לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: השפעת שעות הישיבה והפעילות הגופנית היומיות על שיעורי ההישרדות של מחלימים מסרטן

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מחקר חדש שנערך בארה"ב בדק את הקשר בין מספר שעות יושבנות יומית ו/או רמת הפעילות הגופנית ובין סיכויי ההישרדות של מחלימי סרטן. לצורך המחקר נדגמו נתונים של 1,535 מחלימים מסרטן בני 40 ומעלה, מתוך סקר לאומי לתזונה ובריאות שנערך בין השנים 2014-2007. המשתתפים דיווחו באמצעות שאלונים על משך הזמן היומי המוקדש לישיבה ולביצוע פעילות גופנית.


יותר ממחצית מהמשתתפים - 56.8% - דיווחו כי אינם מבצעים פעילות גופנית כלל, 15.6% ביצעו פחות מ-150 דקות שבועיות של פעילות גופנית (רמה לא מספקת על פי ההנחיות של איגוד הבריאות האמריקאי), 27.6% ביצעו 150 דקות שבועיות של פעילות גופנית או יותר (אקטיביים).


לגבי שעות הישיבה - 35.4% דיווחו כי הם יושבים 8-6 שעות ביום, ו-24.9% דיווחו שהם יושבים יותר מ-8 שעות ביום.

יש לציין כי 35.8% מהמשתתפים דיווחו כי אינם מבצעים פעילות גופנית כלל, ובנוסף יושבים יותר מ-6 שעות ביום.

תקופת המעקב אחר המשתתפים נמשכה בממוצע 4.5 שנים, ובמהלכה נפטרו 293 משתתפים: 114 נפטרו מסרטן, 41 נפטרו ממחלות לב ו-138 מסיבות אחרות.


ניתוח הנתונים מראה כי ביצוע פעילות גופנית קשור לסיכון מופחת של 66% לתמותה מכל סיבה שהיא, ולסיכון מופחת של 68% לתמותה מסרטן לעומת חוסר ביצוע פעילות גופנית. כמו כן, ישיבה של יותר מ-8 שעות ביום הביאה לעלייה של 81% בסיכון לתמותה מכל סיבה שהיא ולסיכון של פי 2.27 לתמותה מסרטן, זאת ביחס למשתתפים שישבו פחות מ-4 שעות ביום.


לסיכום, שילוב של שעות ישיבה ממושכות והיעדר פעילות גופנית או ביצועה במידה שאינה מספקת – העלה פי 5.38 את הסיכון לתמותה מכל סיבה שהיא ופי 4.71 את הסיכון לתמותה מסרטן במחלימי סרטן.

החוקרים מציינים כי המחקר מספק עדות חדשה על כך שהשילוב הזה מעלה מאוד את הסיכון לתמותה מכל סיבה שהיא ומסרטן בפרט.


המחקר פורסם במהדורת ינואר 2022 של כתב העת JAMA Oncology

לתקציר המחקר באנגלית