לתרומה
חפש
אבחון מוקדם
אבחון מוקדם של סרטן העור

שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם - יוני 2024

עוד בנושא

בכל חודש מתגלים בישראל כ-167 נשים וגברים עם סרטן העור

ממשיכים להילחם גם בסרטן העור: מאות מרפאות בארץ בכל קופות החולים יציעו בדיקות חינם לרגל שבוע המודעות הלאומי לסרטן העור שנערך ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן

 

בין ה-30-24 ביוני יתקיימו בדיקות עור חינם בקופות החולים. למידע נוסף לחצו כאן.


בצל המלחמה בחזית
: מאות מרפאות בכל קופות החולים ברחבי הארץ יציעו  בדיקות חינם לרגל שבוע המודעות הלאומי לסרטן העור, שנערך בכל שנה ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות, מאוחדת, לאומית שירותי בריאות. תושבים מפונים מביתם, יבדקו במרפאה חינמית סמוך למקום שהותם הנוכחי.

זהו כבר העשור הרביעי למבצע הלאומי שעורכת האגודה למלחמה בסרטן תחת הכותרת: שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם, אשר יערך השנה בצל המלחמה בין יום שני ה- 24.6.24 ועד (כולל) יום ראשון ה-30.6.24 ויכלול גם אפשרות לרכוש בהנחה ניכרת, מסנני קרינה בבתי המרקחת של קופות החולים.


מדובר במבצע ארצי ייחודי לישראל שיזמה האגודה למלחמה בסרטן, במסגרתו מוזמן הציבור הרחב להיבדק בחינם על ידי רופאי עור וכירורגים פלסטיים, לצורך אבחון מוקדם של סרטן העור שבכוחו להציל חיים. הודות למבצע ולמודעות במהלך כל השנה, שיעורי ההצלחה של הגילוי המוקדם בישראל הוא מהגבוהים בעולם, עובדה המאפשרת עליה דרמטית בסיכויי הריפוי וירידה דרמטית בתמותה.


על פי הערכת האגודה למלחמה בסרטן, בשנת 2023 אובחנו כ-2,000 נשים וגברים עם מלנומה ממאירה של העור. כ-60% הם גברים וכ-40% הן נשים.

על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2020 אובחנו בישראל 1,675 חולים חדשים עם מלנומה ממארת של העור. רוב מוחלט העומד על   91.9%  של החולים אובחן עם גידול בשלב מוקדם. בשנה זו נפטרו 192 נשים וגברים מהמחלה. התמותה נצפה בגיל המבוגר. התמותה גבוהה יותר בגברים לעומת נשים.

בהשוואה בינלאומית בסדר יורד מהמדינה עם השיעור הגבוה ביותר לנמוך ביותר בשנת 2020 ניצבה ישראל במקום ה-23 בקרב 30 המדינות עם שיעורי ההיארעות (מספר מקרים למאה אלף תושבים) הגבוהים ביותר בעולם, ובמקום האחרון בקרב 30 המדינות עם שיעורי התמותה הגבוהים ביותר בעולם, כלומר בישראל שיעורי התמותה הכי נמוכים בעולם. בשנת 2019 אובחנו 1,818 חולים חדשים, בשנת 2017 אובחנו 1,798 חולים ולפני למעלה מעשור בשנת 2013 אובחנו 1,634 ישראלים עם מלנומה ממאירה של העור.

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, אנשים שמתוקף עיסוקם או תחביביהם נחשפים לשמש לזמן ממושך כמו ימאים, חקלאים, גולשים, שחיינים או מי שעוסק בספורט ימי אחר או כל מי שעובדים בחוץ וחשופים  לקרינת השמש, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן עור.  גם אנשים ם הנחשפים לשמש באופן אינטנסיבי לסירוגין, למשל בסופי שבוע או בחופשות נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן העור.

בקבוצת סיכון לחלות בסרטן העור נמצאים אנשים בעלי מספר רב של שומות, אנשים  בעלי עור, שיער ועיניים בהירים, ובעלי נמשים,  אנשים שעורם נצרב בקלות בשמש, או שאינו משתזף כלל,  מי שבמשפחתו קרובים בעלי נקודות חן מרובות, או שחלו בסרטן העור, מי שסבל מכוויות שמש מרובות, בעיקר בילדות,  אנשים הנוטלים תרופות המדכאות את מערכת החיסון או הסובלים ממחלות המחלישות אותה ואנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העור לקרינת השמש.

משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסר כי: "לצד האיום הביטחוני, אנחנו ממשיכים להילחם גם בסרטן העור. בכל חודש מתגלים בישראל כ-167 נשים וגברים עם מלנומה. בכ-92% מהמקרים מדובר על איבחון מלנומה בשלב מוקדם מאוד וזה הודות למבצעים השנתיים שלנו עם קופות החולים והפעילות להעלאת המודעות לאורך השנה. לצד חשיבותו הדרמטית של הגילוי המוקדם אשר מפחית תמותה, חיוני עוד יותר למנוע מראש את המחלה. אני מפציר בנשים ובגברים לצמצם את החשיפה. חכמים בשמש הוא מסר מציל חיים גם למבוגרים ולא רק לילדים".

ד"ר מרינה לנדאו, מומחית ברפואת עור, מהמרכז הרפואי שמיר, מכבי שירותי בריאות ויועצת האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן העור הוסיפה כי: "שימוש נכון במסנני קרינה מפחית את הנזקים של החשיפה לשמש, ובמיוחד את הסכנות לפתח כוויות, סרטן עור והזדקנות מוקדמת של העור. מומלץ להשתמש בתכשירי הגנה רחבי טווח בעלי 30 SPF ומעלה, להשתמש בכמות המומלצת ולהקפיד לחדש מריחה בהתאם להמלצות. אך חשוב לזכור כי יש להימנע ככל האפשר מחשיפה לשמש גם אם נעשה שימוש בתכשיר הגנה".

יודגש כי במהלך שבוע המודעות הלאומי למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם יציעו קופות החולים בהנחה ניכרת מגוון מסנני קרינה, כך למשל:

  • בכללית - עד 55% הנחה בקניית תכשירי הגנה מהשמש, עד 75% הנחה ללקוחות כללית מושלם! בבתי המרקחת של כללית בלבד.

  • במכבי – עד 30% הנחה על מגוון מותגים במכבי פארם.

  • במאוחדת - עד 30% הנחה בקניית תכשירי הגנה מהשמש ו-50% הנחה בקניית מוצר שני בבתי המרקחת של מאוחדת.

  • בלאומית – עד 70% הנחה על מגוון מותגים בבתי המרקחת של לאומית.


סלבריטאים רבים בעולם חשפו בשנים האחרונות סיפור המאבק שלהם בסרטן העור. הם לא רק נלחמו במלנומה אלא גם השתמשו בחוויותיהם כדי לחנך את הציבור לחשיבות הגילוי המוקדם והצורך בבדיקות רפואיות סדירות. הסיפורים האישיים שלהם משמשים כתזכורת רבת עוצמה לתפקיד הקריטי של מודעות ומניעה. רק בימים האחרונים חשף המוסיקאי קווין ג'ונאס בסרטון באינסטגרם כי הוא אובחן עם סרטן העור ועבר הסרה של שומה סרטנית. גם קלואי קרדשיאן חשפה שכתם על פניה התגלה כמלנומה והיא עברה ניתוח. השחקן האוסטרלי יו ג'קמן, מתמודד בשנים האחרונות עם סרטן העור, מדבר בפתיחות בכל ראיון על מחלתו, מעלה בקביעות תמונות וסרטונים לאינסטגרם וקורא לכולם להיבדק. בין היתר התמודדו עם המחלה גם יואן מקגרגור, עבר הסרה של כמה נגעים חשודים ואחד מהם היה סרטן העור וגם קייטלין ג'נר, עברה בשנים האחרונות ניתוח בפנים להסרת מלנומה בשלב מוקדם והעלתה סרטונים לרשתות החברתיות כדי לספר על התהליך. לצד אלו גם אנדרסון קופר, עיתונאי אמריקאי ומגיש חדשות, שרק לאחרונה ביקר בישראל לאחר ה-7 באוקטובר עבר לפני כעשור ניתוח להסרת סרטן העור מתחת לעין השמאלית ודיבר על חשיבות ההגנה מהשמש וביקורים סדירים אצל רופא עור.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה פורום מלנומה וסרטן העור, המאפשר לחולים ובני משפחתם לשאול שאלות ולקבל תשובות מקצועיות של מומחים. הפורום מנוהל בהתנדבות על ידי פרופ' יעקב שכטר סגן מנהל המערך האונקולוגי ומנהל מכון אלה לטיפול ומחקר במלנומה וסרטן העור, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר וחבר ועדת העדכון של האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן העור ביחד עם ד"ר פליקס פבלוצקי מנהל מערך במחלקת עור, המרכז הרפואי שיבא ויועץ האגודה למלחמה בסרטן בתחום סרטן העור. 

יצוין כי את פעילות האגודה למלחמה בסרטן במהלך שבוע המודעות הלאומי למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם מלווה קמפיין בכלי התקשורת וברשתות החברתיות שמטרתו לעודד את הציבור לגשת לבדיקה חינם, במיוחד למי שיש נקודה חשודה או שינוי בעור. את הקמפיין הפיק בהתנדבות משרד הפרסום גיתם BBDO. 


האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור להיבדק חינם בקופת החולים שלכם במסגרת מבצע שבוע המודעות הלאומי למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם. התקשרו לכללית 2700*, למכבי 3555*, למאוחדת 3833*  ללאומית 1-700-507-507אם לא הצלחתם להגיע ניתן להיבדק כל השנה בתשלום סביר. לשאלות וסיוע פנו לטלמידע, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה בשיחת חינם לטלפון שמספרו 1800-599-995.