לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

דרכים למניעה של סרטן המעי הגס

27/02/2007

"הסיבה העיקרית לכך: הציבור אינו מודע באופן מספק למחלה, לתוצאותיה הקשות ובעיקר לעובדה שניתן למנעה לחלוטין(!) אם מוצאים וכורתים את הפוליפים במעי המקדימים את הופעת הסרטן. לכן עלינו לדאוג לכך שהעניין לא ירד מסדר היום לכל אורך השנה. הנתונים באיגוד מצביעים על כך כי כאשר מפורסמים תשדירים בנושא, עולה מספר הפניות לבדיקת המעי הגס באופן ברור".

"ברצוני להדגיש בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שאם כורתים פוליפ במעי, שהוא ברוב המקרים שלב שלפני התפתחותו של סרטן המעי הגס והחלחולת, מונעים בצורה כזו התפתחות הגידול. לא ידוע על מחלה סרטנית כלשהי שניתן למנעה בצורה כל כך פשוטה ומוחלטת כמו מחלת הסרטן של המעי הגס. בדיקת דם סמוי בצואה אם תהיה חיובית, מחייבת ביצוע קולונוסקופיה וכריתה אנדוסקופית של פוליפים במידה וימצאו.

חייבים לזכור כי מימון טיפול בחולה שלקה בסרטן, לרבות הוצאות הניתוחים והטיפולים שיעבור, הוא גבוה הרבה יותר ממניעת המחלה אצל רבים אחרים.

המלצות האגודה למלחמה בסרטן לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה:

על פי הנתונים הקיימים, הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס גבוה יותר בקרב אנשים מגיל 50 ומעלה, ומגיל 65 עד 74 קיימת עלייה חדה במיוחד בתחלואה אצל גברים ונשים במידה שווה. בישראל יש יותר חולים בסרטן המעי הגס בין ילידי אירופה ופחות בין ילידי ארצות אסיה ואפריקה. מנתונים שפורסמו לאחרונה עולה כי שיעור הנשים הישראליות החולות בסרטן המעי הגס, הוא הגבוה ביותר במדינות המפותחות. באמצע נמצאים ילידי הארץ. ניתן להגדיר אנשים באוכלוסייה הכללית, כבעלי "סיכון גבוה" במיוחד לפתח את המחלה במקרים הבאים:

אנשים בגיל 40 ומעלה, להם קרוב משפחה אחד או יותר (הורים, אח, אחות וכו'),  שחלו בסרטן המעי הגס; אנשים, שחלו בעבר במחלות ממאירות, או במחלות הנחשבות קדם ממאירות – פוליפ שפיר (אדנומה), בגידול ממאיר במעי הגס, בדלקת כרונית של המעי הגס, או בגידול ממאיר של מערכת המין הנקבית (שד, רחם, שחלות);

אנשים עם תסמונת משפחתית של סרטן, או פוליפים מרובים במעי. גיל הבדיקה לאנשים בקבוצה זו נקבע על ידי רופא מומחה למחלות אלה.

לאנשים בריאים, המצויים באחת מקבוצות "הסיכון הגבוה", מומלץ לבצע קולונוסקופיה מלאה לאיבחון מוקדם. על מועד ביצוע הבדיקה ותדירותה יש להיוועץ ברופא מומחה.

 

 © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל