לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: חשיבות פעילות גופנית בקרב חולות סרטן שד בזמן קבלת טיפול

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר, שנערך באוניברסיטת דיוק בארה"ב, נמצא שביצוע פעילות גופנית הינו חשוב עבור חולי סרטן המקבלים טיפול כימותרפי ניאו-אדג'ובנטי כלומר טרום ניתוחי.

בעבר נהגו הרופאים לייעץ לחולים בזמן זה לנוח ולהימנע מפעילות, אך כעת מתגלה, כי ביצוע פעילות גופנית עוזרת לחולים להימנע מירידה בכושר הגופני.

 

במחקר השתתפו 20 חולות סרטן שד, אשר קיבלו טיפול כימותרפיה טרום-ניתוחית. אצל כל החולות הגידול היה גדול מ-1.5 ס"מ.

המשתתפות חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות, כאשר קבוצת הביקורת קיבלה את הטיפול הכימותרפי בלבד ואילו הנשים בקבוצת המחקר ביצעו פעילות גופנית במקביל לקבלת הטיפול. הן השתתפו בתוכנית אימון עם אופניים, 3 פעמים בשבוע. המחקר נערך במשך 12 שבועות.  

 

בקרב קבוצת הביקורת חלה ירידה של 10% בכושר הגופני במהלך 12 השבועות. לרוב, ירידה של 10% בכושר הגופני מתרחשת במהלך עשור. החוקרים מסבירים שהימנעות מירידה זו בכושר הגופני הינה חשובה, שכן זו יכולה להוביל למחלות לב ומוות בטרם עת בקרב השורדים.

 

במחקר נמצא כי ביצוע פעילות גופנית בזמן הטיפול לא רק יכולה להביא לביטול אפקט הירידה, אלא גם לשיפור הכושר הגופני בכ-12%. כמו כן, הפעילות הגופנית הפחיתה את השפעתן של תופעות הלוואי ושיפרה את רמות האנרגיה ומצב הרוח.

 

המחקר הוצג במסגרת הכנס השנתי של ה-American Institute for Cancer Research ב-4.11.11.   

 

עלה לאתר: נובמבר 2011

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא פעילות גופנית וסרטן  >>

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>