לתרומה
חפש
מידע לחולים
מיניות ודימוי גוף

השפעות הטיפולים השונים כנגד מחלת הסרטן

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif הקדמה
Big-Bullet-SQR.gif יעוץ מיני לחולים וחולות ניתן באגודה למלחמה בסרטן
Big-Bullet-SQR.gif גוף האישה
Big-Bullet-SQR.gif בעיות שכיחות בתפקוד המיני ודרכי התמודדות
Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN השפעות הטיפולים השונים כנגד מחלת הסרטן
Big-Bullet-SQR.gif הריון, אמצעי מניעה ופוריות
Big-Bullet-SQR.gif שאלות ותשובות נפוצות אודות מיניות ומחלת הסרטן
Big-Bullet-SQR.gif סיכום

 


 

השפעות הטיפולים השונים כנגד מחלת הסרטן

הטיפול הכירורגי (ניתוח)

חלק נכבד ממחלות הסרטן מטופלות על ידי ניתוח, עם או בלי טיפולים נוספים. בניתוח מתכוונים להסיר את רקמת הגידול, ככל האפשר בשלמותה, כשהשוליים בריאים וחופשיים מגידול. מאחר וכוונתו של הכירורג לסלק את כל הגידול מן הגוף, על מנת לרפא את החולה, הוא נאלץ, לעיתים, להסיר גם כלי דם, עצבים או רקמות של איברים סמוכים. במקרים אלה תיתכן, לעיתים, פגיעה במראה החיצוני, בדימוי הגוף, או בתפקוד המיני. לכל ניתוח בכל איבר יכולה להיות השפעה שונה על חיי המין שלך.

 

חשוב לציין שגם אם נפגע תפקוד כלשהו, אין זה סופם של חיי המין. כמעט תמיד ישנן דרכים חלופיות לקבל ולהעניק הנאה ולהעצים את מה ששמור ומתפקד. הצוות המטפל בך ישמח לסייע לך על ידי מתן מידע וייעוץ באשר להשפעת הניתוח על מיניותך, ועל דרכי השיקום עבורך.

 

הטיפול הניתוחי בסרטן השד

השדיים והפטמות הנם מקור להנאה מינית עבור חלק מהנשים. נגיעה בשדיים היא חלק מקובל של המשחק המקדים. נשים מסוימות מסוגלות להגיע לאורגזמה באמצעות ליטוף שדיהן בלבד. ישנן נשים אצלן גירוי השדיים מוסיף להתרגשות המינית ואצל אחרות מגע בשדיים אינו ממלא תפקיד מרכזי ביחסי המין.

 

ניתוח משמר שד (למפקטומי)

הינו הסרה של הגוש הממאיר שאובחן בשד כולל אזור הרקמה המקיפה אותו בלבד, ולא את השד כולו. ניתוח זה עלול להשפיע על האופן בו מרגישות נשים לגבי גופן, ועלול להשפיע על תחושות השד, במיוחד לאחר הטיפול הקרינתי. טיפול מקומי בסרטן שד, עלול להפריע להנאה הנובעת מנגיעה בשדיים.

 

ניתוח כריתת שד (מסטקטומי)

הוא שמו של ניתוח להסרת השד. ניתוח זה יוצר שינוי גוף העלול להשפיע על גירוי מיני באופנים רבים, במיוחד אם בעבר חווית גירוי באמצעות מגע בשדייך. ישנן נשים המרגישות כי הניתוח השפיע על דימוין העצמי וכי הן חשות פחות נשיות. לעומתן, ישנן נשים רבות שנשיותן לא נפגעת למרות אובדן השד.

 

צלקות הניתוח והליך ההחלמה מהניתוח עשויים להיות שונים מאישה לאישה ותלויים ביכולת הריפוי של הגוף. ישנן נשים הנהנות ממגע באזור הניתוח, לאחר החלמת הצלקת. נשים אחרות אינן נהנות ממגע באזור זה ולעיתים לא ייהנו אף ממגע בשד והפטמה בצד שלא נותח. חלק מן הנשים אשר עברו כריתת שד מרגישות שלא בנוח בעת משגל, כאשר הן מעל לבן זוגן, כיון שאזור השד החסר בולט יותר בתנוחה זו. לעיתים רחוקות קורה שנשים מפתחות כאב כרוני בחזה ובכתפיים לאחר כריתת שד מלאה. ניתן להקל על כאב זה במהלך משגל, על ידי תמיכה באזורים אלה באמצעות כריות. כמו כן, על מנת למנוע חוסר נוחות, הימנעי מתנוחות בהן מונח עומס המשקל על החזה או הזרוע.

 

לאחר ניתוח כריתת שד חלקית, או הסרת גוש, יושלם הטיפול במחלה באמצעות טיפול קרינתי. במהלך תקופה זו העור רגיש, ולעיתים אדמומי וכואב. אולם, תחושת השד והפטמה אמורה להישאר נורמאלית. שחזור שד עשוי לשקם את צורתו וגודלו, אולם אינו יכול לשקם תחושת שד נורמאלית. עם הזמן הופך העור על גבי השד המשוחזר לרגיש יותר, אולם עלול שלא לספק את אותה ההנאה שבטרם הניתוח. עם זאת, שחזור שד עוזר לעיתים לנשים לחוש יותר בנוח עם גופן, ולהרגיש מושכות יותר. נשים אחרות, לעומתן, אינן מעוניינות, או מרגישות צורך בשחזור השד. חשוב להדגיש כי ניתוח שד, או טיפול בקרינה לשדיים אינם מפחיתים פיזית את תשוקתה המינית של אישה. כמו כן, הם אינם מפחיתים את יכולתה של האישה לייצר סיכה וגינאלית, להרגיש וליהנות מתחושה נורמאלית באיברי המין, להגיע לאורגזמה ואינם משנים את יכולתה לחוות הנאה מינית.
 

מידע נוסף בנושא הטיפולים השונים הכרוכים במחלת סרטן השד, טיפול כימי, טיפול הורמונאלי וטיפול קרינתי, כמו גם דפי מידע לגבי התרופות השונות לטיפול במחלות הסרטן השונות קיים באגודה למלחמה בסרטן.

 

איברים העשויים להיות מעורבים בניתוח באזור אגן הירכיים כתוצאה ממחלות הסרטן

איברי המין והרבייה הנקביים כוללים את הרחם, צוואר הרחם (הכניסה אל הרחם בקצה העליון של הנרתיק), חצוצרות, שחלות (איברים המייצרים ביציות והורמונים), נרתיק, פות, שלפוחית (אזור אגירת השתן), ופי הטבעת (קצה תחתון של המעיים).

 

כריתת רחם (היסטרקטומי)

במהלך ניתוח כריתת רחם מסירים את הרחם וצוואר הרחם באופן כירורגי. כאשר מוסר הרחם, תופר המנתח את החלק העליון של הנרתיק, פעולה אשר הופכת אותו לקצר מעט יותר מאשר לפני כן. במהלך ההחלמה מתנקז נוזל מן הנרתיק. הקצה העליון של הנרתיק מחלים תוך זמן קצר באמצעות רקמת צלקת, והופך למעין צינור סגור. הנרתיק, בניגוד לחששותיהן של נשים מסוימות, לא נותר פתוח אל חלל הבטן.

 

הנרתיק הקצר מעט יותר, על פי רוב, אינו מהווה בעיה כלל. אולם, בהתחלה, בתקופת ההחלמה, עשויה החולה להעדיף שלא לקיים יחסי מין חודרניים, או לדאוג כי בן הזוג יהיה עדין ביותר. נסו תנוחות שונות על מנת לבדוק אילו הן הנוחות ביותר. התנוחה בה האישה נמצאת מעל עשויה להיות הטובה ביותר, כיוון שאז היא יכולה לשלוט בעומק החדירה. כריתת רחם עלולה להשפיע על חווית האורגזמה של האישה, כיון שעצבים המוליכים אל הנרתיק עלולים להיות מושפעים מן הניתוח. מרבית הנשים מגלות כי הן מסוגלות עדיין לחוות אורגזמה, אולם התחושה עלולה להיות שונה מאשר לפני הניתוח. על אף שהנרתיק עשוי להיות קצר יותר, בדרך כלל הזוגות מתרגלים לשינוי זה. הקדשת זמן נוסף לליטוף וסוגים אחרים של משחק מקדים, תעזור להבטיח כי הנרתיק יתארך בשל הגירוי, בטרם יתחילו בני הזוג בקיום יחסי מין חודרניים.

 

במידה ונדמה כי הנרתיק אינו עמוק מספיק, ישנן דרכים בהן יכולה האישה לתת לבן זוגה הרגשה של עומק רב יותר. היא יכולה למרוח ג'ל סיכה על השפתיים החיצוניות וחלק הירך העליון, ולהצמיד את ירכיה במהלך המשגל. כמו כן, היא יכולה להניח את ידיה סביב בסיס הפין של בן זוגה במהלך קיום יחסי המין. ישנם מנתחים המתמחים בביצוע ניתוח המשמר את העצב שעשוי להזיק פחות לעצבים. חשוב לזכור שהתפקוד המיני של האישה לאחר ניתוח תלוי בראש ובראשונה באיכות חיי המין לפני הניתוח, בחוויות עבר מיניות ובקשר הזוגי. כשאלו חיוביים - השפעת הניתוח תהיה מזערית או שלא תהיה קיימת כלל.

 

כריתת שחלות (אופורקטומי)

בניתוח זה מוסרת השחלה. במידה ומוסרות שתי השחלות, התוצאה היא הקדמת תופעות גיל המעבר וסביר להניח כי תחושי בתסמינים האופיינים לגיל המעבר. התסמינים מתרחשים במהירות רבה יותר מאשר ההתחלה ההדרגתית המתרחשת באופן טבעי. הירידה החדה בהפרשת ההורמונים עלולה לגרום ליובש בנרתיק אותו ניתן לפתור באמצעות תכשירי לחות מקומיים.

 

כריתת פות (וולוקטומי)

בניתוח זה מסירים חלק מן הפות, או את כולו. זהו ניתוח נדיר, ההכרחי לעיתים עבור נשים החולות בסרטן הפות. הסרה של הפות עלולה להשפיע על תחושות במהלך קיום יחסי מין, במיוחד אם היה צורך להסיר את הדגדגן. חלק מהנשים תוכלנה לעבור ניתוח לשחזור השפתיים החיצוניות והפנימיות של איברי המין. נשים אשר עברו כריתת פות עשויות לחוות בעיה בעת הגעה לסיפוק מיני וחוסר תחושה באזור איברי המין שלהן לאחר הניתוח. כאשר הוסרו קשרי לימפה במפשעה מתרחשת לעיתים קרובות נפיחות באיברי המין או הרגליים של האישה. הנפיחות עלולה להיות מלווה בכאב ותשישות. כמו כן, עלולה הנפיחות להוות בעיה בעת קיום יחסי מין ולכן בני הזוג זקוקים לתקשורת טובה בכדי למצוא תחליפים לגירוי המיני שאליו הורגלו בעבר. יש לציין כי סוג סרטן זה נדיר בישראל ומדי שנה מאובחנות מספר חולות בודדות במחלה.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברות העוסקות בנושאי סרטן הרחם, צוואר הרחם, השחלות והפות.

 

ניתוח רדיקאלי באגן

ניתוח זה מבוצע לנשים במקרה של הישנות מחלת סרטן צוואר הרחם באופן מקומי לאגן, למרות ניתוח, או טיפול קרינתי קודם. בניתוח זה הרחם, צוואר הרחם, השחלות והחצוצרות, הנרתיק, השלפוחית, השופכה והרקטום מוסרים. המנתח יוצר שני פתחים (הנקראים סטומות), האחד עבור שתן והשני עבור צואה. במקרה זה, ניתן על פי רב לשחזר את הנרתיק. ההחלמה מניתוח מורכב זה אורכת זמן רב.

 

מרבית הנשים מתחילות לחזור לתפקוד רק לאחר כ-6 חודשים לאחר הניתוח. לחלקן לוקח אף שנה, או שנתיים, על מנת להתרגל לניתוח ולשינוי הגופני במלואו. אולם, נשים יכולות לחיות חיים מלאים ופוריים. באמצעות אימון ונחישות הן יכולות אף לחוש תשוקה והנאה מינית, ואף אורגזמה. לעיתים קרובות לא מסירים את איברי המין החיצוניים, לרבות הדגדגן, כך שהאישה יכולה עדיין לחוש הנאה בעת מגע באזור זה. חשובה מאד השיחה עם הרופא המנתח לפני הניתוח, כדי להבין את מהלך הניתוח ואת השלכותיו.

 

כריתת הרקטום (אבדומינו-פריניאלי)

ניתוח זה הוא אחד מסוגי הניתוחים השונים במהלכם מסירים גידולים מן המעי (מעי גס או חלחולת). ניתוח זה עלול להשפיע על העצבים המובילים אל הרחם, הנרתיק והדגדגן. תהליכי ניתוח מודרניים מכוונים שלא לפגוע בעצבים בחלק זה של הגוף, אך אף על פי כן עלולות נשים להיווכח כי תחושותיהן במהלך יחסי מין ותחושת האורגזמה לאחר הניתוח שעברו, שונות מבעבר. כריתת הרקטום אינה מזיקה לעצבים השולטים בתחושת האיברים המיניים הנשיים, או באורגזמה. נשים מסוימות עשויות להיווכח כי הלחות בנרתיק פחותה מבעבר, בייחוד אם הוסרו שחלותיהן. שימוש בג'ל על בסיס מים יכול לעזור להפוך את יחסי המין לנוחים יותר. קיום יחסים בתנוחות מסוימות עלול להיות לא נוח ומכאיב. בני הזוג יצטרכו לנסות תנוחות שונות ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

 

באגודה למלחמה בסרטן ניתן לקבל ללא תשלום חוברות העוסקות במחלות סרטן המעי הגס, הרקטום, וטיפול בבעלי סטומה

 

כריתת שלפוחית השתן

כריתה זו מבוצעת כטיפול בסרטן שלפוחית השתן. משמעותה היא שהמנתח מסיר את שלפוחית השתן, ולעיתים קרובות גם את הרחם, השחלות, החצוצרות, צוואר הרחם, הדופן הקדמי של הנרתיק והשופכה. נשים רבות העוברות ניתוח זה נמצאות לעיתים קרובות מעבר לגיל המעבר עדיין מקיימות חיי מין פעילים. במידה ואישה צעירה עוברת כריתת שחלות היא צפויה לחוות תופעות גיל המעבר.

 

נשים אשר עברו ניתוח כריתה רדיקלית של שלפוחית השתן תהיינה בעלות אורוסטומיה - פתח מלאכותי שיוצרים במהלך הניתוח בבטן האישה דרכו מתנקז השתן. ניתוח זה מסיר לעיתים קרובות מחצית מן הנרתיק, אולם החדירה עדיין אפשרית ולעיתים קרובות משחזרים המנתחים את הנרתיק. אישה שעברה ניתוח מסוג זה עלולה לסבול מכאבים בעת קיום יחסי המין במידה והניתוח פגע באורכו של הנרתיק. ניתן להפחית את הכאב בעת קיום יחסי מין על ידי שימוש בג'ל סיכה, או קרם לחות מיוחד לנרתיק, תחליפי הורמונים ואבזרי הרחבת נרתיק בהתייעצות עם הרופא המנתח.

 

במידה ולא עברת ניתוח לשחזור הנרתיק, ונרתיקך קצר, את עשויה עדיין ליהנות מיחסי מין. שינוי בתנוחה (זה לצד זה, או כאשר האישה מישרת את רגליה בזמן החדירה) המגביל את עומק החדירה עשוי להועיל אם את מרגישה שנרתיקך קצר. כמו כן, את יכולה למרוח ג'ל סיכה על שפתייך החיצוניות וחלק הירכיים העליון, ולהצמיד את ירכייך במהלך קיום יחסי המין. אם המשגל בכל זאת מסב כאב, יכולים עדיין בני הזוג להגיע לאורגזמה באמצעות מגע הדדי.

 

סטומה (אורוסטומיה, קולוסטומיה ואילאוסטומיה)

סטומה הינו פתח מלאכותי מחוץ לגוף העלול לגרום לאי נוחות בקיום יחסי מין בתנוחות מסוימות. הצורך להחליף שקית סטומה בטרם קיום יחסי מין עלולה להפחית ספונטניות, ולעיתים חוששים אנשים מדליפה של הסטומה. אורוסטומיה מנקזת שתן מבעד למעבר חדש, שנוצר מקטע של המעי וממנו מבעד לפתח הקרוי סטומה, הנמצא בדופן הבטן. קולוסטומיה ואילאוסטומיה הינם פתחים בבטן שנוצרו בניתוח עבור יציאת צואה מן המעי הגס. באילאוסטומיה, הפתח נמצא בחלק מן המעי הדק הקרוי אילאום.

 

במידה ואת בעלת סטומה של הבטן, היכולת שלך לבצע שינוי יכולה לעזור להגביר את שביעות הרצון מחיי המין שלך. ישנן מספר דרכים באמצעותן תוכלי להסתגל ולסגל לעצמך דרכי התמודדות:

  • לפני קיום יחסי מין, ודאי כי מגן העור והשקית מותאמים במקום כהלכה.
  • בדקי את הסוגר ורוקני את השקית לפני קיום יחסי המין, על מנת להפחית את הסיכוי לדליפה.
  • שאלי את אחות הסטומה לגבי כיסוי בד לשקית. ישנם לבנים סקסיים העוזרים להסתיר את הסטומה.
  • ניתן להשתמש בשקית מיוחדת, קטנה יותר, במהלך קיום יחסי מין.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את ארגון בעלי סטומה, במסגרתו ניתן לקבל מידע, שירותים סיוע ותמיכה על ידי מתנדבים. טל. 03-5721618. כמו כן, ניתן לפנות ל'טלמידע' לקבלת רשימת אחיות הסטומה במרכזים הרפואיים השונים ולמידע נוסף בנושא זה: 1-800-599-995.

 

היכולת להגיע לאורגזמה לאחר ניתוחים באזור האגן

נשים אשר עברו כריתת רחם, או שלפוחית שתן שואלות לעיתים האם ישפיע הניתוח על יכולתן להגיע לאורגזמה. נשים אשר הדפנות הקדמיות של נרתיקיהן הוסרו כחלק מניתוח הסרת שלפוחית השתן טוענות, כי לדבר השפעה מועטה, אם בכלל, על האורגזמות שלהן. נשים אלה יכולות עדיין להגיע לאורגזמה במהלך יחסי מין ואומרות כי תחושת האורגזמה זהה לחלוטין לזו שהייתה להן טרם הניתוח. על פי דיווחן לא לוקח להן זמן רב יותר מבעבר להגיע לאורגזמה.

 

הסרת קשרי לימפה

אם, כחלק מטיפולך, הוסרו קשרי לימפה, עלולה להיגרם נפיחות באזור זה. למשל, כאשר מוסרים קשרי הלימפה מן הזרוע, כחלק מטיפול נגד סרטן שד, הזרוע בצד הניתוח עלולה להתנפח. אם מוסרים קשרי לימפה מן המפשעה, עלולה להיגרם נפיחות ברגליים.

הנפיחות נקראת לימפדמה. לימפדמה עלולה להשפיע על האופן בו את מרגישה לגבי גופך, ועלולה להקשות על השימוש ברגל או בזרוע הנגועה. ייתכן ותצטרכי למצוא תנוחות לקיום יחסי מין אשר אינן מעמיסות את המשקל על הזרוע, או הרגל בה קיימת הלימפדמה.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת מידע בנושא "לימפדמה" וכן רשימה של פיזיותרפיסטיות שהוכשרו לעיסוי לימפטי כטיפול בלימפדמה. לקבלת מידע נוסף 'טלמידע': 1-800-599-995

 

קטיעת גפיים

עיתים הטיפול במחלות הסרטן עלול לכלול קטיעה, או הסרה של חלק מן הזרוע או הרגל. קטיעות עשויות לגרור שינויים מסוימים בקיום יחסי מין. אישה אשר איבדה גף עשויה לתהות, למשל, האם עליה ללבוש את הגפה המלאכותית במהלך המגע המיני. התשובה תלויה בבני הזוג. לעיתים הפרוטזה (האיבר המלאכותי) עוזרת במיקום תנוחות ולקלות התנועה. אולם, הרצועות המחברות אותה עלולות להפריע. ללא פרוטזה, עלולה בת הזוג בעלת הקטיעה לחוות קושי בשמירה על יציבות במהלך המשגל. ניתן להשתמש בכריות על מנת לתמוך בחלק הגף הנותר. קטיעות עלולות לגרום לכאב כרוני, או לכאב "פנטום" (תחושות של כאב במיקום הגף המקורי). תופעות לוואי אלה עלולות להפריע לחשק המיני ולהסיח את הדעת במהלך קיום יחסי מין. אם את חווה כאב שוחחי עם רופא, או אחות אודות תרופות להקלה על הכאב.

 

ניתוחים באזור הראש והצוואר

סוגים מסוימים של סרטן הראש והצוואר מחייבים טיפול כירורגי, אשר לעתים פוגעים בשלמות איברי הפנים. הצלקות והחסרים הנוצרים בעקבות הניתוח עלולים לפגוע בתחושת הביטחון והדימוי העצמי. ניתוח המערב את הלסתות, החך, השפתיים או הלשון עלול לפגום בבליעה ובדיבור. ההתקדמות הרפואית בתחום ההשתלות ובניתוחים הפלסטיים עשויים להעניק מראה תקין ולהביא לשיפור בדיבור ובבליעה.

 

כריתת גרון שלמה (לרינג'קטומי)

הינו ניתוח המחייב הוצאת הגרון והפרדה בין דרכי הנשימה העליונים והכניסה לוושט. במהלך הניתוח מסירים את מיתרי הקול ויש צורך בתהליך שיקום על ידי פניה לקלינאי תקשורת. כדי לנשום יוצר המנתח פתח קבוע בתחתית הצוואר (טראכאוסטומיה), המאפשר נשימה ישירות לריאות. היעדר נשימה דרך האף פוגע בחימום, סינון ולחלוח של האוויר, בנוסף לפגיעה האסתטית הנגרמת מעצם הימצאות פתח בצוואר.

 

כדי להבטיח את המראה הנעים וסינון האוויר מומלץ לכסות את הפתח בצוואר (הסטומה) על ידי כיסוי ייחודי המאפשר סינון, חימום ולחלוח של האוויר ובאותו זמן מקנה מראה טבעי. ניתן לייצר כיסויי סטומה מתכשיטים, בדים צבעוניים וכל חומר אחר, המקנה מראה אסתטי ותחושה טובה

 

במהלך פעילות מינית רצוי להמשיך ולכסות את הסטומה כדי להבטיח מראה אסתטי ולמנוע פליטת אוויר חם לבן הזוג. במהלך הפעילות המינית עלול בן הזוג להגיב באופן קשה לקולות הנשימה והמראה. דיבור במהלך קיום יחסי מין יכול להיות בעייתי וקשור לשיטת שיקום הדיבור המועדפת. בכל מקרה, ניתן להביע רגשות על ידי הנחיית ידו של בן הזוג ושימוש בשפת הגוף. כמו כן, ניתן לשוחח על סוגי נגיעות ותנוחות אותם את אוהבת לפני, או בסמוך לקיום היחסים

ניתן להפחית את הריח מהסטומה על ידי הימנעות משתיית משקאות אלכוהוליים בצורה מופרזת, שמירה על ניקיון הסטומה ומערכת הנשימה העליונה ושימוש בבשמים ומי קולון. ייתכן ותהיינה תנוחות, או פעילויות מסוימות, שיקשו על הנשימה במהלך היחסים, רצוי כי תבדקו את התנוחות המתאימות עבורכם בכדי להמשיך וליהנות כמו בעבר.

 

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה שירות שיקום ויעוץ מיוחד למנותחי גרון אותו מרכזת קלינאית התקשורת של האגודה, פרידה קורנברוט. טל. 03-5719576

 

הטיפול הקרינתי (רדיותרפיה)

יש החוששים מהשפעת הקרינה על בן הזוג, בזמן קיום יחסי מין. חשוב לציין, כי אינך מהווה סיכון לבן זוגך. אינך יכולה להדביקו במחלת הסרטן, ואין בגופך שאריות קרינה פעילות ברגע שהורחקת ממקור הקרינה. עם זאת, קרינה יכולה להשפיע על האיברים המצויים בטווח האזור המוקרן ועל תפקודם. אחות הקרינה תדריך אותך בנוגע להשלכות הטיפול הקרינתי הייחודיות לך. קיום יחסי מין מושפע מסוג ומכמות הקרינה שקיבלת, כמו גם מהאזור המוקרן.

 

קרינה לאזור האגן

הטיפול הקרינתי לאזור האגן משפיע על תפקוד האיברים המצויים בטווח האזור המוקרן. בין היתר עלול להיות מושפע תפקוד השחלות, ולכן אישה העוברת טיפול קרינתי באזור האגן עלולה לחוש בסימפטומים של גיל המעבר כמו הפסקת מחזור הווסת, גלי חום, עור יבש ויובש בנרתיק.

 

התופעות עלולות להופיע במהלך הטיפול, ולאחר סיומו. אם התופעות נמשכות גם לאחר הטיפול התייעצי עם רופאך באשר לטיפול אפשרי. אישה שמקבלת קרינה לאגן עלולה לחוש צריבה, או כאב בזמן קיום יחסי מין. עם זאת, ישנן נשים שמרגישות מספיק נוח להמשיך ביחסי מין גם תוך כדי טיפול בקרינה חיצונית לאגן.

 

באופן כללי, יחסי מין מותרים ורצויים והם מסייעים בשמירה על גמישות הנרתיק ותפקודו. עם זאת, רדיותרפיה גורמת לנזק זמני לרירית הנרתיק. החלמה מלאה של הרירית תתרחש רק אחרי מספר חודשים. מומלץ להימנע מיחסי מין לאחר קרינה פנימית, בה מוחדר לגוף חומר רדיואקטיבי, במשך כ-10-14 ימים. הקרינה עלולה להפוך את רירית הנרתיק ליבשה, רגישה או מדממת למגע. חומרי סיכה על בסיס מימי עשויים לסייע ולהקל על החדירה בעת קיום יחסי מין. בכל מקרה, רצוי להתייעץ עם הרופא/ה ו/או עם האחות במכון שבו את מטופלת.

 

באגודה למלחמה בסרטן תוכלי לקבל חוברת העוסקת ביתר פירוט בטיפול הקרינתי לאזור הבטן והאגן. 'טלמידע': 1-800-599-995.

 

מאמנים נרתיקיים

מאמנים אלו גלילים העשויים חומר פלסטי - חלק, בעלי קוטר ואורך שונים. הגליל הקטן הוא באורך וקוטר כמו טמפון, והגליל הגדול דומה בגודלו לאיבר מין בזמן זקפה (או למפסק נרתיקי המסייע לגינקולוג בבדיקה). את הגלילים מחדירה האישה בעצמה לנרתיק בעזרת ג'ל, שהוא חומר סיכה על בסיס מים. אין להשתמש בקרם, או במשחה על בסיס שומני, שכן הללו מגבירים את הגירוי של הרירית.

 

הטיפול הוא טיפול מניעתי, והוא מומלץ לכל אישה בכל גיל לאחר טיפול בקרינה לאגן. ניתן להתחיל להשתמש במאמנים בתום טיפולי הקרינה לא יאוחר משבועיים מתום ההקרנות. כמו כן רצוי להיבדק על ידי גניקולוג לפני תחילת השימוש. השימוש במאמנים נרתיקיים מומלץ במשך הטיפולים בקרינה חיצונית ולאחר טיפול בקרינה פנימית. אם נושא זה רלבנטי לגבייך, מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל, או עם האחות המייעצת בנושא מיניות באגודה למלחמה בסרטן.

 

תקופת ההחלמה של הנרתיק יכולה להימשך שבועות ואף מספר חודשים. חלק מתהליך הריפוי הטבעי של הרירית מתבטא ביצירת צלקות, כמו באזורים אחרים בגוף. כתוצאה מכך עשויה האינטימיות של בני הזוג להיפגע: אזור איברי המין, שנקשר קודם עם הנאה, קירבה ופוריות, נחשף עתה לבדיקות וטיפולים, והופך להיות מקור לחרדה וכאב. דרוש עתה זמן ואורך רוח, כמו גם זהירות רבה, על מנת לשקם את יחסי הקרבה של בני הזוג.

 

אופן השימוש במאמנים נרתיקיים

בחרי את הגליל הקטן ביותר והצמידי אליו את ידית ההחדרה. מרחי את הגליל על צידו המעוגל ולכל אורכו בחומר סיכה על בסיס מים חסר ריח וצבע הניתן להשגה בכל בית-מרקחת ללא מרשם. בחרי זמן בו לא תופרעי למשך עשר דקות. שכבי על גבך כשברכייך כפופות ומעט מופרדות זו מזו. החדירי את הגליל בעדינות לתוך הנרתיק כשאת אוחזת בידית ההחדרה. סביר להניח שלא תחושי כאב או אי-נוחות, אבל אם נתקלת בקושי או כאב, אל תוציאי את הגליל. עצרי את הפעולה, נשמי עמוק, הרפי את שרירי האגן ונסי שוב להחדירו. השימוש במראה יכול לסייע. עשי זאת בעדינות, אל תפעילי כוח.

 

לאחר שהחדרת את הגליל לכל אורכו שכבי במשך 10 דקות, כשהגליל הפלסטי בתוך הנרתיק. תוכלי לקרוא, לנוח או להקשיב למוזיקה. לאחר 10 דקות תוכלי להוציא את הגליל. שטפי אותו במים חמים וסבון, ויבשי את הגליל. יתכן דימום נקודתי קל. הוא אינו מדאיג, אך רצוי לדווח עליו לאחות שהדריכה אותך או לרופא. בשבוע הראשון חזרי על הפעולה יום-יום כשאת משתמשת עדיין בגליל הקטן, הדק ביותר, למשך 10 דקות בכל פעם. לאחר שהחדרת את הגליל הקטן ביותר, מבלי שנגרמו לך אי-נוחות, או כאב, תוכלי לעבור לגודל השני. חזרי שוב על התהליך לאט ובהדרגה, עד שתחושי נוחות והרפיה. לאחר שהחדרת את הגליל השני, מבלי שנגרמו לך אי- נוחות או כאב, תוכלי לעבור לגליל השלישי בגודלו.

 

שימי לב: ייתכן ובגלילים הגדולים יותר תחושי מעצור, אל תפעילי כוח. המשיכי בפעולה זאת עד לגליל האחרון. כשאת מרגישה בנוח עם החדרת הגליל הגדול, המשיכי בפעולה זו שלוש פעמים בשבוע. עם הזמן, תוכלי לעבור לשימוש במאמנים אחת ליומיים. עליך להתמיד בכך. בתקופת השימוש במאמנים ניתן לקיים יחסי מין. גם בזמן קיום יחסי מין רצוי להשתמש בג'ל סיכה, כדי להקל על החדירה ולמנוע כאב. בזמן קיום יחסי מין יתכן דימום נקודתי. הוא אינו מדאיג, אך רצוי להתייעץ עם הצוות הרפואי המטפל בך.

 

הטיפול הכימי (כימותרפיה)

כימותרפיה היא שימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) על מנת לחסל את התאים הסרטניים. כמה מתופעות הלוואי של כימותרפיה, כגון: הרגשת בחילה, חולשה, דיכאון, עייפות וחוסר אנרגיה, עלולות להפחית את החשק המיני. אולם, ניתן להפחית ואף להפסיק תופעות לוואי אלה של הטיפול באמצעים שונים.

 

עם סיום הטיפול הכימותרפי יחזור עם הזמן הדחף המיני שלך. אם גרם הטיפול הכימותרפי לנשירת שיער, אובדן משקל, או אם יש לך צנתר מרכזי ורידי, או קטטר (PICC), את עלולה לחוש "שאינך סקסית". חלק מן התרופות הניתנות למניעת בחילה גורמות לירידה בחשק המיני. עם הפסקת נטילת תרופות אלה, צפוי החשק המיני שלך לחזור. אם סבלת בעבר מהרפס של איברי המין, או זיהומי יבלות של איברי המין, עלייך לדעת כי הטיפול הכימותרפי עלול להביא לחזרת תופעות אלו.

 

אם את סובלת מזיהום נרתיקי, התייעצי ברופאך כדי לטפל בו מיד, כיוון שכל זיהום עלול להוות בעיה חמורה יותר, עקב היחלשות המערכת החיסונית שלך. לבשי בגדים רפויים ותחתוני כותנה על מנת לתת לנרתיק 'לנשום'. לאחר הטלת שתן נגבי מלפנים לאחור והימנעי משטיפות. הרופא שלך יכול לספק לך מרשם למשחה וגינאלית, או נר, על מנת לסייע במניעת הופעת דלקת בנרתיק.

 

כיוון שהמערכת החיסונית שלך עלולה להיות פגיעה מהרגיל, חשוב במיוחד לקיים יחסי מין בטוחים ולהשתמש בקונדומים על מנת למנוע זיהומים, או מחלות העלולים לפגוע ברירית הרחם ולגרום לכאבים בזמן קיום יחסי המין. על כן, מומלץ להקפיד על ביקורת תקופתית אצל רופא הנשים. זוגות שאינם מורגלים בשימוש בקונדום במהלך יחסי מין, מומלץ כי יקיימו יחסי מין חיצוניים, ללא כניסת הפין לנרתיק.

 

טיפול כימותרפי יכול להקדים את הפסקתו המלאה של המחזור החודשי ולהפחית את כמות ההורמונים המיוצרים על ידי השחלות. את עשויה להבחין בשינויים במחזור החודשי שלך, העלול לעיתים להפסיק כליל. על אף שינוי זה, חשוב לדון עם הרופא שלך באמצעים למניעת הריון, כיון שעדיין אפשרי להרות, אפילו במצב של מחזורי וסת בלתי סדירים. העייפות והשינוי ברמות ההורמונים עלולים לגרום לירידה בדחף המיני העשוי להוביל לגירוי מיני מופחת, יובש בנרתיק, או לכאבים בעת קיום יחסי מין. רצוי להתייעץ עם הרופא המטפל ו/או האחות בנושא זה.

 

נשים שעוברות השתלת מח עצם מתורם, עלולות לסבול ממחלת השתל נגד המאכסן (GVH) בנרתיק. מצב זה עלול לגרום לצריבה, כאב ופצעים באזור הנרתיק. מצב, שיקשה מאוד על קיום יחסים. במצבים קשים יותר עלולה להתפתח היצרות קשה של הנרתיק, עד כדי חסימה מלאה, מצב המצריך התערבות ניתוחית. יש להקפיד על מעקב רפואי על מנת לטפל בתסמינים אלו.

 

חשוב שתדעי שמבחינה רפואית אין כל הגבלה על קיום יחסי מין בתקופת הטיפול הכימי, למעט מצב בו ערכי ספירת הדם שלך נמוכים.

 

כדי להתמודד עם השינויים במראה בעקבות הטיפולים השונים כנגד מחלת הסרטן האגודה למלחמה בסרטן מפעילה תכנית מיוחדת הנקראת "להיראות טוב להרגיש טוב יותר" במסגרתה מוענקים לחולות הסרטן יעוץ תדמיתי, טיפולי טיפוח, איפור וקוסמטיקה, כאשר הקו המנחה הוא לסייע לנשים בהתמודדות עם תופעות הלוואי הקשורות במראה החיצוני, לשפר את ההרגשה האישית והדימוי העצמי, וכך לסייע לחולה להתמודד טוב יותר עם מחלתה. יזמה ומפעילה בהתנדבות את הפרויקט ד"ר פרנסין רובינסון.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברות נוספות המכילות מידע רב ומועיל בנושאים אלו. לקבלתן, ללא תשלום: 1-800-599-995. להצטרפות ומידע על פרויקט "להיראות טוב להרגיש טוב יותר" ניתן לפנות לסילביה אלשוילי, מרכזת הפרויקט בטל: 03-5721618.

 

הטיפול ההורמונלי

כמה מסוגי הסרטן מושפעים על ידי הורמונים המיוצרים בגוף באופן טבעי, כך שניתן טיפול להפחתת רמותיהם של הורמונים אלה. חלק מתרופות הטיפול ההורמונאלי ניתנות כטבליות וחלקן בזריקה.

טמוקסיפן היא תרופת אנטי-אסטרוגן הנמצאת בשימוש נרחב וניתנת לעיתים קרובות כחלק מן הטיפול בסרטן שד. התרופה עלולה לגרום לנשים לחוש בתסמינים הדומים לאלה של גיל המעבר, לרבות כאב וירידה בגמישות הנרתיק, יובש, היצרות והתכווצות הנרתיק וירידה בדחף המיני. ישנן נשים אשר אינן סובלות מתופעות לוואי אלו.

 

ישנם טיפולים הורמונאליים אחרים אשר עלולים לעיתים לגרום לתופעות לוואי העלולות להשפיע על הדחף המיני שלך, כגון עייפות או יובש נרתיקי.

 

טיפול במעכבי ארומטז

ארומטז הינו אנזים, שאחראי על השלב האחרון בתהליך ייצור אסטרוגן, בבלוטת יותרת הכליה וברקמת השומן. הטיפול בתרופות אלו מדכא את ייצור האסטרוגנים באמצעות אנזים הארומטז, ומונע את הגעת האסטרוגן לתאים הממאירים. טיפול זה יעיל רק בקרב נשים אצלן השחלות אינן פעילות. תרופות הפועלות בשיטה זו הינן ארימידקס, פמרה וארומזין.

 

תרופה בשם זולדקס ניתנת לעיתים לנשים בגיל הפוריות. זולדקס מפסיקה את ייצור הורמוני המין על ידי השחלות, כך שהמחזור החודשי פוסק ונשים חוות תסמינים של גיל המעבר בעודן נוטלות את התרופה. זולדקס עלולה לגרום לירידה בדחף המיני. על פי רוב, ניטלת התרופה זולדקס במשך שנתיים, ולאחר שמפסיקים ליטול אותה, יחזור הדחף המיני בהדרגה למצבו הרגיל. תופעות הלוואי האחרות תעלמנה אף הן.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת העוסקת בהרחבה בנושא הטיפול ההורמונאלי בסרטן השד. לקבלתה ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע': 1-800-599-995.

 

ההשלכות המיניות הנגרמות כתוצאה מטיפול במחלות הסרטן

טיפול: כימותרפיה

חשק מיני נמוך: לפעמים

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לפעמים

משגל מכאיב: לעיתים קרובות

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: הקרנות לאגן הירכיים

חשק מיני נמוך:נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לעיתים קרובות

משגל מכאיב: לעיתים קרובות

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: כריתת רחם רדיקלית

חשק מיני נמוך:נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לעיתים קרובות

משגל מכאיב: נדיר

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: כריתת שלפוחית השתן

חשק מיני נמוך:נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: תמיד

משגל מכאיב: לפעמים

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: כריתת הרקטום

חשק מיני נמוך:נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לפעמים

משגל מכאיב: לפעמים

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: ניתוח ראדיקאלי של אגן הירכיים+ שחזור נרתיקי

חשק מיני נמוך: לפעמים

ירידה בסיכה וגינאלית: תמיד

ירידה בגודל הנרתיק: לפעמים

משגל מכאיב: לפעמים

קושי בהגעה לאורגזמה: לפעמים

 

טיפול: כריתת פות רדיקלית

חשק מיני נמוך: נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לא

ירידה בגודל הנרתיק: לפעמים

משגל מכאיב: לעיתים קרובות

קושי בהגעה לאורגזמה: לפעמים.

 

טיפול: דגימת צוואר הרחם

חשק מיני נמוך: לא

ירידה בסיכה וגינאלית: לא

ירידה בגודל הנרתיק: לא

משגל מכאיב: נדיר

קושי בהגעה לאורגזמה: לא.

 

טיפול: כריתת שחלות (הסרת שחלה וחצוצרה אחת)

חשק מיני נמוך: נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לא

ירידה בגודל הנרתיק: לא

משגל מכאיב: נדיר

קושי בהגעה לאורגזמה: לא.

 

טיפול: כריתת שחלות (הסרת שתי השחלות והחצוצרות)

חשק מיני נמוך: לעיתים קרובות

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לפעמים

משגל מכאיב: לפעמים

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: כריתת שד או הקרנות לשד

חשק מיני נמוך: נדיר

ירידה בסיכה וגינאלית: לא

ירידה בגודל הנרתיק: לא

משגל מכאיב: לא

קושי בהגעה לאורגזמה: נדיר.

 

טיפול: השתלת מח עצם

חשק מיני נמוך: לעיתים קרובות

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לעיתים קרובות

משגל מכאיב: לעיתים קרובות

קושי בהגעה לאורגזמה: לעיתים קרובות.

 

טיפול: טמוקסיפן לטיפול בסרטן שד או רחם

חשק מיני נמוך: לפעמים

ירידה בסיכה וגינאלית:לפעמים

ירידה בגודל הנרתיק: לא

משגל מכאיב: לפעמים

קושי בהגעה לאורגזמה: לפעמים.

 

טיפול: טיפול באמצעות מעכבי ארומטז

חשק מיני נמוך: לעיתים קרובות

ירידה בסיכה וגינאלית: לעיתים קרובות

ירידה בגודל הנרתיק: לא

משגל מכאיב: לפעמים

קושי בהגעה לאורגזמה: לפעמים.

בחזרה למעלה>>


 

 מידע נוסף בנושא

זכויות חולי סרטן
תזונה לחולי סרטן
מה לספר לילדיך על הסרטן שלך?

נושאים הקשורים בפוריות, הריון וגינקולוגיה נכתבו על ידי פרופ' דרור מאירוב, רופא בכיר ביחידה להפרייה חוץ גופית, האגף לנשים ויולדות, בית חולים שיבא תל השומר, אחראי מרפאת הייעוץ "נאות" נשים אונקולוגיה ותורשה בקופת חולים מכבי וחבר וועת העדכון לנושא גינקו-אונקולוגיה באגודה למלחמה בסרטן.

תודתנו נתונה ל:

דר' ליאורה אברמוב, מנהלת המרפאה לטיפול מיני, בי"ח ליולדות "ליס" המרכז הרפואי ת"א,

דר' נעה אפרת (בן ברוך), מנהלת המכון האונקולוגי, בי"ח קפלן, רחובות, מתאמת וחברת וועדת העדכון לנושא סרטן השד באגודה למלחמה בסרטן,

דר' גילה ברונר, מנהלת השירות הסקסולוגי, המרכז לרפואה מינית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא תל השומר,

עליזה יפה, אחות ראשית לשעבר באגודה למלחמה בסרטן,

ליויה כסלו, יועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן,

על הארותיהם והערותיהם


מידע זה מבוסס על מידע מ- ומהאגודה האמריקאית לסרטן, ה- Americam Cancer Society שנערך עובד ותואם לצרכי הארץ.

אפריל 2008


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על מיניות ופוריות האישה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.