לתרומה
חפש
אבחון מוקדם
אבחון מוקדם של סרטן העור

ויטמין D בעידן ההגנה משמש

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif לחץ כאן לצפיה בדף בקובץ Word

ההשפעה המזיקה של קרינת שמש אולטרה-סגולה (295-400nm~) [אורך גל שבין 295

ל- 400 ננומטרים] על העור מתועדת היטב, במיוחד בקרב בעלי עור בהיר. המצב יכול להשתפר, בנקיטת אסטרטגיות להגנה מפני השמש, הנתמכות על-ידי גופי בריאות ציבוריים רבים ואשר כוללות, בצורה אופיינית, הימנעות מחשיפה לשמש, שימוש במסנני קרינה וביגוד הולם. התנהגות זו, להגנה מפני השמש, חשובה במיוחד בקרב חולים, שיש להם סיבות רפואיות להימנע מחשיפה לשמש.

 

קרני UVBי (280-320nm), המהוות את הסיבה העיקרית לכל נזקי השמש ואשר נחקרות כיום במעבדות, הינן גם טווח הקרינה לתהליך הפוטוסינתזה של ויטמין D, שהוא היתרון המבוסס היחידי בחשיפה לשמש. עובדה זו חשובה במיוחד, משום שקרני UVB הן המקור העיקרי לויטמין D אצל רוב האנשים.

 

ישנן הוכחות גוברות לכך, שלויטמין D תפקיד חשוב יותר לבריאות האדם, ממה שנטו לחשוב עד כה. הדבר העלה את הדאגה מפני אסטרטגיות ההגנה מהשמש ובמיוחד שימוש במסנני קרינה, שיכולים להשפיע על מצבו של ויטמין D בגוף ומכאן על בריאותו של האדם. יתרה מכך, נקבע שאנשים בעלי עור עם נטייה לפיגמנטציה הינם בעלי חסר של ויטמין D (בגלל ההגנה מפני השמש באמצעות מלנין).

 

אם כן, אסטרטגיות של הגנה מפני השמש ופיגמנטציה משפיעות על רמות ויטמין D בגוף. ביגוד יכול להשפיע באופן ברור על בלימת סינתזה של ויטמין D. מסנני הקרינה אפקטיביים מבחינה תיאורטית וכמה מחקרים תומכים בכך. בכל אופן, רוב המחקרים אינם מראים השפעה, או שהם מראים השפעה קטנה והסיבה לכך היא, שהשכבה של מסנן הקרינה המכסה את העור בדרך כלל דקה מהמומלץ. לכן, התכשיר מסוגל להעביר קרינה דרך השכבה הדקה ואינו מפריע ליצירת ויטמין D. עם זאת, בנסיבות כאלה התכשיר אינו מספק את ההגנה המלאה מפני כוויות שמש.

 

זה יכול להשתנות בעתיד, אם קמפיינים של בריאות הציבור ושל תעשיית מסנני הקרינה יצליחו לעודד את הציבור למרוח מסנני קרינה באופן חופשי יותר ו/או להשתמש בדרגות הגנה גבוהות יותר. תפקיד המלנין ברמתו של ויטמין D בגוף אינו ברור דיו ונדרש מחקר נוסף בתחום.

 

אם כן, קרינת השמש היא המקור העיקרי לויטמין D. מאידך, מסתבר שלא תמיד חשיפה לקרינת שמש מספיקה כדי להבטיח רמות תקינות של ויטמין D. זאת, מסיבות שונות, שלא כולן ברורות היום, הכוללות בין השאר: גוון עור כהה, עור שזוף, גילאים מתקדמים, נשים בהיריון, נשים מיניקות ועוד. מכל מקום, הדבר אינו בהכרח תוצאה של שימוש מוגזם בתכשירים מסנני קרינה. מכך, עד היום לא הוכח, שמסנני קרינה בתנאי שימוש יומיומי (תנאי שדה) מעכבים יצירת ויטמין D בעור. לבוש מבד מסנן קרינה אכן עלול לפגוע במידת היווצרות הויטמין בעור, בגלל סינון יעיל של קרינת השמש.

 

המסקנות המתבקשות הן:  

  1. חשיפה יתירה לקרינת שמש אינה מבטיחה ואינה ערובה לרמות תקינות של ויטמין D בגוף.
  2. השימוש במסנני קרינה חשוב למניעת כוויות שמש ולהקטנת הסיכון לסרטן עור, ולכן אין לוותר עליו באוכלוסיות בהירי העור ובבעלי סיכון להיפגע מהמחלה.
  3. מצבים של רמות נמוכות של ויטמין D ניתנים לתיקון על-ידי נטילת הויטמין דרך הפה, במינון שייקבע על-ידי רופא המשפחה ולאו דווקא על-ידי חשיפה יתרה לשמש.  

מאת:

פרופ' אנתוני יאנג, מכון סנט ג'והן לדרמטולוגיה,

החטיבה לגנטיקה ורפואה מולקולארית, ביה"ס לרפואה, קינגס קולג', לונדון.

מאי 2011