לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
הודעות הדובר

בתוך דקות מעישון סיגריה נגרם נזק מיידי לדנ"א

עוד בנושא

17/1/11

כך מגלה מחקר חדש שנערך בארה"ב

האגודה למלחמה בסרטן: ככל שנדע יותר, אנשים יבינו טוב יותר עד כמה מסוכנים מוצרי הטבק
מחקר חדש מצא שהעישון גורם באופן מיידי לנזק לדנ"א, תוך דקות משאיפת עשן הסיגריה.

החוקרים, מאוניברסיטת מינסוטה במניאפוליס, ארה"ב, התמקדו בחומרים המצויים בסיגריה וקרויים הידרוקרבונים ארומטיים פוליציקליים (PAH). חומרים אלה ידועים כמסרטנים ומשמשים בתפקיד מרכזי בהתפתחות סרטן ריאות, אשר גורם למותם של 3,000 אנשים ביום ברחבי העולם וכ-1,300 ישראלים מדי שנה. מטרתו של מחקר זה הייתה לבחון את המנגנון של פירוק PAH אשר נכנס לגוף באמצעות שאיפת עשן סיגריה, ללא התערבות של גורמי חשיפה אחרים כגון זיהום אוויר והמזון שאנו צורכים.

 

החוקרים עקבו אחר מהלך התפרקות החומר בגופם של 12 מעשנים. המשתתפים במחקר עישנו סיגריה, ובדיקות דם נלקחו מהם לאחר 15, 30, 60, 90, 120, 150, 240, 360, 560, 720 ו-1440 דקות מרגע השאיפה. בכל נקודת זמן נבדק ריכוז תוצרי הלוואי המסרטנים בפלזמת הדם.

 

מתוצאות המחקר עולה כי הרמות המקסימליות של תוצרי הלוואי המסרטנים נמצאו אצל המשתתפים כבר לאחר 15-30 דקות מזמן עישון הסיגריה. לאחר מכן החלו רמות תוצרי הלוואי לרדת. החוקרים נדהמו ממהירות זו וטוענים שהיא דומה למהירות שהייתה מתקבלת אם היו מזריקים PAH ישירות לזרם הדם של המשתתפים.

 

"כיוון שתוצרי הלוואי של פירוק PAH הם מסרטנים, מעידים ממצאי המחקר שהעישון גורם לנזק גנטי מיידי ולעלייה מהירה בסיכון לטווח קצר לסרטן. יש בכך כדי להוות אזהרה חמורה לאנשים השוקלים להתחיל לעשן", כותבים עורכי המחקר.

 

האגודה למלחמה בסרטן מוסרת בתגובה למחקר:

"בכל יום מגלים מחקרים נזקים חמורים יותר הנגרמים מעישון. כ-10,000 איש מתים בכל שנה כתוצאה מעישון בישראל בלבד! אנשים צריכים להפנים את המידע, עד כמה מסוכנים מוצרי הטבק והרכבם לבריאות. למותר לציין שתמיד חשוב להחליט להפסיק לעשן וחשוב עוד יותר לא להתמכר להרגל הקטלני הזה".

 

המחקר פורסם על ידי האגודה האמריקאית לכימיה בכתב העת המדעי-מקצועי Cancer Research in Toxicology.