לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

רלטיטרקסד - Raltitrexed (טומודקס® - ®Tomudex)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

המידע מנוסח בלשון זכר, אך פונה לנשים ולגברים כאחד.

רלטיטרקסד (טומודקס) היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את הרלטיטרקסד (טומודקס), את אופן קבלתה ואת תופעות הלוואי האפשריות מקבלתה. מומלץ לקרוא דף מידע זה בשילוב החוברת 'הטיפול הכימי – כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן.


תגובתו של כל אדם לטיפול היא יחודית. ישנן אנשים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על תופעות לוואי רבות יותר. בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, על מנת לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות הנובעות מקבלת תרופה זו. יש לציין כי לא כל מי שמקבל את התרופה יושפע מתופעות אלו ותופעות הלוואי עשויות להיות שונות באם ניתן שילוב של תרופות כימותרפיות. עם זאת, תופעות נדירות אינן נכללות בדף המידע. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב שקשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.
במהלך קבלת הטיפול תפגש עם הרופא שלך באופן שגרתי על מנת שיוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. אל תחשוש לפנות אל הצוות המטפל בך בכל בעיה או שאלה. דף מידע זה יוכל לסייע לך בפגישותיך עם הרופא.

כיצד נראית התרופה?


את התרופה ממיסים מאבקה, כך שמתקבל נוזל צלול.

אופן קבלת התרופה


התרופה ניתנת באמצעות טפטפת (עירוי תוך-ורידי), דרך צינורית המוחדרת לוריד או בעירוי מרכזי, המוכנס מתחת לעור לתוך הוריד.

תופעות לוואי אפשריות

 

בחילה והקאה:

הבחילה, או ההקאה, עשויה להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. כיום, ישנן תרופות יעילות נגד בחילות שיכולות לסייע לך. במידה והתרופה אינה מקלה את תחושתך, או שהבחילה נמשכת, פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

אובדן תיאבון:

אובדן תיאבון הנובע מקבלת התרופה הוא לרוב מתון ונמשך יום אחד. בחוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא עצות ומידע רב בנושא. כמו כן, תוכל לפנות לדיאטנית בבית החולים על מנת לקבל ייעוץ.

שלשול:

ישנן תרופות יעילות לטיפול ולהקלה על שלשול. כמו כן, חשוב להרבות בשתיית מים. אולם, אם אתה סובל משלשול מתמשך או חריף פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

ירידה זמנית בספירות הדם:

ירידה בספירת הדם עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. ירידה בספירות הדם עלולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יעלו בהדרגה וישובו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים. הרופא שלך יוכל לומר לך מהו הסיכוי לירידת ספירת הדם שלך בהתאם למינון התרופה שאתה מקבל ולשילוב התרופות הניתן לך. במהלך הטיפול תיבדק ספירת הדם שלך באופן שגרתי על מנת לעקוב אחר תפרודי מוח העצם שלך.
אם חום גופך עולה מעל ל-38 מעלות, אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם אתה חש שלא בטוב (אפילו בהעדר עלייה בחום), פנה אל הרופא שלך או אל בית החולים באופן מיידי.

השפעה זמנית על תפקוד הכבד

רלטיטרקסד (טומודקס) עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד (שהשפעתם תבוא לידי ביטוי רק בבדיקות המעבדה). עם סיום הטיפול אמורים תפקודי הכבד לשוב למצבם הרגיל. קיימת סבירות נמוכה ביותר שהתרופה תגרום לנזק כלשהו, לכן הרופא שלך יעקוב אחר תפקודי הכבד שלך בקפדנות, לשם כך ילקחו ממך דגימות דם.

שינויים בעור:

רלטיטרקסד עלולה לגרום לפריחה מגרדת בעור. הרופא שלך יכול לרשום לך תרופה שתקל עליך להתמודד עם סימפטום זה.

עייפות וחולשה:

התרופה עלולה לגרום לך לתחושת עייפות רבה ולתסמינים דמויי שפעת (כאבי ראש, כאבים במפרקים ובשרירים וחום גבוה). חשוב שתדווח לרופא שלך מיד עם הופעת חום גבוה.

תופעות לוואי שכיחות פחות

 

עצירות:

במקרים מעטים גורמת התרופה לעצירות. אכילת מזון עתיר בסיבים או נטילת חומר משלשל עשויים להקל עליך.

פצעים בפה ושינויים בחוש הטעם:

בזמן הטיפולים אתה עלול לסבול מכאב ומכיבים בפה. על מנת להפחית את הסיכוי להופעת תופעות אלו הקפד לשתות הרבה ולצחצח שיניים במברשת שיניים בעלת סיבים רכים. כמו כן, אם תחוש כאב או תבחין בכיבים בפה תוכל לפנות אל הצוות המטפל על מנת שירשמו לך שטיפות פה מיוחדות שימנעו ויטפלו בזיהום בפה.


הטיפול עשוי לגרום לך לחוש כי למזון ישנו טעם שונה. תחושת הטעם הרגילה תשוב אליך עם תום הטיפולים.

נשירת שיער:

אתה עשוי להבחין כי שיערך מתדלדל. מצב זה הוא זמני, שיערך ישוב וייצמח לאחר סיום הטיפולים. אובדן שיער מוחלט כתוצאה מהטיפול ברלטיטרקסד (טומודקס) הוא נדיר ביותר.

מידע חשוב נוסף

 

פוריות:

יכולתם של גברים לעבר אישה, או של נשים להיכנס להריון, עלולה להפגע בזמן קבלת רלטיטרקסד (טומודקס). חשוב כי תשוחח עם הרופא שלך על נושא הפוריות לפני תחילת הטיפולים.

מניעת הריון:

בזמן קבלת הרלטיטרקסד (טומודקס) נשים צריכות להימנע להיכנס להריון וגברים מלעבר אישה, על מנת למנוע פגיעה בעבר. לכן חשוב להשתמש באמצעי מניעה בזמן הטיפולים ומספר חודשים לאחריהם. גם בנושא זה חשוב כי תפנה אל הצוות המטפל בך לפני תחילת הטיפול.

 

<< לרשימת התרופות


 

  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות