לתרומה
חפש
על האגודה למלחמה בסרטן בישראל (ע"ר)
מבצע "הקש בדלת"

"הקש בדלת" 2011

עוד בנושא
על האגודה למלחמה בסרטן בישראל (ע"ר)
אודות האגודה
דרושים
סניפי האגודה
מבצע "הקש בדלת"
מבצע "הקש בדלת" 2021
מבצע 'הקש בדלת'® אונליין 2020
נתונים מעודכנים על מחלת הסרטן לקראת פתיחת מבצע "הקש בדלת" 28/10/19
נתונים מעודכנים על מחלת הסרטן לקראת פתיחת מבצע "הקש בדלת" 15/10/18
נתונים מעודכנים על מחלת הסרטן לקראת פתיחת מבצע "הקש בדלת" 23/10/17
עיקרי הנתונים שהוצגו במסיבת העיתונאים לקראת מבצע "הקש בדלת" 31/10/16
עיקרי הנתונים שהוצגו במסיבת העיתונאים לקראת "הקש בדלת" 2015
מבצע "הקש בדלת" 26/10/14
"הקש בדלת" 2013
"הקש בדלת" 2012
"הקש בדלת" 2011
מיצג דלתות מעוצבות
מגמות בהיארעות סרטן ובתמותה מסרטן בישראל 1999-2008
דברי יו"ר הקש בדלת 2011-2012 הוברט לאוואן
מבט לאחור על 40 שנה בתחום המאבק בסרטן
המעמסה הגלובלית של המחלות הלא-מדבקות NCDs
סיכום שנתי של התוכנית הלאומית לגילוי סרטן השד בישראל–2011
ביספוספונטים –אפקטים מונעים בסרטן השד
חשיבות הפעילות הגופנית בקרב חולי סרטן ומחלימים
סקירת פעילות האגודה למלחמה בסרטן
יובל למבצע הקש בדלת
יושבי ראש מבצע 'הקש בדלת' לדורותיהם
התנדבות
משרד החינוך - התפתחות אישית ומעורבות חברתית
אנשי קשר באגודה
הנהלה וועדות מייעצות
בזכות תרומתך
דו"חות שנתיים
חדשון האגודה
מעון צ'ארלס קלור
טיפול ביתי תומך
אגודות הידידים בחו"ל
לזכרם
תנאי שימוש באתר
נגישות

עיקרי מסיבת העיתונאים 24/10/11 - האגודה למלחמה בסרטן

פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, והוברט לאוואן, נשיא קרן רש"י ויו"ר מבצע "הקש בדלת" לשנת 2011, הכריזו היום, במסיבת עיתונאים על פתיחת מבצע ההתרמה השנתי ה- 51 של האגודה למלחמה בסרטן, שפעילותה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור בלבד וללא מימון מתקציב ממשלתי כלשהו.

מבצע ההתרמה "הקש בדלת" יתקיים השנה ביום שני ה- 31 באוקטובר

bul3 נתונים חדשים בנוגע למגמות בהיארעות סרטן ובתמותה מסרטן בישראל  מתפרסמים על-ידי הרישום הלאומי לסרטן והמרכז הלאומי לבקרת מחלות, של משרד הבריאות:

מחלות סרטן הערמונית, הריאה, המעי הגס, כיס השתן ולימפומה שאינה הודג'קין היוו למעלה מ- 50% מכלל מקרי הסרטן החדשים בגברים בישראל בשנת 2008. מחלות סרטן השד, המעי הגס, הריאה בלוטת המגן וסרטן גוף הרחם היוו למעלה מ- 50% מכלל מקרי הסרטן החדשים בנשים בישראל בשנת 2008.

 

בנשים ובגברים בישראל נצפית מגמת ירידה בתמותה מסרטן בשנים 1999 - 2008. הירידה בגברים נובעת בעיקר מצמצום התמותה בקרב גברים יהודים. בגברים ערביים המגמות הן של יציבות (סרטן הריאה, הערמונית והלבלב), או עלייה (סרטן הקיבה והמעי הגס). בנשים הירידה נובעת בעיקר מצמצום התמותה בקרב נשים יהודיות בשני סוגי הסרטן השכיחים ביותר (סרטן השד והמעי הגס). בנשים ערביות המגמות הן של יציבות (סרטן השד), או עלייה (ליקמיה, סרטן הריאה, המעי הגס, לימפומה שאינה הודג'קין).

 

את הנתונים הציגה ד"ר ליטל קינן-בוקר, מנהלת הרישום הלאומי לסרטן וסגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות. "בעשור שבין 1999 - 2008, נצפית בגברים יהודים בסה"כ יציבות בהיארעות סרטן ומגמת ירידה בתמותה מסרטן. לעומתם, בגברים ערביים נצפית מגמת עלייה בהיארעות סרטן באתרים השכיחים ביותר, אך התמותה מסרטן בעיקרה יציבה. בנשים יהודיות נצפית מגמה יציבה בהיארעות סרטן בסה"כ, בעוד שמגמות התמותה בעיקרן בירידה, למעט עלייה בתמותה מסרטן הלבלב. בנשים ערביות, לעומת זאת, נצפית מגמת עלייה ברורה הן בהיארעות והן בתמותה מסרטן באתרים השכיחים ביותר".

 

"ירידה בהיארעות יכולה להיזקף לזכות שינוי באורחות החיים ואולי גם לזכות טכנולוגיות המאפשרות גילוי נגעים טרום-סרטניים וטיפול בהם. עלייה בהיארעות יכולה להיזקף לחובת אבחון-יתר (אבחון מחלות סרטן שלא היו מגיעות לידי ביטוי קליני במהלך חייו של אדם) וגם לחובת רכישת גורמי סיכון למחלות, ביניהם כאלה הנקשרים לאורחות חיים. העלייה בהיארעות הנצפית בחברה הערבית בישראל נובעת, ככל הנראה, מ"השינוי האפידמיולוגי" בו שרויה קבוצת אוכלוסייה זו בימים אלה, תקופה בה השינויים החברתיים והתרבותיים מובילים לאימוץ אורח חיים מודרני ויושבני (sedentary) יותר ותורמים, בעקיפין, גם לעלייה בתחלואה כרונית למיניה, כולל סרטן".

 

"חלק מהירידה בתמותה מסרטן, אשר בלטה לאורך העשור 1999 - 2008, ניתן בודאי לזקוף לזכות השימוש בתכניות סריקה (סרטן השד והמעי הגס), אשר מאפשרות גילוי מוקדם של המחלה ומפחיתות את התמותה ממנה. גם כאן יש משקל גם לשימוש בטכנולוגיות טיפול מתקדמות.

 

לחצו כאן למידע מורחב על מגמות בהיארעות סרטן ובתמותה מסרטן בישראל

bul3 הוברט לאוואן, המכהן כנשיא קרן רש"י מאז הקמתה בשנת 1984, בן למשפחה בעלת מסורת ארוכה של פעילות קהילתית ופילנטרופית, קיבל על עצמו את תפקיד יו"ר מבצע "הקש בדלת" לשנת 2011 - 2012. לדברי לאוואן במסיבת העיתונאים, סגן יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, ליאון רקנאטי, פנה אליו וביקש ממנו לעמוד בראש מבצע "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן לשנה הקרובה. "ללא היסוס נעניתי מיד לבקשתו, מתוך הבנה עמוקה לצורך המתמיד בהדברת מחלה נוראה זו. לפני 15 שנה אובחנה אצלי מחלת הסרטן לראשונה, כאשר תוחלת החיים הצפויה שלי היתה 4 שנים לכל היותר. לא זו בלבד שאני עדיין כאן היום, אלא גם שמאז אובחנו אצלי שני סוגי סרטן נוספים שאינם קשורים, שגם הם נמצאים ברמיסיה. אז כן, השקעה במחקרים בתחום הסרטן ובמניעתו אכן מניבה תוצאות המשנות את החיים, וזוהי הסיבה העיקרית לכך שנרתמתי ברצון למשימה זו". עוד הוסיף לאוואן, "קרן רש"י בראשותי מעניקה היום מיליון שקל לפתיחת מבצע "הקש בדלת" לשנת 2011 - 2012. תרומה זו תופנה לטובת פעילות נרחבת בנושא אורח חיים בריא ומניעת סרטן בקרב בני נוער ברחבי הארץ. אנו מאמינים, כי חינוך לאורח חיים בריא והגברת המודעות לנושא, בקרב דור העתיד של ישראל, יסייעו במיגורה ובעצירת התפשטותה של מחלת הסרטן".

 

לחצו כאן לדבריו של הוברט לאוואן ולמידע אודותיו ואודות קרן רש"י

bul3 פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, הציג את ההישגים שנרשמו במאבק במחלות הסרטן ב- 40 השנים האחרונות (מ- 1971 שנת הכרזת הנשיא ניקסון על המלחמה בסרטן), שפרסם לאחרונה האיגוד האונקולוגי בארה"ב (ASCO): סיכויי ההחלמה של החולים במחלות הסרטן עלו מ- 30% ללמעלה מ- 60%. בארה"ב מספר המחלימים שהיה 3 מיליון ב- 1941 הגיע ל-12 מיליון - כלומר, עלה פי 4! הסיבה לכך היא, העלייה במספר החולים המאובחנים בשלבים המוקדמים של המחלה והשיפור שחל באמצעי הטיפול הניתוחי, הקרינתי והתרופתי. כלומר, יותר חולים מחלימים, ו/או יותר חולים חיים יותר שנים. בקרב ילדים - בשנות השבעים למאה הקודמת רק כמחצית מהילדים חולי סרטן זכו לחיות 5 שנים לאחר הטיפול. כיום שיעורי ההישרדות ל- 5 שנים הגיעו ל- 80% ולאחר 10 שנים ל- 75%.

 

לחצו כאן למידע מורחב

bul3 "12 מיליון אנשים מאובחנים כחולים בסרטן בעולם, מדי שנה, ומספר זה צפוי שיעלה ל- 27 מיליון עד שנת 2030". כך ציינה מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, אשר השתתפה כשגרירה גלובלית (World Ambassador) מטעם האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן (ACS) וכחברה במשלחת ישראל לישיבה ההיסטורית, שהתקיימה לראשונה במסגרת האסיפה הכללית של האו"ם ביחס למחלות הלא מדבקות - NCDs. הנתונים הוצגו במסגרת מפגש מצומצם, שערך הבנק העולמי ואליו הוזמנה זיו, אשר הציגה במסיבת העיתונאים את עיקרי הנתונים ממפגש זה, המתבססים על דו"ח  שהוכן במיוחד על-ידי הפורום הכלכלי העולמי וביה"ס לבריאות הציבור, בהרוארד: "כיום 63% מכל מקרי המוות בעולם, נובעים מה- NCDs - סרטן, מחלות לב, מחלות כרוניות של דרכי הנשימה וסכרת. NCDs הפכו להיות איום מוחשי לא רק על בריאות האדם, אלא גם להתפתחות ולצמיחה הכלכלית. מחצית מהאנשים שמתים כתוצאה מ NCDs הינם בגיל שנות העבודה/הפריון שלהם. המחלות שפוגעות באובדן החיים ו/או בתפקוד החולים, כולם יחד מאיימים על יכולת התעשייה ברמה הגלובלית.

 

הסימולציה המקרו כלכלית של המומחים, מדברת על אובדן תוצר מצטבר של 47 טריליון דולאר במהלך 20 השנים הבאות, אובדן המייצג 75% מהתוצר הגלובלי ב- 2010 (63 טריליון דולאר). כתוצאה מכך, בין השאר, יידחקו מיליוני אנשים בעולם מתחת לקו העוני. הבשורות הטובות הן שיש אופציות ואמצעים יעילים לבקרת ה NCDs. כך למשל, ארגון הבריאות העולמי - WHO הגדיר סט של התערבויות שמכונות "best buy" ("קניות מוצלחות" או "צעדים מוצלחים"). ישנן גם תכניות התערבות רבות, שנועדו לגרום לשינוי התנהגותי בקרב נוער ומתבגרים, כמו גם אמצעי טיפול יעילים יותר שעשויים להפחית את הנטל מבני משפחת החולה. עלות ההתערבות מוערכת ב- 2 ביליון דולאר והיא עשויה לחסוך חלק נכבד מ- 47 טריליון דולאר שגורמות ה- NCDs . כלומר, עם הכלים הקיימים כיום, ניתן להפחית את התחלואה מסרטן בפרט, ומהמחלות הלא-מדבקות האחרות, בכ- 50%. מדובר בהצלת חיים, כמו גם בחיסכון עצום במשאבים כלכליים", סיכמה זיו.

 

לחצו כאן למידע מורחב

bul3 נתונים חדשים מתוך הסיכום השנתי 2011 של התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד בישראל, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן, הוצגו על-ידי פרופ' גד רנרט, מנהל התוכניות הלאומיות לגילוי מוקדם של סרטן השד והמעי הגס ויועץ לאגודה למלחמה בסרטן: מאז הפעלת התוכנית ועד היום נוטרו כמעט 5 מיליון בדיקות הדמיית שד(!) בלמעלה ממיליון נשים שונות, מתוכן 82,000 בדיקות בניידת הממוגרפיה. בשנת 2009 זוהו 4,362 מקרים של סרטן השד - מספר זה עלה מעט לעומת שנים קודמות, אך הוא יכול לנבוע מעלייה בשיעור הנבדקות. בשנת 2010 זוהו 411,834 בדיקות ממוגרפיה ונצפתה עלייה קלה בשיעור הנשים הנבדקות. כיום נבדקות בין 72 - 74 אחוזים מאוכלוסיית היעד. הישג חשוב נוסף - נמחק לחלוטין הפער בין שיעורי הנבדקות הערביות והיהודיות בישראל!

 

לחצו כאן למידע מורחב

bul3 פרופ' גד רנרט התייחס גם לממצאים מחקריים ביחס לשימוש בביספוספונטים, שהוכיחו את יכולתם להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד, ולאחרונה גם בסרטן המעי הגס ובסרטן מערכת המין הנקבית (סרטן השחלה והרחם).

 

לחצו כאן למידע מורחב

bul3 מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן מגיש דו"ח, אשר סוקר מעל 60 מחקרים ואת דעתם של מאות אנשי מקצוע מתחום האונקולוגיה ולפיו - חוסר פעילות גופנית עלול לחשוף את המחלימים מסרטן לבעיות בריאותיות ארוכות טווח, ואפילו לסיכון מוגבר לחזרת המחלה. הדוח פורסם על-ידי "מקמילן" (Macmillan), הארגון האנגלי לתמיכה בחולי סרטן ומטרתו עידוד הצוות הרפואי האונקולוגי להמליץ לחולי סרטן לעסוק בפעילות גופנית במהלך כל שלבי המחלה, החל משלב האבחון ועד לשלבים המתקדמים של המחלה. על-פי הדו"ח, קיימות עדויות חזקות לתועלת השילוב של פעילות גופנית במהלך הטיפול במחלת הסרטן ולאחר מכן ומסקנתו - נחוצה תפישה חדשה של הרופאים בנוגע להשפעתה החשובה של הפעילות הגופנית ולהפיכתה לחלק בלתי נפרד מהטיפול בחולים ובמחלימים מסרטן.

 

לחצו כאן למידע מורחב

 

 

באגודה למלחמה בסרטן, מזה כמה שנים אנו מדגישים את חשיבות הפעילות הגופנית להפחתת הסיכון לחלות, כמו גם לשיפור איכות החיים של המתמודדים עם המחלה. לכן, האגודה יזמה ומפעילה את הפרוייקט "צעדים לאיכות חיים", שמטרתו לחשוף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של הפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם, ולתת ייעוץ וליווי מקצועי לחולים שיבחרו להשתלב בתוכנית. במסגרת הפרויקט מתקיימות סדנאות במרכזים רפואיים רבים ברחבי הארץ ובסניפי האגודה בקהילה, בהנחייתם המקצועית של ד"ר נעמה קונסטנטיני, מומחית לרפואת ספורט. התוכנית כוללת מתן הדרכה אישית או קבוצתית על-ידי אנשי מקצוע מתחומי החינוך הגופני והפיזיותרפיה. כל משתתף מקבל חוברת הסבר, חוברת מעקב, מד-צעדים וממתח-גומי לביצוע התרגילים. התוכנית פועלת כיום בכ- 20 מרכזים ברחבי הארץ.

 

לחצו כאן לפרטים נוספים אודות התוכנית

bul3 "מחלימים לחיים בריאים" - האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את הסדנא "מחלימים לחיים בריאים", שנועדה ללוות מחלימים מסרטן בהתמודדות לאחר המחלה, לשפר את איכות חייהם, להדריכם לחיים בריאים ולעודדם לחזור לחיים אישיים וקהילתיים פעילים. המשתתפים לוקחים חלק בסדרת מפגשים בנושאים שונים: חזרה לשגרה ולמשפחה, מיניות, בריאות שלאחר הטיפולים והתמודדות עם תופעות לוואי, ביצוע פעילות גופנית מותאמת למחלימים מסרטן, תזונה מותאמת בזמן המחלה ולאחריה, רפואה משלימה לחולים ולמחלימים. המפגשים בהנחיית ובהדרכת אנשי מקצוע מתחום הפסיכו-אונקולוגיה, עו"ס, אחיות, פיזיותרפיסטים, תזונאים ועוד. הסדנאות מתקיימות במרכזי התמיכה "חזקים ביחד" של האגודה למלחמה בסרטן ובסניפי האגודה ברחבי הארץ.

 

לחצו כאן לפרטים נוספים אודות הסדנא

 

 

חדש! בימים אלה מסתיימת העבודה על כתיבתה ועריכתה של חוברת חדשה, שתצא לאור בנושא זה: "עם הפנים לעתיד - החיים לאחר הטיפולים במחלת הסרטן". החוברת מקיפה ומכילה המלצות והנחיות למחלימים מסרטן - בדרך לחיים בריאים (התמודדות עם שינויים גופניים בעקבות המחלה, התמודדות עם החששות להישנות המחלה, התמודדות עם תופעות לוואי שמופיעות גם בסיום הטיפולים ועוד).

 

החוברת - כמו כל חוברות המידע וחומר ההסברה של האגודה - תינתן, ללא תשלום, באמצעות פנייה בשיחת חינם ל"טלמידע" של האגודה למלחמה בסרטן 1-800-599-995

bul3 "פותחים את הדלת ואת הלב - למען החיים": מיזם עיצובי ייחודי לקראת מבצע "הקש בדלת" 2011 של האגודה למלחמה בסרטן, יצא לדרך, באדיבות חברת רב-בריח. לסיכום שנת היובל למבצע "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן, 50 אמנים, מעצבי דעת קהל וסטודנטים לעיצוב עיצבו דלתות בגודל מיוחד של חברת "רב-בריח", שנרתמה בהתנדבות למיזם. הדלתות המעוצבות מוצגות לציבור הרחב בתערוכה מיוחדת במרכז יצחק רבין ברמת אביב, שהושקה אתמול (יום ראשון, ה- 23/10) ותימשך עד ה- 30/10. הדלתות החתומות על-ידי המעצבים מוצעות למכירה על-ידי חברת רב-בריח וכל ההכנסות ממכירתן תיתרמנה לאגודה למלחמה בסרטן, לקידום פעילויות האגודה למען החולים - ונגד המחלה.

bul3 מבצע ההתרמה השנתי - "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן - 31.10.2011

תרומות הציבור מאפשרות לאגודה למלחמה בסרטן לממן עשרות מחקרים של רופאים וחוקרים, שנועדו להביא למציאת תרופה למחלה; לבצע פעילויות הסברה במטרה להגביר את המודעות למחלות הסרטן בקרב הציבור הרחב; ליזום ולבנות תוכניות לאומיות לאבחון מוקדם של סוגי מחלות סרטן שונות, אשר גילוין המוקדם מביא לאחוזי ריפוי גבוהים יותר; לתמוך כספית בחולי סרטן נזקקים; לסייע לילדים חולים בהשלמת חומר הלימודים; להפעיל קייטנות נופש לחולי סרטן ולבני משפחותיהם; לרכוש מכשירים רפואיים חדשניים ומתקדמים למרכזים הרפואיים לטיפול בחולי הסרטן; להקים מחלקות לחולי סרטן בבתי החולים ברחבי הארץ; לממן את העסקתן של אחיות, פסיכולוגים, דיאטנים ועובדות סוציאליות, המסייעים לחולי הסרטן בבתי החולים ובמרפאות בקהילה; ולפעול לטובת חולי הסרטן בישראל ולקידום זכויותיהם. מבצע ההתרמה השנתי של האגודה למלחמה בסרטן הינו מקור תרומה חשוב של האגודה. השאיפה היא לפקוד כל בית בישראל, מצפון לדרום, כולל שגרירויות ברחבי העולם. האגודה קוראת לציבור להיות עירני ולבדוק כי נמסרה הקבלה הרשמית של האגודה למלחמה בסרטן. במבצע משתתפים אלפי ילדים, תלמידי בתי הספר וחניכי תנועות הנוער, תוך שיתוף פעולה הדוק עם מערכת החינוך ועם מתנדבי האגודה למלחמה בסרטן הפרוסים בלמעלה מ - 70 סניפים בכל רחבי הארץ.