לתרומה

חפש
גורמי סיכון
המאבק בעישון

הנזקים לבריאות בעישון הפסיבי (הכפוי)

עוד בנושא

נתונים על העישון

העישון הוא מנהג עתיק למדי. עישון המקטרת היה מקובל באמריקה התיכונה כבר לפני מאות שנים. אינדיאנים אמריקניים השתמשו בטבק, בטקסים חגיגיים. כשהגיע קולומבוס ל"עולם החדש" ב-1492 הביאו כשי הילידים פירות, וכן מספר עלים מוזרים ויבשים. אלה היו עלי טבק. מאוחר יותר, ראה אחד ממלחיו של קולומבוס באי קובה אינדיאני המעשן גליל מאותם עלים דרך מקל חלול הקרוי "טובאגו". במשך השנים שובש השם ל"טובאקו" ומכאן מקור השם טבק. עוד בטרם הטבק נודע כצמח מזיק הוא התפשט בעולם כולו והיווה מקור הכנסה רציני למדינות רבות.

 

ב-30 השנים האחרונות, הוכח מעל לכל ספק במחקרים מדעיים הקשר בין עישון הטבק למחלות רבות, ביניהן מחלות לב ומחלת הסרטן.

 

80% מכלל מקרי סרטן הריאה מופיעים אצל מעשנים. למעשה העישון גורם ל-30% מכלל מחלות הסרטן, כגון: בחלל הפה, הושט, דרכי השתן ועוד, העישון גורם גם למחלות קשות אחרות של דרכי הנשימה כברונכיטיס, אסטמה ונפחת הריאות. הוא גם פוגע במוח, בלב, בכלי דם ובכליות, אף פוגע בפוריות ומוריד מיידית את הכושר הגופני. אין מעשן שאינו ניזוק במידה זו או אחרת, ואין רמה בטוחה של עישון.

 

עפ"י נתוני ארגון הבריאות העולמי (W.H.O) הטבק אחראי למותם של כ-5 מיליון איש בשנה בעולם מהם 430,000 בארה"ב וכ- 10.000 בישראל. מספר זה גדול יותר מאלו הנפטרים מתאונות דרכים, איידס ופעולות איבה גם יחד!

 

על העישון הפסיבי

היום כבר הוכח מעל לכל ספק, כי גם המעשים הפאסיביים - אלה הנמצאים בסביבה בה מעשנים, כולל תינוקות ברחם אמם - נפגעים במידה רבה כמו המעשנים האקטיביים.

 

העישון הפסיבי הוגדר ע"י הרשות לבריאות הסביבה האמריקאים (EPA) כגורם מסרטן בדרגה "A". אי לזאת, הפעילות למניעת עישון בכלל ועישון פסיבי בפרט, הינה היום בעדיפות ראשונה בהנחיות ארגון הבריאות העולמי. לפי סקר שנערך ע"י ה- EPA התברר שכ- 3000 איש נפטרים מידי שנה בארה"ב כתוצאה מסרטן הריאה הנגרם מעישון פסיבי.

לפי הערכה בישראל צפויים למות מידי שנה כ-800 איש כתוצאה מעישון פסיבי.

 

מאמר שהתפרסם לאחרונה מוכיח שאצל המעשן הפסיבי נספגים בגוף חומרים מסרטנים דוגמת אלו המופיעים בקרב המעשנים. אי לכך, שיעור התחלואה מסרטן הריאה ומחלות לב בקרב בני-זוג שאינם מעשנים ונשואים למעשנים גבוה משמעותית מהשיעור הכללי באוכלוסיה. מנתוני אירגון הבריאות העולמי מסתבר שישנה עלייה של בין 35%-30% בסיכון לחלות בסרטן ריאה, ו- 25% עלייה במספר מקרי אוטם שריר הלב, שנרשמו אצל המעשנים הסבילים.

 

השפעת העישון הפסיבי על עוברים, תינוקות וילדים

ריאותיהם של ילדים קטנים מושפעות מהעישון הפסיבי, וילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר מילדים אחרים לכך שתתפתח אצלם דלקת ריאות וסימפונות.

 

לפי ה-EPA העישון הפסיבי גורם לשיעור ניכר של בעיות במערכת הנשימה אצל ילדים עד גיל 18 ולשיעור אישפוזים גבוה כתוצאה מכך.

 

ילדים, החשופים לעישון פסיבי, ריאותיהם מתפקדות בצורה לקויה יותר, ושיעול מתמיד, כחכוח וכד' מופיעים אצלם לעיתים תדירות.

 

ילדים חולי אסטמה נמצאים בסיכון גבוה במיוחד בעת חשיפה לעישון פסיבי.לפי הערכת EPA נמצא שבריאותם של ילדים חולי אסטמה מחמיר כתוצאה מחשיפה לעישון פסיבי.

 

כתוצאה מעישון פסיבי מתפתחות תופעות כמו גרוד בעינים באף ובגרון, שיעול מתמיד, השפעות על מערכת כלי הדם המובילים ללב, כמו גם התפתחות של נוזל באוזן התיכונה, מצב המצריך לעיתים ניתוח.

 

השפעות העישון על ילדים מתמשכות מעבר לילדות ומתבטאות בהפחתה בגדולה ובפגיעה בהישגים בלימודים.

 

נשים המעשנות בתקופת הריונן יולדות לרוב תינוקות שמשקלם בזמן הלידה נמוך מאשר היה צפוי לו לא היו מעשנות. למשקל לידה נמוך עלולה להיות השפעה שלילית על מידת ההתפתחות הכללית של התינוק. הוכח גם כי כמויות מסוימות של ניקוטין חודרות לחלב האם של האשה המעשנת, ובהנקה עלול התינוק לספוג כמות של ניקוטין שיש בה כדי לפגוע בבריאותו. מימצאים חמורים עוד יותר מראים כי בקרב נשים הרות מעשנות יש יותר מקרים של לידת תינוק מת.

שיעור הלידות בטרם עת (לידת פג) גדול פי שניים עד שלושה בקרב נשים מעשנות מאשר אצל לא מעשנות, ומקרי מוות בעריסה גבוהים יותר בקרב תינוקות להורים מעשנים.

 

עישון במקומות עבודה

נמצא כי עובדים שאינם מעשנים החשופים לעישון פסיבי במקום עבודתם מסתכנים בסרטן ריאות ב-34% יותר מאלה שאינם חשופים לכך. עישון פסיבי גורם לשיעור תמותה מסרטן ריאה, גבוה מזה שבכל גורמי הזיהום הסביבתיים ביחד!

 

ב-1991 אימצו 85% ממקומות העבודה בארצות הברית את המדיניות נגד עישון במקומות עבודה. הנתונים מארצות הברית מצביעים על כך שהגבלת עישון במקומות עבודה לא הביאה להפסדים כלכליים במפעלים בהם הופעלה ההגבלה להיפך, העלות של עובד מעשן גבוהה מזו של עובד שאינו מעשן, עקב תחלואה והעדרויות הקשורות עם עישון, ומוערכות בכ-1,200 דולר לאדם.

 

ומה המצב בארץ? בישראל 72% מהאוכלוסיה אינם מעשנים. בסקרי דעת קהל שנערכו ע"י האגודה למלחמה בסרטן והשירות לבריאות העובד של משרד הבריאות, נמצא כי 90% מכלל הנשאלים תומכים בהגבלת העישון במקומות העבודה, והנתון המעניין מצביע גם על תמיכה של 86% מקרב המעשנים.

 

הגבלת עישון במקומות עבודה מקובלת כיום על מרבית המדינות בעולם המערכי. ברבות מהן הוכנסה ההגבלה כתוצאה מתביעות משפטיות נגד מעבידים עקב תחלואה מסרטן ומחלות לב, שנגרמו כתוצאה מעישון פסיבי במקום העבודה.

 

גם בישראל התקבל החוק להגבלת עישון במקומות עבודה בשנת 1994.

 

בארה"ב פורסם שעלות נזקי העישון למשק האמריקאי היא 100 מיליארד דולר לשנה. באנגליה דווח על 50 מיליון ימי עבודה שהוכלים לאיבוד כתוצאה מעישון.

בישראל מוערכים נזקי העישון למשק הישראל בכ-2 מיליארד ש"ח לשנה.

 

בארץ ישנה פעילות אינטנסיבית של האגודה למלחמה בסרטן בתחום מניעת רכישת הרגל העישון בביה"ס, בצה"ל וכד'. במקביל מופעלות תוכניות לגמילה מעישון ע"י האגודה למלחמה בסרטן.

 

נובמבר 2006