לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

אימוץ אורח חיים מערבי בקרב הערביות בישראל העלה את שיעור התחלואה בסרטן השד ולכן גם את התמותה

23/10/2018

יחד עם זאת

כבר ב-2011 בוטלו הפערים בין נשים יהודיות לערביות בזכות ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן בהיענות לבדיקה ושיעור הנבדקות בנשים ערביות זהה לזה של נשים יהודיות, כך בהתאמה עולה שיעור הריפוי של החולות

 

במסגרת הדיון הבוקר (שלישי 23.10.2018) בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, הציגה מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן את פעילות האגודה לצמצום הפערים בין נשים יהודיות וערביות בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן השד ואמרה כי: "שיעורי הגילוי המוקדם והריפוי מסרטן השד בקרב נשים ערביות נמצא במגמת עליה. הירידה בתמותה אינה משמעותית עדיין מכיוון שמדובר בנשים שחלו בעבר כאשר מחלתן התגלתה בשלב מאוחר.


על מנת לשפר את הגילוי המוקדם ולהשפיע באופן דרמטי על הירידה בתמותה, יזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן לפני כ - 18 שנים את ניידת הממוגרפיה אשר מגיעה לישובים ערביים בהרי הגליל, באזור המשולש, בשכונות המזרחיות של ירושלים, בכפרים הבדואים בצפון הנגב ובנצרת. רק למשל השנה הגיעה הניידת לכפר קאסם, טייבה, קלנסווה, שפרעם, סחנין, תמרה, ירכא ועוד עשרות ישובים. כבר ב-2011 בוטלו הפערים בהיענות לביצוע בדיקת הממוגרפיה בין נשים יהודיות לערביות ושיעור הבדיקות בנשים ערביות זהה לזה של נשים יהודיות. בעבר שיעור החולות הערביות בישראל היה נמוך משמעותית מזה של היהודיות. מאז שהחברה הערבית אימצה את אורח החיים המערבי, הכולל תזונה פחות בריאה, עלייה במשקל, חוסר בפעילות גופנית ולידה של פחות ילדים בגיל מאוחר יותר, עם פחות הנקה, חלה עליה בשעורי התחלואה ובמקביל גם בשעורי התמותה. אך למרות העלייה המשמעותית מאוד בשעורי התחלואה, בזכות האבחון המוקדם, שעורי התמותה כבר מתייצבים. אין לי ספק כי שיעורי הריפוי וההישרדות מסרטן השד בקרב ערביות העומדים כיום על 84.4% ימשיכו להשתפר. "


ד"ר שני פאלוך-שמעון, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד, המכון האונקולוגי, המרכז הרפואי שערי צדק ויועצת האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן השד הדגישה כי: "יש צורך להרחיב ולהעמיק את הידע והמחקר על הצרכים השונים שקיימים בין הערביות הישראליות ובין הערביות ברשות הפלסטינאית, בהיבטים הפסיכו-סוציאליים של אותן אוכלוסיות כדי שנוכל לתת מענה הולם ומותאם יותר למטופלות שמגיעות אלינו לטיפול כדי לסייע להן בהתמודדות בתקופת המחלה ובתקופת ההחלמה. בנושא של מניעה והפחתת סיכון, מחקר מאנגליה מראה שגורם הסיכון הכי משמעותי בקרב נשים, לתחלואה ב- 20 שנה הקרובות הוא השמנת יתר. לכן נדרשת פעולה ממשרד הבריאות לתוכניות להעלאת המודעות לאורח חיים בריא, תוכניות למניעה של השמנה, טיפול בהשמנת יתר, ותוכניות להגברת הפעילות הגופנית - וזה כמובן תקף לכל המגזרים. על מנת לקדם תוכנית להפחתת סיכון ומניעה מתקדמת ומותאמת יותר, יש לשקול סקירה גנטית של האוכלוסייה האשכנזית למוטציות בBRCA1/2 – שהינה גבוהה במיוחד באוכלוסייה האשכנזית הבריאה היא 1 ל - 40 (כלומר 2.5%) . מדובר בשיעור כפול מהקיים בעולם. ההזדמנות להתערבות משמעותית ומצילת חיים כאן היא גדולה."

 

ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן


ניידת הממוגרפיה שיזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן תציין בקרוב 18 שנים לפעילותה בפריפריה, במהלכן נערכו מאות אלפי בדיקות. פעילות ניידת הממוגרפיה נועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן, בדיקה שבכוחה להציל חיים. מדובר בצמצום פערים שנדרש בין מגזרים שונים באוכלוסייה, וכן בין נשים המתגוררות בפריפריות חברתיות וגיאוגרפיות. ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן מופעלת על ידי צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא, האחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. צוות הניידת מורכב מנשים בלבד. הבדיקה הינה ללא תשלום וניתנת כחלק מסל הבריאות לנשים בגיל המתאים על פי תוכנית הממוגרפיה הפועלת בשיתוף כל קופות החולים.

הניידת הינה מרווחת ומאפשרת נוחות מלאה. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה. ביצועיה נמצאים תחת תוכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת בסיוע מימון של האגודה למלחמה בסרטן. בניידת חדרי הלבשה המציעים פרטיות מלאה לאישה, והיא מעוצבת בצבעים המשרים אוירה נוחה ונעימה. מאז תחילת פעילותה הצליחה הניידת לצמצם משמעותית את הפערים בין המגזרים השונים והנגישה את בדיקת הממוגרפיה לנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ולנשים המתגוררות בפריפריה. כבר ב-2011 צומצמו הפערים בין נשים יהודיות לערביות, ובמגזר החרדי שיעור הנבדקות נמצא במגמת עלייה אך עדיין נמוך בכ-10% מהממוצע הארצי. ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן ממשיכה לפעול להנגשת האבחון המוקדם לנשים ובכך להוביל להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל.


לחצו כאן למסלול הניידת המתעדכן על בסיס קבוע, המלווה בתוכנית הסברה של האגודה למלחמה בסרטן.

 

המלצות האגודה למלחמה בסרטן לאבחון מוקדם של סרטן השד

המלצת ממוגרפיה לנשים מגיל 50 ומעלה

 • נכון להיום ממוגרפיה היא בדיקת הדמיה הנחשבת לשיטה הטובה ביותר לזיהוי גידול סרטני בשד בשלב מוקדם, עוד לפני שניתן לזהות אותו במישוש.
 • ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן נהוגה בישראל תוכנית סריקה בממוגרפיה לנשים הנמצאות בסיכון רגיל, בשיתוף כל קופות החולים. במסגרת התוכנית נשלח לנשים בגיל 74-50 זימון לביצוע הבדיקה, פעם בשנתיים.
 • האגודה למלחמה בסרטן מדגישה לכל הנשים כי חיוני לחזור על הבדיקה בכל שנתיים, ולא להחמיץ את הבדיקה התקופתית המומלצת.


המלצה לנשים בכל גיל בסיכון רגיל

 • הכירי את שדייך. בכל גיל ובכל מצב, אם גילית ממצא או שינוי כלשהו, פני לרופא ודרשי לברר את טיבו, ללא קשר לגילך.
 • ניתן לבצע בדיקת שד פעם בשנה על ידי רופא המומחה בבדיקת שד, אך חשוב לדעת כי בדיקת שד ידנית לא הוכחה באופן מדעי כאמצעי המפחית את התמותה מסרטן השד.


המלצה לנשים בסיכון גבוה ולבעלות היסטוריה של סרטן במשפחה

 • לנשאית גנטית ולאישה שקרובת משפחה שלה בדרגה ראשונה (אם או אחות) חלתה בסרטן השד, מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה, או אף מוקדם יותר, בהתאם להמלצות הרופא.
 • לנשאית מוטציות בגנים 1/2BRCA  או בגנים אחרים, ולנשים בקבוצות סיכון נוספות, מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד אחת לשנה, בהתאם להמלצות משרד הבריאות. הבדיקה מומלצת גם לנשים שהוגדרו כבעלות סיכון של יותר מ-20% לחלות בסרטן השד במשך חייהן. פירוט של כל ההתוויות המאושרות בסל הבריאות, המתבצעות ללא תשלום בקופת החולים, ניתן למצוא באתר האגודה למלחמה בסרטן.
 • אישה או נערה שעברה הקרנות לבית החזה (בדרך כלל כטיפול במחלת לימפומה מסוג הודג'קין), בעיקר לפני גיל הפריון, נמצאת בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, ומומלץ כי תבצע מעקב רפואי לגילוי מוקדם בהתאם להמלצות הרופא.


המלצה על ייעוץ גנטי

 • אישה שחלתה בסרטן שד או שחלה, ובייחוד אם יש לה סיפור משפחתי, חשוב שתפנה לייעוץ ואבחון גנטי. התשובה עשויה להשפיע על אופן הטיפול שיוצע לה, והיא תוכל לשקול אפשרויות להפחתת הסיכון שלה.
 • לאישה שקרובת משפחה שלה מדרגה ראשונה חלתה בסרטן שד או שחלה, מומלץ לקבל מרופא המשפחה הפניה לייעוץ גנטי. במסגרת הייעוץ תתקבל החלטה אם על האישה לבצע בדיקה גנטית לשלילת או למציאת גורם סיכון תורשתי למחלה.
 • אישה שאובחנה כנשאית המוטציות בגנים 1/2BRCA , יכולה להפחית את הסיכון לחלות. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל גם ביחס לטיפול תרופתי, המפחית את הסיכון לחלות. באגודה שאלון אינטראקטיבי בנושא לאבחון וייעוץ גנטי- במסגרת התוכנית הסיכוי שבסיכון.


המלצות האגודה למלחמה בסרטן להפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד

 • כשליש מכלל מקרי סרטן השד ניתנים למניעה באמצעות שמירה על  אורח חיים בריא ופעיל.
 • מחקרים מדעיים קבעו כי סגנון חיים בריא ופעיל מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן שד, וכן משפיעים על חזרת המחלה. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לכל הנשים בישראל לאמץ אורח  חיים בריא במטרה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד: הימנעות מהשמנת יתר ושמירה על משקל גוף תקין; פעילות גופנית סדירה והגבלת שתיית אלכוהול או הימנעות מאלכוהול, במיוחד לנשים בסיכון גבוה. 
 • על מנת למנוע השמנה ולשמור על משקל גוף תקין - מצאי את האיזון המתאים לך בין הקלוריות שאת צורכת ובין פעילות גופנית שאת מבצעת – "מאזן האנרגיה".
 • הימנעי מאימוץ דפוסי התנהגות העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן, כגון עישון, חוסר פעילות גופנית, השמנת יתר וצריכת אלכוהול.
 • הוכח מדעית כי הנקה מפחיתה את הסיכון של האם לחלות בסרטן שד - ולכן מומלץ להניק.
 • בנוסף, למען בריאותך, כאשר את עורכת קניות בסופרמרקט או מזמינה מנה במסעדה, זכרי את גורמי הסיכון, והימנעי ממזון מעובד, מטוגן, מלוח, משומר ומעושן. השתדלי לבחור באפשרויות הבריאות יותר.


האגודה הפיקה ומפיצה ללא תשלום חוברת הנחיות הנקראת לבחור בריא - בריאות השד נתונה בידייך, הכוללת המלצות לציבור הנשים בנושא והפחתת גורמי הסיכון לחלות בסרטן השד.האגודה למלחמה בסרטן מזמינה נשים בכל גיל להתקשר למוקד הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה, למענה על שאלות ולקבלת עלוני מידע ללא תשלום בנושא אבחון מוקדם של סרטן השד, כמו גם מידע על הטיפולים השונים למחלה, שירותי התמיכה לנשים חולות, ייעוץ מיני ופוריות למתמודדות עם סרטן השד, מידע על מחקרים קליניים בתחום סרטן השד ועוד בשיחת חינם לטלפון שמספרו 1-800-599-995