לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מקבץ מחקרים חדשים מהעולם סרטן המעי הגס

01/03/2006

במחקר נמצא כי מעשנים נמצאו בסיכון גבוה יותר לפתח פוליפים טרום סרטניים, רבים וגדולים יותר במעי הגס מאשר לא מעשנים. על פי חישוב מיוחד שנעשה במהלך המחקר הוכח כי בכל שנה נוספת של עישון, עולה רמת הסיכון לפתח גידול טרום סרטני ב- 4% נוספים!

השמנה וחוסר פעילות גופנית מקטינים את הסיכוי להחלים מסרטן המעי הגס
מחקר חדש של בית הספר לרפואה בבית החולים אלפרד שבאוסטרליה קובע כי חולים בסרטן המעי הגס, אשר עסקו בפעילות גופנית לפני שחלו, הגבירו את סיכויי ההחלמה שלהם ב-14% וחולים עם מדד שומן תקין, היו בעלי סיכויי החלמה של 35% יותר מאלו בעלי מדד שומן לא תקין ובעלי נטייה להשמנה. במחקר השתתפו 526 חולים עם סרטן המעי הגס, אשר רואיינו לגבי הפעילות הגופנית שביצעו לפני שחלו. כמו כן נמדדו מידות גופם, לרבות משקל, גובה ואחוזי שומן לפי היקף המותניים (המדד התקין על פי ארגון הבריאות העולמי הנו היקף מותניים של 80 ס"מ לנשים ו-94 ס"מ לגברים). מסקנות המחקר הן שרמת שומנים גבוהה באזור מרכז הגוף וחוסר פעילות גופנית לפני גילוי מחלת סרטן המעי הגס קשורים בהישרדות נמוכה יותר ומקטינים את סיכויי ההחלמה מהמחלה. המחקר פורסם ב-Gut, כתב העת המדעי של האגודה הבריטית לגסטרואנטרולוגיה.

החומרים בעשן הסיגריות גורמים להתרבות תאים סרטניים
מחקר חדש שפורסם בגיליון ספטמבר של כתב העת המדעי European Journal of Pharmacology ושבוצע בפקולטה לרפואה באוניברסיטת הונג-קונג, קובע כי החומרים בעשן הסיגריות גורמים להתרבות תאים סרטניים. המחקר נערך במעבדה, על תאי סרטן מעי גס, שנחשפו למרכיבי עשן סיגריות. מתוצאות המחקר עולה כי החומרים הכימיים בעשן הסיגריות גורמים להתרבות התאים ולייצור מוגבר של חלבונים שונים המאפשרים יצירה והתפשטות של כלי דם חדשים בגידולים ובסביבתם.

עישון גורם להישנות סרטן המעי הגס
מחקר חדש שפורסם בגיליון נובמבר של כתב העת המדעי Cancer causes & control, קובע כי עישון עלול לגרום לחזרה של סרטן מעי גס אצל חולים שהבריאו. המחקר בוצע באוניברסיטת אוהיו וערך מעקב אחר 1,872 חולי סרטן מעי גס, במשך ארבע שנים. במחקר נמצא כי הסיכוי להתפתחות גידולים באזורים שונים של המעי הגס אצל מעשנים היה גבוה פי 3 עד 3.5 לעומת לא מעשנים. אצל מעשנים גם נצפתה הופעתם של גידולים קטנים רבים.