לתרומה
חפש
על האגודה למלחמה בסרטן בישראל (ע"ר)
מבצע "הקש בדלת"

ביספוספונטים –אפקטים מונעים בסרטן השד

עוד בנושא

ביספוספונטים נמצאים בשימוש תדיר, בעיקר על-ידי נשים ובעיקר לטיפול באוסטיאופורוזיס - דילדול העצם.

 

בשנים האחרונות נעשה שימוש בביספוספונטים מדור שלישי לטיפול בגרורות בעצם והועלתה אפשרות, שביכולתם גם למנוע הופעה של גרורות בעצם בחולי סרטן.

 

על רקע התועלת, שנמצאה בטיפול בגרורות בעצם, נבחנה האפשרות שלתרופות מקבוצה פרמקולוגית זו יש יכולת למנוע סרטן; במספר מחקרים תיאוריים שפורסמו בשנה האחרונה - ובכללם מחקר שנעשה על-ידנו בישראל ופורסם ב- Journal of Clinical Oncology י(JCO)- נמצא, כי שימוש בביספוספונטים פשוטים (מדור שני, כמו אלנדרונט-פוסלאן וריזדרונט) לטיפול באוסטיאופורוזיס, היה קשור לירידה משמעותית בסיכון לחלות בסרטן השד.

 

בנוסף הדגמנו קשר בין שימוש בביספוספונטים למשך לפחות שנה אחת, לבין סיכון נמוך יותר לחלות גם בסרטן המעי, במאמר שפורסם לפני כארבעה חודשים, גם הוא ב- JCO. וממש לאחרונה ביחד עם פרופ' לביא מהיחידה הגינקו-אונקולוגית במרכז הרפואי כרמל, הדגמנו תוצאה דומה באשר לאפקט המונע גם בגידולים גינקולוגיים (כמו סרטן השחלה והרחם).

 

במאמרים תיאוריים וניסויים נראה גם שלביספוספונטים יש פוטנציאל להקטין את הסיכון להופעת סרטן בשד השני בנשים שחלו כבר בסרטן השד, תופעה שהודגמה עד היום במספר תרופות אחרות, שהוכחו  כבעלות תכונות מונעות סרטן, כמו טמוקסיפן ויתכן גם  תרופות ממשפחת מעכבי ארומטאז.

 

המאמץ המחקרי בתחום זה מתרכז  עתה בניסיון לראות אם לביספוספונטים פשוטים יש יכולת לשפר את ההישרדות מסרטן השד,  כאשר הם נלקחים על-ידי נשים חולות בסרטן השד, לאורך זמן. באופן מפתיע, מחקר אקראי מבוקר, שפורסם החודש נכשל בניסיון להוכיח  שמתן טיפול מונע (אדג'ובנטי)  של ביספוספונט מדור שלישי אכן שיפר הישרדות או הישנות של המחלה. פרופ' רנרט סבור, שהתוצאות המפתיעות שהתקבלו, יכולות להיות מוסברות למשל על-ידי סוגי ביספוספונטים אחרים שניתנו למטופלות, טיפול קודם שניתן לאותה קבוצה - שעלול להשפיע על התוצאות, או שינוי בדרך המתן בה ניתנו הביספוספונטים.

 

בכל מקרה , מסכם פרופ' רנרט, הנתונים המצטברים על חשיבות הביספוספונטים במניעת תחלואה מתחזקים, ויש להמשיך לבדוק את השפעתם גם על ההישרדות.

פרופ' גד רנרט, מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן, מרכז רפואי כרמל, ויועץ לאגודה למלחמה בסרטן.

אוקטובר 2011