לתרומה
חפש
ימי עיון, אירועים ופרוייקטים
ימי עיון

יום עיון סרטן הקיבה 2011

עוד בנושא

האגודה למלחמה בסרטן קיימה יום עיון לחולי סרטן הקיבה ב-6/12/11 בבית האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים.

 

יום העיון בהנחיית: ד"ר רוית גבע, אונקולוגית בכירה בשירות לגידולי מערכת העיכול ומנהלת המחקר במערך האונקולוגי, מרכז רפואי ע"ש סוראסקי, תל אביב.

 

ההרצאות מיום העיון הוקלטו והועלו לדף זה.

 

Big-Bullet-SQR.gif לתוכנית יום העיון

תקצירים והקלטות שמע מיום העיון

אנטומיה, אפידמיולוגיה וגורמי סיכון; אבחון וסיווג

ד"ר סלאח עזאם, אונקולוג בכיר, יחידת מערכת העיכול, מרכז רפואי הדסה עין כרם.

bul3 לחצו כאן לשמיעת ההרצאה המוקלטת: אנטומיה, אפידמיולוגיה וגורמי סיכון; אבחון וסיווג

 


 

הטיפול הכירורגי בסרטן הקיבה

פרופ' יורם קלוגר, מנהל המערך הכירורגי, מרכז רפואי רמב"ם.

bul3 לחצו כאן לשמיעת ההרצאה המוקלטת: הטיפול הכירורגי בסרטן הקיבה

 


סרטן הקיבה - הטיפולים בשלבי מחלה מתקדמים

ד"ר עידו וולף, מנהל המחלקה האונקולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר.

bul3 לחצו כאן לשמיעת ההרצאה המוקלטת: סרטן הקיבה - הטיפולים בשלבי מחלה מתקדמים

תקציר ההרצאה

בישראל מתגלים מדי שנה כ- 600 מקרים חדשים של סרטן קיבה. במרבית המקרים מתגלה סרטן הקיבה בשלב מתקדם בו לא ניתן לנתח ולכרות את הגידול בשלמותו.

 

לטיפול האונקולוגי בשלב המחלה הזה יש שתי מטרות:

  1. הארכת תוחלת החיים.
  2. שיפור איכות החיים.

חשוב לזכור כי שתי המטרות אינן סותרות זו את זו ולעיתים קרובות טיפול מאריך חיים, למשל בתרופות כימותרפיות, משפר מאד גם את איכות חיי החולה.

 

הטיפול היעיל ביותר בסרטן הקיבה המתקדם הוא עדיין הטיפול הכימותרפי. הטיפול המקובל הוא שילוב של שתיים או שלוש תרופות כימותרפיות וביכולתו של טיפול זה להאריך את חיים ולשפר את איכות החיים.

 

בסל הבריאות מאושרות לשימוש בסרטן הקיבה תרופות כימותרפיות "וותיקות" ובהן ציספלטין, 5-פלואורואורציל (5-FU) ואפירוביצין הניתנות במשלב המכונה ECF או, ללא אפירוביצין במשלב המכונה CF. מחקרים שונים בדקו את היעילות של תרופות חדישות יותר ובהן אוקסליפלטין במקום ציספלטין וקסלודה (כימותרפיה בכדורים המחליפה את 5-FU) בהשוואה לטיפול הסטנדרטי.

 

בסיכום של מספר מחקרים נמצא כי החלפת הטיפול הישן בחדש אינה משנה באופן משמעותי את אורך חיי החולה ולכן אין סיבה להמליץ לחולה לקנות מכספו תרופות יקרות. אנו נוהגים להמליץ בקו הראשון על התרופות הוותיקות המאושרות בסל הבריאות. השימוש בתרופות הכימותרפיות כרוך כמובן בתופעות לוואי דוגמת בחילה והקאה, נשירת שיער וירידה בספירת הדם, אך בכוחן להקטין מאד את הגידול בכמחצית מהחולים והדבר עשוי להקל מאד על הרגשתם ואיכות חייהם של החולים. בזכות טיפולים אלה עלתה ההישרדות החציונית באופן משמעותי.

 

מספר תרופות נוספות נמצאו בשנים האחרונות כיעילות כנגד סרטן הקיבה ובהן אירינוטקן, טקסוטר וטקסול. אמנם ניתן לתת אותן כבר בקו הטיפולי הראשון אך השימוש בהן כרוך ביותר תופעות לוואי ומחירן יקר. בבית החולים שיבא אנו נוהגים להשתמש בתרופה טקסול לאחר כישלון הקו הטיפולי הראשון ומספקים אותה לחולים ללא תשלום. אין כיום מידע מבוסס ממחקרים גדולים לגבי יעילות הטיפולים בקו שני או שלישי אך מחקרים שונים מדווחים על הארכת חיים נוספת של כשמונה חודשים בעזרת קווי טיפול אלה.

כ- 15% מגידולי הקיבה מבטאים קולטן הידוע בכינויו HER2. קולטן זה מופיע גם בחלק מסרטני השד וטיפול בתרופה בשם הרצפטין נמצא יעיל במיוחד כנגד גידולי שד המבטאים את הקולטן. לאחרונה נמצא כי גם סרטני קיבה המבטאים את הקולטן רגישים להרצפטין ותוספת של הרצפטין לטיפול הכימי הסטנדרטי האריכה את חיי החולים באופן משמעותי וזאת כמעט ללא תוספת של תופעות לוואי. כיום נבדק ביטוי HER2 בכל סרטני הקיבה וכאשר הוא מתבטא בעודף ניתן טיפול בהרצפטין, וזאת כחלק מסל הבריאות. עד כה לא נמצאה תועלת משמעותית לטיפולים ביולוגיים אחרים בסרטן זה.

 

חלק בלתי נפרד מהטיפול בסרטן קיבה מתקדם הוא הטיפול בסימפטומים הנגרמים עקב הסרטן ובהם כאב, חסימת מוצא הקיבה והצטברות מיימת. איזון כאב בסרטן זה דומה לזה שבשאר הגידולים הגרורתיים ומתבסס על שימוש בתרופות מקבוצת האופיאטים (דמויי מורפין). יעילותם רבה ביותר, ניתן לקבלם בצורות שונות (כדור, סירופ, מדבקה, סוכריות מציצה ועוד). תכשירים חדשים דוגמת טרגין (שילוב של אופיאט ותרופה נגד עצירות) מסייעים בהפחתת תופעות הלוואי.

 

הטיפול בחסימת מוצא הקיבה אינו פשוט. במקרים מסוימים ניתן לפתוח החסימה בעזרת קרינה או החדרת תומכן ("קפיץ", stent). במקרים מורכבים יותר ניתן להיעזר בצינור הזנה המוכנס לתריסריון ומאפשר מתן כלכלה מלאה ישירות למעי. לעיתים יש צרך בהזנה תוך וורידית מלאה (TPN).

 

הטיפול הפשוט ביותר במיימת הוא ע"י דיקור וניקוז הנוזלים. זו פעולה פשוטה שאינה כואבת ואינה מחייבת אשפוז. במידה והמיימת דורשת ניקוז, לעיתים קרובות יש הממליצים על ניקוז קבוע בעזרת צינורית המושתלת בדופן הבטן. הניקוז מתמשך ומתבצע בבית ואינו מחייב הגעה לבית החולים או דיקורים חוזרים. חידוש משמעותי בטיפול במיימת הוא נוגדן בשם רמובאב, המוזרק לחלל הבטן ומסוגל לתקוף את תאי הגידול ולגייס לפעולה את מערכת החיסון. שימוש בו הפחית את הצורך בניקורים חוזרים ואף העלה את תוחלת החיים. הטיפול מאושר כיום לשימוש ע"י משרד הבריאות אך אינו נכלל בסל הבריאות. אנו מתנסים בשימוש בו ולומדים בימים אלה את יעילותו בחולים שלנו.

 

בטיפול בסרטן הקיבה המתקדם חלו בשנים האחרונות התפתחויות רבות. אמנם לכל אחד מהטיפולים המוצגים לעיל אפקט לא גדול אך ביחד הם מצטרפים לכדי שיפור משמעותי, הן מבחינת תוחלת החיים והן מבחינת איכות החיים של החולים. בשנים האחרונות אנו עדים לתגליות מדעיות רבות בהבנת המנגנונים העומדים בבסיס המחלה וכבר בשנים הקרובות יועברו חידושים אלה מהמעבדה אל מיטת החולה. הטיפולים חדשניים צפויים להביא להישגים משמעותיים נוספים בטיפול בסרטן קיבה מתקדם.

 


 

דגשים בבדיקה הפתולגית של סרטן הקיבה

ד"ר דבורה קדרון, מנהלת מכון פתולוגיה, מרכז רפואי "ספיר", מאיר כפר סבא.

bul3 לחצו כאן לשמיעת ההרצאה המוקלטת: דגשים בבדיקה הפתולגית של סרטן הקיבה

 


הטיפול הרב-תחומי בסרטן קיבה ממוקם

ד"ר ברוך ברנר, מנהל היחידה לאונקולוגיה של מערכת העיכול, מרכז הסרטן ע"ש דוידוף, מרכז רפואי רבין-בלינסון.

bul3 לחצו כאן לשמיעת ההרצאה המוקלטת: הטיפול הרב-תחומי בסרטן קיבה ממוקם

 

 


  

 

פאנל מומחים לשאלות ותשובות בהשתתפות המרצים מיום העיון

המומחים מיום העיון עונים על שאלות הקהל
bul3 להאזנה לפאנל שאלות ותשובות יום עיון סרטן הקיבה 2011

 

יום העיון נערך באדיבות חברת , מובילת פרויקט "רוש מושיטה יד" 

 

יחד, ננצח את מחלת הסרטן!