לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מחקר חדש, של פרופ' פאול רוזן בנושא: סרטן המעי הגס

14/03/2007

במשך שנים ידוע כי שיעורי התחלואה במחלות הסרטן בכלל וסרטן המעי הגס בפרט, נמוכים בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל ביחס לאוכלוסיה היהודית. ב-20 השנים האחרונות עלה שיעור הגברים הערבים החולים בסרטן המעי הגס בישראל ב-138% ושיעור הנשים הערביות החולות בישראל עלה ביותר מפי שניים (205%). כעת מתברר כי מעבר לשינויים בשיעורי הסרטן ב-20 השנים האחרונות, חלו שינויים גם במיקומו.

מחקר חדש שערך פרופ' פאול רוזן, יועץ לגילוי מוקדם למשפחות בסיכון גבוה במכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי "רבין", בדק את מיקום הסרטן בקרב יהודים וערבים בישראל. במסגרת המחקר נסקרו נתונים שנאספו מעשרות אלפי חולים בין השנים 1982- 2002 על ידי ד"ר מיכה ברחנא ואירינה ליפשיץ מרישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות.

מתוצאות המחקר עולה כי בקבוצת הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס נצפתה בשנים האחרונות נטיה להופעת הגידול בחלקו הימני של המעי, כלומר בצד הרחוק יותר מהחלחולת של המעי ב-33% מהגברים ו-58% מהנשים. זאת לעומת אחוזים בודדים בלבד ב-1980. ירידה חלה בשיעור היהודים האשכנזים שחלו בסרטן המעי הגס בצד השמאלי, כלומר בצד הקרוב לחלחולת. במקביל, נמצא כי בקרב ערבים ישראלים חלה עליה בשיעור המקרים של סרטן המעי הגס בצד השמאלי וכיום למעשה מרבית המקרים של סרטן המעי הגס באוכלוסיה הערבית, מאובחנת בצד השמאלי.

יש לציין כי הצד השמאלי של המעי הינו בעל קוטר צר יותר מהימני, ולכן עלול ליצור תסמינים של חסימת מעיים ושינויים בהרגלי היציאה – סימנים המהווים בחלק מהמקרים נורת אזהרה לסרטן המעי הגס. סימנים אלה, שכיחים פחות ככל שהגידול ממוקם בצד הימני של המעי הגס, ולכן מאופיין בדרך כלל לאחר אנמיה לא מוסברת, ולא על ידי חסימות מעיים וכדומה.

המחקר התפרסם בכתב העת של ארגון הסרטן הבינלאומי – UICC . "הנתונים מצביעים על שינויים חברתיים דמוגרפיים בישראל שיש ללמוד מהם על חשיבות ביצוע בדיקות באופן מלא ומדוקדק לצורך אבחון של גידולים ממאירים בגיל המבוגר", מסביר פרופ' רוזן. "עד לפני מספר שנים שיעור התחלואה בסרטן המעי הגס בקרב ערבים ישראלים בכלל, היה נמוך. מיקום המחלה היה בצד ימין והיה נדיר ביותר בשמאל. את השינויים ניתן להסביר בנישואי קרובים באוכלוסיה זו ומאידך, בהסתגלות לאורח חיים ישראלי-מערבי הכולל עליה באחוזי השמנת יתר, סוכרת, מחלות לב, עישון וירידה בביצוע פעילות גופנית. מהצד השני, שיעור המחלה בקרב יהודים אשכנזים וילידי הארץ ירד במשך השנים בעקבות אורח חיים בסביבה "מזרח תיכונית" ונישואין בין עדות".

לדבריו, לנתונים המצביעים על שינויים במיקום הסרטן, משמעות רבה. " יש לאסוף נתונים על הסיפור המשפחתי של סרטן המעי הגס אצל המטופל ולהמליץ על בדיקה קפדנית ושלמה של המעי ולא להסתפק בבדיקה חלקית. באשר למניעה מומלץ לחזור לאורח חיים ים תיכוני המאפיין מדינות כמו דרום ספרד, איטליה ויוון הכולל: פעילות גופנית, מניעה מהשמנת יתר , הפחתת תצרוכת הבשר בקר ובמקביל להעלות את התצרוכת של פירות, ירקות, דגי ים ושמן זית. כמו כן יש לפעול למניעת עישון הידוע כגורם סיכון במחלות רבות, וגם במקרה של המעי הגס. באוכלוסייה הערבית יש להגביר את המודעות ולהדריך כבר בשלב הבגרות על הסיכונים הכרוכים בנישואי קרובים".

 

 

 © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל