לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

עמדת האגודה לטיפול תרופתי לגמילה מעישון

08/12/2005

אדם המעשן קופסת סיגריות אחת מידי יום, בחישוב שנתי "שורף" אלפי שקלים, שבהם היה יכול להשתמש לצרכים אחרים. גם הסביבה הקרובה של המעשן סובלת מנזקי העישון ומחקרים רבים הראו שלמעשנים פסיביים סיכון גבוה ללקות במחלות בדומה למעשן עצמו, במיוחד ילדים קטנים ונשים בהריון הנחשפים לעשן סיגריות. ישנם סיבות רבות להפסיק לעשן, אולם ההתמכרות לעישון היא מההתמכרויות הקשות המוכרות לעולם הרפואה, ומחקרים אף משווים זאת להתמכרות לסמים קשים.
התמכרות לעישון היא פסיכולוגית ופיזיולוגית. הניקוטין הנשאף בעשן הסיגריה מגיע למוח של המעשן תוך 7 שניות ונקשר לקולטנים מיוחדים, השולטים על הפרשת דופמין במרכז ההנאה במוח. הפרשת יתר של הדופמין גורמת להגברה זמנית של תחושת הרגיעה וההנאה של המעשן. בתוך כ-20 דקות לאחר העישון יורדת רמת הניקוטין, תחושת ההנאה פגה ומתחילה תחושה של חוסר נוחות, עצבנות וכמיהה לסיגריה נוספת.
למרות הקושי, לאורך השנים פותחו מספר דרכים ואמצעים להיגמל מעישון. רק כ-8% מהאנשים המנסים להיגמל ללא סיוע כלשהו מצליחים בכך.
תחליפי ניקוטין, הנמכרים ללא מרשם רופא, עוזרים להקל על הגמילה מעישון בכך שהם מספקים תחליף לניקוטין, שהתקבל קודם לכן מעישון הסיגריות. תחליפים אלו כוללים מדבקות, מסטיקים ומשאפים.
תרופת המרשם היחידה הקיימת כיום בשוק לגמילה מעישון היא זייבן (Zyban). תרופה זו מיועדת להשפיע על מרכז ההנאה במוח, שפעולתו משתבשת בנוכחות ניקוטין. הזייבן מונע את הירידה ברמת הדופמין לאחר העישון ומחסל את המנגנון צורך הניקוטין שנוצר עם התחלת העישון. ישנם מספר תופעות לוואי שדווחו על ידי חלק משתמשי התרופה, כגון סחרחורת, חוסר מנוחה, יובש בפה ונדודי שינה.
חברת התרופות "פייזר" פרסמה לאחרונה כי היא פיתחה תרופה חדשה לגמילה מעישון, אך היא עדיין לא אושרה לשימוש על ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית. החברה צופה כי אישור כזה יינתן בתחילת 2007 והתרופה תשווק תחת השם צמפיקס (Champix). התרופה החדשה פותחה כנגד הקולטנים לניקוטין במוח ואמורה למנוע את הרגשת התענוג בעת עישון הסיגריה ובכך להקל על תהליך הגמילה מעישון. על פי התוצאות שהציגה החברה מהניסוי האחרון בתרופה החדשה, 44% מהמטופלים שקיבלו את התרופה הצליחו להיגמל מעישון בתום שלושת חודשי הטיפול, בהשוואה ל-30% בלבד שטופלו בתרופה לגמילה מעישון זייבן. תופעות הלוואי שדווחו ע"י חלק מהמטופלים במהלך הניסויי כללו סחרחורות, כאבי ראש, הפרעות שינה וחלומות לא שיגרתים. גם תרופה זו, כאשר תאושר לשימוש, תחייב מרשם רופא.
שתי התרופות מחייבות שימוש מושכל ולכן אחוזי ההצלחה של הגמילה מעישון טובים יותר כאשר התהליך מתנהל בקבוצת תמיכה ובהנחיה של מומחים, הנותנים מענה להיבט הפסיכולוגי וההתנהגותי של ההתמכרות לעישון, בנוסף למענה הפיזיולוגי שמספקת התרופה.
האגודה למלחמה בסרטן מקיימת סדנאות לגמילה מעישון הפתוחות לציבור הרחב. הסדנאות כוללות עשרה מפגשים, בהם לומדים המעשנים להתמודד עם הפיתוי ולשבור את הרגלי העישון הישנים. במהלך הסדנאות, המועברות על ידי מומחים לגמילה, נבדק הצורך בתחליפי ניקוטין או בסיוע תרופתי, בתיאום עם רופא המשפחה. לסדנאות אלו אחוזי הצלחה גבוהים.