לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: יוגה מפחיתה מתח בקרב בני נוער חולי סרטן והוריהם

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר שנערך ב-Children's Hospitals and Clinics of Minnesota נמצא, כי יוגה יכולה להפחית את המתח של בני נוער חולי סרטן והוריהם.

 

יוגה מסתמנת כטיפול משלים יעיל בקרב חולי אונקולוגיה מבוגרים. היא מפחיתה את קצב פעימות הלב ולחץ הדם ומשפרת את זרימת הדם, מתח השרירים, תפקוד הריאות הקואורדינציה והגמישות.

 

במחקר זה, נטלו חלק 11 ילדים בני 6-12, 5 בני נוער בני 13-18 ו-33 הורים של ילדים מאושפזים. הם השתתפו בשיעור יוגה, שהותאם לצרכיהם ויכולותיהם. לפני ואחרי השיעור נמדדו רמות תחושות הרווחה והחרדה של המשתתפים. בקרב הילדים הצעירים יותר לא היה שינוי ברמות אלה, אולם בקרב בני הנוער וההורים חלה ירידה ברמת החרדה. בני הנוער דיווחו שהם הרגישו רגועים יותר ושהיה להם כיף. ההורים ציינו שהשיעור היה מרגיע, אפשר להם לשחרר את שריריהם ולחזק את גופם והקל על המתח שהם חשו. הם הרגישו טוב יותר לגבי עצמם וזה עזר להם לחזק את הקשר עם ילדיהם.

 

על כן, הגיעו החוקרים למסקנה שיוגה מהווה טיפול אפשרי המיטיב עם בני נוער חולי סרטן והורים של ילדים ובני נוער חולי סרטן. הם סבורים שיש לערוך מחקרים נוספים, גדולים יותר, על מנת לבחון את השפעת היוגה על תסמינים המטרידים חולים כגון עייפות, הפרעות שינה, כאב ובחילה.

 

המחקר פורסם בגיליון ספטמבר-אוקטובר 2010 של כתב העת Journal of Pediatric Oncology Nursing.

 

עלה לאתר: פברואר 2011 

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן ורפואה משלימה >>