לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

ה - FDA אישר תרופה חדשה לגמילה מעישון

12/05/2006

רשות המזון והתרופות האמריקאית ה FDA אישרה אמש לחברת התרופות פייזר שימוש בתרופה חדשה לגמילה מעישון. האישור ניתן בהליך מזורז אשר מקובל בקרב תרופות שהוצאתן לשוק תשפר משמעותית את המצב הקיים היום. התרופה תשווק תחת השם צ'מפיקס (Chantix  או כפי שכתוב באתר ה – FDA Champix) והיא פותחה כנגד הקולטנים לניקוטין במוח ואמורה למנוע את הרגשת התענוג בעת עישון הסיגריה ובכך להקל על תהליך הגמילה מעישון.נאוה עינבר, דוברת האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי:"אנו מברכים על אישור ה – FDA שהתנהלותו הזריזה מוכיחה כמה חשוב לאשר בהליך מהיר תרופות מתקדמות ברוח הזמן. אני מקווה כי גם בישראל תאושר התרופה במהרה. מדובר בבשורה מעודדת לציבור המעשנים בישראל אשר מספרם יורד עם השנים והוא עומד כיום על כ – 24%. אלו אנשים אשר ללא ספק מעוניינים להיגמל מההרגל הזה ורצוי שהטיפול התרופתי שיקבלו ילווה גם בטיפול התנהגותי במסגרת השתתפות בקבוצת תמיכה ובהנחיה של מומחים, הנותנים מענה להיבט הפסיכולוגי וההתנהגותי של ההתמכרות לעישון, בנוסף למענה הפיזיולוגי שמספקת התרופה. אנו נמצאים היום ערב ההכנות לקראת היום הבינלאומי ללא עישון שיערך בישראל ובעולם ב – 31 במאי 2006, אומנם תרופה זו תימכר בישראל רק בעוד כשנה אולם זוהי בשורה מעודדת לכל מי שנלחם בקרב נגד העישון"

אמצעי גמילה נוספים בשוק
ישנם סיבות רבות להפסיק לעשן, אולם ההתמכרות לעישון היא מההתמכרויות הקשות המוכרות לעולם הרפואה, ומחקרים רבים אף משווים זאת להתמכרות לסמים קשים. למרות הקושי, לאורך השנים פותחו מספר דרכים ואמצעים להיגמל מעישון המעניקים סיוע של ממש לרוב הנגמלים כיוון שרק כ-8% מהאנשים המנסים להיגמל ללא סיוע כלשהו מצליחים בכך. תחליפי ניקוטין, הנמכרים ללא מרשם רופא, עוזרים להקל על הגמילה מעישון בכך שהם מספקים תחליף לניקוטין שהתקבל קודם לכן מעישון הסיגריות. תחליפים אלו כוללים מדבקות, מסטיקים ומשאפים. תרופת המרשם היחידה הקיימת כיום בשוק לגמילה מעישון היא זייבן (Zyban). תרופה זו מיועדת להשפיע לטובה על מרכז ההנאה במוח ולטפל במנגנון ההתמכרות שנוצר עם התחלת העישון. ישנם מספר תופעות לוואי שדווחו על ידי חלק משתמשי התרופה, כגון סחרחורת, חוסר מנוחה, יובש בפה ונדודי שינה.

האגודה למלחמה בסרטן מקיימת סדנאות לגמילה מעישון הפתוחות לציבור הרחב. הסדנאות כוללות עשרה מפגשים, בהם לומדים המעשנים להתמודד עם הפיתוי ולשבור את הרגלי העישון הישנים. במהלך הסדנאות, המועברות על ידי מומחים לגמילה, נבדק הצורך בתחליפי ניקוטין או בסיוע תרופתי, בתיאום עם רופא המשפחה. לסדנאות אלו אחוזי הצלחה גבוהים. להצטרפות ניתן לפנות לטלפון 03-5721605