לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

תגובת האגודה לחיסון חדש לגמילה מעישון

29/12/2005

המחקר נמשך 38 שבועות ונערך בקרב 68 מעשנים, אשר הצהירו שאין בכוונתם להפסיק לעשן. המחקר של החיסון הניסיוני הנקרא ניקווקס (NicVax) נערך על ידי המרכז לחקר השימוש בטבק באוניברסיטת מינסוטה ותוצאותיו פורסמו בגיליון האחרון של העיתון Clinical Pharmacology and Therapeutics ואף במגזין העסקים הבינלאומי, פורבס בלינק הבא:
http://www.forbes.com/lifestyle/health/feeds/hscout/2005/12/26/hscout529407.html

האגודה למלחמה בסרטן מדגישה כי "העישון הנו גורם המוות מספר אחת בעולם, הניתן למניעה. מדי שנה מתים בישראל כ-10,000 בני אדם ממחלות הקשורות בעישון, כגון סרטן, מחלות לב ומחלות נשימה, כ-1,500 מהם מתים מעישון פסיבי. העישון, בנוסף לנזקיו הבריאותיים, הינו הרגל יקר. אדם המעשן קופסת סיגריות אחת מידי יום, בחישוב שנתי "שורף" אלפי שקלים, שבהם היה יכול להשתמש לצרכים אחרים. גם הסביבה הקרובה של המעשן סובלת מנזקי העישון ומחקרים רבים הראו שלמעשנים פסיביים סיכון גבוה ללקות במחלות בדומה למעשן עצמו, במיוחד ילדים קטנים ונשים בהריון הנחשפים לעשן סיגריות. ישנם סיבות רבות להפסיק לעשן, אולם ההתמכרות לעישון היא מההתמכרויות הקשות המוכרות לעולם הרפואה, ומחקרים רבים אף משווים זאת להתמכרות לסמים קשים. למרות הקושי, לאורך השנים פותחו מספר דרכים ואמצעים להיגמל מעישון, כמו תחליפי ניקוטין, הנמכרים ללא מרשם רופא ואף תרופת מרשם המשווקת כבר ותרופה נוספת הנמצאת בהליך רישום. אנו מברכים על כל השקעה של חברות תרופות במחקר ופיתוח בתחום הגמילה, אשר יסייעו למעשנים להתגבר על ההתמכרות הקשה וזאת כמובן לאחר שהטיפול נבדק, הוכח מדעית ואושר לשימוש על ידי הגורמים המוסמכים. אנו מבהירים כי רצוי שטיפול תרופתי בגמילה מעישון ילווה גם בטיפול התנהגותי. כל תרופה מחייבת שימוש מושכל ולכן אחוזי ההצלחה של הגמילה מעישון טובים יותר כאשר התהליך מלווה גם בהשתתפות בקבוצת תמיכה ובהנחיה של מומחים, הנותנים מענה להיבט הפסיכולוגי וההתנהגותי של ההתמכרות לעישון, בנוסף למענה הפיזיולוגי שמספקת התרופה. אנו מעריכים כי החיסון יהיה בשימוש בתוך כשלוש שנים".

האגודה למלחמה בסרטן מקיימת סדנאות לגמילה מעישון הפתוחות לציבור הרחב. הסדנאות כוללות עשרה מפגשים, בהם לומדים המעשנים להתמודד עם הפיתוי ולשבור את הרגלי העישון הישנים. במהלך הסדנאות, המועברות על ידי מומחים לגמילה, נבדק הצורך בתחליפי ניקוטין או בסיוע תרופתי, בתיאום עם רופא המשפחה. לסדנאות אלו אחוזי הצלחה גבוהים והן מסובסדות על ידי האגודה למלחמה בסרטן ועלותן למעשן 450 שקל. המעוניינים מוזמנים לפנות בחיוג חינם לטלמידע, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה: 1800-599-995