לתרומה
חפש
מידע לחולים
מיניות ודימוי גוף

השפעת הטיפולים על התפקוד המיני

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif הקדמה
Big-Bullet-SQR.gif מערכת המין הגברית
Big-Bullet-SQR.gif בעיות שכיחות בתפקוד המיני ודרכי התמודדות
Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN השפעת הטיפולים על התפקוד המיני
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות עם סרטן השד אצל גברים
Big-Bullet-SQR.gif הקשרים הזוגיים בזמן המחלה והדרכים לחיזוקם
Big-Bullet-SQR.gif מיתוסים שכיחים הקשורים לבריאות מינית
Big-Bullet-SQR.gif שאלות נפוצות ותשובות עליהן
Big-Bullet-SQR.gif למי ניתן לפנות לקבלת ייעוץ מיני?
Big-Bullet-SQR.gif מסרים חשובים לסיכום

 


 

טיפול כירורגי (ניתוח)

הטיפול בחלק ממחלות הסרטן הוא באמצעות ניתוח, בו מסירים את רקמת הגידול, ככל האפשר בשלמותה, כשהשוליים בריאים וללא גידול. מאחר שמטרת הכירורג היא לסלק את כל הגידול מן הגוף, הוא ייאלץ, לעיתים, להסיר גם כלי דם, עצבים, או רקמות של איברים סמוכים. למעשה, כל ניתוח עלול להשפיע על חיי המין שלנו, לרוב זמנית. ההשלכות יכולות להיות ישירות, דוגמת גרימת נזק לעצבים המשתתפים בתהליך הזקפה, או עקיפים, כמו תחושת כאב או אי נוחות. יש גם השלכות הקשורות לשינויים משמעותיים בדימוי הגוף ולתחושות של פחד מדחייה של בת הזוג.

 


 

ניתוח באגן

בניתוח באגן משתדלים לשמר את העצבים השותפים להשגת הזקפה (בפעולה הנקראת Nerve-Sparing) ככל שהדבר אפשרי. זה תלוי, בין השאר, בגודל הגידול ובמידת התפשטותו. חשוב לדעת, שגם במצבים בהם נשמרים העצבים, ייתכן ולאחר הניתוח יחולו שינויים בהשגת זקפה ושמירתה לאורך זמן.

במצבים כאלה, ייתכן שיפור בבעיה עם חלוף הזמן. השיפור עשוי להיות מורגש בהדרגה, במהלך שבועות, חודשים ואף שנים מיום הניתוח. מידת הסיכוי לשיפור ביכולת להשיג זקפה תלויה בתפקוד המיני לפני הניתוח, בגיל המנותח, במחלות רקע נוספות (דוגמת יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות כלי דם, דיכאון), במידת הפגיעה בעצבים הקשורים לזקפה במהלך הניתוח ובהמשך הפעילות המינית לאחר הניתוח.
 

 

כריתת ערמונית

בכריתה מלאה של הערמונית מוסרות גם בלוטות הזרע. לעיתים קרובות, גברים שעברו כריתת ערמונית יתקשו להשיג זקפה ולשמור אותה לאורך זמן. הדבר נובע מפגיעה בעצבים המשתתפים ביצירת הזקפה.

למרות הפגיעה האפשרית ביכולת להשיג זקפה, ניתוח הסרת הערמונית אינו פוגע ביכולת לחוות אורגזמה, אולם היא תהיה "אורגזמה יבשה", כלומר, ללא שפיכה. זאת משום שתפקידה ותפקיד בלוטות הזרע, המוסרות גם הן בניתוח, לספק את נוזל הזרע. חלק מהגברים מדווחים כי גם במצב זה תחושת הסיפוק המיני שלהם לא השתנתה, וחלק מדווחים על תחושה מעט שונה של אורגזמה.

 

תופעת לוואי נוספת של כריתת ערמונית, העלולה לגרום למבוכה ולהימנעות ממגע אינטימי היא חוסר שליטה על מתן שתן (Incontinence), שעלולה לגרום לדליפת שתן. במקרים רבים, שליטה תקינה על מתן שתן חוזרת תוך שבועות או חודשים מיום הניתוח. הצוות המטפל מדריך באופן אישי כל גבר לגבי השיטות שבהן ניתן להסתייע כדי להקל על התופעה ולהתמודד עימה. דליפת שתן בעת מגע מיני אינה תופעה יוצאת דופן. אם הטפטוף מזערי, ניתן להיעזר בקונדום או לקיים מגע אינטימי בדרכים חלופיות ללא חדירה. ניתן גם לשוחח עם הצוות על הבעיה, או לפנות למרפאות המתמחות בטיפול בהפרעות בתפקוד המיני.

  


 

כריתת אשך

האשכים הם בלוטות המין הזכריות שבהם מיוצרים הטסטוסטרון והזרע. הסרת אשך אחד לא משפיעה על התפקוד המיני, או על הפוריות. כל עוד האשך הנותר מתפקד כרגיל, הוא מפצה על היעדר האשך החולה באמצעות ייצור מוגבר של טסטוסטרון וזרע. עם זאת, חלק מהמנותחים מדווחים על איבוד החשק המיני במצב בו נותר אשך אחד. במקרים רבים הדבר נובע מקושי רגשי, בשל פגיעה בתחושת הגבריות, או ממתח ותחושה של אי ודאות בעקבות האבחנה. אפשר לשוחח על הנושא עם הצוות המטפל ולקבל ייעוץ כיצד להתמודד עם ההשלכות הרגשיות של האבחנה ושל כריתת האשך על איכות חיי המנותחים ובנות זוגם.

 

אחרי כריתת שני אשכים ייתכן טיפול קבוע בטסטוסטרון לשימור התפקוד המיני. קיימת אפשרות לשחזר את צורת האשכים על ידי השתלת תותבים לשק האשכים. ניתן לקבל פרטים על כך מהרופא המטפל.

 

 

ניתוח במעי הגס ובחלחולת 

במהלך הניתוח, הרופא מסיר את החלק במעי שבו נמצא הגידול, ומחבר את שני הקצוות הפתוחים, זאת למעט מצב שבו הגידול ממוקם סמוך לפתח היציאה. הרופא מסיר גם את בלוטות הלימפה הקרובות למעי, מכיוון שזהו המקום הראשון אליו עלול הסרטן להתפשט. אם מסיבה כלשהי לא ניתן לשוב ולחבר את קצוות המעי, ניתן לייצר פתח בדופן הבטן (סטומה) ולהעלות אותו אל פני העור.

 

ניתוח להסרת גידול במעי, במיוחד אם הוא ממוקם סמוך לפתח היציאה (הרקטום/ החלחולת), ויותר מכך- יצירת סטומה, עלולים לגרום לירידה בחשק המיני ובתפקוד המיני. אחת הסיבות לקשיים בתפקוד המיני עשויה להיות קשורה לתחושות הקשות המלוות את ההסתגלות להימצאות הסטומה, לפגיעה אפשרית בדימוי העצמי, לחשש מדחיית בת הזוג ולחשש מדליפה של הפרשות מהסטומה. משך ההסתגלות להימצאות סטומה והחזרה לקיום יחסים אינטימיים במצב זה שונה אצל כל אחד. ניתן לשוחח עם איש מקצוע על השינויים שחלו בתפקוד המיני וביחסים הזוגיים עקב הניתוח וכיצד להתמודד איתם.

 

באשר לשינוי ביכולת להשיג זקפה ושפיכה, הגורם העיקרי לכך הוא פגיעה בעצבים ובכלי הדם הקשורים להשגת זקפה ולתהליך השפיכה. למרות הפגיעה האפשרית ביכולת להשיג זקפה, ניתוח במעי הגס אינו פוגע ביכולת לחוות אורגזמה. במצב כזה, חלק מהגברים מדווחים כי בעת קיום יחסים מיניים ללא חדירה, למרות היעדר הזקפה, תחושת האורגזמה אצלם לא השתנתה גם ללא שפיכה. אחרים מדווחים על תחושה מעט שונה של אורגזמה. חשוב לדעת, שיש מענה לבעיות ביכולת להשיג זקפה. לשם כך ניתן לפנות לצוות המטפל, כדי לקבל הדרכה או הפניה לייעוץ מיני.

 


 

התמודדות בעלי סטומה עם בעיות בתפקוד המיני

לאחר ביצוע ניתוח ליצירת סטומה (Colostomy- קולוסטומיה - פתח למעי הגס, Ileostomy- אילאוסטומיה - פתח למעי הדק, Urostomy- אורוסטומיה - פתח לניקוז השתן), עלולים לחול, בחלק מהמקרים, קשיים בהשגת זקפה, אורגזמה יבשה או שפיכה אחורית (מפורט בסעיפים הקודמים).

 

בנוסף, כריתת איבר חיוני ויציאת הפרשות דרך פתח שאינו טבעי בדופן הבטן עלולות לעורר אצל גברים רבים מבוכה, בושה, תסכול, חשש מדליפת הסטומה בעת מגע אינטימי, כמו גם מריחות ומרעשים בלתי צפויים וכן חוסר ודאות לגבי יחסה של בת הזוג.

 

בעלי סטומה יכולים בהחלט לחזור לפעילות מינית. כל גבר מחליט מהו העיתוי המתאים ביותר עבורו.

 

להלן מספר עצות לבעל סטומה המעוניין ליצור קשר אינטימי ומיני: 

 • רצוי לשוחח על החששות, התחושות והשאלות שיש לכל אחד מבני הזוג בקשר לסטומה במפגש האינטימי.
 • אפשר להתרכז בפעמים הראשונות במגע, בליטוף או בעיסוי עדין לפני שמנסים מגע מיני מלא.
 • חשוב להתייעץ עם אחות הסטומה לגבי התאמת ציוד למניעת דליפות ולשימוש בתכשירים לנטרול ריחות.
 • יש מצבים (בעיקר בסטומה למעי הגס), בהם ניתן להיעזר בשקית קטנה במיוחד או בכיסוי מיוחד לסטומה, המיועדים למצב של מגע מיני. אפשר לשוחח על כך עם אחות הסטומה, לשם הזמנת הציוד המתאים.
 • רצוי לרוקן או להחליף את השקית לפני קיום מגע אינטימי.
 • אפשר להשתמש במעין חגורה רחבה לכיסוי שקית הסטומה.
 • רצוי להשתמש בכיסוי למזרן, מתחת לסדין, העמיד לנוזלים וזאת למקרה של דליפה.
 • כדאי להימנע מאכילת מאכלים היוצרים גזים, כגון: כרוב, כרובית, ברוקולי וכד'.
 • יש גברים, ששכיבה על הצד בעת קיום יחסי מין עוזרת להם להימנע מלחץ על הסטומה.
 • אם אתה מתקשה להשיג זקפה, אפשר לטפל בבעיה על ידי פנייה לאחות יועצת בתחום המיניות באגודה למלחמה בסרטן, לאחת המרפאות לשיקום מיני בבתי החולים, בקהילה או לרופא המטפל. חשוב להבחין בין קשיים בהשגת זקפה כתוצאה מחרדה מפני כישלון, או מסיבה פיזיולוגית, כתוצאה מפגיעה בכלי דם ועצבים בעת הניתוח.
 • כדאי לזכור שכל גבר הוא אישיות בפני עצמה, ללא קשר לסטומה, וכי אם הוא יקבל את עצמו כפי שהוא, יש יותר סיכוי שגם בת זוגו תקבל אותו.

 

והערה כללית, שמתאימה לכולם: כדאי לנסות ליצור אווירה רגועה ושלווה על ידי השמעת מוזיקת רקע אהובה, כיבוי טלפונים, שימוש בתאורה רומנטית ועוד.

 


 

טיפול כימי (כימותרפיה)

הטיפול בחלק ממחלות הסרטן הוא באמצעות טיפול כימי, הניתן כטיפול בפני עצמו או בשילוב שיטות אחרות, כמו ניתוח או טיפול בקרינה. התרופות הכימיות הורסות תאים סרטניים ועלולות לגרום, במידה זו או אחרת, לתופעות לוואי שונות, דוגמת תשישות, בחילות, פצעים בפה, שלשולים, ירידה בערכי ספירות הדם, פגיעה בפוריות, ולעיתים גם להשפיע על התפקוד והחשק המיני. אצל חלק מהמטופלים חיי המין לא נפגעים באופן משמעותי מהטיפול הכימי ואילו אחרים חווים שינויים כלשהם. חשוב לדעת שהשינויים הללו הם לרוב זמניים וחולפים עם סיום הטיפולים.

 

יש מצבים בהם הטיפול גורם לחולשה, לתשישות ולחוסר אנרגיה, עד כדי כך שהמטופל חש חוסר דחף מיני וחוסר רצון לקיים פעילות מינית. יש לזכור, שתופעות הלוואי של הטיפול הכימי שהוזכרו, עלולות להשפיע, אף הן, על התפקוד המיני, אך כאמור, הן לרוב זמניות. 

 

ניתן להפחית חלק מתופעות הלוואי. לכן, חשוב לדווח לצוות המטפל על כל תופעות הלוואי ולהתייעץ עימו כיצד ניתן לטפל בהן.

 

גם לתחושות של פחד, חשש ודאגה יש חלק לא מבוטל בשינויים בתשוקה ובתפקוד המיני. ייתכן שמחשבות על העתיד, הפרנסה, התמודדות המשפחה, הילדים והמצב הכלכלי, דוחקות עניינים אחרים, כולל הצורך בחיי מין, למקום רחוק יותר בסדר העדיפות. ואפשר שהסיבה היא שהחולה חש פחות אטרקטיבי, בגלל נשירת שיער, ירידה במשקל או הימצאות של צנתר מרכזי. כמו כן, ייתכן שחלק מהתרופות מפחיתות את הדחף המיני. עם הפסקתן, ברוב המקרים, הדחף המיני חוזר לרמתו הקודמת עם הזמן.

 

חשוב לדעת שמבחינה רפואית, אין כל הגבלה על קיום יחסי מין בתקופת הטיפולים. מגע מיני לא מחמיר את המחלה ולא משבש את הטיפול הכימי. המגבלה היחידה היא ערכים נמוכים מאוד של ספירות דם, העלולים לגרום לדימומים או לזיהומים.

 

חשוב להתייעץ עם הצוות המטפל לגבי ערכי ספירת הדם המאפשרים קיום יחסי מין.

יש לנקוט במספר אמצעי זהירות בעת קיום יחסי מין:
מאחר שהמערכת החיסונית עלולה להיות פגיעה מהרגיל באופן זמני, מומלץ לקיים יחסי מין בטוחים ולהשתמש בקונדומים וכן לשמור על היגיינה של שני בני הזוג, על מנת להימנע מזיהומים.


אין עדות חד משמעית בנוגע להעברת חומר כימי לבת הזוג הבריאה באמצעות מגע מיני, אולם חברי הצוות, ברוב בתי החולים, ממליצים, ליתר ביטחון, להשתמש בקונדום במשך מספר ימים לאחר קבלת הטיפול הכימי.

 

התרופות הכימיות המגוונות משפיעות באופן שונה על הפוריות. חלקן עלולות להפחית את כמות הזרע הנוצר, או להשפיע על יכולת התנועה וההפריה של הזרע. אצל חלק מהגברים רמת הזרע חוזרת לערכים התקינים עם סיום הטיפולים. לעיתים תהליך זה עשוי להימשך זמן רב. חלק מהתרופות עלולות לגרום לחוסר פוריות קבוע. הדבר תלוי בסוג המחלה, בסוג הטיפולים ובמינונים. במרפאות הפוריות ניתן יהיה לבצע ספירת זרע כדי לבדוק פוריות, כשנושא הפריון יהיה רלוונטי. במקרים רבים יש זמן לתת דגימות זרע לפני תחילת הטיפולים, להקפיאן ולאחסנן, כך שניתן יהיה להשתמש בדגימות אלה בעתיד לשם הפריה.

 

למרות שהתרופות הכימיות עלולות לפגוע בפריון, עדיין קיימת האפשרות להיווצרות הריון. לכן, עקב סכנה להיווצרות מומים בעובר, מומלץ שבני הזוג יקפידו הקפדה יתרה וימשיכו להשתמש באמצעי מניעה במהלך הטיפולים, ומספר חודשים לאחר מכן. בכל מקרה של תכנון הריון, חשוב להתייעץ תחילה עם הצוות המטפל.

 

 

לחצו כאן למידע נרחב בנושא "פוריות והקפאת זרע".


 

טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

בטיפול בקרינה (רדיותרפיה) נעשה שימוש בקרני רנטגן בעלות עוצמה גבוהה כדי להרוס את תאי הגידול הסרטני. טיפול בקרינה הוא מקומי ונועד להרוס את תאי הגידול באזור המוקרן בלבד, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים. עם זאת, קרינה עלולה להשפיע על האיברים המצויים בסביבת האזור המוקרן ועל תפקודם.

 

ניתן לקבל מידע והדרכה אודות השפעות הלוואי של הטיפול בהתאם לאזור המוקרן מהרופא ו /או האחות ביחידת הקרינה. גם התפקוד המיני עלול להשתנות בעקבות הטפול הקרינתי בהתאם לאזור המוקרן, ומינון הקרינה.

 

ניתן להמשיך בפעילות מינית בתקופת הטיפולים בקרינה חיצונית, אלא אם יש כוויות בעור באזור איברי המין, או אם השפיכה עצמה גורמת לכאב. במהלך הטיפולים בקרינה חיצונית אין חשש מהעברת קרינה לבת הזוג. מרגע שהורחק המטופל ממקור הקרינה, אין בגופו שאריות קרינה.

 


 

קרינה לאזור האגן

התפקוד המיני עלול להשתנות כאשר הטיפול הקרינתי ניתן לאזור האגן כמו במקרה של סרטן ערמונית, הרקטום (החלחולת) או שלפוחית השתן.

 

אין אונות

טיפול בקרינה לאזור האגן יכול להפחית את יכולתם של חלק מהגברים להשיג זקפה טובה. הזקפות עלולות להיות פחות חזקות מאשר לפני הטיפול. הירידה באונות מופיעה לרוב מספר חודשים לאחר הטפול ועלולה להחמיר עם השנים.  ההסבר לירידה בתפקוד  אינו לגמרי ברור, אך קיימת מחשבה כי שינויים בכלי הדם ובעצבי הזקפה בעקבות הטפול הקרינתי תורמים לפגיעה תפקודית. יש עדות שהימנעות מקיום יחסי מין לזמן ממושך עלולה להקשות על הטיפול בבעיה, לכן חשוב להתייעץ עם הרופא בעוד מועד לגבי הדרכים למזעור התופעה ולטיפול באין אונות.

 

שפיכות יבשות

בגברים שמצליחים להשיג זקפה ולשמרה, שפיכות יבשות הן שכיחות מאוד. הערמונית מייצרת את נוזל הזרע והטפול הקרינתי מפחית באופן ניכר את פעילות התאים המפרישים. על כן כמות הזרע היא דלילה ולעיתים לגמרי חסרה. למרות היעדר שפיכת הזרע, עדיין ניתן לחוות וליהנות מאורגזמה. יש גברים המדווחים על תחושת אורגזמה דומה לזו שחוו לפני הטיפול הקרינתי ויש כאלה המדווחים על תחושת אורגזמה שונה.

 

כאב

חלק מהגברים מדווחים על כאב בעת השפיכה, לאחר טיפול בקרינה, למרות שהתחושה באברי המין ותחושת האורגזמה נשמרות. הכאב נגרם במצבים שבהם ההקרנה היא לאזור השופכה, וזאת מאחר והיא גורמת לגירוי המקום. הכאב נעלם בדרך כלל תוך מספר שבועות לאחר סיום הטיפול.

 

פוריות

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול לפגוע בפוריות. חשוב לשוחח עם הרופא על הסיכון לפגיעה בפוריות ועל האפשרות לשמר זרע לפני תחילת הטיפול. המידע וההדרכה ניתנים לכל חולה בהתאם למקרה. ייתכן שלאחר הטיפול בקרינה עדיין יתקיים ייצור זרע. מאחר שהקרינה פוגעת באיכות הזרע ועלולה לגרום למומים בעובר, יש להתייעץ עם הרופא לגבי משך הזמן מסיום הטיפולים שבו יש להימנע מהריון.

 


 

ברכיתרפיה (קרינה פנימית) לערמונית

שיטה המתבססת על שימוש בגרגרים רדיואקטיביים קטנים בגודל גרגר אורז המוחדרים באופן ישיר לבלוטת הערמונית.

 

קיימות מספר דרכים לביצוע ברכיתרפיה לערמונית. הדרכים שונות זו מזו בכמות הקרינה המשוחררת מהגרגרים ובמשך זמן הטיפול. יש מקרים בהם יש להימנע מקיום יחסי מין במשך מספר שבועות מתחילת הטיפול, בעוד שיש מקרים בהם לא חל איסור כזה.

 

קיימת המלצה להשתמש בקונדום לאחר החדרת הגרגרים המכילים את הקרינה הרדיואקטיבית בשל מקרים נדירים, בהם הם עלולים להיפלט החוצה. יש הממליצים להשתמש בקונדום רק בפעמים הראשונות לאחר החדרתם ויש הממליצים להשתמש בקונדום במשך כחודש ממועד החדרתם. מומלץ על כל מטופל להתייעץ עם הרופא לגבי הנחיות למגע מיני בהתאם למצבו.
 

 

קרינה עם יוד רדיו אקטיבי (יוד 131) כטיפול בסרטן בלוטת התריס

הטיפול ביוד רדיואקטיבי גורם לגופך לפלוט קרינה באופן זמני (לרוב מספר ימים) עד שהוא מתפרק ואינו מהווה מגבלה. כל מטופל יקבל הנחיות כיצד לנהוג, בהתאם להערכת שארית החומר הרדיואקטיבי שבגופו, כולל הנחיות לגבי שינה משותפת, מגע וקיום יחסים אינטימיים.

למידע נרחב בנושא "סרטן בלוטת התריס".
 

 

טיפול הורמונלי

הטיפול בסרטן הערמונית כולל גם טיפול הורמונלי. התפתחות מחלה זו תלויה ברמות הורמון הטסטוסטרון המיוצר על ידי האשכים. טיפול הורמונלי מפחית את כמות הטסטוסטרון בגוף או את פעילותו, וכך יכול להשפיע על עצירת התפתחות הגידול ואף להביא לנסיגתו. טיפול הורמונלי יכול להינתן לפני טיפול בקרינה וניתוח או אחריהם, או שהוא ניתן לבד. הדבר תלוי בשלב המחלה, בממצאי הביופסיה ובהמלצת הרופא. מטרות הטיפול ההורמונלי שונות מחולה לחולה ויכולות להיות הקטנת הגידול הסרטני, הפחתת הסיכוי לחזרת המחלה, הארכת תוחלת החיים והקלה על תסמיני המחלה. הרופא ממליץ על הטיפול היעיל והמתאים ביותר לכל חולה בנפרד.

 

טיפול להורדת רמת הטסטוסטרון הינו בעל השפעה משמעותית על חיי המין של הגברים המקבלים אותו. קיימים סוגים שונים של טיפולים, ובכל אחד מהם צפויות תופעות לוואי שונות. לכן חשוב לשוחח עם הצוות המטפל על השלכות הטיפול לפני שמתחילים. מרבית הטיפולים ההורמונליים גורמים לבעיות זקפה ולאובדן הדחף המיני. עם הפסקת הטיפול, הבעיה עשויה לחלוף.

 

חלק מהגברים שמקבלים טיפולים הורמונליים מדווחים על נפיחות ורגישות בחזה, גלי חום והזעות, עלייה במשקל, חולשת שרירים, תשישות ועייפות, שינויים בגודל איבר המין ועוד. יש גברים המדווחים על רגשנות יתר בעקבות הטיפול. כדאי לדווח על תופעות הלוואי לצוות המטפל משום שחלקן ניתנות לטיפול.

 

למרות השינויים הגופניים והשינויים בתפקוד המיני בעקבות טיפול הורמונלי, חלק מהמטופלים מדווחים על שמירת האינטימיות הזוגית ואף התחזקותה, ועל מציאת דרכים חלופיות לביטויה. זוגות אחרים, לעומת זאת, מדווחים על קשיים ובעיות משמעותיות, אשר החמירו בעקבות המחלה והטיפולים. ניתן לפנות לצוות המטפל לקבלת ייעוץ כיצד להתמודד עם המצב החדש, או לשם הפניה לאנשי מקצוע אחרים, בהתאם לבעיות שחלו.

 


 

טיפול ביולוגי

טיפול ביולוגי (הנקרא לעיתים אימונותרפיה - טיפול חיסוני, ביותרפיה, תרופות מונחות מטרה או תרפיה מתקנת תגובה ביולוגית) כולל מגוון רחב מאד של תרופות לטיפול בסרטן. קיימים הרבה מאד סוגים של טיפולים ביולוגיים למחלות הסרטן השונות, אשר פועלים במנגנונים שונים האחד מהשני. מכיוון שכך, תופעות הלוואי של התרופות הביולוגיות שונות זו מזו. בנוסף לכך, התגובה של כל אדם לטיפול היא ייחודית: אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי בעוד שאחרים חווים יותר.

 

תחושותיו של החולה המקבל טיפול ביולוגי הנלוות למחלתו, כמו אי וודאות, חששות או שינויים במצב הרוח, כמו גם תופעות הלוואי של התרופות עצמן, עלולות להשפיע על תפקודו המיני. כך לדוגמא, ישנן תרופות הגורמות לתסמינים הדומים לשפעת, כמו צמרמורת, כאבי שרירים, חולשה, עייפות וחום גבוה. תרופות אחרות עלולות לגרום לשלשולים ולשינויים בעור, דוגמת אדמומיות, פצעונים ופריחה דמוית אקנה (פצעי בגרות) בפנים ובגב. כל אחת מתופעות לוואי אלו ואחרות עלולה להשפיע על מרכיבים שונים של התפקוד המיני כמו שינויים בחשק המיני ובדימוי הגוף.

 

מומלץ לבקש הסבר מהצוות המטפל אודות תופעות הלוואי הצפויות, לדווח לו על הופעתן ולקבל הדרכה להתמודדות איתן. כמו כן, תוכל לקבל הדרכה וסיוע מהצוות המטפל בהתמודדות עם השפעות תופעות הלוואי על החיים האינטימיים שלך בזמן הטיפולים, והפנייה לאנשי מקצוע נוספים בתחום לשם ייעוץ.       

בחזרה למעלה>> 


 

 מידע נוסף בנושא

כתבו:

ליויה כסלו, האחות הראשית באגודה למלחמה בסרטן,

לנה קורץ, אחות ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן.

תודתנו נתונה ל:

עליזה דולב, המנהלת היוצאת של אגף השיקום והרווחה באגודה למלחמה בסרטן,

ד"ר רונן רוב, אורולוג בכיר ומטפל מיני, סגן מנהל מרפאה אורולוגית ומנהל מרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי הלל יפה,

דר' צבי סיימון, מנהל המכון לברכיתרפיה וסגן מנהל יחידת הקרינה במרכז הרפואי ע"ש שיבא, על הארותיהם והערותיהם.

אוגוסט 2013


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך להבין ולדעת יותר על מיניות הגבר. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.