונת של מרץ 2015 בכתב העת Health Communication

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר

 

bul3 סקר בארה"ב: יותר בני נוער (בגיל 18-12) מתנסים או משתמשים בסיגריות אלקטרוניות מאשר במוצרי טבק אחרים.

פורסם בפברואר 2016 בדו"ח Monitoring the Future מטעם חוקרים באוניברסיטת מישיגן בה נערך הסקר.

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לדו"ח (Monitoring the Future (MTF

 

ארגוני הסרטן ASCO ו-AACR ממליצים על בקרה של מוצרי טבק אלקטרוניים (סיגריות אלקטרוניות ומערכות ENDS) להבטחת הבטיחות של מוצרים אלה וצמצום השלכותיהם השליליות האפשריות (בעיקר החשש מעידוד לא-מעשנים, בעיקר ילדים, לעשן, החשש לבטיחות העישון הסביל, וכן השאלה האם מוצרים האלה אכן מסייעים למעשנים בגמילה מעישון) - למשל רישום המוצרים ב-FDA, הוספת אזהרות על גבי האריזות, הגבלת גיל עישון ושימוש וכן הגבלת מקום השימוש .

 

פורסם לראשונה במהדורה המקוונת של ינואר 2015 בכתב העת

Clinical Cancer Research

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לדו"ח של AACR ו-ASCO

 

bul3 מחקר: מעשנים קבועים העושים שימוש גם בסיגריות אלקטרוניות מתקשים להיגמל.

פורסם לראשונה באופן מקוון במהדורת נובמבר 2014 בכתב העת

Nicotine & Tobacco Research

 

Big-Bullet-SQR.gif לחצו כאן לתקציר המאמר