לתרומה
חפש
סרטן הערמונית
סרטן הערמונית מתקדם מקומי

סרטן הערמונית מתקדם מקומי - הטיפול

עוד בנושא

אפשרויות הטיפול לסרטן ערמונית מתקדם מקומי כוללות טיפול בקרינה, טיפול הורמונלי, מעקב וניתוח. לעתים ניתן שילוב של הטיפולים.

 

בחירת הטיפול

ההחלטה על הטיפול הטוב ביותר אינה תמיד ברורה מאליה, ומתחשבת במספר גורמים, כגון גילך ומצב בריאותך הכללית, שלב המחלה, היקף הגידול הסרטני, רמת ה PSA-בדם, הסיכוי לתופעות לוואי כתוצאה מהטיפול, דעתך על תופעות הלוואי האפשריות, והאם כבר קיבלת טיפול בעבר. צוות רב תחומי המורכב ממנתח (אורולוג) רופאים המתמחים בטיפולים בקרינה, טיפולים הורמונליים  (אונקולוגים), פתולוגים ורדיולוגים ידון במצבך. ייתכן שהצוות יכלול גם אחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ופיזיותרפיסטים. 

 

אפשרויות הטיפול

בגברים צעירים עם תוחלת חיים משמעותית יש לשקול את האופציה הניתוחית, תוך הבנה שלא ניתן יהיה לבצע שימור של עצבי הזקפה. לגברים רבים עם סרטן ערמונית מתקדם מקומי מוצע טיפול בקרינה לערמונית. במקביל לטיפול בקרינה ניתן לפעמים טיפול הורמונלי, טרם הטיפול בקרינה ולאחריו. לחלק מהגברים מוצע טיפול הורמונלי בלבד. הטיפול ניתן גם לחולים שאינם יכולים לקבל טיפול בקרינה או לחולים שאינם יכולים לעבור ניתוח בשל סיבות שונות. אצל חולים שאינם סובלים מתסמיני המחלה, או שסובלים מבעיות רפואיות  אחרות, אי-מתן טיפול תהיה לעתים האפשרות הטובה ביותר (במקביל להמשך מעקב סדיר ובדיקות PSA  יחד עם שליטה בכל תסמין שיופיע). זוהי שיטה נפוצה להתמודד עם גידול סרטני בערמונית בשלב זה, הנקראת "השגחה פעילה".

 

כיוון שהמחלה יכולה להתפתח באיטיות, במקרים מסוימים, אין זה משתלם להסתכן בתופעות הלוואי של הטיפולים השונים. ניתוח להסרת בלוטת הערמונית (כריתת ערמונית) מתאים למספר מצומצם של חולים. טיפול הורמונלי יכול להינתן לפני או לאחר הניתוח, לעיתים גם ניתן טיפול בקרינה לאחר הניתוח. ניתוח מסוג TURP המקל על בעיות במתן שתן, מתאים לחלק מהחולים.

.

 

חוות דעת נוספת

חלק מהחולים מחליטים להיעזר בחוות דעת רפואית נוספת בבואם להחליט על טיפול. אם תרצה בכך, הרופא המטפל יוכל לסייע לך.

ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן אשר ישמח לסייע לך בנושא זה: 1-800-599-995.

 

הסכמה לקבלת טיפול

לפני שתקבל טיפול כלשהו, הרופא יסביר לך על מטרותיו ויבקש ממך לחתום על טופס המצהיר כי אתה מסכים לקבל את הטיפול שיינתן לך מהצוות הרפואי. לא יינתן לך טיפול רפואי ללא הסכמתך. לפני שתתבקש לחתום על הטופס, אתה אמור לקבל את מלוא המידע אודות סוג והיקף הטיפול המומלץ לך, יתרונותיו וחסרונותיו, כל הטיפולים האפשריים האחרים ותופעות הלוואי שלהם. אם אינך מבין את הדברים שנאמרו לך - ספר זאת מיד לצוות הרפואי בכדי שייתנו לך הסבר נוסף. מומלץ שיהיה איתך חבר או קרוב משפחה בזמן קבלת ההסבר על הטיפול המוצע לך בכדי שיסייע לך, ולכתוב רשימת שאלות לפני הפגישה.

 

אם אינך מסוגל להחליט אם לקבל את הטיפול - תוכל לבקש עוד זמן בכדי להחליט. אתה רשאי לבחור גם שלא לקבל טיפול. הצוות הרפואי יסביר לך מה יקרה במצב זה, ויתעד את החלטתך בתיקך הרפואי. היתרונות והחסרונות של הטיפולים בסרטן ערמונית מתקדם מקומית מתוארים בעמודים הבאים. לפני שתקבל טיפול כלשהו, חשוב שתהיה מודע להם במלואם.

קבוצות תמיכה סרטן הערמונית

 


 

מעקב פעיל

בחלק המקרים, סרטן ערמונית בשלב זה מתפתח באיטיות ,וייתכן שלעולם לא יגרום לתסמינים כלשהם. בשל כך, חלק מהרופאים ממליצים למטופל להמתין ולראות אם המחלה מתפתחת בטרם יתחילו טיפול כלשהו.

 

גישה זו כוללת ביצוע בדיקות מעקב שגרתיות, לרבות מדידות PSA, בדיקות רקטליות של הערמונית, וייתכן שביופסיות חוזרות. גברים הבוחרים לבצע מעקב פעיל נמנעים מתופעות הלוואי של הטיפולים ,כגון טיפול בקרינה או טיפול הורמונלי.

 


  

ניתוח סרטן ערמונית מתקדם מקומי

ניתוח בשלב מחלה זה נועד להסיר את בלוטת הערמונית במלואה (כריתת ערמונית( או להקל על תסמיני חסימת דרכי השתן (כריתת ערמונית דרך השופכה - TRUP). הסרת בלוטת הערמונית במלואה עשויה למנוע את התפשטות המחלה ולרפא את החולה. נראה כי כריתת ערמונית רדיקלית מאריכה את חייהם של חלק מהחולים, אך אינה מתאימה לחלק מהם. יחד עם זאת, מחצית מהגברים העוברים כריתת ערמונית כטיפול בסרטן ערמונית מתקדם מקומי יסבלו מהישנות המחלה ויזדקקו להמשך טיפול בקרינה או טיפול הורמונלי.

 

כריתת ערמונית דרך השופכה (TURP)

ניתוח מסוג זה מתבצע כאשר חייבים להסיר את הגידול הסרטני שחוסם את השופכה (הצינורית המנקזת  את  השתן משלפוחית השתן). בניתוח זה מוחדרת דרך השופכה לערמונית צינורית עם מצלמה זעירה. מכשיר חיתוך, המחובר לצינורית, "מגלח" מחלקה הפנימי של הערמונית את הגידול הסרטני ומשחרר את החסימה. ניתוח זה מבוצע בהרדמה כללית או בזריקת הרדמה לגב (אפידורל). חשוב לציין כי לאחר זריקת אפידורל, פלג הגוף התחתון משותק זמנית, כך שלא תוכל לחוש דבר גם כשאתה ער. הניתוח מסייע בהקלה על תסמינים הקשורים במתן שתן, אולם אינו יכול להסיר את כל התאים הסרטניים בערמונית.

 

לאחר ניתוח TRUP

קרוב לוודאי שתתאושש כבר בבוקר למחרת הניתוח. בדרך כלל, יחובר עירוי תוך ורידי שיזרים נוזלים לווריד. העירוי יוסר כאשר תשוב לשתות כרגיל. צינורית (צנתר( תנקז את הנוזל משלפוחית השתן לשקית איסוף חיצונית. הופעת דם בשתן היא תופעה נפוצה לאחר ניתוח זה. בכדי למנוע חסימת הצנתר כתוצאה מקרישי דם, ייתכן שיזרימו לך נוזל לשלפוחית וינקזו אותו החוצה דרך הצנתר. בהדרגה הדם ייעלם מהשתן, ואז ניתן יהיה להוציא את הצנתר. בתחילה, ייתכן שתתקשה לתת שתן ללא הצנתר, אולם הבעיה תחלוף בהדרגה. חלק מהחולים סובלים מאי שליטה קלה במתן שתן בעקבות הליך זה, והוא עלול לגרום לבעיות במתן שתן בטווח הארוך. מרבית החולים משתחררים לביתם כעבור שלושה או ארבעה ימים. לעתים יש להשאיר את הצנתר זמן מה לאחר השחרור.

 

לפני שתשתחרר מבית החולים, האחות תראה לך כיצד לתחזק את הצנתר, וניתן יהיה לארגן לך ביקור בית של אחות מטעם קופת החולים, שתסייע לך בכל בעיה. ייתכן שתסבול מכאבים ואי נוחות במשך כמה ימים לאחר הניתוח, ולכן יינתנו לך משככי כאבים. אם תמשיך לסבול מכאבים למרות השימוש במשככי כאבים - דווח  על כך בהקדם האפשרי לרופא המטפל בך. כ-20% מהחולים סובלים משפיכה נסיגתית (retrograde ejaculation) - מושג המתייחס לחזרתו של נוזל הזרע אחורה, דרך השופכה לתוך השלפוחית, בזמן פליטתו החוצה. במצב זה השתן עלול להיראות עכור לאחר קיום יחסי מין, אך תופעה זו אינה מזיקה.

 

 

כריתת אשכים תת-קופסיתית (הסרת האשכים)

ניתוח פשוט במהלכו מבוצע חתך קטן בכיס האשכים (השק המחזיק את האשכים) ומסירים את החלק באשכים המייצר טסטוסטרון. לאחר הניתוח, המתבצע באשפוז יום, בהרדמה מקומית או כללית, כיס האשכים הופך קטן יותר. לעתים מסירים את שני האשכים במלואם. הרעיון של ניתוח מסוג זה עלול להלחיץ מאוד חלק מהגברים, ולגרום להם לפחד ולחשוש מפני פגיעה בגבריותם. כריתת אשכים מועילה בשליטה על המחלה ובהפחתת התסמינים ב 90%-מהמקרים. לאחר הניתוח, צפויים כאבים, נפיחות קלה ושטפי דם בכיס האשכים, ותופעות לוואי דומות לאלו של התרופות ההורמונליות, כגון גלי חום ואין אונות. לניתוח זה ולטיפולים הורמונליים השפעה דומה על רמת הטסטוסטרון, אך מכיוון שקיימות היום תרופות הורמונליות רבות מאוד, כריתת אשכים אינה הליך נפוץ.

 

מעקב לאחר הניתוח

הרופאים ישגיחו עליך מקרוב במטרה לברר אם המחלה התפתחה באופן משמעותי. קרוב לוודאי שיבוצעו בדיקות דם פעם בחודש עד שלושה חודשים לצורך מעקב אחר רמות ה-PSA בדם, בדיקות רקטליות תכופות, ותישאל אם הופיעו תסמינים חדשים כלשהם. ייתכן שתעבור גם ביופסיות של הערמונית מדי כמה שנים. במידה והבדיקות יראו שהמחלה החלה להתפתח, הרופאים ישוחחו איתך על אפשרויות הטיפול לשליטה במחלה ולשיפור התסמינים, כגון טיפול הורמונלי. במידה והמחלה לא תתפתח, ניתן יהיה להמשיך במעקב ללא כל חשש.

 

קרוב לוודאי שתוכל להשתחרר לביתך כשבוע עד עשרה ימים לאחר הניתוח. הצנתר יישאר ככל הנראה למשך שבוע עד שלושה שבועות, בכדי לאפשר לאזור להחלים. ניתן לארגן ביקור בית של אחות מטעם קופת החולים. אם יהיו לך בעיות כלשהן - דווח לרופא המטפל בהקדם האפשרי. אם אתה סבור שעלולים להיות לך קשיי התמודדות כלשהם בביתך  לאחר הניתוח - דווח על כך לאחות או לעובדת הסוציאלית בזמן האשפוז בבית החולים, כדי שיוכלו לארגן סיוע עבורך. צוות השירות הסוציאלי של בית החולים יעניק לך עצות מעשיות, מיעד ותמיכה לך ולבני משפחתך. עם שחרורך - ייקבע לך תור לביקורת לאחר הניתוח, זהו זמן טוב לשוחח על כל בעיה שתופיע.

 


טיפול בקרינה לסרטן ערמונית מתקדם מקומי

טיפול בקרינה חיצונית (רדיותרפיה)

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרני רנטגן בעלות עוצמה גבוהה המשמידות תאים סרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים באזור סביב, כגון שלפוחית השתן או הרקטום. טיפול בקרינה לסרטן ערמונית מתקדם מקומי ניתן בדרך כלל באמצעות קרינה חיצונית. ייתכן שהרופא ימליץ לך לקבל טיפול הורמונלי לפני או אחרי הטיפול בקרינה. הטיפול ניתן במכון הקרינה של בית החולים, בדרך כלל בימות השבוע, כאשר סוםי השבוע מוקדשים למנוחה. במסגרת הטיפול בשלב מחלה זה יינתן טיפול בקרינה חיצונית במשך 4 עד 7 שבועות. מידע נוסף על תכנון הטיפול ותופעות הלוואי ראה פרק "סרטן ערמונית מוקדם".

 

ברכיתרפיה (קרינה פנימית)

בטיפול זה נעשה שימוש ב"גרגרים" רדיואקטיביים המוחדרים לערמונית. טיפול זה מתבצע תחת הרדמה כללית או בזריקת הרדמה לגב (אפידורל). טיפול זה מתאים רק למספר מצומצם של חולי סרטן ערמונית בשלב זה, ומשולבת בדרך כלל יחד עם טיפול בקרינה חיצונית. טיפול זה ניתן בשתי שיטות: ברכיתרפיה סטנדרטית המשתמשת בגרגרי מתכת רדיואקטיביים קטנים המוחדרים לגידול , או ברכיתרפיה זמנית במינון גבוה (HDR), הכרוכה בהחדרת צינוריות פלסטיק קטנטנות )צנתרים) לבלוטת הערמונית, כשהגרגרים הרדיואקטיביים מוחדרים דרכן לערמונית לפרק זמן קבוע ואז מוצאים החוצה. לאחר הטיפול ניתן להסיר את הצנתרים בקלות, מבלי להותיר חומר רדיואקטיבי בבלוטת הערמונית. טיפולים אלו ניתנים לעיתים לחולי סרטן ערמונית מתקדם מקומי, אך אינם נפוצים. אם נראה לך כי הם עשויים להתאים לך, מוטב שתתייעץ על כך עם הרופא המטפל בך. מידע נוסף על טיפול זה בפרק "סרטן ערמונית מוקדם".

 


טיפול הורמונאלי בסרטן ערמונית מתקדם מקומי

טיפול הורמונלי יכול להינתן לפני טיפול בקרינה או לפני ניתוח, במקרה זה הוא נקרא טיפול ניאו-אדג'וונטי. כאשר הטיפול ניתן לאחר טיפול בקרינה או ניתוח - הוא נקרא טיפול אדג'וונטי (מסייע). מטרת הטיפול היא להקטין את היקפו של הגידול הסרטני, להגביר את יעילות הטיפול הקרינתי, ולהפחית את הסיכון לחזרת המחלה. טיפול הורמונלי יכול להינתן גם לבדו, והוכח כי הוא מאריך את תוחלת חייהם של החולים, אך הוא אינו יכול לרפא את המחלה. הורמונים שולטים על גדילתם ופעילותם של תאים בריאים. על מנת להתפתח, הגידול הסרטני תלוי בהורמון טסטוסטרון, המיוצר על ידי האשכים. טיפולים הורמונליים מפחיתים את כמות הטסטוסטרון בגוף, וכך משפיעים על התפתחותו של הגידול הסרטני.

 

טיפולים אלו ניתנים בזריקות או בטבליות, ולעתים מתבצע ניתוח (כריתת אשכים תת-קופסיתית) בכדי להסיר את האשכים המייצרים טסטוסטרון (ראה למעלה).

 

מידע נוסף על הטיפול ותופעות הלוואי ראה בפרק "סרטן ערמונית מוקדם"

חזרה למעלה >>


 מידע נוסף בנושא

טיפול בקרינה לערמונית
קבוצת תמיכה - סרטן הערמונית

ינואר 2016 - אושרו בסל הבריאות: תרופת Xtandi -enzalutamide לסרטן הערמונית הגרורתי ובדיקת PET-CT עם חומר הניגוד 68GA-PSMA.

דפי מידע על התרופה והבדיקה יועלו לאתר בקרוב.

תודתנו נתונה ל:

פרופ' עופר יוספוביץ,

מנהל היחידה לאורולוגיה אונקולוגית במרכז הרפואי רבין - בלינסון;

פרופ' אבישי סלע, מנהל המכון האונקולוגי במרכז רפואי אסף הרופא

חברי ועדת העדכון לנושא אורולוגיה באגודה למלחמה בסרטן, על הארותיהם והערותיהם.


ספטמבר 2015

מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הערמונית. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.