לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מיתוסים ואגדות אורבניות באינטרנט

08/05/2006

כך למשך עוסק אחד ממכתבי השרשרת ביצירת קשר בין שימוש בדיאודורנטים המכילים אנטי-פרנספירנטים לבין סרטן השד. מכתב נוסף מסתובב אף הוא ברשת מספר חודשים ומנסה להפחיד את הציבור ולהוכיח כביכול קשר מדעי בין שימוש בטמפונים למחלת הסרטן.

ידיעות אלה מוטעות, ומקורן אינו ברור. ככל הנראה מדובר ב"אגדה אורבנית". ככל הידוע למומחי האגודה למלחמה בסרטן ולמומחי סרטן ברחבי העולם, לא נמצאה שום הוכחה מדעית לכך כי קיים קשר בין שימוש באנטי-פרנספירנטים לבין סרטן השד. גם לא ידוע על מחקר כלשהו התומך בקיומו של קשר בין השימוש בדיאודורנטים או במונעי הזעה לבין התפתחות סרטן השד. אפילו ברשות המזון והתרופות האמריקאית (ה-FDA) אין כל מחקרים או נתונים מחקריים התומכים בסברה כי מרכיבים בדיאודורנטים או במונעי הזעה גורמים לסרטן.

על כן אין שום קשר בין שימוש באנטי-פרנספירנטים לבין סרטן השד!באשר לשמועות המזהירות מפני שימוש בטמפונים: עיקר הטענות המובאות במכתבים אלו הן שיצרני הטמפונים מוסיפים אזבסט למוצריהם על מנת לגרום לנשים המשתמשות בהם דימום רב יותר במטרה להגביר את מכירות הטמפונים המיוצרים על ידם. טענה נוספת היא שמתבצעת הלבנת מוצרים המשאירה בטמפון חומר רעיל הקרוי דיוקסין על מנת שייראו לצרכניהם כצחים, לבנים "ונקיים". לאף אחת מטענות אלו אין כל הוכחה מדעית.

הטמפונים המיוצרים כיום עשויים מכותנה, ממשי מלאכותי או משילוב בין השניים. הלבנת המשי נעשית כיום בשיטות מתקדמות ביותר, ובדיקת כמות הדיוקסין המצויה במוצר לאחר ההלבנה מראה כי לא ניתן לאתר עקבות של החומר כלל, או שהוא מצוי בכמויות זניחות, מתחת למינימום המותר.   

דיוקסין הינו תוצר של זיהום סביבתי העשוי להימצא באוויר, במים ובאדמה, ולכן עשויה להימצא כמות מזערית של דיוקסין בטמפון הנובעת ממקור סביבתי בלבד, לא כתוצאה מתהליך היצור או ההלבנה שלו.

להערכת האגודה למלחמה בסרטן מכתבי השרשרת המופצים ללא אבחנה באמצעות הדואר האלקטרוני, בעיקר מבלי לבדוק את מהימנותם בטרם הפצתם לנמענים, נועדה לזרוע פחד והרתעה, ללא כל בסיס מדעי, מפני שימוש במוצרים מסוימים בקרב צרכנים. במקביל, אין כל ספק כי מאחורי פעולות אלו עומדים גורמים המעוניינים לעודד באופן סמוי רכישת מוצרים חליפיים מייצור אורגאני או טבעי ועל ידי שימוש באמצעים אלו מקדמים את מטרותיהם
האגודה למלחמה בסרטן פונה להרגיע את ציבור הצרכנים המודאגים ומאמינה כי לכל אדם קיימת זכות בחירה חופשית בין מוצרי צריכה ומזון אורגאניים לבין מוצרים שאינם אורגאניים.