לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

תגובת האגודה בנושא אי עדכון סל הבריאות

08/12/2005

רקע
מליאת הכנסת קיימה היום בצהריים דיון דחוף בהצעות לסדר, בנושא אי עדכון סל הבריאות. ההצעות הדחופות הועלו על ידי ח"כ שאול יהלום, ח"כ נסים דהן, ח"כ אורי אריאל, ח"כ יעקב ליצמן, ח"כ מלי פולישוק בלוך באישור יו"ר הכנסת והסגנים אשר אישרו את דחיפותן של הצעות אלו. השיב מטעם הממשלה שר הבריאות דני נוה. עם תום הדיון, הוחלט להעביר את הנושא לועדת הכספים.

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה בתגובה כי: "ההצעות הדחופות לסדר היום מוכיחות כי נושא אי עדכון סל הבריאות הוא בנפשו של כל אזרח במדינת ישראל. תושבי ישראל משלמים כל חייהם מס בריאות ומצפים לזכות מהמדינה בטיפול המיטבי הקיים, בזכות ולא בחסד - כאשר הם חולים. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, מדי שנה מתגלים בארץ כ - 23,500 חולי סרטן, אשר לכולם משפחה ומעגל רחב של ידידים השותפים למצוקה ולתחושה הקשה של חוסר האונים, כאשר קיימת תרופה חיונית ליקירם והיא איננה ברת השגה עבורם.

חולי הסרטן, צריכים להלחם במחלת הסרטן שלהם ולא בתקציב. הם צריכים להשקיע את האנרגיה בהתמודדות עם המחלה עצמה ולא בהשגת חשיפה תקשורתית לגיוס כסף לתרופות שאינן בסל. חשוב לדאוג לאישור תקציבי ראוי שבכוחו להציל חיים, כל יום שחולף ללא מענה עולה בחיי אדם!.

העובדה שמדינת ישראל נמצאת לקראת בחירות והחלטות רבות עשויות להידחות לאחר מועד זה, איננה סיבה להפקיר את חולי הסרטן שאינם יכולים להמתין. הם זקוקים לעדכון ראוי של סל התרופות היום אשר יכלול את התרופות שהוכחו כיעילות לטיפול במחלתם. עדכון זה עשוי להציל את חייהם של אלפי חולים שאין להם כוחות להלחם להשגת זכותם למצוא מזור למחלתם.

אנו מקווים כי ראש הממשלה, שר האוצר וחברי ועדת הכספים של הכנסת לא ידחו את הטיפול בתקצוב הדרוש, כי דחייה עלולה לעלות בחייהם של החולים ואנו מחזקים את ידיו של שר הבריאות השותף לנו במאבק. יתרה מכך, חשוב גם שתתקבל ההחלטה העקרונית המתבקשת של עדכון שנתי קבוע של תרופות וטכנולוגיות חדשות בסל, כנדרש במדינה מתוקנת".

על היוזמות אליהן מופנות התרומות לאגודה למלחמה בסרטן
תרומות הציבור מאפשרות לאגודה למלחמה בסרטן לממן עשרות מחקרים של רופאים וחוקרים שנועדו להביא למציאת תרופה למחלה, לבצע פעילויות הסברה במטרה להגביר המודעות למחלות הסרטן בקרב הציבור הרחב, ליזום ולבנות תוכניות לאומיות לאבחון מוקדם של סוגי מחלות סרטן שונות אשר גילוין המוקדם מביא לאחוזי ריפוי גבוהים יותר, לתמוך כספית בחולי סרטן נזקקים, לסייע לילדים חולים בהשלמת חומר הלימודים, להפעיל קייטנות נופש לחולי סרטן ולבני משפחותיהם, לרכוש מכשירים רפואיים חדשניים ומתקדמים למרכזים הרפואיים לטיפול בחולי הסרטן, להקים מחלקות לחולי סרטן בבתי החולים ברחבי הארץ ולממן את העסקתן של אחיות ועובדות סוציאליות, המסייעות לחולי הסרטן בבתי החולים ובמרפאות בקהילה ולפעול לטובת חולי הסרטן בישראל ולקידום זכויותיהם.

על חולי הסרטן בישראל
היום חיים בישראל כ-120,000 חולי סרטן הנמצאים בטיפול או במעקב. נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, מראים שמדי שנה נוספים בארץ כ- 23,500 חולי סרטן חדשים, אך הודות לקידום המחקר ושימת דגש על שיפור אמצעי האבחון, הגילוי המוקדם והטיפול, חל גידול משמעותי במספר האנשים הנרפאים מן המחלה ושיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים.