לתרומה
חפש
סרטן השד
התמודדות ושיקום

סרטן השד ותסמיני גיל המעבר

עוד בנושא

מהם תסמיני גיל המעבר?

הטיפול בסרטן השד עלול להקדים את תסמיני גיל המעבר או לגרום להפסקת הווסת. תסמיני גיל המעבר, אינם קשים להתמודדות, אולם עשויים לגרום לאי נוחות רבה, לפגוע באיכות חייהן של מטופלות רבות, וליצור לעיתים חרדה מסוימת. נשים רבות מתקשות להשלים עם ההפסקה המוקדמת של הוסת ואובדן הפוריות, במיוחד אם קיוו להביא ילדים לעולם.

 

באופן טבעי, הופעת המחזור החודשי נפסקת, על פי רוב, בין אמצע שנות ה- 40 לאמצע שנות ה- 50. כאשר חדלות השחלות מלייצר הורמוני מין, מסוג אסטרוגן ופרוגסטרון, מפסיק המחזור החודשי מלהופיע, וכתוצאה משינוי זה מופיעים תסמיני גיל המעבר. תסמינים אלו עשויים לכלול גלי חום והזעות, יובש בנרתיק, עליה בתדירות מתן השתן, ירידה בדחף המיני, עייפות, ישנוניות, עור יבש, כאבים, תנודות במצב הרוח, ירידה ברמת הריכוז, אובדן הביטחון העצמי וזיכרון לקוי. הפסקת הוסת, במיוחד בשלב מוקדם בחיים, יכולה להשפיע על הגוף בדרכים נוספות, כגון התפתחות מחלות לב ואוסטיאופורוזיס (עצמות שבירות). תופעות אלו נגרמות בשל המחסור באסטרוגן, הורמון המסייע במניעת הצטברות שומן בעורקים ושומר על צפיפות העצם. השכיחות של אותן מחלות משתנה מאדם לאדם, הנטייה לפתח אותן נקבעת, לפחות בחלקה, על ידי המבנה הגנטי.

 

חשוב לציין, כי לא כל אישה תסבול מתסמינים אלו, הופעתם ומידת חומרתם הינם אישיים. 

 

 

טיפולים בסרטן השד והפסקת הוסת

הורמוני המין, אסטרוגן ופרוגסטרון, עלולים להשפיע על גדילתם של תאי סרטן השד. במסגרת טיפולים בסרטן השד, נעשה לעיתים קרובות שימוש בהורמונים שונים על מנת לחסום את מעורבות הורמוני המין בהתפתחות תאי הסרטן. טיפולים אלה עלולים לגרום להפסקה מוקדמת של הוסת ו/או להופעתם של תסמיני גיל המעבר.

 

ניתוח, טיפול בקרינה, כימותרפיה וטיפול הורמוני, עשויים לשמש יחד או להינתן בנפרד כטיפול במחלת סרטן השד. חלק מטיפולים אלו עשויים להשפיע על פעילות השחלות, להביא להפסקת המחזור החודשי מוקדם מהצפוי, ולגרום לתסמיני גיל המעבר.

 

 

הפסקת פעילות השחלות

היות והורמון האסטרוגן עלול לעורר את גדילת תאי סרטן השד, מייעצים הרופאים, לעיתים קרובות, לנשים צעירות החולות בסרטן השד, לעבור טיפול להפסקת ייצור האסטרוגן בשחלות. ניתוח או טיפול בקרינה יפסיקו את פעילות השחלות באופן קבוע, טיפול כימותרפי או הורמוני עשוי להפסיק את פעילות השחלות באופן קבוע או זמני.

 

ניתוח

במסגרת ניתוח המחייב אשפוז קצר בבית החולים, ניתן להסיר את השחלות. הניתוח יוביל להפסקת וסת פתאומית וקבועה. התסמינים יחלו להופיע מספר ימים לאחר הניתוח.

 

טיפול בקרינה

לעיתים רחוקות יתבצע שימוש בקרינה במינון נמוך לשחלות, העלול להפסיק את פעולתן. טיפול זה עשוי להוביל להפסקת הוסת, אולם תסמיני גיל המעבר ייתכן ויופיעו רק מספר חודשים מאוחר יותר. בשל המינון הנמוך, בדרך כלל לא מופיעות תופעות לוואי כתוצאה מהטיפול בקרינה.

 

כימותרפיה

חלק מהתרופות הכימותרפיות מפסיקות את פעילות השחלות. ההשפעה עשויה להיות זמנית, אולם ככל שגילך קרוב יותר לגיל הפסקת הוסת הטבעי, צפויה השפעת התרופה להיות קבועה. במידה והשפעת הטיפול תהיה קבועה, תפסיק הוסת ועשויים להופיע חלק מתסמיני גיל המעבר. גם במקרים בהם הטיפול לא גורם להפסקת וסת קבועה, הוא עשוי לגרום להפסקת וסת בגיל מוקדם יותר.

 

לא ניתן לחזות מראש את אופן השפעת הכימותרפיה על המחזור החודשי שלך. חשוב שתדעי כי הוסת עשויה לחזור למצבה התקין עם הזמן, לכן רצוי כי תיוועצי ברופא המטפל לגבי שימוש באמצעי מניעה במהלך הטיפול הכימותרפי ובמשך מספר חודשים לאחר סיומו.

 

טיפול הורמוני

קיימים שני סוגים עיקריים של טיפול הורמוני, המשמשים לטיפול בסרטן השד:

 • תרופות המונעות את היצמדות האסטרוגן לתאי הסרטן.
 • תרופות המפסיקות את ייצור האסטרוגן.

תרופות הורמוניות, החוסמות את השפעות האסטרוגן, עלולות לגרום לתופעות לוואי הדומות לתסמיני גיל המעבר. המחזור החודשי עשוי להפוך בלתי סדיר או להיפסק. אולם מספר חודשים לאחר סיום הטיפול חוזרת לרוב הוסת למצבה התקין.

 

בדומה לכימותרפיה, ככל שגילך קרוב יותר לגיל הפסקת הוסת הטבעי, צפוי הטיפול ההורמוני להביא להפסקה קבועה בווסת. נשים לאחר הפסקת המחזור עלולות לסבול מהופעה מחודשת של תסמיני גיל המעבר עם תחילת הטיפול ההורמוני.

 

תרופות בשם אנלוגים ל- LHRH (הורמון המופרש מיותרת המוח) מפסיקות את ייצור האסטרוגן בשחלות. אולם בניגוד לניתוח ולטיפול בקרינה, השפעתן הפיכה. תרופות אלה גורמות להופעת תסמיני גיל המעבר במהלך הטיפול, אולם לרוב המחזור מתחדש לאחר הפסקת הטיפול.

 

 

תסמיני גיל המעבר והטיפול בהם

קיימות שיטות להקלה על תסמיני גיל המעבר, שאינן כרוכות בנטילת תרופות, אולם לעיתים הטיפול הטוב ביותר הוא הטיפול התרופתי.

 

גלי חום והזעה

תסמינים אלו הם הנפוצים ביותר. הגורם להופעתם הוא, ככל הנראה, פגיעה בבקרת חום הגוף, הנובעת מירידה ברמת האסטרוגן. לרוב לא ניתן להפסיק את גלי החום וההזעה, אולם ניתן באמצעות הטיפול המתאים להפחית את תדירותם ואת חומרתם.

הרופא המטפל בך יוכל לרשום לך מספר תרופות, שמטרתן לנסות ולהפחית את החומרה והתדירות של גלי החום וההזעות, להלן סוגי טיפול שונים בתופעות:

 • מחקרים הראו כי תרופות המכילות פרוגסטרון במינון נמוך עשויות להקל על תופעות הלוואי הללו בקרב חלק מהנשים. עם זאת, ההפחתה בחומרת, או תדירות, גלי החום וההזעה תופיעה ארבעה שבועות לאחר תחילת הטיפול. התרופות עשויות לגרום לתופעות לוואי, כגון, רגישות בשד ותחושת נפיחות.
 • נוגדי דיכאון במינונים קטנים, כגון, אפקסור (Efexor©) או פרוזאק (Prozac©) עשויים לסייע גם הם בהורדת התדירות והחומרה של גלי החום וההזעה. ההפחתה בחומרת, או תדירות, גלי החום וההזעה תופיע מספר שבועות לאחר התחלת הטיפול. תוכלי לפנות אל הצוות המטפל בך על מנת לקבל מידע נוסף בנושא.
 • טיבולון (Livial®) היא סוג של טיפול הורמוני חליפי, שלא מכיל אסטרוגן ואינו גורם לדימום חודשי. תרופה זו עשויה לעזור בהפחתת גלי החום וההזעה ולהגן מפני אוסטיאופורוזיס ומחלות לב. השימוש בטיבולון בחולות סרטן השד נמצא עדיין בשלבי מחקר, אולם אם תרופות אחרות לא הצליחו להקל את תופעות הלוואי, יתכן שהרופא ימליץ לך ליטול תרופה זו.

  יש לציין, כי התרופה ניתנת אך ורק לנשים שלא קיבלו את המחזור החודשי במשך שנה לפחות או עברו כריתת שחלות. תופעות לוואי אפשריות כתוצאה מנטילת טיבולון הן: שינויים במשקל, הצטברות נוזלים, סחרחורת, דימום לא סדיר מהנרתיק, כאבי ראש, כאבי בטן, שיעור פנים מוגבר, כאבי פרקים ופריחה על העור.
 • ישנם טיפולים הורמוניים חלופיים הניתנים במקרים בהם המטופלת חשה תסמינים חמורים והטיפולים הניתנים לה אינם מקלים את הרגשתה. קיים חשש שקבלת טיפול הורמוני חליפי, המכיל אסטרוגן, יגדיל את הסיכון להישנות המחלה בקרב נשים, שחלו בעבר בסרטן השד. אולם תיאוריה זו עדיין נבדקת וישנם אפילו מחקרים המצביעים על תועלת חיובית כתוצאה מהטיפול ההורמוני החליפי. מספר מחקרים בודקים שילוב טיפול הורמוני חליפי עם התרופה טמוקסיפן. טיפול זה נמצא עדיין בשלבי מחקר, מידע מפורט בנושא תוכלי לקבל מהרופא המטפל בך. ייתכן שיציעו לך לקבל טיפול הורמוני חליפי במסגרת מחקר קליני.

לחצי כאן למידע נוסף בנושא סרטן - מחקרים קליניים

 • כיום מתבצעים ניסויים הבוחנים את יעילותן של משחות פרוגסטרון למריחה על העור, אולם תוצאותיהן עדיין אינן ברורות.
 • קלונידין היא תרופה המשמשת בדרך כלל לטיפול בלחץ דם גבוה או מיגרנות, אולם לעיתים קרובות היא ניתנת כטיפול בגלי חום ובהזעה. עם זאת, השפעתה לאורך זמן על מטופלים כמעט ולא נבחנה.

עצות מועילות להפחתת גלי החום וההזעות:

 • לבשי מספר שכבות של בגדים קלים (רצוי מבד כותנה) על מנת שתוכלי להסירם וללובשם בקלות, בהתאם לחום הגוף.
 • נסי להפחית בשתיית משקאות אלכוהוליים ומשקאות חמים המכילים קפאין, כגון קפה ותה.
 • על מנת להקל את ההזעה, ערכי מקלחת או אמבטיה במים פושרים.
 • לעת ערב את עלולה לחוש גלי חום והזעה קשים במיוחד. שימי מגבת כותנה רכה על המיטה כך שתוכלי להחליף אותה בקלות אם תירטב במהלך הלילה.
 • טיפולים משלימים כגון הומיאופתיה או אקופונקטורה עשויים להקל על תחושתך. הרופא המטפל בך יוכל להפנות אותך לטיפולים מסוג זה. במידה ותבחרי לפנות לרופא פרטי, וודאי כי הוא מוסמך ורשום כחוק. חלק מהנשים נעזרות בשמן נר הלילה, אולם טיפול זה הינו יקר במיוחד ולא קיימת הוכחה מדעית להשפעתו.

ראי מידע נוסף בנושא רפואה משלימה לחולי סרטן: מה חשוב לדעת ביחס לטיפול הרפואי המוכח, טיפול משלים וטיפול אלטרנטיבי.

 • במידה ואת נוטלת טמוקסיפן, תוכלי להפחית את גלי החום וההזעה, בתיאום עם הרופא האונקולוג, באמצעות החלפתה בתרופה המיוצרת על ידי יצרן אחר, חלוקת מנת התרופה היומית (נטילת חצי מנה בשעות הבוקר וחצי מנה בשעות הערב), או בנטילת רק חצי מהמנה היומית.

יובש בנרתיק

רמה נמוכה של אסטרוגן בגוף גורמת ליובש בנרתיק ולעיתים גם לגירוד. על מנת להקל את תופעות הלוואי הללו תוכלי להיעזר במשחות ובקרמים למריחה ישירה על הנרתיק:

 • Replens© היא משחה לא הורמונית, שיש למרוח פעמיים-שלוש בשבוע. המשחה נצמדת לדופן הנרתיק, אוגרת מים, משיבה את הלחות לתאים וממריצה את זרימת הדם בנרתיק.
 • Vagifem© הוא התקן תוך רחמי (טבליה שמוחדרת לתוך הנרתיק), המכיל כמות קטנה של אסטרוגן. בשבועיים הראשונים יש להחדיר טבליה אחת מדי יום, ולאחר מכן, תופחת התדירות לפעמיים בשבוע. היות ובהתקן ישנה כמות מעטה של אסטרוגן, הסבירות כי תשפיע על שאר הגוף נמוכה ביותר.
 • Ovestin® ו- Ortho-Gynest© הם קרמים, או התקנים, שמכילים כמות כה נמוכה של אסטרוגן עד כי אינם גורמים לתופעות לוואי הורמוניות בשאר הגוף. מוצרים אלה עשויים להקל לזמן קצר את היובש והגירוד.
 • חומרי סיכה על בסיס מים כגון Senselle© או ג'ל KY©, יכולים להקטין את אי הנוחות הנוצרת בשל יובש בנרתיק בעת קיום יחסי מין.

עור יבש

 • על מנת לסייע בהחדרת לחות לעור ניתן להוסיף למי האמבטיה מעט שמן תינוקות או שמן אמבט.
 • גם תוספי אבץ, ויטמין B או שמן פשתה.

 

השפעות פסיכולוגיות

ההתמודדות הפסיכולוגית עם תסמיני גיל המעבר מכבידה על חלק ניכר מהמטופלות. תופעות אלו עשויות לכלול ירידה בדחף המיני, תנודות במצב הרוח, ירידה בביטחון העצמי וריכוז או זיכרון לקויים. כמו כן, עשויות לעלות בך תחושות של חרדה או רגישות ללא סיבה נראית לעין. נדודי שינה או תחושת חרדה עשויים להעצים את הבעיות מהן את סובלת. תסמינים אלו עשויים להלחיץ אותך ואת הסובבים אותך. להלן המלצות שעשויות לסייע לך לחוש בשליטה במהלך היום, להירגע ולישון טוב יותר: 

 • הכיני לך אמבטיה פושרת ומרגיעה לפני השינה.
 • משקה צמחים או משקה על בסיס חלב לפני השינה עשוי לסייע לך להירגע.
 • הקפידי ללבוש בגדי שינה מבד כותנה קל וסופג.
 • אם את מתקשה להירדם, קומי מן המיטה, קחי ספר קריאה, הקשיבי לרדיו או צפי בטלוויזיה, עד שתחושי עייפות.
 • כדי לעזור לך לשחזר את הרגלי השינה שלך, עשוי הרופא המטפל בך לרשום לך כדורי שינה לתקופה קצרה.
 • שיטות כגון האזנה לקלטות הירגעות, תרגילי הירגעות, דמיון מודרך, מסאז' או מדיטציה עשויות להפחית את החרדה ואת נדודי השינה.
 • אם תתקלי בקושי לזכור פרטים שונים, תוכלי לנסות ולהיעזר ברישום הדברים.
 • מידע נוסף על שיטות הירגעות תוכלי למצוא בחוברת 'מה חשוב לדעת ביחס לטיפול הרפואי המוכח, טיפול משלים וטיפול אלטרנטיבי'.

 

צמצום סיבוכים אחרים

הפסקה מוקדמת של הוסת עשויה לגרום לאוסטיאופרוזיס (עצמות שבירות) ולמחלות לב. ישנן דרכי טיפול שונות שמטרתן למזער את התופעות הללו:

 

אוסטיאופורוזיס

הורמון האסטרוגן שומר על רמת הסידן בעצם ועל צפיפותה, לכן לאחר הפסקת הוסת עולה הסיכון לאוסטיאופורוזיס. התעמלות משקולות קבועה והליכה עוזרות לשמור על צפיפות העצם. שחייה אינה מומלצת היות והעצמות אינן תומכות במשקל הגוף בזמן שחיה.

חשוב שתקפידי לקבל מספיק סידן על ידי אכילה של מוצרי חלב, עלים ירוקים, אגוזים ודגים כגון דגיגי מאכל מטוגנים וסרדינים. כמו כן, חשוב שתדעי שעישון ושתיית אלכוהול עלולים להוריד את רמת הסידן בגוף.

 

אם נשים אחרות במשפחה שלך סובלות מאוסטיאופורוזיס, מומלץ שתשוחחי עם האונקולוג שלך על קבלת תרופות כגון ביפוספונטים כטיפול מונע. ביפוספונטים הינן טבליות, שמטרתן להקטין את התדרדרות מצב העצמות, ונלקחות על בטן ריקה. אם את סובלת מאוסטיאופורוזיס, תוכלי להתייעץ עם הרופא על שימוש בתוספי סידן וויטמין D. אמבטיות חמימות עשויות לשחרר פרקים נוקשים והתעמלות סדירה מסייעת לשמור על שרירים גמישים. יש להיזהר מהליכות וטיולים שעלולים להסתיים בנפילות. אגודת האוסטיאופורוזיס הישראלית יכולה לתת לך מידע נוסף על טיפולים מועילים ומניעת אוסטיאופורוזיס.

 

מחלות לב

הסיכון למחלות לב עולה לאחר הפסקת הוסת, כך שעליך לפעול בהתאם להנחיות שלהלן על מנת להקטין את הסיכונים לחלות במחלת לב:

 • הפסיקי לעשן, או לפחות צמצמי את כמות הסיגריות.
 • אכלי פחות שומן מהחי ומוצרי חלב, ויותר פירות וירקות טריים.
 • הקפידי על פעילות גופנית מתונה סדירה.
 • אם ישנה היסטוריה של מחלות לב במשפחתך, היוועצי עם הרופא המטפל בך על טיפולים מונעים אפשריים.

 

 מידע נוסף בנושא

מיניות ופוריות האישה
פורום סרטן השד
סיפורי התמודדות עם סרטן השד

מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על תסמיני גיל המעבר כתוצאה מהטיפול בסרטן השד. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.

ינואר 2005


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.