לתרומה
חפש
מידע לחולים
מיניות ודימוי גוף

הריון, אמצעי מניעה ופוריות

עוד בנושא

Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN הקדמה
Big-Bullet-SQR.gif יעוץ מיני לחולים וחולות ניתן באגודה למלחמה בסרטן
Big-Bullet-SQR.gif גוף האישה
Big-Bullet-SQR.gif בעיות שכיחות בתפקוד המיני ודרכי התמודדות
Big-Bullet-SQR.gif השפעות הטיפולים השונים כנגד מחלת הסרטן
Big-Bullet-SQR.gif הריון, אמצעי מניעה ופוריות
Big-Bullet-SQR.gif שאלות ותשובות נפוצות אודות מיניות ומחלת הסרטן
Big-Bullet-SQR.gif סיכום

  


 

הריון, אמצעי מניעה ופוריות

היריון ומחלת הסרטן

כאשר מחלת הסרטן אובחנה במהלך ההיריון ואת נזקקת לטיפול כימותרפי, חשוב מאוד לדון עם רופאך בנימוקים בעד ונגד המשך ההיריון. השיקולים בהם יש לדון קשורים לגיל ההיריון בזמן אבחון המחלה, מצבך הבריאותי בזמן אבחון המחלה ויכולתך להמשיך ולשאת את ההיריון, הצורך בבדיקות הדמייה אותן לא ניתן פעמים רבות לבצע בזמן ההיריון ואופי הטיפול הנדרש.

 

ניתן לבצע ניתוחים מסוימים בזמן הריון כמו ניתוח שד. ניתן לתת תרופות כימיות מסוימות בהריון (בעיקר בשלבים מתקדמים יותר של ההיריון), תוך השגחה ולעיתים ניתן לדחות את תחילת הטיפול הכימותרפי עד לאחר הלידה. דחיית הטיפול הכימותרפי תלויה בסוג הסרטן בו את לוקה, היקף המחלה, עד כמה מתקדם ההיריון וסוג הכימותרפיה המסוים אותו תקבלי. תצטרכי לדבר עם רופאך על ההיריון ולהיות בטוחה כי הנך מודעת לחלוטין לכל הסיכונים והאלטרנטיבות בטרם תקבלי החלטות כלשהן. אחד השיקולים החשובים בשלב זה הוא האפשרות להריון נוסף בעתיד. לעתים (כפי שמוסבר בהמשך) לא יתאפשר הריון לאחר טיפולים במחלת הסרטן עקב פגיעה בשחלות.

 

ההחלטה לגבי כניסה להריון לאחר טיפול במחלת הסרטן מורכבת. יש לקחת בחשבון מספר גורמים על מנת להגיע להחלטה שהינה נכונה לגבייך. מבין השיקולים החשובים יש לציין: מהו פרק הזמן הנדרש על מנת להגיע לסבירות גבוהה שהחלמת, מתי מתרחשות עיקר החזרות של המחלה, מהו המעקב הרפואי הנדרש אחר הישנות מחלה ומתי והאם הריון יפריע לבדיקות מעקב אלו, ומהו פרק הזמן שבו תהיי עדיין פורייה ובעלת יכולת להרות וללדת. נתון חשוב זה קשור לגיל ולטיפולים כימיים קודמים שקיבלת. אחד הגורמים החשובים הנלקחים בחשבון הוא רצונך להרות ,ללדת ולקיים משפחה.

 

אחת השאלות החוזרות הקשורה להריון הינה לגבי הסיכוי להצלחת ההיריון ותקינות העובר. מחקרים רבים הדגישו שאין שכיחות מוגברת של הפלות, או מומים מולדים בנשים שטופלו בעבר (למעלה משנה) בתרופות כימיות. בכל מקרה חשוב להתייעץ עם רופאיך בטרם קבלת ההחלטה.

 

אמצעים למניעת היריון במהלך טיפול כימי

על אף שכימותרפיה עלולה להפחית את הפוריות, קיימת אפשרות שאישה העוברת טיפול כימי תהרה במהלך הטיפול. תופעות הלוואי של כימותרפיה, כגון בחילה ושלשול, עלולות להפחית את יעילות הגלולה למניעת היריון.

 

יש להימנע מהיריון במהלך הכימותרפיה, היות והטיפול עלול לגרום נזק לעובר. מסיבה זו ייעץ לך רופאך להשתמש בשיטה אמינה למניעת היריון (בדרך כלל שיטות 'מחסום' למניעת היריון כגון קונדום או כובעון) במהלך הטיפול ועד לשנה לאחר מכן. כאשר אמצעי המניעה בו את משתמשת הוא התקן תוך רחמי, יש להתייעץ עם הרופאים המטפלים לפני התחלת הטיפול הכימי, או הקרינתי.

 

פעמים רבות ניתן להשאיר בזמן הטיפולים את ההתקן במקומו, כך שתמשיכי להיות מוגנת מפני הריון. אולם לעתים, יש צורך בהוצאת ההתקן על מנת להימנע מסיבוכים, כמו דימום מוגבר בזמן הטיפול הכימי. חשוב לברר האם ההתקן אותו את נושאת מכיל הורמונים (מירנה). לעיתים עדיף לבחור בקיום יחסי מין חיצוניים, המקלים גם על אי הנוחות הקיימת בנרתיק בזמן הטיפול הכימי.

 

אי-פיריון

למרבה הצער, כמה מסוגי הטיפול הכימי עלולים לגרום לפגיעה בשחלות ולאי פיריון. גם טיפולי קרינה לבטן ולאגן עלולים לגרום לפגיעה בשחלות וברחם. אי פיריון היא חוסר היכולת להרות, או להוליד ילד, ועשוי להיות זמני או קבוע. מידת הפגיעה תלויה בגיל (ככל שהגיל עולה הפגיעה חמורה יותר), בתרופות אותן את נוטלת, ובפרוטוקול הטיפולי.

 

מאחר וכיום ניתן לשמר את הפוריות עוד לפני הפגיעה האפשרית, חשוב מאוד כי תדוני בסיכוני אי הפיריון במלואם. נמצאים בארץ מספר מרכזים העוסקים בשימור פריון לחולות סרטן ובמידה ונושא הפוריות משמעותי לגבייך, חשוב כי תתייעצי עם רופאך בטרם תתחילי בטיפול ותופני לאחד ממרכזים אלו לקבלת ייעוץ וטיפול.

 

בשחלות נמצא מאגר הביציות של האישה האחראיות על ייצור הורמוני המין. פגיעה בשחלות, משמעותה פגיעה במאגר הביציות. מאחר ובגוף האישה מאז לידתה לא נוצרות ביציות חדשות הרי שהרס המאגר יגרום לכך שלא תוכלי להרות וללדת, ואילו פגיעה חלקית, משמעותה קיצור תקופת הפוריות לעתיד. עקב הפסקת הפרשת הורמוני המין סביר להניח כי תחושי בתסמיני גיל המעבר.

 

במידה והשחלות לא נפגעו באופן מלא, המחזור החודשי ישוב תוך מספר חודשים מסיום הטיפול וחוסר פוריותך תהיה זמנית ותוכלי להרות בעתיד. במידה ויש לך בן זוג, סביר להניח כי הוא יבקש להצטרף אליך לשיחה בנושא הפוריות- אם לפני הטיפולים הכימיים כאשר דנים בשימור פריון, או לאחר הטיפולים כאשר יידון נושא הריון. כך תוכלו שניכם להיות מודעים לכל העובדות ותוכלו לשוחח אודות רגשותיכם ואפשרויותיכם בעתיד.

 

שימור פיריון בחולות סרטן

בעשור האחרון הוחל לבצע טיפולי פריון שמטרתם לשמר את יכולת האישה להרות וללדת בעתיד. הטיפולים מתבצעים לפני שהשחלות נפגעות מהטיפול הכימי או הקרינתי. טיפולים אלו נועדו לשמר עוברים, ביציות או זקיקים ראשוניים עוד לפני שהשחלות נפגעו בעקבות חשיפה לחומרים כימיים או הקרנות במינון גבוה.

 

הפריית ביציות ושימור עוברים

שימור עוברים בחנקן נוזלי למשך תקופה ארוכה, הוכחה כיעילה ונמצאת בשימוש רוטיני בטיפולי פוריות. במידה וניתן, מומלץ לנשים לעבור טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) והקפאת עוברים לפני מתן טיפול הפוגע בשחלות. לא ניתן ליישם טיפול זה בילדות ובנערות. בנשים ללא בן זוג ניתן להשתמש בזרע תורם (מבנק הזרע) למטרות ההפריה. ביצוע מחזור הפריה חוץ גופית דורש דחייה של הטיפול האונקולוגי למשך מספר שבועות.

 

לעתים, המצב הרפואי אינו מאפשר דחייה בטיפול לתקופה כה ממושכת. על מנת להשיג מספר רב של עוברים יש צורך במתן טיפולים הורמונאליים על מנת לגרות את השחלות. הטיפול גורם לעלייה ברמת האסטרוגן בדם, מצב הדורש התייחסות מיוחדת בנשים החולות בסרטן השד, או בגידולים אחרים המושפעים מהורמונים. לשם כך קיימות תכניות טיפול מיוחדות לגירוי השחלות כמו מתן טמוקסיפן, או מעכבי ארומטז שתפקידם להקטין את הסיכון של השפעת ההורמונים.

 

הקפאת ביציות בשלות

ניתן לשאוב ביציות בשלות מתוך השחלה במחזור הפרייה חוץ גופית (IVF) ולהקפיאן ללא הפרייה עם זרע. אין צורך בבן זוג ואין צורך להשתמש בבנק הזרע על מנת להקפיא ביציות. מבחינת הגירוי השחלתי, שאיבת הביציות, דחייה במתן הטיפול הכימי והסכנות ההורמונאליות, הטיפול זהה לטיפול המתואר בהקפאת עוברים. אולם ההקפאה אינה יעילה באותה מידה. הביציות עלולות להיפגע ושעורי ההצלחה נמוכים (כ-¼ לעומת הקפאת עוברים). נכון לתחילת 2006 דווח על לידה של כ-120 ילדים לאחר הקפאת ביציות.

 

הסטת שחלות

הגנה על השחלות על ידי קיבוען מחוץ לשדה קרינה. ניתן למקם את השחלות ולקבע אותן לדופן הצדדית הגבוהה של האגן, או במרכז מאחורי הרחם, תוך שמירה על אספקת הדם לשחלות. הרחקת השחלות משדה הטיפול הקרינתי מקטינה את מידת הפגיעה בזקיקים העלולה להיות כאמור, מוחלטת או חלקית. כיום, ניתן לבצע פעולות אלו באמצעות לפרוסקופיה. חשוב לדעת מה שדה הקרינה לאגן על מנת שניתן יהיה למקם את השחלות מחוץ לשדה. הסטת שחלות אינה יעילה בנשים המקבלות טיפול כימי. חשוב לבצע את הניתוח סמוך ככל האפשר לטיפול הקרינתי, מאחר ולעתים קרובות השחלות חוזרות לאגן. לאחר הטיפולים ניתן להשיג פריון על ידי מחזור הפרייה חוץ גופית, או לאחר ניתוח להחזרת השחלות למקומן.

 

הקפאה והשתלת רקמת השחלה

כאשר יש צורך לשמר את פוטנציאל הפוריות לפני טיפול כימי ניתן להוציא רקמת שחלה ולשמרה בהקפאה עד לאחר הטיפולים. אם מתברר כי התפקוד השחלתי אבד ומאגר הזקיקים נהרס כתוצאה מהטיפולים, ניתן להשתיל בחזרה לגוף את רקמת השחלה שהוקפאה, ולהשתמש במאגר זקיקים זה לצורכי פריון.

 

ניתן להקפיא רקמת שחלה לצרכי שימור פוריות בנשים אף ללא בן זוג, בנערות ובילדות. הוצאת רקמת שחלה להקפאה הנה פעולה כירורגית לפארוסקופית קצרה, שאינה דורשת הכנה וניתן להתחיל את הטיפול הכימי בסמוך לניתוח.

 

ניתן להקפיא באופן יעיל את רקמת השחלה ולשמור על חיותה במשך שנים רבות. טכנולוגיה זו נמצאת בשימוש מזה כ-10 שנים, עשרות מרכזים בארה"ב, מרכזים רבים נוספים בעולם ומספר מרכזים בארץ מקפיאים רקמת שחלה לפני טיפולים כימיים.

 

לאחרונה דווח מישראל על פריצת דרך עולמית בתחום זה. דיווחנו על אישה שהקפיאה רקמת שחלה לפני השתלת מח - עצם, לאחר הטיפולים השחלות לא תפקדו והאישה סבלה מכישלון שחלה. על מנת להחזיר את הפוריות ולהשיג הריון, רקמת השחלה הופשרה והושתלה. האישה עברה טיפולי הפרייה חוץ גופית, הרתה וילדה בת בריאה. עד כה דווח בעולם על ילד נוסף שנולד לאחר השתלת רקמת שחלה. חשוב להדגיש כי טכנולוגיה זו עדיין ניסיונית.

 

דיכוי שחלתי בזמן קבלת טיפול כימי

ישנן עבודות בספרות המעידות כי דיכוי פעילות השחלה בזמן טיפול כימי, עשוי להגן על השחלות מפני הפגיעה השחלתית הנגרמת מטיפולים כימיים. טיפולים אלו מיועדים רק לנערות ונשים לאחר ההתבגרות המינית ולא לילדות. לעומתן, ישנן עבודות אחרות שלא הוכיחו הגנה על השחלות. כיום מתבצע מחקר שמטרתו להוכיח אם אמנם ניתן להשיג הגנה על השחלות על ידי דיכוי פעילות שחלתית בזמן חשיפה לכימותרפיה.

 

הטיפול ניתן בזריקות (זולדקס, דקפפטיל) מידי חודש, עדיף להתחיל את הטיפול לפני התחלת הטיפול הכימי. חשוב לציין כי טיפול זה מונע דמום מוגבר, או דימום לא סדיר בזמן הכימותרפיה וטיפול זה אף משמש למניעת הריון. חסרונות הטיפול, בעיקר אם הוא ניתן לאורך זמן, קשורים בתופעות חוסר אסטרוגן כמו גלי חום ופגיעה בצפיפות העצם.

 

מאחר שיעילותן של התרופות בהקשר זה עדיין לא הוכחה מעל לכל ספק בעבודות מחקריות, קופות החולים לא תמיד משתתפות בתשלום, ולעתים קרובות יש צורך באישור על מתן תרופה חריגה שלא בהתוויות.

 

תרומת ביציות

דרך זו פתוחה בפניהן של כל הנשים שנותרו עקרות בעקבות הטיפולים הכימיים או הקרינתיים ולא ביצעו פעולות לשימור פריון, או ששימור הפריון לא הצליח. ביציות אלו אינן מכילות את החומר הגנטי של מקבלת התרומה, אולם הזרע נלקח מבן הזוג והביצית המופרית מוחזרת לרחם מקבלת התרומה. האישה שקיבלה תרומת ביצית עוברת את כל שלבי ההיריון ויולדת את הילד. מבחינת הכנת הרחם לטיפולי תרומת ביצית הטיפול הוא הורמונלי, אינו כרוך במתן זריקות ואין צורך בפעולה הכרוכה בהרדמה. בישראל קיים כיום קושי בהשגת ביציות מתורמות ורוב הביציות נתרמות מנשים מחו"ל והן מיובאות לארץ.

 

ניתוחים משמרים

כאשר נשים צעירות סובלות מגידולים במערכת הרבייה ונושא הפוריות חשוב, יש מקום לשקול עם הרופאים המומחים בגניקו-אונקולוגיה ביצוע ניתוחים משמרי פריון. למשל, ניתוח מוגבל ( trachelectomy) בסרטן צוואר הרחם, תוך שימור הרחם והשחלות, טיפול תרופתי בפרוגסטרון ללא כריתת רחם בסרטן רירית הרחם וכריתת שחלות לא מלאה בגידולים שחלתיים מסוימים.

 

אפשרויות לשימור וטיפולי פריון בנשים חולות במחלת סרטן

סוג טיפול: הקפאת עוברים.

הגדרה: שאיבת ביציות, הפריית מבחנה, והקפאת עוברים כדי לאפשר החזרה לרחם בעתיד.

הערות: השיטה בה נצבר הניסיון הרב ביותר.

יש צורך בגירוי שחלתי (שבועיים מעת קבלת המחזור) והתייחסות מיוחדת לנשים עם גידולים התלויים בהורמונים. יש צורך בזרע בן זוג או בבנק זרע.

 

סוג טיפול: הקפאת ביציות.

הגדרה: שאיבת ביציות, הקפאת ביציות לא מופרות לשם הפשרה והפרייה בעתיד.

הערות: מעט דיווחים בספרות, שעור הצלחה נמוך, אין צורך בזרע להפרייה. ההכנה כמו בהקפאת עוברים.

 

סוג טיפול: הקפאת רקמת שחלות.

הגדרה:ניתוח ללקיחת מקטע משחלה והקפאתו, הפשרה והשתלה חוזרת לגוף לאחר טיפול במחלת הסרטן על מנת לאפשר פריון.

הערות: ניתוח לפארוסקופי, ניתן להתחיל טיפולים מיד לאחר הפעולה. ניתן לבצע בילדות ונערות. ניסיוני, דיווח על 2 לידות נכון לתחילת 2006. לא ניתן בנשים שיש סכנה על המצאות סרטן בשחלות.

 

סוג טיפול: הסטת שחלות.

הגדרה:ניתוח להזזת שחלות משדה קרינה על מנת שלא תיפגענה.

הערות: ניתוח לפארוסקופי, ניתן להתחיל טיפולים מיד לאחר הפעולה. בחלק מהנשים השחלות אינן מתפקדות לאחר הניתוח. השגת פוריות על ידי החזרת השחלות לאגן או במחזורי הפרייה חוץ גופית.

 

סוג טיפול: תרומת ביציות.

הגדרה: נשים ששחלותיהן אינן פעילות לאחר טיפולים יכולות לקבל מאישה תרומת ביציות, שנלקחו במחזור הפרייה חוץ גופי. הביציות יופרו עם זרע בן הזוג והעוברים יוחזרו לרחם המקבלת.

הערות: לנשים שלא שימרו פריון, כאשר השחלות נפגעו אך הרחם לא נפגע. האישה נושאת את ההיריון ויולדת את בנה, הזרע מבן הזוג, ההרכב הגנטי הוא של תורמת הביצית. יש צורך בהסכם חתום.

 

סוג טיפול: פונדקאות.

הגדרה: ביציות ישאבו מנשים ששחלותיהן לא נפגעו, אך הרחם הוצא או נפגע מקרינה. הביציות יופרו במחזור הפרייה חוץ גופית עם זרע בן הזוג והעוברים יוחזרו לרחם הפונדקאית על מנת שתשא את ההיריון.

הערות: אשה שאינה יכולה לשאת היריון לאחר טיפולים בסרטן. שאיבת ביציות, הפרייה חוץ גופית עם זרע בן הזוג, והחזרת העוברים לרחם הפונדקאית על מנת שתהרה, תשא את ההיריון ותלד. יש צורך בהסכם חתום.

בחזרה למעלה>>


 

 מידע נוסף בנושא

נושאים הקשורים בפוריות, הריון וגינקולוגיה נכתבו על ידי פרופ' דרור מאירוב, רופא בכיר ביחידה להפרייה חוץ גופית, האגף לנשים ויולדות, בית חולים שיבא תל השומר, אחראי מרפאת הייעוץ "נאות" נשים אונקולוגיה ותורשה בקופת חולים מכבי וחבר וועת העדכון לנושא גינקו-אונקולוגיה באגודה למלחמה בסרטן.

תודתנו נתונה ל:

דר' ליאורה אברמוב, מנהלת המרפאה לטיפול מיני, בי"ח ליולדות "ליס" המרכז הרפואי ת"א,

דר' נעה אפרת (בן ברוך), מנהלת המכון האונקולוגי, בי"ח קפלן, רחובות, מתאמת וחברת וועדת העדכון לנושא סרטן השד באגודה למלחמה בסרטן,

דר' גילה ברונר, מנהלת השירות הסקסולוגי, המרכז לרפואה מינית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא תל השומר,

עליזה יפה, אחות ראשית לשעבר באגודה למלחמה בסרטן,

ליויה כסלו, יועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן,

על הארותיהם והערותיהם


מידע זה מבוסס על מידע מ- ומהאגודה האמריקאית לסרטן, ה- Americam Cancer Society שנערך עובד ותואם לצרכי הארץ.

דצמבר 2013


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על מיניות ופוריות האישה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.