לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון

האגודה למלחמה בסרטן בעתירה לבג"ץ נגד רשות שדות התעופה - בקשה לביטול הפטור ממס למוצרי העישון בדיוטי פרי

עוד בנושא
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון
היום הבינלאומי לקידום המאבק בעישון 2024
שאלות ותשובות על העישון
עישון כפוי (פסיבי)
עישון מיד שלישית
גמילה מעישון
נזקי עישון טבק ומוצריו
עישון בקרב בני נוער וצעירים
השפעת העישון על הסביבה והאקלים
נתונים על עישון
חקיקה בנושאי עישון
האגודה למלחמה בסרטן בעתירה לבג"ץ נגד רשות שדות התעופה - בקשה לביטול הפטור ממס למוצרי העישון בדיוטי פרי
חוק איסור פרסום והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון
המדינה לבג"ץ – מסכימה להוצאת צו על תנאי בעתירה המבקשת להשוות את המס המוטל על הטבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות
האגודה למלחמה בסרטן קוראת לממשלת ישראל למנוע מקרי מוות עתידיים מסרטן באמצעות העלאת מיסים על מוצרי הטבק
החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון
סקירת מאמרים בנושא עישון
טופס דיווח על עישון בניגוד לחוק: גלאי - עשן
תחרות למניעת עישון בין בתי ספר
פעילויות האגודה לקידום המאבק בעישון
אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח בתחום הטבק
היום הבינלאומי לקידום המאבק בעישון - 31.5.2023
סמס-הפסק לחיילים
חכם בשמש
קרינה אלקטרומגנטית
תזונה ומשקל תקין
פעילות גופנית
כללים לחיים בריאים
אלכוהול וסרטן
גנטיקה וסרטן
גורמי סיכון סביבתיים
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
מניעת סרטן המעי הגס
מניעת סרטן צוואר הרחם
המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעת סרטן
הרצאות בנושאי מניעת סרטן

האגודה למלחמה בסרטן נגד רשות שדות התעופה: הגישה בג"ץ בבקשה לביטול הפטור ממס למוצרי העישון בדיוטי פרי וטוענת "האינטרס הציבורי נחטף"


האגודה למלחמה בסרטן, הגישה ביום רביעי 26.6.2024 עתירה לבג"ץ בדרישה למתן צווים על תנאי לביטול מלא ולאלתר של הפטור ממס למוצרי עישון הנכנסים לישראל וטוענת
: "מדובר בסבסוד מסכן חיים היוצר עיוות קשה שאין לו הצדקה עניינית. נזקי הסיגריה בדיוטי פרי זהה לנזק של סיגריה בכל מקום אחר עם אותן השלכות הרסניות".


העתירה הוגשה נגד שר האוצר, שר הבריאות, ועדת הכספים של הכנסת ורשות שדות התעופה.


בעתירה שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין ש. הורוביץ ושות' מסבירה האגודה כי: "ממשלת ישראל החליטה לשים קץ לסבסוד של מוצרי עישון מסכני חיים, הנרכשים בדיוטי פרי ונכנסים לישראל במטרה להשוות בין המס המוטל על מוצרי עישון בארץ, לבין המס המוטל בדיוטי פרי. הממשלה הסמיכה את שר האוצר לעשות שימוש בסמכות המוקנית לו בחוק מס קניה, ולבטל את הפטור. אך הואיל והפטור לא בוטל, הנזקים הקטסטרופליים לבריאות הציבור ולקופה הציבורית הולכים ונערמים. העישון מהווה אחד האיומים המשמעותיים ביותר על בריאות הציבור, גורם לתחלואה קשה, לנכות ולמוות בטרם עת. 


במדינת ישראל בה שיעור המעשנים גבוה במיוחד ועולה בכ-30% אחוז על הממוצע במדינת ה-OECD צריכת מוצרי עישון גובה מדי שנה את חייהם של כ-8,000 אישה ואיש, מקצרת את תוחלת החיים של המעשן הממוצע בכ-10-15 שנה, מגבירה דרמטית את הסיכון לחלות בסוגים שונים של מחלות סרטן, כלי דם, לב וריאות, גורמת לנכויות, מרחיבה פערים חברתיים בין אוכלוסיות שונות ועלותה למערכת הבריאות ולמשק מוערכת במיליארדי שקלים מדי שנה.

על מנת להיאבק בתופעה מטילה מדינת ישראל, בדומה למקובל בעולם, מס קנייה ייעודי. מדיניות מיסוי זו נסמכת על המלצות ארגון הבריאות העולמי, אמנת הפיקוח על הטבק עמדתם המפורשת של משרדי הבריאות והאוצר ומחקרים מדעיים.


לאחרונה, כבר התקין שר האוצר צווים המורים על העלאה כללית של המס על כלל מוצרי העישון, אשר אושרו, פה אחד, על ידי ועדת הכספים. לצד זאת, מוצרי עישון הנרכשים בדיוטי פרי ממשיכים להנות מפטור ממס ונמכרים במחיר נמוך מזה שבכל מקום בישראל.

כפועל יוצא מהסבסוד, הפכו חנויות הדיוטי פרי לחנות ממכר מוצרי עישון הגדולה בישראל, המחזיקה בנתח של כעשרה אחוז משוק הסיגריות הנצרכות בישראל.

סבסוד זה מסכן חיים, יוצר עיוות קשה ואין לו הצדקה עניינית. סיגריה שנרכשת בדיוטי פרי נזקה זהה לנזקה של סיגריה הנרכשת בכל מקום אחר בישראל, ולה אותן השלכות הרסניות.


שר האוצר עצמו היה שותף למסקנה שיש לבטל את סבסוד מוצרי העישון ובהתאם הניח בפני ועדת הכספים טיוטת צו, אלא, שהחליט לפתע לסגת ממנו, באופן קיצוני, ולהתקין תחתיו צו אחר, לפיו רק בעוד ארבע שנים, בשנת 2028, יבוטל הפטור ממס על מוצרי עישון לנכנסים לישראל.


המשמעות היא פגיעה קשה בבריאות הציבור אשר נובעת מדיל פסול שנרקם מאחורי גבם של הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה ומחוץ לכתלי ועדת הכספים, ושמקורו בכניעה של שר האוצר לשיקול זר בעליל של חבר ועדת הכספים, שהצהיר, שהוא מונע התקנת הצו המקורי לטובת עובדי רשות שדות התעופה שהם קהל בוחריו". 


בהתאם לכך מדגישה האגודה בעתירה כי: "האינטרס הציבורי נחטף לטובת שיקולים זרים ופסולים, אזרחי ישראל ישלמו בבריאותם, תקציב המדינה איבד 100 מיליון שקלים מדי שנה לשנים הקרובות ומיליארדי שקלים שתוסיף להוציא מערכת הבריאות על נזקי העישון, בשעה שמדינת ישראל משוועת לשיפור במערכת הבריאות ולתקציבים, במיוחד נוכח מלחמת  חרבות ברזל".


עוד טוענת האגודה למלחמה בסרטן בעתירה כי: "נראה שהחלטת שר האוצר להימנע מביטול הפטור ממס, נתקבלה שלא בסמכות, מאחר והיא מפרה את החלטת הממשלה שלא כדין וסוטה מתכלית החוק המסמיך, אינה נסמכת על תשתית עובדתית ומקצועית מינימלית, התקבלה תוך שקילת שיקולים זרים, ולא ענייניים והיא בלתי סבירה ובלתי מידתית באורח קיצוני, נוכח פגיעתה בזכות החוקתית לחיים ובזכות לבריאות".


נוכח הפגיעה הבוטה של החלטת שר האוצר בדין ובאינטרס הציבורי, מן הדין ומן הצדק מבקשת האגודה למלחמה בסרטן מבית המשפט העליון בירושלים בשבתו כבית משפט גבוה לצדק להורות לשר האוצר להתקין צו המבטל, באופן מלא ולאלתר הפטור ממס, בהתאם להחלטת הממשלה, ובהתאם לצו המקורי. העתירה נתמכת בתצהירו של משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן.