לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שימוש במיטות שיזוף מגדיל את הסיכון לחלות במלנומה של העור

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מנורבגיה ביקשו לבדוק האם שימוש במיטות שיזוף, גיל תחילת השימוש ואורך זמן השימוש מעלים את הסיכון לחלות במלנומה. כמו כן, נבדק הקשר בין שימוש במיטות שיזוף לגיל התחלואה במלנומה. 

מחקר העוקבה עשה שימוש בנתונים ממאגר NOWAC (נשים נורבגיות וחקר הסרטן), ועקב בין השנים 1991-2012 אחר 141,045 נשים נורבגיות בגילאים 30-75, שלא חלו במלנומה בעבר. המשתתפות התבקשו לענות על שאלון בנוגע למידת החשיפה שלהן לקרני UV  (מהשמש ומשימוש במיטות שיזוף) בתחילת המחקר וכל 4-6 שנים לאורך המחקר, ולדווח על תדירות השימוש הממוצעת שלהן במיטות שיזוף על פי תקופות גיל (ילדות - מתחת לגיל 9, התבגרות – 10-19, ובבגרות בטווחי הגילאים 20-29, 30-39 ו-40-49). 


החוקרים הגדירו מספר משתנים למדידת החשיפה למיטות שיזוף: שימוש מצטבר במיטות שיזוף (אף פעם, שימוש מועט – פחות מ-14, שימוש בינוני - 15-30, שימוש גבוה 31 פעמים או יותר); אורך זמן השימוש במיטות השיזוף (אף פעם, פחות מ-10 שנים, עשר שנים או יותר); שימוש נוכחי במיטות שיזוף (כן /לא) בתקופת הגיל העדכנית ביותר; הגיל בו החל השימוש במיטות שיזוף (אף פעם, מתחת לגיל 30, מגיל 30 או יותר).


70% מהמשתתפות דיווחו כי השתמשו במיטות שיזוף לפחות פעם אחת בחייהן. כמו כן, רוב המלנומות אותרו ברגליים בגיל 56 בממוצע.


מתוצאות המחקר עולה כי נשים שהשתמשו מתישהו במיטות שיזוף היו בסיכון גבוה ב-24% לחלות במלנומה לעומת נשים שלא השתמשו מעולם. ככל שהשימוש המצטבר במיטות השיזוף היה גבוה יותר, כך עלה הסיכון למלנומה: נשים שהשתמשו במיטות שיזוף למעלה מ-30 פעמים במצטבר, היו בסיכון גבוה ב-32% לחלות במלנומה, ונשים שהשתמשו במיטות שיזוף למעלה מ-480 פעמים (פעם בשבוע לאורך עשר שנים), היו בסיכון גבוה ב-53% לחלות במלנומה לעומת נשים שלא השתמשו מעולם.


גם לגיל בו החל השימוש במיטות שיזוף הייתה השפעה על התחלואה - נשים שהחלו להשתמש במיטות שיזוף לפני גיל 30 היו בסיכון גבוה ב-34% לחלות במלנומה ואילו נשים שהחלו להשתמש במיטות שיזוף לאחר גיל 30 היו בסיכון גבוה ב-15% לחלות במלנומה לעומת נשים שלא השתמשו מעולם במיטות שיזוף. כמו כן, נשים שהחלו להשתמש במיטות שיזוף לפני גיל 30 אובחנו כחולות במלנומה בגיל הצעיר ב-2.2 שנים בממוצע לעומת נשים שלא השתמשו מעולם במיטות שיזוף.


סיכום:

מדובר במחקר עוקבה גדול, אשר מספק עדות חזקה לקשר בין שימוש במיטות שיזוף לסיכון לחלות במלנומה.

כמו כן, הממצאים תומכים במסכנות של IARC , על פיהן, תחילת שימוש במיטות שיזוף לפני גיל 35 מעמיד את המשתמשים בסיכון גבוה יותר לחלות במלנומה.


בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן העור>>

עלה לאתר - יוני 2017