לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

קבוצות תמיכה לחולי סרטן

01/11/2004

קבוצות התמיכה מבוססות על עיקרון ניצול ההשפעות החיוביות של התמיכה החברתית העוזרות לחולה או לבני משפחתו להתמודד ביתר יעילות עם המצב הנפשי של המחלה. בדרך כלל, קבוצות התמיכה מונות מספר קטן של משתתפים כ-8-12 אנשים הנפגשים אחת לשבוע, קיימות קבוצות לחולים, קבוצות לבני המשפחה וקבוצות לחולים ובני משפחה יחדיו. הנחיית הקבוצה נעשית על ידי פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים ולעיתים אף רופאים ואחיות שהוכשרו לכך. חלק מקבוצות התמיכה פועלות על בסיס מפגשים קבועים וחלקן נפתחות על בסיס ביקוש וצורך מצד החולים או בני המשפחה.

תמיכה חברתית בקבוצה באה לביטוי במספר תחומים כגון, אכפתיות, אמפטיה, חיבה וניתנת התייחסות ישירה להעלאת נושאים רלבנטיים הקשורים להתמודדות עם המחלה. כמו כן התמיכה החברתית פועלת במהופך למצב הדחק ובכך בולמת את השפעתו ומאפשרת לאדם להתמודד ביתר יעילות עם המצב.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה מגוון רחב של קבוצות תמיכה בכל רחבי הארץ בסניפי האגודה, במרכזי תמיכה וכן בשיתוף עם גופים נוספים בהתאם לביקוש ולצורך נפתחות קבוצות תמיכה במקומות שונים ברחבי הארץ.
באזור המרכז - בבניין האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים, ניתן להתקשר למחלקת שיקום ורווחה 03-5719576 ובמרכז התמיכה The Wellness community הממוקם באגודה למלחמה בסרטן ניתן להתקשר 03-7315097.
באזור חיפה - ניתן להתקשר לאגודה למלחמה בסרטן 04-8381411.
באזור באר שבע - ניתן להתקשר לבית מעגן 08-6490802.
באזור ירושלים - ניתן להתקשר לבית מעגן 02-5300101.

למידע נוסף אודות קבוצת התמיכה הקרובה למקום מגוריך מומלץ להתקשר לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה 1800-599-995.

על פעילות קבוצות התמיכה
בקבוצות תמיכה, המיועדות לחולי סרטן בלבד, משתתפים אנשים שבעייתם המשותפת מעניקה להם תחושה של שייכות ואוניברסאליות, לעומת תחושת הקורבן, הבידוד והסטיגמה, שנושאים חולי סרטן לעתים קרובות ביחס למסגרות ההתייחסות הרגילות שלהם. לחלות בסרטן זו חוויה בעלת מטען רגשי כבד מאוד. ואילו קבוצות התמיכה מאפשרות יצירת אווירת שייכות חזקה ואינטנסיבית מאד המסייעת להתמודד עם המטען. השיתוף בנושאים רגישים וטעונים, הגורל המשותף והבעיה שיש עימה סטיגמה, מחישים על-פי רוב את יצירת הלכידות. הנושאים המועלים על פי רוב בקבוצות תמיכה לחולי סרטן: כעסים, פחד מהמוות, פחד מהכאב ותופעות הלוואי, אובדן, הכחשה, דיכאון, אשמה, תקווה, יחסים זוגיים, מיניות, תלות, בדידות, מידע רפואי, נושאים כספיים ותעסוקתיים ועוד.