לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

הנקה והפחתת הסיכון לסרטן השד

20/09/2005

"מחלת סרטן השד נגרמת בעיקר בשל שורה ארוכה של גורמי סיכון הקשורים לרמות הורמוני המין הנשיים. על רובם קשה להשפיע בנשים בחברה המודרנית (היות והם מושפעים מתהליכים שונים המתרחשים במהלך מעגל החיים אצל האשה, כגון: מספר הילדים, גיל לידת ילד ראשון, גיל תחילת מחזור ועוד). גורם המגן באופן משמעותי מפני מחלת סרטן השד הינו הנקה. לאחרונה הוכח מעל לכל ספק כי הנקה מצטברת של מספר שנים יכולה להוריד את הסיכון לסרטן השד בעשרות אחוזים.

במחקר שנערך בישראל נמצא כי נשים יהודיות שחלו במחלת סרטן השד הניקו
באופן משמעותי במשך זמן קצר יותר מנשים יהודיות התואמות להן דמוגרפית אשר לא חלו בסרטן השד (11.6 חודשי הנקה ביהודיות חולות לעומת 13.5 חודשי הנקה ביהודיות בריאות). יחד עם זאת, יש לציין כי הפער בהנקה בין נשים יהודיות וערביות גדול מאד ותואם גם את הפער הגדול בשעורי מחלת סרטן השד בין נשים יהודיות לערביות (34.7 חודשי הנקה בחולות ערביות לעומת 47.5 חודשי הנקה בערביות בריאות).

נתונים אלו מצביעים על כך שעידוד נשים להיניק את תינוקן עשוי לתרום בצורה משמעותית גם לירידה בשיעורי סרטן השד. מה גם שעל פי המלצות האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה (רפואת ילדים) להנקה תועלות רבות לרך הנולד. אם המניקה את תינוקה לאורך זמן מחזקת את יכולת החיסון הטבעית של גופו ומפחיתה את רמת הסיכון של בנה לחלות במחלות הבאות: לוקמיה, לימפומה, הודג'קין, דלקות אוזניים, אסטמה, מחלות בדרכי הנשימה, שלשולים, דלקת קרום המוח, דלקת בדרכי השתן וסוכרת. כמו כן, במחקרים אחרונים שנעשו נמצא כי הנקה עשויה לסייע במניעת סינדרום המוות הפתאומי ובעיות השמנה בקרב תינוקות."